Dr. Drees legt Duitsers oorzaken van recente moeilijkheden uit zfez MQRR1S (clcieifm iiy! Zelden gehoorde orkestmuziek in Kunstmaand Amsterdam Een verraderlijk complot .Clowntje Rick Interview met „Neue Ruhr Zeitung" Dankbaar gedenkboek aan Amerikaans adres ZATERDAG 5 JUNI 1954 Generaal Guillaume stafchef van de Franse strijdkrachten Gouverneurs van Midden- Java en Borneo „vervangen" „Herwonnen welvaart' Marshallplan - volkomen nieuw experiment - slaagde FEUILLETON door Richard Keverne Weer een Franse voorpost in Vietnam ontruimd Veteranen der SS-divisie „Hitier jugend" bijeen Democratie in Japan Successen voor bridgers uit Haarlem en Beverwijk Prins Bernhard daalde in Staatsmijn Maurits af Jacht op meisje Voethal F.A. wijst 17 spelers aan De Belgische selectie voor wereldtitel Scandinavisch tournooi Het wielernummer op Olympische Dag Voor de kinderen BONN. (United Press). Dr. W. Drees. de Nederlandse min' s ter - or es i d en theeft in eon interview, dat de „Neue Ruhr- Zeitung" heeft gepubliceerd, duidelijk ge maakt, welke de oorzaken zijn vain het verzet dat onlangs in Nederland is gere zen tegen Duitse toeristen. Hó' heeft ook uitvoerig geantwoord op vragen van ge noemd blad over de recente incidenten aan de grens tussen Nederland en West-Duits - land naar aanleiding van i-echten die West- Duitse boeren menen te kunnen laten gel den op gronden, die na de oorlog in eigen dom van Nederlanders ziin overgegaan, en op vragen over de nationaliteit van Faber, een der indertijd uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte en naar Duitsland ontko men gevangenen. Op een vraag betreffende de tractaat- landerijen antwoordde dr. Drees: „Wat betreft het gevoel van te ziin benadeeld, dat van Duitse zijde tot uitdrukking is ge bracht, dient er aan te worden herinnerd dat Duitsland Nederland een schade heeft toegebracht van ongeveer 24 milliard gul den, waartegenover de Duitse vermogens- verliezen een in het niet verzinkend klein bedrag vormen". Gevraagd naar zijn ooi-deel over de uit spraak van een Duitse rechtbank over de nationaliteit van de oorlogsmisdadiger Fa ber, zei de premier: „Zo lang de Neder landse regering nog niet beschikt over de volledige tekst van die uitspraak en zo lang zij nog niet kan overzien welke de consequentie'; er van zullen zijn, gelooft zij ADVERTENTIE BARlÈUORISSTR. HAARLEM TELJ 3439 FjERD. BOLSTR 48 A DAM TEL. 717162 zich te moeten distamciëren van een oor deel hierover. Onderwijl beraadt de Ne derlandse regering zich over stappen, die zij zal moeten nemen indien de uitspraak van het Oberlandesgericht in de zaak- Faber tot gevolg zou hebben dat de Duitse regering het verzoek can uitlevering mocht afwijzen". Op een vraag „Kunt u uw mening geven over de tactloosheid van enige Duitse toe risten en over de door Nederlandse krin gen gevoerde plakkaatactie „Deutsche nicht erwiinseht?", zeide da*. Drees: „Het massale bezoek van Duitse toeristen viel samen met de eerste Meidagen. Het is daar om verklaarbaar dat bepaalde gevoelens wakker gea-oepen werden, namelijk met be trekking tot de in uw vraag bedoelde tact loosheid. Arnhem bijvoorbeeld is een stad die na de gedwongen evaeuering der bewoners in September 1944 systematisch vólkernen leeggehaald werd. Alle voorwerpen, die zich in de woningen bevonden, werden als ..Liebesgaben" naar Duitsland gezonden. Wanneer nu in deze stad enige Duitsers het Hors: WesseJlied zingen, kan men wel be grijpen, welke gevoelens daardoor opge wekt worden. Er dient ook in herinnering te worden gebracht dat meer dan 100.000 Joodse Nederlanders omgebracht zijn, hoofdzakelijk door vergassing in Auschwitz en Sobibor. Zo zijn er nog veel meer din gen, d'ie lang nawerken". Tenslotte zeide dr. Drees: „De Neder landse regering en de overwegende meer derheid van liet Nederlandse volk houden niettemin normale betrekkingen met het huidige Duitsland in het belang van beide landen en van Europa voor volstrekt on vermijdelijk. W'j weten ook dat vele Duit sers zelf het slachtoffer van het naziregime geweest zijn. Ik heb bij voorbeeld in Bu- chenwald gezien hoevele Duitsers daar als politieke gevangenen zaten". PARIJS (Un. Press) Generaal Augus- tin Guillaume, die aftreedt als resident- generffal van Marokko, is benoemd tot staf chef van de Franse strijdkrachten en voor zitter van de gezamenlijke chefs van sta ven. Guillaume komt in de plaats van ge neraal Paul Henri Ely, dde is benoemd tot opperbevelhebber en commissaris-generaal in Indochina. Generaal Ely zal naar van welingelichte zijde wordt vernomen Maan dag naar het Verre Oosten vliegen om zijn nieuwe functie te aanvaarden. Generaal Guillaume, die op het ogenblik met vacantie in Lissabon vertoeft, wordt Maandag in Parijs verwacht om met zijn nieuwe taak te beginnen. DJAKARTA (Aneta) De gouverneur van Midden-Java, Budiono, (Partai So dalis Indonesia) is met ingang van 1 Juni van zijn functie ontheven. Hem is een post gegeven op het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Budiono wordt opge volgd door Mangunnegoro, voormalig resi dent van Pati en lid van de Partai Nasio- nal Indonesia. Aneta verneemt voorts, dat de gouver neur van Borneo, Murdjani (partijloos) met ingang van 1 Juni is vervangen door resident Milno van de residentie Sema- rang. Aan Murdjani is eveneens een post op het ministerie van Binnenlandse Za ken gegeven. Hij wordt op het ogenblik in een kliniek behandeld voor een ziekte, waaraan hij reeds geruime tijd lijdt. Verder wordt gemeld, dat de gouverneur van Zuid- Sumatra, mr. Isa (Partai Nasional Indo nesia) eveneens in aanmerking komt voor vervanging. [FALCON GAB. JASSEN 89.501 Vrijdagmiddag is op het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de ambassadeur van de Verenigde Staten, de heer H. Free man Matthews, een in leer gebonden exemplaar van het gedenkboek „Road to Recovery" aangeboden. Het boek, dat in Nederland onder de titel „Herwonnen Welvaart" zal worden uitgegeven, ver schijnt naar aanleiding van het beëindigen van de Amerikaanse economische steun aan Nederland. In het begin van het vorig jaar heeft de regering aan de regering van Amerika kunnen mededelen, dat de econo mische situatie hier te lande dermate ver beterd was, dat Nederland niet langer in aanmerking behoefde te komen voor Ame rikaanse economische steun. Om het succes aan te tonen, dat de economische steun in het kader van het Marshallplan voor ons land heeft gehad, heeft de Nederlandse regering dit gedenkboek uitgegeven, dat in woord en beeld getuigt van de grote vorderingen, die zijn gemaakt. Het boek wordt ingeleid door de minis ter-president; dr. Drees merkt op dat het in de geschiedenis weinig is voorgekomen, dat een volstrekt nieuw experiment in in- ternationtle betrekkingen een zó aantoon baar succes is geworden als het geval is met het Marschallplan. Het boek bestaat uit drie gedeelten. In het eerste hebben dertien Nederlanders, die nauw bij de uit voering van het Marshallplan betrokken zijn geweest, hun indrukken gegeven van de verschillende aspecten van het Europees Herstelprogramma. In het tweede gedeelte wordt de werking van het Marshallplan in Nederland en het belang daarvan voor de Europese samenwerking geschetst. Ten slotte wordt in het derde gedeelte een sa menvatting gegeven van de documenten en de belangrijkste gebeurtenissen bij de uitvoering van het Marshallplan. Van hoeveel betekenis dit herstelpro gramma voor Nederland is geweest, blijkt wel uit de samenvatting, welke van de resultaten is gegeven. De totale vootrbrenging van de Neder landse volkshuishouding steeg van 1947 tot 1953 met ruim 40 percent. Het algemene voorzieningsniveau kon belangrijk worden verbeterd, en de investeringen konden op hoog peil blijven gehandhaafd. De waarde van de Nederlandse uitvoer steeg in deze periode met 200 pet. Ook op Witte Huis (United Press) De Nederlandse am bassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen heeft op het Witte Huis aan president Eisenhower een in leder gebon den exemplaar van het boekje overhan digd. 6) „Dat weet ik niet". Opnieuw aarzelde Sir Jonathan en thans keek hij voor zich uit naar de grond, als zocht hij inspiratie voor zijn woorden in het patroon van het prachtige Perzische tapijt, dat daar lag. „Om heel eerlijk te zijn, meneer Tarrant, ik geloof, dat ik in uw plaats bot weg zou weigeren. Ik doe mijn best om me in uw plaats in te denkenHij leunde voorover in zijn stoel en onder streepte zijn woorden met een gebaar van zijn handen. „Ik kan me heel goed voor stellen, dat u tot u zelf zegt: wat voeren deze mensen hier in hemelsnaam uit? Wat zijn hun bedoelingen, wat zit hier achter? Dat vraagt u zich af, nietwaar?" Matt knikte en gaf eerlijk toe: „Ja, in derdaad!" Sir Jonathan's stem kreeg een zachtere klank „Zou u 't erg vinden om deze vragen tot morgen te bewaren?" vroeg hij drin gend. „Gelooft u mij, ik kan al deze vra gen beantwoorden. Maar hier, op dit mo- Het Kunstmaand-Kamerorkest speelde Vrijdagavond in de Bachzaal te Amsterdam onder leiding van Hans van den Hom- bergh. Het was te merken dat het voor deze pianist geen dagelijks werk is met het or kest om te gaan. Maar tevens gaf hij blij ken te over, dat het aan hem besteed is de kans te krijgen praetische ervaring op te doen met dit gelegenheidsensemble, dat in menig opzicht, vooral bij de strijkers, een fraaie klank en een opmerkelijke vaardig heid demonstreert. Om épaterende prestaties van „Pultvir- tuosen" is het hier niet te doen. De wsarde en de betekenis van de manifestaties in de Bachzaal ligt meer in de gelegenheid die zij bieden om kennis te nemen van compo sities, die zelden of nooit in het grote con- certbedrijf aan bod komen. Van sommige, zoals bijvoorbeeld de Serenade opus 16 van Brahms, zou men kunnen zeggen: terecht, want het is een oervervelend stuk, dat slechts in het slotdeel uit zijn brijïge or- chestratie loskomt. Maar een ander geval is het. met de Sonate in c voor strijkorkest van J. G. Goldberg, de leerling van Bach, wiens naam men vrijwel alleen kent door de geniale variaties voor clavecimbel, die zijn meester voor hem schreef, namelijk de beroemde Goldberg-variaties, die moesten dienen om een zekere graaf Kaiserling tijdens zijn slapeloze nachten wat verpo zing te bezorgen. Deze Goldberg toonde zich als componist een waardig discipel van Bach met zijn Sonate voor strijkorkest, die wij als een verrassende noviteit te horen kregen. Strenge vormen (dubbelfuga en een gefugeerde slot-Giga) maken dat het muziek voor fijnproevers is, maar de edele melodische lijnen moeten toch iedere luisteraar boeien. SAIGON (AFP-Reuter) Het Vietna mese ieger heeft de post Boenaerieng in midden-Ann am ontruimd. De stelling werd bedreigd door een Vietminh-regiment, dat uit de richting van de heuvels van Kontum van Pleikoe is opgerukt. De ontruimde stelling bewaakte de toegang tot de ruim veertig kilometer verder gelegen haven stad Toeyhoa. De verovering van het seminarie van Koanphonga, honderd kilometer ten Zui den van Hanoi, wordt in Franse militaire kringen te Hanoi om verschillende redenen als zorgwekkend beschouwd. Koanphonga is het tweede Rooms-Katholieke centrum van Tonkin. De val van het seminarie zou een psychologische schok met zich kunnen brengen, die de Vietminh zou kunnen uit buiten. Bovendien ligt het in een van de rijkste streken van de delta. PARIJS. Premier Laniel van Frank rijk en zijn Vietnamese ambtgenoot prins Buu Loc hebben te Parijs verdragen gepa rafeerd, die volledige onafhankelijkheid toekennen aan Vietnam en voorzien in de toekomstige betrekkingen van Vietnam en Frankrijk binnen de Franse Unie. ment, midden in de nacht, hij haalde I even zijn schouders op „zou 't erg moei- I lijk voor mijen voor juffrouw Br ent zijn. Ik zeg u één ding, meneer Tarrant: we zijn géén misdadigers!" Er was even een lachje om zijn mond en Matt voelde zich hoogst onbehagelijk, 't Leek er wel op, alsof hij zich schuldig "had gemaakt aan in breuk op zekere fatsoensnormenArden had hem heel handig in een volkomen misplaatste positie weten te manoeuvreren. „Ik heb dat nooit beweerd!" protesteerde Matt fel. „Maar tochonderbrak Arden hem glimlachend. Dan opeens, op geheel andere toon, narn hij Matt's instemming als van zelfsprekend aan. ,,'t Is erg vriendelijk van u, meneer Tarrant. Zoudt u morgen bij mij aan boord willen komen lunchen? Dan zou ik u rustig een en ander kunnen uitleg gen". „Graag". „Zullen we dan zeggen: om één uur. Ik zal een sloep naar de kade sturen. En ik vertrouw er dus op, dat u niets onderne men zult in verband met hetgeen er hier vannacht is voorgevallen, vóór wij met elkaar gesproken hebben?" Arden stak Matt opnieuw zijn hand toe. „U zult geen spijt van uw belofte hebben, meneer Tarrant", zei hij zacht. Monica liet hem uit door de achterdeur; het was inderdaad mogelijk, dat zoals Arden gezegd had „die nieuwsgierige Italianen nog bij het hek zouden rondhan- ftem Het zelden gehoorde Concert voor drie piano's en orkest van Mozart (K.V. 242) was deze avond mede een aangename trac- tatie. De solistische vertolking door drie pianisten van naam: Jan Huckriede, Jan Odé en Luctor Ponse, was een waarborg voor een fijnzinnige interpretatie van dit weinig virtuoze, maar charmante conceiri, dat in Mozarts oeuvre ook van belang is, omdat de componist er zelf de cadenzer. voor schreef. Ook de muziek van eigen bodem en van deze tijd wordt door de organisatoren van de Amsterdamse Kunstmaand opvallend naar voren gebracht. Deze avond stond „Guirlanden van Muziek" van Wouter Paap op het programma, een frisse, opge wekte compositie voor strijkorkest, met een bijzonder fraai klinkend middendeel. De uitvoering had niet het karakter van een experiment, want het stuk van Paap is niet een van die ééndagsvliegen die ver geefs pogen het publiek voor zich in te nemen: „Guirlanden van Muziek" klonk reeds in menige concertzaal en meer dan eens door de aether. Toen Hans van den Hombergh het werk op zijn programma zette, kon hij bij voorbaat van het succes verzekerd zijn, althans van de zijde van het deel van het concertpubliek dat de waarde van een optimistische muziek weet te schatten. JOS. DE KLERK KASSEL (Un. Press) De politie heeft aan de oud-strijders van de SS-divisie „Hitlerjugend" toestemming verleend om in Kassei op 19 en 20 Juni een reünie te houden. Protesten, die de vakbeweging hiertegen had ingebracht, werden afge wezen. De hoofdcommissaris van Kassei, Otto Schöny, zei, dat deze rally zich in niets van zovele andere bijeenkomsten van oudstrij ders onderscheidde, en dat hij geen enkele reden zag de reünie te verbieden. De „Deutsche Gewerkschaftsbund", de centrale van vakverenigingen, had gedreigd demonstraties te zullen houden, wanneer de SS-rally door zou gaan. TOKIO (Reuter) Socialistische Japan se afgevaardigden, dde fel gekant zijn tegen het wetsontwerp der regering om de poli tie onder centraal toezicht te stellen, heb ben vandaag de voorzitter en vice-voorzit- ter van de Senaat in hun vertrekken op gesloten teneinde hun te beletten, heden middag de vergadering van de Senaat te openen. Premier Josjida heeft verklaard, zijn voorgenomen buitenlandss reis voor onbe paalde tijd te hebben uitgesteld. Hij zeide te vrezen, dat het democratische parlemen taire leven met geweld vernietigd zou kun nen worden. In Utrecht werden de bridgefinales ge speelt voor het landskampioenschap „paren". Het district „Kennemerland" van de Ned. Bridge Bond boekte daar een zeer fraai resultaat. In de hoofdklasse waren de num mers 1 en 2. de heren Evers en. Tabbers (tevens landskampioen) van de Bridgeclub 1940 te Haarlem en de heren Klesser en Schaafsma van de Bridgeclub „Sans Atout" te Beverwijk. Beide paren gaan over naar de landelijke meesterklasse. In de parencompetitie voor dames be haalden de dames Spruyt en Veen, van Oefenbridgeclub te Haarlem het landskam pioenschap hoofdklasse. In de viertallencompetitie werd een vier tal. eveneens van de Oefenbridgeclub te Haarlem, geplaatst in de landelijke hoofd klasse. In zijn functie van het buitengewoon lid van de Mijnraad heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de ondergrondse wer ken van de staatsmijn Maurits. Aan het bezoek werd ook deelgenomen door de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg mr. dr. F. Houben, de leden van de mijnraad, de inspecteur-generaal der mijnen, voorts dr. F. A. de Graaff, parti culier secretaris van de Prins en majoor Gerben Sonderman. De Prins werd ontvangen door de direc tie van de Staatsmijnen. In een korte bij eenkomst hield ir. A. Hellemans, directeur van de Staatsmijnen, een inleiding over de na-oorlogse ontwikkeling van de koolwin ning bij de staatsmijnen. Het gezelschap daalde vervolgens in de mijn af. Aangekomen op een laadplaats maakte de Prins met zijn begeleider eerst een tocht met een personen trein. Daarna ging het gezelschap door een steengang en een toevoergalerij over een afstand van twee kilometer naar een andere laag, waarin de steenkool mechanisch ge wonnen en geladen wordt. Na een verblijf van ruim twee uur on dergronds arriveerden Prins Bernhard en de overige bezoekers om omstreeks haif een weer bovengronds. Sj De 20-jarige mej. H. K. uit Pijnacker jij werd op de Delfgauwseweg te Deljt g door een agent van politie gesommeerd g af te stappen omdat zij zich op de fiets 8 door een vrachtauto liet voorttrekken. 8 De jongedame wierp echter de fiets neer g en ging aan de haal. Met de politieman achter zich aan rende zij de nieuwe <:j rijksweg op en hield een automobilist aan en vroeg mee te mogen rijden, doch 8 de agent wist de autobestuurder nog net 8 te waarschuwen. Het meisje vluchtte 'p toen een weiland in en weer zette de agent haar na, nadat hij om assistentie had gevraagd. Toen de agent eindelijk g het meisje had ingehaald was de politie- jeep ter plaatse verschenen. Het kostte 8 echter nog heel wat moeite om de weer- 8 spannige jongedame „in te laden" en (j haar in bedwang te houden. 'p. Op het bureau van politie kreeg zij ge- 8 legenheid tot rust te komen. KX»OCO<XCOOOCOXraC»3QX>QOC>±<XX»COOOCO^ Stanley Matthews weer bij de uitverkorenen De keuzecommissie van de FA heeft de volgende zeventien spelers aangewezen voor het eindtournooi om het wereldkam pioenschap voetbal, dat deze maand in Zwitserland wordt gehouden. Doelverdédigers: Burgin (Sheffield Uni- ter) en Merrick (Birmingham). Achterspelers: Byrne (Manchester Uni ted), Green (Birmingham) en Staniforth (Huddersfield Town). Halfbacks: Dickinson (Portsmouth), Mc Garry (Huddersfield), Owen (Luton) en Wright (Wolverhampton Wanderers). Voorwaartsen: Broadis (Newcastle Uni ted), Finney (Preston North End), Loft- house (Bolton Wanderers), Matthews (Blackpool), Mullen (Wolverhampton Wanderers), Quixall (Sheffield Wednes day), Taylor (Manchester United) en Wilshaw (Wolverhampton Wanderers). Nog vijf spelers zullen later worden aangewezen. De Franse ploeg De volgende 22 spelers zijn door de Franse Voetbalbond aangewezen om Frank rijk te vertegenwoordigen: Doelverdedigers: Remetter (Metz), Ru- minski (Lille) en Vignal (Racing Paris). Achterspelers: Gianessi (Monaco), Gri- monpon (Bordeaux), Kaelbel (Strasbourg) en Marche (Reims), Halfspelers: Bieganski (Lille), Cuissard (Nice), Jonquet (Reims), Louis (Lens), Marcel (Sochaux), Mahjoub (Nice) en Penverne (Reims). Voorspelers: Ben Tifour (Troyes), De- reudre (Toulouse), Glovacki (Reims), Kopa (Reims), Leblond (Reims), Schulz (Lyon), Strappe (Lille) en Vincent (Lille). Roeien steeds „dat geheimzinnige vriendinnetje van je" terwijl ze in tegenwoordigheid van de oude dominee allerlei amusante dingen over Monica vertelde, waarvan hij alleen besefte, hoe venijnig ze in werkelijkheid bedoeld waren. Ze had 't over Monica's „rijke vrienden" en over haar „houding van afweer ten opzichte van de mensen in Martle". Misschien was hij door Mildred's toespelingen op Monica wel zo uit z'n hu meur geraakt! Een keurig geverfde sloep met buiten boordmotor lag aan het eind van de kade op hem te wachtene en een beleefde boots man in een blauwe schipperstrui, waarop „Lyonesse" in duidelijke witte letters ge borduurd was, begroette hem vriendelijk. Enkele ogenblikken later tufde de sloep tussen de vele voor anker liggende sche pen door in de richting van het grote luxe-jacht. Matt was nog steeds in een boos hu meur. Natuurlijk zou hij met veel vrien delijke woorden en na afloop van een rij kelijke lunch zou hij een verhaal te horen krijgen, dat hij stellig zou moeten aan vaarden Des te verbaasder was hij toen hij aan boord gekomen, een moe uit ziende Sir Jonathan aantrof die er jaren ouder uitzag dan de vorige avond. Arden stond bij het gangboord om hem te be groeten. Zijn welkomstwoorden klonken beleefd, maar iets wees er op, dat hij zich niet op zijn gemak voelde en zijn manie ren waren vormeiijker en koeler dan Matt verwacht had. Tweeëntwintig Belgische spelers zijn aan gewezen voor het eindtournooi om het we reldkampioenschap voetbal. Deze spelers zijn: Anoul (FC Luik), Aus- loos (White Star AC), Backaert (Charleroi), Carré (FC Luik), Coppens (Beerschot AC), Diricx (St. Gilloise), Dries (Berchem Sport), Geerts Etts (Beerschot) Gernaye (Oostende), Houf (Standard), Huysmans (Beerschot), Maertens (Antwerp FC), Mees (Antwerp FC), Mermans (SC Anderlecht), Van Brand (Lierse SC), Hippolyte van den Bosch (An derlecht), Pieter van den Bosch (Ander lecht), Van der Linden (Antwerp FC), Van Hoyweghen (Daring CB), Van Kerk hoven (Daring CB), Van Steen (SC Ander lecht) en Vliers (Patria FC, Tongeren). Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Zweedse Voetbal Bond wordt in Zweden een Scandinavisch voetbaltournooi gehouden. De uitslagen van de eerste dag luiden: Goteborg: ZwedenFinland 60 (4—0). Malmö: Noorwegen—Denemarken 21 (na verlenging). Zoals reeds gemeld zullen op de Olympi sche Dag op 13 Juni 26 renners deelnemen aan de klassementswedstrijd over 8 kilo meter, t.w. de Zweed Lagerloff, de Duitser Schild en 24 Nederlanders. De volledige lijst van Nederlandse renners ziet er als volgt uit: Van den Berg, Bontekoe, Van Brug gen, Van der Heyden, Van Enter, Van de Kamer, Inmemee, Mahn, Kooyman, Molen ijzer, Jun, Rabe, Rodermond, Van Rijn, Romijn, Ruiter, Snijder, Van der Sluis, Van Sas, Spiker, Nihof. Pentivingh, Kooper en Vreeswijk. Generaal Paul Ely, die door de Franse ministerraad benoemd is tot opperbevel hebber in Indochina als opvolger van generaal Henri Navarre. „Zullen we beneden iets gaan drinken?" stelde Sir Jonathan, voor, hoewel 't een stralende dag vol zonneschijn was en het achterdek dé aangewezen plaats scheen voor een koele drank. Tarrant kon niet veel anders doen dan instemmen en met enige tegenzin volgde hij zijn gastheer. Sir Jonathan verzocht een bediende de drank te serveren en ging Matt voor in 'n luxueus ingerichte hut, die er uit zag als een soort studeerkamer. Twee diepe leren stoelen stonden bij een electrisch quasie-open vuur en boven dit vuur hing een schilderij een zeegezicht uit de oud-Hollandse school. Alle an dere wanden waren in beslag genomen door boekenkasten. In een hoek stond een klein tafeltje met een schrijfmachine er op, waarnaast een kleine kantoorkast en op de vloer lag een grijsblauw Perzisch tapijt. Een huistele foon stond binnen het bereik van de diepe stoelen. Sir Jonathan wist stellig wat com fort betekende, peinsde Matt. Terwijl de drank ingeschonken werd, sprak Sir Jonathan over onbelangrijke on derwerpen en hij gaf Matt de indruk, dat hij eigenlijk aan andere dingen dacht. Maar dan opeens stond hij op, sloot een tussendeur en zei langzaam: „Meneer Tarrant, door een wonderlijke speling van het lot bent U in deze zaak terecht gekomen. Ik ben 't nog steeds niet met mezelf eens, of ik U er verder in moet betrekken, of niet". (Wordt vervolgd). Met dat al werd het steeds kouder, want de vorst nam toe. Oom Tripje had tijdig gezorgd, dat de hoofdkraan van de waterleiding dicht ging. „We moeten geen gesprongen leiding hebben!", vond hij. „Dat geeft zoveel narig heid!" Ja, ja, dat wisten ze, want dat hadden ze het vorige jaar ondervonden, Tante Liezebertha hield ook rekening met de kou. Elke avond vulde ze voor ieder een kruik en die kruiken gingen dan in de bedden, 'n uurtje voordat ze gingen slapen; als ze dan naar bed gingen, was dat heerlijk warm! Dan konden ze fijn hun voeten tegen die hete kruik houden. Op school was het ook lekker. De grote kachels brandden daar ook flink, en dat was wel nodig ook; u;an£ 's morgens stonden overal de ijsbloemen dik op de ruiten. En elke dag gingen de jongens poolshoogte nemen, hoe het stond met het ijs. Dat werd met de dag gunstiger; het zou nu heus zo lang niet meer duren, of ze konden rijden. Maar voorlopig stonden er nog overal bordjes, omdat het nog niet helemaal vertrouwd was. „Even wachten nog, troostten ze elkaar. Nog 'n paar dagen, en dan is het wel goed!" Matt had nauwelijks meer aandacht aan haar geschonken, toen hij met Arden sprak. Het meisje had zich doodstil gehouden en zich met geen enkele opmerking in hun gesprek gemengd. Ze v/as thans echter weer volkomen beheerst en leek op de Mo nica, die hij kende. „Dank je, Matt", zei ze hem vriendelijk lachend aankijkend. „Ik bewonder je houding in deze. Als 't mij overkomen was, zou ik geloof ik niet zo vergevensgezind ziin geweest". Hij boog even stijfjes. „Ik vrees, dat we ons partijtje golf pas tegen het eind van de week zullen kunnen overspelen", ging ze door, zonder op zijnj afwijzende houding te letten. „Goeden- nacht". Ze liet hem uit door een hek, dat uit kwam op een weg, achter St. Mary's Lane, maar enkele ogenblikken later was Matt reeds omgelopen en bevond zich weer aan de voorkant van het huis. Er was nergens een licht te bekennen, noch enig teken van leven, en niets wees er op dat hier iets ongewoons was voorgevallen of ooit zou kunnen voorvallen. Maar Matt was er ze ker van, dat op dit ogenblik binnen de muren van het huis een ernstig gesprek plaats vond, en misschien bevenden zich in de donkere tuin ook nog wel belangstel lende toeschouwers De hele zaak was een groot raadsel voor hém. Hij sloeg de hoek om naar Harbour Road. In de schaduw van de bomen zag hij een politieagent staan. Even voelde Matt zijn hart bonzen en zijn groet „Goeden avond, agent" klonk enigszins gejaagd. „Goedenavond, meneer!" antwoordde de agent rustig en Matt liep haastig door in de richting van het oude domineeshuis. HOOFDSTUK 3 Tarrant voelde zich uit zijn humeur, toen hij de volgende morgen naar de ha ven wandelde. Zijn normale opgewektheid had hem in de steek gelaten. Hij was tot de slotsof gekomen, dat hij zich door de briljante Arden om de tuin had laten lei den. Het was heel dom van hem geweest, niet te staan op de een of andere uitleg. In plaats daarvan had hij zich laten af schepen met een verhaaltje.... of eigen lijk was 't in het geheel geen verhaaltje ge weest! Arden had niets aannemelijks te berde weten te brengen en hij Matt had de zaak in handen gehad, terwijl nu nu er zoveel uren over heer. waren ge gaan Sir Jonathan natuurlijk wel iets plausibels verzonnen zou hebben, 't Zou echter wel een héél goed verhaal moeten zijn, wilde hij 't aanvaarden Matt's mond trok in een strakke lijn, terwij] hij zijn weg door de menigte baande naar de kade. En ook van Monica verwachtte hij een nadere verklaring! Hij vroeg zich af, of zij bij de lunch aanwezig zou zijn. Waarschijnlijk wel ze scheen Sir Jonathan wel uitzon derlijk goed te kennen.... Hij fronste en dacht aan Mildred's insi nuaties. Vanmorgen aan het ontbijt was zijn zuster opnieuw over Monica begon nen. Zij noemde Monica tegenover hem

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6