Kleine Houtweg met dubbele rybaan Prof. dr. E. L. Smelik over kindergebed N.Ph.O.-zomerconcerten in Haarlem en omgeving Kort en bondig Verbreding van de Paviljoenslaan Dr. A. Melchior sprak over het Amazonegebied Oecumenische diensten op Pinksterdagen B. J. Wieland Los jubileerde <tBrieuew aan cle redactie WOENSDAG 2 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Betere verbinding met Zuiderhout in voorbereiding M.T.S. viert in September tt i zevende lustrum Orgelconcert Grote Kerk Zondagsschoolveren igi ng Autosprints op circuit in Zandvoort op 12 Juni Samenwerking Volleybal- bond en speeltuin verenigingen Marktkoopman tot vijf maanden veroordeeld Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Naar wij vernemen werkt het bouwbureau van Openbare Werken van Haarlem een schetsplan uit voor de verbreding van de Kleine Houtweg tussen Paviljoenslaan en VUverlaan en van de Paviljoenslaan, De verbreding van de Kleine Houtweg zal erin bestaan, dat twee rijbanen voor al het wegverkeer zullen worden aangelegd ter weerszijden van de bomenrij die thans het fietspad van de autoweg scheidt. De bo menrij blijft dus behouden en komt in een groenstrook te staan. De verbre ding komt tot stand door de vroegere trambaan bij de rijweg te trekken. Er komen geen aparte fietspaden meer, omdat men meent dat de verkeersbehoefte naar en van het Zuiderhoutpark daartoe geen aanleiding geeft. Beide rijbanen worden ongeveer zes meter breed. De wegindeling met de dubbele rijbaan gaat over in een enkele rijbaan bij de bocht naar de Vijverlaan, welk tracé voor 1948 alleen door de tram werd ge volgd. De ruimte tussen de huizenblokken aan het Noordelijk gedeelte van de Lin- naeuslaan en de vroegere Haarlemse ma nége laat namelijk geen schelding tussen heen- en teruggaand verkeer toe. Het is duidelijk, dat dit plan een grote verbetering betekent van de huidige ver binding met het Zuiderhoutpark, welke gevormd wordt door smalle en bochtige aaneenschakeling van Oosterhout-, Lin naeus- en Vijverlaan. Reeds dadelijk na het verdwijnen van de tram werd door Openbare Werken een plan gemaakt voor een noodoplossing, waarbij de Kleine Houtweg nog ongewij zigd werd gelaten, maar aan het Zuidelijk einde werd doorgetrokken via de trambaan naar de Vijverlaan. Dit werk, dat ongeveer honderdvijftig duizend gulden zou kosten, werd toen niet uitgevoerd wegens de financiële moeilijk heden der gemeente. Thans is men van oordeel, dat het beter is dit werk direct volledig uit te voeren. Daarom ook is in principe besloten de gemeenteraad te zijner tijd ook voor te stellen direct de verbreding van de Pavil joenslaan ter hand te nemen, omdat deze aansluit aan de Kleine Houtweg en een aanbesteding van beide werken tegelijker tijd ongetwijfeld voordeliger zal uitvallen dan-een afzonderlijke uitvoering. De Paviljoenslaan, die in de toekomst een belangrijke schakel zal vormen in het Oost-Westverkeer, zal vrijwel verdubbeld worden. De huidige breedte is zes tot zeven meter, de ontworpen breedte be draagt twaalf meter. In de toekomst zal ook de Kamperlaan verbreed worden en aansluiting geven op de Buitenrustlaan, waardoor de Buiten- rustbrug wordt bereikt. Aan de andore zijde van de Paviljoenslaan komt een aan sluiting op een verkeersplein, dat op het Zuidelijk gedeelte van het Florapark wordt aangelegd. Op dit verkeersplein zal in een verdere toekomst tevens een schakel van de Wes telijke randverbinding uitkomen, waartoe een doorbraak via Olieslagerslaan, Wijde Geldelozepad en Mecklenburgstraat naar de Van Eedenstraat niet onmogel'jk schijnt. De viering van het zevende lustrum van de M.T.S. in Haarlem zal plaats vinden op Vrijdag 17 September en Zaterdag 18 Sep tember. Op 11 September wordt het feest ingezet met sportwedstrijden voor de leer lingen en een kegel-avond voor de oud leerlingen. Des Zaterdags worden de reü nisten ontvangen door de directeur, waarna er een krans gelegd zal worden bij de ge denkplaat. Vervolgens wordt er op de school een koude lunch aangeboden, waar na er in diverse lokalen van de M.T.S openbare lessen zullen worden gehouden. In café-restaurant Brinkmann op de Grote Markt wordt het feest voortgezet waar in vei-schillende zalen van 21 tot 4 uur het zevende lustrum zal worden ge vierd met muziek en dans. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdag 3 Juni des na middags van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Toccata en Fuga d. kl. t., J. S. Bach; 2 a, Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit, b. Christe aller Welt Trost, c. Kyrie, Gott, heiliger Geist (grote bewerking), J. S. Bach; 3. a Sicilienne, b. Gavotte Padre Martini; 4 Concert d kl. t. (Allegro moderato, Air, Adagio, Fuga), G. F. Handel; 5. a. Cantique, b. Land of hope and glory, E. Elgar. JULES CHAPON EXPOSEERT IN HAAGSE BOEKHANDEL De Haarlemse schilder Jkiles Chapon houdt een expositie van zijn werk in de boekhandel W. P. van Stockum en Zoon aan het Buitenhof te 's-Gravenhage, die op Donderdag 3 Juni door Christiaan de Moor geopend wordt en tot 19 Juni zal duren. Babies met geverfde lippen maar eten is er niet.... Dr. A. Melchior, kortgeleden terugge keerd van een reis naar het Amazone-ge- bied in Brazilië, heeft Maandag- en Dins dagavond voor een talrijk publiek in de Vleeshal verhaald van zijn belevenissen aldaar. Dr. Melchior vertelde, dat onze „grote rivieren" in het niet zinken vergeleken met de Amazone, een rivier met een lengte van zevenduizend kilometer en ongeveer twee honderd zijrivieren. Deze rivier zet bij de jaarlijkse overstromingen dan ook grote gebieden onder water. De Amazonevlakte is bedekt met een dicht oerwoud, dat zonder gids niet door dringbaar is. Dit oerwoud staat per jaar acht maanden onder water.- Volgens dr. Melchior is de honger de grootste gesel van het Amazonegebied. Dat lijkt para doxaal, want er is een overvloed aan vruchten, maar deze zijn door het voch tige klimaat en de grote warmte smakeloos en voedingloos. Men is er dus grotendeels aangewezen op de visvangst, doch dit valt in de natte tijd, wanneer het oerwoud ge deeltelijk onder water staat, niet mee. De vissers, die vooral in de droge tijd aan het werk gaan, verdienen in het algemeen ta melijk veel geld, doch zij verspillen dit aan jenever, trapnaaimachines dames blouses, lippenstift en nagellak. De Haar lemse arts heeft tijdens zijn verblijf in het Amazonegebied babies van een jaar oud aangetroffen, die vuurrode lippen hadden, doch niets om te eten. De mensen zijn door het klimaat lui gemaakt, zij lijden aan bloedarmoede, malaria en andere ernstige ziekten, Velen wonen aan de rivier, langs welker oevers men op talrijke plaatsen een stuk bos kaalbrandt en er dan zijn huis bouwt: een platvorm op palen met als eni ge bescherming tegen de dichte regenbui en een dak, dat door palen geschraagd wordt. De bewoners, die altijd zeer gast vrij zijn, hebben meestal geen meubelen. Men slaapt er in hangmatten, behalve de kinderen, die de nacht doorbrengen op lat ten onder de hangmatten van hun ouders. Daaronder bevinden zich dan weer de hon den, varkens, kippen en kalkoenen. Dr. Melchior, die enige tijd heeft ver bleven in een dergelijk huis, had op som mige dagen spreekuren van bijna zeventig patiënten, die dikwijls een hele kanotocht achter de rug hadden, voor zij hem be reikten. Daar de medische verzorging in dat gebied in een zeer slechte toestand ver keert men kan er vrijwel alle moderne geneesmiddelen verkrijgen, maar zij zijn volkomen nutteloos, daar niemand een diagnose kan stellen; bovendien is de gene zende kracht ervan vaak reeds uitgeput door het ongezonde klimaat heeft de to- vergeneeskunde een hoge vlucht genomen. Veel slechter dan de bewoners aan de rivier zijn de rubbertappers er aan toe. Het Amazonegebied is rijk aan rubber, doch men wint deze met zeer primitieve metho den. Plantages zijn er niet, de rubberbo men worden er „vermoord", zodat men steeds dieper het oerwoud moet intrekken. De rubbertappers leven meestal in diepe schulden by hun baas, bij wie zij altijd hun benodigdheden moeten kopen. Deze baas zorgt er wel voor, dat hij de arbeiders steeds iets minder laat verdienen dan hun schuldbedrag, zodat hij hen hun (korte) leven lang in dienst houdt. De wet schrijft namelijk voor, dat men niet van baas'mag veranderen, wanneer men bij de vorige nog schulden heeft. Hoe ongezond en primitief het leven voor de beschaafde bewoners van het Amazonegebied ook is, zij hebben toch al tijd nog de beste plekjes, die zij op de wilde Indianen veroverd hebben. Vele van deze Indianen men schat hun aantal op on geveer twee millioen worden er zo nu en dan door de honger toe gedreven, een huis te bestormen. Zij deinzen er dan niet voor terug, de bewoners ervan te verorberen, niet omdat zij menseneters zijn, maar om dat zij eenvoudig in tyden niets gegeten hebben. Na de pauze vertoonde dr. Melchior een door hem zelf opgenomen film, die onder meer zijn bezoek aan een wilde Indianen stam in beeld brengt. Tenslotte verklaarde de spreker, dat Brazilië, waarvan de bevolking voor ruim zestig procent analphabeet is dringend hulp nodig heeft. De UNO dient zich hier achter te stellen Dan kan er veel bereikt worden, aldus dr. Melchior. Uit het gehele land waren Dinsdag Zondagsschoolleiders (sters) naar Haarlem gekomen om deel te nemen aan de achten tachtigste jaarvergadering van de Neder landse Zondagsschoolvereniging, die in het Concertgebouw gehouden wordt. Des morgens heeft prof. dr. E. L. Smelik uit Amsterdam gesproken over „Het gebed van het kind". Na gebed sprak ds. Van Kooten een welkomstwoord, waarbij hij zich in het bij zonder richtte tot prof. Smelik en tot Piet van Egmond, die het orgel bespeelde. Ook begroette hij de secretaris van de wereld organisatie. In zijn inleiding merkte prof. Smelik op, dat sommigen misschien zeggen, dat er nauwelyks sprake is van een vraagstuk, als het gaat over het kindergebed. De vraag kan gesteld worden of een kind de betekenis van het gebed voldoende be grijpt. Men is er niet meer tevreden mee, als kinderen wat gebedjes opzeggen, want de ontmoeting tussen God en kind komt niet altijd tot uiting. Prof. Smelik besprak de vraag of kin deren gebedjes moeten leren of dat zij moeten leren bidden met eigen woorden. Het laatste is het mooist, maar moeilijk. Getracht moet worden zowel vreugde als leed in het gebed te brengen. Ook vroeg prof. Smelik zich af of er niet te veel gebeden wordt. Het kan ge beuren, dat kinderen, die op een Christe lijke school zijn, in totaal 22 keer per dag bidden. Men kan zeggen „wij kunnen nooit genoeg bidden", maar van een zo groot aantal kan men ook wel eens genoeg krijgen. Er moet voor gezorgd worden, dat een gebed met eerbied gesproken wordt, anders is het godslastering. Wat de Zondagsscholen betreft zeide prof. Smelik, dat de leiders (sters) de kin deren dienen op te voeden bij het bidden; rekening moet worden gehouden met de leeftijd. Velen zeggen, dat het gebed door kinderen geen sleur of gewoonte mag wor den. Er bestaat echter een levende ge woonte, die aan het geestelijke leven van de mens vorm geeft. Voorts sprak prof. Smelik over de zelftucht in het gebed; ge zorgd moet worden, dat men (niet alleen het kind) het gebed niet hanteert als een drankje. Gebeden moet worden voor an- Evenals het vorig jaar heeft de Oecume nische Raad van Haarlem en Omgeving ook thans met Pinksteren weer oecumenische kerkdiensten georganiseerd, 'tgeen hij van veel belang acht teneinde de gemeenteleden der verschillende kerken te confronteren met het werk van de Wereldraad van Ker ken, die dit jaar in Evanston zijn tweede Assemblée zal houden. Op de Eerste Pinksterdag des avonds om zeven uur is er een dienst in de Sionskerk aan de Eksterstraat, waarin de Doopsgezin de predikant ds. S. M. A. Daalder en de Hervormde predikant ds. J. Kroon voor gaan en diezelfde avond om kwart over zeven is er een dienst in de Hervormde Kerk aan de Ramplaan in Overveen, waar in de Hervormde predikant dr. Ch. de Beus en de Ev. Lutherse predikant ds. C. Kroes voorgaan. Op de morgen van Tweede Pinksterdag wordt om half tien in de Begijnhofkapel het woord bediend door ds. A. H. van Gent (Vrij Evangelisch), ds. T. Jansen (Baptist) en ds. E. Pot (Hervormd) en om tien uur spreken in de Grote Kerk ds. J. J. van Hille (Remonstrants Gereformeerd) en prof. dr. A. J. Rasker (Hervormd). Op hetzelfde tijdstip begint een dienst in de Immanuel- kerk aan de Van Egmondstraat in Schoten, waar ds. G. Koch (Hervormd) en ds. W. Spliethoff (Ev. Luthers) voorgaan. Om half elf spreken in de Kapel Nieuw Vre- denhof aan de Van Oldenbarneveltlaan te Heemstede ds. C. P. Hoekema (Doopsge zind) en ds. A. J. van Rhijn (Hervormd). De Hervormde predikant dr. J. H. Stelma en een nog niet bekende spreker zullen op 13 Juni voorgaan in een oecumenische dienst in de Hervormde Kerk op het Kerk plein te Bloemendaal. In. het programma van de Haarlemse Sport- week, die van twaalf tot negentien Juni wordt gehouden, organiseert het Haarlemse district van de R.A.C. West autosprints VI op het circuit in Zandvoort. Deze sprints zullen bestaan uit de sprint deux over negenhonderd meter en de klassementsproe ven a deux. Deze wedstrijden komen in de plaats van de jaarlijkse Delfs Blauw-rit. De sprints in Zandvoort, die op Zaterdagmid dag twaalf Juni worden gehouden, beginnen om twee uur. deren, die ziek zijn of in nood verkeren. Vervolgens begaf het gezelschap zich per tram naar Amsterdam, waar het ge bouw der vereniging, gevestigd aan de Bloemgracht, werd bezocht. Ook werd een rondvaart door de grachten gemaakt. Zondagsschool over de gehele wereld Om halfvier keerde het gezelschap uit Amsterdam in het Concertgebouw te Haar lem terug, waarna met begeleiding van Piet van Egmond Zondagsschoolliederen gezongen werden. Onder de gasten was de heer Turnwell uit Londen, vertegen woordiger van de wereldraad van Zondags scholen, die de vergadering toesprak. Hij zeide, dat er in de wereld vier millioen medewerkers aan het Zondagsschoolwerk zijn. Namens deze bracht hij een groet over. Binnenkort wordt in Wupperthal een congres gehouden en spreker hoopte daar vele Nederlanders te ontmoeten. Ook deed hij mededelingen over een bezoek aan Spanje, waar de Protestanten met twee problemen te maken hebben, namelijk het opvoeden van kinderen en het huwelijk. De Protestanten mogen ongehinderd gods dienstoefeningen houden. De heer C. Roodhart sprak over „Zon dagsscholen over de gehele wereld" en vertoonde daarbij een aantal foto's. Spre ker is de Nederlandse vertegenwoordiger bij de wereldraad voor Christelijke opvoe ding, die zich in 1947 heeft gevormd als voortzetting van de in 1880 ocgerichte we reldbond van Zondagsscholen. De organi satie verricht veel werk voor de Zondags scholen over de gehele wereld. In 144 lan den komen iedere week veertig millioen kinderen bijeen. Vier millioen vrijwillige medewerkers (sters) wijden zich aan een taak, die als een belangrijk onderdeel van de Christelijke opvoeding beschouwd kan worden. Des avonds heeft de Leidse Oecumeni sche groep onder leiding van Harmen Zon dervan het Pinksterspel „Des Heilands tuin" van M. Nijhoff opgevoerd. Maandagavond werd in restaurant Brink mann in Haarlem op initiatief van de afde ling Haarlem van de Nederlandse VoUey- balbond een vergadering belegd tussen af gevaardigden van de Haarlemse speeltudn- veren igingen alsmede het overkoepelend orgaan en het afdelingsbestuur van NeVoBo afdeling Haarlem. Het doel van deze vergadering was te ko men tot samenwerking tussen genoemde organisaties en ook in de speeltuinen het volleybalspel ingang te doen vinden. Naar uit de vergadering bleek waren reeds door enkele speeltuinverenigingen stappen in deze richting gedaan en er bleek bij de af gevaardigden veel belangstelling voor deze sport te bestaan. Men kon dan ook spoedig tot resultaten komen. Er werd besloten enige demonstratiewed strijden te laten spelen. Van de vijftien bij het Haarlemse verbond aangesloten speel tuinverenigingen beschikken er negen over een geschikt terrein. Men zal trachten de niet over een geschikt terrein beschik kende verenigingen op een ander veld on der te brengen. Voor de instructie van het spel denkt men gebruik te kunnen maken van de kennis der leden van Haarlemse volleybalverenigingen die een bepaalde speeltuinvereniging willen adopteren. De Haagse gemeenteraad heeft een voorstel van B. en W. aangenomen om de prijs van het duinwater met 5 cent per ku bieke meter te verhogen. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest begint op Donderdag 17 Juni in het Minerva-Theater te Heemstede een reeks van in totaal elf zomerconcerten, waarvan er acht in het Concertgebouw te Haarlem tot een serie verenigd zijn. De overige con certen zullen in Bloemendaals Openlucht theater plaats hebben. De Haarlemse reeks begint op 25 Juni met een door Toon Verhey gedirigeerd pro gramma, waarop onder meer pianoconcer ten van Haydn en Grieg voorkomen, waar in Trudelies Leonard de soliste is. Ook het laatste concert, op 24 September, staat on der leiding van Toon Verhey, ditkeer met een Amerikaanse soliste: de pianiste Mary Bishop, waarbij Scherzo-fantasque van Ernest Bloch tot uitvoering komt. De overige concerten worden door Mari- De 17-jarige Jean-Louis Sluurop, solist bij het N.Ph.O.-concert te Heemstede op 17 Juni, nam de vorige maand deel aan het Concours Aerigo Serato te Rome, waarbij hij de hoogst toegekende prijs (de derde) behaalde. Er waren veertien Amerikaanse en Europese deelnemers. Te Heemstede zal hij het Vioolconcert van Brahms vertolken. mis Adam gedirigeerd en hebben op één uitzondering na Nederlandse solisten. Op Vrijdag 2 Juli is dat Hertha Ellegiers, de enige vrouwelijke concertmeester in ons land, te weten van het Gelders Orkest. Het programma vermeldt werken van Borodine, Saint-Saëns, Honegger en Ravel. Twee weken later brengt de Rotterdammer Bram Boelee het Pianoconcert in e van Chopin ten gehore, welk werk gevolgd zal worden door de ouverture „Salil en David" van Johan Wagenaar. John Pennink speelt op 23 Juli met het Noordhollands Philharmonisch Orkest het Pianoconcert voor de linkerhand van Ravel in een programma, dat ook de Symphonic Fantastique van Berlioz en de suite „Harry Het Amsterdamse gerechtshof heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 37-jarige marktkoopman M. R., wo nende in Zwolle, vroeger in Haarlem. Deze werd er van verdacht zijn vrouw en zeven kinderen onverzorgd in Haarlem te hebben achtergelaten. De koopman werd conform de eis van de procureur-generaal veroor deeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van vijf maanden. Deze straf had ook de officier van Justitie in Haarlem geëist, maar de rechtbank had R. tot slechts drie maanden veroordeeld. HET CARILLON SPEELT Het programma van de beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters, op Don derdag 3 Juni, van acht tot -negen uur 's avonds, luidt als volgt: 1. Improvisatie. 2. Sonate, A. Scarlatti. 3. A. little Fantasy and Fugue, Hamilton Harty. 4. Oud Ned. liederen: a. Des Winters, b. Den Uil, c. De Nagtegaal. 5. a. Intermezzo, Jef van Hoof; b. Rondino, J. Kersbergen. 6. Deen se volksdansmelodieën. 7. a. Passepied, W. Pijper; b. Andante Cantabile, Jef Denijn; Rhythmendans, Staf Nees; d. Gavotte, W. de Fesch. Het programma van Vrijdag 4 Juni, van half twaalf tot half één luidt: 1. Improvisatie. 2. Suite Archaique, G. Clé ment. 3. a. Chaconne (met variaties), G. Han del (bew. Arie Peters); b. Gavotte,, Chr. Cluck; c. Mazurka, K. Lefére. 4. Oud Ned. liederen: a. Wat voor vijand durf ons naken; b. O. Friesland, zo vol deugden; c. Kom hier, gij pronkert kijken. 5. Sonatine, J. Pleyel. 6. Rondo „Het Patertje", Jac. Bonset. HAARLEM, 1 Juni 1954 ONDERTROUWD: 1 Juni. G. F. J. Bijns- dorp en G. J. C. J, van Thienen. GEHUWD: 1. Juni, W. van der Veldt en M. L. Bogaert; F. J. de Brie en Chr. B. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 29 Mei, G. Bos —van der Veen; 31 Mei, A. H. Herman Demison; J. H. Vroom—Corver; H. A. Pel —van der Hulst; J. M. van der Velde—ter Haar; H. G. de Haan—'Veldhuis; 1 Juni, A. A. de ZaaijerScheelings; G. M. Werdler Maas; G. W. Bussing—Roskam. BEVALLEN van een dochter: 29 Mei, W. C. Grobben—Bückmann; 31 Mei, E. M. M. Hoekstra—Kockmann. OVERLEDEN: 30 Mei, J. Smaling, 61 j„ Nieuwe Gracht; 31 Mei, H. Stoelinga, 62 j., Leidsevaart; G. CorduwenerBoeré, 81 j Rustenburgerlaan; P. Out, 75 j., Stuyvesant- straat; J. W. Koster, 74 j., Korte Spaame. Janos" van Kodaly bevat. Ook op 3 Sep tember (gedurende de maand Augustus heeft het orkest vacantie) is er een piano solist, namelijk Gerard van Blerk, met het Tweede Pianoconcert van Saint-Saëns, voorafgegaan door de suite „Les Indes Galantes" van Rameau en gevolgd door de symphonie „Uit de nieuwe wereld" van Dvorak. De gewezen tweede concertmeester van de H.O.V. die thans deel van het Resi dentie-Orkest uitmaakt Karei Ligten- berg is op 10 September de solist in het Vioolconcert van Mendelssohn, by welke gelegenheid een suite van balletmuziek van Gluck en de Tweede Symphonie van Saint- Saëns de omlijsting vormen. De met een Weense dirigent gehuwde Margot Pinter vertolkt op 17 September het Eerste Piano concert van Tsjaikofsky, nadat het orkest de Acht Volkswijzen van Liadow heeft ge speeld. Het reeds vermelde concert te Heem stede wordt eveneens door Marinus Adam gedirigeerd en geniet solistische medewer king van de jeugdige Jean-Louis Stuurop, die het Vioolconcert van Brahms ten ge hore brengt. Verder staan de ouverture Euryanthe van Weber, de ouverture Prins Igor van Borodine, de Steppenschetsen van dezelfde componist en Capriccio Espagnol van Rimsky-Korsakov op het programma. Voor Bloemendaals Openluchttheater, op de Zaterdagen 19 Juni en 17 Juli, zijn werken van Adam, Massenet, Rossini, Lui- gini, Verdi, Mascagni, Bizet en Offenbach aangekondigd. Provinciale taak De verandering van H.O.V. in N.Ph. O. heeft een verruiming van het werkterrein meegebracht. Voor het eerst zijn nu ook concerten in Hilversum, Bussum, Heemstede, Zandvoort, Krommenie, Hoorn, Den Helder en Nieuwer Amstel gegeven. Daar komen (respectievelijk op 3 en 17 Juni) nog uitvoeringen in Texel en Cas- tricum bij. Met in totaal ongeveer dertig concerten buiten Haarlem kan dus inder daad van het bestrijken van de provincie worden gesproken. Want verder werden er als vanouds nog concerten in IJmuiden, Beverwijk en Alkmaar gegeven, om nog maar te zwijgen van de vele begeleidingen. Dinsdag was het veertig jaar geleden, dat de heer B. J. Wieland Los benoemd werd tot onderwijzer in de lichamelijke oefening te Haarlem. Ter gelegenheid daarvan is hij op het stadhuis door het ge meentebestuur ontvangen. De heer Wieland Los deed zijn intrede in de gymnastiek in 1901, als adspirant van de Apeldoornse Gymnastiek Vereni ging. Later heeft hij ook voetbal, korfbal en athletiek beoefend. Na enkele jaren klasse-onderwijzer te zijn geweest in welke tijd hij de acte M.O. lichamelijke opvoeding behaalde kwam hij met in gang van 1 Juni 1914 in Haaidem, als vak onderwijzer in de gymnastiek aan ver schillende gemeentescholen. Aan scholen, verenigingen, cursussen en instituut heeft hij bijna tienduizend leerlingen gehad. In het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond had hij als bondsafgevaardigde verschillende functies, hij was redacteur van het Turnblad, secretaris in het be stuur van de Kennemer Turnkring en voorzitter van de technische commissie daarvan. Hij was redacteur van het vak blad van de landelijke vereniging van gymnastiekleraren en secretaris van de af deling Haarlem. Indertijd nam hij het initiatief tot de vaardigheidsproeven voor lagere scholen, die nog steeds worden af genomen. De jubilaris, die erelid is van verschei dene organisaties, was leider van een reeks Lighal-uitvoeringen ten bate van on- en min-vermogende lijders aan tuberculo se. Hij gaf de stoot tot de invoering van honkbal in Haarlem. Hij stelde met Pim Muiier de naar deze pionier genoemde jaarlijkse veldloop in. Hij verleende zijn medewerking aan verscheidene tijdschrif ten en dagbladen, waaronder ruim 25 jaar aan Haarlems Dagblad. De heer Wieland Los is van mening, dat er in die veertig jaar, dat hij nu in Haar lem is gevestigd, door de wethouders Bruch en Geluk veel is verbeterd op het gebied van gymnastiek, spel en zwemmen. Toch is er nog een belangrijk tekort aan gymnastiekzalen en sportterreinen. Het zou volgens hem gewenst zijn, wanneer het vakonderwijs aan de derde en vierde klas sen van de lagere scholen hersteld werd. evenals het iedere week geven van zwem onderwijs in plaats van in de twee weken. Het aantal overdekte zweminrichtingen zou dan evenwel groter moeten zijn. De gymnastiek als vrijetijdsbesteding heeft de heer Wieland Los de laatste jaren vaarwel gezegd, ook wat het schrijven be treft. Hij hanteert nu de pen op ander ge bied: hij heeft een manuscript gereed voor een werkje over de Veluwe, in het bijzon der over Apeldoorn, met een twintigtal uiteenlopende onderwerpen, zoals oudheid kunde, sociologie, fauna en flora, land bouw en sport. RIJKSKWEEKSCHOOL Voor het eindexamen aan de Rijkskweek school te Haarlem slaagden de dames I. Metzelaar te Hillegom; T. Ran te Heem stede; J. Rijpma te Haarlem; J. Rondeel te Badhoevèdorp; A. de Ruiter te Aerdenhout en J. Schilstra te Haarlem. DA COSTASCHOOL Voor het eindexamen van de Da Costa- school te Bloemendaal slaagden de dames: B. W. van Es, P. J. van Es, M. de Groot en W. Kijne te Heemstede en H. de Jong en R. Kloosterhuis te Haarlem. binnenland Maandag zyn op het IJselmeer door kustvissers verscheidene coloradokevers drii. vende op het water aangetroffen. Het Rode Kruis is van plan de huln. postborden te voorzien van lichtgevend materiaal teneinde de zichtbaarheid bij diiis. ternis te vergroten. Begonnen, zal worden met de Rode-Kruishulppostborden lan« enkele hoofdwegen. Er zijn op het ogenblil- 840 hulpposten. Nederlandse, Belgische, Franse, Noorse en Britse vlootstrijdkrachten zullen deel- men aan de tussen 16 en 25 Juli te houden vlootoefening van het NAVO-opperbevel in het Kanaal. Deze oefening zal aansluiten bii een Britse luchtverdedigingsoefening en een oefening van een Britse brigade, die lan. dingsoefeningen aan de Belgische kust zal houden. De Nederlandse Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding zal haar eerste lustrum vieren op 19 Juni in de Stadsschouwburg te Utrecht. De voorzitter van het hoofdbestuur mr. J. H. Bonnerman, zal een inleiding hoiu den over do geschiedenis der vereniging, dr W. F. Wassink, oud-directeur van het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, zal spreken over het kankervraagstuk en de oud-directrice van het kanker-instituut zal spreken over de nazorg van patiënten. Voorts zal een filmpje van het Amerikaanse kanker- genootschap worden vertoond. De Nederlandse staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, en zijn echt genote zijn Maandag, samen met de chef van de luchtmachtstaf luitenant-generaal A, Baretta op het vliegveld van Kopenhagen aangekomen. Hun Dakota werd geëscorteerd door tien Nederlandse straaljagers. De staats secretaris zal onder meer besprekingen voe ren met de Deense minister van defensie. Tot bijzonder hoogleraar in de audio- logie aan de rijksuniversiteit te Groningen is benoemd dr. H. C. Huizing, wetenschappe. lijk ambtenaar bij de keel-, neus- en oorheel kundige kliniek te Groningen. Op 24, 25 en 26 Juni zal op Walcheren het gereedkomen van het herstel en de we deropbouw van dit eiland worden herdacht De hei-denking is georganiseerd door de Stichting Nieuw Walcheren. De Koningin en Prins Bemhard- zullen een deel van de herdenking bijwonen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten, tegen de koers van 10014 percent een onderhandse geldlening aan te gaan van drie millioen gulden, bestemd voor de financiering van kapitaalsuitgaven. De heer G. J. van Heek Jr. is afgetre den als voorzitter van de stichting „Het Overijsselsch Landschap". De Koningin heeft de heer Van Heek benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, op grond van zijn verdiensten voor de natuur bescherming. In Den Haag is aanbesteed het grond werk en het aanbrengen van een rijbaan verharding op de rijksweg no. 26 (Utrecht- VianenZaltbommelHedel's Hertogen bosch) in de gemeente Waardenburg. Laag ste inschrijfster was P. C. Zanen N.V. te Heemstede voor f464.000 of f469.000, afhan kelijk van de te volgen werkwijze. In 1953 is voor een bedrag van f189 millioen aan sierteelt-producten (bloembollen enz.) geëxporteerd, dat is voor f 15 millioer. meer dan in 1952. De met bloembollen be plante grondoppervlakte in ons land bedroeg in 1952/53 circa 4600 ha., zo deelt het jaar verslag van het Bedrijfschap voor Sierteelt producten mede. Te Vlissingen zijn gisteren 200 Neder landse emigranten scheep gegaan voor Australië. Zij gingen aan boord van de 27.900 ton metende „Himalaya" van de P. and 0- Line uit Londen. De 18-jarige pleegdochter G. C. Weij van de heer Th. Stroop uit Zaan dam was verdwenen. Zij is er op weg van Zaandam naar Vlissingen met haar vriend tussen uit gegaan. De politie stelt een onder zoek in en zal trachten haar alsnog op te sporen. De N.V. Philips is voornemens in de ge meente Maarhseze een terrein aan te kopen, waar een aantal afdelingen zal worden ge vestigd. Hei Hoog Militair Gerechtshof heeft de twintigjarige soldaat P. B. uit Zwammerdam veroordeeld tot een hechtenisstraf van een week wegens het te laag vliegen over een mensenmenigte te Bodegraven op 31 October 1953. HAARLEM EN OMGEVING De in ons blad voor vanavond aange kondigde lezing, welke generaal-majoor b. .d H. J. J. W. Dürst Britt, voormalig comman dant van de Zeven December Divisie en lid van de Raad van Advies van de vereniging Veteranen Legioen Nederland in hotel „De Leeuwerik" zou houden, zal plaats vinden op Woensdagavond 9 Juni. In ons bericht van gisteren over het jubileum van de heer E. B. L. Hoogerbeets, boekhouder bij de Haarlemse Brandverze- keringsmaatschappij aan de Kruisweg zijn in de tweede regel de woorden „25 jaar" weggevallen, zodat het de lezer niet duidelijk zal zijn geworden, dat de heer Hoogerbeets zijn zilveren jubileum bij de firma vierde. Aan het St. Elisabeth's of Groote Gast huis te Haarlem zijn geslaagd voor het ver pleegsters diploma A de dames H. J. Bunge, J. A. van Dongen, G. Elte, A. C. Hoogenhout, J. Krabbe, M. C. de Leeuw, J. H. van der Meulen, D. Oort, I. A. Pik, E. Rozenberg, C. Timmerman, A. M. Velders, H. Wurpel. Met ingang van heden berust het secre tariaat van de Sociale Commissie Haarlemse Studenten niet meer bij de heer R. Elzenga, Buitenrustlaan 22, maar bij mej. A. M. M. A. van der Weiden, Hyacinthenlaan 39, tel. 10183, Leonard da Vinci's wandschildering Het laatste Avondmaal" in de eetzaal van Santa Maria delle Grazie te Milaan, is gerestau reerd. Zeven jaar heeft prol. Pelliccioli, directeur van de Brera-restauratieschool er aan gewerkt. Op enkele plekken bleken vijf lagen lijm en verf, in verschillende perioden aangebracht, aanwezig te zijn. Op de foto: Het gerestaureerde ,jLaatste Avondmaal" en de resaurateur aan de arbeid. (Verkort weergegeven) Overneming van inboedel. Het valt mij steeds weer op, dat er advertenties in de krant verschijnen, waarin een woning wordt aangeboden indien men de boedel overneemt. Ondergetekende, zelf een wo ningzoekende, vraagt zich af of dit nu maar zo gaat. Immers, het is ai erg genoeg, dat iemand, die een woning wil inrichten» tegenwoordig zeker vier- tot vijfduizend gulden moet neertellen. En dan zou men nog eens twee- tot drieduizend gulden moeten betalen voor een aantal tweede hands meubelen, die wellicht voor het grootste gedeelte onbruikbaar zijn. W. V. (Van de zijde van het Huisvestingsbu reau vernamen wij, dat dit zich buiten meubeltransacties houdt. Voor het Huisves- tinigsbuireau is slechts de bereidverklaring van de eigenaar en natuurlijk de huur- machtiging beslissend, uiteraard met in acht neming van de voorwaarden, dat er ook sprake moet zijn van „passende woon ruimte". Wil de aspirant-emigrant want in die categorie vindt men de meeste aanbieders van woonruimte-met-meubiliair 't adres van de eigenaar niet verstrekken dan is dit tegen geringe kosten bij het kadaster te achterhalen, zodat de gegadigde voor de woning de bereidverklaring van de eige naar niet via de huurder behoeft te ver krijgen. Het Huisvestingsbureau treedt ook niet in overleg met de aanstaande emigrant om voorrang te verlenen aan hen die be reid zijn het meubilair van hem over t« nemen, zo werd ons meegedeeld. Red.)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8