Geen reden tot wanhoop, wel tot diepe teleurstelling Levenslang voor Berkelse arts Zuid-Koreaanse regering wil de moed opgeven Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zeilers waren in hun element Grieks- Turks- Joegoslavische Raadgevende V ergadering Boodschap van Eisenhower op D-Day Het woord is aan Rechtbank verwerpt zelfmoord en hersentumor als doodsoorzaak Ge n eefse co rif ere n tie Balkanpact wordt uitgebreid Benoemingen van P.N.I.- regering wekken onrust Generaals Ely en Salan in Saigon aangekomen Fakkel uit Nederland te laat op „Utah Beach" Amerika overweegt actie tegen Guatemala Stakers schieten er op los in Buenos Aires: 2 doden Doodstraf geëist tegen 16 Egyptische officieren „Oorlog heeft geen zin" Nieuw Chinees voorstel zonder kans op succes Extra- militaire hulp uit Amerika voor Turkije Overstromingen eisten 22 doden in Slovenië Weerrapport 68e JAARGANG No 278 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 8 JUNI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 126 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. f7.-Los.se nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A P Huijsrnan UTAH BEACH (Normandië, ANP-AFP- Reuter), President Eisenhower heeft Zondag in een speciale boodschap ter ge legenheid van de tiende herdenking van de geallieerde invasie in Frankrijk verklaard, dat het feit, dat het grote oorlogsverbond van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sov.iet-Unie in vredestijd de geest van eenheid niet heeft kunnen handhaven, wel een reden tot diepe teleurstelling, doch geen reden tot wanhoop is. Eisenhower zegt verder, dat de moed. toewijding en het ge loof, die de geallieerden in de oorlog brach ten, onvermijdelijk tot welslagen zullen voeren in het onverdroten streven naar vrede, veiligheid en vrijheid. De president herinnerde aan de verrichtingen uit de oorlog, die bereikt waren „door nauwe samenwerking en vriendschap tussen vrije volken, die streven naar een gemeenschap pelijk doel". Cabot Lodge, Eisenhower's speciale af gezant, die de boodschap voorlas, zeide, dat je vraagstukken waarvoor de wereld thans staat, niet van dien aard zijn, dat zii alleen door een militaire overwinning kunnen worden opgelost. De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, bracht hulde aan de nagedachtenis van de geallieerde soldaten, die voor de vrijheid van de wereld geval len zijn. De in 'de NAVO verenigde volken hadden zich aaneengeschaard om dezelfde opdracht te vervullen. Er werden parades gehouden van Britse. Canadese, Amerikaanse, Franse, Neder landse en andere geallieerde militairen. Bij het monument ter herdenking van de geallieerde landingen heeft president Coty van Frankrijk de dank van zijn land tot uitdrukking gebracht voor het aandeel, dat de Amerikaanse huln heeft gehad in de „wedergeboorte van Frankrijk" na de oorlog. Het tijdperk van kortstondige en onzekere bondgenootschappen en coalities was voorhij, aldus de Franse president. „Do vrije landen moeten thans op elk gebied een steviee, constructieve en organisch" samenwerking tot ontwikkeling brengen." Later reed president Coty naar St. Mère Fglise,dat door Amerikaanse luchtlandings troepen op „D-Day" werd bevrijd. Hij ont hulde daar een gedenkteken. Vervolgens hegaf de president zich naar Cherbourg. In de ochtend had president Coty een krans gelegd op de Amerikaanse oorlogsbegraaf plaats te St. Laurent, waar ongeveer 10.000 Amerikaanse soldaten rusten. Veldmaarschalk Montgomery heeft Zon dag alleen een bezoek gebracht aan de be graafplaats Ranville bij Utah Beach, de laatste rustplaats van 2000 Britse soldaten. Het Wil helmus Ontroerend klonk over de stranden van Normandië het Wilhelmus ten teken van Nederlands dankbaarheid voor de bevrij ding van West-Europa, die tien jaar ge leden daar een aanvang nam. Stram in de houding keken de manschappen van de compagnie van het garderegiment fuseliers Nederland hebben een pelgrimstocht ge- „Prinses Irene" tezamen met hun krijgs makkers der geallieerde garderegimenten naar de acht wapperende vlaggen aan de masten op het invasiemonument op het strand „Utah Beach" nabij St. Marie Du- mont, terwijl ook de tienduizenden ande ren een minuut stilte in acht namen ter herdenking van de vele jonge levens die geofferd zijn op het altaar van de bevrij ding. De Amsterdamse vrijheidsfakkel is te laat op de plaats van bestemming aange komen voor de herdenking op „Utah Beach". Brigade-generaal Caffey hees het Ame rikaanse dundoek in top, naast de vlaggen van België, Canada, Groot-Brittannië, Luxemburg, Noorwegen, Nederland en Frankrijk. De Franse president Coty plaat ste in aanwezigheid van honderden bur gerlijke en militaire autoriteiten een krans aan de voet van het monument. Hij zette daarna zijn handtekening in het gulden herdenkingsboek. Zeven militaire muziek corpsen deden de nationale liederen weer klinken. Het trompetterscorps van de hu zaren van Boreel bracht het Wilhelmus ten gehore. Stram en eerbiedig stonden de autoriteiten en verzetsstrijders rond het monument. Onder hen waren de minister Staf en de minister-president van de Ne derlandse regering te Londen, prof. mr. P. S. Gerbrandy. De redevoeringen van de autoriteiten werden herhaaldelijk onderbroken door het geluid van de overvliegende straaljagers die in formatie aan de huldiging deelnamen. V erzetsstrijders Honderden verzetsstrijders uit zes Euro pese landen hadden een pelgrimage naar het voormalige slagveld ondernomen om hun gevallen makkers eer te bewijzen. Ruim tweehonderd leden van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Vol gens welingelichte kringen is er tussen de Amerikaanse republieken een grote mate van overeenstemming bereikt ten aanzien van het houden van een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken en het nemen van „weloverwogen" maatregelen om aan het communisme in Guatemala het hoofd te bieden. maakt naar Caen. Tijdens een banket van de Franse presi dent met de afgevaardigden van de voor malige verzetsorganisaties deelde de heer Coty mede, dat hij tijdens zijn bezoek aan Nederland, in Juli gaarne kennis zou wil len maken met een deputatie van de ver zetsorganisaties. Aan alle plechtigheden in Normandië nam een twintigtal Nederland se oorlogsveteranen deel, die te land, ter zee en in de lucht de geallieerde strijd macht bij de invasie in Norrhandië tér zijde hebben gestaan. De Nederlandse oud-verzetsstrijders hebben tijdens hun ruim 800 km lange pel grimstocht naar het invasiestrand zeven maal hun gevallen krijgsmakkers uit beide wereldoorlogen geëerd met het leggen van kransen aan de voet der onderscheidene monumenten in Frankrijk en België. Zowel bij de eerste Zaterdag op de Place du Concorde te Brussel als bij de laatste kranslegging van deze tocht Maandag bij het herdenkingsteken te Caen heeft de brandende vrijheidsfakkel, die de minister-president, dr. W. Drees, Vrij dag op de Dam te Amsterdam had ontsto ken, de altijd in de harten brandende dank baarheid van het Nederlandse volk voor de herwonnen vrijheid gesymboliseerd. Achtereenvolgens legden de v,oorzitter van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland, mr. B. W. Stomps, en de secretaris-generaal van de CIAR, de heer V. Boon, kransen aan de rand van de graven voor de onbekende sol daat te Rijssel, Atrecht, Amiens en te Vil- lers Bocage. Telkens weerklonk daarbij het Wilhelmus over de markten en pleinen van deze door de oorlog zo bekend geworden Franse steden. Un. Press verneemt uit Moskou dat de Russische pers, met inbegrip van Rode Ster, orgaan van het leger, gisteren of vandaag geen melding heeft gemaakt van de 10de verjaardag van D-Day. Herdenkingsplech tigheden hadden niet plaats. DIT NUMMelR BESTAAT Uil TIEN PAGINA'S Eugène Labiche: De mensen hechten zich niet aan ons door de diensten die wij hun bewijzen, maar door de diensten die zij ons bewijzen. Was er voor de zwem mers en zonnebaders maar weinig plezier te beleven aan de kille, winderige Pink sterdagen, de zeilers waren in hun ele ment. Voor hun sport was het ideaal weer en zij zijn er dan ook in grote drommen op uitgetrokken om op meer en plas hun sportieve hartstochten uit te leven. Onze fotograaf knipte hen in volle actie tijdens de Goudse Zeilweek op de Reeuwijkse plassen. BUENOS AIRES (Reuer) Postende stakers hebben een secretaris van de me- taalbewerkersbond doodgeschoten voor een grote fabriek nabij Buenos Aires. De stakers dwongen arbeiders de fabriek te verlaten. Er viel nog een dode en een aan tal gewonden. In het gehele gebied van Buenos Aires hebben de stakers onder be dreiging met vuurwapens de fabrieken ge dwongen te sluiten. De staking, die gevoerd wordt voor ver hoging van de lonen is drie weken geleden begonnen en omvat 165.000 man. Een week geleden ontstond onenigheid onder de ar beiders zelf, doordat de vakverenigingen een accoord tekenden dat door een deel der stakers onbevredigend werd geacht. Vrijdag heeft zich ook een schietpartij voorgedaan, waarbij drie personen werden gedood en 48 gewond. De minister van Binnenlandse Zaken, Angel Borlenghi, heeft gezegd, dat de rege ring zich niet zal mengen in de interne aan gelegenheden van de vakbond, maar dat zij de politie opdracht heeft gegeven het plegen van gewelddaden tegen te gaan. CAIRO (Reuter) Het Egyptische open bare ministerie heeft de doodstraf geëist tegen 16 officieren, die op het ogenblik terecht staan op beschuldiging van samen zwering tegen de Egyptische regering. Volgens een getuige was het de bedoeling geweest van de samenzwering het parle mentaire leven in Egypte te herstellen door middel van "een staatsgreep onder leiding van generaal Naguib op 28 April. Het revolutionnaire tribunaal heeft be sloten, dat de zittingen van nu af besloten zullen zijn, met het oog op het „openbaar belang". Het initiatief tot de gedachtenwisseling over deze kwestie is van de V.S. uitgegaan, die van mening zijn, dat er voldoende gron den zijn om het verdrag van Rio voor we derzijdse beveiliging van toepassing te ver klaren op de situatie in Centraal-Amerika, tia de aankomst van 2.000 ton wapens uit communistische landen in Guatemala. Patrick J. Hillings, republikeins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, is uit Centraal- en Zuid-Amerika terugge keerd met een rapport waarin hij verklaart dat geheel Centraal-Amerika door het com munisme wordt, bedreigd. Hij beveelt een handelsblokkade van Guatemala aan. Hij acht het aan geen twijfel onderhevig, dat de regering van Guatemala communistisch is. Amerikaanse marinevaartuigen contro leren de vaarroutes naar Midden-Ameri kaanse en speciaal Guatemalaanse havens. Het Amerikaanse departement van Lands verdediging heeft gezegd dat er geen sprake is van aanhoudingen van koopvaarders HAVANNA. President Batista van Cuba heeft een wet getekend, op grond waarvan communisten uit regeringsdienst kunnen worden ontslagen en buitenlanders, die zich met communistische propaganda bezighouden, het land uit kunnen worden gezet. Hedenochtend heeft de Haagse recht bank de uitspraak gedaan in de zaak tegen de Berkelse arts O. en deze conform de eis wegens moord op zijn echtgenote door mid del van cyaankali veroordeeld tot levens lang. Nadat de president van de rechtbank het vonnis had voorgelezen, viel er een diepe stilte in de rechtzaal. Óp de publieke tri bune stonden zeer vele belangstellenden, die doodstil hadden geluisterd naar de voorlezing van de overwegingen. De verdachte O. liet ook nu, evenals bij het onderzoek ter zitting, geen spoor van emotie zien. Een der verdedigers, mr. Huy- gens, verklaarde, cat O. beroep tegen het vonnis zal aantekenen. In haar overwegingen verklaart de recht bank onder meer, dat de verdachte heeft gepoogd de mening ingang te doen vinden, dat zijn echtgenote uit eigen wil. cyaankali zou hebben ingenomen en dus zelfmoord zou hebben gepleegd. De rechtbank ver werpt deze veronderstelling. Er is geen enkel feit aannemelijk ge maakt waaruit zou zijn af te leiden dat zijn echtgenote dat oogmerk zou hebben gehad en door enige handeling daaraan uitvoering zou hebben gegeven. Hetgeen daaromtrent door de verdachte is aange voerd berust slechts op eigen volkomen oncontroleerbare beweringen, welke hij heeft trachten te staven door een, naar hij beweert door zijn echtgenote geschreven briefje. De inhoud van dit briefje stemt echter niet overeen met hetgeen door de verdachte ter terechtzitting over die be weerde zelfmoordpoging is medegedeeld. Hetgeen de verdachte over die poging, waarop dat briefje zou slaan, mededeelt, verwerpt de rechtbank als absoluut onge loofwaardig. Het zou toch onverklaarbaar en daarom ondenkbaar zijn, dat, indien verdachte's echtgenote inderdaad zulk een poging had ondernomen, verdachte daarover tijdens het vooronderzoek niet zou hebben gerept. Hij verklaarde daarentegen op 3 October 1952 aan de rechter-commissaris dat hii het niet waarschijnlijk achtte, dat zijn vrouw zelfmoord heeft gepleegd. De veronderstelling van de verdachte dat de dood van zijn echtgenote het gevolg zou zijn van een hersentumor is een louter theoretische, daar noch bij leven noch na de dood van zijn vrouw ook maar een spoor van een dergelijke tumor is ontdekt. De verdediging heeft, door het doen horen van enige deskundigen, getracht de mening ingang te doen vinden van het be staan van zeer kleine tumoren, die alleen na microscopisch onderzoek zouden kunnen worden ontdekt. Het is naar het oordeel van de rechtbank onverantwoord om ter wille van een louter theoretische mogelijk heid, waarop de verschijnselen bij het sterven bovendien niet wijzen, de duidelijk aantoonbare cyaanvergiftiging als doods oorzaak uit te sluiten. Typerend acht de rechtbank de verklaring van de Engelse deskundige dr. Purchase, die een andere doodsoorzaak dan cyaankalivergiftiging mogelijk, maar niet waarschijnlijk acht. Hoewel twee doktoren met negatief re sultaat mevrouw O. on een hersentumor hebben onderzocht, heeft de verdachte des ondanks in Berkel rondverteld, dat het spoedig met zijn vrouw zou aflopen. Hierin ziet de rechtbank een sterke aanwijzing van het bestaan van voorbedachten rade bij verdachte om zijn echtgenote van het leven te beroven. Op grond"- van het rapport van de psy chiater prof. dr. E. Carp heeft de recht bank geconcludeerd dat de verdachte vol komen toerekeningsvatbaar is in strafrech telijke zin. Daar de verdachte als medicus, echtge noot en vader niet heeft geschroomd zijn vrouw, moeder van zijn drie jonge kinde ren, van het leven te beroven, en deze daad langdurig en stelselmatig door het sugge reren aan zijn omgeving van een gefin geerde ongeneeslijke kwaal, waaraan zij zou lijden, heeft voorbereid en in koelen bloede ten uitvoer gebracht, kan slechts de hoogste straf in aanmerking komen, zo be sluit de rechtbank haar overwegingen. ooocoopoocoxcco-ooavwr/ïeoooooooocoooooqc, Minister Wilson COLUMBIA (Reuter). De Ameri kaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft in een rede voor de uiii- versiteit van Zuid-Carolina gezegd, dat 8 het geen zin zou hebben het communis- g me door middel van een nieuwe ivereld- oorlog uit te roeien. Wij kunnen verkeerde denkbeelden niet jj met kogels verwijderen", zei hij. „Wij j moeten deze vernietigen door middel 8 van de waarheid, met hogere denkbeel- den en een gezonde filosofie". Een overwinning in een nieuwe wereld- 8 oorlog zou slechts kunnen worden ver- 3 kregen ten koste van zulke verschrikke- x lijke vernietigingen, dat de menselijke i i vooruitgang vele tientallen jaren ach- terop zou geraken. ioMCCCCCOKX<X*5COOCOOCOC»C>OOOOCOCOCOCCOOCOOCCCCCOCOÏCCO SEOEL (Korea), (United Press) Een welingelichte zegsman, die in nauw con tact staat met de Zuid-Korpaanse rege ring, heeft medegedeeld dat Zuid-Korea van plan is zich van de conferentie in Ge neve terug te trekken. Hij zeide dat de leider van de Zuid-Koreaanse delegatie, minister van Buitenlandse Zaken Pyun Hung Tai, van mening is dat de confe rentie geen hoop geeft op een verenigd Korea en dat zijn delegatie zich daarom omstreeks 20 Juni van de conferentie zal terugtrekken. Andere kringen zijn verder van mening dat president Syngman Rhee ontevreden is over de manier waarop minister Pyun de onderhandelingen in Genève heeft ge voerd, en hem daarom spoedig zal terug roepen. President Rhee had oorspronkelijk de conferentie in Genève 90 dagen gegeven om overeenstemming te bereiken over een „democratische hereniging" van Korea, maar een terugtrekking van de delegatie omstreeks 20 Juli zou betekenen dat deze 90 dagen zijn teruggebracht tot 60. Sommige politieke kringen in Seoel zijn van mening dat minister Pyun bij zijn terugkeer zal worden ontslagen. Chinees voorstel De Chinese eerste-minister en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, heeft de Koreaanse conferentie te Ge nève Zaterdag voorgesteld verkiezingen in geheel Korea te houden onder toezicht van de bestaande commissie van neutrale landen. In deze commissie zitten afge vaardigden van Zwitserland, Zweden, Po len en Tsjeehoslowakije. De vergadering van Zaterdag stond on der voorzitterschap van de Thailandse minister van Buitenlandse Zaken, prins Wan. Aan de conterentie over Korea ne men negentien landen deel. Het Chinese voorstel zal vrijwel zeker verworpen worden door de 16 UNO- bondgenoten in Korea. Het Westen heeft met betrekking tot de werkzaamheden van de bestaande com missie herhaaldelijk aan de hand van be schuldigingen van de Zwitserse en Zweedse leden beweerd, dat de twee com munistische landen, die lid van de neutrale commissie zijn, het werk van de commis sie inzake de controle op het Koreaanse bestand belemmerd hebben. Voor het eerst De Verenigde Staten hebben zich dit weekeinde voor het eerst rechtstreeks in verbinding gesteld met communistisch China. Een officiële woordvoerder van de Chinese communistische delegatie te Genè ve heeft medegedeeld, dat een lid van de Amerikaanse delegatie Chinese functio narissen ontmoet heeft om de kwestie te bespreken van Amerikanen, die zich in China in hechtenis bevinden en van Chi nese studenten, die in de Verenigde Sta ten worden vastgehouden. Volgens de Chinese woordvoerder zullen meer bijeenkomsten volgen. De Amerikaanse delegatie te Genève heeft tot dusver ieder contact met de Chi nese delegatie buiten de conferentiezaal vermeden. Geen verandering De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Anthony Eden heeft Zaterdag aan het kabinet verslag uitgebracht over de gang van zaken op de Geneefse conferentie De Britse regering zou hebben besloten geen drastische verandering aan te brengen in de afwachtende politiek van Engeland ten opzichte van Zuid-Oost Azië. BELGRADO (Reuter) In Slovenië, in Noord-Joegoslavië, zijn 22 personen tenge volge van overstromingen, veroorzaakt door abnormaal hevige regenval om het leven gekomen. In Zuid-Oostenrijk viel een dode te betreuren. Aan beide zijden van de grens zijn weg- en spoorwegverbindingen verbroken en werden bruggen weggeslagen. In de omstreeks 23.000 inwoners tellende Sloveense stad Celje kwamen bijna alle straten onder water te staan. Militaire vliegtuigen, brandweerbrigades en ambu- lariee-eenheden bieden hulp. Op het ogen blik zakt het water. Ook in Zuid-Oostenrijk is grote schade aangericht ATHENE (A.F.P./Reuter) Grieken land, Turkije en Joegoslavië hebben beslo ten, een gemeenschappelijke raadgevende vergadering uit afgevaardigden van de cfrie landen in het leven te roepen. Deze bekend making werd gedaan na het bezoek van vier dagen dat de Joegoslavische president, Tilo, aan Athene heeft gebracht. In de te vormen raadgevende vergade ring zullen een gelijk aantal Grieken, Joe- goslaven en Turken zitting krijgen. Het college zal afwisselend in elk der hoofd steden van de drie landen bijeenkomen. De omzetting van het vriendschapsver drag van de drie landen in een militair bondgenootschap zal, aldus de bekendma king, geschieden op de aanstaande jaar- liikse conferentie van de drie ministers van Buitenlandse Zaken te Belgrado. De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Popovitsj, heeft op een pers conferentie verklaard, dat Joegoslavië nooit tot de NAVO zal toetreden, daar het van oordeel is dat het zijn eigen belangen en die van andere landen het beste dient door zulks niet te doen. NEW YORK. Adnan Menderes; de Turkse eerste minister, die. op de terugweg naar zijn land is, heeft voor zijn vertrek gezegd dat Turkije vastbesloten is het Bal kanverdrag in een werkelijk bondgenoot schap te veranderen. Turkije wilde ook het verdrag met Pakistan verruimen. Er was volledige overeenstemming be reikt met de Verenigde Staten over het verlenen van grootscheepse militaire hulp aan Turkije en over maatregelen voor eco nomische hulp ter ondersteuning van het militair program. Uitwisseling President Tito is Zondag met een speciale trein uit Saloniki in Belgrado teruggekeerd. Het officiële Joegoslavische nieuwsagent schap Tanjoeg meldt, dat Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland een uitnodiging van Tito tot een bezoek aan Joegoslavië hebben aanvaard. Ook de Griekse premier, veldmaarschalk Papagos heeft een dergelijke uitnodiging aange nomen. Papagos en de minister van Buiten landse Zaken Stephen Stephanopoulos gaan 30 Juni naar West-Duitsland voor een offi- DJAKARTA (Aneta) Roestmadji, de waarnemende voorzitter van Bung Tomo's „Partai Rakjat Indonesia", heeft Zaterdag tegenover een verslaggever van het blad „Keng Po" verklaard, dat Bitdiono, de over geplaatste gouverneur van Midden-Java, in de uitoefening van zijn taak altijd boven de partijen had gestaan. De enigen, die thans in hun vuistje lachen, zijn linkse groepe- ringen, voor wie deze overplaatsing een glansrijke overwinning betekent. De „Keng Po" herinnert er aan hoe sterk de links ge oriënteerde Bond van Ambtenaren van het Binnenlands Bestuur, „Sebda" genaamd, en de landbouwersbond B.T.I. telkens op Bu- diono's overplaatsing hebben aangedrongen. Het socialistische blad „Pedoman" schrijft in een hoofdartikel over de bestuurssituatie in Zuid-Celebes na de controverse tussen de onlangs aangestelde- gouverneur Lanto Daeng Pasewang (een van Celebes afkom stige figuur) en de tot de P.N.I. behorende waarnemende gouverneur Winarno, die tot dusver weigerde het heft uit handen te geven. „Thans zijn," aldus „Pedoman", „in Celebes twee groepen bestuursambtenaren: zij, die alléén orders van Lanto accepteren en zij, die alleen bevelen van Winarno op volgen. Naar aanleiding van de vervanging van de gouverneurs van Midden-Java en Bor neo citeerde „Keng Po" politieke kringen in Djakarta, waarin wordt uitgesproken over de vraag, of de overplaatsing van gou verneur Budiono de algemene toestanden in het bijzonder de veiligheid in Midden-Java ten goede zal komen. Men sprak er voorts zijn verbazing over uit, dat Budiono zal worden vervangen door de (P.N.I.)-resi- dent van Pati. terwijl er veel kundiger figuren bestaan zoals de (bij de P.I.R. aan gesloten) resident van Semarang, Milono, en de oud-resident van Solo, Soebekti. cieel bezoek van vijf dagen. Bondskanselier Adenauer heeft hen uitgenodigd toen hij in Maart Griekenland bezocht. HANOI (A.F.P./United Press) Dui zenden Vietminhsoldaten rukken in de delta van de Rode Rivier op in Zuid-Ooste lijke richting naar het noorden van An- narn. De Franse post Donglai, in de Noord- Westhoek van de delta nabij Sontai, is ge vallen. De rebellen veroverden nog een tweede post, Hjepson ten Noorden van Haikong en de stelling Fapko in de nabij heid daarvan. Generaal Elv, de nieuwe opperbevelheb ber en algemene commissaris in Indo-, china, is in gezelschap van zijn plaatsver vanger voor militaire aangelegenheden ge neraal Salan, te Saigon aangekomen. De Franse regering heeft besloten Mau rice Dejean, de pas ontslagen commissaris- generaal van Indochina, te benoemen tot diplomatiek adviseur van de regering, al dus is van de zijde van het Franse depar tement van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. Generaal Elv heeft volledige vol machten op burgerlijk en militair gebied. De Franse legerleiding beschouwt Salan als de Franse generaal met de meeste kennis van en ervaring met strategie en psycholo gie der Vietminh. Hij heeft sinds 1945 bij na onafgebroken in Indochina gediend. In 1952 volgde hij wijlen maarschalk Jean de Lattre de Tassigny als opperbevelhebber in Indochina op. Van gezaghebbende zijde vernam Reuter Zaterdag te Washington dat Frankrijk de Verenigde Staten om hulp heeft verzocht bij het overbrengen van versterkingen naar Indochina. Hier werd aan toegevoegd dat het Franse verzoek ongetwijfeld zal wor den ingewilligd. (van hedenmorgen 7 uur) 2* f Cf C V weers- E - cS *2 fcS toestand S u - 5 C feü S v 2 9 Stockholm geheel bew. O 1 15 81 Kopenhagen half bew. NNW 2 18 0 Amsterdam geheel bew ZZO 7 18 0 Londen regen ZZO 6 17 5 Luxemburg zwaar bew OZO 4 18 0 Parijs regen ZZO 5 18 0,1 Bordeaux regen ZZO 6 25 1 Grenoble zwaar bew NNW 1 22 0 Nice licht bew. NNW 3 23 0 Genève zwaar bew windstil 21 0 Zürich licht bew. windstil 20 0 Locarno zwaar new NO 1 24 0 Berlijn onbewolkt windstil 15 0 Frankfort licht bew NO 3 20 0 München onbewolkt ZZO 1 15 4 Wenen half bew. W 3 17 4 Innsbruck nevel WZW 2 18 1 Rome onbewolkt windstil - - Ajaccio onbewolkt NO 2 23 0 ooaooricx)cx>?<yyyyx*rxocoococracK*yxeccaocvyyxy~' <*xxx VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Büt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, onge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking rnet enkele buien en een kans op onweer. Overwe gend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Dezelfde temperaturen of iets hogere. 9 Juni 7on op 4.21 uur. onder 20.57 uur Maan op 13 53 uur. onder 0.52 uur. Maanstanden 16 Juni 13 06 uur. Volle maan 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier' 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 Juni Hoog water: 9 03 en 21 33 uur Laag water: 4 24 en 16.50 uur. Woensdag 9 Juni Hoog water- 10.02 en 22 32 uur. Laag water: 5.17 en 17.48 uur. xocoxc»3cco3x»dcccc»xco:ccooccccooc<x*xocoococo3ococ©

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1