Huisvesting jonggehuwden benauwend LINDBERGH-REIZEN Jupiter en het vee in Velsens raadsvergadering Dr. Huetschool, toeverlaat voor tweehonderd kinderen Mevrouw Ducro maakt reliëf voor Coornhertlyceum Een kwartaal Haarlem in cijfers Stijgend percentage vindt geen huis, bijna de helft heeft slechts één kamer Bouwactiviteit Woningnood Amsterdamse Beurs Ds. K. W. Wierda beroepen Haarlemse Schouwburg in volgend seizoen Twee auto's over de kop op het circuit „Anna Lucasta" bij VZOD Willem Andriessen gaf recital WOENSDAG 2 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dragline viel uit vrachtauto op fiets Interessante tentoonstelling in timmerzaal Kunstzwemploeg van „Haarlem" naar Spanje Schoolkorfbal in Haarlem Voor het Erefonds Oud-verpleegsters Wagens zwaar beschadigd Eén bestuurder gewond Amateurtoneel Ten bate van Rode Kruis in Minerva-Theater Nachtcactus in bloei in Stadskweektuin De bevolkingstoeneming van Haarlem is gedurende de laatste jaren vrij gering ge weest en in het jaar 1952 was er zelfs sprake van een zij het niet omvangrijke teruggang van het aantal inwoners. Opvallend is daarom de groei van het aantal inwoners gedurende het eerste kwartaal van 1954. Op 1 Januari bedroeg dit aantal 165.142; op het eind van het kwartaal bleek dit gegroeid te zijn tot 165.532. Een toe neming dus van 390 personen. Dat deze toeneming relatief groot genoemd mag wor den wordt pas duidelijk, als men bedenkt dat het groeipercentage voor Haarlem in genoemd kwartaal in grootte het Nederlandse nabij komt, terwijl het al jarenlang onafgebroken zeer veel lager is geweest. De oorzaak van deze groei moet niet worden gezocht in het geboorte-overschot. Zoals gewoonlijk in het eerste kwartaal van een jaar is dit niet zeer groot geweest: 359 (overeenkomstig kwartaal 1952: 373; 1953: 360). Onder normale omstandighe den is het namelijk zo, dat de sterfte het grootst is in het eerste kwartaal terwijl het geboortecijfer dan vrij laag is. De weersomstandigheden spelen bij het sterf tecijfer een grote rol. Duidelijk waarneem baar is dit in het aantal overledenen in de dit jaar koude Februarimaand: met 148 sterfgevallen ligt deze maand aanzienlijk boven het gemiddelde voor Februari in de laatste 8 jaar, dat slechts 131 bedraagt. Zoals wij reeds hebben gemeld is er echter voor het eerst sinds drie jaren in Haarlem een vestigingsoverschot geweest. Hieraan dient de bevolkingstoeneming te worden toegeschreven. Sinds het eerste kwartaal van 1951 is er een onafgebroken reeks van vertrekoverschotten geweest, die per kwartaal gemiddeld 360 personen bedroegen. Thans echter blijkt er een ves tigingsoverschot te zijn van 31 personen. De verklaring van deze plotselinge omme keer moet worden gezocht in het gereed komen van driehonderd woningen in het laatste kwartaal van 1953. Dit is meer dan ooit sinds de oorlog is voorgekomen. Uit een en ander kan worden geconclu deerd, dat aan liet stationnair blijven van het Haarlemse inwoneraantal een eind komt zodra de woningbouw goed op gang komt. Voorwaarde hiervoor is uiteraard dat het beleid van het gemeentebestuur ongewijzigd blijft en dat het bouwvolume groot genoeg is om veel te kunnen bouwen. In het laatste kwartaal van 1953 kwam het record aantal van 304 woningen ge reed. In het eerste kwartaal van 1954 be droeg dit aantal slechts 115. Een van de oorzaken hiervan is de vorst geweest: in Februari werd geen enkele woning voltooid. ADVERTENTIE per luxe touringcar onder deskundige leiding. 8 dg. Zwitserland (Berner-Oberland) 175. 10 dg. Oostenrijk (Salzburg-Tyrol) ƒ185. N. Parijs 5 dg. 125.—, 6 dagen132.50 4 dg. door 4 mooie landen 9 98. Vertrek iedere week. 13 dg. ItaliëDolomieten—Venetië 385.00 Vertrek 20 Juni. nog enige plaatsen vrij. Unieke vacantiereizen 4. 5. 6 en 7 dg. naar Z. Limburg, Ardennen, Luxemburg en Duitsland met verblijf op mooi kasteel, ƒ65.— ƒ75.—, ƒ85.— en 95.—. Vraagt speciaal programma. Nog plaatsen voor bijzondere Pinksterreizen van 28 dagen, o.a. 8 dg. Zwitserland 175.(Vertrek 6 Juni). Gratis programma's verkrijgbaar bij ons bureau: Haarlem. Kleine Houtstr. 1 t/o Anegang, Telefoon 17229. LINDBERGH-REIZEN - BETERE REIZEN Het aantal woningen in uitvoering blijft zich op hoog peil bewegen, namelijk: be gin 4e kwartaal 1953 914; begin le kwar taal 1954 829 en begin 2e kwartaal 1954 835. Wat de grootte van de voltooide wo ningen betreft kan worden opgemerkt, dat geen der woningen minder dan vier ver trekken had: 28 had vier vertrekken, 50 vijf vertrekken, 19 zes ver-trek ken en 3 meer dan zes vertrekken. Tot goed begrip diene echter, dat hier bij de keuken ook als vertrek gerekend is. Practisch komt het er dus op neer, dat in het afgelopen kwartaal alleen 3-, 4- en 5 kamerwoningen zijn gebouwd. Al deze woningen deden meer dan f 400 huur per jaar: 77 doet tussen f 400 en f 600 huur, 19 tussen f 600 en f 800, terwijl van 4 de huur of huurwaarde meer dan f 800 's jaars bedroeg. In het afgelopen kwartaal traden 264 paren in de echt, waarvan 180 door hun huwelijk woningbehoevend werden. Slechts 4 van hen wist beslag te leg gen op een zelfstandige woning. 68 slaagde erin een inwoning te vinden en niet minder dan 28 vond in het geheel geen woonruimte. Zoals reeds werd opge merkt in een vorig kwartaal-overzicht behoeft dit laatste niet zo tragisch te zijn als het er uit ziet, omdat het hier gedeel telijk adspirant-emigranten betreft en gedeeltelijk ook echtparen die het burger lijk huwelijk wel, maar het kerkelijk hu welijk nog niet hebben gesloten. Een deel echter behoort niet tot beide genoemde groepen, maar is gehuwd en heeft geen woonruimte kunnen vinden. Verontrustend is het dan ook, dat dit percentage zich het laatste jaar in stijgende lijn beweegt. Jonggehuwden die geen woning vonden in procenten van het totaal aantal echt paren, dat door het huwelijk woningbe hoevend werd: le en 2e kwartaal 21 3e kwartaal 1953 22 4e kwartaal 1953 25 en le kwartaal 1954 28 Aanmerkelijke verschillen bestaan er tussen de ruimte waarover de jonggehuw den, die een inwoning vonden, kunnen beschikken. Ongetwijfeld mag als rede lijke huisvesting worden beschouwd een inwoning, waarbij men de beschikking krijgt over 2 of meer kamers en'een eigen keuken. In het eerste kwartaal van dit jaar was dit bij 35 van de nieuwe in woningen het geval. Anderzijds moet als onvoldoende worden aangemerkt een in woning waarbij de jonggehuwden slechts de beschikking krijgen over één kamer en het gebruik van keuken en toilet met an deren moeten delen. Dit nu doet zich in een relatief groeiend aantal gevallen voor. Aantal inwoningen, bestaande uit één Dinsdagmiddag om vijf uur reed in de Kruistochtstraat nabij de Godfried van Bouillonstraat in Haarlem-O. een vracht auto, waarop een 500 kg zware dragline was geplaatst. Bij het passeren van de vijf entwintigjarige hulpkeurmeester P. M. C. G. viel de dragline van de auto op de ba gagedrager van de fiets van de heer G. Deze liep slechts een schaafwonde aan zijn onderbeen op. Zijn rijwiel werd zwaar be- kamcr in procenten van het totaal aantal schadigd Tegen de bestuurder van vrachtauto, de twee-en-twintigjarige J. C. S., is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij nagelaten had de dragline voldoende te be vestigen. inwoningen, betrokken door jongge huwden: le kwartaal 1953 27 2e kwartaal 1953 35 3e kwartaal 1953 39 4e kwartaal 1953 33 en le kwartaal 1954 45 Op de ernstige gevolgen, die een derge lijke huisvesting voor de geestelijke ge zondheid en de gezinsharmonie der be trokkenen kan hebben, behoeft wel niet gewezen te worden, zo wordt in het kwar taalrapport van het Nederlands Econo misch Instituut geconstateerd. OOSTENRIJKZWITSERLAND. In Linz is een handbalwedstrijd gespeeld tus sen de herenploegen van Oostenrijk en Zwit serland. Oostenrijk won met zeventien- zestien. In redelijk korte tijd - vijf kwartier - heeft Velsens raad zich gisteravond door een omvangrijke agenda - zonder hoogte punten overigens - heengegeten. Mocht dan de agenda zakelijk zijn, een opmer king van burgemeester mr. M. M. Kwint tijdens een vinnig steekspelletje over de besproeiing der gemeentelijke plantsoe nen tijdens de grote droogte en het spuit verbod voor gewone zielen maakte de zaak wakker en er ontwikkelde zich een puntig debat, dat tenslotte uitliep op al gehele verzoening. Naar aanleiding van de herziening van het uitbreidingsplan van Santpoort pleitte de Katholieke fractievoorzitter, de heer N u y e n s, voor grotere woningen dan de in het plan opgenomen huizen tussen de 250 en de 350 kubieke meter, vooral voor de grotere gezinnen. Hij zag als ideale maat een minimum van 325 kubiek. De gemeenschappelijke voortuinen, die Santpoorts nieuwbouw te wachten staan, hadden bij de heer Pleijler de vraag doen rijzen, welke stok de gemeente achter de deur heeft ten opzichte van het onderhoud. Wethouder Visser (Arbeid) vond het nog maar de vraag, of alle te bouwen hui zen woningwetwoningen zullen worden; als er particulier gebouwd wordt en die kans is groot staat het college er buiten. Overigens zegde hij de opduikende pro blemen in deze alle belangstelling toe. Enigermate „opgejaagd" voelde de heer Van Leusen zich door het overvloedige spuiten van de gemeente der plantsoenen op het moment dat de gemeentenaren tot de uiterste zuinigheid werden gemaand. De voorzitter plaatste een opmerking Quod licet jovi non licet bovi die door de socialistische afgevaardigde onmiddellijk werd aangegrepen om hem er op te wijzen, dat de bevolking geen „rund" is en de over heid geen „jupiter". (De vertaling luidt: „Wat Jupiter is toegestaan, is het vee niet vergund"). Als de parken voor moeten gaan wat hij betwijfelde, want de particuliere tuinen hadden net zoveel dorst wenste hij dat niet gecommentarieerd te zien, zoals de voorzitter het zich meende te kunnen ver oorloven uit de kille hoogte der magi stratuur en met de enigszins kwetsende dcnigratie van de massa. Op uitnodiging van de Sociedad Athletica de Barcelona gaat de meisjes-kunstzwem ploeg van de Zwemclub Haarlem de eerste helft van de maand Augustus naar Spanje om er in Catalonië verschillende demonstra ties kunstzwemmen te geven. De S.A.B. neemt de reis- en verblijfkosten op zich voor twaalf dagen. Voor de maanden Juni en Juli staan er demonstraties op het programma in Stoop's buitenbad tijdens de sportweek (Maandag 14 Juni), in Hillegom (Zatei'dag 10 Juli), in Noordwijk (Zaterdag 17 Juli), en in Groe- nendaal bij H.P.C. (Zaterdag 24 Juli). De schoolkorfbalwedstrijden in Haarlem beginnen Dinsdag op het sportterrein aan de Kleverlaan. Dit jaar is het aantal twaalf tallen wederom toegenomen. Waren er in 1953 36 deelnemende ploegen, dit keer heb ben 48 twaalftallen ingeschreven. Dinsdag worden de voorwedstrijden ge speeld, terwijl Zaterdag daarna de finales volgen. ZOMERCOMPETITIE KNZB. De in Zaandijk gespeelde waterpolo wedstrijd (le kl. heren) Nereus (Zaandijk)Het IJ (Am sterdam) is in een gelijkspel: 66 ge ëindigd. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Nederl/47 100 101«/,« A.K.U 216 X 220 Unilever 344 344)4 Philips Gloeil. 338 340 Kon. Petroleum 505)4 502)4 A'dam Rubber 95 yK 96)4 Holl. Amer. Lijn 144)4 144)4 N. Scheepv. Unie 137)4 137 H.V.A 121V, 122)4 Deli Mij 122)4 121 Amsterd. Bank 197 197 Ned. Handel Mij. 188 X 189 Rotterd. Bank 184 )4 184 Twentsche Bank 188% 188 Anaconda Copper 37"/,o 38% Bethlehem Steel 69)4 69)4 Republic Steel 59% 58 K Shell Union 95% 95% 22% 22 U. S. Steel 49)4 49 In een der timmerzalen van de Dr. Huet school voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan het Prinsen Bolwerk in Haarlem, heeft men een tentoonstelling ingericht van het werk, dat de ongeveer 190 kinderen, die op deze school onderricht ontvangen, in ander half jaar tijd hebben tot stand gebracht. De tentoonstelling was gisteravond open gesteld voor de ouders van de leerlingen, vanmiddag en vanavond is zij geopend voor genodigden. De leerkrachten van de Dr. Huetschool met aan het hoofd de heer C. M. Korteweg, hebben met deze tentoonstelling wel zeer duidelijk aangetoond, dat zij hun leerlin gen tot behoorlijke prestaties kunnen aan zetten, want wat de expositie te zien geeft, is alleszins de moeite waard. Men treft er werkstukken van alle leerlingengroepen aan, dus het hout- en metaalwerk van de topgroep, maar aan de andere kant ook de legplaten, waarmee de jongste leerlingen zich bezig houden. Het geëxposeerde biedt een duidelijk beeld van de werkwijze, die men op deze school toepast en die in vele gevallen op eigen vindingen berust. Bij het lesgeven in aardrijkskunde b.v. begint men niet spoedig zoals meestal g'edaan wordt met de landkaart, doch via het verhou dingenstelsel huis-straat-stad-streek, dat met vele tekeningen wordt geïllustreerd, brengt men de leerling langzamerhand het begrip „landkaart" bij. „Wij werken niet met finesses", aldus de heer Korteweg. „Het komt er hier niet op aan, of onze leerlingen weten, hoeveel tan den een varken heeft, als zij maar weten, wat een varken is en dat je hem aan zijn staart moet trekken, om hem het hok in te krijgen." En dat is inderdaad datgene, waar men van uitgaat: men wil de leerlingen met twee rechterhanden de maatschappij in sturen; kunnen zij dan wat minder snel rekenen, dan neemt men dat op de koop toe. Wat dit rekenen betreft, past de Dr. Huetschool een zeer spectaculair systeem toe. Zij geeft de leerlingen een aantal stempeltjes in handen, waarop afbeeldin gen van' onze munten zijn aangebracht. Men geeft dan een aantal bedragen op, die de jongens en meisjes vervolgens „afstem pelen". Men probeert dus in het algemeen de kinderen tijdens het leren zoveel moge lijk handelend te laten optreden. De leerlingen van de Dr. Huetschool, ge noemd naar de eerste schoolarts in Haar lem, zijn voor het overgrote deel kinderen, die op een lagere school één- of tweemaal gedoubleerd zijn. Voordat de leerlingen van een lagere school, die volgens het hoofd van die school in aanmerking komen voor buitengewoon lager onderwijs, op de Dr. Huetschool wor den toegelaten, onderwerpt de heer Korte weg hen aan een test, die hij zodanig uit werkt, dat zij later een uitstekende leidraad is bij de behandeling van het kind op zijn school. Na de test wordt het kind onder zocht door een psychiater, die het niet alleen medisch keurt, doch bovendien ook nog een (tweede) test afneemt. Dit is het werk van dr. J. P. Petersma, die verbon den is aan het jeugd-psychologisch bureau en ook de overige drie scholen voor buiten gewoon lager onderwijs in Haarlem bij staat. Het kind wordt alleen overgenomen, wanneer beide testen uitwijzen, dat zulks gewenst is. De leerlingen zijn naar leeftijd, in tien groepen verdeeld: vijf gemengde, drie jon gens- en twee meisjes-groepen. De beide laatste vormen de top. Men bindt zich niet volledig aan het leeftijdsprincipe, want wanneer blijkt, dat een kind in een be paalde groep zich niet thuisvoelt, dan wordt het overgeplaatst naar een andere. Tien leerkrachten zijn vast aan de school ver bonden; dan is er nog een gymnastiek leraar, een spraaklerares en een handwerk - lerares. Op de meisjesafdeling is een ruimte in gericht als waslokaal, waar de schoolwas wordt gedaan. Daarnaast krijgen de meis jes kookonderricht, waarbij zij haar eigen gerechten verorberen en daarvoor meteen leren tafeldekken. De leerlingen kunnen de school verlaten, wanneer zij de niet meer leerplichtige leef tijd hebben bereikt, doch in vele gevallen lopen zij, in overleg met de ouders, de school geheel af. Volgens de heer Korteweg kan ongeveer 20 van de leerlingen later een zelfstan dig leven leiden; een vrijwel even groot aantal moet na de schooltijd blijvend ge holpen worden, waarmee onder meer de Nazorg zich belast. Gereformeerde kerk Haarlem-N oord De Gereformeerde Kerk vain Haarlem- Noo-d heeft in de gisteren gehouden leden- en kerkeraadsvergadering in de vacature ds. Hofland beroepen ds. H. W. Wierda van 's-Graveruhage-Loosduinen. Ds Wierda, geboren 11 Maart 1912, die in Haarlem zijn lager- en middelbaar on derwijs ontving, nam na volbrachte studie aan de Vrije Universiteit, een beroep aan naar Vijfhuizen, waar hij op 29 Mei 1938 zijn intrede deed. In 1942 verwisselde hij deze gemeente voor Soest, waar hij tot 1946 arbeidde. Op 17 Maart 1946 deed hij zijn intrede in zijn tegenwoordige ge meente. Ten bate van het Erefonds voor Oud verpleegsters zal de toneelvereniging „Tot ons Genoegen" op Woensdag 8 Juni in Dreefzicht een voorstelling geven van het bekende toneelstuk „De Rozenkrans". Het had de heer VanLeusen toch wel erg bevreemd, dat de plantsoendienst vier dagen na de dag, waarop de brandweer geen water meer kon vinden, pas begon te matigen, nadrukkelijk vaststellend, dat het particulier- en het overheidsbezit op dit punt over één kam geschoren moeten worden. Overigens spoot hij zelf nog steeds niet „zonder contrabevel durfde ik echt niet" maar hij beloofde nu dezelfde avond de sproeier op de tuin te zullen zetten. De voorzitter had naar zijn zeggen met de spreuk slechts bedoeld de zaak op te jagen.... waarvoor de heer Van Leu sen zich hartelijk dankbaar toonde. Want opgejaagd was ze. De definitieve verbouwing van de ULO aan de Platanenstraat heeft de gemeente op grotere kosten gejaagd, dan wanneer het in één klap gebeurd ware, meende de heer Lips (A.R.), die daarmee maar wilde zeggen, dat Gedeputeerde Staten het cre- diet ten onrechte heeft tegen gehouden, zo dat achteraf bekeken de gemeente groot gelijk had. De heer P 1 e ij 1 e r (Vrijheid) maakte onder meer het college attent op het feit, dat de enige Velsense ULO steeds uitge breid moet worden, welk feit op een over bevolking duidt en dus wellicht op meer dan één ULO in de toekomst: Wethouder De Boer nam Gedeputeer den evenwel in bescherming: daar ligt de schuld beslist niet, maar de beperkte ver bouwing in eerste instantie viel samen met de regerings-oekase tot beperking van de bouw. Dat neemt niet weg, dat de gemeente door deze zaken veel duurder uit is dan nodig was geweest. Een uitbreiding van het aantal ULO-scholen als door de heer Pleij ler bepleit, werd door de wethouder als vólgt begroet: inderdaad is er sprake van overbevolking, maar de mening over de ideale ULO-school lopen nog al uiteen. Een centrale ULO heeft echter belangrijke voordelen. Maar er ligt ergens een grens van uitbreiding en die grens is voor Velsen nu wel bereikt. Men denkt daarom zo langzamerhand aan een tweede ULO' hetzij in Santpoort of Velsen-Noord, deelde de heer De Boer mede. De opkomst naar de herhaling van de openbare demonstratie naar aanleiding van het eindexamen van de Academie voor dramatische kunst De Toneelschool, gister avond in de Haarlemse Schouwburg, was zo teleurstellend, dat overwogen wordt deze gebeurtenis in het vervolg maar ach terwege te laten. Misschien dat men het volgend jaar nog een proef zal wagen, om dat er dan, naar verwacht mag worden, twee uit deze omgeving afkomstige can- didaten tot de uitvoerenden zullen behoren. Het is jammer dat nog steeds zovelen zich dit bijzonder aantrekkelijke evenement laten ontgaan. Hoe dan ook, het succes dat de drie afgestudeerden - Do van Stek, André van den Heuvel en Piet Lutz behaalden, was zeer hartelijk. Tn het volgende seizoen zal de Haarlemse Schouwburg evenveel avonden als gedu rende het afgelopene door de gecoördi neerde gezelschapnen worden bespeeld. In de onderlinge verhouding is enige wuziging gekomen, doordat het Rotterdams Toneel ook de speeldagen zal gebruiken, die door de nieuwe directeur. Anton Ruvs, re^d- voor het Vrije Toneel waren af<*eslot°m Dit gezelschap verzorgt nu ook de Nieuwjaars- première. Verder zal de Nederlandse Co- medie zich veelvuldiger in Haarlem laten zien. De aftredende directeur van het huidige Rotterdams Toneel, de heer Ko Arnoldi, treft thans voorbereidingen tot vorming van een eigen gezelschap, met onder an deren Ko van Dijk en Andrea Domburg, dat zoveel mogelijk de tradities van „Het Masker" van vroeger wil voortzetten. Al zijn er geen weekeindes meer beschikbaar, toch mag wel worden aangenomen, dat dit ensemble, dat voornamelijk in uitkoop zal werken, ook enige vrije voorstellingen in de Haarlemse Schouwburg komt geven. Wat de cabarets betreft: dat van Wim Sonneveld komt midden Januari 1955, dat van Wim Kan in November, dat van Toon Hermans in Maart, waarbij aangetekend kan worden dat eerstgenoemde het vol gende seizoen een jubileumtournée met zijn ensemble maakt. Het is zijn bedoeling om de eerste helft daarvan met cabaret te vullen en vervolgens nog enige maanden in de grote steden met een Frans blijspel op te treden. Verder zal opnieuw „Het Hemelbed" van Jan de Hartog worden vertoond, thans door Lily Bouwmeester, aan wie het is opgedragen, met de vooral als filmster bekende Frits van Dongen. Wat het répertoire van de Nederlandse Comedie betreft: vast staan tot dusver de herdenking van de vijftig jaar geleden 'ge storven Russische schrijver Anton P. Tsje- chov met diens „De drie zusters" onder regie van Peter Scharof en „Hamlet" van Shakespeare in dé nieuwe, reeds ten dele voltooide vertaling van Bertus Aafjes, waarin de van een ernstige ziekte herstelde Guus Hermus de titelrol zal' vervullen. De verhouding met de Nederlandse Opera is nog ongewijzigd, ondanks de thans aan wezige mogelijkheid om door verwijdering van het souffleurshok 45 musici in de or kestbak te plaatsen, hetgeen de uitvoering van „Don Giovanni" van Mozart bij voor beeld realiseerbaar maakt. Doch er zijn geen data vastgelegd. Er wordt hard ge werkt aan de bouw van 't nieuwe Coorn hertlyceum aan de Cx-ysanthemumlaan. Mannen lopen er heen en weer met kruiwa gens, betonmolens draaien er met een knarsend geluid en af en toe houden er vrachtwagens halt,die er materialen komen afleveren. Maar tus sen al dit typisch mannelijk geweld, be weegt zich één vrouw. Haar bezigheden zijn echter niet minder stoer. Want mevrouw J. Ducro-Kruijer is dagelijks bezig aan de voorzijde van het tweede gedeelte van deze nieuwe school, bij de ingang, waar zij in zandsteen een reliëf hakt, dat het entree van de school zal sieren. Geruime tijd geleden kreeg zij hiertoe een opdracht van het Haarlemse gemeentebestuur, waarna zij in haar eigen atelier vier maanden lang bezig was met het maken van een ontwerp voor deze opdracht, dat eerst in klei en later in gips werd uitge voerd en dat op de in de Vleeshal gehou den architectuur tentoonstelling te zien was. Mevrouw Ducro is nu al twee maan den bezig aan het eigenlijke werk, waar mee zij zeer binnenkort hoopt klaar te ko men. Toen wij haar vanmorgen bij de school troffen, maakte zij haar excuses: „Ja, ik ben wat laat, maar ik heb mijn huishouden ook nog". Zij wees ons de ver schillende afbeeldingen aan, die dienen aan te sluiten bij de vaklokalen, die in dit tweede gedeelte zullen worden onderge bracht. Zo is links van de ingang een buk kende jongen te ontwaren die een kristal opraakt, waarmee wordt dan de scheikunde gesymboliseerd. Daarboven treft men de tekens der geografie aan, een wereldbol en de bewoners van de uiterste streken daar van: een ijsbeer, een negerin, en een Chinees. Aan de rechterzijde staat de bio logie uitgebeeld, een meisje dat met een behoedzaam gebaar een bloem plukt en daarboven de kenmerken der natuurkunde: een kompas, de eerste luchtballon, nage staard door een, in zeventiende eeuwse klederdracht gestoken, mannetje en de eerste stoomtrein. Op de voorpui vindt men de posturen van een jongen en een meisje met een boek in de hand. Zij zijn dan de leergierigen, voor wie deze reliëfs voorna melijk bestemd zullen zijn. Het geheel maakt een artistieke indruk, die voorna melijk uitmunt in frisheid en opgewekt heid, doordat het werk met een lichte toets, bijna slechts suggererend, werd opgezet. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is de directeur van het Zandvoorts circuit, de heer J. Th. Hugenholtz, met een nieuwe Lancia, waarmee hij van een dar deel nemers aan de komende sportwagen-i-aces op Tweede Pinksterdag, een rondje mocht draaien, op het circuit van Zandvoort over de kop geslagen. De heer Hugenholtz kreeg geen letsel en brak slechts zijn stofbril. De auto werd zwaar beschadigd. Het circuit was door de gekantelde wagen echter ver sperd, waardoor geen nieuwe wagens meer werden toegelaten. Dit had tot gevolg, dat een andere wagen, een twee liter Triumph, met twee inzitten den, die voor de komende races op het cir cuit wilde trainen, dit thans ging doen op het oucfe circuit. Met een vaart van onge veer 100 kilometer per uur is deze wagen ter hoogte van paviljoen „De Vijverhut" van de weg afgeraakt en de dennenaan plant ingevlogen, waar ook deze auto over de kop sloeg. Slechts één der inzittenden, de heer L. F. uit Rotterdam, kreeg een ge broken arm en een hoofdwonde, de andere, de heer J. S. uit Den Haag, kwam met de schrik vrij. De gewonde werd naar de Mariastichting vervoerd, de auto werd zwaar beschadigd. Tegen de bestuurder is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij met zijn wagen op de openbare weg reed. Er is niets tegen dat dilettanten die het normale liefhebberij-répertoire ontwassen zijn, ook eens een gooi wagen met een stuk'van meer diepgang, maar men kan daarbij gauw te hoog grijpen. Dat was on miskenbaar het geval bij Vriendschap Zij Ons Doel, dat gisteravond voor 't voetlicht kwam met Philip Yorden's „Anna Lu casta" een zedenschets van de zelfkant der Amerikaanse samenleving, die veel meer aan sfeer- en karaktertekening eist, dan regie en spelers van dit ensemble ver mochten op te brengen. Een Italiaans emigrantengezin, levend op de rand der verdierlijking in de sloppen van Pitts burgh en bestaand uit een verzameling menselijke wrakken en aasgieren a la Steinbeck, vormt de achtergrond van de fel-bewogen intrige, maar al deze figu ren waren regie en spelers van V.Z.O.D. blijkbaar zo vreemd, dat zij niet eens aan aanvaardbare typeringen, laat staan aan ka rakter-ontwikkeling toekwamen. Met uit zondering van Anna Lucasta en haar col lega in de kamertjeszonde, die althans een dragelijke uitbeelding gaven van het genre straatmeid, de verbitterde zuster Stella en enkele goede ogenblikken van de barkee per in het laatste bedrijf, waren toon, hou ding en mimiek er vrijwel voortdurend naast, terwijl de vaak van geest spranke lende dialoog uitstekend vertaald door Joan Remmelts ten onder ging in een stokstijf lesjes opzeggen. Rolkennis en verstaanbaarheid deelden vooral in het begin in de algemene malaise. H. C. Mevrouw Ducro, met een hoofddoekje tegen het steenstof om en in gemakkelijke kleren gestoken, is wel te spreken over haar werk, al vndt zij dat het „heel wat gepieker" kostte eer het ontwerp goed in elkaar zat. Overigens is deze beeldhouw ster geen onbekende voor Haarlem, want zij leverde ook het beeld dat Oude Tonge werd aangeboden door het adoptiecomité. Het ligt in de bedoeling om dit tweede gedeelte het eerste, bestaande uit tien leslokalen werd reeds in gebruik genomen met 1 September in gebruik te stellen. Dan zal ook de officiële ontVulling van het reliëf plaats vinden. In dit tweede gedeelte zal voorlopig de H.B.S.-B afdeling van het Coornhert Lyceum worden ondergebracht. Het volgend jaar zal het derde deel gereed komen, bestaande uit 15 leslokalen, en kort daarop het laatste deel, waarin de lerarenkamer en nog andere speciale loka len een plaats zullen vinden. Met het Beethovenprogramm.a dat Wil lem Andriessen Dinsdagavond ten bate van het Nederlandse Rode Kruis in het Minerva-Theater te Heemstede ten gehore bracht, gaf de vertolker Dinsdagavond het overtuigend bewijs van zijn onverzwakte viriele kracht en zijn poëtisch uitbeeldings vermogen, die de bewogenheid van Beet hovens, romantisch gemoed, met zijn stor men, zijn momenten van vrome inkeer, zijn vertederde mijmeringen, zijn gemoe delijke gratie en zijn humoristische reac ties weten waar te maken in een inten sief doorleefd herscheppingsproces. Andriessen begon met Opus 31 no.. 3, in Es, een van de opgewektste, door milde humor en hartelijkheid gekenmerkte so naten van de meester. Daarna verraste hij ons met de Zes Bagatellen opus 126, die men zowat nooit in het openbaar te horen krijgt en nu, als intermezzo, een aantrek kelijke functie in het. programma vervul den. Onderling verband merkt men in deze composities niet: waarschijnlijk zijn zij, los van elkaar, in verschillende perioden ontstaan en later tot een reeks bijeen ge voegd, zoals dit reeds vroeger met twee bundels van dergelijke schetsen gebeurt was. Deze werken typeren wel heel sterk de romantische geest van Beethovens kunst, de geest van de beknopte impressie, die zich na hem ontwikkeld heeft in Noc turnes, Lieder ohne Worte, Novelettes, Moments musicaux en andere kleine vor men. Andriessens fijnzinnige interpreta tiekunst puurde zeer geschakeerde schoon heden uit deze Bagatellen, die als geheel heus niet „en bagatelle" te nemen zijn. De Mondschein-Sonate openbaarde on der de levenwekkende toets van de con certgever haar onverwoestbare poëtische kracht. Andriessen wist deze fantasia in sonatevorm een intense spanning te geven en ons. toehoorders, deelgenoot te-maken van zijn artistieke bewogenheid en zijn geloof in het werk. Tussen de storm van het begin-allegro in de orkaan van de fi nale der Apnassionata. heeft Andriessen ons in de variaties van het Andante van dit grandioze opus zijn benijdenswaardig vermogen getoond om aan de vleugel al lerhande schakeringen van geest en hart te ontlokken. Maar het zou Beethovens Apassiomata niet geweest zijn zonder de geweldige kracht die hij met souvereine beheersing aan zijn vertolking verleende. Na deze getveldige prestatie liet An driessen zich door het onbedaarlijke ap plaus van het publiek nog bewegen het geestige rondo „Die Wut über den ver lorenen Groschen, ausgetobt in einer Ca price" als toegift te spelen. Het vrij tal rijke publiek heeft van dit recital onge twijfeld de indruk gekregen, dat Willem Andriessen als Beethovenvertolker zich nog steeds in de voorste rangen der mees- terpianisien handhaafd. Jeugdige visie en rijpere bezonkenheid zijn in zijn spel tot wonderlijke eenheid vergroeid. Te zamen met zijn virtuoze techniek en zijn gezonde muzikale natuur zijn het de eigenschappen die hem als groot pianist kenschetsen. JOS. DE KLERK. De natuurliefhebbers uit Haarlem en omgeving hebben in het bijzonder van avond een gegronde reden om de Stads kweektuin aan de Kleverlaan in Haarlem met een bezoek te vereren, want heden avond zal de nachtcactus met enige bloe men in bloei staan. BROMMER WELTERKAMPIOEN. Door een puntenoverwinning in 12 ronden op Frits van Kempen heeft Teun Brommer het welterkampioenschap boksen van Nederland op zijn naam gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11