<^Brieuen aan de redactie Twee schilders exposeren hij Leffelaar Tot straks in Royal Kort en bondig Autobotsing op de Rijksstraatweg HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Saarlanders verloren van Nederlandse tafeltennissers Ronde van Haarlem-Noord in Sportweekprogramma Bromfiets in botsing met personenauto Tentoonstelling Kinder schilderschool verlengd Academische examens Collecte voor kleuterhuis „Margriet" Interscholaire zwem wedstrijden in Overveen Jb. Kijne hield receptie „Pro Juventute" wil 1000 Zeeuwtjes vacantie geven Tandbederf de meest verbreide volksziekte Jaarvergadering van Christian Science Boeten wegens overtreding van Bioscoopwet Haarlemse Luchtvaartclub behaalde kampioenschap Menigvuldig gebrom in Hilversum Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 8 JUNI 1954 DE schilderijen van Wim Roosmalen, geëxposeerd in de turn zaal van Kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem, dragen zeer duidelijk het merkteken van hun land van her komst. Men hoeft er niet over ingelicht te zijn dat deze Bel gische schilder zijn studie te Maastricht gemaakt heeft, want het artistiek klimaat van deze stad, voor een niet gering deel door Charles Eyck gevormd, laat zich, zowel in de keuze der onderwerpen als door de visie, bij eerste oogopslag herkennen. In dit geval wil hiermee gezegd zijn, dat de persoonlijke visie van Wim Roosmalen nog vrijwel schuil gaat achter de boven genoemde. Hoewel hier en daar aantrekkelijke onderwerpen, zoals het strand te Positano, behandeld worden op een wel smaakvolle en vlotte manier, blijft dit alles toch te veel steken in handigheid om echte ontroering te kunnen oproepen. Het decoratieve element, dat in dit werk wel aanwezig is, mag mis schien een verfrissende invloed op de schilderkunst gehad heb ben, zolang men zich bezig houdt met de kunst van het „tableau de chevalet" kan men met enkel decoratieve expressiemiddelen niet volstaan. Zelfs al neemt men Duffv als voorbeeld, dan moet men erkennen dat ook deze verfijnde Fransman met zijn kleur vlakken en lijnschema's, ruimte en adem wist te suggereren. De schilder Roosmalen zal zich rekenschap moeten geven van de vele mogelijkheden die tot verruiming en verdieping van zijn talent nog openstaan, wil hij aan de boeiende onderwerpen, die hij tot dusver behandelde, overtuigingskracht geven. IN DE BOVENZAAL van de zelfde kunsthandel is heel iets anders te beleven. Hier hangt een aantal schilderijen van Dirk Ondes. die door hun primitieve uitdrukkingswijze, welke even wel een zeker raffinement niet uitsluit, mij aanvankelijk geheel meesleepten. Het vreemde is dat ik, toen ik deze werken gezien had en mij weer buiten bevond, aan datgene wat me eerst over rompeld had door zijn beminnelijke naïveteit, begon te twijfe len. De overweging, dat de schilder toch klaarblijkelijk wel eens iets gezien moet hebben van het expres sionisme van Fraur Marc en van Herman Kruyder, dat ook Picasso en Chagall soms even om de hoek komen kijken, behoeft geen overwegend bezwaar te zijn, maai de onbevangenheid die het werk van een Rousseau le douanier zo verbazingwek kend maakt) is hier toch niet. Dirk Ondes schildert het leven in een kleine dorpsgemeenschap en ziet dit met veel humor. De moeders die met haar kin deren wandelen, zijn zelf eigenlijk nog kinderen, die met poppen spelen. Soms bezoekt een vreemdeling het gehucht. Hij loopt veel te hard door de kleine straatjes en de bewoners trekken zich niet zozeer vijandig als wel schuw en tevens nieuws gierig terug. Er is ook een schilderijtje van een Zuidelijke dorpsstraat, waarin twee dames zich onvervaard ter kerke spoeden, nagestaard door twee figuren aan de over kant, die dit voorbeeld stellig niet zullen volgen. Iets komieks van ..bij ons op het dorp", iets van kleingeestigheid die niet boosaardig wordt, leeft er in deze kunst, die vooral vertellend is. Eigenlijk moet men verbeeldingen als deze alleen maar bezien en ondergaan. Zo gauw men de pen ter hand neemt loopt men gevaar er te veel bedoelingen achter te zoeken en theorieën aan te verbinden, waardoor men zich identificeert met die Zaterdagavond reden acht grote autobus sen met vierhonderd Saarlandse tafelten nissers over de grens bij Maastricht, waar zij door een deputatie van de afdeling Haarlem van de NTTB werden opgewacht. Daarna vond de officiële ontvangst plaats voor alle groepen namens Haarlem, de or ganiserende afdeling, het hoofdbestuur en de stad Maastricht. In Haarlem sprak voorzitter Van Dijk een kort openingswoord. Zondagmorgen werd een zeer geslaagde tocht per boot ondernomen naar Avifauna en daarna reed men per bus naar het strand van Noord- wijk. Des avonds was er een grote feest avond in Dreefzicht, die door muziek van de Spaarneboys en de Polderjongens werd opgevrolijkt. Tweede Pinksterdag vond in het Taf el - tennishuis het tournooi plaats. Al spoedig bleek, dat de Haarlemmers belangrijk ster ker waren, daar zij de meeste gasten reeds in de poules uischakelden. In de over gangsklasse ging de eerse prijs naar H. Heizenberg (Hilversum), die G. Oudt (Heemstede) in vijf games versloeg. Groep B was voor R. Voogt (Togido), met een ruime overwinning op H. Blatter (Turmspieler Wiebelskirchen). Ook in klasse C drong een Saarlander tot de fina le door, maar ook deze verloor hier. Win naar was G. Vermolen (GTTC), en de tweede prijs ging naar G. Thijssen (Turm spieler). Bij de dames was het een volledig Haar lemse aangelegenheid. A. Lahey (Johez) won de finale na een spannende twee ga- messtrijd tegen N. Simon (te Zaanen). Dinsdag gaat de gehele groep naar Zandvoort en 's avonds vindt in hel tafeltennishuis het afscheidsfeest plaats. Het vertrek is bepaald op Woensdagmor gen om 7.15 uur. Tafeltennis in de Sportweek Zondagavond is er in het Krelagehuis om 19.30 uur een tafeltennisdemonstratie, waaraan door enkele uitstekende Neder landse spelers wordt deelgenomen. Het zijn W. Peel (Rapid, Amsterdam), J. Scheffer (Quick, Hilversum), B. v. d. Spek en J. Hogendoorn (Wibo, Den Haag). Als onderdeel van de elfde Haarlemse Sportweek, houdt de Haarlemse wieler vereniging H.S.V. ..De Kampioen" op Dinsdagavond 15 Juni haar jaarlijkse Ronde van Haarlem-Noord voor amateurs. Door de grote belangstelling die in ren- nerskringen voor deze Sportweekronde bestaat, heeft het „Kampioen"-bestuur zich genoodzaakt gezien om tot selectie over te gaan. Evenals voorgaande jaren wordt de wedstrijd gehouden op het ruim twee kilo meter lange parcours. Delftlaan-Orion- weg-Mr. Jan Gerritszlaan en Anthony Fokkerlaan, dat veertig maal door dé ren ners moet worden afgelegd. Onder de deelnemers, die in deze ronde van start gaan, bevinden zich de Amster dammers: Wiese, Bredius en de jeugdige sprinter Captcin, de renners Braat en Verse veld uit Aalsmeer, de Alkmaarders Rol en Sloot, de sterke Wim Snijders (win naar in ronde van de Haarlemmermeer en N.W.-Nederland)., M. Snijder,, Cornelisse, Tienstra en Bakker allen uit Halfweg, de Beverwij kers Hofland, De Ruiter, Gelder mans en De Nijs. Voorts nog tal van favo rieten zoals de nationale schaatskampioen Egbert van 't Oever uit Lisse. De organiserende vereniging komt in de strijd met haar grote favoriet Rusman (winnaar in 1952 en 1953, tweevoudig clubkampioen en winnaar ronde van Vlaanderen 1954). de jonge Steenvoorden (winnaar in Ronde van Duisburg en Goirle), Van der Kamer, Van 't Hof, Piet en Tonny Peters, W. Voorting, Jan en Wil Eelsing, D. Bes, De Bie, T. Martens en al haar andere leden. De start voor deze wed strijd is des avonds om zeven uur op de Delftlaan- toeristische vreemdeling in het „dorp" van Ondes, die niet in de gaten heeft dat men achter de hand om hem glimlacht. Voor de liefhebbex-s van grafiek zij er nog op gewezen dat er een interessante collectie etsen 'van P. Dupont en Willem Witsen bij Leffelaar in portefeuille is. OTTO B. DE KAT Maandagmorgen omstreeks halfnegen is op de Heemsteedse Dreef, nabij de Cru- quiusweg een ernstig verkeersongeval ge beurd. Op het Wipperplein reed de 58- jarige bromfietser P. H. uit Haarlem, met zijn zestienjarige zoon Hans achtei*op. De heer H. moest volgens aanwijzigingen van een verkeersbord, teneinde de Cruquius- weg te bereiken, naar links de rijbaan van de Heemsteedse Dreef kruisen. Hij heeft daarbij niet voldoende acht geslagen op een van achteren naderende personen auto, die met de bromfiets in botsing kwam en een twaalftal meters verderop tegen een boom tot stilstand kwam. De voorzijde van de auto werd ernstig be schadigd. De bromfiets wex-d vernield. De bromfietsbestuurder is naar de Ma- riastichting vervoerd, doch kon spoedig naar huis terugkeren. Zijn zoon werd met een chedelbasisfractuur eveneens naar de Mariastichting vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De tentoonstelling van het werk der Haarlemse kinderschilderschool van de heer A. de Boer, die gehouden wordt in de Vishal, is wegens de grote belangstelling verlengd tot 21 Juni. „Paard met cypressen" (olieverfschilderij) door Dirk Oudes. Aan de Economische Hogeschool te Rot terdam is geslaagd voor het doctoraal examen economie de heer D. Bijleveld te Haarlem. Van 14 tot en met 19 Juni collecteei't kleuterhuis Margriet", dat op 19 Juni ne gen jaar bestaat. Het Haarlemse publiek zal er ook dit jaar voor zorgen, dat geen kleuter, die een kuur bij „Margriet" nodig heeft, afgewezen behoeft te worden. Dat gedeelte van de exploitatiekosten, dat niet gedekt wordt door subsidies en verpleeg- gelden der ouders (velen kxxnnen dit bedrag niet ten volle betalen) moet door de op- bx-engst der collecte worden aangevuld en in de laatste drie jaren is dit steeds gelukt. Ook nu zal het weer mogelijk zijn, mits een gelijk of liefst een groter aantal col lectanten wil meewerken. In Augustus zal het nieuwe huis aan de Anna van Burenlaan gereed komen, voor een belangrijk deel gefinancierd uit de op brengst van de beide loterijen. Het Haar lemse publiek heeft deze mooie aanwinst bij de zorg voor de volksgezondheid dus zelf tot stand gebracht. Voor de medewerkers aan de collecte wordt in October een avondfeest aangebo den door de Haarlemse Muziek en Amu sements Vereniging „De Melodisten". Bescheiden voor de collecte worden van Donderdag 10 Juni af elke avond van 7.30 tot 9 uur uitgereikt op kleuterhuis „Mar griet, Kennemerplein 3. Desgewenst wor den deze na schriftelijk of telefonisch ver zoek (telefoon 19188) aan huis bezorgd. ADVERTENTIE De voornaamste uitslagen van de Zater dag in Stoop's bad gehouden interscho laire zwemwedstrijden zijn: Jongste meisjes: 25 meter schoolslag: 1. M. Fuykschot, Coornhert lyceum. 19,9 sec.; 2. C. Schaefer, Klaas de Vriesschool, 20,2 sec.; 3. J. Moors, HBS-A. 20,3 sec. 25 meter rug slag: 1. S. Braun, HBS-A, 17,8 sec.; 2. L. Aartsen, Hartenlustschool, 18,6 sec.; 3. L. Paanakker, Sancta Maria, 18,8 sec. 25 meter vrije slag: 1. D. Hilbrink, J. P. Thijsse lyceum. 16 sec.; 2. E. Frijn, Klaas de Vries school, 16 sec.; 3. M. Mohn, Kennemer ly ceum. 16,3 sec. Oudste meisjes: 25 meter schoolslag: 1. L. Dekker, Kennemer lyceum, 19 sec.; 2. N. de Zwart, Klaas de Vriesschool, 20,5 sec.; 3. It. Metger, HBS-A, 20,9 sec. 25 meter rugslag: 1. N. Smit, Sancta Maria, 18 sec.; 2. L. Bij kerk, Christelijk lyceum, 18,1 sec.; 3. A. Otsen, A. H. Gerhardschool. 18,6 sec. 25 meter vrije slag: 1. M. Smit, Christelijk lyceum, 15,9 sec.; 2. J. Wesseldijk, meisjes HBS, 15.9 sec.; 3. M. van Wijk, Kennemer lyceum, 16,1 seconde. Jongste jongens: 25 meter schoolslag: 1. P. de Klerk. Kennemer lyceum, 18.4 sec.; 2. R. Jansen, Klaas de Vriesschool. 18,7 sec.; 3. P. Ludding. Coornhei-t lyceum, 19.2 sec. 25 me ter rugslag: 1. P. Fuykschot, Coornhert lyceum. 15,5 sec.; 2. R. Watertor, KI. de Vriesschool, 18 sec.; 3. R. v. d. Linden, Ken nemer lyceum, 18,2 sec. 25 meter vrije slag: 1. A. Brand. Kennemer lyceum, 14,4 sec.; 2. F. Boekei, Coornhert lyceum, 15 sec.; R. Heidei-, A. H. Gei-hardschool, 15,2 sec. Oudste jongens: 50 meter schoolslag: 1. B. Fabel, HBS-A, 35,5 sec.; 2. P. Maier, Ken nemer lyceum, 38,6 sec.; 3. K. Lakerwa, Kennemer lyceum, 38,7 sec. 50 meter rug slag: 1. J. Maassen, Hartenlustschool, 37 sec.; 2. W. v. d. Zwaan, Kennemer lyceum, 38,1 sec.; 3. G. Schwippert, Christelijk lyceum, 37.7 sec. 50 meter vi-ije slag: 1. R. Prins, Christelijk lyceum, 28.6 sec.; 2. M. Wories, Kennemer lyceum, 20.2 sec.; 3. P. Fuhrop, J. P. Thijsse lyceum, 30,3 sec. Eindstand. Jongste meisjes: 1. Klaas de Vriesschool 29% pnt.; 2. Coornhert lyceum 28 pnt. Oudste meisjes: 1. Kennemer lyceum 40 pnt.; 2. Christelijk lyceum 33% pnt. Jongste jongens: 1. Kennemer lyceum 48% pnt.; 2. Coornhert lyceum 34% pnt. Oudste jongens: 1. Kennemer lyceum 41 pnt.; 2. Christelijk lyceum 33 pnt. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als hoofd van de Nicolaas Beets- school te Heemstede, heeft de heer Jb. Kijne, Zaterdagmiddag een receptie in het gymnastieklokaal van de school gehouden. De zaal was dank zij de tuinlieden van de Stichting „Meer en Bosch" fraai met bloemen versierd. Onder de ruim hondei'd bezoekers, die de heer Kijne geluk wensten, was de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappax'd en zijn echtgenote, de wethouder van Onderwijs, de heer H. Disselkoen, de heer H. M. van Uxxen, oud wethouder van Heemstede, tal van colle ga's, waaronder mejuffrouw A. Bossaert, hoofd van de St. Augustinusschool en broeder Tarcitius, hoofd van de St. Aloy- siusschool, ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, wethouder Bakker van Haarlem en tal- x-ijke vrienden, bekenden en oud-leei-lin- gen. De eerste bezoeker was prof. dr. De Vrijer, die zevenentwintig jaar geleden als voorzitter van het schoolbestuur te Bloemendaal fungeerde, waar de jubilaris bij het onderwijs werkzaam was. De heer Kijne werd toegesproken door de burgemeester van Heemstede, die her innerde aan de voorbeeldige verstand houding tussen het gemeentebestuur en de Nicolaas Beetsschooï. Verder bracht spre ker zijn grote waardex-ing onder woorden voor het feit, dat de jubilax'is aan zovele kinderen iets voor het leven wist mee te geven. De burgemeester betrok ook me vrouw Kijne in zijn hulde, die haar man altijd zo trouw ter zijde heeft gestaan en voor hem een stille, maar vooral rustge vende kracht is geweest. Te Amsterdam is op 75-jarige leeftijd overleden de heer A. W. Volmer, die meer dan vijftig jaar directeur is geweest van het American Hotel te Amsterdam. (Verkort weergegeven Kweekschool. In Haarlems Dagblad van 2 Juni j.l. staat een advertentie van de Rijks-Kweekschöol voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. Deze advertentie, die be kend maakt dat de aanmelding voor de cus- sus 19541955 kan geschieden, eindigt met de mededeling: Op 7 September start de nieuwe oplei ding. Behalve verbaasd, was ik, ik kan wel zeggen vei-bijstei-d, dat aan een Nederlandse inrichting als de Rijks-Kweekschool een woord als start wordt gebruikt, waar toch zeker geen ander woord dan begint op zijn plaats zou zijn geweest. EEN LEZERES Kamerbewoning. Dat kamei'huurders zich tot de Huux-adviescommissie kunnen wenden, wanneer zij er zeker van zijn be nadeeld te wox-den, is onder hen vrijwel algemeen bekend. Evenzo echter, dat bij een uitspraak in hün voordeel zij dan ver der geen leven meer hebben en op de schunnigste, meest gewetenloze manier „weggepest" wox-den. Wist u, dat de metho den hiervoor onderling onder de kamer verhuurders uitgewisseld wox-den, dat er bijvoorbeeld gezegd wordt: „Heb je 't al eens met de radio geprobeerd?" Deze schet tert dan op 't sterkste volume van 724 uur; natuurlijk gaat men zelf dan zoveel mogelijk uit! De „methoden" zijn legio! Wat zegt u ervan, dat men een kamei-tje ver huurt voor 30,alléén aan iemand b.h.b. h.h., wat betekent, dat zo'n slachtoffer van 8,45 uur tot 5,30 uur de dag in bioscoop lunchroom of op een bank in het park door moet bx-engen. De kamerverhuurster legt ovex-dag dan beslag op 't kamertje! Waarom kunnen de kamerhuurders niet op een directe wijze beschex-md worden door een uniforme regeling, b.v. dat wettelijk de prijs van het gehuurde gedeelte wordt be rekend naar evenredigheid van ruimte en prijs der gehele woning? Ik weet, dat er onder de verhuurders goede uitzonderingen zijn, zij bevestigen echter helaas de regel. OUD-VERPLEEGSTER Luilak. Het is mij een raadsel dat men bij ons in Haarlem 's nachts van een uur of j twee af al met een emmer of een teil achter I aan de fiets verbonden met een touw door de straten mag rijden, zowel alleen als in I groepsverband en daarbij nog zo luid moge- j lijk mag schreeuwen „luilak" enz. Ook al j is dat dan maar eenmaal per jaar; om van baldadigheid van de lieve jeugd nog maar te zwijgen. Het wordt hoog tijd dat de Haarlemse politie hier eens ingrijpt. M. VOGELSANG Waalstraat 1, Haarlem-N.. Straatnaam. Een paar jaar geleden werd in Zandvoort een nieuwe straat ge bouwd. Een nétte straat, met nette flats, die spoedig bewoond waren door nette mensen met dito namen. Bekeek je die straat, dan dacht je; die mensen wonen daar lang niet gek, met aan de achterkant dat prachtige uitzicht op de zee. Gelukkige stervelingen! Ja, dat dacht je, maar je had 't helemaal mis, want de bewoners, zoals men mij ver telde, gingen gebukt onder een schrijnend verdriet, en de naam van de straat was daar de oorzaak van. Die straat heette en het was ook erg de Herman Heijermans- straat. Na enige tijd, toen men elkaar wat beter kende, stak men de hoofden bij elkaar. Een request met weinig steekhoudende argumenten, waarin onder meer gezegd werd dat niemand wist waar de Herman Heijermansstraat was, en dat deze straat beter op zijn plaats zou zijn in Zandvoort Noord, omdat daar al een Vondel- en een Tollensstraat waren, ging in zee, voorzien van de handtekeningen van bijna alle be woners. De zaak kwam in de raadsvergade ring. De Herman Heijermansstraat werd omgedoopt in Favaugeplein en de opposan ten werden zoetgehouden met de belofte dat een in aanbouw zijnde straat in Zandvoort- Noord, waar een oude mannen- en vrou wenhuis zou komen, de naam van Herman Heijermansstraat zou krijgen Hoewel dit voorval al enige maanden ge leden plaats vond, kwam het mij nu pas ter ore. Naar aanleiding van het gebeui-de stelde ik burgemeester en wethouders er van in kennis dat noch mijn kindei-en noch ik er prijs op stelden dat er ooit weer in Zandvoort een straat de naam van Hex-man Heijermans zal dragen. A. E. H. HEIJERMANS—JURGENS Overneming inboedel. Naar aanleiding van het schrijven van W. V., d.d. 2 Juni '54, het volgende: Wanneer een huiseigenaar of voorzitter van een Woningbouwstichting weet dat een bewoner gaat emigreren en zijn inboe del wil overdoen aan de nieuwe bewoner, kan zowel de huiseigenaar als de voorzitter zijn bemiddeling verlenen. Wanneer zich bijvoorbeeld vijf candidaten tot de huis eigenaar of voox-zitter wenden en één hier van over voldoende middelen beschikt om de gevraagde prijs voor de inboedel te be talen, die over het algemeen niet mis is, dan zal men hem voox*keur geven boven de anderen. Wanneer de woonruimte voor de candidaat geschikt is, zal Huisvesting geen bezwaren maken, hem het huis toewijzen en zo onwetend, aan de ovex-name van de W. F. S. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ÉÉN WEEK UW BLOEMEN GRATISI Bloemen, die normaal 1 week goedblijven gaan 2 weken mee, als U te CHRYSAL geeft. CHRYSAL is voedsel voor snijbloemen. Geniet meer van Uw bloemen... koop CHRYSAL 'n Produel van de POKON - fabriek te Naarden Zondagmiddag omsti-eeks zes uur heeft zich op de Rijksstraatweg nabij de Over- tonstraat in Haarlem een aanrijding tussen twee pex-sonenauto's voorgedaan, tengevol ge waarvan de 19-jarige j. Th. N. van der L. uit Velsen met een lichte hoofdwond per ziekenauto naar zijn huis vervoerd moest wox-den. Van der L. reed met een snelheid vaxx ongeveer negentig kilometer per uur op de Rijksstraatweg in Noordelijke rich- ting en bemerkte te laat dat een voor hem rijdende auto van richting wilde verande ren. Ondanks kx-achtig remmen was een botsing niet meer te voorkomen; de auto van Van der L. kantelde tengevolge van de aanrijding. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Pleeggezinnen gezocht Het Heemsteedse rijcentrum „Te Paard", prachtige duinlandschappen van Bloemen de Bentveldse duinen werd organiseerde een Pinksterrit door de daal en Overveen. In de serene rust van deze opname gemaakt „Pro Juventute", de landelijke instel ling voor kindex-bescherming, die haar zorgen uitstrekt over kinderen van alle gezindten, heeft in overleg met het Natio nale Rampenfonds ook dit jaar een va- cantieplan georganiseerd voor ongeveer duizend Zeeuwse kinderen in de leeftijd van acht tot veertien jaar en voor een pe- i'iode van drie weken, van 22 Juli tot 12 Augustus. De adviseuse van „Pro Juventute", mej. C. S. van Ouwenaller vertelde, dat een dergelijk vacantieplan nu nog zeer nodig is. Men wil duizend pleeggezinnen in het land vinden. Men zou er al zijn, wanneer in elk van de bijna elfhonderd gemeenten die ons land telt, gemiddeld één kind werd opgenomen. Met de kerkelijke gezindte wordt reke ning gehouden. Een medische verklaring moet worden overgelegd zowel wat het pleegkind als de pleegouders betreft. Dit geeft wederzijds waarborgen. Overigens is het zo dat men zich bex-eid kan verklaren om jongen(s) en/of meisje(s) in de leef tijd van acht tot tien jaar, van tien tot twaalf jaar of van twaalf tot veertien jaar gedurende de genoemde periode bij zich te ontvangen. De directeur-generaal van de Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft in het Kurhaus te Scheveningen de jaar vergadering van de Internationale Tand heelkundige Federatie geopend. Prof. Muntendam zei dat het tandbe derf nog steeds ,de meest verbreide volks ziekte in alle landen en op alle leeftijden is maar dat er niet voldoende deskundigen zijn voor de behandeling en nog minder voor de preventie. Wil de wetenschap haar resultaten aan de volken ten goede laten komexx, dan zullen de beroepsox-ganisaties, de universiteiten, de overheid gn de maat schappelijke organen de handen ineen moeten slaan. Over het verband tussen voeding en tandziekten zei prof. Muntendam: „Het ware te wensen, indien een overheid al vorens zij uit economische motieven over gaat tot prijsverlaging van suiker en prijs- verhoging van melk, overweegt of hiermee inderdaad de economie gebaat is, omdat hierin factoren schuilen, welke bepaald nadelig voor de gezondheid in het alge meen en van het gebit in het bijzonder kunnen zijn". Tenslotte zei prof. Muntendam verheugd te zijn over het feit, dat de jaarvergade- x-ing van de federatie wordt gehouden in een land waar men op het ogenblik wor stelt met ernstige problemen op het ter rein der sociale tandheelkunde. Ongeveer 7.500 Christian Scientisten vergaderden dezer dagen in Boston en vernamen hoe hun Raad van Directeuren geestelijk begrijpen kenschetste als de sleutel tot universele vrijheid en veilig heid. De directeuren legden de nadruk op de onbeperkte mogelijkheden van geeste lijk begrijpen en verklaarden, dat de be loften van genezing in het practisch Christendom voor ieder menselijk wezen en elke groep en natie gelden. De Scien tisten wax-en vanuit vele delen der wex-eld bijeengekomen ter bijwoning van de jaar vergadering van de moeder-kerk, The First Church of Christ, Scientist, die in ongeveer 40 landen vertakkingen heeft. Tot president voor het komende jaar werd de heer William R. Knox uit Boston be noemd, die gedurende bijna 50 jaar actief aan het genezend werk van dit kerkge nootschap heeft deelgenomen. De Rotterdamse rechtbank heeft de 57- jarige B. J. W. uit Rotterdam en de 46- jarige M. D. uit Amstex-dam tot een geld boete van f 250.of een maand hechtenis en een geldboete van f 100.of twintig dagen veroordeeld. Zij zouden een smalfilm voor kinderen hebben vertoond waarmee zij de Bioscoop wet zouden hebben ovei-treden, terwijl volgens de dagvaarding zij ook geen ver gunning van B. en W. zouden hebben ge had. Deze zaak heeft in hoger beroep ge diend en de eisen waren tegen D. een geldboete van f 500.of een maand hech tenis en een week gevangenisstraf voor waardelijk en tegen W. een geldboete van f 100.alsmede een week hechtenis voor waardelijk, voor beiden met twee jaar proeftijd. De wedstx-ijden om de nationale kampi oenschappen voor modelvliegtuigen, geor ganiseerd door de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart, zijn giste ren op de Roosendaalse heide bij Arnhem gehouden. De uitslagen waren: clubkam pioen model zweefvliegtuigen: Arnhemse Luchtvaartclub. Clubkampioen rubbermo tor-modellen; Zwolse Luchtvaartclub. Clubkampioen „zuigèrmotor-modelen'': Haarlemse Luchtvaax'tclub. Individuele kampioenen werden in dezelfde volgorde van klassen: A. Teunissen, Arnhem; C. Burger, Badhoevedorp en Ruud Das, Haar lem. BINNENLAND Dr. ir. A. J. Kluyver, hoogleraar in de algemene en toegepaste microbiologie aan de Technische Hogeschool te Delft, is Maandag tegenwoordig geweest bij de opening van het nieuwe Instituut voor Microbiologie aan de Rutgers-universiteit te New Brunswick in de Amerikaanse staat New Jersey. Het insti tuut staat onder leiding van de Nobelprijs winnaar dr. Selman a Waskman. Te Chaam is de nieuwe jeugdherberg ,,'t Putven", die dank zij een gift van Esso Nedexiand kon worden gebouwd, geopend. De Vereniging van Christelijke Onder wijzers, die honderd jaar bestaat, heeft Za terdag kransen gelegd op de graven van mr. G. Groen van Prinsterer, mr. J. J. L. van der Brugghen en dr. J. Th. de Visser respectie velijk in Scheveningen, Nijmegen en Rot terdam. De Nederlandse Bond van Lederwaren- en Kofferfabrikanten heeft, mede namens de werknemersorganisaties, een verzoek gericht tot de Sociaal Economische Raad, een Be drijfschap Lederwarenindustrie in te stel len voor ondernemingen waarin ledei-weran in serie worden vervaardigd en aan de han del worden geleverd. De Rotterdamse rechtbank heeft de 46- jarige boekhouder W. H. B. uit Rotterdam tot een jaar gevangenisstraf met aftrek ver- oordeeld. Hij zou f 20.000 van de firma, waar bij hij in dienst was, hebben verduisterd en in één nacht aan de speeltafel hebben ver speeld. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist. De viering van het eeuwfeest van de Vereniging van Christelijke Onderwijzers, de oudste en grootste organisatie uit het Protestants Christelijk onderwijs, is gister avond te Amsterdam begonnen en duurt tot Donderdag. HAARLEM EN OMGEVING De onder leiding van de Nederlandse Jeugdgemeenschap op de Haarlemse scholen gehouden actie ten bate van de oprichting van een speeltuin in Oude Tonge heeft een bedrag van f 1900 opgebracht. Het vijfenveertig-jarig bestaan van de Grote Houtstx-aatvereniging zal gevierd wor den met een cabaretavond op Zaterdag 26 Juni in „De Leeuwerik", waaraan medewer ken Phillis Lane, Truus Koopmans, Benny Vreden, Peter Oran, Jan de Cler en Jacques Schutte. Voor het personeel der zaken uit de Grote Houtstraat wordt in Palace een bioscoopvoorstelling gegeven op Donderdag 24 Juni. Na afloop van de jaarvergadering van de Heemsteedse Kunstkring op Woensdag 16 Juni in het Minerva-theater te Heemstede zal Truus Kloes bij de luit volksliederen en balladen uit de middeleeuwen en ï-enaissance zingen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem zullen op Woensdagmiddag 30 Juni om vijf uur officieel ten stadhuize ontvangen een gx-oep van dertig oorlogsverminkten, bestaan de uit 16 Joegoslaven en 7 Nederlanders met hun begeleiders van de stichting „Moveo", gasten van de afdeling Noord holland van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsinvaliden. Zaterdagmorgen omstreeks lialftien is de elfjax-ige C. L. C. M. H. uit Heemstede, die hartpatiënte was, in het Sportfoxidsen- bad in Haarlem overleden. Het meisje be vond zich aan de rand van het zwembassin, toen het onwel werd Het is ter plaatse over leden; de poging, door het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, heeft niet mogen baten. De Nederlandse Lutherse Jeugdbond heeft het afgelopen Pinksterweekeinde de 67e bondsvergadering gehouden in Den Haag. Na de gebruikelijke begroetingsavond op Zaterdag werd Zondagmorgen de Pink- sterdienst gehouden in de Lutherse kerk aan de Lutherse Burgwal, waarbij de Haagse predikanten ds. A. K. van der Mey en ds. D. G. Hoevers voorgingen. Met de Evangelisch Lutherse Jongeren Federatie werd overeen gekomen een werkverband aan te gaan. De burgemeester van Bloemendaal is Donderdag 10 Juni verhinderd spreekuur te houden. De Speeltuinvereniging Flora houdt Zaterdag 12 Juni van halfvier tot tien uur en Zondag 13 Juni van drie tot zeven uur een tentoonstelling van het werk, dat de kin deren in de afgelopen winter hebben ge maakt. De op 13 Augustus van het vorig jaar opgerichte Nederlandse Bromfietsbond heeft Tweede Pinksterdag voor de eerste maal een Bromfietsdag gehouden waaraan door omstreeks 700 bromfietsers werd deelgenomen. Zij allen kwamen van hein de en ver naar Hilversum gereden waar in de koepelzaal van „De Karseboom" het eindpunt was gevestigd. In de middagbijeenkomst, die door een gevarieerd programma, uitgevoerd door radio-artisten, wex-d opgefleurd, hield de voorzitter van de bond, de heer L. H. Eker uit Den Haag, een toespraak. Hij zei dat Nederland thans ongeveer 300.000 brom fietsers telt, van wie tot nu toe slechts 3000 lid zijn van de bond. Hij sprak de wens uit, dat dit aantal spoedig moge uitgroeien, temeer, daar de bond ook goede contacten met de overheid onderhoudt. Zo heeft reeds de secretax-is-generaal van Verkeer en Waterstaat zijn sympathie met het streven van de bond getoond en op zijn beurt de verwachting uitgesproken, dot de leden het verkeersfatsoen op de weg steeds zullen handhaven. Bij het ministerie van Financiën, is, zo deelde de heer Eker mee, aangedrongen op een andere be talingsmethode van de wegenbelasting voor de bromfietsex-s. Een betalingswijze als die van de luistervergunningen door het plakken van zegels zou belangrijk beter zijn dan de huidige. HAARLEM, 5 Juni 1954 Ondertrouwd: 5 Juni, W. P. van Gils en C. M. Moonen. GEHUWD: 5 Juni, C. F. van den Eijkhof en W. Beenders; J. A. Ruys en L. A. Jetses. BEVALLEN van een zoon: 3 Juni, J. M. L. Kuperus—Broekman; 4 Juni, M. J. F. van der Veldt—Koene; J. M, C. C. Zwart—van Egmond; H. G. LubertSnellenberg; G. de Zwijger—Vrijdag; 5 Juni, H. van Ee—Bes- sem; Z. Piening—Wolf, 2 z.; A. J. M. Wil- leminkter Braake. BEVALLEN van een dochter: 2 Juni, J. Vlasveld—Rozendaal; 4 Juni, W. H. Donker —van Velthuijsen; J. A. Verputten—Koo nings; 5 Juni, M. A. de Graaff—van den Berg; G. C. Elfei-ingvan Bakel; M. E. A. Boeivan Dijk. OVERLEDEN: 4 Juni, A. Vei-loopMicha- loky, 55 j., Kamperlaan; A. C. Verstegen— Vink, 78 j., Hazepatei-slaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10