ABC De huizen weer vol bloemen, venters mogen Luilak roemen Kort en bondig J Het mandement en het luisteren naar de VARA <=Brieven aan de redactie Besteldienst Hoofddorp Zandvoort Nijhoffs Pinksterspel in Hervormde Kerk Bloemendaal Lisse Hillegom Heemstede Hoofd van Beetsschool gehuldigd Bennebroek HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Paling Niet Haarlem maar Amsterdam Scheidsrechters voor het wereldkampioenschap Zuid-Rhodesia kondigt noodtoestand af Om de Nobels-beker Burgerlijke Stand Drie jubilarissen in smederij Van Driel Doktersdiensten „KAN HET ECHT NIET VOOR NEGENTIG CENT?", vroeg een lief meisje, dat al een potplantje en een bos margrieten in een hand hield. „Nou", zei de bloemenman bedenkelijk kijkend, „nou....". „Dan kan ik nog een balletje kopen", zei het meisje vleiend. „Nou, vooruit dan maar", zuchtte de man, „als de dames gaan beginnen kan je wel inpakken". En hij wikkelde een vuurrode geranium in een mooi papier tje en overhandigde dat met een hoffelijk gebaar aan het meisje. „Hier komen de echte hangplantjes pas", zei een heer die gebukt ging onder een last van allerlei bloemen en plantjes, „jullie kopen veel te vlot, je moet een beetje uitkijken eerst". Dat vond zijn echtgenote eigenlijk, ook wel en daarom schoof ze maar met een sluikse blik op de hangplanten het kraampje voorbij, maar het ging niet erg van harte. Voor wie het nog niet weten mocht, voor wie zijn bed nog niet werd uitgebeld, het was lui lak. Gisteren liepen in de vooravond al talrij ke mensen met tassen vol plantjes, of alleen maar met een ruiker onder de arm door Haarlems binnenstad. Dat waren de vroegen, want veel later begon het eigenlijk pas goed. Het was toen ook veel echter. Honderden men sen waren op de been en slenterden langzaam en kijken langs de tien tallen kraampjes, die achterwaarts hun pitto reske schaduwen in het water wierpen van de Kampersingel, Gasthuis singel en de Raamsingel. Veel kinderen natuurlijk, opgewonden omdat ze wat later op mochten blijven, oude moedertjes die de gelegenheid te baat namen om goedkoop een bloemetje te be machtigen, geduldige heren met hun koop grage echtgenotes, groepjes scholieren met feestneuzen, en malle hoedjes op. Het was een drukte van belang. Voor velen was het de gele genheid bij uitstek om nu eens het meisje, waar ze al zo lang een stiekum oogje op hadden, te benaderen. Zij het met die kaatsballe tjes in het begin en later met een opmer king en nog later met een schuchter aan geboden arm. Op de Grote Houtbrug en de Kleine Houtbrug stonden verkeers agenten met stopborden om de mensen stroom op veilige wijze over de hoofdwe gen te leiden naar het vervolg van de kraampjes, want iedereen wilde natuurlijk alles zien. Door de grachten voeren twee rondvaartboten, met mensen die met veel „oh's" en „ah's" de slinger van lichtjes be keken, terwijl een harmonicaspeler voor de stemming zorgde. Uit de ramen van de aangrenzende huizen, die tot laat in de nacht open bleven staan, hingen talrijke toeschouwers, die de drukte van bovenaf bekeken. Omstreeks twaalf uur werd het hoogtepunt bereikt, daarna luwde de drukte wat, maar tegen de morgen kwa men vele nog wat slaperige kinderen om voor moeder een bloemetje te kopen. De luilakmarkt schijnt het tegenwoor- ook niet meer zonder palingventers- te kunnen. Zij zaten aan de huizenkant op het trottoir achter een olielamp en brach ten hun waar met veel overredingskracht aan de man. „Als Vermeer deze beesies zag, dan zou die ze geschilderd hebben", zei er een. En opnieuw ging een van het vet druipende bundel palingen van de hand. „Ja, hier moet je zijn, de echte Zui derzee aal, de vetste, dikste en het goed koopste", riep er een verder op. Soms kwam een groepje drukke meisjes aan die in een kring rond de palingmannen bleven dansen en steeds maar zongen: „Ik heb maling aan paling", totdat ze door een toornige venter weer werden weggejaagd. In een van de bloemenkramen werden prachtige bossen rozen verkocht. Ze waren van plastic. „De kunst wordt slecht be- „The Beggar's Opera" (Luxor) Onder regie van Herbert Wilcox wordt de bezoeker een verfilming gebracht van het uit het begin van de 18e eeuw stammende werk „The Beggar's Opera" van John Gay, met Laurence Olivier in de hoofdrol als de vele vrouwenharten op hol brengende Captain Macheath. Het gegeven mag ge noegzaam bekend worden verondersteld, het komt hierop neer dat Macheath, een vrijbuiter, gezocht wordt om voor zijn schelmenstreken met de strop ter dood te worden gebracht. Met behulp van twee jongedames, die zich beiden opwerpen als zijn echtgenote, weet hij de eerste maal te ontsnappen. Maar dezeifde onuitputtelijke charmes brengen hem tenslotte toch weer in het gevang terecht. Maar staande onder de strop wordt de vrijbuiter toch nog gratie verleend. In tegenstelling tot andere films waarin gezongen wordt, blijft in deze rol prent de irritatie uit. De muziek wordt voortreffelijk uitgevoerd en de zang on danks het feit dat zij door anderen wordt uitgevoerd vormt een logisch element van het spel der acteurs. En dat mag iets bijzonders heten. De kleuren zijn aange naam en de opnamen bieden soms verras sende resultaten. Al met al werd het een film, die de muziekliefhebber zeker niet moet overslaan. II. L. L. „Uit een andere wereld" (City). Er gens in de zoutwoestijn varn het ex-Wilde Westen komt op een nacht een vuui-bol uit de hemel vallen, die een enorme kra ter in de grond slaat. Iedereen gelooft dat het een onschuldige meteoorsteen is, maar een jong astronoom, die de krater onder zoekt, ziet daar allerlei vreemde dingen en verkondigt dat het een ruimteschip van een andere planeet is. Iedereen steekt de draak met hem en zijn theorie, maar al spoedig stellen de gebeurtenissen de ge leerde in het gelijk; gebeurtenissen, waar bij allerlei mensen op geheimzinnige wijze verdwijnen, om daarna, als sinistere „imi taties van zichzelf" weer op te duiken. Afzichtelijke gedrochten en uitgebreide griezelscènes wisselen elkaar in bonte rij af en dat wordt allemaal zo suggestief op het doek gebracht, dat men er ondanks de vrij kinderlijke intrige van begin tot eind door geboeid wordt. Wie van dit genre ruimte-fantasieën houdt, die komt rijke lijk aan zijn trekken. H. C. „Charlie Chaplin's Festival" (Lido) Onder het festival worden vijf Chaplin films verstaan, die in één programma wer den samengebracht, te weten: „De emi grant", „De avonturier", „Rustkuur", „De graaf" en „De politieagent." Tesamen vor- men ze een soort Chaplin album, waarin het aangenaam bladeren is. Van de vijf filmpjes is „De politieagent" ongetwijfeld het sterkst en ook het langst. Chaplin's creatie komt er goed uit de verf, wat bij taald, meneer", zei de kunstbloemenman tot een aarzelende koper, die dit beaamde, maar niet tot een koop kon besluiten. „De kunst wordt slecht betaald", mokte de venter nogmaals, toen zijn klant in de massa verdween. Elders stond een aan staand ouderpaar te kijken naar een van schelpen gemaakte ooievaar, die met zijn snavel een in een schelp bij wijze van luier liggende baby droeg. „Luilak 1954" stond er op het voetstuk geschreven. En het was in ieder geval het meeste curieuze wat wij als koopwaar zagen aan geboden. Maar die aanstaande ouders heb ben zo'n ooievaar gekocht. En dan de snoepkramen niet te vergeten, die pinda's, patates frites, haring, ijs en wafels ver kochten. Wie er aan mocht twijfelen dat deze venters geen goede zaken deden, doet er goed aan even te gaan kijken naar de zee van papier, die het terrein heeft over spoeld. De kramen bleven op het luilak terrein tot twaalf uur vanmorgen. Daarna trokken de venters naar de Botermarkt, want al is het dan luilak, daarom behoeft de bloemenmarkt daar niet te worden overgeslagen. Voor hen zullen de beide Pinksterdagen geen overbodige weelde zijn, vermoeden we. Toen wij vanmorgen naar ons werk gingen, kwamen wij her en dei- vermoeide nachtbrakers tegen. Belletje trekkers, met verfomfaaide feestmutsen op, op weg naar huis. Haarlem had, vele langslapers zijn er uit het diepst van hun hart dankbaar voor, weer luilak gevierd. (Van onze parlementaire redacteur) In een vrij groot deel van de pers heeft men er over heen gelezen dat weliswaar een bisschoppelijk mandement onder meer verbiedt regelmatig de VARA te beluiste ren, maar dat het tegelijkertijd bepaald hierop geen sanctie stelt. Op bladzijde 43 van het document leest men na bedoeld verbod: „Wij handhaven de bepaling dat de hei lige sacramenten moeten geweigerd worden en als hij zonder bekering sterft ook de kerkelijke begrafenis aan de Katholiek van wie bekend is, dat hij lid is van een socialistische vereniging, of dat hij, zonder lid te zijn toch geregeld socialistische ge schriften of bladen leest of socialistische vergaderingen bijwoont." Het is duidelijk. In deze laatste zinsnede die de sancties inhoudt, is kennelijk met opzet achterwege gelaten ook op te nemen het regelmatig beluisteren van de VARA. Terloops merk ik even op dat onder meer in dit gedeelte het mandement niet door taalzuiverheid uitmunt. Want het zal natuurlijk niet de bedoeling van de bis schoppen geweest zijn om een verbod uit te vaardigen voor degene die, bij wijze van voorbeeld, eens in de maand op dezelfde dag in de week en op hetzelfde uur de VARA beluistert, hetgeen immers regel matig beluisteren is, doch daarentegen toe to laten dat men op zeer verschillende en afwisselende tijdstippen veelvuldig een dergelijke handeling verricht! De excellente stellers van het mandement hebben hier per ongeluk inplaats van „geregeld" het woordje „regelmatig" neergeschreven. Maar dit nu daar gelaten, verdient het zeker de aandacht, dat het geregeld luis teren naar de VARA kan geschieden zon der dat toepassing van kerkelijke sancties plaats vindt. In De Volkskrant van heden ochtend is dit trouwens ook erkend en, ofschoon dat blad niet het bisschoppelijk orgaan is, mag men toch aannemen dat de daarin gegeven uitleg over het achterwege gelaten zijn van een sanctie-bepaling op goede grond berust. Die uitleg nu komt hierop neer: dat als iemand naar de VARA luistert en zelfs indien hij dit veelvuldig doet bij uitzendingen, die niets met gods diensten te maken hebben, „zoals bijna alle vormen van muziek", dit ook niets met dit verbod te maken heeft. Maar dat het wèl geldt voor allen voor het geregeld luisteren naar uitzendingen van alles wat wel met geloof en zeden te maken heeft. Zie ik het wel, dan komt hier De Volkskrant zelfs met een aanvulling van 't mandement voor de dag. Dat blad schrijft namelijk dat het verbod ook zou gelden ten aanzien van uitzendingen van andere omroepvereni gingen! Op deze manier heeft De Volks krant het mandement nog wat verder aan gekleed. In het stukje getiteld „toeval" in de ru briek Zeven Dagen Haarlem in onze editie van Vrijdag 4 Juni maakten wij melding van het, naar onze mening toevallige feit, dat op de hoek van de Van Baerlestraat en de P. C. Hooftstraat in Haarlem-Noord, evenals dat het geval is in Amsterdam een herenmodezaak gevestigd zou worden. De leiding van de firma Kostermans, aan wie wij dit initiatief hadden toege schreven, maakt ons er echter op opmerk zaam, dat de zaak niet in Haarlem, maar toch in Amsterdam zou worden geopend. Hoewel ons dat uit de ons toegezonden mededeling niet overduidelijk bleek wil len wij gaarne helpen dit misverstand uit de weg te ruimen. Haarlem-Noord zal het dus, voorlopig althans, zonder kledingma gazijn van de firma Kostermans in de Van Baerlestraat moeten stellen. De persafdeling van het wereldkampioen schap voetbal heeft een lijst gepubliceerd van scheidsrechters, die de wedstrijden in de eindronden zullen leiden. De lijst ziet er als volgt uit: Erich Stei- ner (Oost.), Laurent Franken (België), Mo- rio Viana (Brazilië), Arthur Ellis (G. B.), Mc. Ling (G. B.), Raymond Vincenti (Fr.), Emil Schmetzer (Did.), Its van Zsolt (Hong.), Vincenzo Orlandini (It.), Jose Vieira da Costa (Portugal), Edward Fault Less (Schotland), Paul Wyssling (Zwits.), Manuel Asensi (Spanje), Esteban Marino (Uruguay) Griffiths (Wales), Vasa Stef- fanovic (Joegoslavië). Reserves: Fritz Buckmüller (Zwits.) en Dörflinge (Zwits.). (Verkort weergegeven) Wezen. Werpt geen etensresten of brood op rijweg of fietspad. Dat heeft al aan heel wat vogels en viervoeters het leven gekost! Ge strooit toch óók geen snoep voor kinderen op rijweg of fietspad? 'n Dier is óók een wezen dat niet graag pijn lijdt; en in leven wil blijven! Vergeet u het niet? M. SCHOUS Gasmeters. Het huisvestingbureau doet alle moeite om zoveel mogelijk gezinnen aan enkele kamers te helpen, maar wan neer het eenmaal zo ver is dan komt er een nieuw struikelblok. Het gemeentelijk energiebedrijf verstrekt namelijk geen tus- sen-gasmeters meer, omdat er voor dit doel te veel geld zou worden uitgetrokken. Naar mijn mening dienen deze meters wèl te worden verhuurd. De gasfornuizen worden toch ook in huurkoop afgestaan. Trouwens, wanneer de genoemde gezinnen een nieuwe woning zouden betrekken dan hadden zij wel een gasmeter gekregen. Indien voorlopig alleen de grote gezin nen zouden worden geholpen dan zouden er reeds vele onaangenaamheden tussen de huurders en de hoofdbewoners worden voorkomen. L. W. Z., Haarlem Verdwijnende straatstenen. Enige jaren geleden werd de Zijlvest keurig opnieuw bestraat. Aan de huizenkant kwamen nieuwe tegels en bij het water werden klinkers aangebracht. Bij de bomen werd het trottoir met een zandlaag afgewerkt. Bij de boom aan de Raaksbrug verdwe nen voortdurend enkele stenen. Elke dag opnieuw en het gat werd zo groot, dat de gemeente het opnieuw moest repareren Enkele dagen liet rrien deze boombestrating met rust, maar thans is de kruimeldief op nieuw druk bezig. Het gat is nog klein, maar elke dag kan men het zien groeien. Blijkbaar vindt een Haarlemmer het pret tig om een straatje in zijn tuin aan te leg gen en waarschijnlijk is hij van mening dat de gemeente dit wel kan betalen. Misschien probeert hij, of een ander, het ook bij andere boomranden, want op de Raaks moest onlangs eveneens iets aan de straat hersteld worden. Het is natuurlijk onmogelijk voor de politie om alle boom- randen in het oog te houden, maar ik vraag mij af of deze kruimeldief niet beter da gelijks een dubbeltje opzij zou kunnen leggen om op die manier eerlijk zijn straatje te verdienen. Misschien ben ik wat ouderwets, misschien vindt men het niet erg om de straat te ontstraten, maar toch hoop ik, dat men zal begrijpen, dat deze mentaliteit a-sociaal is. De straat waar de gemeente zich zoveel moeite voor getroost komt aan allen toe. Mej. J. J. G. D. t ADVERTENTIE voor al uw transporten, klein en groot Ook naar en van alle plaatsen Barrevoetesfraat 2 - Telef. 18428 De regering van Zuid-Rhodesia heeft besloten de noodtoestand af te kondigen wegens dreigende stakingen en een kolen- tekort in het gehele land. Te Salisbury, de hoofdstad van de Britse kolonie, staken bij de spoorwegen de stokers ter verkrij ging van hogere lonen, ondanks bedrei gingen met rechtsvervolging en ontslag. De stokers in andere steden steunen hen. Gisterenavond werden in hotel ,,'t Hof van Holland", de nederlaagwedstrijden om de „Nobels-beker" voortgezet met het 2e team van „Ons Genoegen". Ook de Zaankanters wisten het niet tot een overwinning te brengen. De uitslagen waren als volgt: Mantjes 80 80 31 10 2.58 2 Nouwland 70 68 31 9 2.19 0 Dik 70 52 41 8 1.26 0 Bouwmeester.. 55 55 41 5 1.34 2 Riet 90 73 33 10 2.21 0 Kloos 90 90 33 16 2.72 2 Hurkmans 60 60 39 8 1.53 2 Rijks 75 60 39 7 1.53 0 Mantjes 80 80 25 12 3.20 2 Nouwland 70 48 25 10 1.92 0 Smit 135 135 36 21 3.75 2 v. Wunnik 95 71 36 15 1.97 0 Eindstand: 14—10 voor Hof van Holland. HAARLEM, 4 Juni 1954 BEVALLEN van een zoon: 4 Juni, M. de Klerk—Jurg. BEVALLEN van een dochter: 3 Juni, A. KosterHalekor; 4 Juni, P. C. Budding Peute; J. HaanDollé. OVERLEDEN: 2 Juni, M. K. van de Gevel Borgmeier, 44 j„ Borskistraat; 3 Juni, A. M. de VroomKuppers, 86 j., Julianalaan; E N. Mus, 2 m„ Vroomstraat; J. Paling, 68 j., Hazepaterslaan; B. Chr. Jansen, 78 j., Wouwermanstraat; G. J. den Hartog, 59 j., Planetenlaan. de andete filmpjes wel eens niet helemaal lukt omdat het gegeven tijdsbestek te kort is. Maar ernaast zijn de uitbeeldingen die Chaplin geeft, nooit. Met de grote kunste naars heeft hij gemeen, dat hij weet door te dringen tot het essentiële van ieder type. Hij goochelt met menselijke zwakheden die, r.et iets overdreven weergegeven, een tref zeker schot betekenen in het hart van iedere toeschouwer. En daar gaat het om: dat men er iets van overhoudt, een glim lach, een beetje pijn misschien om de tra giek die in feite achter iedere, op het oog lachwekkende, scène schuil gaat. H. L. L. „Turf in je ransel" (R o x y, tot en met Maandag). Dean Martin, een beetje aan stellerige jongen, speelt in deze film de hoofdrol van een bijzonder onhandige sol daat, die steeds overhoop ligt met zijn meerderen. Daar tussendoor imiteert hij vrijwel al zijn mede-militairen en voorts zingt hij af en toe met een snerpende stem een liedje. Jerry Lewis is in deze film zijn verstandige compagnon en ook hij laat zich in dit vrij vervelende verhaaltje niet onbe tuigd. Hij zingt, maakt een aantal meisjes het hof en vertrekt tenslotte met een vrolijk gezicht naar het front. Neen, wij hebben ons echt niet kunnen amuseren; de grap jes waren te flauw en het verhaal was te verward. Van Dinsdag af draait er in deze bioscoop opnieuw een film met een tweetal grapjassen. Dit keer zijn het Bing Crosby en Bob Hope, die al zingend en lachend op weg zijn naar Zanzibar. H. d. G. „De grote Caruso" (Rembrandt) De nieuwste film-biografie over de in Amerika welhaast legendarisch geworden tenor Enrico Caruso heeft de reeds uit andere „musicals" bekende Mario Lanza tot titelheld. In zijn vroegere film-creaties was Lanza niet alleen voor de liefhebbers van opera-melodieën maar óók voor anderen nog wel aanvaardbaar omdat zijn zang was verweven in een vaak vermake lijk en boeiend verhaaltje, maar hier kon men uiteraard niet te ver buiten de docu mentatie gaan. Even kan ook zijn spel boeien, wanneer hij zelfverzekerd zijn entrée in Londen maakt en daar de voor oordelen tegen het „Italiaanse boertje" krachtdadig tegemoet treedt, maar verder moet men toch werkelijk te lang tegen zijn zwellende en krimpende borstkas opkijken en een geweldige overdaad aan opera- fragmenten aanhoren, die de aarzelende, opkomende genegenheid voor deze kunst vorm geheel teniet vermag te doen. De volledigheid heeft gewild, aai ook de vroege, tragische dood van de zanger en de voortekenen daarvan zó suggestief zijn weergegeven, dat men er haast keelpijn van krijgt. Overigens zullen de liefhebbers van deze muziek en van vrouwelijke dis- tinctie (zie Ann Blyth) dat bijzaken vin- den- H. B. „De banneling van Ballantrae" (C i n e- m a Palace). Een romantisch verhaal uit het midden der achttiende eeuw, toen de Schotten herhaaldelijk met weinig suc ces rebelleerden tegen de Engelse heer schappij. Errol Flynn is zo'n Schotse edel man, die ervaren moet dat hij met een troepje landvolk niet tegen de Engelse sol daten is opgewassen. Na zijn nederlaag wordt hij verbannen, beleeft woeste avon turen als zeerover en komt jaren later als een rijk man terug om te ervaren, dat zijn broer met zijn geliefde is verloofd en de Engelsen nog steeds op hem loeren. Het is een onstuimige geschiedenis, waarin de degens herhaaldelijk gekruist worden. De film is gekleurd, hetgeen vooral in de zeeroversgevechten een voordeel is, omdat men het bloed duidelijk in stromen kan zien vloeien. s. K. „Jungle .Tim in de Koppensnellersvallei" (Frans Hals). Johnny Weissmuller leert men in deze film kennen als Jungle Jim, een man, die alle geheimen van het oerwoud kent en die met de verschillende negerstammen op vertrouwde voet leeft. Daar komt evenwel (tijdelijk) een eind aan door de slinkse praktijken van enige an dere blanken, die de negers met succes tegen hem in het harnas jagen. De reden daarvan is de ontdekking van petroleum- velden in de „Koppensnellersvallei", die zij gaarne in bezit willen nemen. Het komt herhaaldelijk tot een treffen, waarbij ten slotte de rechtvaardige partij zegevierend uit de strijd komt. Voorwaar geen lachfilm, maar de aap Cheeta, die in de Tarzanfilms de meest wonderlijke capriolen uithaalt, heeft ook in deze film, waarin men onder meer kan genieten van vurige negerdansen, de lachers meermalen op zijn hand. N. R. K. „Call me Madam" (Minerva) In New York, in het theatercentrum Broad way, heeft lange tijd de show „Call me Madam" volle zalen getrokken. Het was dus te verwachten dat de filmproducers, die nu eenmaal liever het zekere voor het onzekere nemen, tot verfilming van dit kasstuk zouden overgaan. Om zo min mo gelijk risico te nemen engageerden zij een aantal acteurs en actrices, die het Broad- way-sueces hadden bewerkstelligd, onder wie Ethel Merman en George Sanders. Wij hebben de show niet gezien, maar wij heb ben het vermoeden dat deze beter was dan de film, alhoewel men zeker plezierige uren kan beleven aan dit luchtige gegeven, waarbij de makkelijk in het gehoor lig gende muziek yan Irving Berlin een grote steun is. Het geheel is in technicolor uit gevoerd. ZOMERCOMPETITIE K.N.Z.B. Verdere uitslagen van de voor de zomercompetitie van de KNZB gespeelde waterpolowedstrij- den luiden: Rotterdam: le klasse dames: ODZMerwede 22; le klasse heren: Rot terdamZian 4—1; Den Haag: le klasse da mes: ZianRobben 013; (le kl. heren) AZ en PC—RZC 6—2. De directie van N.V. Smederij- en Garage bedrijf G. W. van Driel op het Marktplein te Hoofddorp heeft drie van haar medewerkers gehuldigd omdat zij vijfentwintig jaar aan het bedrijf waren verbonden. Zij waren dc heren W. van der Pol (de boekhouder), A. Langereis, chef van de afdeling garage bedrijf en P. Schrama van de smederij. Toen de zilveren jubilarissen en hun fami lieleden van huis waren afgehaald, werd eerst het woord tot hen gericht door de directeur dc heer G. van Driel, die verschil lende gebeurtenissen releveerde uit hun loopbaan. Namens de directie werd hun een gouden horloge met inscriptie en een ge schenk in enveloppe aangeboden. De burgemeester v.an Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius overhandigde de heren de legpenning van de Nederlandse Maat schappij voor Handel en Nijverheid met de daarbij behorende oorkonde. Namens de Bond van Smeden-, Construc tie- en Machinereparatiebedrijven in Neder land werd het woord gevoerd door de twee de secretaris, de heer D. Schooneveld uit Zaandam, die zijn woorden vergezeld deed gaan van de oorkonde van de bond. Ook de collega's uit de smederij en de garage bleven niet achter. De chef der sme derij, de heer H. Rensen, bood namens hen aan de jubilarissen een sigarettenaansteker aan. De zusteronderneming, G. W. van Driel en van Dorsten N.V. te Hoofddorp was ver tegenwoordigd door de heer B. Nieuwdorp, die een wandbord aanbood. Na de toespraak van de heer Van Dijk namens Van Driel's Machinefabriek „De IJsel" in Kampen en de heer P. Kool als vertegenwoordiger van de B. S. C. M. in de Haarlemmermeer (die hun wensen vergezeld deden gaan van sigaren), werd gesproken door de heer A. den Hertog, directeur van de Technische School te Hoofddorp. Namens de jubilarissen dankte de heer Langereis voor de hulde. Ter opluistering traden de kinderen van jubilaris Schrama op in een stukje, dat het werk van hun vader bij Smederij Van Driel tot onderwerp had. DOKTERSIENSTEN Hoofddorp: dokter Nanninga,. teloon 6220 Nieuw Vennep: dokter Nugteren, telef. 220. Zwanenburg—Halfweg: dokter Rijnders, telefoon 598. BEGIN VAN BRAND Vrijdagavond om zeven uur werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een brand, welke bleek te zijn ontstaan in een visbakkerij in de Spoorbuurtstraat. Men behoefde echter niet op te treden, daar het begin van brand reeds werd ge blust, dat bleek te zijn ontstaan, doordat de vlam in de olie was geslagen. Donderdag en Vrijdagavond hebben jongeren van de afdeling Zandvoort van de Nederlandse Protestantenbond en de Hervormde kerk in de oude dorpskerk een opvoering gebracht van M. Nijhoffs Pink sterspel „Des Ileilands tuin". De opvoering geschiedde onder leiding'van Dr. J. van der Meer, met assistentie van ds. R. H. Ol- deman. Evenals bij het Kerstspel in 1953 is be wezen, dat de kerk zich voor dergelijke opvoeringen zeer goed leent. Er was een harmonisch geheel verkregen tussen het koor op de orgelgalerij en het sobere to neel, een platform onder de preekstoel. Het Hervormd Kerkkoor, dat onder leiding van de heer Herman Dees de zang verzorgde, deed dit op een even ingetogen en devote wijze, als de spelers, die zich van hun moeilijke taak kweten door het brengen van doorleefd spel. Dit optreden in de randgebieden der toneelkunst ging ge paard met bezieling en overtuigingskracht, met een zuivere beklemtoning van het ge sproken woord en een bewonderenswaar dige rolvastheid. De figuur van Maria werd ontroerend uitgebeeld, stoer waren de apostelen, beheerst de vier sibyllen. Het geheel getuigde van toewijding en ernstige studie. Met de uiterste zorg bleek dr. Van der Meer zijn spelers te hebben gekozen. Op beide avonden bestond voor de op voering grote belangstelling. De burge meester van Zandvoort woonde met zijn echtgenote die van Donderdag bij, die met een inleidend woord van ds. R. H. Olde- man werd geopend. Vrijdagavond sprak dr. J. van der Meer het openingswoord. DOKTERSDIENSTEN MET DE PINKSTERDAGEN De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt met de Pinksterdagen van hedenmiddag twee uur tot Dinsdag morgen acht uur waargenomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449; die van de Overveense huisartsen tot Maandagavond elf uur door de arts J. A. Hollander, Zijlweg 17, Overveen. telefoon 11431. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M, G. van der Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, tele foon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 12 Juni in spoedgevallen verzorgd door de Elswout Apotheek, (drs A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341. Overveen. telefoon 16760 en door de Santpoortse apotheek, (drs. K. Zijp), Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort station, telefoon K 2560—8249. ZONDAGSDIENST Eerste Pinksterdag wordt de medische dienst waargenomen door dr. F. L. J. M. Haase, Heereweg 337, telefoon 3685. Tweede Pinksterdag door dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt ge durende de beide Pinksterdagen te Hillegom waargenomen door de heer A. van der Kaaden, Hoofdstraat 14, telefoon 5114. De doktersdiensten voor de beide Pink sterdagen worden te Heemstede als volgt waargenomen. Zondag 6 Juni (Eerste Pinksterdag) dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445— 15538 en dr. A. J. van Ravenswaaij, Zand- voortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleegster: zr. Van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 27803. Aardenhout Apotheek. Zandvoortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. Maandag 7 Juni (Tweede Pinksterdag) dr. P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37. tel. 39903 en dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224. Wijkverpleegster: zr. L. Dudok van Heel, Jae. de Witstraat 9, tel. 34673—17662. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. BINNENLAND Dinsdag 8 Juni zal er wederom een uitzending plaats hebben ter gelegenheid van het 39e Universele Esperanto Congres te Haarlem. Het programma zal te horen zijn om 17.50 uur via Hilversum II (298 m.). Op dc begroting van de gemeente Rhe- den was f 175 uitgetrokken voor verzekering van de wethouders tegen ongevallen. Ge deputeerde Staten van Gelderland hadden deze post goedgekeurd. Dit besluit is echter door de Kroon vernietigd uit overweging, dat wethouders niet op grond van enig wet telijk voorschrift of normen van billijkheid aanspraak op deze schadeloosstelling kunnen maken. Terwijl de 51-jarige landbouwer L. K. te Helden bezig was zijn paard te bespannen gaf het dier plotseling een heftige ruk met het hoofd, waardoor K. ernstig aan zijn hoofd werd geraakt. Duizelig stapte de land bouwer op zijn fiets en reed naar huis, waar hij onwel werd. Een ontboden arts achtte het raadzaam hem naar het ziekenhuis te laten overbrengen. De daaropvolgende avond is K., die vader was van tien kinderen, te Venlo overleden. Onder leiding van de heer C. Goderie uit Roosendaal zijn dertig Brabantse oorlogs invaliden voor een tiendaagse reis naar Zwitserland vertrokken. Deze reis werd mo gelijk gemaakt door de MOVEO, de stichting, die meer ontspanning wil bieden aan ernstige oorlogsgewonden. Generaal Rijkens sprak de invaliden een afscheidswoord toe, waar in hij hulde bracht aan de organisatoren van deze trip. In het naar haar genoemde Christine Baderhuis aan de Amsterdamse weg te Arn hem zal Dondei'dagmiddag 24 Juni van drie uur af een receptie worden gehouden ter gelgenheid van het feit, dat dr. Chr. Bader haar gouden jubileum als arts viert. Dr. Christine Bader, die thans 76 jaar is, is een der pioniersters in de sociale-hygiënische arbeid in ons land. Een uitvoerige huldiging is in het Am- stelhótel ten deel gevallen aan de 69-jarige hoogleraar prof. dr. J. J. Fahrenfort, ter gelegenheid van zijn 50-jarige werkzaamheid bij het onderwijs. De burgemeester van Am sterdam, mr. Arn. J. d' Ailly deelde hem mede dat hij is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Mr. A. de Roos, wethouder voor Onderwijszaken, over handigde hem een geldgeschenk van de ge meente Amsterdam, aan de universiteit, waarvan prof. Fahrenfort volkenkunde doceert en bovendien de zilveren penning van de stad, wegens vijftig jarige trouwe dienst. HAARLEM EN OMGEVING De voorzitter van het centraal stem bureau ter benoeming van leden van de Pro vinciale Staten van Noordholland heeft in de vacature, ontstaan door het niet aanne men van de benoeming van de heer J. A. Arts te Amsterdam, de heer H. J. C. Smits, te Amsterdam benoemd. Vrijdagmorgen hadden alle leerlingen van de Nicolaas Beetsschool met hun on derwijzers en onderwijzeressen beslag ge legd op het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg, ten einde in tegenwoordigheid van vrijwel het gehele schoolbestuur hun sympathie en hulde te betuigen aan de heer Jb. Kijne, die deze dag vijfentwintig jaar geleden tot hoofd van hun school werd benoemd. Bij het binnentreden van de jubilaris en zijn familie maakten de kinderen direct een aanvang met de hul diging door hem een welkomstlied toe te zingen, waarna mevrouw Kijne een fraaie bloemruiker werd aangeboden. Vervolgens hield een der onderwijzers, de heer P. J. van Noppen een korte toespraak, waarin hij er de aandacht op vestigde dat het bij dit jubileum onnodig was naar mooie woorden te zoeken, omdat men bij een figuur als de heer Kijne gerust met de waarheid kon volstaan. Hierna waren de leerlingen aan de beurt, die in revuevorm en meestal in hu moristische trant de dagelijkse gang van zaken op de Nicolaas Beetsschool voor het voetlicht brachten. Het was een spontane vertoning met zang en dans, die de aan wezigen enige uren aangenaam bezig hield, waarbij diverse tafereeltjes met toe spelingen op bekende situaties telkens de nodige hilariteit veroorzaakten. Na een tractatie in de pauze en de vertoning van een tekenfilm betrad ds. Adr. Oskamp het toneel, om de heer Kijne namens het schoolbestuur toe te spreken. In de eerste plaats bracht ds. Oskamp de buitenge woon grote waardering tot uitdrukking, die men in deze kringen voor de opvatting van zijn taak koestert; een taak welke ze ker geen sinecure is, doch de inzet van alle krachten noodzakelijk maakt. Daar door was het de jubilaris gelukt een sa menbindende leiding te geven, zodat men het als een voorrecht mocht beschouwen de heer Kijne vijfentwintig jaar in het midden te hebben. Ook het zojuist opge voerde programma getuigde van een voortreffelijke teamgeest op de school, waarvoor de kinderen zich geheel gegeven hebben, omdat het „hun mijnheer Kijne" is die jubileert. Ds. Oskamp las verder een brief voor van de inspecteur bij het Lager Onder wijs, de heer I. van der Velde, die het be treurde door de examens niet in de ge legenheid te zijn deze ochtend te kunnen bijwonen. Ook deze schrijver complimen teerde de heer Kijne van harte met zijn jubileum, waarbij hij hem de verzekering gaf, dat hij tot de meest gewaardeerde schoolhoofden uit de inspectie behoort. Ten slotte bood ds. Oskamp de heer Kijne het jubileumgeschenk van het schoolbe stuur aan, dat uit een bijzonder fraaie fauteuil bestond. Hierna kwamen van iedere klasse twee jeugdige vertegenwoordigers naar voren, die hun hoofd namens de ouders en de leerlingen Kees van der Bergs schilderij „De Friese Meren" aanboden. Vervolgens sprak de heer A. Florussen namens het onderwijzend personeel, die hierbij vooral het rechtvaardige karakter van de heer Kijne roemde. Ter herinnering aan de prettige samenwerking ontving de heer Kijne als geschenk van het onderwijzend personeel de grote Winkler Prins' wereld atlas. Ten slotte kwam de jubilaris zelf aan het woord om te verklaren dat het voor hem onmogelijk was de juiste termen te vinden om zijn grote dankbaarheid voor dit alles tot uitdrukking te brengen. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op le Pinksterdag waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg ±8, tel. K 2502—430 en op 2e Pinksterdag door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11