Verward debat over productschappen 9 Agenda voor Haarlem V.P.R.O.: practische richtlijnen voor nationale omroep Weer strubbelingen over een amendement Zondag drie ponten, Maandag vier De opera vaart Doop met heilig water uit Mekka's bronnen C.G.T. ziet de fout van de April-staking in West-Berlijn lokt de communistische jeugd met gratis ijs en films ZATERDAG 5 JUNI 1954 3 Wegens ongeoorloofde geld- schieterij voor het hof Examens Dr. E. D. Spelberg ontvouwt zijn inzichten Vorstin von BismarCk laat het grootste tankschip te water Aanwijzingen zonder bespreking kemac^° \"r* ZIJLSTR.56 RAUWKOST- en VRUCHTEN-MIXERS Pinkster-biieenkomst in Oost-Berlijn Frans-Indisch overleg in Parijs afgebroken man Heringa Wuthrich Jaarvergadering KNAC „Snellere wegenbouw noodzakelijk" (Van onze parlementaire redactetir) „Wetten maken is wel moeilijk," merkte voorzitter Kortenhorst op, toen schorsing der beraadslagingen over de wetsontwerpen tot instelling van een aantal productschap pen nodig bleek. Er waren namelijk enige verwikkelingen ontstaan na een amen deringspoging van de heer Van dei- ploeg (KVP), die wenste dat de regering, voor zover mogelijk is, als regel aan de productschappen de bevoegdheid zou over laten prijsregelend op te treden. Minister De B r u ij n, die eerst het amendement-Van den Heuvel had ontraden dat de bestuurssamenstelling van het Pro ductschap voor Groenten en Fruit geregeld wil zien overeenkomstig het eenstemmig advies van de S.E.R., noemde het door de heer Van der Ploeg voorgestelde wegens de wetstechnische uitwerking niet aanvaard baar. Dat zou neerkomen op omkering van hetgeen de regering, in overeenstemming met de zienswijze van de S.E.R. had voor gesteld en waardoor dus, althans in de wet, datgene uitzondering zou zijn hetgeen de heer Van der Ploeg regel wenste te doen zijn. Bij wijziging van de amenderingsredactie zou opnieuw zowel advies van de S.E.R. als beraad van de regering nodig zijn en dat zou allemaal veel tijd vergen. Hierna trachtte de heer Van der Ploeg een brug te bouwen, waarover- de regering en hij tot elkaar zouden kunnen komen. Daarom trok hij zijn amendementen op al de wets ontwerpen in, maar verving ze terstond door een formulering volgens welke aan de productschappen, behalve de regeling van de aangelegenheden, die verband hou den met het economisch verkeer tussen verschillende stadia van voortbrenging en afzet, ook prijsregeling wordt overgelaten, indien en voor zover dit door de regering wordt bepaald. Nu kon een schorsing der beraadslagin gen niet uitblijven. Bij de hervatting van het debat, dat vervolgens over de diverse artikelen der wetsontwerpen ging, vond i r. Vondeling (P. v. d. A.) het eigenlijk maar het beste de amendementen in te trekken. De heer Den Hartog (WD) meende, dat de heer Van der Ploeg verder ging dan hij zelf eigenlijk wilde. Daarom had deze afgevaardigde bezwaren tegen de amendementen, evenals de heer Reuter (C.P.N.), die er een stap verder in zag op de weg naar monopolies. Minister De Bruijn bleek nu geen bezwaren meer te hebben. Nogmaals wij zigde de heer Van der Ploeg zijn amende menten iets, waarop ir. Vondeling vaststelde, dat het thans precies zo was als de regering wilde. Maar als van die zijde gezegd zou worden, dat er wèl een mate riële wijziging was aangebracht, dan zou hij tegen stemmen. Dit bleef hem bespaard, aangezien hij van de minister het door hem verwachte ontkennende antwoord kreeg. De volgende week zal men over de amendementen en over de wetsontwerpen stemmen. Diergeneeskunst Het wetsontwerp inzake de uitoefening in de diergeneeskunst, neerkomende op een doeltreffende en goedkopere verzorging ADVERTENTIE ZATERDAG 5 JUNI Stadsschouwburg: „Beschuit met muisjes", De Toneelvereniging, 8 uur. Palace: „De ban neling van Ballantrae", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Call me Madam", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Turf in je ransel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppensnellersvallei", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Charlie Chaplin's Festival", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Van de duivel beze ten", 18 jaar, 23.30 uur. City: „Uit een an dere wereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 6 JUNI Zuiderkapel, Zuiderstraat: P. D. Bardel- meyer, 10 en 5 uur; jeugdsamenkomst, 8 uur. Cultura, Jansstraat: Wijdingsmorgen van Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", 10.30 uur. Palace: „De banneling van Ballantrae", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Call me Madam", alle leeft., 2,<4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Turf in je ransel", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppensnellex-svallei", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Charlie Chaplin's Festival", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Uit een andere wereld", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MAANDAG 7 JUNI Stadsschouwburg: „Een feestelijke dag", De Haagse Comedie, 8 uur. Concertgebouw: Sensatie-show met verschillende radio- artisten, 8 uur. Palace: „De banneling van Ballantrae", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Call me Madam", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Turf in je ransel", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppensnellersvallei", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hoffmann's vertellingen", 14 jaar, 11 uur. „Charlie Chap lin's Festival", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Uit. een andere wereld", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 8 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Palace: „De banneling van Ballantrae", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Road to Zanzi bar", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppensnellersvallei", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Charlie Chaplin's Festival", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Uit een andere wereld", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. van de veestapel bij ziekte door inschake ling van universitair geschoolde vee-artsen, maakte nog heel wat tongen los. Minister Mansholt bracht alsnog in zijn wetsvoorstel een wijziging aan, waardoor er wat ruimere gelegenheid zal bestaan om veeverloskundigen en castreurs te laten optreden op advies van het hierbij in te schakelen bedrijfsleven. De minister legde er de nadruk op dat diergeneeskundige hulp en zorg in het algemeen zeer zorgvul dige uitoefening vereisen. „Een goede boer is een halve veearts," had de heer Van dei- Weiden gezegd. Maar de bewindsman gaf dan toch de voorkeur aan een „hele vee arts." Uitvoerig is er gesproken over het cas treren van vrouwelijke dieren, door minis ter Mansholt een diep ingrijpende operatie genoemd. Hij maakte dan ook ernstig be zwaar tegen eventuele pogingen mogelijk te maken, dat ook niet-deskundigen tot dergelijke operaties zouden kunnen over gaan. Ir. Van Meel (KVP) wilde toch een ruimer werkterrein voor de castreurs geschapen zien dan waartoe de minister bereid was. Laat op de middag kwam hij met het oog hierop met een uitvoerig amendement voor de dag. Ir. Vondeling achtte het niet mogelijk, nu op het aller laatst een dusdanig wijzigingsvoorstel ter tafel was gekomen, daarop terstond in te gaan. Zijn aandrang om de beraadslagin gen op te schorten had succes. Voorzitter Kortenhorst liet een vermanend woord horen om in het algemeen wat tij- diger tot indiening van amendementen over te gaan en bewerkte, dat de voortzet ting van de debatten pas na Pinksteren zal plaats vinden. Naar aanleiding van haar verzoek om met het oog op de te verwachten grote verkeersdrukte tijdens de Pinksterdagen ook de vierde pont in de veerdienst te Velsen in te leggen, heeft de KNAC be richt ontvangen, dat de personeelsbezet ting zulks op Eerste Pinkstera-ag niet mo gelijk maakt. Op Tweede Pinksterdag zal echter ook de vierde pont in dienst worden gesteld. De procureur-generaal bij het Haagse hof heeft tegen de 70-jarige bankier-admi nistrateur F. M. B. W. F. uit 's Gravenhage bevestiging gevraagd van het vonnis van de politierechter, dat luidde f 2000 boete subsidiair vijftig dagen hechtenis. Een on voorwaardelijke gevangenisstraf werd we gens de hoge leeftijd van de verdachte en diens ziekte niet geëist. F. was schuldig bevonden aan ongeoor loofde geldschieterij. De procureur-generaal vond deze prac- tijken van verdachte ergerlijk. De woeker winst, die gemaakt werd riekt naar op lichting, zo meende hij. De medewerking van de notaris N., die bij de leningen de notariële acte opmaakte, achtte hij ook verwerpelijk. De officier van justitie had tegen de ban kier F. een onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden gevorderd en was tegen het vonnis van de rechtbank in be roep gegaan. F. was directeur en enig aandeelhouder van de N.V. Hypothecaire en Administra- tiebank. Hij leende bedragen van f 1575 uit. Zijn cliënten moesten 23 pet direct te rugstorten en wel 9 pet rente en 14 pet risicodekking. Het geld van de risicodek king gaf F. aan zijn huishoudster, met wie hij inmiddels getrouwd is. Deze besteedde het geld voor de huishouding. Van de f 800 die van deze risicodekking aanwezig moest zijn vond de fiscale recherche slechts f 600 terug. Het hof zal op 18 Juni arrest wijzen. Kleuterleidsters Van de Kennemer Streekschool te Haar lem slaagden voor akte kleuterleidster, de dames A. Bakels, E. Brouwer, G. Cornet, A. Doornebos, M. Eveleens, E. van Ham, M. Holstein, M. Hommes, C. Hoogerduin, M. Ingerman, E. Ingerman, A. Jansen, K. Knijnsberg, H. Dooyes, J. M. Polder, J. v. d. Linde, B. van Loenen, J. Moltzer, M. Moolenaars en F. Notterman. Voor akte hoofdleidster de dames I. Moerdijk en R. Philippo. Coornhertlyceum Geslaagd aan het Coornhertlyceum voor eindexamen Gymnasium, diploma A: de dames M. Breman, E. James, H. C. J. Laeyendecker, A. E. Steinkamp, T. Ver- jaal, H. Vrij en de heer J. Geursen. Het examen wordt voortgezet met twee candidaten. Afgewezen: geen. Jac. P. Thi.jsse Montesessori-Iyceum Geslaagd voor het eindexamen Gymna sium, diploma A: mejuffrouw B. E. Maar- sen en de heer B. B. M. Leeuwenberg. Voor diploma B: de heren F. M. A. van Schaeck Mathon en J. H. Smits. Het examen wordt met 4 candidaten voortgezet. De traditie getrouw werden Vrijdag aan Koningin Juliana ten paleize Soestdijk enige vaatjes met de eerste Hollandse Nieuwe gepresenteerd. Het zeebanket werd aangevoerd door de Vlaardingse logger VL. 112 van de rederij Kornaat. De heer J. Kornaat biedt Hare Majesteit de „Koninginneharing" aan. Vrijdagavond heeft dr. E. D. Spelberg, predikant-directeur van de V.P.R.O., over Hilversum II een toespraak gehouden on der de titel „Het omroepbestel in Neder land". Dr. Spelberg memoreerde hoe de heer J. W. Rengeling, hoofdbestuurslid van de V.A.R.A. en secretaris van de Ne derlandse Televisie Stichting, in het om- roeporgaan van de V.A.R.A. onlangs zijn ongerustheid heeft uitgesproken over de toekomst van de televisie in ons land en meende dat deze nieuwe tak niet „van de grond zou kunnen komen", wanneer som mige omroepverenigingen zich blind ble ven staren op hun ervaringen in de ge- luidsomroep, wanneer zij zich bleven vast klampen aan een lOOVo autonomie in eigen kring en „aan dat isolationisme en dat par ticularisme, die een goede, broodnodige samenwerking blijkbaar op het ogenblik zozeer in de weg staan". Dr. Spelberg noemde deze woorden merkwaardig. „Ver leden jaar heeft de toen nog bestaande Te- levisieraad" aldus de heer Spelberg, „een advies aan de minister van O. K. en W. uitgebracht, waarin een pleidooi geleverd werd voor een voorlopig televisiebestel in ons land, dat eigenlijk zeer ver aan de wensen van de V.A.R.A., zoals deze nu v/orden geformuleerd, tegemoet zou zijn gekomen. Een minderheid uit de televisie- raad, hoofdzakelijk bestaande uit vertegen woordigers van de vier grote omroepver enigingen, de V.A.R.A. daarbij dus inbe grepen, heeft een minderheidsrapport in gediend, waarvan de richtlijnen door de minister in zijn televisienota, helaas, in hoofdzaak, werden gevolgd. In dat minder heidsrapport werd een televisiebestel aan geraden, dat een bijzonder gróte gelijkenis vertoont met dat van de radio-omroep". Dr. Spelberg wees vervolgens op het nieuwe ontwerp-omroepwet dat eind vorig jaar door minister Cals werd ingediend, en dat in tegenstelling tot de overige om roepverenigingen, niet de instemming heeft van de V.P.R.O. Dr. Spelberg zette uiteen dat de nieuwe wet de basis zal leggen voor een omroep bestel, dat evenals het huidige, geheel in handen ligt van de omroepverenigingen en dat de bezwaren die de V.A.R.A., bij monde van de heer Rengeling, heeft geuit tegen het televisiebestel, „in een even ont stellende mate gelden op omroepgebied". „Het is daarom", zo zei hij, „dat de V.P. R.O. zich fel tegen het nieuwe ontwerp om roepwet heeft gekeerd." Dr. Spelberg ves tigde in zijn toespraak ook nog de aandacht op het Mandement van het Nederlandse Episcopaat en merkte op dat er in dit stuk wel sterk werd gepleit voor een samenwer king van Rooms-Katholieken met anders denkenden op alle mogelijke gebieden, Het operagezelschap „Camerata" gaat pionierswerk verrichten: het heeft een methode gevonden om het hele ensemble, dat uit vijfentwintig kunstenaars bestaat, te laten optreden in kleine plaatsen, die normaal nooit in de gelegenheid zouden zijn, een volledige operavoorstelling te zien, omdat ze of niet beschikken over een schouwburg, of slechts zo weinig publiek kunnen leveren dat een grotere voorstel ling er economisch niet verantwoord is. De methode is heel eenvoudig: zoals men weet, wordt een belangrijk deel van de kosten van een groot-bezette voorstelling veroorzaakt door transport van artisten, décors en costuums, door logies enzovoort. Welnu, Camerata heeft een boot gehuurd, een tot motorschip verbouwde tjalk, ge naamd „De Uylenspieghel", die het gezel schap met décors, costuums, requisieten en al vervoert en tevens de artisten kan huis vesten. Zoals Engeland zijn rijdend thea ter kent, zo zal Nederland nu zijn „varende opera" leden kennen. Donderdagochtend is „De Uylenspieghel" met het gehele gezelschap aan boord uit Amsterdam naar Friesland vertrokken, waar de eerste boot-tournée zal worden gemaakt. Te Bolsward, Joure, Beetster- zwaag, Heerenveen, Drachten en Franeker zal het gezelschap twee éénacters opvoeren: „De Apotheker" van Haydn en „Landhuis te koop" van Dalayrag.- Vandaag arriveert de boot te Bolsward, waar het ensemble zal worden ingehaald, waar het gemeentebestuur het ten stad- huizc zal ontvangen en de burgemeester het zal toespreken. Te Joure speelt het ge zelschap in het Gemeentepark Heremastate, te Beetsterzwaag in het openluchttheatertje in het bos, te Franeker. op een terp op het terrein van de kaatsvereniging. In de andere plaatsen bespeelt bet de schouw burg of een feestzaaltje. Het initiatief tot een dergelijke tournée is afkomstig van de heer Albert de Jong, kunstschilder en hotelhouder, die ook tot de verwezenlijking van de plannen veel bijdroeg. Een regen verzekering dekt voor het gezelschap het risico van eventueel wegens slechte weers omstandigheden af te gelasten voorstellin gen De foto toont het vertrek uit de haven van Amsterdam. „maar dan alleen, nadat de Rooms-Katho lieken in het openbare leven hun zelfstan dige, isolationistische, totalitaire positie meer versterkt hebben dan ooit tevoren". Dat maakte volgens dr. Spelberg de sa menwerking op hetzelfde ogenblik moei lijker dan zij reeds was. Ook op het ge bied van de televisie en op dat van de omroep. Hij kwam tot de conclusie dat het in de nieuwe omroepwet geprojecteerde omroepbestel niet in staat is om aan het Nederlandse volk een omroep te geven, waarop het aanspraak zou kunnen maken. Drie mogelijkheden Dr Spelberg gaf vervolgens drie moge lijkheden, waarop het naar zijn mening ook zou kunnen. Ten eerste een bestel, „zoals de vier grote omroepverenigingen en hun politieke vrienden in ons parlement dat voorstaan uniek in Europa, maar waar tegen het verzet in alle kringen van ons volk groeiende is". De tweede mogelijk heid werd reeds in 1947 door de Radio- raad genoemd, namelijk de toewijzing van de helft van de zendtijd aan een stichting volgens dr. Spelberg zou dat een soort zesde omroepvereniging worden met een nationaal programma, de andere helft aan de omroepverenigingen. „Ons grote bezwaar", aldus ar. Spelberg, „is, dat in dat universele, nationale programma ook die levensbeschouwelijke stof verwerkt zou moeten worden, die door de omroepvereni gingen ook reeds aan de Nederlandse luis teraar zo overvloedig wordt geschonken." Dit universele programma zou natuurlijk iets geheel anders zijn dan de programma's bijvoorbeeld, die op nationale feestdagen worden uitgezonden. Als tierde mogelijkheid noemde dr. Spel berg de nationale omroep. „Een Nederlands nationaal omroepbestel zou anders dan het thans is opgebouwd en ook in de nieuwe wet weer wordt voorgesteld, niet gefun deerd moeten zijn op omroepverenigingen. Het zou evenals in andere landen in die zin een zaak van ons volk als geheel moe ten zijn, dat regering en parlement bij de totstandkoming en bij de instandhouding er van op democratische wijze een beslis sende rol zouden moeten spelen." Spreker stelde zich voor dat in de Raad van Beheer het naar godsdienstige, poli tieke en maatschappelijke inzichten te on derscheiden karakter van ons volk tot uiting zou moeten komen. „Dat zou na tuurlijk in de uitzendingen zelf in hoge mate het geval moeten zijn, meer nog dan nu het geval is. Zowel bij de samenstelling van de Raad van Beheer als bij die van de Colleges, die met de voorbereiding en uitvoering der programma's belast zouden worden, kunnen de omroepverenigingen een rol, zelfs een belangrijke rol blijven spelen". Dr. Spelberg achtte deze mogelijk heid de enige voor het heden, en voor de toekomst een waardevolle mogelijkheid voor de omroep in Nederland. Hij deelde voorts mede dat het V.P.R.O.-bestuur zich voorstelt voordat de openbare behandeling van de nieuwe omroepwet in het Parle ment begint, enige duidelijke richtlijnen over de practische verwerkelijking van deze mogelijkheid kenbaar te maken. BONN (ANP) Vandaag zullen 25.000 gasten in Hamburg getuige zijn van de tewaterlating van het grootste tankschip, dat tot dusverre ter wereld gebouwd werd. Het schip behoort aan de befaamde Griekse reder Aristoles Onassis, voor wiens rekening pas tien maanden geleden een slechts weinig kleinere tankboot van dezelfde helling liep. De nieuwe tankboot zal onder de groene vlag van Saoedie Arabië varen en naar koning Saoed „El Malik Saoed Al-Awal" heten. Onassis heeft thans ook in Arabië een rederij gevestigd. Bij de plechtigheid der tewaterlating zal hij zich daarom ook moeten aanpassen aan het alcoholverbod van de Koran, zodat het schip niet met champagne doch met water uit de hei lige bronnen van Mekka zal worden ge doopt. De Arabische minister van Handel heeft het heilige water zelf in een ver zegelde fles van Mekka naar Hamburg vervoerd. Vorstin von Bismarck, die het nabij Hamburg gelegen landgoed der Bis- mareks bewoont, is uitverkoren om de doopplechtigheid te verrichten. De tankboot is 236 meter lang. Wanneer zij beladen is verplaatst zij bijna dubbel zoveel water als het vroegere vestzak slagschip „Bismarck". Door veertig kilo meter buizen kan het tankschip zijn 47.000 ton olie in tien uren lossen. PARIJS (Reuter) De secretaris-gene raal van het onder communistische leiding staande Franse algemene vakverbond (C. G.T.), Benoit Franchon, heeft op de tweede dag van het congres van de Franse com munistische partij verklaard, dat de afkon diging van een algemene staking in April door de C.G.T. fout is geweest. De C.G.T. maakte zich schuldig aan de „ongeoorloof de illusie", dat de gehele Franse arbeiders klasse bereid was de staking te steunen. „Er zullen meer fouten worden gemaakt, indien wij, in de partij, niet vastbesloten zijn onze fouten te verbeteren", aldus Franchon. Het lid van het partijbestuur Michel Vandel zeide, dat het optreden van August Lecoeur, tot Maart een van de drie hoogste partijfunctionarissen, de partij verzwakt heeft.. Ook de andere leiders zijn verant woordelijk. omdat „wij verschillende aan wijzingen zonder voorbespreking hebben aangenomen, hetgeen in strijd is met hel collectieve partijleven", aldus Vandel. ADVERTENTIE BERLIJN (United Press) West-Ber- lijn zet zijn grenzen wijd open voor onge veer 700.000 leden van de „Freie Deutsche Jugend", de communistische jeugdorgani satie, welke tijdens het w eek-einde een monster-Pinksterrally in Oost-Berlijn houdt. In de hoop de jonge mensen te kun nen weglokken van de door de communis ten georganiseerde festiviteiten, hebben de Westelijke geallieerden en het stadsbestuur van West-Berlijn aan de F.D.J.-leden alle mogelijke zaken, varierende van ijs tot film- en toneelvoorstellingen, gratis aan geboden. Westelijke functionarissen voorspellen, dat tienduizenden Oost-Duitse jongens en meisjes een bezoek aan de Westelijke sec toren van Berlijn zullen brengen, zoals zij dat ook deden tijdens de grote rallies van de F.D.J. in 1950 en 1951. Officieel begint de reusachtige rally Zaterdagmiddag in het Walter Ulbricht- stadion in Oost-Berlijn, maar een aantal athletiekwedstrijden, culturele manifesta ties en politieke vergaderingen worden reeds vandaag gehouden. Zondagochtend zullen de honderdduizen den communistische jongeren een mars door Oost-Berlijn houden, welke de com munisten betitelen als „een strijdbare de monstratie tegen de E.V.G. en het milita risme". Westelijke functionarissen ver wachten niet. dat er zich ernstige inciden ten zullen voordoen, hoewel zij het moge lijk achten, dat de communisten groepen uitgezochte agitatoren naar West-Berlijn zenden om daar demonstraties op touw te zetten. De F.D.J. had vandaag een demonstratie in de Amerikaanse sector van Berlijn wil len houden, maar de West-Berlijnse politie heeft al laten weten, dat zij geen toestem ming voor een dergelijke rally zal geven. West-Berlijnse jeugdorganisaties hebben in de Westelijke sectoren 45 bureaux op gezet, waar de jonge gasten uit Oost-Duits- land vrijkaartjes voor films, toneelstukken, voetbalwedstrijden en dergelijke meer kunnen krijgen. In een programma, dat de geallieerden en het West-Berlijnse stads bestuur tezamen hebben opgesteld, krijgt de Oost-Duitse jeugd ook de gelegenheid dagelijks met bussen door West-Berlijn te rijden en bezoeken te brengen aan het met Amerikaans kapitaal gefinancierde radio station „Rias". Reuter De Oost-Duitse autoriteiten hebben de grens tussen Oost- en West- Berlijn voor Oost-Duitse jongeren, die te Oost-Berlijn aankomen voor de Pinkster bijeenkomst, gesloten. Bij alle grensover gangen tussen Oost- en West-Berlijn is de Oost-Duitse politie versterkt. Communis tische jongeren treden op als hulppolitie. PARIJS (Reuter) De besprekingen te Parijs tussen Frankrijk en India over de Franse nederzettingen in India zijn mislukt. In een na de laatste vergadering uitgegeven communiqué heet het, dat de moeilijkheden om de twee standpunten te verzoenen, de beide delegaties er toe gebracht hebben de onderhandelingen, die drie weken geduurd hebben, niet voort te zetten. De onderhan delingen zijn „in vriendschappelijke geest" gevoerd. „Verscheidene mogelijkheden om tot een regeling te komen zjjn overwogen". De aardigste man ter wereld vind ik Bertil von Ahn. Als er één man is die ik aan mijn hart zou willen drukken, dan is dat Bertil von Ahn. Ik heb geen ahn-ung hoe Ahn er uit ziet. Ik heb hem nog nooit gezien. Sterker: ik wist twee weken geleden van zijn bestahn niet af. Maar ik vind hem de sympathiekste, knapste, aardigste, gezelligste en menslie- vendste man van de wereld en, ofschoon ik zijn proefschrift niet heb gelezen, vind ik het een razend-knap st.uk wetenschap pelijk werk. Ik ben het nog nooit met een proefschrift zo eens geweest. Man wat een man is die Bertil. En welk een reus in de wetenschap. Mijn Bertil is een Zweed en in zijn proefschrift staat dat het gevaar van ni cotine sterk wordt overdreven. Ziet ge, dat is het waar het op aan komt en waarom ik stellig geloof dat mijn Ahn meer van nicotine afweet dan al die an dere mensen, die beweren dat nicotine zo gevaarlijk is. Die laatsten hebben natuur lijk ongelijk en als ooit iemand gelijk heeft gehad dan is dat Bertil von Ahn. Mark Twain heeft eens geschreven: „ro ken afleren is reuze-gemakkelijk; als er iemand is die dat kan beoordelen ben ik het, want ik heb het wel honderd keer gedaan." Ik ook. Ik heb misschien wel tweehonderd keer het roken afgeleerd, maar na vier en twin tig uur van honger, zenuwen en vreemde obsessies ben ik weer tweehonderd keer met roken begonnen. Ik heb in mijn leven heel veel afgeleerd. Ik heb afgeleerd mij te verbazen over mensen; ik heb afgeleerd drop te eten en zuurtjeskleurige limonade te drinken en nogablokken en toffees en pindarotsjes; ik heb afgeleerd aardig te zijn tegen iedere dame die er aardig uitziet, en leuk te zijn in elk gezelschap door al-maar de nieuw ste mopjes te vertellen; ik heb ijsjes afge leerd en nachtleven en tanden-niet-poet- sen, maar cigaretten nooit. Ik heb het geprobeerd met 's ochtends voor twaalfven niet te roken, maar als beloning voor mijn uithoudingsvermogen mocht ik er dan om tien uur eentje op steken. Ik heb het geprobeerd met geen cigaret ten te kopen, maar er waren altijd ouwe jongens in de buurt om mij er een aan te bieden; totdat ik de naam kreeg altijd al leen maar op andermans zak te roken en mij goede naam is mij alles waard en toen heb ik ze maar weer zelf gekocht. Maar nu is gelukkig die zeergeleerde Ahn gekomen, die fijne Bertil van me, en nu hoeft het niet meer. Eindelijk een man, die weet waar-ie 't over heeft. Eindelijk een geleerde die het bij het rechte end heeft. Ik heb een extra pakje op zijn gezond heid gekocht. Van morgen af mag het al voor het tan denpoetsen en nog als ik al in bed lig. Kom bij me zitten Bertil en steek es op! ELIAS. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANOERS Vrijdagmiddag is in het Kurhaus in Scheveningen de jaarlijkse algemene ver gadering van de KNAC gehouden. Traditie getrouw sprak de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oven, ter ge legenheid var. deze vergadering zijn jaar rede uit. Spreker vestigde de aandacht op de noodzakelijkheid van een snellere we gen-, bruggen- en tunnelbouw. „De groei te willlen remmen zou slechts tot resultaat kunnen hebben, dat het economisch leven van ons land ernstig zou worden geschaad en de verkeersonveiligheid onrustbarend zou toenemen". ,.De voortgaande motorisering immers laat zich niet stuiten. Hoewel ook de KNAC zeer wel beseft, d>at niet alles tege lijk kan geschieden, kan zij zich toch niet aan de indruk onttrekken, dat. in vele ge vallen door grotere voortvarendheid van de verbeteringen meer profijt kan wor den getrokken". Spreker dacht hierbij aan de tunnel van Velsen, die na voltooiing wel de oeverver binding heeft opgelost, maar waarbij toch moet worden betwijfeld of na het gereed komen van de tunnel de daarbij behoren de aansluitende en doorgaande wegen eveneens in gebruik kunnen worden geno men, dan wel weer enige jaren met voor lopige oplossingen genoegen moet worden genomen. Gescheiden Spreker achtte het voorts niet langer verantwoord op vele wegen langzaam en snelverkeer nog door elkaar toe te laten, terwijl zij het met offers vrijliggenüe rijwielpaden mogelijk zouden zijn. Op vele wijzen heeft de KNAC er steeds op gewezen, welke verantwoordelijkheid motorrijtuigbestuurders hebben te aan vaarden en daarbij niet geschroomd op te kortkomingen te wijzen. De vele acties voor een betere achterverlichting, voor be scherming van de voetganger, voor be schaafde verkeersmaniieren zijn daarvan getuige. Ten aanzien van de vele ongelukken, die op onbewaakte overwegen gebeuren, merkte de heer Smits van Oyen op, dat de grote frequentie en de steeds toenemende snelheid der treinen een abnormale factor vormen in het normale wegbeeld. In ieder geval drong spreker aan op het versnellen van het tempo, waarin de automatische be- veiligingsinstallaties worden aangebracht. Ook voor economie Vervolgens bracht de secretaris van de KNAC, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten zijn jaarverslag ovar 1953 uit: „Het ligt voor de hand", aldus de secreta ris, „dat de gestadige toeneming van het automobielgebruik in ons land ook in niet geringe mate van invloed is op de groei van de werkzaamheden en bemoeiingen van de KNAC", waarna spreker voorts op merkte, dat de KNAC een open oog dient te hebben voor de economie van het auto- mobielverkeer, en dat zij dus tot taak heeft zich te verweren zulks in het belang van de automobilist tegen de nog steeds toenemende tendens, welke bij de overheid bestaat om de autogebruiker te beschou wen als een dankbaar belastingobject.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5