Wist U dat Het had een rose primavera moeten zijn Illegale opvoeding in de Franse beeldende kunst Whippets op de renbaan en thuis Ontwikkeling onzer economie blijft onveranderd gunstig Filmen in Delft en Amsterdam Lente in Italiaanse mode Effecten- en Geldmarkt De meeste Vrouwen zijn te goed van vertrouwen ROTAN-MEUBELEN Hogere bedragen voor onderhoud woning wetwoningen Japan hervat overleg over schadevergoeding Te dicht achter een vrachtauto gereden ZATERDAG 5 JUNI 1954 oor de~Ü rouw Als er één man in Italië is, waar ik het land aan heb, dan is het de knaap die de gramofoonplatenprogramma's van de radio opstelt. Iedere keer als ik mijn Marelli aanzet, blèrt een opgetogen jubelstem heel treiterend „Primaveraaaaaa" en wordt ik wild, want tot nu toe heeft het steeds geregend, gehageld en gestormd en het is een pètprimavera geweest. Het komt erop neer, dat we onverwachts van de kou in de stoffige hitte van een Lombardijse zomer zullen vallen. Zonder primavera of wat dan ook. Die snuiter van de R.A.I. moest begrijpen, dat dat vooral voor de vrouwen een strop is en hij moest liever een plaatje „Consolazione" weggeven. Want.... de Groten van het Itali aanse Moderijk hadden besloten dat ze ons tussen de onopvallend gespikkelde tweeds van de winter en de helle, harde kleuren, die het in het mediterraanse zomerlicht zo goed doen, zouden fuiven op „la vie en rose". Maar door het weer is dit beperkt gebleven tot modeshows en étalages. Die zijn dan ook wel echt rose! Van vieux rose shantung blouses tot marsepeinkleurige mouwloze jum pers van bleek-geranium woolsatin tail leurs tot hamkleurige lakense sport- jassen. En zijn zelfs rose pumps, die op kopers wachten en ik heb een droom van een rose zwartgeknopte regen mantel gezien met een dito paraplu, die er uit zagen, alsof ze zó uit een inktbuitjë kwamen. Maar het mooiste rose ivas wel de zachtgloeiende tint van eèn fluwelen mantel met enorm wijde mouwen, die een opiumachtige uitwer king had en zelfs de meest prozaïsche vrouw deed dromen van een zonsonder gang op Capri in de armen van de meest-begeerde-man-van-het-jaar. Ribfluwelen en gladfluwelen jassen en mantels, van simpele rechte sport- jackets tot overbluffende avondcapes, zijn dit jaar erg en vogue en worden speciaal gelanceerd door Jole Venezi- ani en Germana Marucelli, twee van Italië's modekoninginnen. Andere Gro ten zijn Carosa, Capucci, Antonelli, Vanna en Biki. Dè Italiaanse specialist in adembenemende galakleding is Schubert, die de titel verdient van Schepper van Hemelse Avondjaponnen. Rivalen Met hun lente- en zomercollecties hebben de Italianen dit jaar opnieuw getoond waarom zij de meest gevreesde rivalen van hun Franse collega's zijn geworden. Zij verstaan de kunst twee belangrijke eigenschappen te combine ren: verfijnde fantasie en practische draagbaarheid. Er is fantasie in de grote lijnen of in de détails, maar het is geen op hol geslagen fantasie. Daar om zal je er, wanneer je een jurk naar een. „modello" laat maken (en er de juiste accessoires bij draagt), lief, inte ressant., origineel, waardig of gedurfd uitzien, maar er is geen gevaar, dat je vriendinnen achter hun hand zuilen fluisteren „wat belachelijk", of „wat een Kerstboom!" Ze zullen stom zijn van jaloezie. Nu even iets over de Italiaanse zo merkleren: DE STOFFEN: glanzend of met ka toen, vele soorten goedverwerkte nylon, die uiterlijk niets artificieels meer heb ben, organdie, alpaga, geborduurd lin nen, silkmohair, natuurzijde en verdere artistieke strooien stoffen voor va- cantie- en strandkleding. DE KLEUREN: alle tinten, die je zou uitkiezen, als je een opvallende, maar niet verblindende reclameplaat moest maken. Veel blauw, veel rose. DE LIJN: de simpele chemisier met eenvoudig, mouwloos lijfje en rechte rok voor de ochtenduren; strakke lijf jes, ingenieuze décolletè's, wijde rok ken met vele verschillende ruimtever werkingen, zoals plissé's, klokken, dra perieën of plooien, voor de middag en de avond. Vele imprimé's hebben enor me revers van wit piqué of van batist, terwijl de gebloemde japonnetjes met rechte rok gecompleteerd worden door een jasje van dezelfde stof, dat een effen voering heeft van één bijpassen de kleur en dat ook binnenstebuiten gedragen kan worden. DE „ACCESSOIRES": We zullen deze zomer veel mandjes zien en ook de zo gemakkelijke emmertassen, die leuk zijn, omdat ze van stro of leer, of een combinatie daarvan, gemaakt zijn en practisch omdat je er zoals de Italianen zeggen al God's toorn in kunt stoppen. Er horen ceintuurs van hetzelfde materiaal bij. (Plastiek wordt hier hoogstens voor badtassen ge bruikt). Zonnebrillen zijn 's zomers veel be langrijker dan hoeden, en er zijn mo dellen, kleuren en kwaliteiten te kust en te keur. Het vlindermodel maakt langzamerhand plaats voor het vier kante type. Een geliefd kledingstuk van de Itali aanse vrouw is de wijde cirkel-rok, de „sottana", die een aparte noot krijgt door stro- of raffiagarnering in de vorm van bloemen, dieren of picasso- ismen. Een nieuwtje is hierbij grote raffia oorringen te dragen, wat echter alleen aan grote, slanke types is aan te raden. Hebt u een koralen ketting, die u beu bent? Dan zonder gewetens bezwaren aan stukken knippen en de koralen verspreid langs de hals van een effen japonnetje naaien. Het effect is verrassend. Brede armbanden en zware pink ringen met halfedelstenen zijn nog steeds de meest geliefde sieraden der Italiaansen. Wat schoeisel voor de zomer betreft, zijn er vederlichte sandalen en pumps met naaldhakken, of de platte ballerina modellen, alle met een min of meer smalle leest. Blijft u met de vacantie in Neder land? Volgt u dan de Italiaanse mode om „apart" te zijn. Hebt u een Roman Holiday op het programma? Doet u dan hetzelfde en u zult zich hier thuis voelen. ASTA ....de smaak van Brussels lof minder bitter is als men de struikjes aan de onderkant iets uithaalt? de mooiste plakjes tomaten ver kregen worden als men de tomaat dwars op het steelvlak snijdt? een inktvlek over hét algemeen te verwijderen is door haar met heet wa ter te overgieten, daarna te weken in oude melk, karnemelk, citroenzuur of azijn? lipstickvlekken en teervlekken te verwijderen zijn door de vlek te dep pen met een watje gedrenkt in tricnu- loor? geklopt eiwit stijf blijft als men van tevoren eèn mespunt bakpoeder toevoegt? de eierdooier die u vandaag over houdt morgen nog goed is als u hem onder water zet of bedekt met een vet vrij papier dat met olie is bestreken? Rapid en Kantjil in het zonnetje. OPGEWONDEN GEBLAF klinkt me al tegemoet, wanneer ik het landpaadje even buiten de Ringdijk in Amsterdam opwandel. Het pad voert tiaar de begin Mei geopende renbaan voor honden. Om een bocht zie ik ze: Afghanen als mooie coquette vrouwen, met een iet wat trieste blik, die nu echter ook iets vurigs en onrustigs heeft. Ik verbeeld me er de spanning van de naderende strijd in te lezen. De whippets van mevrouw Ortmann, die me vergezelt, rillen nerveus in hun gladde vachtjes. „Als we van huis gaan en de richting van de baan opwandelen, voelen ze al intuïtief wat er gaat gebeuren," zegt ze. „Ze kunnen haast niet wachten en blij ven maar trekken om zo gauw mogelijk te kunnen rennen. U moet vooral niet denken: Wat zielig, dat die dieren zich altijd zo moeten uitsloven. Integendeel, ze vinden het heerlijk, het zit in hun aard. Ze zouden anders gaan kwijnen en schuw worden." Onyx. haar zwarte whippet, heeft de ze woorden blijkbaar begrepen. Hij piept tenminste met duidelijke instem ming. Lang hoeft hij niet meer te wachten. Hij krijgt zijn witte dekje met rugnummer aangebonden en mag naar de starthokken met drie collega's, die al evenzeer in spanning verkeren. Daar wordt het startsein gegeven. Gelijktijdig gaan de hokken open en de vier rivalen rennen enthousiast achter het „haasje" aan. Met sierlijke glijbe- wegingen snellen ze vooruit, Onyx al spoedig aan de kop. Hup, daar zijn ze de bocht al door. Instinctief nemen ze deze zo voordelig mogelijk nog een klein stukje.... daar gaan ze over de eindstreep. Onyx, die glansrijk heeft gewonnen, bijt even in het haasje en brengt het triomfantelijk naar de vrouw. Zijn hele (Van onze Parijse medewerkster) Nog niet zo heel lang geleden hebben mijn beide zonen die kijk uit nu leer lingen zijn van de eerste klas van het lyceum, me weer "s verrast met de bood schap, dat ze de volgende dag maar thuis dachten te blijven. Een dag geoorloofd spijbelen, zo te zeggen. Omdat de leraren weer 's een staking hadden afgekondigd. In een brief die de jongens me met een gebaar waarvan ik niet terug had over handigden, werden door het leraars-stakings-comité de redenen van deze extra dag vrijaf nader uiteen gezet. Er werd daarin opgemerkt dat de leerkrachten best zelf inzagen dat hun prestige bij de kinderen van zo'n staking vermoedelijk weinig had te winnen. Ja hun prestige waarschijnlijk niet. Maar hun populariteit zeer zeker wèl. Intussen kan men toegeven clat de Franse onderwijzers, leraren en zelfs universiteits-professoren vanwege hun tractementen niet te benijden zijn. Ze vei'dienen zeker te weinig, zelfs wan neer je in aanmerking neemt dat ze ongeveer een-derde van het jaar vacan tie hebben. De oorzaak zit nogal diep. Het parlement moet natuurlijk de be groting van het onderwijs vaststellen en de heren Kamerleden blijken weinig ontvankelijk voor de argumenten van de minister die nu al jaren op gesloten deuren timmert wanneer hij tracht het Franse onderwijs op wat moderner leest te schoeien. Maar daarom mag men er te meer waardering voor hebben als je merkt dat er van hogerhand tóch ern stig naar wordt gestreefd het onderwijs voortdurend een injectie met nieuwe denkbeelden te geven. De laatste poging daartoe betreft de organisatie van een tournée langs alle Franse scholen van een reizende tentoonstelling met repro ducties van de mooiste schilderijen uit de nationale musea. Het Franse onderwijs, ik heb dat al wel eerder opgemerkt is vooral op de geschiedenis en de kennis van de eigen taal en letterkunde gericht en zowel de schilderkunst als de muziek komen dan wel wat in het nauw. Indien de minister ook die twee laatste „vakken" officieel op het leerplan zou willen plaatsen, dan had hij daartoe natuurlijk de toestem ming van de Kamer nodig en daarop rekent hij terecht maar liever niet. Hij probeert nu dus langs bijna illegale weg die tekorten toch nog zo goed mo gelijk te compenseren. Levend begrip De grote verdienste van dit initiatief is dat nu bereikt kan worden, dat de schilderkunst een levend begrip voor de Franse kinderen wordt. Met namen en jaartallen worden hun arme hoofd- les al wel voldoende volgestampt en hier valt dus het accent op de onmiddelijke beleving. Een fris denkbeeld is boven dien dat de minister met de moderne schilders is begonnen. Want waarom zouden juist de kinderen die nog niets Df weinig hebben gezien zich zonder vooroordelen niet het meest ontvanke lijk voor een Braque, een Picasso, een Gauguin kunnnen tonen? En daarbij: is dit geen ideale methode van aan schouwelijk onderwijs ter vermeerde ring van de kennis van het eigen land? Cinderen die nog nooit hun eigen hoofd stad hebben bezocht, maken nu kennis met Parijs zoals een Utrillo dat gezien heeft. En de kleine Parijzenaartjes krij gen voor het eerst de Provence te zien met de ogen van een van Gogh of een Cézanne. En welk meisje zou niet ge voelig zijn voor de gratie van zo'n dan seresje zoals Degas dat in zijn hoogste verrukking geschetst heeft? Natuurlijk is 't jammer dat 't maar reproducties zijn waarmee die Franse schoolkinderen nu in aanraking worden gebracht omdat die, hoe volmaakt ook, :och altijd maar een schaduw blijven van het origineel. Maar ja, 't is nu eenmaal bezwaarlijk het Louvre en de Orangerie te ontmantelen om daarna met Manet, Degas, Rouault, Sisley en Monet ten gerieve van de kinderen de boer op te gaan. Doch als eerst hun ogen maar geopend zijn, dan moet 't daarna niet al te moei lijk wezen ook regelmatig excursies naar de grote musea te organiseren zo dat die kinderen dan hun eigen indruk ken met de echte schilderijen kunnen vergelijken. En een andere mogelijkheid die al in overweging wordt genomen, is een tweede tournée te ondernemen met een rijdende expositie die dan uit sluitend uit oorspronkelijke schetsen en tekeningen van meesters als Picasso, Matisse, Renoir en anderen wordt sa mengesteld waarvan het Louvre een bij na onuitputtelijk reservoir bezit dat toch maar vrij zelden wordt aangeboord. In ieder geval wordt hier, dus haast in het geheim, vanwege het Franse ministerie een prachtig en vruchtbaar werk ondernomen dat misschien ook de onderwijs-autonteiten in ons land ter navolging kan worden aanbevolen ève. achterlijfje kronkelt van genoegen, dat hij het er zo goed heeft afgebracht. Een koekje is zijn beloning. Hij zou meteen wel door willen rennen, maar dat gaat niet: ieder zijn beurt en straks mag hij in de finale lopen. Het gaat bij de hondenrennen natuur lijk ook wel eens mis. Soms komt het voor, dat een bijzonder slimme hond halverwege omdraait om het haasje te gemoet te lopen. Het kan ook gebeuren hel is gebeurd! dat een loslopende hond uit het publiek zo strijdlustig wordt, dat hij mee gaat rennen. Daar tegen verzetten zich echter de regels. Zonder rencertificaat kunnen ze niet op de baan verschijnen ze mogen im mers de andere honden niet storen en moeten op de baan vertrouwd zijn. Als ze twee keer hebben proefgedraaid en voldoende snelheid hebben opgebracht, horen ze er bij. Leg dat echter een hond, hoe edel van ras hij ook is, maar eens uit! Na afloop van deze spannende mee ting, waar ze hun aangeboren jachtdrift konden uitleven, heb ik de drie whip pets van mevrouw Ortmann eens in cle huiselijke kring gadegeslagen. In haar gezellige Amsterdamse flat hebben ze alle drie hun eigen plaatsje. Daar ligt Onyx. de snelste, die het eerste halfjaar van zijn leven aan een ketting was ge kluisterd. Mevr. Ortmann heeft hem, zwaar ondervoed en met rachitis, ont dekt en liefderijk opgenomen. Het van ellende bijna hysterische hondje, met het halsje, dat helemaal schraal was van de schurende ketting, is door haar zor gen en maandenlang geduld en met be hulp van vitaminetabletjes opgekweekt tot een dier, dat weer vertrouwen heeft in de wereld en plezier in het leven. Nummer twee heet Rapid. Hij heeft al heel wat kunstjes met de kinderen van circus Elleboog vertoond. Kantjil, de derde whippet, is definitief schoon heidskampioene van Nederland. Spelenderwijze hebben ze allerlei kunstjes geleerd. Ze kunnen met elkaar bokspringen als de beste. Kantjil gaat in afwachtende houding staan en Rapid wipt met "een kwiek sprongetje over haar heen. Nu is de beurt aan Kantjil om over Rapid te springen. Ze hebben er zelf schik in en ik kan me nu voor stellen welk een attractie ze zijn voor kinderen, als ze een nummertje wegge ven in het park. Het is zelfs zo, dat ze, als ze kinderen zien bokspringen, zelf ook beginnen! Maar ze kunnen ook op de rug van de vrouw wippen, als ze gebogen staat. Ze gaan er dan echt even bij zitten. Rapid haalt altijd de krant uit de bus op bevel weliswaar, maar soms krijgt hij de geest en gaat hem op eigen ini tiatief halen. Dan neemt hij hem mee naar zijn mandje en verdiept zich ver moedelijk in het sportnieuws. Bij uit voeringen van het circus Elleboog moest hij, tot grote hilariteit van het kleine publiek, een krant stelen, als de speler tjes dat niet merkten. Rapid is blijkbaar de intelligentste van het drietal. Als hij wat in zijn hoofd krijgt, verzint hij allerlei slimme stre ken om het door te zetten. Kantjil had eens een stoel in de zon bemachtigd, waar Rapid wel zin in had. Na enig „peinzen" ging Rapid demonstratief met een balletje spelen, intussen Kantjil tar tend mee te doen. Deze was nauwelijks van de stoel afgesprongen om het be geerde balletje te grijpen of Rapid had zich al geïnstalleerd en schurkte zich met een gevoegelijke uitdrukking in het zonnetje. Elke truc lukt maar één keer, begrijpt Rapid. Een volgende keer m.oest hij dus iets nieuws verzinnen om het heerlijke plaatsje te veroveren. Hij ging als een razende bij de deur staan blaffen, alsof er iets heel belangrijks achter zat. Toen de beide andere ivhippets nieuwsgierig kwamen aanlopen, smeerde hij hem in een wip ndar de vrijgekomen stoel. Een merkwaardig hondengezin, dat van mevrouw Ortmann. Waar ter we reld vindt men een schoonheidsko ninginnetje, een toneelspeler en een sprintkampioen bijeen? De prijzenkast getuigt zowel van de snelheid als de schoonheid. Die wemelt van bekex*s, bo kalen en medailes. „Het tentoonstellen van honden," ver telt mijn gastvrouw nog, „heeft wel de gelijk practische zin. Daardoor wordt er steeds beter gefokt en het streven is op lie manier verschillende aardige karak tereigenschappen te combineren. Whip pets zijn het is intussen al anderhalve eeuw geleden een kruisingsproduct van greyhounds en terriers." TINEKE RAAT. Het is geen wonder dat de Amsterdamse beurs bijna nog dagelijks blijk geeft van een vaste stemming en de koersen van de leidende fondsen nog telkens nieuwe re cords behalen. Kan voor geheel Europa sinds de laatste jaren van een opmerke lijke vooruitgang worden gesproken, in 1953 stond Nederland daarbij nagenoeg aan de top, zoals bijvoorbeeld blijkt uit de toeneming van de buitenlandse handel. Sinds 1948 is de Nederlandse uitvoer, in volume gemeten, verdriedubbeld en in het tweede halfjaar van 1953 is de Nederland se uitvoer in vergelijking met die periode van 1952 met 26 pet vooruitgegaan bij een gemiddelde van 17 pet voor West-Europa, terwijl West-Duitsland, dat ook met snel le schreden omhoog koerst, het niet verder dan tot 22 pet heeft gebracht, evenals Ita lië. De andere landen blijven ver beneden deze percentages. Deze bij uitstek gunstige ontwikkeling van de Nederlandse buitenlandse handel is daarom van zo grote betekenis, omdat ons land voor zijn nationale welvaart in veel sterkere mate dan andere landen van de handel afhankelijk is. De totale goede- renuitvoer en -invoer maken thans onge veer 90 pet van het Nederlands nationaal inkomen uit, terwijl dit voor Zwitserland 50 pet, voor Duitsland 30 pet en voor Amerika slechts 10 pet bedraagt. Minister Zijlstra heeft deze gunstige gang van zaken onlangs toegeschreven aan de samenwerking tussen overheid en be drijfsleven, aan ons bizonder kundige commercieele apparaat en aan een doelbe wust en doeltreffend exportbeleid. Dit ex portbeleid omvatte de monetaire sanering, welke de overtollige koopkracht deed ver dwijnen en een loon- en prijspolitiek, wel ke bewerkstelligde dat het Nederlands ex portpakket op concurrerende voorwaarden kon worden aangeboden. Dat de positie van Nederland en geheel West-Europa zoveel is verbeterd, stemt tot grote voldoening, vooral ook omdat daar door de financiële afhankelijkheid van de V.S. aanmerkelijk is verminderd en een blijvende oplossing van het dollarvraag- stuk daardoor mogelijk wordt. Dit geldt niet alleen voor Nederland, maar voor ge heel West-Europa. In de jongste Deviezen- nota van de Nederlandse regering wordt er aan herinnerd dat er op de betalings balans van dit deel van de wereld met de V.S. in 1952 nog een tekort was van 773 millioen dollar, maar dat 1953 een over schot heeft te zien gegeven van 607 millioen dollar. Nederland had in 1952 nog een te kort van f 164 millioen op de. lopende re kening met de V.S., maar wist dit voor 1953 in een surplus van f 225 millioen om te zetten. Ook in het nieuwe jaar kan tot dusver van een zeer bevredigend verloop onzer handels- en betalingsbalans worden ge wezen. De deviezennota maakt er melding van, dat de goud- en deviezenreserve van de Nederlandse Bank, welke eind 1951 nog slechts f 900 millioen bedroeg, eind April 1954 tot f 4400 millioen was gestegen. Se dert is zij verder tot f 4570 millioen toe genomen, waarbij ook de kwaliteit van de deviezen is verbeterd. De defensie-op drachten van de V.S. spelen hierbij een be langrijke rol. In 1952 werd uit dien hoofde uit de V.S. f 80 millioen, in 1953 f 125 mil lioen ontvangen. Voor 1954 wordt echter een nog hoger cijfer verwacht en het dek kingspercentage van 92 pet. voor April t.a.v. de buitenlandse handel tegen 81 pet in Maart wijst er op dat de Nederlandse betalingsbalans zich in gunstige zin blijft ontwikkelen. Protectionistische tendenzen Daarbij is het van veel betekenis dat de economische toestand in Amerika, waar voor men een jaar geleden een achteruit gang verwachtte, meer en meer blijk geeft, de lichte terugslag te hebben overwonnen. Het feit dat de Nederlandse welvaart ten nauwste met de ontwikkeling van de bui tenlandse handel samenhangt, blijft voor de toekomst een factor, welke steeds weet' ADVERTENTIE en daarom komen zij soms met dingen thuis, die zij helemaal niet bedoelden. Honderdduizenden huisvrouwen geven aan MAÏZENA DURYEA de voorkeur. Allemaal vragen zij hun winke lier dit wereldmerk, maar niet allemaal letten op wat ze krijgen. En toch is dat nodig. Er op toezien dat de naam DURYEA op 't pak staat. Want dat is de garantie van het originele product en voor een volledig slagen bij het bereiden en binden van groenten, van saus en soep. Met die naam DURYEA valt of staat het hele resultaat Zoals wij reeds eerder hebben bericht maakt Polygoon-Profilti in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst drie films voor Nederlandse propaganda in het buitenland. Deze zijn gewijd aan de cultuur, het dage lijks leven en de bezienswaardigheden. De scenario's hiervoor zijn respectievelijk ge schreven door Nol Gregoor, Leonard Hui- zinga en Rico Bulthuis en werden door de regisseur Walter Smith tot draaiboeken verwerkt. Medewerking verleent een Tech- nieolor-team met aan de camera de Britse cineast Cyril Knowless. De volgende week zullen in Delft opna men worden gemaakt in de tuin van het Prinsenhof van enige scènes uit „Mariken van Nieumeghen" met waarschijnlijk An drea Domburg, Johan Fiolet en Lucas Wensing als medespelenden. Woensdag wordt in de Profilti-studio in Den Haag het Ballet Recital van Sonia Gaskell ge filmd. Men heeft reeds, eveneens voor de film over het culturele leven, opnamen ge maakt van Delfts blauw, van kunstwerken uit het Rijksmuseum, van een blokfluit ensemble in de Rolzaal en men gaat nog naar het Rijksmuseum, het Stedelijk Mu seum te Amsterdam (voor Van Gogh en Breitner) en naar de Oudemanhuispoort. Door het ongunstige weer van de laatste dagen is men enigszins op het schema ach tergeraakt, doch men hoopt dit te kunnen inhalen. Er worden zeven versies gemaakt van deze films, die tegen het einde van dit jaar klaar moeten zijn. op de voorgrond moet worden geplaatst. Zou de Nederlandse uitvoer bij een eco nomische terugslag bijv. met 10 pet meer teruglopen dan de invoer, dan zou dit voor de betalingsbalans reeds een achter uitgang van rond f 1 milliard betekenen. Vandaar ook dat de Nederlandse rege ring ten aanzien van de integratie en de convertibiliteit de uiterste voorzichtigheid betracht, temeer omdat het betalingsba lansprobleem eerst tot zijn definitieve op lossing zal zijn gebracht als het kwalita tieve onderscheid tussen de verschillende valuta wegvalt De zogenaamde externe convertibiliteit (inwisselbaarheid van va luta in handen van niet-ingezetenen) kan daarom slechts samen met andere landen worden verkregen en zij hangt ook niet in geringe mate af van de handelspolitiek, welke in hét buitenland wordt gevoerd. Voorts zal er een redelijke zekerheid moeten zijn dat het evenwicht tussen dol larontvangsten en dollaruitgaven kan wor den gehandhaafd, hetgeen niet alleen af hangt van het binnenlands monetair be leid, dat thans voor Nederland geen zorgen geeft, maar met name ook van de houding der V.S. Op dit punt spreekt de Deviezennota zich voorzichtig uit, maar uit de bewoordingen valt wel op te maken dat de regering ten deze niet volkomen gerust is. Wij hebben er de laatste tijd meer dan eens op gewezen dat ook blijkens verschillende jaarversla gen aan de export naar de V.S. belemme ringen in de weg worden gelegd en dat nog onlangs aan het Amerikaanse Congres wetsvoorstellen zijn gedaan, welke de eigen industrie bedoelen te beschermen. Loon- en prijspeil Daar komt nog een belangrijke factor bij. Nederland, heeft zijn verbeterde economi sche positie voor een goed deel te danken aan de zelfbeperking van zijn bevolking, waardoor hier een loon- en prijspeil kon worden gehandhaafd dat, algemeen gespro ken, lager ligt dan elders. Het is de laatste tijd echter wel duidelijk geworden dat dit niveau ten dele althans kunstmatig is en er toe leidt dat goede werkkrachten naar het buitenland verdwijnen, zodat in vele bedrijven een tekort aan personeel ont staat. Dit wordt nog erger als, gelijk reeds het geval is, in ons land Amerikaanse be drijven worden gevestigd, waardoor de ten- denz naar loonsverhoging wordt versterkt. Het euvel van de zwarte lonen doet zich in verschillende sectoren van het bedrijfsleven voor en wijst op een ongezonde toestand. Maar een vrijere loonpolitiek betekent op haar beurt weer een verminderde concur- rer.tiemogelijkheid op de wereldmarkt, een bedreiging van de Nederlandse export, die de kurk is waarop we drijven. En het blijft voorlopig de vraag of de nadelen van hogere lonen door rationalisa tie van de bedrijven en een grotere arbeids productiviteit zullen kunnen worden onder vangen. ADVERTENTIE VOOR HUIS EN TUIN LIGSTOELEN - TUINPARASOLS VRAAGT PRIJSCOURANT P. F. L. DE RIDDER HARTENSTRAAT 21 Telefoon: 31180, AMSTERDAM De maximum bedragen, die per jaar voor het onderhoud van woningwetwoningen mogen worden besteed, zijn verhoogd. Laastelijk waren deze bedragen vastge steld op respectievelijk 54,51,en 48,al naar gelang van een bepaalde klasse-indeling van de gemeenten. In een brief aan de gemeentebesturen heeft minister Witte thans medegedeeld, dat van 1 Januari 1954 af verhoogde nor men zullen gelden voor alle in exploitatie zijnde en in de toekomst in exploitatie ko mende woningwetwoningen. De nieuwe normen zijn vastgesteld op respectievelijk 89,81.en 73,al naar gelang van de klasse-indeling. Krachtcentrale voor Indonesië TOKIO (United Press) Volgens het persbureau Kyodo zal de Japanse gezant Eiji Wajima op 10 Juni op zijn post in Djakarta terugkeren met nieuwe instruc ties aangaande de netelige kwesties der oorlogsschadevergoeding. Wajima begaf zich op 21 April naar Japan, nadat Indo nesië had gevraagd om een interim-beta ling van 57.000.000 dollar binnen twee jaar. Volgens het genoemde persbureau blijft Japan de voorkeur geven aan een betaling ineens en wenst dit land de handelskwes tie gescheiden te houden van de besprekin gen over schadevergoeding. Het nieuwe schadevergoedingsplan van Japan zou vol gens „Kyodo" de bouw van een 60.000 kilowatt hvdro-electrische krachtcentrale in de rivier de Asahan in Noord-Sumatra omvatten. Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 22/23 JUNI 1954 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De vierendertigjarige G. J. C. fietste Donderdagavond om kwart voor acht op de Rijksstraatweg in Noordelijke richting vlak achter een vrachtauto. Toen de be stuurder van de vrachtauto zijn vaart ver minderde om de Raadhuisstraat in te rij den raakte het voorwiel van de fiets tus sen de dubbele achterwielen bekneld. Het voorwiel werd opgetild, waardoor de heer C. van zijn fiets viel. Hij liep schaafwon den aan zijn rechterarm op. Het voorwiel werd beschadigd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9