„Spoedig wapenstilstand" aldus radio-Peking en de „Pravda" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse troepen uit Algerije naar onrustig Tunesië Bij naderend afscheid Vandaag militaire voorbesprekingen over Indochina Koffie en thee nog duurder Twintig jarenplan voor wereldrevolutie Amerikaanse opleiding voor Vietnam-troepen? Amerikaans-Russisch atoomgesprek stokt Het woord is aan Wellicht verkorting militaire diensttijd Noors spionnageproces achter gesloten deuren 5ge JAARGANG No 273 DINSDAG 1 JUNI 1954 298e JAARGANG No 121 Vietminh wenst geen verdeeld Vietnam Complot in Guatemala ontdekt Tweede Britse soldaat in de Suez-zöne gedood Eisen van de bedreigde kolonisten ingewilligd Bewaking van kardinaal Stepinac verscherpt Amerikaanse socialisten willen China in de UNO Regering overlegt met NAVO-organen Schmittlein volgt Jacquet op als minister Weerrapport Ig Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman DE COMMISSARIS der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de gos van Steenwijk, zal zoals men weet binnenkort zijn taak neerleggen. Wegens bet bereiken van de voorgeschreven pen sioengerechtigde leeftijd die ook voor dit hoge ambt 65 jaar is is hem per 1 Juli op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Het verheugt de Commissaris geens zins, dat zijn tijd van aftreden is gekomen en wie hem van nabij kennen: gezond, op gewekt, actief en vol belangstelling als immer, zullen niet anders verwacht heb ben. I-n een interview, dat ik gisteren met hem had, bleek dan ook wel duidelijk dat hij de komende jaren niet als een tijd van rust ziet en er zich in verheugt dat hem andere arbeidstaken ten deel blijven val len: als president-curator van de Leidse Universiteit, als voorzitter van de Holland se Maatschappij van Wetenschappen, als lid van een Staatscommissie. Zijn voor nemen om in Haarlem of in de onmiddel lijke omgeving te blijven wonen bewijst wel hoe hij daaraan in jarenlang toeven en werkzaamheid gehecht is geraakt. Het is ruim éénentwintig jaar geleden dat hij zijn ambtelijke bestuursloopbaan aan ving, daarmee na langdurige arbeid in dienst van wetenschap en onderwijs een carrière kiezend, waarin velen in zijn fami lie arbeid op belangrijke posten hebben verricht. In Februari 1933 werd hij tot burgemeester van Zwolle benoemd. Ruim drieënhalf jaar later, in November 1937, viel hem reeds promotie ten deel door zijn benoeming tot burgemeester van Haarlem, dat hem met blijdschap ontving en spoedig ervoer dat het daar alle reden voor had. Mij de jaren van zijn burgemeesterschap herinnerend, heb ik hem gevraagd hoe hij dit ambt in vergelijking met dat van Com missaris beschouwde. En als arbeidstaak vindt hij het eerste toch nog steeds aan trekkelijker, omdat de burgemeester meer contact met de bevolking heeft, maar ook omdat hij zelf een portefeuille beheert en rneer persoonlijk initiatief kan nemen. Zijn ambtelijke jaren zijn overigens rijk aan goede herinneringen, niet het minst door de voortreffelijke medewerking die hij heeft ervaren en doordat hij steeds pret tige colleges van B. en W., later van Ge deputeerde Staten heeft gehad. Aan het Haarlemse burgemeesterschap kwam na de Duitse bezetting van ons land een spoedig einde: in Maart 1941 werd hij door de Duitsers ontslagen. Ambteloze jaren volgden, maar in 1944 kwam de voor bereiding voor de terugkeer reeds zover, dat op „Dolle Dinsdag" de door de heer De Vos van Steenwijk ondertekende pro clamatie aan de Haarlemse burgerij, die op de bevrijdingsdag zou verschijnen, reeds in vele honderden exemplaren gedrukt werd. Die oplaag werd toen in depót ge legd in enige Noordhollandse gemeenten en gelukkig niet ontdekt. Het moest helaas nog acht maanden duren. Intussen werd ook de bezetting van de honderdtwintig Noordhollandse burgemeestersposten,waar bij een groot aantal waarnemende func tionarissen moest worden gekozen, reeds geregeld. Dit in overleg met adviseurs waartoe de tegenwoordige griffier, mr Stufkens, behoorde. Bij de bevrijding werd de heer M. A Reinalda waarnemend burgemeester van Haarlem en trad de heer De Vos van Steen wijk meteen als waarnemend Commissaris der Koningin op. Dat was dus in de Mei dagen van 1945; op 16 September volgde zijn definitieve benoeming. Zijn herinne ringen aan dat eerste jaar, vervuld van wederopbouw en reorganisatie, gelden ook in belangrijke mate de zuivering, waarin de taak van de Commissaris zeer uitgebreid was en waarin hij in dat jaar telkens rem mend tegen te zware bestraffing, in later tijd wel eens opkomend tegen al te grote clementie moest optreden. Dan de ontwikkeling van zaken in latere jaren. Ten aanzien van de streekplannen is de Commissaris geneigd in het algemeen van een gunstige ontwikkeling te spreken. Ook ten aanzien van de toenemende samen werking van gemeenten, die geleidelijk toeneemt en die hij bijvoorbeeld ten aan zien van het bouw- en woningtoezicht van bijzonder groot belang acht. De overbevol king geeft tot veel problemen aanleiding: in de practijk is dat vooral in het Gooi niet eenvoudig gebleken. Telkens moet met tal van belangen rekening worden gehouden. De traagheid in de industrialisering van Westfriesland is een tegenvaller; dit leidde in dit gesprek vanzelf tot het onderwerp: de oeververbindingen van het Noordzee kanaal, waarvan alleen de Velsertunnel in staat van wording verkeert. De Commis saris verwacht dat het rapport der Staats commissie niet lang meer op zich zal laten wachten. Maar terugkomend op de streek plannen noemde hij de oplossing van het probleem-IJrnond moeilijk, het betreurend dat de samenvoeging van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk niet is aanvaard. De burgemeestersbenoemingen, waarbij de Commissaris der Koningin, die de voor- GENEVE (Reuter) De negen landen, die een einde pogen te maken aan de strijd in Indochina zijn Maandagmiddag weer in besloten vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van minister Eden. Bij afwezigheid van minister Molotov was onder minister Gromyko delegatieleider der Sovjet-Unie. Militaire vertegenwoordigers van beide partijen in Indochina zullen vandaag bijeenkomen voor bet regelen van de be standsbesprekingen der beide partijen. De onderhandelingen zullen worden gevoerd door kolonel De Brebisson van de Franse afvaardiging en kolenel Ha "Van Lau van de afvaardiging van de Vietminh. Deze twee officieren hebben eerder reeds gesproken over de evacuatie van gewonden uit de vesting Dien Bien Phoe. (Un. Press) Radio-Peking ontleende aan een verslag van een Chinese journalist die de conferentie van Genève bijwoont dat daar overeenstemming is bereikt „over een spoedig te sluiten bestand in Indochina". In de desbetreffende uitzending, door United Press opgevangen, werd gezegd dat de overeenstemming was bereikt op de beperkte" zitting van 29 Mei. Het bericht was afkomstig van de correspondent in Genève van het „Volksdagblad van Pe king". Ér werd gesproken van een „belang rijke stap naar herstel van de vrede", doch daaraan werd toegevoegd: „De vertegen woordigers van de commandanten van bei de partijen moeten het nog eens worden over de definitieve bepaling van de her- groeperingsgebieden". Mijlpaal Het officiële orgaan van de Russische communistische partij, de „Pravda", heeft in zijn editie van Maandag geschreven, dat de Geneefse conferentie „de eerste mijl paal heeft gepasseerd op de weg naar het herstel van de vrede in Indochina". In het artikel, dat door radio-Moskou werd uitgezonden, wordt gezegd, dat deze mijlpaal bereikt werd toen in de Zaterdag gehouden zitting van de conferentie over eengekomen werd, om de militaire bevel hebbers uit Indochina naar Genève te ont bieden om aldaar besprekingen te voeren over een bestandslijn. De „Pravda" prees de pogingen van mi nister Eden om een algemeen aanvaardbaar compromis te vinden, maar laakte scherp de houding van de Franse delegatie ter conferentie, „die slechts op Amerikaanse bevelen wacht". „Elke actie cm de span ning in Zuid-Oost-Azië te verminderen, vindt onmiddellijk een vijandig onthaal in zekere Amerikaanse kringen, die belangen hebben in een opvoering van de bewape ning", aldus de Pravda. een persconferentie te Genève verklaard.dat het doel van een staken van het vuren er in gelegen is, dat men tot een blijvende vrede komt, gebaseerd op de erkenning van de fundamentele rechten van het In- dochinese volk en vriendschap met het Franse volk. De Vietminh, zo zeide hij, streeft niet naar een blijvende verdeling van het land. Het instellen van zones heeft slechts ten doel de weg naar territoriale en politieke eenheid te effenen. Deze eenheid dient door middel van vrije verkiezingen tot stand te komen. „Het staakt-het-vuren is van het aller grootste belang en dient vooraf te gaan aan de uitvoering van politieke plannen". Hij voegde er echter aan toe, dat het duidelijk was, dat de militaire en politieke aspecten onscheidbaar waren. GUATEMALA (Reuter/A.F.P.) Uit niet-officiële bron wordt vernomen, dat in Guatemala een tegen de regering gericht complot is ontdekt. Vijf personen zouden hun toevlucht hebben gezocht in ambas sades. In de afgelopen 48 uur is een aantal arrestaties verricht, vooral aan de grens van Guatemala met Honduras. CAïRO. (Reuter). Het lijk van een tweede Britse soldaat, die in de buitenwij ken van Ismailia in de Suez-kanaalzóne gedood is, is Maandag door de Egyptische politie aan de Britse militaire autoriteiten in Suez overgedragen. De soldaat was volgens een medisch onderzoek Zaterdag overleden. Groot-Brittannië heeft reeds bij de Egyptische autoriteiten geprotesteerd tegen het doden van een parachutist, die Zondag in Ismailia door een menigte werd aange vallen en gedood. „Geen deling" Een woordvoerder der Vietminh, de am bassadeur in continentaal China, heeft op Met ingang van vandaag zijn de koffie- en theeprijzen opnieuw verhoogd. De thee is 2 tot 4 centen per pakje van 100 gram duurder geworden. De stijging van de kof fieprijs bedraagt 12 tot 15 cent per 250 gram. Deze verhoging is wederom een gevolg van het prijsverloop op de wereld markt. drachten indient, een zo belangrijke taak te vervullen heeft, zijn in de negenjarige ambtsperiode van deze Commissaris wel zeer talrijk geweest: er zijn 86 burgemees ters in de honderdtwintig gemeenten nieuwbenoemd en van degenen die bij de aanvang in functie waren, zijn er nu nog maar 38. De Commissaris heeft het bij die vele benoemingen verheugd dat zijn advies als regel instemming bij de regering heeft gevonden. In de practijk blijkt samenvoe ging van kleine gemeenten telkens veel bezwaren te ontmoeten; hij is voorstander van vereniging van de functies van bur gemeester en secretaris in zulke gemeen ten en c.q. ook van aanstelling van één burgemeester in aangrenzende kleine ge meenten, waardoor het een ambt wordt dat een volle dagtaak meebrengt en waar door ook wordt bevorderd dat zich niet te snelle mutaties voordoen. Combinatie van de functies van Kamerlid en burgemeester acht hij niet gelukkig. Het is waar dat die voor de gemeente aantrekkelijk kan zijn, omdat de burgemeester in Den Haag zo dicht bij het vuur zit. Anderzijds is hij er zeer veel door afwezig en Kamer zowel als regering staan tegenover hem in een minder vrije en onbevangen positie. „Aan te moedigen, af te raden en ge ïnformeerd te zijn" is, met een klassiek geworden woord, een omschrijving van de taak van de Commissaris der Koningin ten aanzien van de burgemeesters, met wie zowel Gedeputeerden als hij veelvuldig contact hebben. Aan het slot van dit onderhoud heeft de Commissaris zijn belangstelling voor de B.B. (Bescherming Bevolking) met nadruk uitgesproken en er zijn bezorgdheid over geuit dat zo menigeen geneigd is tot ver minderde interesse, tot verslapte activiteit, zodra de algemene toestand tot wat meer optimisme aanleiding schijnt te geven. Hij is ervan overtuigd dat ook hierin een con sequent beleid van opbouw moet worden gevolgd. Bij het komend afscheid za-1 ongetwijfeld grote waardering tot uiting komen voor hetgeen de Commissaris der Koningin De Vos van Steenwijk voor de provincie heeft verricht. Tevens in zijn representatieve taak, die in Noordholland bijzonder uitge breid is, doordat de hoofdstad ertoe be hoort. Ook Haarlem heeft hem daarin als voornaam en immer boeiend redenaar steeds bewonderd al was hij zoveel ver der van de stad gezeteld op de Dreef, dan eertijds op de Grote Markt. R. P. TUNIS (United Press) Versterkingen uit Algerije en vijf escadrons van de „Gar de Mobile"' zijn naar Tunesië gezonden om daar mee te helpen aan het herstel van de orde, zo heeft de Franse resident-generaal, Pierre Voizard, medegedeeld. In een radio rede tot de bevolking van het Noord-Afri kaanse protectoraat, waar het de laatste dagen weer onrustig is geweest, maakte Voizard de verschillende maatregelen die de overheid zal nemen om orde en rust te herstellen, bekend. De volgende besluiten zijn genomen: 1. Vijf escadrons van de „Garde Mobile" zullen naar Tunesië worden overgebracht. Het eerste escadron is reeds aangekomen. 2. Algerijnse troepen worden naar Tune sië gezonden ter versterking van de veilig heidsstrijdkrachten die daar op het ogen blik zijn. 3. 48 parate mobiele groepen zullen uit de Franse kolonisten worden gevormd om afgelegen plaatsen te beschermen. 4. Bepaalde categorieën reservisten, in het bijzonder manschappen van de militaire politie zullen opnieuw worden opgeroepen om dienst te doen zolang de huidige nood toestand voortduurt. 5. In de steden zullen vrijwillige burger wachten worden gevormd ter bescherming van de burgerbevolking. 6. De kolonisten in afgelegen boerderijen zullen van wapenen en munitie worden voorzien voor hun eigen bescherming. Voizard kondigde deze maatregel aan na dat hij gedurende het weekeinde bespre kingen had gevoerd met de Bey van Tunis, de premier van Tunesië Mohammed M'Zali, die Zaterdag het doel is geweest van een poging tot aanslag, en Franse autoriteiten. De onrust een verschijnsel dat Tunis al vele jaren kenmerkt kwam tot uit barsting na de maatregelen tegen de natio nalistische leider Habib Bourguiba. Twee weken geleden werd hij naar een eiland aan de Bretonse kust verbannen. Verleden week Woensdag werden vijf Franse kolo nisten bij een nachtelijke overval door Fellagha's (vogelvrijen) die zichzelf als het. „bevrijdingsleger" beschouwen ver moord. De politie maakte bekend dat een gepensionneerde Tunesische officier Zon dag door een bende Tunesische terroristen vermoord is. Volgens de politie stond hij bekend wegens zijn pro-Franse gevoelens. Zaterdag, zo voegt Reuter hieraan toe, verdrong zich een ontstemde menigte om Voizard, die uit Parijs terugkeerde en eiste krachtige beveiligingsmaatregelen. Reuter meldt nader, dat behalve infan teristen ook politieversterkingen zijn aan gevoerd, en wel 300 man. Er zullen nog 450 man politietroepen aangevoerd wor den. Volgens officiële bekendmakingen zijn ongeveer 400 man bij de benden aangeslo ten. Naar echter gemeld wordt recruteren zij jonge Tunesiërs tegen een soldij van 15.000 tot 20.000 francs. Volgens waarne mers bestaan de benden uit Tunesische on tevreden nationalisten en „normale ban dieten". In de afgelopen nacht heeft een bende een post van Spahi's (Franse koloniale ruiterij) te El Hamma de Gabes aangeval len. Tegen de ochtend werd de aanval af gebroken. De Spahi's leden geen verliezen. Het is niet bekend, of de aanvallers ver liezen leden. Volgens radio-Vaticaanstad heeft de Joego slavische politie de beperkingen ten aanzien van kardinaal Stepinac verscherpt. De kar dinaal heeft destijds als verplichte verblijf plaats zijn geboortedorp Krasik toegewezen gekregen, nadat hij op grond van zijn zwakke gezondheid uit de gevangenis was ontslagen. Radio-Vaticaanstad meldt dat de politie bewaking rondom de verblijfplaats van de kardinaal aanzienlijk is versterkt en dat alle verzoeken om hem te bezoeken worden afgewezen. Er was geen verklaring voor handen van de „onverwachte verscherping van de reeds strenge door de politie inge stelde beperkingen." PHILADELPHIA (United Press) Tij dens de 29ste jaarlijkse conventie van de Amerikaanse socialistische partij, heeft Norman Thomas, zesmaal socialistisch candidaat voor het presidentschap, een op roep gedaan om communistisch China tot de UNO toe te laten. De 70-jarige Thomas zeide, dat dit ech ter slechts kon geschieden op basis van een strikte belofte van China om geen ag- gressie te plegen. Senator Knowland over communisme WASHINGTON (Reuter). De leider van de republikeinse fractie in de Ameri kaanse Senaat, Knowland heeft in de stukken van het Amerikaanse Congres een document laten opnemen, dat volgens hem een schets van de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng voor een wereld revolutie in de komende 20 jaar schijnt te zijn. Knowland, die voorzitter is van de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, vermeldde niet, hoe het docu ment in zijn bezit is gekomen. In het document, dat Tsjoe en Lai, de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, in Maart 1953 mee naar Moskou zou heb ben genomen, werd verklaard, dat oorlog vermeden diende te worden tot het com munisme zeker zou zijn van de overwin ning Deze zekerheid bestaat nog niet, als gevolg van de grotere industriële produc tie en voorraad atoomwapens in de kapi talistische landen, de onvolmaaktheid van verdediging tegen atoombomaanvallen in industriegebieden en bij olie-installaties in de Sowjet-Unie en de onrijpheid van de Chinese agrarische en industi'iële ont wikkeling, zo werd verklaard. GENèVE (United Press) Van be trouwbare zijde wordt vernomen dat Frankrijk bereid is in te stemmen met on middellijke Amerikaanse training voor vijf gevechtsdivisies van de Vietnam. De Fran se goedkeuring zou officieel worden zodra bevestiging is ontvangen dat overeenstem ming in Saigon bereikt is tussen Vietna mese autoriteiten en generaal O'Daniel hoofd van de Amerikaanse militaire missie. Naar verluidt stelt de Franse regering slechts een voorwaarde: dat het algemeen commando en de leiding van zowel de oor logsinspanning als het trainingsprogram in Franse handen blijft. Dit is geen struikel blok want de Amerikaanse autoriteiten hebben gezegd dat het niet in de bedoeling ligt de algemene leiding te vragen. SAIGON (Reuter) Maandag heeft een Franse militaire woordvoerder ver klaard, dat de vier Vietminh-divisies, die Dien Bien Phoe veroverd hebben een of fensief tegen de delta van de Rode Rivier waarschijnlijk tot de herfst zullen uitstel len. De voorhoede der strijdmacht en een groot deel van het zware geschut heeft reeds bases bereikt ten Noorden van de delta in het dal van de Rode Rivier. Mili taire autoriteiten te Saigon denken, dat de drie volgende infanterie-divisies minstens 10 dagen nodig zullen hebben om zich op de bestemde bases te verzamelen. Zij zou den de delta zonder veel voorbereiding kunnen aanvallen, doch het lijkt waar schijnlijker, dat de Vietminh, zoals ge woonlijk, de aanval weken van te voren zal voorbereiden. In de zomermaanden zullen degenen in het gebied van de delta, waarop de Viet minh rekent, druk bezig zijn op het land en niet voor September voor militaire ope raties beschikbaar zijn. GENèVE (A.F.P.) De Franse regering heeft het Franse opperbevel in Indochina gemachtigd tot het vrijlaten van 575 ge wonde Vietminh-krijgsgevangenen. De Vietminh heeft 868 gewonde soldaten van de Franse Unie strijdkrachten, van wie 84 Vietnamezen, vrijgegeven. Molotov terug De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken Molotov is vandaag te Genève van een tweedaags verblijf in de Sovjet-Unie teruggekeerd. Mededeling van Eisenhower: NEW YORK (Reuter) In een rede ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Columbia-universiteit heeft president Eisenhower verklaard, dat de pogingen om Ruslands medewerking te verkrijgen in zijn plan voor een internationale „atoom bank" „niet de resultaten hebben opgele verd, waarnaar wij streven." Hij legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten de onderhandelingen wilden voortzetten, in weerwil van de „onbetrouwbaarheid" van overeenkomsten met de communisten. De Verenigde Staten pleegden verder overleg over het plan met de andere vrije landen, die er bij betrokken zijn. Sprekend over binnenlandse aangelegen heden, deed de president een beroep op de Amerikanen om pogingen tot „het vernie tigen van gedachten, het verbergen van overtuigingen en het zien van een moge lijke vijand in iedereen" te verwerpen. Eisenhower zeide, dat de communisten „wellicht op geen enkele andere manier zo duidelijk hun vrees toonden, dat de vrije wereld werkelijk tot eenheid zou komen dan in hun hardnekkige pogingen om ver deeldheid te zaaien." De Verenigde Staten stelden zich ten doel, een coöperatieve vrede, gegrondvest op waarheid en gerechtigheid te vestigen. Hiertoe streefden zij naar het versterken van de V.S. en hun bondgenoten. In deze politiek school geen enkele be doeling tot aggressie of het uitbuiten van anderen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Lafontaine: Het baat niets hard te lopen; men moet op de juiste tijd vertrekken. De minister-president heeft mede namens de minister van Oorlog geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid prof. Romme over een mogelijke verkorting van de militaire dienstplicht. De minister-president heeft geantwoord, dat het hem bekend is dat de Belgische regering de duur van de eerste oefening terugbrengt tot 18 maanden, na hiervan mededeling te hebben gedaan aan de NAVO-bevelhebber in Europa, in verband met de gevolgen ten aanzien van de parate sterkte der aan deze bevelhebber toege wezen eenheden. De minister-president is nog niet op de hoogte gesteld van de maatregelen, welke de Belgische regering aan deze verkorting verbindt om de overeengekomen parate sterkte op peil te houden. Zoals reeds in de derde Defensienota werd medegedeeld, meent de regering, dat op een nader te bepalen tijdstip tot enige verkorting van de tijd van de eerste oefe ning zal kunnen worden overgegaan. De regering pleegt daarover met de NAVO-organen overleg en zal spoedig haar standpunt bepalen. OSLO (Reuter) Te Oslo is Maandag het grootste spionnageproces in de Noorse geschiedenis begonnen, waarvan de zittin gen achter gesloten deuren zullen worden gehouden met het oog op „de veiligheid en de betrekkingen met het buitenland". De 43-jarige Asbjoern Edvin Sunde. communistische partisanenleider in de oorlog, en de 38-jarige Erling A. Nordby hebben volgens de aanklacht een spionna- ge-organisatie ten behoeve van de Sovjet- Unie geleid. Een openbare behandeling zou nadelige invloed kunnen hebben op Noor wegens betrekkingen met de Sovjet-Unie aldus verklaarde de rechter. Het proces zal wellicht twee tot drie weken duren. PARIJS (United Press) Het weinig bekende lid van de Franse Nationale Ver gadering Raymond Schmittlein heeft de post van minister voor de geassocieerde staten van Mare Jacquet overgenomen. De 50-jarige Gaullist Schmittlein, die sinds 1951 in de Nationale Vergadering heeft gezeten als vertegenwoordiger van Belfort in Oost-Frankrijk heeft geen be langrijke posities bekleed. (Reuter) Schmittlein is voor de oorlog inspecteur-generaal voor het Franse on derwijs in het buitenland geweest. Hij heeft als professor in Kaunas (Lithauen) gedoceerd en hij is voorts directeur ge weest van het Franse instituut in Riga. Tijdens de oorlog nam hij aan het verzet deel. In 1945 werd hij directeur-generaal voor culturele zaken bij de Franse Hoge Commissie in Duitsland. (van hedenmorgen 7 uur) Tijdens haar bezoek aan Rotterdam heeft Koningin Juliana onder meer in de Ahoy- hallen de hobbytentoonstelling „De Gouden Schakel" bezichtigd. Hare Majesteit bij de stands met maquettes voor de prijsvraag „Het huis van uw dromen". weers- wind richting wind kracht U OO B w s toestand *2 22 H Sr t- B Xs 25 Stockholm licht bew. NNO 5 21 0 Oslo zwaar bew ONO 6 21 0 Kopenhagen zwaar bew ZO 4 20 0 Amsterdam zwaar bew NNW 5 17 2 Londen zwaar bew. N 3 19 0 Luxemburg regen WNW 2 13 8 Parijs zwaar bew NNW 3 18 0 Bordeaux zwaar bew. NW 2 19 0 Grenoble mist windstil 21 6 Nice zwaar bew. NW 3 21 0 Genève zwaar bew windstil 20 2 Zürich regenbui W 4 17 0,4 Locarno licht bew. O 2 14 22 Berlijn regen windstil 21 2 Frankfort regen ZZW 1 15 15 München zwaar bew Z 3 14 0,3 Wenen zwaar bew. W 1 22 1 Innsbruck nevel windstil 13 7 Rome geheel bew ZZO 4 27 0 Ajaccio zwaar bew windstil 25 0,4 Neerslag laatste 24 uur OOOQMOCOOOonooooooooooooooooorxx x xxx OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Op vele plaatsen opklaringen, maar hier en daar hoofdzakelijk in het binnenland ook enkele buien. On geveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. 2 Juni Zon op 4.26 uur. onder 20.50 uur. Maan op 5.12 uur, onder 22.40 uur. Maanstanden 8 Juni 10.13 uur: Eerste kwartier 16 Juni 13.06 uur: Volle maan 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier, 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 Juni Hoog water: 3.18 en 15.49 uur. Laag water: 11.21 en 23.50 uur. Woensdag 2 Juni Hoog water: 4.06 en 16.37 uur. Laag water: 12.13 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1