AUTO'S zonder chauffeur Nutsspaarbank 70.000 spaarders Kort en bondig A C zal uithangbord moeten verwijderen Faillissement „oude" Holland-Nautic Koninklijk bezoek aan Rotterdam Intrede van ds. C. Goeman uit Schipluiden N.Ph.O. concerteerde in Sionskerk „Crcr; er" speelde een boeiende thriller Heemstede Amsterdamse Beurs DINSDAG 1 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Haarlemse rechtbank Grote vordering van Aerobank gedeeltelijk toegewezen Burgerlijke Stand van Haarlem E. B. L. Hoogerbeets jubileerde V. Schaap kwart eeuw bij Van Gend en Loos F. de Haan jubileerde Haarlemse politierech ter Vier weken voor gevecht met rechercheurs Gouden bruidsparen feestelijk gehuldigd Gereformeerde Kerk Haarlem-Zuid Ds. D. J. Roos (Sleen) aanvaardt het beroep H oof dambtenaar G. Baggerman Jr. verliet G.E.B. Amateurtoneel Verbreding voetpaden aan de Herenweg Padvindsters hebben een nieuw clubhuis Scheepvaart Maandag werd bij de Nutsspaarbank te Haarlem de 70.000ste spaarster ingeschre ven. Zij was mevrouw G. E. Stolwijk-van den Bosch, wonende aan de Korte Wijn gaardstraat te Haar lem, die door de direc tie van de spaarbank werd verblijd met een eerste inleg van 70. Uiteraard toon de mevrouw Stolwijk zich zeer verheugd over deze verrassing, welke zij allerminst had verwacht toen zij niets vermoedend met haar man het spaar bankkantoor binnen stapte met de bedoe ling daar een spaar rekening te openen. Het is thans 137 jaar geleden dat de Nuts spaarbank te Haar lem werd opgericht. In 1817 werd ook de Nutsspaarbank te Workum in Friesland ge sticht. Beide instellingen zijn de twee oud- Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank, bij monde vain mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskehken, uitspraak gedaan im de civiele procedure tussen d'e Naam loze Vennootschap C. en A. Brennink- meijer en de Coimmamditaire Vennootschap A. en C. te Haarlem. C. en A. stelde als eiser esse, dat gedaagde A. en C. door het gebruik van deze initialen misbruik maak te van de associatie met haar vennoot- sdhapsnaam. Gedaagde werd door de recht bank veroordeeld tot het verwijderen van het uithangbord aan haar pand in de Grote Houtstraat, binnen 24 uur na het in kracht van gewijsde gaan van het vonnis. Bo vendien werd zij veroordeeld tot het ver wijderen van alles waarop en waardin zij daarvan als handelsnaam en/of fabriek- of handelsmerk gebruik maakt. Op overtre ding werd per dag een dwangsom gesteld van 3000 gulden. Tevens werd gedaagde veroordeeld tot betaling van de kosten, zijnde f 275. Mr. H. Peters, raadsman van gedaagde, zeide nog niet te weten of zijn cliënt van deze uitspraak in appèl wilde komen, daar de motivering van het vonnis nog bestu deerd dienide te worden. De commanditaire vennootschap A. en C. heeft behalve haar zaak in de Grote Houtstraat, ook nog een filiaal in de Ge neraal Cronj éstraat en één in Hoorn. In de uitspraak werd alleen uitdrukkelijk het pand in de Grote Houtstraat genoemd. De motivering zal moeten uitwijzen in hoe verre deze uitspraak als geldend gelezen dient te worden voor de overige panden. Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in een verificatie geschil dat gerezen was in het faillissement van de N.V. Scheepswerf en machine fabriek Holland-Nautic te Haarlem. Het betreft hier het faillissement van de oorspronkelijke Holland-Nautic, dat in 1949 werd uitgesproken. De tegenwoordige ex ploitatiemaatschappij van de scheepswerf en machinefabriek heeft immers surséance van betaling. In het faillissement van 1949 werd een vordering van ongeveer vijf millioen van de Aerobank, de geldschietster uit de oor logsjaren en dochterbank van de Deutsche Bank für die Luftfahrt, door de Holland- Nautic betwist, hangende een procedure voor de Raad van Rechtsherstel. De Haar lemse rechtbank heeft zich nu gerefereerd aan de uitspraak van de Raad voor Rechts herstel, die een vordering van 2,2 millioen aan de Aerobank in liquidatie heeft toege wezen, welk bedrag nog vermeerderd dient te worden met de rente. Wij vernamen, dat de curator in het fail lissement nog ongeveer een half millioen voor concurrente crediteuren beschikbaar heeft, hetgeen een uitkering van ongeveer tien procent mogelijk zou maken. VERZENDING VAN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië en Nieuw- Guinea m.s. „Willem Ruys", 7 Juni en s.s. „Patroclus", 10 Juni; voor Antillen: m.s. „Oranjestad", 8 Juni; voor Suriname: m.s. „Stentor", 16 Juni; voor Unie van Z.-Afri ka en Z.W. Afrika m.s. „Carnarvon Castle" 5 Juni; voor Canada: s.s. „Rijndam" 5 Juni; voor Zuid-Amerika: s.s. „17e Octubre", 5 Juni; voor Australië via Engeland 5 Juni; voor Nieuw Zeeland, via Engeland 5 Juni. ADVERTENTIE OPEL REKORD - CHEVROLET - HILLMAN AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. N.V HAARLEM. 31 Mei 1954 ONDERTROUWD: 31 Mei, G. M. van den Berg en M. J. van der Erf; A. Burgstede en A. Roozendaal; H. van Wijk en .M. Jans. GEHUWD: 31 Mei, A. L. Guliker en J. Bruinenberg. BEVALLEN van een zoon: 28 Mei, M. E. Klein.den Nijs; 29 Mei, C. Th. Turkenburg van Buuren; P. NederlofMonster, 2 z.; 30 Mei, L. J. LagerweijPlukker; E. J. KeurNuijten; G. J. van der Aarvan Roo- de, J. Potsvan Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: 29 Mei, N. van den HamBarten; E. D. HackenitzHill; R. Blomde Ridder; G. JansenVillerius; 30 Mei, M.' E. KokRasen; F. Kopsvan Batenburg; M. J. MoerkerkMetten; 31 Mei, L. Bakkervan Heerden. OVERLEDEN: 28 Mei, K. Pikkert. 66 j„ Gasthuisvest; W. G. K. van der Weijden, 74 i„ Parklaan; 29 Mei, S. HijnsbergenVisser, 75 j., Slachthuisstraat: T. NagtegaalDupon, 48 j., Soendaplein; 30 Mei, P. F. Fiscalini, 78 j., Zuider Schoolstee* ste spaarbanken in ons land en sinds de dag van oprichting is er heel wat veran derd. Met grote toewijding heeft Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Rotterdam de werkstukken van verscheidene knutse laars op de tentoonstelling van huisvlijt- producten „De Gouden Schakel" bezich tigd. Zij toonde speciale belangstelling voor de stand van de Stichting „Het Nederland se Blindenwezen", waar verscheidene tech nische vondsten zijn geëxposeerd, die blin den ten dienste komen. Na de rondgang over de tentoonstelling begaf de Koningin zich naar het Sociaal Cultureel Centrum in het Zuidplein-complex. Het is in 1948 gesticht door gebruikmaking van twee in de oorlog half gesloopte woonblokken van acht woningen. Het is bedoeld als middel punt, waar niet alleen veel sociale activi teit naar de bevolking uitgaat maar waar zich ook vele culturele en recreatieve acti viteit van de bevolking heen richt. Hierop volgde een bezoek van Koningin Juliana aan de Havenvakschool, op weg waarheen zij door vele Rotterdammers werd toege juicht. Door de voorzitter van het school- parlement werd haar een model van een krukhaak overhandigd een werktuig dat door havenarbeiders wordt gebruikt. Onverwacht bracht de Vorstin voorts een bezoek aan de winkelpromenade Lijnbaan, waar een grote toeloop ontstond en het ge juich aanzwelde. Men zag telefonisten met de hoorn aan hun oor uit het raam hangen om opgewonden ooggetuigeverslagen te geven aan de collega's binnen, die niets konden zien. Daarna bezocht Koningin Juliana de Ka mer van Koophandel, het nieuwe Stads- timmerhuis aan het Haagse Veer en het complex huizen Grootenboom van Os, dat huisvesting biedt aan een aantal nooddruf tige lidmaten van de Nederlands Hervorm de Kerk. Tegen half vijf in de middag keerde de Koningin terug naar Soestdijk. Vandaag is de heer E. B. L. Hoogerbeets werkzaam bij de Haarlemse Brandverzeke ringsmaatschappij aan de Kruisweg te Haarlem, waar hij als boekhouder werk zaam is. Gisteren reeds werd het jubileum ten kantore gevoerd. Namens de directie overhandigde de heer W. H. IJssel de Schepper aan de jubilaris een gratificatie; ook ontving de heer Hoogerbeets een draagpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Verscheidene spre kers van de binnen- en buitendienst voer den hierna nog het woord. De toespraken gingen veelal vergezeld van geschenken. Op 1 Juni herdenkt de heer V. Schaap, chauffeur-besteller I, Haarlemmerstraat 52 in Zandvoort het feit, dat hij 25 jaar geleden bij de N.V. Van Gend en Loos in Haarlem in dienst is getreden. Op deze voor hem bijzondere dag zal onder meer de directeur van kantoor Haarlem, de heer Voeten, hem een geschenk aanbieden, namens de directie te Utrecht. Tevens zal hem door een van de bestuurs leden van het jubileumfonds eveneens een geschenk worden overhandigd. Vandaar viert de heer F. de Haan, con cierge B. van 's Rijks Belastingen in het hypotheekkantoor zijn achtste ambts lustrum. Hij werd toegesproken door de hypo theekbewaarder, de heer G. J. van der Zwaard, die namens het departement van Financiën een gratificatie overhandigde. Er was een bloemstuk, gestuurd door de Algemene Bond van Ambtenaren. Van de ambtenaren van alle afdelingen ontving de jubilaris een horloge. Zijn echtgenote werd verblijd met een mand fruit. Maandagmorgen stonden voor de Haar lemse politierechter terecht de 29-jarige Haarlemse chauffeur E. v. d. B. en de 26- jarige Haarlemse varensgezel C. G., ge detineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Beide verdachten waren in de nacht van 22 Mei in gevecht geraakt met een tweetal agent-rechercheurs in burger, doch zij konden zich hiervan voor de po litierechter niet veel meer herinneren. De beide rechercheurs, die tegen sluitingstijd het café waren binnengegaan, hadden ge zien, dat de caféhouder de chauffeur, die volgens een der rechercheurs in „kenne lijke staat" verkeerde, op straat had gezet. Even later had de varensgezel, tezamen met de overige bezoekers, het café ver laten. Toen ook de beide rechercheurs bui ten traden, kwam V. d. B. op hen af en vroeg hen, of de caféhouder het recht had, hem uit het café te zetten. Terwijl men stond te praten, kwam de varensgezel plot seling te voorschijn en gaf een der recher cheurs een klap. Deze maakte zich toen bekend als politieambtenaar, waarop G. begon te schelden. Er kwam een gummi knuppel bij te pas en even rolden de beide partijen over de straat. Tenslotte gelukte het de beide rechercheurs, met behulp van enige burgers, de aangeschotenen naar het politiebureau te brengen. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, vond het maar een onverkwikkelijke geschiedenis. Hij eiste tegen beiden een gevangenisstraf voor de tijd van zes weken met aftrek van het voorarrest en beval on middellijke gevangenneming. Mr. F. J. D. Theijse jr., raadsman van G., achtte het op grond van andere ge- tuigeverklaringen geenszins bewezen, dat de beide jongens voor honderd percent wisten met politie te doen te hebben. Hij wenste daarom de belediging van een ambtenaar in functie, welke aan G. onder meer was tenlaste gelegd, teruggebracht te zien tot eenvoudige belediging. Mr. W. G. J. Veenhoven jr., die als raadsman van V. d. B. optrad, wilde eigen lijk de misdragingen van V. d. B. uitdruk kelijk gescheiden zien van die van G. Zijn cliënt had gezien, dat G. een tik kreeg met de gummistok, hetgeen psychologisch beschouwd haast altijd tot verzet prik kelt. De politierechter, mr. J. P. Petersen, nam evenwel aan, dat beide verdachten er wel degelijk van op de hoogte waren, dat zij tegenover de politie stonden. Zijn uit spraak luidde vier weken gevangenisstraf met aftrek voor beiden, met het bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Vandaag zijn er twee taarten bezorgd door de Snackbar, Stationsplein in Haar lem, in samenwerking met de R.K. bond voor gepensionneerden en bejaarden, bij twee echtparen, die vandaag vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Op 1 Juni 1904 werden namelijk in Scho ten de thans 75-jarige opperman en stu- cadoor Hendrikus Petrus Reijer en de 70- jarige Maria Wilhelmina Zomer in de echt verbonden. Uit dit huwelijk werden drie dochters geboren. Op diezelfde dag stapte het bruidspaar Johannes Beelen, nu 77 jaar oud, van be roep schilder en Anna Margaretha Bouman (75 jaar) naar het stadhuis in Haarlem. Dit echtpaar kreeg vijf kinderen, allen jongens. Zowel in de Atjehstraat 48, waar de heer en mevrouw Reijer wonen, als aan de Brouwersvaart 36, waar het echtpaar Bee len reeds geruime tijd lief en leed deelt, zal het vandaag ongetwijfeld een bijzonder drukke dag worden, want behalve de kin deren en de kleinkinderen zullen natuur lijk ook talrijke vrienden en bekenden van hun belangstelling blijk willen geven. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot luitenant-generaal, generaal-majoor mr. J. D. Schepers van de generale staf, lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Ds. C. Goeman heeft zich Maandagavond aan de Gereformeerde Kerk van Haarlem- Zuid verbonden en tijdens de dienst in de Wilhelminakerk, waarin hU bevestigd werd en zijn intrede deed, heeft ds. A. M. Boeijinga meegedeeld, dat ds. D. J. Roos uit Sleen, die beroepen is in de aanstaande vacature ds. Boeijinga, het beroep heeft aangenomen. Wegens nog te verrichten werkzaamheden in zijn gemeente zal ds. Roos pas in April van het volgend jaar naar Haarlem komen. Ds. Goeman was tot voor kort predikant te Schipluiden. Vele leden van deze ge meente waren naar Haarlem gekomen om de dienst bij te wonen. Ook was aanwezig de heer W. C. Bakker, als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur. Na de geloofsbelijdenis en het zingen van Gezang 4 vers 2: „Een licht zo groot, zo schoon" las ds. Boeijinga Johannes 1, de verzen 1 tot 19. Hij zeide, dat het vele malen gebeurt, dat een predikant be vestigd wordt. Iets nieuws is de dienst van deze avond niet. Wel nieuw is, dat een predikant zich aan de gemeente verbindt met een eigen persoonlijkheid, dat een nieuwe periode voor deze begint in zijn ambtelijke loopbaan en dat de gemeente met levende hoop uitziet naar zijn werk onder de gemeenteleden. Ds Boeijinga vervolgde, dat er een overeenkomst is tussen Johannes de Doper en ds. Goeman. Beiden hebben tot taak heraut te zijn van Christus. Johannes de Doper moest echter de komst van Christus aankondigen en de nieuwe predikant moet verkondigen de gekomen Christus. Wat de taak van ds. Goeman is belichtte ds. Boeijinga nader met de verzen 6, 7 en 8 van Johannes 1 nadat gezongen was Gezang 3, de verzen 4 en 5. Daarbij herinnerde de predikant ook aan de taak van de gemeente, die een klankbord dient te zijn van de getuigenis van ds. Goeman. Deze zal strijden tegen ongeloof; de triomf is altijd aan het licht, want de duisternis verliest het altijd van het licht. Ds Boeijinga bevestigde vervolgens ds. Goeman, waarna de gemeente de nieuwe predikant toezong Psalm 119 vers 9. Alvorens ds. Goeman zijn intree-predi- catie hield werd nog gezongen Psalm 89 vers 7. Gelezen werd uit de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs, hoofdstuk 9, de verzen 13 tot 17. De tekst was uit het zestiende vers: „Want wee mij, indien ik het Evangelie niet verkondig". Spreker zeide, dat het ambt van predikant alles te maken heeft met het Evangelie, dus met de verkondiging van de blijde boodschap. Hij beloofde, dat zijn bediening zal bestaan uit het Evangelie. Als men zijn woord ge geven heeft betekent dit dat men er aan vast zit. Toch moest hij verklaren, dat het met zekere huivering zal geschieden. Voor al in een stad zal de verleiding sterk zijn om toch iets anders te doen. Paulus heeft gezegd, dat de Evangelie-zaak geen brood zaak, maar noodzaak is. De gemeente moet haar medewerking verlenen. Hij verwacht, dat de gemeente hem niet steeds zal vol gen, maar naar alle predikers gaan, die het Evangelie verkondigen. Het gaat im mers om de blijde boodschap voor allen. Na het zingen van Psalm 19 vers 7 heette ds. L. Hoorweg Sr. ds. Goeman namens de kerkeraad, gemeente en alle takken van geestelijke arbeid welkom en dr. A. Don- dorp voerde het woord namens de classis Haarlem. Met het zingen van Gezang 17 werd de dienst gesloten. Maandagavond speelde het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey in de Sionskerk aan de Eksterstraat in Haarlem-Noord. Evenals verleden jaar, toen voor het eerst een proef genomen werd om te concerteren in het nieuwe kerkgebouw, was dit concert van het N. Ph. O. tot stand gekomen door bemiddeling van de Commissie van Bij zonder Kerkewerk der Hervormde ge meente van Spaarndam. Uiteraard kan in deze kerk niet zomaar elk willekeurig programma worden uitge voerd: een kerk is tenslotte geen concert zaal en hier spreken bovendien zekere acoustische eigenschappen nog een woordje mee om de keuze te bepalen. Met de uit voering van de Serenata notturna in D (K.V. 239) van Mozart, een stuk voor twee strijkersensembles, kwam men aan de meeste bezwaren tegemoet. Deze eenvou dige, tintelende muziek, die de eeuwige jeugd van het Mozartiaans phenomeen in zich draagt en aldoor een reine sfeer schept, is overal welkom maar goede smaak regeert. Men kon alleen bedenkingen heb ben tegen de te grote tegenstelling van het kleine ensemble, bestaande uit de vijf aan voerders van de strijkers-groepen (Jan Hesmerg, Leendert de Graaff, Jan Aij, Eduard Biele en David Schild) en het sterk bezette tweede orkest van strijkers en pauken. Het slagwerk vooral krijgt in de betonnen kerk een gevaarlijke klankverrui ming. Dit zou ook later op de avond, bij de Oxford-symphonie van Haydn blijken. Als tweede nummer hoorde men het vierde Hoornconcert van Mozart, met Jo van Beek als solist, een voor deze gelegen heid zeer aanvaardbaar stuk, waarvan de goede vertolking de voorname betekenis van deze compositie overtuigend deed uit komen. Ds. J. Kroon gebruikte de pauze van het concert om met een logisch ontwikkelde toespraak verband te leggen tussen de tij delijke schoonheid van de kunst en de eeuwige vreugde, waarop zij als het ware preludeert. Tenslotte dirigeerde Toon Verhey de rijk doorwerkte en melodieus aantrekkelijke Oxford-Symphonie van Haydn, die wanneer de hol dreunende pauken het ef fect niet schaadden doorgaans voortref felijk klonken. Zeer opvallend kwam het fraaie fluitspel van Marinus Ruysink tot zijn recht. JOS. DE KLERK Met ingang van 1 Juni 1954 verliet de heer C. Baggerman Jr., na een diensttijd van veertig jaar in overheidsdienst, het Gemeen telijk Energiebedrijf. De scheidende hoofdambtenaar werd Maan dag op het bedrijf toegesproken door de heer A. J. M. Angenent, wethouder der bedrijven, die zich tot tolk maakte van het Haarlemse gemeentebestuur en 'de heer Baggerman na mens dit bestuur hartelijk dank zegde voor de accurate en kundige wijze waarop hij steeds de belangen van de afdeling gas had behartigd. De directeur de heer J. H. Steinkamp, her innerde aan een meer dan dertig jarige samenwerking die niets te wensen overliet. Spreker bracht, onder het aanbieden van een bloemstuk namens de directie, de heer Bag german daarvoor gaarne zijn oprechte dank. De volgende spreker was de bedrijfsadmi- nistrateur de heer J. A. Sunter. Ook hij ver tolkte gevoelens van dankbaarheid jegens zijn scheidende collega en bood hem. namens technische- en administratieve ambtenaren een fraai olieverfschilderij aan. benevens bloemen voor mevrouw Baggerman. De technische ambtenaar J. de Braai sloot de rij der sprekers met een humoristisch getint afscheidswoord. Tenslotte dankte de heer Baggerman op zeer hartelijke wijze elke spreker, voor de bloemen en het aangeboden afscheidscadeau, waarna de vele aanwezigen in de gelegen heid gesteld werden van de heer en mevrouw Baggerman afscheid te nemen. Voor een vrijwel uitverkocht huis heeft de Letterlievende Vereniging J. J. Cremer gisteravond in de Stadsschouwburg de première gegeven van „De Beunhaas", een detectivespel van Johan Bendien en Henk Bakker, dat de verzamelde Cremerianen bijna drie uur lang op allergezelligste wijze heeft doen griezelen en gissen, want na tuurlijk bleef ook ditmaal als in elke zichzelf respecterende „thriller" de moordenaar tot ver in het slotbedrijf de grote onbekende. Als extra-attractie was bij de programma's bovendien een stem biljet ingesloten, waarop de toehoorders in de pauze de candidaat-dader van hun keuze konden invullen met de kans op het win nen van een boekenbon voor wie juist ge raden had. Dat viel echter lang niet mee, want de beide schrijvers hadden hun toneelmoord op freule Ampsen van Gelre met zoveel raffinement uitgesponnen dat men eigenlijk iedereen van het daderschap verdenken kon, zijn naaste buurman in de zaal niet uitgezonderd. Nauwelijks is de ongelukkige freule een vitterige oude huispotentate, met veel gevoel voor stijl op de planken gezet door Agnes Koorenblik in het voorspel gesmoord, of het regent aanwijzigingen en verdachtmakingen tegen al haar huisgenoten, die stuk voor stuk een motief en de gelegenheid gehad hebben om de freule om zeep te brengen en die geen van allen een waterdicht alibi blijken te bezitten. En zo aarzelde m«n drie bedrijven lang tussen allerlei vermoedelijke moorde naars, terwijl Henk Bakker als een kordate politie-inspecteur de familieleden en het personeel van de vermoorde aan flitsende kruisverhoren onderwerpt. Veel actie is er uiteraard niet in deze vaak ellenlange on dervragingen en tweegesprekken, maar desondanks bleef de spanning er voort durend in door de flair waarmee Bakker zijn rol van de geroutineerde, maar niet bijster lucide detective wist te verkopen. Hij kreeg uitstekend tegenspel van Guus Boersma als de laconieke Jonker Jan, wiens verrassende geliefhebber in het speurdersambacht tenslotte de ware moor denaar ontmaskert. Leuke typeringen wa ren ook de goedhartig-domme keukenmeid van Eki OostwaldBrouwer, het behaag zieke kamerkatje van Lucie RinkelSpijer en de stugge oude tuinman van Henny Boon, die zich ook door de emotioneel hoge eisen stellende scène van zijn bekentenis dapper heensloeg. Arie Maurik zorgde voor een heerlijk brok onverschilligheid van een kroegbaas en Jaap Timmerman gaf op nieuw blijken van zijn komische talenten in een gave vertolking van een uiterst vor melijke, maar verre van on-menselijke schertsbutler Décors en costumering waren, zoals men dat van Cremer gewend is, af. H. C. Voorstellen van B. en W Donderdagmiddag komt de gemeenteraad van Heemstede in openbare vergadering bij een ter behandeling van dertien punten. Door het overlijden van de heer A. C. Thürkow is de betrekking van hoofd van de Voorburgschool vacant gekomen. B- en W. hebben de raad de volgende voordracht aan geboden: 1. P. Freekstra, waarnemend hoofd van de Voorwegschool te Heemstede; 2. W. Dijksma, hoofd ener school te Drachten; 3. M. Langhorst, hoofd ener school te Pur- merend. B. en W. stellen de raad voor te bepalen, dat een herziening van het uitbreidingsplan op het terrein ten westen van de Herenweg, noordelijk van Ipenrode en zuidelijk van de Zandvoortselaan voorbereid zal worden. Ten behoeve van de uit Heemstede af komstige leerlingen stellen B. en W. de raad voor aan de Stichting Christelijke Avond- Mulo te Haarlem met ingang van de cursus 1954—1955 een subsidie toe te kennen. Het aan de oostzijde van de Herenweg, tussen perceel Herenweg 154 en de Lanck- horstlaan, gelegen voetpad, heeft slechts een zeer geringe breedte en het is daardoor vol komen onvoldoende voor een veilig verkeer van de voetgangers. De eigenaren van de aan het voetpad grenzende voortuinen zijn bereid een strook grond af te staan, waar door het voetpad op voldoende breedte kan worden gebracht. In totaal is nodig een strook grond van ongeveer 53 M2., waar voor een prijs van 6.per M2 verschul digd zal zijn. Voor de aankoop en het'ver richten van werkzaamheden is een bedrag van 3300.— nodig; B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Voorts hebben B. en W. de raad een voor stel aangeboden om de beloning van vak onderwijzers vast te stellen. Daarbij is reke ning gehouden met de op 1 Januari ingegane nieuwe normen betreffende de salarissen van de gemeentelijke vakleerkrachten, vast gesteld door de minister van Binnenlandse Zaken, in overleg van de minister van On derwijs. Zaterdagmiddag is met de opening van het clubhuis in Groenendaal te Heemstede, ten behoeve van het district Heemstede-Hille- gom, een lang gekoesterde wens van het Nederlands Padvindsters Gilde in vervulling gegaan. Het is het ideaal gelegen gebouwtje aan de Torenlaan, dat voor en tijdens de Flora 1953 als secretariaat daarvan heeft dienst gedaan en thans met toestemming van het gemeentebestuur van Heemstede, voor dit nieuwe doel kon worden ingericht. Onder de genodigden waren wethouder H. Disselkoen, die het gemeentebestuur van Heemstede vertegenwoordigde; de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F- A. H. van Nispen tot Pannerden; de direc teur van Openbare Werken ir. E. A. Bier drager en de hoofdinspecteur van politie A. Berentsen. De districts-commissaresse mevrouw M. H. Bakhuizen van den Brink—De Boer noemde het ruime gebouw een prachtige oplossing van een langdurig probleem. Spreekster toonde zich bijzonder erkentelijk ten op zichte van allen, die hun uiterst gewaar deerde medewerking bij het tot stand komen hebben verleend. In de eerste plaats het gemeentebestuur van Heemstede en zijn ambtenaren, uit welke sympathieke houding spreekster tot haar genoegen veel waardering voor het jeugdwerk meende te mogen af leiden. Tenslotte wendde mevrouw Bakhui zen van den Brink zich tot de padvindsters en kabouters, om haar op het grote voorrecht dat het bezit van een dergelijk gebouw be tekent, te wijzen, waarna zij de kinderen ver zocht door hun houding te bewijzen, dat zij dit vertrouwen waard zouden zijn. Wethouder H. Disselkoen verklaarde het een genoegen te vinden in deze kring te kunnen wijzen op de grote belangstelling, die het gemeentebestuur van Heemstede ook voor dit jeugdwerk heeft. Van daar dat het na rijp beraad besloten had het gebouw deze bestemming te geven, ofschoon hiervoor on getwijfeld wel een ander doel te vinden was geweest. De wethouder herinnerde er nog even aan, dat hier eenmaal het hart van de Flora heeft geklopt en in dit gebouw dus nu een geheel andere sfeer gaat heersen. Doch deze kan alleen de nieuwe be woonsters zelf worden gescnot^n, zodat spreker eindigde met de wens, dat de jeugd nog vele jaren in goede kameraadschap van dit gebouw zou mogen genieten. De presidente van het Nederlands Pad vindsters Gilde, mevrouw J. van Nispen— Van Wely, wenste het district van harte geluk met dit nieuwe clubhuis en verzocht de jeugd zich goed te willen realiseren, welk een groot voorrecht haar thans ten deel ge vallen is. Want in de meeste grote steden bevinden zich immers duizenden padvind sters, die het nog steeds zonder een dergelijk ideaal gelegen en fraai eigen huis moeten stellen. Spreekster was er dan ook van over tuigd. dat een voorbeeldige gelegenheid werd geboden het spel van verkennen waar lijk goed te spelen. Aan het slot van haar toespraak bood mevrouw Van Nispen de jongste kabouter een Delfts blauw wandbord aan, dat voor het nieuwe clubhuis was be stemd. Aagtekerk, 31 v. Rotterdam te Hamburg. Aalsum, 1 v. Suez. Alamak, 31 v. Marseille n. Genua. Aldabi, 1 v. Montevideo te Santos. Almkerk, 2 te Sydney verw. Ampenan, 31 te Port Said. Arendsdijk, pass. 31 Kp. Hatteras n. Houston Alcyone, pass. 31 Ouessant n. Rotterdam. Aigenlb, pass. 31 Vlissingen n. Rotterdam. Amerskerk, 30 v. Colombo n. Adelaide. Alcyone, 2 Rotterdam verwacht. Altair, pass. 31 Fernando Noronha n. Las Palmas Annenkerk, 31 te Cairns Arendskerk, 1 v. Barcelona n. Antwerpen. Barendrecht. 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Blommersdijk, 31 v. Londen te Rotterdam. Barito, 31 te Hollandia. Bloemfontein, pass. 31 Vlissingen n. A'dam. Breda, 31 Ouessant gepass n. Madeira. Bloemfontein, 1 v. Antw. te Amsterdam. Caltex Pernis, 31 v. Rotterdam n. Sidon. Clavella, 31 v. Rotterdam te Pta Cardon. Coryda, pass. 31 Gibraltar n. Bombay. Caltex Utrecht, pass. 31 Finisterre n. Sïdon. Caltex Leiden, 1 te Sidon. Cronenburgh. 2 te IJmuiden verw. Cumulus, 2 Rotterdam verwacht. Dalerdijk, 30 te Vancouver. Eemland, 31 v. Las Paimas n. Amsterdam. Elmina, pass. 31 Vlissingen n. Antwerpen. E,sso Amsterdam, 31 Malta gepass. n. Harburg. Etrema, 31 te Port Said verw. Eos, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Friesland (KRL)31 v. Hamburg'te Rotterdam. Gaasterland, 30 te Santos. Gooiland, pas. 31 Finisterren Recife. Haarlem, 31 v. Hamburg te Antwerpen. Hersilia, 1 v. Barbados te Trinidad. Hilversum. 31 v. Port de Bouc te Port Said. Haarlem, pas. 31 Vlissingen n. Antwerpen. Hathor, 31 v. Alexandrië n. Algiers. Hoogkerk, 1 Juni te Port Swettenham. Hector, 31 v. Algiers n. Malta. Indrapoera, 31 90 m. O.NO. Gibraltar. Ittersum, 1 juni Rio de Janeiro verw. Japara (KRL), pass. 31 Perim n. Penang. Joh. v. Oldembarnevelt, 1 v. Aden n. Port Said Karimun, 31 v. Southampton n. Marseille. Karimata, 1 te Marseille. Kota Inten, pas. 1 Oporto n. Rotterdam. Langkoeas, 31 v. Tj. Priok n. Cheribon. Liseta, 31 v. Telokanson n. Pladju. Luna, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Maas. 1 v. Amsterdam te Cristobal. Modjokerto, 31 v. Genua n. Port Said. Muiderkerk, 30 te Port Soedan. Marin, pass. 1 Vlissingen n. Pto Rico. Nestor, 31 v. Funchal n. Barbados. Oranje, pass. 31 Sabang n. Belawan. Oranjefontein, 1 te Las Palmas. Ovula, 1 v. Recife te Bahia. Peperkust, pass. 31 Finisterre n. Dakar. Pieter S, 31 te Swansea. Poelau Laut, pass. 31 Guardafui n. Djeddah. Prins Jon. W. Friso, 31 v. Quebec n. Montreal. BINNENLAND Het s.s. „Waterman" dat Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrika heeft gebracht, brengt op de thuisreis ongeveer 525 verlof gangers en toeristen naar Europa, waar het schip de havens van Southampton en Rotter dam zal aandoen. De ontscheping van ruim 301) voor Rotterdam bestemde passagiers zal op Donderdag 3 Juni 's morgens om acht uur aan de kade van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd beginnen. De Haagse burgemeester mr. F. M. A. Schokking, heeft Maandagavond in een der grafelijke zalen van het Haagse Binnenhof, een „Europa-forum" geleid, uitgaande van de Beweging van Europese Federalisten. Het forum werd gevormd door mej. B. C. M. J. Twaalfhoven, de Haagse V.V.D.-wethouder D. W. Dettmeijer, mr. H. Nord, majoor F. C. Spits van de Legervoorlichtingsdienst, en drs. O. G. Smit, voorzitter van de Haagse afdeling van de B.E.F. Aan de veiling te Pijnacker zijn de eerste druiven (Frankenthalers) aangevoerd. Zii brachten f3,10 per kilo op. De gezant van de Libanon heeft namens de Libanese regering een bedrag van bijna 6800 dollar doen toekomen aan de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken. Dit bedrag is bestemd voor de slachtoffers van de watersnood. De culturele prijs van de gemeente Arnhem voor 1953 is toegekend aan de archi tect C. Nap. De jury heeft bij haar beoor deling gelet op de totale verschijning van de onder leiding van deze architect gebouwde objecten, de aesthetische zijde, de bruikbaar heid en constructieve waarde. HAARLEM EN OMGEVING Tot leden van de Kerkeraad van de Remonstrants Gereformeerde Kerk in Haar lem zijn gekozen mejuffrouw Zr. J. J. van Breen en de heren C. de Mink en mr. J. W. Rutgers. Deze laatste zal de functie van pen ningmeester vervullen. Het Spaarndams fanfarecorps „Kunst kring" behaalde op het nationaal muziek concours te Montfoort in de ere-afdeling een eerste prijs met 327 punten en een eerste prijs in de marswedstrijd. In Eindhoven heeft de Ned. Kath. Bond van Sigarenwinkeliers „St. Anthonius" een tweedaags congres gehouden. Tijdens het huishoudelijk gedeelte is de heer D. Molen kamp uit Haarlem tot bestuurslid gekozen. Pygmalion, pas. 1 Vlissingen n. Amsterdam. Rafela, 31 v. Tj. Priok n. Pladju. Roggeveen. 4 teRangoon verw. Rotti, 1 Juni te Havana. Rijndam, 31 870 m. W.ZW. Vaientia. Sloterdijk, 1 v. New York te Rotterdam. Saroena, 31 te Singapore. Singkep. 31 v. Genua te Port Said. Schiedijk. 1 v. Vlissingen n. Antwerpen. Stad Leiden, 1 v. Viaardingen n. Narvik. Stad Maassluis, vertr. 1 v. Narvik n. Viaardingen Teiresias, pass. 1 Juni Gibraltar n. Halifax. Thalatta, 31 v. Suez n. Mena ei Ahmadi. Van I,inschoten. 1 v. Bordeaux te Dakar. Willem Ruys, 31 110 m ZW. Ouessant. Wield recht. 31 te Paulsboro. Willem Ruys, 1 v. Gibraltar te Southampton. Waterman, 3 Hoek van Holland verw. IJsel, verm. 1 v. Amsterdam n. Rotterdam. Zuiderkruis. 31 580 m. O.ZO. Kp. Race. Zijpenberg, pass. 31 Ouessant n. Bagnoli. KLEINE VAART Afiena 30 v. Gordsbynn te Amsterdam. Amstelstroom, 30 v. Fowey te Amsterdam. Batavier I. pass. 30 Estacapoint n. Bordetaux. Bestevaer, 30 v. UddevaJla te Arendal. Bab T, 29 te Carlsvik. Bergsingel, verm. 31 v. Ipswich n. Middlesbro. Brouwersgracht, 31 v. Pernoviken te A'dam. Betty Anne S, 31 te Guernsey. Bill S, 31 v. Korsor te Oskarshamn. Confiance, 30 v. Stettin te Londen. Coolhaven, 30 v. Tarragona n. Savona. Crescendo 31 v. Hamburg te Rotterdam. Cornelia b, pass. 30 Finisterre n. Port Lyautey Cormoran, 30 v. Dundee n. Londen. Capricorn, 30 v. Delfzijl te Goole. Capro, 30 te Helsinki. Casana, 31 v. Halmstad n. Rotterdam. Draco, 29 v. La Pallice n. Amsterdam. Daje Bohmer, 2 v. Sables d'Olonne te Lissabon verwacht. Duiveland, 31 v. Grangemouth te Rotterdam. Deni, 31 v. Goole te Leith. Diligentia, 31 v. Birkenhead te Gonfreville. Driebergen, vertr. 31 v Kingsiynn n. Esbjerg Deo Favente, 31 v. Amsterdam n. IJmuiden. Bisenburgh, 31 v. Casablanca te Duinkerken verwacht. Eljo, 29 v. IJmuiden te Malmö. Friblo, 30 v. Rotterdam n. Middlesbro. Ferocia, 31 v. Ipswich n. IJmuiden. Frans, 1 v. Kopenhagen te R'dam verw. Gerrie S, vertr. 31 v. Nantes n. Belfast. Grebbestroom, 30 v. Londen te Amsterdam. Hebe Nobel, 31 v. Londen te Rotterdam. Helvetia, 31 v. Portsmouth te Dover Ilias, 29 te Amsterdam. Inspecteur Mellema. 30 v. Valencia n. Barcelona Ingeborg, 1 v. Gdynia te R'dam verw. Jo. 30 te Karlshamn. Joost, 27 Kiel gepass. n. Stockholm. Kenitra. 30 v. Rouaan n. Casablanca. Lacra, 30 v. Abenraa n. Sorness. Larix. 26 v. Munksund n. Huil. Leendert b. 1 v. Esbjerg te Fawley verw. Leny, 31 v. Huil te Brugge. Liberte, 0 v. Middelfart te Kramfors. Margriet, 30 v. Londen te Amsterdam. Maasyrn N, 30 te Antwerpen. Markab, 31 v. Fur te Colchester verw. Markab N. 30 v. Windau te Esbjerg. Matthew, 30 v. Belfast te Irvine. Monica, 311 v. Dublin te Cadishead. Muphrid N. 30 v. Le Havre te Hamburg. Mirach N. 30 v. Casablanca te Marseille. Martha, 30 v. Waterford te Amsterdam. May Mere, vertr. 31 v. Arbroath n. Aarhus. Myfem, pass. 31 Kiel n. Stockholm. Nassauhaven. 1 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Nieuwehaven, 1 v. Kopenhagen te R'dam verw. Neeltie b, 30 v. Nantes te Bayonne. Noorderhaven 31 v Goole n. Antwerpen. Oostei bureh. pass. 30 Kiel n. Stockholm. Pavo. 29 v. Ronnskar n. Waskiot. Ponto, 25 te Ala. Ponza, 29 te Zaandam. Plato. 29 v. Istanboel te Constanza. Poortvliet, 30 v. Tobroek n. Cardiff. Ransel. 30 v. Amsterdam n. Surte. Rose Marie, 31 te Abenraa. Spes, pass. 30 Kielerkanaal n. Wismar. Sirius. 31 v. Maassluis n. Boston. Soemba, 30 v Ipswich te Antwerpen. Spurt, 31 v. Viaardingen te Rotterdam. Stella Maris, vertr. 31 v Drogheda n. Middlesbro Silvaplana 30 v. Rotterdam n. Kopenhagen. .Swift.. 30 te Gothenburg. Theodora vertr. 31 v. Rotterdam n. Newcastle. Timor, 30 v. Karlskrona te Hull. Tom v. d. Heide, 30 v. Casablanca n. Nantes. Trito, 31 v. Rotterdam te Dublin. Tor, S. vertr. 31 v. Rotterdam n Gent. Vlieland, 31 te Malmö. Vindicat Atque Polit, 31 v. Brunsbtlttel naa. Sundsvall. Walen'burgh. 30 te Le Havre. Westersehelde, 30 te Forlaix. Westersingel. 30 v. Tonnay Charente n. Preston Wiebold Bohmer. 31 v. Duinkerken n. R'dam. Zaanstroom, 30 v. Hull te Amsterdam. Zwerver, vertr. 31 v. Norwich n. Middlesbro. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Arner. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel 99'V, 212 342 330 503 95 144% 136% 122% 122 195% 186% 184% 187% 37 69% 59 95% 22 495/X8 99% 214% 344 336 504 96 144 136% 121 122 196 186% 185 187% 37% 69% 59 95% 22 49%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11