ZE VEN DA GEN HAARLEM AUTO'S zonder chauffeur Verzoek aan Gedeputeerden om hogere wethouderssalarissen Werkloosheid in Haarlem en omgeving steeds geringer Voorzitter van Dieren bescherming gehuldigd HAARLEM'S INWONERS GAAN DUIZENDEN GULDENS SPAREN Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 4 JUNI 195 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT RAAD HEEMSTEDE Het RODE KRUIS helpt U wel.,. maar wat doet UP Gafégast wachtte met bijl zijn „uitsmijter" op Fonds voor dieren in nood GELD VERDIENEN ZONDER MOEITE Twintig Haarlemmers naar jubelfeest in Brussel Gasten die meetellen rekenen op c^TuTmd Vele vertegenwoordigers nog zonder werk Dr. H. Brunsting sprak voor werkgroep Kennemerland De Heemsteedse raad heeft gistermiddag: in een korte zitting een beslissing genomen over de kwestie van de wethouderssalaris sen, die ook in de vorige vergadering reeds ter sprake kwam: hij besloot Gedeputeerde Staten toestemming te verzoeken om de jaarwedden van de wethouders te brengen op 3750. Dit was het bedrag waartoe men meende te kunnen gaan om deze toestem ming te verwerven. Het was ook een van de redenen waarom een amendement van de heer Verhoeven (K.V.P.) om er 4000 van te maken, er niet doorkwam. Een andere reden was het oude bezwaar van verscheidene leden tegen vier wethou ders, dat aanleiding gaf tot de redenering: waarom nog meer salaris als de werkzaam heden juist verlicht zijn. De heer Zegwaart (K.V.P.) noemde vele cijfers om de verhoudingen tussen aantallen en jaarwedden der wethouders in vergelijkbare gemeenten te illustreren, hetgeen hem tot de conclusie bracht, dat men in Heemstede met 3750 gulden al hoog genoeg ging. De heer Reijnders (Arb.) onder steunde het amendement-Verhoeven. Hij vond het onjuist de beloning naar het aantal te berekenen en niet naar de pres tatie en achtte in het algemeen de diver gentie tussen de salarissen der wethouders enerzijds en die der burgemeesters en secretarissen anderzijds onbegrijpelijk. De heer Zeelenberg (V.V.D.) ging er in het geheel niet mee accoord, dat het aantal hier niet in het geding zou zijn in tegenstelling tot de heer Verspoor (Arb.), die zich overigens afvroeg of een poging om een hoger bedrag te bewerkstel ligen bij Gedeputeerde Staten niet tot mis lukking gedoemd zou zijn. De voorzitter, mr. A. G. A. r i d d e r v a n R a p p a r d, zei dat er bij hem een zeel- gerechtvaardigde twijfel bestond of de Ge deputeerden het aldus geamendeerde ver zoek wel zouden inwilligen. Volgens de indiener van het amendement de heer Verhoeven (K.V.P.), had het wel degelijk een kans omdat er inmiddels weer een loonronde is geweest. De stem men over het amendement staakten echter (6-6) en daarna werd het oorspronkelijk voorstel met 11 stemmen tegen 1 aanvaard (alleen de heer Weijers (K.N.P.) stemde tegen). Bij het begin van de zitting had een van de ingekomen stukken, een rapport van de schoolarts.de aandacht van de heer K o o ij- mans (Prot. Chr.) getrokken, omdat hij er uit opmaakte, dat bij 10 percent van de schoolgaande jeugd malaria-infectie had plaatsgehad, gezien de geconstateerde milt vergroting. Wethouder Disselkoen antwoordde echter, dat het laatste niet een gevolg van malaria-infectie behoefde te zijn, maar ook andere oorzaken kon hebben. In antwoord op een andere informatie van de heer Kooijmans zeide hij, dat de gemeente nog geen aanleiding zag om maatregelen te nemen met het oog op het aantal spraakgebrekkige kinderen. Dit heeft overigens wel de aandacht en indien er met het oog daarop iets zou gedaan wor den, zal de medewerking van de ouders ge vraagd worden. ADVERTENTIE 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze...? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt,.. Op 17 Juli 1953 ontstond in een Leids café ruzie tussen de wever C. T. K. uit Lei den en enige militairen. De herrie was zo hoog gelopen, dat K. door een kellner uit het café moest worden verwijderd. Dc wever had dit niet genomen en 's avonds de kellner opgewacht, zwaaiend met een bijl. Daarom moest hij zich wegens poging tot doodslag verantwoorden voor de Haagse rechtbank. Aangezien de caféhouder als getuige niet was verschenen en er van verhoor werd afgezien, nam deze zaak slechts enkele minuten in beslag. Tijdens de vorige handeling was verdachte reeds verhoord en toen was de zaak aangehou den, omdat de caféhouder er ook toen niet was. De officier van justitie e.iste nu vier jaar gevangenisstraf. Uitspraak 17 Juni. Bij het voorstel om de ontruimingster mijn van een aantal onbewoonbaar ver klaarde woningen te verlengen, vroeg de heer Hopstaken (K.V.P.), waarom de onbewoonbaar-verklaring altijd op zulke enorme borden op de woningen moest wor den weergegeven: „kan het niet wat be scheidener?" Wethouder Van Lent (K.V.P.) zeide, dit na te zullen gaan. Een nieuwe onbewoonbaarverklaring van een woning aan de Prinsenlaan be vreemdde de heer Scheer (V.V.D.), die zich afvroeg waarom het huis ernaast niet hetzelfde lot onderging, gezien de toestand waarin het verkeerde. Wethouder Van Lent antwoordde, dat het in het voorstel bedoelde huis toch door de bewoners verlaten werd en door de on bewoonbaarverklaring moest worden voor komen, dat het opnieuw bewoond zou worden. De wijziging van de verordening op de straatbelasting-heffing kwam er door na dat de heer Verspoor (Arb.) zich ervan vergewist had dat dit voorshands niet op een verhoging neerkwam, doch slechts op een technische wijziging. Bij de rondvraag informeerde de heer Kooijmans (Prot. Chr.) of het juist was, dat een aantal agenten door de ver keersdrukte op Zondagen verhinderd was geweest naar de kerk te gaan. Bij een hun ner zou dit zes a zeven weken achtereen het geval zijn geweest. De voorzitter stelde voorop, dat hij al jaren vergeefs bezig was om mede in verband met de seizoendrukte versterking van het politiecorps te krijgen. Het wordt echter ook de agenten, die Zondagsdienst hebben, mogelijk gemaakt om een van de beide kerkdiensten te bezoeken. Dit kan mede bij onderling overleg worden ge regeld. Wel zijn er eens extra oproepen gedaan, waardoor het mogelijk is geweest dat een agent uit de kerkdienst moest wor den opgeroepen. De voorzitter erkende, dat deze situatie niet bevredigend was en hij zegde toe nauwlettend te zullen toezien dat de godsdienstplichten van politieman nen niet meer in het gedrang zouden komen. De voorzitter van de negentig jaar be staande Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, de heer Hugo van Poelgeest uit Leiderdorp, heeft op het Don derdagmiddag in Amsterdam gehouden of ficiële gedeelte der jaarvergadering, die door talrijke genodigden werd bijgewoond, een overzicht gegeven van ontstaan, groei en werkzaamheden der vereniging. Hij was van oordeel, dat, als de vereniging op dezelfde wijze kan voortwerken als thans geschiedt, over tien jaar bij het eeuwfeest geconstateerd kan worden: dierenbescher ming was een deugd, en is een plicht ge worden. Daarna volgde de huldiging van de voor zitter, die al meer dan 35 jaar zijn krachten heeft gegeven aan de georganiseerde die renbescherming, waarvan 12 jaar als voor zitter der vereniging. Het bestuurslid de heer- S. Kooistra gewaagde van de tot voorbeeld strekkende toewijding, het voor zichtige beleid en de liefde voor het dier van de voorzitter, die hij diens geschilderd portret aanbood, dat geplaatst zal worden in de vergaderzaal van het gebouw der vei-eniging. Als resultaat van de jubileum-actie over handigde de directeur de heer Van Poel- ADVERTENTIE Alleen al in Haarlem beliep de mottenschade in één seizoen to nu toe tienduizenden guldens. Wollen ondergoed, truien en pull-overs, dassen en dekens, tapijten en gordijnen, meubolkledingdat is „spekjc-voor-hel-bckje" van de vraatzuchtige mottenlarven. TRIX-W maakt nu radicaal een einde aan de verwoestende smulpartijen van dit ge vreesde ongedierte. Eén simpele TRIX-W behandeling maakt al het wollen goed voor minstens een jaar motvrij. U doet het zelf, zonder moeite, zonder geknoei. TRIX-W is heel voordelig in het gebruik voordeliger dan welke andere ontmottingsmethode ook. Immers, op een hele emmer spoelwater hebt U maar twee eetlepels nodig. Geen wonder, dat de Haarlemse huisvrouwen TRIX-W met groot enthousiasme hebben ontvangen. Er zullen maar weinig huizen meer zijn, waar geen fles TRIX-W aanwezig is. Want welke rechtgeaarde huisvrouw zou niet gebruik maken van deze unieke mogelijkheid om door een uitgave van slechts f 1.80 de kans op mottenschade uit te sluiten en daardoor op dc duur honderden guldens te besparen? Dat is geld verdienen zonder moeite, inderdaad! Wie de volgende wasdag nog geen TRIX-W gebruikt, zou zichzelf benadelen. Zij haaste zich nu, vandaag nog naar haar drogist en kope een fles TRIX-W. Betere raad kunnen wij haar niet geven! Een ploeg van 130 personen zal Zaterdas de Nederlandse Culturele Sportbond ver- tegenwoordigen op het internationale ju! belfeest van de Socialistische Turnbond van België in Brussel, waaraan 15000 deel- nemers uit vele landen meedoen. Het feest dat gehouden wordt ter gelegenheid van het gouden jubileum van de turnbond zal beide Pinksterdagen voortduren. Ook een groep van twintig Haarlemmers zal in Brussel van de partij zijn. De Haarlemse deelnemers vertrekken Zaterdagmiddag om half drie met de bus van het Stationsplein. Er zullen internationale tournooien zijn in gymnastiek, athletiek, zwemmen, hand- bal, voetbal, basketball en tafeltennis. Ne derland neemt deel aan de gymnastiek- zwem-, handbal- en basketballwedstrijden, De deelnemende Arbeiderssportbonden komen uit Duitsland, Frankrijk, Finland, Oostenrijk, N.-Afrika, Nederland, België'. geest een bedtrag varn f 4.443 dat op wems van de voorzitter het begin zal vormen voor een fonds om dieren, die in nood ver keren onmiddellijk te kunnen helpen. De 50.000ste abonné op de draad-radio- omroep, (tot voor kort rijksradiodistributie) is in Emmen aangesloten. Hij is de heer H. P. Pijper, die van P.T.T. een jaar gratis mag luisteren. Zijn vrouw kreeg een taart en bloemen. ADVERTENTIE Sixteen stands for Quality Sinds enige tijd kent men in Nederland geen werkeloosheid van "betekenis meer. Tot deze conclusie komt de afdeling regionaal onderzoek van het Nederlands economisch instituut. Dit betekent echter geenszins, dat de werkgelegenheid niet in het middel- punt van de belangstellnig van de overheid staat. Men denke slechts aan dc bevorde ring van dc industrialisatie en ook van de emigratie, zaken, waarbij de verruiming en het op peil houden van de werkgelegenheid het belangrijkste oogmerk is. En meer indirect was ook het verzekeren van een ruime werkgelegenheid een belang, rijke drijfveer, zoals de loon- en exportpolitiek een belangrijk punt uit het regerings beleid. Nu is het ongetwijfeld zo, dat het econo misch getij de gang van zaken gunstig heeft beïnvloed, vervolgt het instituut. Ofschoon de werkloosheid ook in Haar lem de laatste jaren gering is geweest, steeds is ze in de Spaarnestad groter ge weest dan in Nederland als geheel. De af wijking is echter van weinig betekenis, en sinds begin 1953 wordt zij van steeds ge ringer omvang. Zoals bekend is de werkloosheid sterk aan seizoensinvloeden onderhevig. In de Luilak LUILAK SYMBOLISEERT het uit de slaap wekken van de laatst bloeiende weide- bloem, de pinksterbloem, waaraan door het oude volks bijgeloof in West-Europa een magische betekenis werd ge geven. In sommgie landen zo sterk, dat men er vaak met wilgentakken op uittrok om daarmee het pinksterbloempje te slaan. Nu gaat het in onze streken niet zo wild toe, maar toch zou men een zekere ver gelijking kunnen trekken. Im mers, op de avond voor luilak trekken in vele dorpen en steden vooral de jon ge mensen er op uit om joelend en feestvierend elkaar op een goedmoedige manier te tergen. Vroeger, de oudere mensen zullen zich dat onge twijfeld herinneren, verza melden de jongens zakkenvol klitten, die kleverige, harige bolletjes, en wierpen daarmee gul naar de meisjes. Maar wat wilt ge, ook in de floklore vindt de techniek haar weg en tegenwoordig schaffen de jonge mensen zich voor enkele stuivers een papieren balletje aan een lang elastiek aan. Zij gooien daarmee naar hun slachtoffers en krijgen direct het balletje weer terug. Het is in elk geval minder ver moeiend en het gebruik staat er tevens voor in, dat een aan tal mensen, die in dergelijke artikelen handelen, op de avond voor Luilak iets kun nen verdienen. Voorts kent men, elke ras echte Haarlemmer weet dat, in de Spaarnestad de bloe menmarkt, aan de Raamsingel, Gasthuissingel en de Kamper singel, waar tientallen gezel lige kraampjes met een schat van bloemen het slenterende publiek uitnodigen een bos bloemen of een plant mee naar huis te nemen. Er zijn allerlei tentjes, waar men eet waren kan krijgen van patates frites en ijs tot gerookte paling toe, hoewel wij toch weer niet geloven, dat deze verwerkte vissen iets met het Pinkster feest te maken hebben gehad. Een ding is echter door de eeuwen heen hetzelfde ge bleven. Evenals vroeger vindt ook tegenwoordig niemand het erg prettig voor dag en dauw uit zijn bed gebeld te worden en toch zijn er altijd weer jongens en meisjes, die er een uitermate groot genoe gen in scheppen de langslapers er van op de hoogte te stellen, dat zij zelf in ieder geval wel hun bed uit konden komen. Doch degene, die zich daar over werkelijk echt kwaad maakt, kan een zuurpruim ge noemd worden, want zo erg is dat vroeg opstaan nu ook weer niet. Er volgen namelijk op Zaterdag twee vrije dagen en dan kan (vrijwel) iedereen uitslapen. Toeval De leiding van Kostermans kleding- en herenmodezaken weet van aanpakken, want vanmiddag van twee tot zes uur werd er in de gloednieuwe zaak aan de Van Baerlestraat 17 in Oud-Schoten een recep tie gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de vierde winkel van deze firma in Haarlem geopend werd. Men heeft er naar gestreefd deze zaak een modern en ge zellig interieur te geven en men heeft er tevens een groot aantal nieuwe ideeën in ver werkt en het resultaat zal dan ook de meest verwende klant tevreden stellen. Deze nieuwe aanwinst in Haarlem-Noord is, wij zeiden het reeds, gevestigd in de Van Baerlestraat op de hoek van de P. C. Hooftstraat. Nu wil het toeval, dat in Amsterdam, eveneens op de hoek van de Van Baerlestraat en de P. C. Hooftstraat, ook een heren modezaak gevestigd is en wij zouden de klanten van de Haarlemse firma willen aan raden om er toch vooral aan te denken de naam van de firma volledig en duidelijk te vermelden, want anders zou de post de brieven met orders misschien in Amsterdam be zorgen en hoewel wij weten, dat vele zakenlieden bijzonder vriendschappelijk met elkaar omgaan, komt het ons toch voor, dat zulks onmogelijk de bedoeling van de eigenaar van de firma Kosterman kan zijn. imimtmmimtêfdèi Een lachende familie Willemse, Van links naar rechts: Truns, sieraad van de Kennemer Kweekschool voor kleuterleidsters, mevrouw T. Willemse-Oppe, Zeeuwsvlaamse van geboorte, Kees Willemse, die op het punt staat naar Argen tinië te vertrekken, waar hij als electro-technicus het 'oog zal houden op de petroleumproductie van de B.P.M., en de heer Jacob Willemse, om wie het in deze aflevering nu eigenlijk gaat. De 39, niet-poiitiek OP 19 SEPTEMBER zal het alweer 57 jaar geleden zijn, dat Jacob Willemse (Ar beid) in een glas- en porce- leinwinkel in de Tielse Wa terstraat werd geboren- Wie jcherp luistert zal die Betuwse herkomst nog in zijn stem herkennen. Maar wie zijn levensgang volgt van het ogenblik af dat hij als zestien jarige de lagere ambacht school verliet, zal ook getrof fen worden door de geleide lijke overgang van het platte- landsbestaan naar de stad. Want de jonge Willemse be gon zijn technische ontwikke ling bij de boerensmeden Van Eek en Wiel in Dieren, waar zowel het beslaan van een paardehoef of het zetten van een kachel en het lassen van een hek aan de orde konden komen. Van Dieren ging hij naar De Steeg, waar het Mo derne Snelverkeer vertegen woordigd was in de ene mo torfiets van het plaatsje en die werd juist gestald en onder houden bij de fietsenhandel waar hij toen werkte. En zelfs gebeurde het een keer dat er een automobiel arri veerde in het „Eerste Hotel Ter Plaatse". Een automobiel waarvan de krukas gebroken was en Willemse smaakte de sensatie dat hij mee mocht helpen bij de ingewikkelde reparatiewerkzaamheden. Want in die tijd werden krukassen nog gerepareerd en niet vervangen. Het was om zo te zeggen Willemse's sprong naar groter werk, naar een Vlaardings machinefabriekje om vervolgens via fabrieken in Enschedé, Den Haag, Voor burg in Rotterdam te belan den. Maar inmiddels waren de tijden moeilijker geworden, de eerste wereldoorlog bracht slapte in de van grondstoffen verstoken Nederlandse me taalbedrijven en daarbij kwam de voedselschaarste. De vader van de heer Willemse droogde kersenbladeren tot tabak, hij zelf kwam nog wel eens aan een rokertje door vriendschappelijk contact met een in Scheveningen geïnter neerde Engelse soldaat en verder moest hij op de fabriek oppassen dat hij in schafttijd zijn pannetje niet leeg vond. Was hij al eens eerder een paar weken zonder werk ge- liciteerde hij bij de Centrale werkplaats der Nederlandse Spoorwegen, waar hij dadelijk als bankwerker werd aange nomen. Tot 1934 bleef hij in Haar lem, daarna werd hij met de locomotieven overge plaatst naar Tilburg. Daarmee begint dan eigen lijk de politieke carrière van de heer Willemse. Daarvoor was zijn activiteit vooral ge richt geweest op de verster king van de Algemene Metaal- bewerkersbond, waarbij hij zich op achttienjarige leeftijd had aangesloten, sinds zijn in trede in het korps der spoor- mannen verwisseld voor de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Hij had scholingscursussen gevolgd bij het Instituut voor Volksontwikkeling, had zich druk gemaakt voor de Vara en vooral had hij gezongen, eerst bij het Doopsgezind Zangkoor, latei' bij de Stem des Volks. De „Stem" was eigenlijk altijd naast zijn vrouw natuurlijk zijn grote liefde. Hij was er jarenlang voorzitter en richtte na de bevrijding het koor op nieuw op. Pas de laatste jaren heeft hij maar dan ook met de dood in het hart die lief hebberij, ook al met het oog op een opkomende doofheid, moeten opgeven. Ook in Tilburg heeft hij bij de „Stem" gezongen, maar daar kreeg hij volop de ge legenheid zijn strijdlust ook op andere wijze te tonen. Hij werd er al gauw voorzitter van een partij-afdeling „eigenlijk wilde ik niet, maar ze kwamen me wel halen; in het land der blinden is nu een keer één-oog koning" en na anderhalf jaar zat hij ook in de vier man sterke fractie van de S.D.A.P. in de raad. Had hij in Haarlem al een bewogen tijd achter de rug het waren de jaren dat dissidente socialistische groeperingen zo als de O.S.P. actief waren in Tilburg kon het niet min der roerig toegaan. Waarbij de S.D.A.P. zich niet alleen ver weren moest tegen de Rooms- Katholieke Staatspartij, maar ook tegen mensen als Pius Arts, Felix Donders, de „Wa terleidingpartij" en het Zwarte front van Arnold Meijer. En "hoewel de heer Willemse niet zou willen beweren dat hij in het Zuiden voor zijn verdriet heeft gezeten daarvoor wa- weest, in zijn Rotterdamse periode moest hij gedurende een zestal weken op de uitke ring van zijn vakbond tien gulden en twee kwartjes per week leven. Dat werd ook het ogenblik waarop hij, zij het niet van harte, besloot op aandrang van zijn ouders en een getrouwde zuster, die in Haarlem waren gaan wonen, bij Figee te gaan solliciteren, toen nog aan de Leidsevaart gevestigd. Hij bleef er ander half jaar, maakte nog een driedaagse staking mee, maar zegde op, toen de nieuwe fa briek aan het Noorder Buiten- spaarne werd geopend. Het lokte hem in het minst niet in de Waarderpolder te moeten gaan werken en daarom sol- ren zowel de Brabanders als hij te gemoedelijk, ook al dronken de eersten heel wat meer bier dan hij koffie toch greep hij in 1939 met beide handen de gelegenheid aan om in Haarlem terug te keren, want de Spaarnestad was hem zeer lief geworden. In 1949 kwam de heer Wil lemse in de Haarlemse raad en zeker niet alleen als Haar- lem-Oost-specialist. Al profi teert men natuurlijk wel van zijn kennis van zaken in dat stadsdeel, waar hij nu al weer vijftien jaar in die rustige Ten Katestraat woont. Maar als ploegbaas, interesseei't hij zich ook zeea' sterk voor het am- xhtsnnderwijs en als be stuurslid van de Haarlemse ambachtschool spant hij zich voor de bloei van die school bijzonder in. Daarbij toont hij grote aandacht voor de nood zaak om het maatschappelijk deel van het onderwijs gelijke tred te laten houden met t/vak- technische gedeelte. Hij ijvert voor uitbreiding van de schoolruimte opdat het sym- biose-onderwijs (waarbij de leerlingen gedeeltelijk de les sen van het voortgezet lager onderwijs kunnen volgen) en het gymnastiekonderwijs ein delijk tot hun recht kunnen komen en de leerlingen die al gemene vorming kan worden geschonken die hen later in de maatschappij zo te stade zal komen. Als men met de heer Wil lemse daarover gaat praten afgewisseld met allerzotste verhalen uit de vooroorlogse Tilburgse plaatselijke politiek is men voorlopig niet weg. Alleen op de weekeinden zal hij wat korter van stof zijn, omdat de horizon hem dan wenkt. Want hij trekt er graag op uit. Eenmaal op de fiets in de vrije natuur hervindt hij wellicht de herinnering aan de streken waar hij zijn jeugd doorbracht. Con amore In „De Uilenspiegel", een klein, charmant winkeltje in de Lange Veerstraat 4, wordt van 29 Mei tot 1 Juli een ex- positietje gehouden van op de ateliers van „Con amore" te Amsterdam vervaardigde sier en gebruiksvoorwerpen. Bo vendien droegen Henk Douma de eigenaar van „De Uilen spiegel" en Diny Groen, respectievelijk houtwerk en handweefwerk bij. „Con amo re" begon ongeveer drie jaar geleden haar werkzaamheden met voornamelijk pottenbak- kerswerk, en de bewerking van rotan, riet en hout. Pas sinds kort heeft het atelier zich ook toegelegd op de be drukking van stoffen met velerlei motieven. De resul taten zijn vaak even eenvou dig als sierlijk en dunkt ons begerenswaardige objecten voor het dagelijks gebruik. „De bedoeling is," zegt de heer Douma, „het maken van gebruiksvoorwerpen met een artistieke vormgeving, zonder dat het object aan bruikbaar heid inboet." En daar is men dan ook, soms verrassend, in geslaagd. De heer Douma, die „De Uilenspiegel" al sinds 1951 exploiteert, liet ook werk van hem zelf zien, waaronder een fraaie gebrand esdoornhouten schaal, op de randen met maiskorrels afgezet, waardoor een bijzonder stijlvol effect werd bereikt Men vindt er overigens van alles, toaststel- letjes, uitgevoerd in een com binatie van rotan- en potten- bakkerswerk, bierpullen met frisse motieven, tot grote uit één stuk gedraaide houten fruitschalen toe. Het geheel maakt een frisse moderne in druk, die nog eens geadstru eerd wordt door het weefwerk van Diny Groen, waarvan vooral de heldere kleurencom binaties opvallen. Uiteraard is het de bedoeling dat de ge- exposeerde voorwerpen een koper vinden, welnu, de prij zen vallen erg mee. Dat mag voor weifelende huisvrouwen een aanmoediging zijn om er eens een klikje te gaan nemen. Bedrogen komt men er zeker niet uit. wintermaanden zijn er veel, in de zomer maanden zijn er weinig werklozen. Het is daarom niet te verwonderen, dat eind Januari de werkloosheid groter was dan drie maanden daarvoor: waren op 31 Octo- ber 1953 1035 Haarlemmers geheel werk loos, op 31 Januari 1954 bedroeg dit aantal 1647. Gedurende het verdere verloop van het eerste kwartaal is de werkloosheid weer afgenomen. Op 30 April bedroeg het aan tal geheel werklozen nog maar 906. Hier mede is de werkloosheid dan op een lager peil aangekomen dan sinds tientallen jaren het geval is geweest. Per 10.000 inwoners zijn er slechts 56 geheel werklozen. Op 30 April waren daarentegen 1123 aanvragen van werkgevers genoteerd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Ondanks de ruime werkgelegenheid blijkt dus toch nog een aantal arbeids krachten geen werk te kunnen vinden. Zonder op de vraag, waaruit dit te ver klaren is diep in te gaan, kan men om te beginnen er op wijzen dat een werkloos heid gelijk nul tot de practische onmoge lijkheden behoort. Door tal van oorzaken zal er altijd een zekere werkloosheid be staan. Steeds zullen er mensen zijn die op een zeker ogenblik ontslag gekregen of genomen hebben en die nog geen nieuwe werkkring gevonden hebben. Niet onwaarschijnlijk echter zit er ook juistheid in de algemeen geuite veronder stelling, dat het hier deels niet volwaardige arbeidskrachten betreft. Eind April waren in het rayon Haarlem 973 mannen geheel werkloos. 288 hiervan, dus dertig percent, noemde als beroep los- arbeider. Van de 116 werklozen onder het kantoorpersoneel gaf slechts 266 percent een beroep op als boekhouder of corres pondent. De overige 74 percent liet zich noteren als kantoorbediende zonder meer. Van het personeel, werkloos in de handel gaf niet minder dan 67 percent als beroep op vertegenwoordiger. ADVERTENTIE OPEL REKORD CHEVROLET - HILLMAN AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. NV Archaeologische werkgemeenschap Voor de werkgroep Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap sprak dr. H. Brunsting, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden over „Tijdsbepaling in de Archaeologie". Hoe dateert men in de oudheidkunde een voorwerp? Op deze vraag trachtte spreker een antwoord te geven. Reeds vroeg be stond behoefte aan een tijdrekenkunde. In de loop der tijden verkreeg men verschil lende jaartellingen, waarop steeds correc ties werden aangebracht, zodat met om- rekentabellen veelal gewerkt moet worden. De Christelijke tijdrekenkunde werd ten slotte de meest gangbare. In de archaeolo gie wil men zo juist mogelijk de tijd van ontstaan van een of ander voorwerp da teren. Verschillende methoden kunnen wor den toegepast. Door vergelijkingen is een keten van dateringen mogelijk. De zilver- schat van koning Childerik bijvoorbeeld werd gedateerd in de vijfde eeuw door een munt met zijn beeltenis en ook bodem vondsten uit de Romeinse tijd kunnen door uitgebreid vergelijkingsmateriaal nauw keurig gedateerd worden. Ook de Mesopotamische tijdrekenkunde is zeer bruikbaar. Uit gegevens over zons verduisteringen in de oudheid bepalen astronomen daarvan de juiste datum. Voor de préhistorische tijden, zoals de ijzer-, brons-, koper- en steentijd wordt een juiste tijdsbepaling echter steeds moeilijker. Het palaeolithicum of oud-steentjjd is in alle kuituren nog het meest duistere tijdvak. Uit deze steentijd is de holenkunst uit Zuid-Frankrijk bekend geworden. Ook de oudste vondsten van menselijke schedels zijn uit deze tijd. Uit fragmenten maakt men reconstructies van de mensen, zoals die vermoedelijk in die tijdsperiode leef den. Door middel van geologisch vastgestelde ijstijden kunnen voor de oudste tijden jaar tallen worden bepaald. Voor de jongere perioden is de botanie daarbij behulpzaam, bijvoorbeeld door studie over de jaarringen van de reuzenbomen in Canada, die 3000 jaar oud kunnen worden. Voor oudere tijden heeft men een tijdrekening vastge steld, gebaseerd op het afsmelten van het gletscher-ijs. De oudste ijstijd dateert van 600.000 jaar geleden. Voorts levert de pol lenanalyse een goede dateringsmogelijk- heid. Dit berust op stuifmeelkorrel-onder- zoek. De nieuwste bepalingswijze is de C- 14 methode, die berust op de radio-activi teit van koolstof in de plant en een tijds periode van 10.000 jaar. omvat. Voor de oudste tijden moet men veelal de geologi sche tijdrekenkunde gebruiken, die tot 2000 millioen jaren teruggaat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8