.HSSBffl PANG Massale jubileumviering van de N.C.R.V. in Arnhem lllllllllliilllïï,....TTTJ A? vezsMfiziifU/, van cfemsk tang. Ai PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Een lastige maag Toch ió het zo DINSDAG 8 JUNI 1954 2 Churchill's zwarte zwaan in Uden neergestreken? Gasslang gescheurd; vrouw overleden KEI P Gr. Houtstraat 1 37 naast Lu*or Bijna 200.000 bezoekers en 20.000 medewerkenden Kerkelijk Nieuws Vier slachtoffers van het verkeer in Amsterdam KNAC voor vervanging tram-bus in hoofdstad Twee jongens onder zand bedolven Werk van Johan Limpers nu ook in Amsterdam Drie speelclubs gesloten in Baarle Hertog ÜC3 AJC-Pinksterfeest Examens Bus reed tegen boom; vijf gewonden Werkgevers tegen wets ontwerp cadeaustelsel Heringa Wathrich Zevende wereldwonder N Tweede Pinksterdag heeft de N.C.R.V. in park Sonsbeek te Arnhem haar dertigjarig bestaan gevierd met een grootse jubileumbijeenkomst. Ongeveer 130 zangkoren hebben tijdens de ochtendbijeenkomst een cantate uitgevoerd, die speciaal voor deze gelegenheid was gecomponeerd. Op de grote weide in het park werd later onder meer een turndemonstratie gegeven door SOOO leden van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond. (Zie de foto). Uden De mogelijkheid bestaat, dat de zwarte zwaan, die de Britse premier Sir Winston Churchill vermist, terecht is. De Australische zwarte zwaan die tot 1 Juni in de vijver van Churchills buiten goed Chartwell in Kent, rond zwom was in Westelijke richting weggevlogen. En nu is Zondagmiddag in Volkel (Noord-Bra bant) een zwarte zwaan neergestreken. Het dier heeft onderdak gevonden bij de landbouwer de Wet. De politie te Uden, waaronder Volkel ressorteert, belde de vogelparken Avi fauna, Animali en het kasteel Heeswijk, waar ook zwarte zwanen in een vijver rondzwemmen op, om te vragen of daar zo'n vogel werd vermist. Dat bleek niet het geval te zijn. Daarom werd via de ra dio een extra politiebericht omgeroepen waarin van de aankomst van de zwarte zwaan melding werd gemaakt. Dadelijk kwamen er reacties. Enkele tientallen luisteraars belden de politie te Uden op om mee te delen, dat zij enkele dagen geleden in de kranten hadden gele zen over de vermissing van Churchills zwaan en dat het dus best mogelijk was, dat Het bewijs was niet te leveren, want het dier had geen identiteitsplaatje om poot of hals. Daarom kregen alle politieposten de mededeling over de aangevlogen zwaan. De politie in Uden en ook de heer de Wet wachten nu af of de eigenaar zich meldt. Een 48-jarige vrouw is in de nacht van Zaterdag op Zondag in haar woning te Rotterdam-Zuid door gasvergiftiging om het leven gekomen. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat een gasslang in de keuken gescheurd was. Daar de muurkraan niet gesloten was, had de woning zich met gas gevuld. ADVERTENTIE ZONBRILLEN mat optisch Juista gtaxan HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst! 8.34 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.15 Idem, 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert gebouworkest. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 14JK) Bondsdag van de Bond van Meisjesverenigingen op G.G. in Nederland. 14.45 Platen. 15.15 Strijkkwartet en altviool. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Mondharmonica ensemble, 17.30 Orgelspel. 18.00 Militaire causerie. 18.15 Platen. 18.30 Spectrum v. het Christelijk organisatie- en verenigings leven. 18.45 Kerkkoor.- 19.00 Nieuws, en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ora torium Vereniging. Philharmonisch orkest en solist. In de pauze: Ganse Heiren Ganze- veren, klankbeeld. 22.30 Hollandia roept Holland, causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en SOS-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Platen. 17.35 Gitaar ensemble. 17.50 Regeringsuitzending: Ne derland en de wereld: Nederlands-Franhe vriendschap, door mr. R. P. H. Ritter. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Sjawoeoth en het Feest van de Wet geving en van de Eerstelingen, klankbeeld. 18.50 Platen. 19.15 Praatje over consumenten belangen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek comment. 20.15 Metropole ork. en solist. 20.45 Sport. 20.55 Candida, hoor spel. 22.15 Concertgebouworkest. 22.45 Honds dolheid, causerie. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.02 Orgel spel. 23.4024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Accordeonsextet. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Strijkkwartet. 16.00 Om roeporkest. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Koor zang. 18.21 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Hoorspel. 22.15 Nieuws. 22.30 Platen. 22,55-23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). Naar schatting tussen de 150.000 en 200.000 mensen hebben tweede Pink sterdag voor een dag bezit genomen van het feestelijk versierde Arnhem. Van heinde en verre waren zij gekomen om de tweede grote jubileum-samen komst van de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging, ter gelegenheid dit maal van het dertigjarig bestaan mede te maken. Meer dan 1500 vrijwilligers voor ver schillende Jubodiensten, zomede een politiemacht van 600 man, 400 leden van het Rode Kruis en E.H.B.O. waren- op de been. Er waren 800 a 900 luid sprekers, 20 kilometer telefoonnet en 165 kassa's nodig om de Jubo II goed te doen verlopen. Zes extra treinen en ongeveer duizend autobussen brachten, buiten andere middelen van vervoer, de Jubo-bezoekers naar Arnhem. Arnhem, dat zelf een honderdtienduizend inwoners telt, beleefde een invasie van on gekende omvang in zijn historie. De me nigte verzamelde zich in het stadspark Sonsbeek, waar het jubileum werd gevierd. Er werd een afwisselend programma op gevoerd van muziek, zang en sport door twintigduizend medewerkers, onder wie 3500 zangers en zangeressen, 2000 muzikan ten. 8000 gymnasten. Een ,.intrada" voor koperblazers luidde het officiële gedeelte in, dat om 10 uur begon met een dagopening door prof. dir. W. J. Kooiman. Van alle kanten uit het Larixdal van het park Sonsbeek klonk de samenzang van Psalm 138 en de Gezangen 93 en 112, met begeleiding van de muziek korpsen en ondersteund door de koren, die ook „Cantus figuratus" zongen. In zijn lustrumrede zeide mr. A. B. Roos- jen, voorzitter van de N.C.R.V., onder meer „Wij hebben geen boodschap voor een groep of partij, maar een woord voor ge heel Nederland en voor geheel de wereld, namelijk: „de Heer is God en niemand meer", aldus mr. Roosjen. Hij zeide verder onder meer dat de kerkelijke verscheiden heid en gescheidenheid toch geen beletsel behoeven te vormen om op het terrein van radio en televisie eendrachtig samen te werken. Vervolgens spraken de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de bur gemeester van Arnhem. De laatste bracht voorts als voorzitter van de „Stichting Herstel Grote Kerk Arnhem" dank voor de milde offerbereidheid die op deze morgen van de tweede Pinksterdag was getoond door de Jubo-bezoekers tijdens de collecte, die was gehouden voor het herstel der Eusebius-kerk. Daarna werd de eerste uitvoering gege ven van „Cantate III" van Henk Badings, op tekst van R. Rijnsdorp, in opdracht van de N.C.R.V., geschreven voor de tweede jubileum-ontmoeting. Hieraan werkten on der meer mee het Groot Omroepkoor van de Nederlandse Radio Unie, het Christelijk Haags Knapenkoor, de Kinderkoren van „Jeugdland". De begeleiding werd onder meer verzorgd door de Koninklijke Mili taire Kapel. Het geheel stond onder leiding van Rocus van Yperen. Een groot moment tijdens het program ma van de ochtend was de aanbieding van de totale opbrengst van de „Actie-Loesje" aan het bestuur van de „Johannastichting" te Arnhem. Loesje was met zuster Jans aanwezig. Het totaal bedrag was: 256.472. Tenslotte spraken op deze ochtendbijeen komst nog prof. dr. H. N. Ridderbos en prof. dr. A. H. E. Edelkoort, tweede voor zitter van de N.C.R.V. Bont programma De jubileum-ontmoeting werd des mid dags voortgezet met twee programma's, en wel in het Larixdal een bont programma „Jubelga jubileert", met medewerking van de Amsterdamse Politiekapel onder leiding van kapelmeester Johan Pinkse, het meis jeszangkoor „Sweet Sixteen" onder leiding van Lex Karssemeyer, het Hongaars en semble „Nador Bela" en vele anderen. Op de grote weide van het park Sonsbeek werd onder de titel „Jeugd en gratie" een gym- nastiekdemonstratie gegeven, alsmede een parade van de Gele Rijders, een historisch steekspel, een motorpolowedstrijd Neder landFrankrijk. Een paar uur werd daarop het program ma onderbroken, van welke gelegenheid de Jubo-gangers gebruik maakten om wat van Arnhem te zien. Dat gaf een enorme drukte in de binnenstad. Er was haast geen doorkomen aan, tot het moment weer aan brak dat de au to-pol owed strijd op de grote weide begon. Een militaire taptoe van de Koninklijke Militaire Kapel en de Lucht machtkapel (in ceremonieel tenue) luidde de feestelijke dag uit, die werd bekroond door een groot vuurwerk. Ned. Herv. kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vac. J. Zwij- nenburg) R. de Bruin te Barneveld. Benoemd tot hulppred. te Laren (N.H.) A. Adriani, em. pred. te Rotterdam-Delfs- haven. Ger. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Albany (West-Australië) H. van Tongeren te Rouveen. Zaterdag en Zondag zijn in Amsterdam vier personen het slachtoffer geworden van verkeersongelukken. Een 53-jarige vrouwelijke passagier van een bus, die plotseling voor een uit een zijstraat ko mende vrachtauto moest stoppen, sloeg met het hoofd tegen een ijzeren stang. Zij is in het Wilhelminagasthuis overleden. Een 63-jarige vrouw werd op het kruis punt Spaamdammerstraat-Westzaanstraat door een bestelauto aangereden toen zij zonder op het verkeer te letten linksaf wilde slaan. Zij is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Voorts zijn een 14-jarige jongen en een 66-jarige Delftenaar overleden, die bij aanrijdingen ernstig waren gewond. De K.N.A.C. heeft in een adres aan de gemeenteraad van Amsterdam aandacht gevestigd op de belemmering van de vrije en vlotte afwikkeling van het wegverkeer in de binnenstad en in nauwe straten, die zijns in ziens door het tramverkeer wordt veroorzaakt. Zij wijst er ondermeer op, dat trams aan een vaste route zijn gebonden, geen uitwijkmogelijkheden hebben en hin derpalen vormen voor het overige verkeer tevens hebben trams een onevenredig grote remafstand, vergeleken met de ove rige voertuigen in het stadsbeeld,terwijl tramvluchtheuvels meestal moeilijkheden voor het verkeer opleveren. In aanmerking nemende, dat er een grote voorkeur blijkt te bestaan voor het vervoer per bus, zowel in het buitenland als hier te lande, voor busvervoer gerin gere kapitaalinvestering nodig is, de bus door een grote soepelheid zich gemakke lijk leent voor omlegging van lijnen en de moderne bussen een zeer lange levens duur hebben, verdient het naar de mening der K.N.A.C. bij een programma tot ver betering van de verkeerssituatie in een stad als Amsterdam alle aanbeveling voor en nadelen van tram- en busverkeer nauwgezet tegenover elkaar af te wegen en vooral de mogelijkheid van gehele of gedeeltelijke dan wel geleidelijke ophef fing van de tram in alle daarvoor minder geschikte stadsstraten onder de ogen te zien. Een van hen overleden Op een afgesloten duinterrein bij de vuurtoren te Scheveningen is een ongeluk gebeurd dat aan een 12-jarige jongen het leven heeft gekost. Twee jongens waren bezig de ingang van een bunker uit te graven. Plotseling ging het zand aan het schuiven. Beide jongens werden onder zand en brokken beton be dolven. Andere kinderen waarschuwden de politie. Toen men de jongens had uitge graven bleek de 12-jarige A. T. reeds te zijn overleden. De andere jongen werd naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. ADVERTENTIE raakt telkens maagpij maag te hulp en^ spijsveite- ^agagZmet het nieuwe maagmiddel akker Van 10 Juni tot 5 Juli wordt als onder deel van de permanente expositie „Vijf generaties" in het Stedelijk Gymnastum te Amsterdam een tentoonstelling van werk- ken van de in het verzet gesneuvelde Haarlemse beeldhouwer Johan Limpers ge houden. Deze herdenkingstentoonstelling heeft eerder plaats gehad onder auspiciën van „De Groep" in het Huis Van Looy. BAARLE-NASSAU. De Belgische justitie heeft Zaterdagavond laat een in val gedaan in de drie te Baarle Hertog (Belgisch gebied) gevestigde speelclubs „Seaside", Entre Nous" en „Ciro". Het spelmateriaal werd in beslag genomen en de localen werden gesloten. Deze clubs worden in hoofdzaak door Nederlanders gevormd en staan ook onder Nederlandse leiding. Op het ogenblik van de inval waren omstreeks honderd perso nen aanwezig. Na verhoor zijn allen vrij gelaten. De luxueus ingelichte club „Ciro" was juist Zaterdag geopend. Zij is maar enkele uren in „bedrijf" geweest. ADVERTENTIE Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Aan het traditionele Pinksterfeest van de A.J.C. te Vierhouten hebben ruim duizend A.J.C.'ers deelgenomen. Vele sprekers ga ven tijdens dit feest een antwoord op de vraag: „Wie is de vrije mens?" Ds. N. Steenbeek, voorzitter van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap, zei dat de weg naar de vrijheid tot God leidt. De mens snakt ernaar dat God vrede brengt, want alleen in een wereld waar vrede is kan een mens vrij leven. W. van Hallen zei in een toespraak dat de socialistische mens de vrije mens is, die liefde en menselijkheid verkiest boven haat en macht. Prof. dr. W. Schermerhorn betoogde dat de mens zich eerst zelf innerlijk vrij moet maken, om dan verantwoordelijkheid te aanvaarden, want alleen de mens die ver antwoordelijkheid durft te aanvaarden, is vrij. De mens moet evenwicht brengen tus sen de innerlijke vrijheid en de taak waar voor hij wordt gesteld. Vooral is het nodig dat de jeugd geleerd wordt, wat vrijheid en verantwoordelijkheid betekenen. De doden werden herdacht met een kranslegging bij de Paasheuvelklok. De af deling Rotterdam voerde het spel „Tijl Uylenspiegel" op. De afdeling Den Haag voerde een nieuw genre lekenspel ten tonele. Het door Halbo C.. Kool geschreven spel „De Vogel Phoenix" werd opgevoerd door de afdeling Amsterdam. Sport, spel, zang, muziek en volksdans ontbraken niet op het programma. Voor het eindexamen zijn aan de Rijks kweekschool geslaagd de dames: K. van Gruting en A. Koster, Heemstede; A. de Haan, T. Jonkman, Haarlem; H. Kettmann, Driehuis en G. Kruijt, Santpoort. Da Costa-kweekschool Geslaagd voor het eindexamen van de Da Costa-kweekschool de dames W. Cop- Eoolse, Katwijk aan Zee; A. L. ten Hagen, isse; P. G. Lanting, Hillegom; H. M. Ver- kuyl, Assendelft, B. S. Andriessen en J. S. P. v. d. Engel, Haarlem. Jac. P. Thijsse Montessorl-lyceum Alsnog zijn geslaagd voor het eind-exa men Gymnasium, diploma A: mej. E. San ders en de heer J. W. A. Hattink. 17. „Je bent snel gekomen, loodgieter", zei de klerk van Hötel Ritz goedkeurend. „Begeef je dadelijk naar kamer dertien, waar een pijp is gebarsten. De baron, die daar verblijf houdt recommandeerde jou als een goed vakman, die het euvel snel zou kunnen verhelpen". „Tjonge, dat is aardig van die baron", dacht Panda, „ik ben benieuwd, wie hij is". Dit kwam hij al gauw te weten, toen hij kamer dertien binnen kwam en daar een bekende figuur in een elegante houding bij de lekke pijp aantrof. „Joris!", riep hij, dus JIJ bent die zogenaamde baron! Zeg eens, je hebt die pijp toch niet expres„Tut, tut, baasje", zei Joris, „ten eerste ben ik niet „zogenaamd" en ten tweede moet ik he laas uit uw woorden opmaken, dat ge me van opzettelijke vernieling van hötel ei gendommen verdenkt. Foei toch, zoudt ge werkelijk willen, dat ik pijpen vernielde, om u aan werk te helpen?" „Ikke.... ik zou, dat niet willen", stamelde Panda, „maar.eh.ik dacht". „Welaan", zei Joris, „dan ben ik weer gerustgesteld. Een ogenblik vreesde ik, dat ge handelingen van mij verlangdet, die een eerlijk zaken man niet passen. Maar goed, daar praten we dus niet meer over. En wat nu mijn aanwezigheid hier betreft, dat is slechts een nieuw bewijs van mijn zaken-instinct. Het geheim van succes is, om steeds ter plaatse te zijn, wanneer zich enig werk voordoet". In Ommen is Maandagmiddag een au tobus van de dienst Ommen-Almelo tegen een boom gereden, omdat de chauffeur plotseling moest uitwijken voor jongelui die al fietsend gingen stoeien. De chauffeur van de bus en vier passa giers werden, vrij ernstig gewond, anderen liepen snijwonden op. De meeste gewonden zijn afkomstig uit Den Ham. De heer en mevrouw II. zijn er het ergst aan toe. Beiden hebben een her senschudding en ernstige hoofdwonden op gelopen. Bovendien brak mevrouw H. een arm. De toestand van de heer H. is zorge lijk. Het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben zich in een adres aan de leden van de Tweede Kamer gekeerd tegen het wetsontwerp Beperking Cadeau stelsel. Na uitvoerig hun mening over het des betreffende wetsontwerp te hebben uit eengezet, verklaren adressanten onder meer, dat regeling van het cadeaustelsel als een van de vele vormen van econo mische mededinging in eerste instantie door het bedrijfsleven zelf dient te ge schieden. Een wettelijke regeling van een der vormen van mededinging leidt onver mijdelijk tot consequenties bij andere vor men van mededinging en tot verstoring van concurrentieverhoudingen. Een der gelijk ingrijpen mag derhalve slechts bij ernstig gebleken noodzaak, in hoge uit zonderingsgevallen en pas na zorgvuldige beoordeling van de consequenties geschie den, aldus de werkgeversverbonden, die met nadruk aan de leden van de Tweede Kamer verzoeken het desbetreffende wets ontwerp te verwerpen. Apparaten.' James Patterson, republikeins lid van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, heeft Zondag te Water- bury in Connecticut verklaard, dat pre sident Eisenhower opdracht heeft ge geven tot „slechts beperkte" ontwikke ling van twee nieuwe atoomapparaten, omdat het te gevaarlijk zou zijn proeven er mee te nemen. Dit besluit was geno men opfadvies van geleerden. Patterson wilde zich uit veiligheidsoverwegingen niet verder uitlaten. „Ik noem ze appa raten. Ik wil ze niet bommen noemen", verklaarde hij. „Witte Chrysant". De Japanse politie heeft een lid van de ultra-nationalistische partij „Witte Chrysant" gearresteerd, die bekend heeft de socialistische leiders Kawakamai en Soezoeki te hebben wil len vermoorden. Hij achtte deze veran- woordelijk voor de huidige parlemen taire crisis. Beroep. Paus Pius XII heeft Zaterdag een schrijven gericht tot de bisschoppen van die streken, waar Bonifacius, „de apos tel der Duitsers", heeft gewerkt. Het Pauselijk schrijven is uitgegaan ter her denking van het feit, dat Bonifacius en 52 anderen ongeveer 1200 jaar geleden nabij Dokkum, in Friesland, werden vermoord. De Paus doet tevens een be roep op de Europese protestanten en andere niet-katholieken om terug te keren tot de R.K. kerk. Vergiftiging. In het Italiaanse dorpje Pog- giana zijn bij 120 personen vergifti gingsverschijnselen opgetreden, nadat zij vlees van een door ziekte gestorven kalf hadden gegeten. De toestand van d-rie van hen is zorgwekkend. Médaille. Een herdershond, die bijna tien weken de wacht had gehouden bij het lijk van zijn meester, op de eenzame heide nabij Bamford in Derbyshire, heeft Maandag een bronzen médaille gekregen. Voorzorgsmaatregel. De Japanse expeditie die de Manasloe in de Himalaya zal be klimmen, zal een Boeddhistische mon nik vooruitsturen om de bergbewoners er van te overtuigen, dat men niet de bedoeling heeft de goden van de berg te beledigen. Onthulling. Hoge Sovjet-functionarissen, onder wie de minister van culturele za ken, Alexandrov, en een lid van het presidium van de Opperste Sovjet, maarschalk Boedjenni, hebben Zondag te Moskou de onthulling bijgewoond van een gedenkteken voor Oeri Dolgoroeki, de vorst, die 807 jaar geleden Moskou heeft gesticht. Schadevergoeding. Vier visverwerkende industrieën in Osaka hebben via de ge meenteraad van hun stad een schade vergoeding van ongeveer 1.300.000 gul den van de Verenigde Staten gevraagd wegens schade die zij hebben geleden door de aanvoer van radio-actieve vis. Omgeslagen. Tijdens het weekeinde is voor de Zuid-Koreaanse kust de veerboot van Poesan omgeslagen en gezonken. Alle 22 passagiers en de acht bemannings leden verdronken. Vrijdag sloeg nabij Poesan een veerboot om, waardoor 27 personen verdronken. Vergunning. Radio-Boedapest meldt, dat een Joegoslavisch militair vliegtuig, dat uit zijn koers was geraakt, vorige week een noodlanding in Hongarije heeft moeten maken. De Hongaarse regering heeft de Joegoslavische gezant te Boe dapest medegedeeld dat het toestel weer kan vertrekken. Aan de bestuurder er van is vergunning verleend naar Joego slavië te vliegen. Leven. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal in Juli een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Zij wil voor het tijdschrift „Look" een serie artikelen over het leven daar schrijven. Plaag. Een ernstige rupsenplaag heeft in het Rijnland en de Palts een schade aan de fruitteelt van naar raming 40 mil- lioen DM veroorzaakt. Men vreest, dat de helft van de appeloogst van dit jaar als verloren moet worden beschouwd. Men schrijft de plaag toe aan het warme weer en aan het nalaten van bestrij dingsmaatregelen. Verstopt. Een Tsjechische spoorwegbe ambte is, verstopt achter een lading hout in een goederenwagen, in het West- Duitse grensstation Furth im Wald aan gekomen. De goederenwagon maakte deel uit van een trein, die van Pilsen in Tsjechoslowakije naar Zwitserland reed. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES „ALLES VREEST DE TIJD, maar de Tijd vreest de Pyramiden"aldus luidt een Arabisch gezegdedat door de feiten wel iswaar weersproken wordt, maar waarin de duurzaamheid der pyramiden toch dui delijk tot uitdrukking komt. De hangende tuinen van Babyion zijn verdwenen en slechts wat brokkelige fundamenten stel len ons in staat ons zekerheid te verschaffen omtrent hun vroegere bestaan. De wijd vermaarde vuurtoren van Alexandria werd gedeeltelijk door mensenhanden gesloopt, waarna een aardbeving de res tanten in zee deponeerde. Een aardbeving ook, velde de kolos van Rhodos ter aarde en veranderde het Mausoleum in een ordeloze puinhoop, ter wijl een zelfde natuurgebeuren waarschijn lijk een einde maakte aan het bestaan van het roemruchte Zeusbeeld te Olympia. Plundering en brandstichting betekenden tenslotte het einde van de grandiose tem pel van Artemis, zodat behoudens wat brokken en scherven, niets is overgebleven van deze grootse en heerlijke menselijke scheppingen die als wereldwonderen te boek stonden. Maar de eerste en oudste wereldwonde ren hebben zich door bijkans veertig eeu wen heen weten te handhaven, t.w. de pyramiden in Egypte. De tijd en vooral ook de schennende rovershanden hebben deze trotse bouwsels niet onberoerd gela ten, maar desondanks hebben zij duizenden jaren getrotseerd en thans staan vele daar van nog onverwoest, en ogenschijnlijk on verwoestbaar, in het droge Egyptische kli maat. De bouw der pyramiden ving aan vóór de IVde dynastie, dus ongeveer 5000 jaar geleden, toen waarschijnlijk voor de laat ste koning der lilde dynastie bij Daschvr de zgn. „geknikte" pyramide werd opge richt, welk bouwsel als voorloper van de latere pxjramiden moet worden beschouwd. Door Snofru, de eerste koning van de IVde dynastie, werd vervolgens een pyramide opgericht bij het tegenwoor- dige Medum, maar om on bekende redenen werd de bouio hiervan gestaakt en ging de koning over tot de bouw van een tweede pyramide, die wederom te Daschür werd J geplaatst en die als de „rode pyramide" bekend staat. Dit bouwwerk bereikte een hoogte van 99 me ter en is de eerste pyramide van zuivere geometrische vormen. Alle latere pyrami den, te beginnen met die van Cheops, zijn navolgingen van dit grafteken van Snofru. Hoe groot het aantal pyramiden is ge- weest, dat in het tijdperk der pyramide- bouwers werd opgericht, is niet bij bena dering te zeggen, aangezien het zeer goed mogelijk is dat verscheidene totaal ver dwenen zijn, hetzij door sloping, hetzij doordat zij onder het zand begraven en aan het oog onttrokken zijn. In het eigen lijke Egypte zijn er een veertigtal die nog werkelijk pyramiden zijn, of waarvan is vastgesteld dat zij het ééns geweest zijn. Maar bovendien zijn er in de Anglo-Egyp- tische Soedan nog vele tientallen andere pyramiden in meer of minder vervallen staat, waarover we thans echter niet zullen spreken, omdat allereerst de pyramide van Cheops onze aandacht vraagt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2