Delegaties vertrouwen nu ontwerp aan parlementen hun toe OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Plan van Mao? Onenigheid over het begrip „neutraal" in Genève Turks plan om NAVO met het Balkanpact te verbinden Weerbericht Kabinet-Laniel krijgt een week respijt R.T.C. met de West gesloten Statuut verenigt vrijheidsdrang en onderlinge verbondenheid" Franse activiteit in de Rode Rivier-delta Het woord is aan. Eisenhower heeft nog geen besluit genomen Drie Commissarissen det Koningin onderscheiden Thans mag men 200 meenemen naar het buitenland Een divisie is reeds gevormd Costello premier van Ierland Al of geen communisten in bestandscommissie Weer een Rus overgelopen naar de Amerikanen? Italiaans-Joegoslavische verzoening voorwaarde Zuid-Oost-Azië Vóór hun aftreden Weerrapport I£ 68e JAARGANG No 275 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 3 JUNI 1954 Haarlems Dagblad 29 8e JAARGANG No 123 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsrnan DE AMERIKAANSE senator Knowland heeft een stuk onthuld, dat volgens hem het plan van Mao-Tse-Toeng voor een wereldrevolutie, die zou moeten leiden tot een Russisch-Chinese machtsgreep op de gehele wereld, behelst. Mao's minister Tsjoe-En-Lai zou er ruim een jaar geleden mee naar Moskou gereisd zijn en het aan de Russische machtigen hebben voorgelegd. Ik herinner u er aan dat volgens dit veronderstelde plan van Mao de wereld binnen twintig jaar aan Rusland en China onderworpen zou moeten zijn. Een 20- jaren-plan dus. De kapitalistische landen bezitten nu nog een grotere industriële ca paciteit en met name de Chinese landbouw en industrie zijn onvoldoende ontwikkeld; dus zijn de omstandigheden voor oorlog nu niet gunstig. Maar in 1960 zouden Rusland en China wel bij zijn. Inmiddels zou, vol gens het aan Mao toegeschreven plan, op de bevrijding van Indochina de communis tische overwinning in Birma en Siam en tenslotte (1960) die in Indonesië moeten volgen. En door puur machtsvertoon zou men Japan wel doen capituleren. India zou met vreedzame middelen worden in gerekend en door middel van handelsbe trekkingen, verdragen, nationale fronten en diergelijke zou men ook de Philippijnen en de landen van de Arabische Liga aan zijn zijde krijgen. De kapitalistische, kolo niale imperialisten in Afrika zouden in zee worden gedreven en de verovering van Azië en Afrika zou vanzelf tot ondergang van de West-Europese economie leiden. Maar Mao zou er wel rekening mee hou den dat Amerika vóór 1960 wel eens een oorlog in Azië zou kunnen beginnen om het communistisch veldwinnen te keren. Daarom zouden Rusland en China met de grootste spoed hun militaire voorbereidin gen moeten treffen. Inmiddels zou men de Fransen de aftocht uit Indochina moeten vergemakkelijken door hun desnoods een wapenstilstand aan te bieden. Ik kom op deze onthulling, hier in hoofd trekken herhaald, terug omdat zoiets zo dreigend klinkt en ook zo eenvoudig lijkt. Men moet dit soort verhalen niet te ernstig opnemen. Senator Knowland bekleedt de positie van fractieleider der republikeinen (dus van de regeringspartij) in de Ameri kaanse Senaat en is daar dus een belangrijk man. Maar hij heeft niet verklaard hoe het stuk in zijn bezit is gekomen. Dit laat ge rechte twijfel aan de echtheid open. Heeft Mao het werkelijk opgesteld? Volgende vraag: als dit zo zou zijn en Tsjoe-En-Lai het meegenomen heeft naar Moskou, heb ben de Russische machthebbers het dan inderdaad zomaar aanvaard? Ook dit lijkt voorshands twijfelachtig. Er is geen reden om aan te nemen dat Sovjet-Rusland zich gedwee een wereldpolitiek beleid door de Chinezen laat voorschrijven. Er is zelfs geen reden om aan te nemen dat Rusland en China het gemakkelijker met elkaar eeris zouden worden dan de twee Westerse grote mogendheden Amerika en Groot-Brittan- nië. Deze gedachte beïnvloedt dan ook het standpunt van al diegenen, die van mening zijn dat het Westen, ook en met name Amerika, beleidvoller zou gehandeld heb ben door China naar zich toe te trekken en daarmee een wig tussen Rusland en China te drijven, dan door het stelselmatig af te stoten. Wat het aan Mao toegeschreven plan met zijn tijdsberekeningen betreft nu ja. Die hoofdpunten lijken eenvoudig genoeg, als men ze leest, maar behalve de politieke en militaire onzekerheden die erin zitten lijkt het al dadelijk een bijzonder krasse bewe ring, dat Rusland en China in 1960 de in dustriële en agrarische achterstand bij het Westen zoud'en hebben ingehaald des te krasser omdat het Westen zelf geenszins stilzit en (zeker in vergelijking met China) over zoveel grotere technische ervaring en zoveel meer technici beschikt. Zou het heus Mao wel zijn, die zulke dingen heeft be weerd? met het ,,in zee drijven" van de koloniale imperialisten in Afrika incluis? Wie is trouwens deze Mao? Weet hij alles? Kan hij alles? Waarom zou men deze Chi nees als een wereldveroveraar moeten be schouwen? Het is niet gemakkelijk de we reld te veroveren. En zelfs als dat ooit zou gelukken, zou het nog veel moeilijker zijn haar te behouden. Het was Talleyrand die tot Napoleon zei: „Het enige wat men niet met de bajonetten kan doen, Sire, is erop gaan zitten." En hij bedoelde daarmee dat macht uitoefenen betekent: gezeten zijn, gezeten op een troon of een ander gestoelte, erkend te worden in zijn macht en die in onaangetast beleid te kunnen uitoefenen. Een wijs woord. Er leeft, ondanks huidige toestanden, veel oude wijsheid in China, veel ouder dan de wijsheid van Talleyrand. Maar het valt niet te ontkennen dat het door senator Knowland onthulde stuk zeker effect moet hebben gemaakt. Propagan distisch. R. P. PARIJS (Un. Press) Na twee dagen 'ang het doelwit te zijn geweest van aan vallen op zijn Indochina-politiek in het Franse parlement van zowel oppositie- als regeringspartijsprekers, kan premier La- niel nu iets ruimer ademhalen omdat de Nationale Vergadering een week op reces gaat en hij deze tijd kan benutten om een oplossing te vinden voor de twee urgentste vraagstukken waarvóór hij zich gesteld ziet: het vinden van een krachtige vervan ger voor de opperbevelhebber in Indochina. Géneraal Navarre, wie het échec van Dien Bien Phoe wordt aangewreven, en het vin den van een nieuwe minister voor de ver- bónden staten. De Franse Kamer heeft het derde debat over Indochina binnen een maand, ver daagd tot de volgende week, teneinde de communistische partij in staat te stellen zijn dertiende congres te houden de eer ste dergelijke bijeenkomst in vier jaar. De grote dreiging voor de regering komt Dinsdag als na het einde van het debat de stemming aan de orde komt over de in gediende resoluties. Drie „dagorders" lig gen op tafel: een spreekt vertrouwen in het kabinet uit, de andere twee zijn tegen dé regering gericht. Gisteravond waren er berichten dat La- uiel generaal Raoul Salan en generaal Jean-Etienne Valluy zou willen belasten met nood-volmachten om generaal Navarre te vervangen. 99 In "n grote plenaire zitting is vanmiddag de Ronde-Tafelconferentie met de West gesloten, nadat overeensteming was bereikt over het ontwerp-statuut voor een nieuwe rechtsorde. Het koninkrijk „nieuwe stijl" is hiermee nog niet begonnen, want eerst zullen de parlementen het statuut nog moeten behandelen. In de slotzitting werd het woord gevoerd door minister W. J. A. Kernkamp, voorzitter der Nederlandse delegatie, mr. dr. R. Pos, voorzitter der Surinaamse delegatie en mr. dr. M. F. da Costa Gomez, voorzitter der Antillaanse delegatie. Minister Kernkamp zeide onder meer: „Het karakter van een compromis sluit in, dat niet ieder, die zijn siem eraan geeft geheel door de inhoud is bevredigd, maar dat hij het resultaat aanvaardt als hetgeen in de gegeven omstandigheden bereik baar is. Van deze opvating uitgaande, mag worden vertrouwd, dat het statuut door de Nederlandse wetgever zal worden aanvaard, met de door de grondwet voorgeschreven meerderheid van tenminste tweederde der uitgebrachte stem men in elk der Kamers", aldus minister Kernkamp. De delegatie vertrouwt, dat het wetsontwerp met voortvarendheid kan worden ingediend en behandeld opdat de bevestiging door de Koningin en de plechtige afkondiging binnen niet te lange tijd kan plaats hebben. Het zou de ^Nederlandse delegatie, naar te komen. In het ontwerp-statuut komen de minister zeide, aangenaam zijn geweest, beide tot uitdrukking", aldus mr. Pos. indien zij algemene instemming in beide Kamers mocht verwachten. Gelijk uit door een der leden van de delegatie afgelegde verklaring is gebleken, bestaat daarom trent echter geen zekerheid. Mr. Pos zeide onder meer, dat de vor men der samenwerking zijn veranderd in de loop der besprekingen, maar dat de hoofdlijnen van de nieuwe rechtsorde zijn gelijk gebleven. Het terrein der zelfstan digheid der landen moet zich zo ver moge lijk uitstrekken. Over de gemeenschappe lijke aangelegenheden moeten de West- Indische rijksdelen zoveel mogelijk mede zeggenschap hebben, of met andere woor den zoveel medezeggenschap als waartoe zij in staat zijn, terwijl zij zich in het in ternationaal bestel zo vrij moeten kunnen bewegen als met hun verbondenheid in het koninkrijk verenigbaar is. De landen zul len elkander hulp en bijstand verlenen. Van Surinaamse zijde werd later krachti ger het verlangen geuit, dat het statuut op niet te moeilijke wijze zal kunnen worden aangepast aan de gewijzigde omstandig heden, aan de ontwikkeling van het land. „Er is eerder opgemerkt, dat de huidige wereld twee tendenzen vertoont, de drang naar vrijheid van de afhankelijke gebieden en het streven der landen om door onder linge verbondenheid tot grotere ontplooiing Er zijn enkele wijzigingen gebracht in de bepalingen inzake de in- en uitvoer van binnenlandse betaalmiddelen. Ingezetenen, die in het bezit zijn van een paspoort of een bewijs van Nederlander schap mogen thans Nederlandse betaal middelen in- en uitvoeren tot een maxi mum van 200. Dit maximum bedroeg tot dusverre 50. Deze 200 mogen in het buitenland worden uitgegeven. kelijkheid beogen. Ieder verwijt, dat met het statuut geen onafhankelijkheid wordt verkregen is mitsdien misplaatst. Door de gelegenheid tot vrijwillige aanvaarding zullen de landen zelf over hun toekomstige status uitspraak doen", aldus de Neder landse premier. HANOI (United Press) De Franse Unie-strijdkrachten zijn begonnen met een oorlog op grote schaal op de rijstvelden en in de dorpen van de delta van de Rode Rivier. Een luchtvloot van 50 toestellen vernietigde een grote basis van de Viet- minh op 20 kilometer ten Zuid-Oosten van Hanoi en een aantal gevechtsbommenwer pers hielp het garnizoen van de voorpost Cho Noi bij het afslaan van de vijfde aanval van een bataljon van de Vietminh. De patrouilles langs de weg en spoor weg van Haiphong naar Hanoi zijn ver sterkt om de Vietminh te beletten de aan- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Dr. Drees zeide, dat het geen verwonde ring hoefde te veroorzaken, dat het over leg langdurig en moeizaam was geweest. Hij noemde het een uitermate gecompli ceerd probleem in een koninkrijk de plaats aan te geven van drie landen, die histo risch, economisch, cultureel, geografisch en ethnologisch zo belangrijk uiteenlopen. „Van een probleem is geen sprake voor hen, die uitermate simplistisch voor elk koloniaal gebied de oplossing kant en klaar hebben en wel de onafhankelijkheid, het. verkrijgen dan wel eigenmachtig in handen nemen van de volledige souvereiniteit. Naar de volkswil behoeft niet eens ge vraagd te worden, zelfs tegen die wil in, decreteren zij dat iedere andere oplossing de handhaving van het kolonialisme be tekent." „Het is niet nodig deze zienswijze te weerleggen. Die van de Nederlandse rege ring is en was een andere en ook Suriname en de Nederlandse Antillen hebben èn in hun petities van 1945 èn steeds gedurende het overleg duidelijk uitgesproken, dat zij een nieuwe rechtsorde, doch geen onafhan- Dit model van Mid delburgs Lange Jan" zal, tezamen met an dere miniatuur gebou wen van de Zeeuwse hoofdstad, te zien zijn op het feest ter gele genheid van de vol tooiing van Walche- rens wederopbouic dat op 24, 25 en 2G Juni aldaar onder auspiciën van de .Stichting Nieuw Wal cheren" gevierd wordt De opbouw van dit Zeeuwse Madurodam heejt vele maanden gevergd. La Rochefoucauld: Wij geven raad, maar niet de wijsheid om hem toe te passen. voer van de haven naar Hanoi te onder breken. In Hanoi marcheerden gisteren 10.000 Vietnamese soldaten in een parade ter gelegenheid van de nationale dag van Vietnam. De soldaten waren gewapend met nieuwe Amerikaanse wapens. In Saigon verklaarde de Vietnamese stafchef, gene raal Nguyen Van Hinh, tegenover een nieuwe klas officieren dat zi| „vele divi sies volledig bestaande uit Vietnamezen" zouden zien voor het einde van dit jaar. In de delta gaan de zich hergroeperende Franse troepen met de grootst mogelijke snelheid te werk om zover mogelijk ge reed te zijn als generaal Vo Nguyen Giap een offensief begint. Een divisie is gereed en een tweede nadert voltooiing. Troepen worden aangetrokken uit rustige gebieden in het Zuiden van Indochina. Een mobiele eenheid uit Noord-Afrika wordt met Ame rikaanse „Globemasters" verwacht. In Laos hebben Frans-Laotiaanse een heden de post Donetalat op de rechter oever van de rivier de Mekong ongeveer 40 kilometer ten Zuiden van Pakse ont ruimd. De post heeft vijftien dagen lang hevige aanvallen van de Vietminh door staan. Ook de post Moulapamok, ongeveer 50 kilometer meer naar het Zuiden, staat onder zware druk van de Vietminh, maar het garnizoen heeft zich tot dusver met succes verdedigd. Dr. E. L. Kramer, directeur-generaal van de Energievoorziening en de Industria lisatie, is benoemd tot grootofficier in de Orde van Leopold II van België. DUBLIN (Reuter-AFP) Het Ierse parlement heeft zich met 79 tegen 66 stem men uitgesproken voor de aanwijzing van John A. Costello als premier. De candida- tuur van De Valera werd met 66 tegen 78 stemmen verworpen. De 62-jarige Costello is de ieider van de conservatieven (Fine Gael). Eamon De Valera is liberaal (Fianna Fail). De libe ralen hebben 65 zetels, de conservatieven 50. De Labourpartij heeft er 19 en de drie kleinste partijen samen 13. GENèVE. (United Press). Op de der tiende zitting van de Indo-Chinese vredes onderhandelingen is het gisteren tussen Oost en West tot onenigheid gekomen over de vraag of een communistisch land als neutraal kan worden beschouwd en als geschikt kan worden aangemerkt om deel uit te maken van een commissie, die op de naleving van een bestand moet letten, zo Niet-ingezetenen mogen voortaan maxi- wordt van Franse zijde vernomen. maal 1000 aan Nederlandse betaalmidde len in- en uitvoeren. Het maximum be droeg tot dusverre 100. Voorts mogen niet-ingezetenen voortaan ten laste van guldensrekeningen tijdens een verblijf in Nederland maximaal 100 per persoon per dag voor zich en hun ge zinsleden opnemen. Tot nu toe was de be schikkingsmogelijkheid over guldens, ac- coordrekeningen en „rekeningen T" niet beperkt. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, die de zienswijze der Westelijken verdedigde dat geen com munistisch volk als neutraal kan worden beschouwd, heeft naar verluidt de vol gende vraag gesteld: Hoe kan een communistische natie neu traal zijn als men de leer van Marx en Lenin, dat de communisten vastbesloten te gen imperialistisch kolonialisme moeten strijden, in acht neemt? Het lichtschip „Terschellingerbank", dat Dinsdag l Juni door het Belgische vraclv- schip „Vlaanderen" is aangevaren, liep boven de waterlijn aanzienlijke schade op. Het schip werd naar Rotterdam gesleept, waar het gerepareerd zal worden. Een beeld van de averij. Terwijl de negen landen met deze kern kwestie bezig waren, zonder een uitweg te vinden, vergaderden de militaire vertegen woordigers van beide partijen over de taak van het vaststellen van zones in Indochina. Het was de eerste bijeenkomst van deze aard. De militaire vertegenwoordigers zijn voor de opgave gesteld gebieden af te ba kenen, waarhi de strijdkrachten van beide partijen verzame'd moeten worden dit als onderdeel van een regeling voor een bestand. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov zeide dat het, tenzij de ne gen landen die deelnemen aan de conferen tie over Indochina het er over eens zijn, dat communistische landen zitting behomn te hebben in een lichaam dat controle zou uitoefenen op de naleving van een bestand, „moeilijk zal zijn tot enige overeenkomst te geraken". Molotov kreeg onmiddellijk steun van de Chinese premier en minister van Buiten landse Zaken Tsjoe-En-Lai. Molotov en Tsjoe-En-Lai voerden het woord nadat de leiders van delegaties der Westelijke Grote Drie te kennen hadden gegeven dat een communistisch land niet als neutraal kon worden beschouwd. Er werd op geen enkel punt overeen stemming bereikt. Vandaag worden de be sprekingen over het onderwerp welke lan den zitting moeten hebben in een commis sie voor de naleving van de bestandsbe- palingen, voortgezet. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Walter Bedell Smith liet uitkomen dat de Verenigde Staten geen herhaling wensen van de Koreaanse erva ring met een neutrale commissie. Hij ci teerde gedeelten uit het rapport van het Zwitserse en het Zweedse lid van de Koreaanse commissie, waarin werd gecon stateerd, dat de Tsjech en de Pool een „klucht" van hun werk hadden gemaakt". De delegatie van Cambodja heeft een ver klaring uitgegeven waarin wordt betreurd dat de speciale afgevaardigde van premier Nehroe, Menon, op zijn missie wel alle communistische delegaties, waaronder die van de Vietminh, heeft bezocht, maar de verbonden staten van Indochina heeft ge negeerd. Menon, die tijdens het weekeinde in Londen is geweest, is weer in Genève teruggekeerd. WENEN (United Press) Volgens be richten uit welingelichte Oostenrijkse bron maken de Sovjet-autoriteiten in Wenen zich ernstige zorgen over de verdwijning van zekere Alexandrovitsj Sjmelov. De Kussen zouden de hulp van de Oostenrijk se politie hebben ingeroepen bij het opspo ren van de 32-jarige Sjmelov en twee an dere Sovjet-onderdanen, wier namen wor den opgegeven als Derjabin en Skatsjov. De verdwijning van de laatste twee werd reeds in Februari gemeld. Volgens de Oostenrijkse zegslieden moe ten alle drie behoord hebben tot de Rus sische spionnagedienst in Europa. Van hen wordt Sjmelov „verreweg de belangrijkste" genoemd. Zij zouden zich allen „in Ame rikaanse handen" bevinden. De Ameri kaanse ambassade in Wenen kon geen in lichtingen verstrekken. WASHINGTON (Reuter) De Turkse eerste minister, Menderes, zal deze week op het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken spreken over een voorstel orn Joegoslavië te laten deelhebben aan het maken van plannen voor de Westerse de fensie door het Balkanverdrag te verbinden aan de NAVO. Menderes, die voor econo mische en militaire besprekingen in de Verenigde Staten is, vindt het, naar ver luidt. wenselijk, dat Joegoslavië nauwer betrokken wordt bij het opstellen van mili taire plannen. Een van de hinderpalen voor deelneming van Joegoslavië aan de NAVO is het ge schil tussen Joegoslavië en Italië over Triest. Men verwacht, dat Menderes te Washington zal aandringen op het vinden van een oplossing van het geschil om de tegenzin van Italië, dat lid van de NAVO is, tegen een nauwe militaire band met Joegoslavië, weg te nemen. ATHENE. „Een militair bondgenoot schap tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije zou de thans nog bestaande hiaten in het verdedigingsstelsel der vrije landen opheffen", aldus heeft de Griekse premier veldmaarschalk Papagos, in een onderhoud met een vertegenwoordiger van „Reuter", toegestaan kort voor president Tito van Joegoslavië, voet aan wal zette, verklaard. „De Griekse, Turkse en Joegoslavische generale staven hebben grote vorderingen gemaakt met het in lijn brengen van hun wederzijdse verdedigingsplannen. De maarschalken Tito en Papagos zullen WASHINGTON (A.F.l'./Reuter) Op zijn wekelijkse persconferentie heeft pre- president Eisenhower verklaard geen be sluit genomen te hebben om het Congres te verzoeken door middel van een reso lutie machtiging te verlenen tot optreden van de Verenigde Staten in Zuid-Oost- Azië. Een journalist had de aandacht van de president gevestigd op verklaringen van twee senatoren, waarbij zij als hun mening uitspraken „dat Eisenhower het Congres vóór zijn reces in Juli een resolutie zou voorleggen tot het goedkeuren van op treden in Zuid-Oost-Azië. De president zeide deze verklaringen niet onder ogen gehad te hebben. Hij voegde er echter aan toe, dat de militaire staven, het departement van Buitenlandse Zaken en andere verantwoordelijke instan ties voortdurend elke mogelijke gedrags lijn bestuderen, die de belangen van de Verenigde Staten zou kunnen dienen. Uiteraard waren dingen als de mogelijk heid van een resolutie aan het Congres met machtiging tot optreden ter sprake gekomen. De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, die van een inspectiereis van drie weken in het Verre Oosten is teruggekeerd, heeft in anwoord op een vraag van een journalist over het stand punt, dat men in het Verre Oosten ten aanzien van het sluiten van een verdrag voor Zuid-Oost-Azië en het waagstuk Indochina inneemt, gezegd: „het is hun niet duidelijk, dat het daar om een uit gesproken communistische aggressie gaat. Zij blijven zich voor ogen houden, dat het conflict als burgeroorlog is begonnen". Hij voegde er echter aan toe, dat men „steeds meer geneigd is dit karakter van communistische aggressie te erkennen wegens de banden die Ho Tsji Minh (de opstandelingenleider in Indochina) met Moskou onderhoudt". De minister zeide, dat hij naast gun stiger indrukken dan hij verwacht had, ook „bepaalde teleurstellingen" had on dervonden, die echter „niet van groot be lang" waren. te Athene spreken over een omzetting van het Balkan-verdrag tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije in een militair bondgenootschap, met wederzijdse ver plichtingen voor de deelnemers. In het Provinciehuis te Groningen is gisteren een bijeenkomst gehouden van de Commissarissen der Koningin in Neder land. Tijdens een op deze bijeenkomst vol gend diner, waaraan ook de minister van Binnenlandse Zaken en zijn echtgenote aanzaten heeft prof. dr. L. J. M- Beel medegedeeld, dat het de Koningin heeft behaagd dr. E. H. Ebels, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland en de heer M. A. Reinalda, Com missaris der Koningin 'in de provincie Utrecht, die alle drie binnenkort zullen aftreden, te benoemen tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Dr. de Vos van Steenwijk was reeds Commandeur in deze orde. De drie onderscheiden Commis sarissen der Koningin dragen reeds de ver sierselen, behorende bij het ridderschap in de orde van de Nederlandse Leeuw. Een aantal leden van het gezelschap, dat giste ren in Groningen bijeen was, maakte van daag een excursie door de provincie Gro ningen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- e» ,S O. Is B fcs toestand c Ca 5r §5 fZ X SF. 7 S Stockholm licht bew. N 6 19 3 Oslo zwaar bew NO 2 23 0 Kopenhagen licht bew. WNW 4 17 0 Amsterdam geheel new NNO 5 19 2 Londen geheel bew. N 3 13 0 Luxemburg mist NO 5 13 2 Parijs geheel bew NNO 4 17 0 Bordeaux zwaar bew ONO 6 25 0 Grenoble zwaar bew windstil 22 0 Nice regen NNW I 22 0,1 Genéve half bew. windstil 23 0 Zurich mist windstil 20 0 Locarno zwaar bew ONO 2 20 1 Berlijn zwaar bew NO 2 19 7 Frankfort mist windstil 16 6 Miinchen nevel OZO 2 18 1' Rome zwaar bew windstil 25 0 Ajaccio geheel bew NO 2 22 0 Neerslag laatste 24 uur oorororwv. VYYYVW V V YVYYYVYV Y VRIJ ZONNIG Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Donder- dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Vannacht en morgenochtend plaatse lijk mist of laag hangende bewolking morgen overdag droog en vrij zonnig. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind overwegend tussen Noord en Noord-Oost. 4 Juni Zon op 4.24 uur. onder 20.52 uur. Maan op 7.45 uur onder 23.46 uur Maanstanden 8 Juni 16 Juni 23 Juni 30 Juni 10 13 uur: 13 06 uur: 20.46 uur: 13 26 uur: F.erste kwartier Volle maan Laatste kwartiert Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 Juni Hoog water- 4.55 en 17 27 uur. Laag water- 0 37 Pr, iS.03 uur Vrijdag 4 Juni Hoog water: 5.45 en 18.14 uur. Laag water: 1.24 en 13.48 uur. «on m-rDYYWv

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1