GROENTJE Ria en Elias Exportvolume in tweede helft van 1953 opvallend gestegen Andere Europese landen profiteerden ook van ruimer invoer in Amerika Rijkskeurmeester nam steekpenningen aan Grote verdelging onder vossen en dassen Munitiedepot te Saigon in de lucht gevlogen Nog meer gewonden op komst? Amerikaanse technici verlaten Indochina Westelijk kamp verdeeld over het Korea-beleid Generaal Templer krijgt een andere bestemming Dames- en Herenrijwielen f 2.- p.w. Sportrijwielen Engelse uitvoering Een speciale aanbieding bij van Duren WOENSDAG 2 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Ruim twaalfduizend gulden in drie jaar Nederlander wint prijs voor architecten Lichtschip aangevaren Hondsdolheid in Westfalen Als vanouds Amerika en Zuid-Korea willen de besprekingen in Genève staken Niet naar het Britse Rijnleger Rijkste man ter wereld is een eenzaam mens Het ergste dreigement Karenstaat in Birma gevormd Ontploffing op een Amerikaanse onderzeeër Biljarten Om de Nobels-beker Scheepvaart Plaats een VOOR DE KOMENDE FEESTDAGEN Zonder vooruitbetaling Dat kan alleen CENTRA dat betekent een prima kwaliteits-artikel tegen een extra lage prijs I 14.95 I 5.95 De grootste enig werkelijke corset-speciaalzaak 0p Uw verzoek zal een onzer corsetières als steeds gaarne bij U aan huis komen passen. Hoezeer de Nederlandse volkshuishou ding, in vergelijking met andere landen, is verweven met het internationale ver keer, blijkt duidelijk uit het feit, dat de totale goedereninvoer en -uitvoer van ons land in de laatste jaren gemiddeld 90 per cent van het nationale inkomen bedroegen. In de Verenigde Staten is dit percentage nog geen 10 percent, in West-Duitsland is het ongeveer 30 percent en in Zwitserland 50 percent. De waarde van de totale in- en uitvoer steeg van 16.7 milliard in 1952 tot 17,2 milliard in 1953, derhalve met 500 mil- lioen. Deze waardestijging heeft vrijwel geheel betrekking op de invoer, waardoor het in- voersaldo ten opzichte van 1952 met een ongeveer gelijk bedrag toenam tot het nog steeds betrekkelijk lage peil van 900 miïlioen. Verbeterde uitvoer De ontwikkeling van de uitvoer is vooral in de tweede helft van 1953 gunstig ge weest. Na de vertraging in de relatieve stijging van het uitvoervolume, die in de na-oorlogse jaren viel te constateren en die ook in het eerste halfjaar 1953 nog optrad, geeft het tweede halfjaar 1953 een duide lijke verbetering in de ontwikkeling te zien. Indien voor de stijging van het export volume het jaar 1948 als uitgangspunt wordt genomen, krijgt men de volgende opstelling: 1948 100; 1949 151; 1950 204; 1951 242; 1952 256; 1953 292. De vertraging in de stijging van het ex portvolume moet worden verklaard uit het feit, dat Nederland na de oorlog een ach terstand had in te halen. Naarmate deze achterstand kleiner werd stuitte een ver dere stijging van de uitvoer op steeds gro tere weerstanden. De vertraagde ontwik keling van de uitvoer was in 1952 en begin 1953 tevens het gevolg van de terugslag op de „Korea-hausse", welke terugslag nog werd geaccentueerd door de betalings balansmoeilijkheden van belangrijke afne mers van Nederland (bijvoorbeeld Enge land). Deze terugslag blijkt nu in de loop van 1953 te zijn uitgewerkt, waardoor de nog steeds aanwezige mogelijkheden tot vergroting van onze uitvoer in de tweede helft van 1953 weer in de cijfers tot uit drukking kon komen. Overigens is de stij ging van de Nederlandse uitvoer in het tweede halfjaar van 1953 niet een op zich zelf staand verschijnsel. Ook in de meeste andere landen viel in het tweede halfjaar 1953 een duidelijke opleving in de uitvoer waar te nemen. De algemene verbetering in de West- Europese uitvoer is voor een belangrijk deel het gevolg van de grotere invoer van Europese producten door Noord-Amerika, De procentuele toeneming van het uitvoer volume van Nederland naar de V.S. en Ca nada bedroeg over de periode AprilSep tember 1952 tot April—September 1953: 45. Hierbij moet in aanmerking worden De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft tegen een 56-jarige oud-rijkskeurmeester van autobanden, A. A uit Naarden, een gevangenisstraf van anderhalf jaar geëist wegens het aannemen van steekpenningen als controleur van de Dienst Materieel Landmacht en het opma ken van valse keuringsrapporten. Het be drag aan fooien, ruim f 12.500, dat hij daar voor had ontvangen, wenste de officier verbeurd te zien verklaard. Een jaar, respectievelijk negen maanden was de eis tegen J. K. uit Bussum en zijn beide zoons J. en H. K. uit Diemen. Zij waren behalve bij het omkopen van A. be trokken bij fraude bij verkopingen van oude banden uit het rijksdepöt. Een ser geant-majoor, beheerder van een militair magazijn, die nog voor een militaire recht bank terecht zal moeten staan, werd om gekocht om de aan het Diemense bedrijf verkochte oude banden voor betere, afkom stig uit rijksvoorraad, te verwisselen, waardoor het rijk voor tienduizenden gul dens is benadeeld. Als rijkskeurmeester had A. A. van 1950 tot 1953 duizenden guldens aan fooien ont vangen van bedrijven in Utrecht, Gi-onin- gen, Sittard, Hoevelaken, Deventer, Naar den, Borne, waar hij keuringen verrichtte. In Borne had h'.' werkzaamheden goed gekeurd en in rekening laten brengen die niet waren verricht. De verdachte zei, in het aannemen van fooien geen kwaad te hebben gezien. „Noemt u dat nog fooien", zei de presi dent, „er is bijna f 13.000 aangetroffen in twee kistjes, verstopt onder de vliering in de woning van uw zoon. U hebt niet het minste inzicht in wat er gebeurd is. Be grijpt u niet dat u als ambtenaar in rijks dienst geen giften mag aannemen? Dat is in strijd met de eed die u hebt afgelegd." „Het waren fooitjes waarvoor ik niets bijzonders heb gedaan", zei de verdachte. De rechtbank zal op 15 Juni uitspraak doen. De Amsterdammer Jelle Abma is een der prijswinnaars in de internationale wedstrijd voor architecten, vorig jaar uit geschreven door de McGill Universiteit in Canada. Het doel van de wedstrijd was ontwerpen te ontvangen voor „het ideale Canadese huis van morgen". Meer dan zestienhonderd architecten uit twaalf Euro pese landen en de negen Canadese provin cies gaven aan de oproep gehoor. Dertien prijswinnaars zijn thans bekend geworden. Tezamen met twee Denen, een Fransman, een Oostenrijker, vier Engelsen en vier Canadezen behoort de Nederlander Jelle Abma hiertoe. Het lichtschip „Terschellingerbank" is Dinsdagmorgen aangevaren door het Bel gische schip „Vlaanderen". Daardoor ge raakte de lichtinstallatie van de „Terschel lingerbank" defect. Het lichtschip is naar Rotterdam gesleept om hersteld te worden. Zijn plaats wordt tijdelijk ingenomen door een lichtboei. genomen dat bijzondere exporten als tin en platina daarin niet zijn begrepen. De relatief gunstige ontwikkeling van de uitvoer houdt in belangrijke mate ver band met de gunstige algemene wereld conjunctuur. Het relatief laag kostenpeil van Nederland en het krachtig streven naar kwaliteitsverbetering vormden daar naast de grondslagen voor een toeneming van de uitvoer, die in vergelijking met voor de oorlog groter was dan in de meeste andere West-Europese landen. Dit blijkt uit het feit, dat het Nederlandse uitvoer volume in 1953 ten opzichte van het laatste vooroorlogse jaar 1938 met ongeveer 90 percent is gestegen, tegen gemiddeld 55 percent voor de gezamenlijke West-Euro pese landen. Behalve Nederland kon alleen Zwitserland een dergelijke stijging boeken. BONN (A.N.P.) Volgens een mede deling van het ministerie van landbouw van NoordRijn-Westfalen moet men er op rekenen dat de hondsdolheid-epidemie in dat land zich verder zal uitbreiden. In Sleeswijk-Holstein daarentegen schijnt de ziekte na drie jaren te hebben gewoed over haar hoogtepunt heen te zijn. De hondsdolheid is in de eerste jaren na de oorlog uit de Sovjet-zone doorge drongen naar West-Duitsland. Zij werd in December 1950 voor het eerst geconsta teerd in het district Lauenburg, bij Ham burg aan de Sovjet-zönegrens. Daarna heeft de ziekte zich gaandeweg over het gehele grensgebied uitgebreid. Eerst in het midden van 1953 heeft zij zich ook ver spreid tot NoordRijn-Westfalen. In 35 ge meenten zijn zieke dieren opgespoord, merendeel in Westfalen. De bestrijding van de ziekte en het vast stellen van de omvang wordt bijzonder be moeilijkt doordat de bacillendragers deze keer geen honden zijn, doch voornamelijk vossen en dassen. Men neemt daarom aan, dat de verbreiding veel intensiever is dan uit het aantal der geconstateerde gevallen zou blijken. Men heeft in Westfalen pre mies uitgeloofd voor neergeschoten vossen en dassen. Dit heeft tot een grote verdel ging onder deze diersoorten geleid. Men onderzoekt thans de mogelijkheid om nog ingrijpender maatregelen te nemen en on der meer de vossenholen te vergassen. Deze maatregel heeft blijkbaar in Sleeswijk-Hol stein goede resultaten opgeleverd. Tot dus verre zijn in Noord-Rijn-Westfalen geen mensen door de ziekte aangestoken, doch in de gevaarlijke gebieden houdt men serum gereed. PARIJS (Reuter/A.F.P.) In de muni tieopslagplaats van Phoetho, aan de rand van Saigon, hebben zich hedenochtend drie zware ontploffingen voorgedaan. Een tien de van de munitie ging verloren. Het is nog niet bekend, of de ontploffingen een gevolg zijn van zelfontbranding of sabo tage. Volgens niet-officiële berichten is een Vietnamese vrouw om het leven ge komen en werden vier Vietnamezen ge wond. De brand, die uitbrak, was na enkele uren geblust. HANOI. De Vietminh-opstandelingen zetten hun pogingen voort om de belang rijke weg van Hanoi naar de aanvoerhaven Haiphong af te snijden. Een kleine Franse verdedigingspost, die ongeveer 16 kilo meter ten Oosten van Hanoi de spoorlijn beschermt, is verloren gegaan. Maandag is een trein ongeveer 20 kilo ter ten Oosten van Hanoi op een mijn ge reden en ontspoord. Het persbureau van de Vietminh meldt, dat een Frans oorlogsschip op de Rode Rivier tot zinken is gebracht. Twee motor boten werden beschadigd. De bevelvoerende officier van gezond heid te Dien Bien Phoe, Paul Grauwin, is met 26 leden van het medische personeel van Dien Bien Phoe te Hanoi aangekomen. Zij zeiden dat de Vietminh bereid zou zijn nog 300 gewonden uit het voormalige Franse bolwerk te laten weghalen. Een officiële bevestiging van dit bericht is er nog niet. WASHINGTON Reuter) De ongeveer tweehonderd technici der Amerikaanse luchtmacht, die ten tijde van het beleg van Dien Bien Phoe naar Indochina werden ge zonden, worden thans teruggetrokken. Die genen onder hen, die zich vrijwillig bereid verklaren de gronddienst der Franse-unie strijdkrachten te helpen bij het onderhoud en herstellen van vliegtuigen, die thans boven de omgeving van Hanoi tegen de Vietminh opereren, mogen echter blijven. De terugtrekking geschiedt in overeen stemming met regeringsbeloften aan het Congres, dat de technici Indochina op 12 Juni verlaten zouden hebben. „Zij betekent niet, dat de Verenigde Staten thans minder belangstelling zouden hebben voor de Franse worsteling tegen de communisten in Indochina," aldus wordt hieraan toege voegd. Naar verluidt zijn honderd technici reeds vertrokken en teruggekeerd naar de bases der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, waar zij thuis behoren. De meesten van de ruim honderd overigen zijn reeds in het bezit van orders om in de komende weken eveneens te vertrekken. Amerikaanse ambtenaren hebben nog medegedeeld, dat de Amerikanen door Franse technici zullen worden vervangen. Een grote Franse groep is in Mei met Amerikaanse „Globemasters" naar Indo china gebracht. De Japanse Senaat heeft twee wetsont werpen goedgekeurd, die het land binnen acht jaar een eigen leger, marine en lucht macht willen geven. De ontwerpen waren reeds door het Lagerhuis aanvaard. Japan zal een commissie van stafchefs krijgen, generale staven voor leger, marine en iuchtmacht en een nationale defensieraad, i verbonden aan de regering. GENèVE (Reuter) De Zuid-Koreaan- se minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tai, heeft de leider der Amerikaan se delegatie, generaal-majoor Bedell Smith, bezocht voor een diepgaande bespreking van de vastgelopen besprekingen over Korea. In Geneefse conferentiekringen vermoedt men dat gesproken is over stap pen om een einde te maken aan deze be sprekingen, die reeds vijf weken hebben geduurd en nog geen resultaat hebben op geleverd. De Amerikaanse en Zuid-Koreaanse de legaties zijn van mening dat de besprekin gen niet tot een bevredigend einde kun nen worden gebracht. Zij zullen, naar van dezelfde zijde wordt vernomen, er op aan dringen de onderhandelingen op te schor ten en het Koreaanse vraagstuk ter behan deling voor te leggen aan de eerstvolgen de Algemene Vergadering der UNO, indien de communistische vertegenwoordigers zich blijven verzetten tegen het toekennen van gezag aan de internationale organisa tie bij een regeling van dit probleem. Vertegenwoordigers van andere landen, die in Korea aan de strijd tegen de com munisten hebben deelgenomen, zijn het niet ten volle eens met deze politieke stra tegie. Deze landen, die onder leiding staan van een aantal staten van het Britse ge menebest Groot-Brittannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zouden de onderhandelingen met de communisten nog willen voortzetten. Zij menen dat de UNO zo ver als slechts mogelijk is moet gaan om tot een regeling van het Koreaan se vraagstuk te komen, al zou het alleen maar zijn o.m de openbare mening in de Aziatische landen voor zich te winnen. LONDEN (United Press) De Britse generaal Sir Gerald Templer zal een be langrijke militaire benoeming krijgen en zal niet worden aangesteld als comman dant van het Britse bezettingsleger in Duitsland, aldus maakt het ministerie van Oorlog bekend. Oorspronkelijk was be kend gemaakt dat generaal Templer het commando over het Britse Rijnleger zou overnemen. Hij is ontheven van zijn func tie van Britse Hoge Commissaris in Ma- lakka. Het Britse ministerie wijzigde de benoe ming van generaal Templer plotseling op het ogenblik dat militaire leiders van de grote mogendheden zich in Washington verzamelen voor belangrijke besprekingen over de militaire strategie in Zuidoost- Azië. Het ministerie weigerde verdere bijzon derheden aangaande de benoeming bekend te maken. De nieuwe benoeming moet door koningin Elizabeth worden goedgekeurd. Generaal Templer is op weg naar Enge land na een verblijf van twee jaar in Ma- lakka, waar hij de veiligheidsmaatregelen tegen de rebellen volledig heeft gereorga niseerd. Het ministerie zeide dat generaal Temp ler een lang verlof was gegeven. Plannen voor de toekomstige benoeming van gene raal Templer in een belangrijke militaire functie zullen later worden bekendge maakt. LISSABON (United Press) De 85- jarige genaturaliseerde Brit C. S. Gul benkian, een oliemagnaat, van wie men vermoedt dat hij zelfs nog rijker is dan de Aga Khan of welke andere milliardair, ligt ziek in een hotelkamer in Lissabon. Hij heeft sedert December het. bed moeten houden. Hij lijdt aan waterzucht die zijn benen heeft aangetast. Men heeft berekend dat Gulbenkian ieder uur van de dag 300 dollar verdient -dat is meer dan 7000 dollar per dag en 50.000 dollar per week. Ondanks al zijn fortuinen is Gulbenkian echter een eenzaam mens gebleven. Eens heeft hij gezegd: „Ik heb maar een vriend en zijn naam is „eenzaamheid". Gulbenkians vader is op 95-jarige leef tijd overleden en zijn grootvader was 110 toen hij stierf. Gulbenkian heeft altijd ge zegd dat hij 106 jaar wilde worden. Het vorig jaar huurde hij een Cornet- straalvliegtuig om naar Frankrijk te vlie gen voor zijn jaarlijkse vacantie in Parijs. Dit jaar zal zijn ziekte, die hem aan bed en aan huis kluistert het uitstapje wel ver hinderen. ROME (A.F.P.) De inwoners van de Italiaanse stad Gerace in Calabrië hebben hun kerken bezet als teken van verzet tegen het overbrengen van de bisschops zetel naar de naburige stad Locri. De bis schop, mgr. Pacifico Perantoni, is reeds in Locri geïnstalleerd, waar de nieuwe kathe draal is ingewyd door de aartsbisschop van Calabrië. De gelovigen van Gerace hebben een telegram gezonden aan de Paus, waarin zij vragen om handhaving van de bisschopszetel in hun stad. Enkele extremisten hebben zelfs ge dreigd protestant te zullen worden, als zij hun zin niet krijgen. RANGOON (Reuter) Dr. Ba Oe, de president van Birma, heeft Karen tot een nieuwe staat uitgeroepen en plaatselijke bestuursbevoegdheden aan de regering van de staat overgedragen. Karen beslaat een oppervlakte van on geveer 4.650 vierkante kilometer. Aan de bevolking van dit gebied in Oost-Birma was in 1947 onafhankelijkheid beloofd. Er brak echter een gewapende opstand uit omdat de aanspraak van enkele Karen- leiders op grote gebiedsdelen, waaronder Rangoon, werd afgewezen. De opstande lingen maakten snelle vorderingen en be zetten de steden Mandalay, Maymvo, Moel- mein en Toengoo. Zij bedreigen zelfs Rangoon. Doch tenslotte kregen de rege ringstroepen de overhand en slonk het ver zetsleger der Karens van 15.000 tot onge veer 3.000 man. De opstandelingen houden enkele delen van de staat nog in handen. PORTSMOUTH (V.S.) (AFP). Aan boord van de Amerikaanse onderzeeboot „Sirago", die thans in de Amerikaanse ha ven Portsmouth ligt, heeft zich een ont ploffing voorgedaan, waardoor twee bur ger-arbeiders van het tuighuis aan de wal om het leven zijn gekomen. De commandant van de marinewerf te Portsmouth heeft medegedeeld dat de „Si rago", volgens de eerste indruk, niet erg beschadigd is. De oorzaak van de ontplof fing zal worden nagegaan. Gisterenavond werden door „Hof van Hol land" de biljartwedstrijden om de Nobels- beker voortgezet met het tweede team van „H.E.T.E.IJ.", Amsterdam. De uitslagen waren als volgt: Scholten 200 168 25 38 6.72 0 De Bont 160 160 25 31 6.40 2 v. d. Veldt 130 130 28 23 4.64 2 Mattie 130 87 28 12 3.10 0 Toepoel 40 35 37 6 0.94 0 Den Outer 30 30 37 5 0.81 2 Philippo 250 250 27 32 9.25 2 Plas 250 168 27 33 6.22 0 Loerakker 80 80 20 20 4.— 2 Mattie 130 128 20 26_ 640 0 Hurkmans 60 60 36 11 1.66 2 Venecourt 55 49 36 6 1.36 0 De eindstand luidde 186 voor „Hof van Holland". Aagtekerk, 31 v. Rotterdam te Hamburg. Aalsum, 1 v. Suez. Aldabi, 1 v. Montevideo te Santos. Almkerk, 2 te Sydney verw. Arendsdijk, pass. 31 Kp. Hatteras n. Houston Alcyone, pass. 31 Ouessant n. Rotterdam. Amerskerk, 30 v. Colombo n. Adelaide. Alcyone, 2 Rotterdam verwacht. Annenkerk, 31 te Cairns Arendskerk, 1 v. Barcelona n. Antwerpen. Alwaki, 31 700 m. O. Pto Rico. Amor, 31 te Iregli. Amstelkroon, 31 v. Koewait n. Abadan. Amstelveen, 31 250 m. N.NW. Cochin. Adinda, 1 v. Piadju n. Makassar. Alamak, l te Genua. Aldegonda, te Soerabaja. Aletta, l te Piadju. Ampenan, 1 v. Port Said n. Napels. Antonia, 2 te Haiphong. Aalsdijk, pass. 1 Vlissingen n. Galveston. Adonis, 1 v. Amsterdam n. Noordzee proefvaren Agamemnon, 2 v. New Orleans te Curacao. Alphacca, pass. 1 Sombrero n. Trinidad. Altair, pass. 1 St. Paulsrock n. Las Palmas. Aludra, 2 v. Montevideo te St. Vincent. Applngedijk, 1 v. Norfolk n. New York. Ar undo, 1 v. Wabana n. Rotterdam. Alderamtn, 2 v. Antwerpen te Rotterdam. Aligenib, 2 v. Rottrdam n. Recife. Alhena, 1 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alioth, 2 te Rotterdam. Amsteidijk, 31 v. New Orleans n. Antwerpen. Blommersdijk, 31 v. Londen te Rotterdam. Barito, 31 te Hollandia. Bloemfontein, pass. 31 Vlissingen n. A'dam. Bloemfontein, 1 v. Antw. te Amsterdam. Sank, 31 540 m. O.ZO. Guardafui. Baud, 31 v. Tj. Priok n. Singapore. Banka, pass. 1 Kp. Guardafui n. Suez. Borneo, 1 v. Belawan n. Semarang. Breda, pass. 1 Finisterre n. Madeira. Barendrecht, 4 v. R'dam te Stockholm verw. Bosehfontein, 2 rede Tanga. Clavella, 31 v. Rotterdam te Pta Cardon. Coryda, pass. 31 Gibraltar n. Bombay. Caltex Leiden, 1 te Sidon. Cronenburgh, 2 te IJmuiden verw. Caltex The Hague, pass. 31 Kp. Bougaronl n. Roterdam. Caltex Pernis, pass. 1 Ouessant n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 1 Kp. Vincent n. Sidon. Caltex Nederland, pass. l Kreta n. Rotterdam. Clstula, 1 v. Miri n. Geelong. Cleodora, pass. 1 Str. Lombok n. Balikpapao. Corilla, pass. 1 Palawan n. Min. Chama, 1 v. Pta Cardon n. Lands End. Charis. 2 v. New York te Curasao. Cumulus (weersehip), 2 v. Atl. Oceaan te R'dam Dalerdljk, 30 te Vancouver. Delfshaven, 1 v. Rotterdam n. Buenos Aires. kernland, 31 v. Las Palmas n. Amsterdam. Esso Amsterdam, 31 Malta gepass. n. Harburg. Etrema, 31 te Port Said verw. Eos, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Erinna, 31 v. Stan-low n. Curagao. Eemdijk, 1 v. Galveston n. Antwerpen. Eilmina, pass. 2 Vlissingen n. Hamburg. Friesland (KRL)21 v. Hamburg te Rotterdam. Farmsum, pass. 31 Guernsey n. IJmuiden. Felipes, 2 te Tjilatjap. Gaasterland, 30 te Santos. Gooiland, pas. 31 Finisterren Recife. Groots Kenk, 1 v. Kobe n. Hongkong. Gordias, 2 v. Amsterdam n. West Indlë. Haarlem, 31 v. Hamburg te Antwerpen. Haarlem, pas. 31 Vlissingen n. Antwerpen. Hathor, 31 v. Alexandrië n. Algiers. Hoogkerk, 1 Juni te Port Swettenham. Hector, 31 v. Algiers n. Malta. Heelsum, 2 v. Jacksonviilt te Le Havre. Hilversum, 2 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Hersilia, 2 v. Trinidad n. Cumana. Ittersum, 1 Juni Rio de Janeiro verw. Indrapoera, 5 Rotterdam verw. Ivoorkust, 1 v. Hamburg n. Amsterdam. Java, 2 te Koewait. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 1 Perim n. Port Said. Japara (KRL), pass. 1 Guardafui n. Penang. Karimun, 31 v. Southampton n. Marseille. Karaton, 31 dwars Str. Riouw n. Pnompenh. Kieldreeht, 31 te Takubar. Kota Gedeh, 31 nog te Bandarhapur. Kota Inten, pass. 1 Finisterre 4 R'dam verw. Karimata, 1 v. Marseille n. Amsterdam. Liseta, 31 v. Telokanson n. Piadju. Harenberg, pass. 31 Brothers n. Djeddah. Le Malre, 31 180 m. O. Anderhalfgraadskan. Lin-ge, 31 rede Port Gentil. Lucita, 31 te Liverpool. Langkoeas, 1 rede Semarang. Lieve Vrouwekerk, pass. 1 Ouessant n. Marseille Limburg, 2 v. Port Soedan te Napels. Loosdrecht, 4 v. Suez te Aden verw. Luna, pass. 2 Vlissingen n. Rotterdam. Modjokerto, 31 v. Genua n. Port Said. Muiderkerk, 30 te Port- Soedan. Marin, pass. 1 Vlissingen n. Pto Rico. Mapia, 1 v. Dabo te Singapore. Mariekerk, 2 te Colombo. iyiarken, 1 te Warri. Maas, 1 v. Cristobal n. Buenaventura. Maarland, 1 v. Las Palmas te Rio de Janeiro. Macoma, 2 v. Oslo te Curagao. Meerkerk, 2 te Hamburg. Meliskerk, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Molen-kerk, 2 v. Genua n. Port Said. Nestor, 31 v. Funchal n. Barbados. Nieuw Holland, 1 v. Makassar n. Soerabaja- Nieuw Amsterdam, 2 te Le Havre. Oranjefontein, 1 te Las Palmas. Qvula, l v. Recife te Bahia. Oranje, 4 Tj. Priok verwacht. Oma-la, 1 v. Pta Cardon n. Recife. Ouwerkerk, 1 v. R'dam n. Sydney. Peperkust, pass. 31 Finisterre n. Dakar. Pieter S, 31 te Swansea. Poelau Laut, pass. 31 Guardafui n. Djeddah. Prins Jon. W. Friso. 31 v. Quebec n. Montreal. Prins Fred. Hendrik, 31 440 m. W. Scilly's. Polyphemus, 1 v. Tj. Priok n. Cheribon. Phrontis, pas. 1 Ouessant n. Port Said. Pygmalion, 1 te Amsterdam. Prins Willem IV, 1 v. Cleveland n. Detroit. Papendrecht, 2 v. Buenos Aires te Dakar. Pendrecht, 5 v. Rotterdam te Port Said verw. Prins Philips Willem, 1 v. Hamburg n. Antw. Roggeveen, 4 teRangoon verw. Rotti, 1 Juni te Havana. Rijndam. 31 870 m. W.ZW. Valentia. Rondo, 31 v. Bahrein n. Khorolmufatta. Rafaela. pass. 1 Str. Banka n. Piadju. Remparg, l v. Chittagong n. Calcutta. Ridderkerk, 3 Lorenzo Marques verw. Riouw, 1 v. Port Said n. Genua. Rita, 1 v. Bangkok n. Piadju. Roepat, 3 v. Makassar te Semarang verw. Raki, 2 v. Antwerpen te Londen. Sloterdijk, 1 v. New York te Rotterdam. Saroena, 31 te Singapore. Stad Leiden, 1 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Maassluis, vertr. 1 v. Narvik n. Vlaardingen Siberoet, 4 te Hongkong verw. Stad Dordrecht, pass. 31 Belaren n. Valentia. Stad Maastricht, pass. 31 Guernsey n. Barcelona Stad Vlaardingen 31 eil. Wight gepass na Wabana Stanvac Talang Akar, 1 dokken te Singapore. Swartenhondt, 31 v. Menado n. Tj. Priok. Stad Alkmaar, 1 v. Wabana n. Engeland. Straat Makassar, 1 v. Manilla n. Hongkong. Singkep, 1 v. Suez n- Ummsaid. Sumatra, 1 v. Alexandrië n. Port Said. Sdhie, 2 Antwerpen verwacht. Schiedijk, 1 v. Le Havre te Antwerpen. Silbajak, pass. 2 Dover n. Sydney. Slied-recht, 4 v. Mena el Ahmadi te Duinkerken verwacht. Stad Amsterdam, verm. 5 v. Glasgow n. Wabana Stad Arnhem, 2 v. Bahrein n. Damman. Stad Rotterdam, verm. 5 v. Glasgow n. Wabana Stad Schiedam, verm. 3 v. Ba-gnoii n. Casablanca Teiresias, pass. 1 Juni Gibraltar n. Hallfax. Thalatta, 31 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Tabian, 1 te Kuwait. Tankhaven I, 1 te Sungeigerong verw. Tankhaven II, 31 100 m. Z.ZO. Bangkok. Tankhaven III, 1 te Sungeigerong verw. Tegelberg, 31 360 m. W.ZW. Sabari-g. Tibia, pass. 31 Noordp. Borneo n. Sydney. Tjiluwah, 1 te Soerabaja. Tomini, 31 nog te Bandarshapur. Trompenberg, 31 te Bremen. Tegelberg, pass. 1 Sabang n. Belawan. Tibia, pass. l Sul-u Archipel n. Sydney. Tjipanas, 2 te Lorenzo Marques. Titus, 1 v. Malta n. Rotterdam. Utrecht. 1 te Charleston. Van Linschoten, l v. Bordeaux te Dakar. Van Linschoten, 1 te Lagos. Wieldrecht, 31 te Paulsboro. Waterman, 1 te Southampton. Wonogiri, 1 v. Djeddah n. Colombo. Willemstad, 1 v. Aruba n. Pto Limon. Westerdam 1 v. Rotterdam te New York. Willem Ruys, 2 v. Djakarta te Rotterdam. Woensdrecht, 8 v. Curagao te Lissabon verw. IJsel, 2 v. Rotterdam n- Tanger. Zuiderkruis, 31 580 m. O.ZO. kp. Race. Zijpenberg, pass. 31 Ouessant n Bagnoli. Zeeland (KRL), 31 420 m. O. Guardafui. KLEINE VAART Al-bergen, vertr. 1 v. Marans n. Kopenhagen. Algarve, 31 v. Gent te Halmstad. Atias, 31 v. Megara n. Volos. Appingedam, 1 v. Antw. n. Lissabon. Arnoudspolder, 1 v. Lissabon n. Oporto. Bad-zo, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Barracuda, 31 v. Leeuwarden n. Calais. Bem-isse, vertr. 1 v. Garston n. Newport Mon. Binnenhaven, 31 v. Rotterdam te Rouen. B-ree Helle, 1 v. Rotterdam n. Londen. Bab-T, 31 te Carlsvik. Caland, 1 v. Londen te Antwerpen. Casablanca, 1 v. Casablanca te Rouen verw. Claes Compaen, 31 v. Swansea te St. Malo. Coolsingel, 1 v. Grimsby te Londen verw. Capricorn, 1 v. Goole n. Gweek. Cateli, 31 v. Halden n. Oslb. Cornelia b I, 3 v. Ceuta te Rouen verw. Corrie b, 1 v. Fawley te Esbjerg. Da Capo, 1 v. Rotterdam n. Antwerpen. Davina Goekoop, 31 te Jersey. Deo Duce 1 v. Aarhus teRotterdam. Deneb, 1 v. Amsterdam n. Antwerpen. Deni, 2 Leith verwacht. Diligentia, 1 v. Gonfreville n. Birkend- Driebergen, 1 v. Kingslynn n. Esbjerg. Duiveland, 31 v. Rotterdam n. Tyne. Evertsen, 31 v. Bordeaux n. Huil. Express, 31 v. Duclair n. Parijs. Ferocia, 1 te IJmuiden. Fiducia, 1 v. Boston te Maassluis. Gerrie S, 1 v. Nantes n. Belfast. Globe, 1 v. Dordrecht te Rotterdam. Henrica b, 31 v. Porsgrunn te Norkoplng. Harold, 1 v. Frederikstad n. Gdynia. Haskerland, 31 v. Leith n. Rotterdam. Hoflaan, 1 v. Middlesbro n. Spezia. Ida Pieter, 1 v. Bastia te Londen. Inspecteur Mellema, 31 v. Valencia te Barcelona Ingeborg, 1 v. Vlaardingen n. Liverpool. Joost, 23 te Stockholm. Jacoba, pass. 31 Vlissingen n. Tyne. Koningshaven, vertr. 1 v. Duinkerken n. Rouen Leendert b, 1 te Fawley. Lucas Bols II, 31 20 m. N. Burllngs. Larix, 30 Brunsbtlttel gepass. n. Huil. Markab N, 1 v. Esbjerg n. Naestved. Midsland, 31 v. Rotterdam te Grangemouth. Mariscal Lopez, 31 v. Montevideo n. R'dam. Markab, 31 v. Fur te Colchester. Martha, 31 v. Amsterdam n. Zwijd-recht. Matthew, 1 v. Irvine n. Belfast. May Mere, 31 v. Arbroath n. Aarhus. May Star, 3 v. Rotterdam te Watreford verw. Megrez N, 31 15 m. ZW. Ouessant. Merwehaven, 1 v. Casablanca te Limmerlck verwacht. Metrans, 1 v. Dordrecht te Rotterdam. Minerva, pass, 1 Vlissingen n. Ipswich. Monica, 1 v. Manchester te Dublin. Mypuck, 1 v. Gothenburg te Rouen verw. Mintaka N, 31 v. Bordeaux n. Fedala. Muphrid N, pass. 1 Brunsbtlttel n. Hamina. Midas, 31 te Rotterdam n. Amsterdam. Nieuwland, 1 v. Rotterdam n. Leith. Nottingham, 31 v. Kingslynn n. Wear. Nieuwehaven, 1 v. Kopenhagen te Rotterdam. Noord, pass. 31 Beachyhead n. Stanlow. Noorderlicht, 1 te Sharpness. Noordstad 31 v. IJstad te Amsterdam. Oosterburgh, 1 v. Rotterdam te Oxelosund. Pavo, 30 te Wasklot. Ponza, 29 te Zaandam. Prior, 3} v. Amsterdam n. IJmuiden. Rose Marie, 1 te Kopenhagen. Rapid, 31 v. Rouen n. Parijs. Rika, pass. 1 Vlissingen n. Ipswich. Ruby. 1 v. Letterkenny n. Birkend. Silvaplana. 1 v. Rotterdam te Malmö Sambre, 31 v. Rouen n. Rotterdam. Sparta pass. 31 Vlissingen n. Odense. Spes, 31 v. Kingslynn te Wismar. Spurt, 1 v. Rotterdam n. Oporto. Stella, 1 v. Drogheda n. Middlesbro. Swift. 1 v. Gothenburg n. Esbjerg. Theano, 1 v. Lorden n. Amsterdam. Ton S, vertr. 2 v. Gent n. Gothenburg. Twee Gebroeders, pass. 1 Vlissingen n. Nantes. Ton S, pass. 31 Vlissingen n. Gent. .Trito, 1 v. Dublin te Belfast. Tromp, 31 v. Tonnay Charente n. Marrans. Valbeila, 1 v. Rouen te Cork. venenburgh, 31 v. Rotterdam te Aberdeen. Vindicat At-que Polit pass. 31 Kiel n. Sundsvall. Van Brakel, 31 v. Gent te Middlesbro. Vivo. 31 v. Gooi ete Delfzijl. Vlieland. 31 v. Rotterdam tg Kopenhagen. Vrede, 31 v. Swansea n. Rotterdam. Walcheren, 31 te Jersey. Westpolder. 3 v. Lissabon te Antwerpen verw. Wickenburgh, 31 v. Rotterdam n. Casablanca. Wim, 31 v. Gothenburg n. Londen. Zwerver, 31 v. Norwich n. Middlesbro. Zwartewater, pass. 31 Vlissingen. n. Antw. Zoekt U een &Q OtjC oni te vissen? brengen Donderdag op de markt: Onderjurken schouderband m. 40 t/m. 46 f 2.85 Nylon-onderjurken m. 40 t/m. 46 f 6.90 Nachthemden prima pope- line 135 cm. lang m. 44 t/m. 54 f 5.40 Nachthemden katoen 3 kleuren f 3.90 Dames-pyjama's katoen m. 38 t/m. 48 f 5.40 Heren Interlock m. 4, 5, 6, 7, f 1.29 per stuk f 2.50 per stel Het kan niet missen, de naam staat op de kraam. P M Geen Bank- Discretie verzekerd I m P,W* Kennemerplein 1 - Tel. 19373 - Haarlem Beverwijk: Dekker, Alkmaarseweg 89 BIJZONDER STEVIG CORSET met zijsluiting en veter. Extra versterkt voorpand, houdt Uw figuur prachtig in. In mooie zware zalmkleurige stof PRIMA BUSTEHOUDER met maagband, in zware zalmkleurige of witte satijn Wij garanderen elk stuk. U is niet duurder uit, maar wèl beter geslaagd bij HAARLEM - GROTE HOUTSTRAAT 10 - TELEFOON 12053

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9