Eindexamen der Toneelschool BICAHPANS?1 PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Is Uw maag ziek Oppassen met conclusies roken-longkanker MAANDAG SI MEI 1954 Heringa Wuthrich Bond „Maarten Luther" hield jaarvergadering Belasting-inspecteurs slaan zich op de borst De „Westertoren" te water gelaten Grote overdekte markt in Amsterdam? Examens Prof. dr. J. H. Tuntler Kerkelijk Nieuws Brand in kledingatelier te Deventer oclt ió het zo V. Waterdrager van het leven J Ieder jaar beginnen aan de Academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" omstreeks tien tot twaalf jongelui vol goe de moed hun zware opleiding. Tijdens de cursus wordt er streng verder geselecteerd, want hoevelen blijven er tenslotte over? Wij herinneren ons zeer vruchtbare perio den, doch in 1953 waren het er maar twee die het begeerde einddiploma behaalden: Coen Flink en Lies Franken, die intussen respectievelijk bij de Haagse Comedie en de toneelgroep Theater het gestelde vertrouwen geenszins hebben beschaamd, integendeel, de royaal geboden kansen gre tig en met gegroeide beheersing gebruik ten. Een elementair (hoe veelzijdig ook) geschoold talent is niet voldoende. De één slaagt er nu eenmaal veel sneller in dan de ander zijn technische verworvenheden als het ware in zijn tweede natuur te doen opgaan. De eigenlijke creatie van een rol komt pas spelenderwijze, door verplaatsing in de situaties en inleving in de geestes gesteldheid, tot stand. Van dat vermogen kan men zich moeilijk een indruk vormen bij de traditionele openbare manifestatie naar aanleiding van het eindexamen, en kele dagen tevoren afgelegd, zoals die jongstleden Zaterdag in de als vanouds goedgevulde Amsterdamse Stadsschouw burg weer heeft plaats gehad. Bij deze ge legenheid mocht men kennis maken met drie nieuwe krachten, die in het komende seizoen in de practijk van het grote toneel met de ontvouwing van hun mogelijkheden zullen beginnen: Do van Stek, André van den Heuvel en Piet Lute. De verleiding zich aan voorspellingen te wagen was ditkeer niet bijzonder groot. Een dergelijke speculatie is trouwens altijd moeilijk, want sommigen hebben lange tijd nodig om zich te ontplooien en niet ieder een vindt het geschikte klimaat. Men denke bijvoorbeeld aan Emmv Lopes Dias, die nog niet zo lang geleden cum laude het einddiploma behaalde: schitterende ver wachtingen heeft men van haar gekoesterd en daar was ook wel aanleiding toe, maar de destijds gedane belofte moet nog steeds in vervulling gaan. In September zal zij de plaats van Hetty Blok in het kleinkunst- ensemble „Arabesque" naast Cruys Voor berg gaan innemen en het is heel goed mogelijk dat zij langs deze omweg de mid delen vindt om haar capaciteiten tot gel ding te brengen. Elisabeth Andersen en Ko van Dijk, hoezeer onderling verschillend ook, hebben eveneens aangetoond dat een langzaam vormingsproces plotseling een prachtige bloei kan openbaren. Bij een de monstratie als de onderhavige, die onder meer Dinsdagavond in de Haarlemse Schouwburg herhaald wordt, valt boven dien de nadruk sterk op de beginselen der techniek, waarom het bij een examen im mers begonnen is. En voorts ziet men de candidaten slechts bij uitzondering in een pasend emplooi. Maar juist dit alles maakt het tot zo'n interessante gebeurtenis: een voorstelling in de dubele zin van het woord, waarbij aankomende krachten hun visite kaartjes tonen aan een van sympathie ver vuld publiek. In Amsterdam komt daar dan nog bij de uitreiking der getuigschrif ten, welke plechtigheid door directeur W. Ph. Pos, telkens weer hartelijk en met geest wordt geleid. Wat mag men van dit drietal verwach ten? Eerlijk gezegd: ik weet het niet. Zij hebben ons laten kennismaken met de zorg vuldig gekweekte hoedanigheden, waarmee zij de harde leerschool der practijk betre den. Zonder mijn principieel gestelde be toog van verleden jaar te willen herhalen, moet ik toch vaststellen, dat wederom de plastiek een zwak punt vormde. Dit bleek bij de verleidingsscène uit „Marieken van Nieumeghen" het duidelijkst, waarbij na tuurlijk in aanmerking moet worden geno men, dat de mise-e-scène te ruim was om de elementaire spanning te kunnen bewa- ADVERTENT1E H A ARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 „Lichtbaken". 10 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 32.03 Metropole-orkest en so liste. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Maastrichts Stedelijk orkest en soliste. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 36.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 „Nieuw Guinea's orchideeën". 18.00 „Dit is leven". 18.20 Sportpraatje. 18.30 R. V. U.: „De gevolgen van de industrialisatie op het platteland". 19.00 Nieuws. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Kamerorkest en solist. 21,15 Ken een haan een ei liggen? 21.30 Ka mermuziek. 22.00 „Ouders en kinderen". 22.15 Kamerkoor. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws 23.15 „Uun Ballo in Maschera", opera. 23.50- 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Nieuws. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen, 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Anna Bla- man: „Over eigen werk". 11.30 Voor de zie ken. 12.00 Viool en piano. 32.30 Weerbericht 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 „Wij ontdekken Amerika". 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Reportage of platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 18.30 Militaire causerie. 18.40 Platen. 18.55 Conferentie in Genève. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Harmonie-or kest. 19.30 Piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 21.20 Uitslag prijsvraag Erefonds oud-verpleegsters. 21.30 Dansmu ziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.30-24.00 Platen. TELEVISIE AVRO. 20.00 Testplaat en platen. 20.15 Program ma ter herdenking van de invasie, die 10 jaar geleden plaats vond. 20.40 Filmrepor tage van de plechtigheden naar aanleiding van de Heiligverklaring van Paus Pius X. 20.50 „Met uw hulp een blinde het ogen- licht hergeven!" film. 21.05 „Het Apen- klauwtje", één-acter. 21.25-21.45 Televizier. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Gevarieerde muziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gevarieerde muziek. 16.00 16.15 en 16.45 idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Fa gotrecital. 17.20 Koorzang. 17.40 Fagotreci tal. 17.50 Boekbesprekinge. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Sopraan en piano. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermu ziek. 22.55-23.00 Nieuws. BBC (224 en 75 m.) 22.00-22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers ren. Om de termen van Jean-Louis Bar- rault te gebruiken: de subjectieve mimiek was verantwoord, zij het ietwat bestudeerd (maar wie zou daar een verwijt van ma ken?) de objectieve echter ging de aan het krachtveld der persoonlijkheden ge stelde grenzen te buiten. Uitmuntend even wel was de fijnzinnige nuancering der in tonatie, ook van kleur. In de drie onder leiding van Ben Groenier ingestudeerde fragmenten uit „Julius Caesar" van Sha kespeare kreeg de tekst formeel zijn waar de, hetgeen op zichzelf een zeer knappe prestatie mag heten. Maar het bleven in zekere zin woorden, mooie woorden, waar deze Brutus en deze Cassius en men moet de nu volgende uitdrukking letterlijk nemen niet helemaal en soms helemaal niet voor instonden. Te vaak nog, hoe voor treffelijk soms de instrumenten ook ge stemd waren, belemmerde een houding het tijdig opwellen of doorstromen der emotie. Een der hoogtepunten werd de één-acter „De Idioot" van Luigi Pirandello, waarbij de gesignaleerde bezwaren in het geheel niet opkwamen. Vooral André van den Heuvel wist zich hierin te onderscheiden. Men kreeg werkelijk verrassend sterk, enerverend spel te zien, getuigend van een intense concentratie. Ik meen hierin een bevestiging te mogei) zien (men herinnere zich ook „Detective Story" van verleden jaar) voor mijn stellige vermoeden dat de herleving van de zuivere toneelspeelkunst zich zal voltrekken via het met intelligentie behandelde melodrama, dat in tragedie of blijspel in verzen een hogere, op het essen- tieel-menselijke toegespitste, verdichte vorm kan hervinden. Wederom bewees, hoe dit alles ook zijn mag, Ank van der Moer haar begaafdheid tot het geven van rich ting aan jonge mensen, welke zij verder liet uitkomen bij haar regie van het tweede bedrijf van „Heilige Onschuld" van Jacques Deval, waarmee het aantrekkelijk samen gestelde programma besloten werd. Do van Stek kon zich hierin uitvieren als comé dienne van niet geringe allure, al zal zij nog moeten leren een costuum te dragen en er mee te spelen. Hoe verrukkelijk was overigens juist haar verkleedpartij in de hoop op geluk, met het neuriën van een liedje, dat door Patachou bekend is ge maakt. Dat zij ook voor het klassieke ré pertoire een duidelijke aanleg heeft, had men reeds uit haar voorbeeldige verschij ning als Portia in „Julius Caesar" kunnen opmaken. Minder goed bleek haar de titel rol uit „Colombe" van Jean Anouilh te lig gen, al ware het slechts omdat haar type niet aan de eisen beantwoordt. In het laatstgenoemde fragment, door Ferd. Sterneberg ingestudeerd, wekte Piet Lutz een zeer gunstige indruk, die hij als de gehuurde minnaar, wiens gevoelens voor zijn werkgeefster zich niet meer beteuge len laten, in „Heilige Onschuld" met nog meer autoriteit bevestigde, ofschoon hij daarin wel eens tot onduidelijk spreken verviel! Na afloop werden de geslaagden gehul digd met drie door een lint, de band der collegialiteit symboliserende, bijeengehou den bouquetten. Deze zal echter niet ver hinderen dat deze zo verschillend geaarde karakters eigen wegen gaan, zoals bleek uit de bekendmaking hunner eerste enga gementen: Do van Stek en Piet Lutz zal men het komende seizoen bij de Haagse, André van den Heuvel bij de Nederlandse Comedie zien. Met ^elke verbintenissen men hen evenzeer geluk kan wensen als met de voleinding van hun studie. Het Haarlemse publiek zij hiermede opgewekt zich deze prettige, spannende kans tot ken nismaking niet te laten ontgaan. DAVID KONING. De Nederlandse Bond „Maaiden Luther" heeft Zaterdag zijn jaarvergadering ge houden in Enkhuizen. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal aangesloten vereni gingen 20 bedraagt. In bewerking is eer. boek, waarin de essenties van de Lutherse belijdenis en haar practische betekenis voor de eredienst, cultuur, staatkundig en maatschappelijk leven zal worden uiteen gezet. Dit zal medio 1955 verschijnen. Op gewekt werd de jongeren voor het werk te winnen. Verzocht werd, „nu op de Grebbe- berg een Rooms Katholieke kerk zal wor den gebouwd, die zeker een bedevaarts plaats zal worden, daar een kaïpel te doen bouwen voor Lutheranen, hervormden en gereformeerden". Verder werd gewezen „op de geestelijke achteruitgang van de jeugd waartegen een grotere actie voor het ge ven van godsdienstonderwijs, ook op de openbare lagere scholen, dient te worden gevoerd". Achtereenvolgens spraken voorts de heer M. Ruppert over „de nieuwe kerk orde en onze bond" en ds. W J. Manger uit Bussum over vele actuele vraagstukken. Papa en mama zwaan begeleiden als „klaar-overs" hun kroost op een drukke verkeersweg in mobilisten waren heren in het verkeer en verleenden voorrang. York. auto- ADVERTENTIE Geen beter middel „Wij legden grondslag voor het economisch herstel" Zaterdag kwamen leden der Vereniging van Inspecteurs van 's Rijks Belastingen voor het jaarlijks congres, ditmaal te Arn hem, bijeen. Het gemeentebestuur dezer stad ontving de congressisten als graag geziene gasten ten stadhuize. Daarbij sprak de burgemeester, de heer Matser, omringd door de wethouders, een harte lijk welkomstwoord. Hij vestigde met vol doening de aandacht op de prestaties bij de wederopbouw van de stad. In zijn antwoord verklaarde de voorzit ter van de vereniging, de heer J. Kuilman, dat de leden der vereniging aan Arnhem, „als begrip en als realiteit van herwonnen volkskracht", een bijzonder genoegen be leefden. „Immers men kan zonder overdrijving zeggen", zo zeide de heer Kuilman, „dat de inspecteurs van 's rijks belastingen als functionarissen der uitvoerende macht, door middel van de geldsanering, etfec- tenregistratie en belastingheffing, de grondslag hebben gelegd voor het opzien barend, economisch herstel van Neder land. En men zal moeten erkennen, dat de deskundige en loyale activiteiten van dit corps mede beslissend blijven voor 's lands welvaart. De eisen, die daarvoor aan de belasting zijn gesteld, spreken helaas te weinig tot de verbeelding van ons volk". Daarom wilde hij daarop bij de ontvangst in Arnhem eens nadrukkelijk de aandacht vestigen, „opdat het corps van inspecteurs van 's rijks belastingen steeds beter worde begrepen en gewaardeerd. Dit zal een des kundige en rechtvaardige toepassing van de wet ten zeerste bevorderen". Van een der hellingen van de Rotter damse Droogdok Maatschappij N.V. te Rotterdam is te water gelaten het enkel- schroef stoomturbinetankschip „Westerto ren", bestemd voor de N.V. Tank- en Pa- ketvaart Maatschappij te Amsterdam. De lengte van het sqhip over alles is 169,28 meter bij een breedte van 21,11 me ter. Het draagvermogen is ongeveer 18.000 ton. Het schip krijgt een machinevermogen van 7500 pk. De „Westertoren" zal worden uitgerust met een gyrokompasinstallatie, die inge richt is voor automatisch sturen. Alle le den van de bemanning zullen de beschik king krijgen over een éénpersoonshut. In het achterdekshuis wordt een recrea tieruimte ingericht. Op het achterschip is ruimte voor vier eetzalen. Op het achter- sloependek zullen de officieren de be schikking krijgen over een rooksalon. Er bestaan plannen om in het centrum van de drie tuinsteden, die aan de Weste lijke kant van de hoofdstad verrijzen, een zeer groot overdekt marktterrein te doen bouwen. Er is reeds overleg geweest tus sen het gemeentebestuur en de bonden van marktkooplieden. De dienst van Publieke Werken te Amsterdam heeft reeds op dracht ontvangen de plannen uit te wer ken en een kostenberekening te maken. DA COSTAKWEEKSCHOOL Da Costakweekschool de dames C. Brouwer te Beverwijk, J. W. v. d. Steeg te Heemstede; M. D. M. Wigman te Bloemendaal en H. Bos, A. J. Damen en A. A. de Vries te Haarlem. RIJKSKWEEKSCHOOL Voor de eindexamens aan de Rijkskweek school te Haarlem zijn geslaagd de dames: L. Flesseman te Aerdenhout; I. Gouwe te Haarlem; G. de Groot te Driehuis; A. Hoog- vorst te Beverwijk; D. Knol te Haarlem en L. v. d. Laan de Vries te Haarlem. Voor de algemene ledenvergadering van de Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding, welke Zaterdag te Arn hem is gehouden, heeft prof. dr. J. H. Tuntler, hoogleraar aan de universiteit te Groningen, gesproken over het kanker- vraagstuk. Er sterven in ons land jaarlijks gemid deld ongeveer 14.000 personen aan kanker, of 1/6 van het aantal sterfgevallen, ofwel 125 mannen en 135 vrouwen per 100.000 mensen. Meer vrouwen dus dan mannen. Uit de cijfers van een der grootste Ameri kaanse levensverzekeringsmaatschappijen blijkt voorts, naar spreker zei, dat onder haar verzekerden de sterfte in tien jaar tijds (1936/'38-1946/'48) met ongeveer 11 percent is gedaald. Dit kan worden toege schreven aan het cp tijd stellen van de diagnose en aan operaties, die tien jaar ge leden nog onmogelijk waren. Prof. Tuntler zei voorts zelf niet te geloven dat de sterf te aan kanker zozeer toeneemt. Al zou het aantal bekende gevallen tweemaal zo groot worden dan bijvoorbeeld in 1938, dan duidt dit er op, dat men tweemaal zo veel als vroeger in staat is kankers te diagnoti- ceren. De sterfte onder de mannen aan long kanker is ongeveer zes keer zo groot als 'onder vrouwen. Gezegd wordt nu, daar zal het roken wel een rol bij spelen. Met een dergelijke conclusie moeten we echter voorzichtig zijn, aldus spreker. Wel is er alle reden het verband zeer ernstig te be studeren. Voor wat het verschil tussen mannen en vrouwen betreft is het verder zó, naar spreker zei, dat, zondert men de kankers aan specifiek vrouwelijke organen uit, vormen als huidkanker, keelkanker, blaaskanker enzovoort veel meer bij de man voorkomen. Geografisch zijn er ook veel verschillen aan te wijzen. Duidt dat op verschillen in voeding en levenswijze? Opmerkelijk is vooral ook, dat bepaalde vormen van kanker meer voorkomen bij welgestelden en andere vormen bij ar- meren. In dit verband wees prof. Tuntler ook op de studie van stoffen, die in staat zijn kankers te verwekken. Dat zijn er tot op heden ongeveer honderd. Niettemin is het moeiijk het verband te leggen tussen deze stoffen en kanker en we moeten voorzichtig zijn met het trekken van con clusies, aldus spreker, die ook nog wees op de zogenaamde beroepskankers. Ten slotte merkte hij op, dat de strijd tegen de kanker niet een hopeloze strijd is, dat on getwijfeld succes zal worden geoogst, al gaat dat niet in een paar jaar tijds. De Britse minister van Defensie, Lord Alexander, heeft een uitnodiging van minis ter Staf aanvaard om op 11 en 12 Juni ons land te bezoeken. 11. Panda trok aan de bel en wachtte, tot er iemand kwam aanzwemmen om de deur te openen. Na enige tijd belde hij nog eens en luisterde, of daarbinnen geen geplons klonk, dat zou wijzen op het naderen van de bewoner. Er was echter niets anders te horen dan het gemurmel van de wate ren, die door de deur naar buiten drongen. „Er moet toch iemand thuis zijn", dacht hij, „want ze hebben me pas kort geleden opgebeld". Eindelijk ontdekte liij een raam, dat open stond en hij gluurde naar binnen. Daar zag hij een kamer, die in een meer was herschapen; stoelen, tafels, alles dobberde rond op een klotsende wa termassa. Tenslotte nam hij kordaat een besluit en klom naar binnen. Het water kwam tot ver over zijn middel, maar hier trok hij zich niets van aan. Half wadend, half zwemmend ging hij op onderzoek uit, tot hij een deur bereikte, waarachter het getik van een schrijfmachine klonk. Hij opende deze en waadde naar binnen, zijn gereedschapskist achter zich aan stepenu. Hier staarde hij verbaasd naar een schrijf bureautje, waaraan iemand rustig zat te werken, als had hij geen last van natte voeten. De noeste werker ging bijna geheel schuil onder een parapluie, waarmee hij zich tegen een klaterende straal uit de kapotte waterleiding beschermde. „Me neer", zei Panda, „heeft u een loodgieter besteld?" „Een interessante vraag", ant woordde de ander, ijverig doortikkend, „inderdaad zou een loodgieter hier nuttig werk kunnen verrichten", Ned. Herv. kerk Beroepen te Drogeham (toez.) J. H. Jim- mink, vicaris te Beilen. Aangenomen naar Paessens Th. Ste- houwer, vicaris te Krimpen a. d. IJssel. Bedankt voor Papendrecht A. J. Timmer te Ouderkerk a. d. IJssel; voor Strijen A. Pop te Zoelen; voor Wateringen L. J. Bloemsma te Beesd. Geref. kerken Beroepen te Schipluiden C. Augustijn, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Echten (Fr.) R. Ak kerman, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Anna Jacobapolder, Oppenhuizen, Oudehorne en voor Zevenhuizen (Z.H.) Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Chr. Geref. kerken Bedankt voor RotterdamC. C. Verhoef te Broek onder Akkerwoude. Geref. gemeenten Bedankt voor Slikkerveer, J. B. Bel te Krabbendijke. SCHEURING Een deel van de Chr. Geref. Kerk te Delft heeft het verband met deze kerk ver broken en is door ds. J. G. van Minnen uit Huizen geïnstitueerd als Chr. Geref. Ge meente. Het zielental van deze nieuwe kerkgemeenschap bedraagt 49, de doop leden inbegrepen. In een dienst, die in de Waalse kerk te Delft werd gehouden, heeft ds. Van Minnen de kerkeraad bevestigd. Delft is de zevende gemeente die zich van de Chr. Geref. Kerk heeft afgeschei den. De anderen zijn: Huizen, Bussum, Ouddorp, Vlaardingen, Drachten en Zutfen. DIRECTEUR „KERK EN WERELD" Dr. J. M. van Veen, tot voor kort stu dentenpredikant te Amsterdam, is beves tigd tot predikant in algemene dienst bij de Ned. Hervormde Kerk. In deze hoeda nigheid zal dr. Van Veen met het directeur schap van Kerk en Wereld als opvolger van prof. dr. W. Banning worden belast. GEDENKPLAAT In de Schotse Kerk te Rotterdam is een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis aan dr. John Irwin Brown, die predikant was van de Schote Kerk te Rotterdam van 1886 tot 1934. De gedenkplaats was de gemeente aan geboden door een zuster van dr. Brown, mevrouw A. A. L. BesselaarBrown. In Deventer heeft Zaterdagavond brand gewoed in het gebouw, waarin vroeger de rijks-H.B.S. was gevestigd en dat thans verhuurd is aan een aantal industrieën. De brand is ontstaan in een atelier voor bedrijfskleding op de begane grond. Nadat de zoldering was doorgebrand, sloeg het vuur over naar de bovenverdieping. De brandweer wist verdere uitbreiding te voorkomen. Een partij bedrijfskleding ging mede in vlammen op. Afscheid. Keizer Haile Selassie van Ethio. pië heeft Zaterdag een afscheidsbezoek gebracht aan president Eisenhower. De keizer en zijn gevolg vertrokken ver volgens na een bezoek van drie dagen aan Washington naar Princetown (New Jersey), van waar zij naar New York zullen gaan. Na een verblijf van vijf dagen te New York zal de vorst een langdurige rondreis maken door de V.S. Canada en Mexico. Coalitie. De Ierse Labourpartij, die in de nieuwe „Dail" (parlement) 18 zetels bezet, heeft zich eenstemmig uitgespro ken voor deelneming aan een regerings coalitie met „Fine Gael", die 50 afge vaardigden in het nieuwe parlement heeft. „Fine Gael" zou vrij belangrijke toezeggingen voor een sociale politiek hebben gedaan en de socialisten vier mi nisterportefeuilles, waaronder die van Handel en Industrie, hebben toegezegd. Ongemak. Het gebied van Parijs, het Noor den, Het Westen en een gedeelte van Oost-Frankrijk zijn Zaterdag gedurende twee uur van electrische stroom ver stoken geweest tengevolge van een breuk in de aanvoerkabel van het „Massif Central" en de Alpen. De sto ring bracht vooral ongemakken met zich mee voor de honderdduizenden, die van de „Métro" en electrische buurt- treinen gebruik maken om naar hun werk te gaan. Smaldeel. Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog zijn drie oorlogsbodems van de Russische Zwarte Zeevloot de Bosporus gepasseerd. Het waren de 12.800 ton metende kruiser „Admiraal Nakjimov" en twee torpedobootjagers van 2.600 ton, die een bezoek zullen brengen aan Durazzo (Albanië). De Russische schepen worden op 6 Juni weer in hun thuishaven verwacht. Scheikundeles. Tijdens een lesuur, gewijd aan de scheikunde, heeft zich in een West-Berlijnse school een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan dertig kinderen van omstreeks twaalf jaar werden gewond, van wie drie ernstig. Ook de leraar liep ernstige verwondin gen op. Oppositie. Sjinikky, leider van de Zuid- Koreaanse Nationalistische Democrati sche (oppositie-)partij, die 15 van de 203 zetels in de nieuwe Kamer bezet, heeft de vorming van een nieuwe partij aangekondigd. Deze nieuwe oppositie partij zou 50 tot 60 zetels krijgen, want, zo zeide hij, vele zogenaamde onafhan- kelijken zijn in wezen tegen de partij van president Rhee. Opheffing. Joegoslavische en Hongaarse handelsondernemingen hebben een overeenkomst gesloten, die voorziet in een goederenruil tot een waarde van ongeveer 10 millioen gulden. Volgens politieke kringen te Belgrado is dit de eerste aanwijzing van een mogelijke op heffing van de totale economische blok kade van Joegoslavië, welke in 1948 door de Cominformlanden is ingesteld. Hulp. Adnan Menderes, de Turkse eerste minister wordt in de Verenigde Staten verwacht voor een bezoek van vier da gen. Men verwacht, dat Menderes, die vergezeld wordt door vooraanstaande economische en militaire adviseurs* de mogelijkheden zal bespreken van Ame rikaanse hulp op lange termijn aan Turkije. Offer. Een Hindoe heeft te Jammoe in Kasjmir zijn tong afgesneden en deze in een tempel aan godin Mahalaksjimi, de echtgenote van Visjnoe, geofferd. Terwijl hij haastig naar het ziekenhuis werd gebracht, stroomden duizenden de tempel binnen om zijn toewijding te loven. Vergeten. Twee Italiaanse kinderen hebben het leven verloren en drie anderen zijn ernstig gewond, toen op het strand van Reggio de Calabre een bom ontplofte, die naar alle waarschijnlijkheid door vissers vergeten was. De kinderen be hoorden tot een vacantiekolonie. Vis sers gebruiken soms bommen bij het vissen in strijd met de wet. Stijgen en dalen. De bevolking van Frank rijk is van 42.500.000 in 1952 gestegen tot 42.900.000 aan het eind van 1953. Volgens de voorlopige schatting was het geboortecijfer 2.3 procent lager dan in 1952, het sterftecijfer lag 7 procent hoger dan het vorig jaar. Het kinder sterftecijfer was het loogste, dat ooit in Frankrijk is waargenomen, namelijk 3,8 procent. ELK LEVEND organisme is eigenlijk een hoeveelheid water die op vernuftige wijze bij elkaar gehouden wordt en in welke vloeistof verschillende stoffen zwem men. Deze uitspraak klinkt wellicht wat oneerbiedig, maar zij tekent toch wel zeer duidelijk de grote rol die het water in het leven speelt: zonder water is het leven niet denkbaar. Een mens, dus ook de stevigste kracht patser die er zo solide en massief uitziet, bestaat voor minstens 60 procent uit water. De beenderen mogen dan een wat groter percentage droge stof bevatten, maar daar staat tegenover dat de hersenen bijzonder waterrijk zijn, terwijl de ogen bijna geheel uit water bestaan. Zo komt men tot een gemiddelde van ten minste 60 procent. Andere levende we zens brengen het er vaak nog veel slechter af, althans wat de droge stof betreft. Want vissen bestaan voor slechts 1/4 deel stof en oesters bezitten 13 procent! Maar goed, wanneer we ons neerleggen bij de uitspraak dat de mens eigenlijk een wandelend watervat is, waarin zich aller lei andere stoffen bevinden die een myste rieuze activiteit aan de dag leggen, dringt zich de vraag op welke rol dit water ei genlijk speelt. Hoewel men nog in het duister tast omtrent de meeste processen die zich in het levende organisme afspe len, heeft men de laatste tijd de zin hier van wel leren verstaan. Elke cel van ons lichaam staat n.l. op twee manieren in ver binding met elke andere cel. Een van die verbindingswegen wordt gevormd door het vocht in ons lichaam (op de tweede ver bindingsweg komen we later wel eens te rug). Elke cel in ons organisme woont als het ware „aan het water" en heeft dus contact-mogelijkheden met iedere andere cel. Zoals u weet zijn er verschillende moge- "N uit droge daarvan slechts lijkheden voor het oplossen van stoffen. Een stof kan bijvoorbeeld in moleculen in een vloeistof oplossen, zodat de totale hoe veelheid stof gelijkmatig in de vloeistof is verdeeld; we noemen dit een moleculaire oplossing. Maar de opgeloste stof kan ook bestaan uit opeenhopingen van moleculen, zodat we in de oplossing talloze plukjes moleculen bij elkaar aantreffen; dit wordt een colloïdale oplossing genoemd. Een stof kan echter ook oplossen in deeltjes die kleiner zijn dan moleculen, ionen genoemd, zodat we een oplossing waarin de stof in ionen is gesplitst, een ionen oplossing noe men. Vooral deze laatste mogelijkheid is heel belang rijk, omdat scheikundige reac ties in ionen oplossingen bij kans ogenblikkelijk verlo pen en het proces zich dus veel sneller voltrekt dan in moleculaire- of colloïdale op lossingen. Bovendien oefenen de ionen grote invloed uit op de aard en de gedragingen der colloïden, waaruit het protoplasma van de levende cel in hoofd zaak bestaat. Welnu, water is de enige vloeistof waar in een zo grote verscheidenheid van oplos singen mogelijk is. Welke andere vloeistof theoretisch als drager van het leven zou worden uitgedacht, het zou er altijd op neerkomen dat de verscheidenheid van op geloste stoffen en splitsingsproducten aan zienlijk beperkt zou zijn, want in elke an dere vloeistof dan water lossen minder tal rijke stoffen in zoveel variaties op. De le vensprocessen zouden bij vervanging van water door een andere vloeistof veel en veel beperkter zijn en de uitingen en ver scheidenheid van het leven eveneens. Maar er zijn nog andere redenen waarom alleen water als drager van het leven heeft kunnen dienen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2