Duitse burger eist herstel van de oude straatnamen Bollenkopers lijden verliezen door miniatuur-windhandel in variëteiten „Eurovisie" kan 90 millioen Europese kijkers bereiken Brand- en inbraakverzekering gekoppeld aan prijsindexcijfers Bedrijfswinst overtreft die van 1952 met 35% Bennebroek Bloemendaal Zandvoort Lisse Haarlemmermeer Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Machtig televisie-experiment geslaagd Goede beelden uit Rome en uit Zwitserland Jaarverslag A.K.U Pleidooi van Amerikaanse geleerden voor tolerantie Wethouder hielp gewonde circus-artist Voetbal voor autotocht voor ouden van dagen Een Nederlandse assurantie-primeur Verzekerde bedrag fluctueert met de koopkracht van het betaalmiddel „PARKIET-TULPEN" IN TREK BIJ EXPORTEURS Wielrijder in botsing met autobus Openluchtconcert van de „IJmuider Harmonie" Pinksterdagen in Zandvoort vielen, ondanks slecht weer, nog mee Na-oorlogse politiek van herdopen afgekeurd Buit van 'f 200 DINSDAG 8 JUNI 1954 HILVERSUM. Op eerste Pinksterdag hébben ongeveer 90 millioen televisie-kij kers kurken zien hoe Paus Pius XII zijn zegen gaf van het balcon van het Vaticaan af. He't beeld werd over de bengen van jfoord,--Italië naar Zwitserland en Frank rijk 'en verder naar België en Nederla/nd, WesZ-Duitsland en Denemarken en over Het. Kanaal naar Groot-Brittannië verder geïeid.. Het ging er in deze allereerste uitzending r^g maar nauwelijks o-m, wat er op het scherm verscheen, het ging er bij de mil- lioenen over geheel West-Europa versprei de kijkers meer cm, of er iets verscheen. Het viel dus algemeen mee, toen er Zon dagmiddag om half vier uit Montreux een goed beeld doorkwam. Het was aanvan kelijk wat regenachtig in het Zwitserse stadje, maar toen later de zon doorbrak, werd het beeld voortreffelijk, en zo kon den kijkers in geheel Europa een aantrek kelijk bloemencorso, aangevuld met vele muziekcorpsen, in de straten van Mon treux voorbij zien trekken, op hetzelfde moment als zij, die langs de straten als toeschouwers stonden. De Dans sprak Het tweede programma, dat uit Rome kwam was, vooral voor Rooms-Katholieke kijkers belangwekkend. Met behulp van drie televisiecamera's waarvan er een vanuit een toren een lensoog over Rome liet dwalen brachten de millioenen kij kers niet alleen een bezoek aan de eeuwige stad en het St.-Pietersplein, maar zij wer den ook als het ware in een massale audiëntie door de Paus ontvangen. Nadat de Camera's langs de magnifieke fresco's en beeldhouwwerken waren gereden, die de St. Pieter sieren, kwam in de consis toriezaal Paus Pi UB voor de camera. In het Italiaans, Frans, Duits en Engels, en ook met enige zinnen in het Nederlands, hield hij een toespraak.. De Paus noemde de televisie een machtig medium, waardoor de grenzen wegvallen en waarvan men hopen mag, dat het opbouwend werk zal leveren. Op deze 'wijze zal de televisie meehelpen, meer begrip onder de naties en broeder schap onder de volken te brengen. Dé Nederlandse commentaar werd bij itóze uitzendingen in de Bussumse studio aan de hand van een volledig „script" en via een speciale telefoonlijn gegeven in lichtingen uitgesproken door respectieve lijk Siebe van der Zee en Paul de Waart. De eerstvolgende uitzending in de „Eurovisie" zal Zaterdagmiddag geschie den vanuit Engeland. De Engelse televi sie zal drie gebeurtenissen uitzenden, na melijk internationale atletiekwedstrijden bij Glasgow, de parade in Londen van de Royal Navy, waarbij Koningin Elizabeth aanwezig zal zijn, en de Royal Horse Show uit Richmond. Ter inleiding van de „Eurovisie" is Za terdagavond in een extra programma van de Nederlandse Televisie Stichting een aan tal leidende Nederlands TV-medewerkers voor de lens gekomen om wat over de „maand der verrassingen" te vertellen. De secretaris van de N.T.S., de heer J. W. Ren- gelink, noemde het experiment van verle den jaar, waaraan alleen Groot-Brittannië, Het herstel van de textielindustrie, dat reeds einde 1952 was begonnen, zette zich over de gehele wereld voort, zij het niet overal in dezelfde mate, aldus begint de directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem haar verslag over 1953. De productiecijfers van katoen, rayon en wol kwamen alle boven de recordbedragen van 1951. Hun onderlinge verhouding wijzigde zich in dezelfde richting, die de laatste jaren gebruikelijk is geweest. Katoen heeft nog verreweg het grootste deel van de totale wereldproductie van textielgrond- stoffen. In 1938 was dit nog 76 procent, in 1948 73 procent en in 1953 69 procent. Wol is sinds 1948 van 13 tot 11 procent vermin derd, de kunstmatige vezels en garens zijn van 14 tot 20 procent gestegen. De produc tie van synthetische garens en vezels is in de laatste vier jaren regelmatig met 30.000 a 40.000 ton per jaar gestegen tot 175.000 ton in 1953. De markt in rayontextielgarens was een groot deel van het jaar gedrukt. De ver grote productie is wel opgenomen, maar tegen geleidelijk afbrokkelende prijzen. In de autobandenindustrie is de katoen nu vrijwel geheel door rayon vervangen. Het gebruik van nylon voor dit doel neemt slechts langzaam toe en de rayon zal zien op dit gebied voorlopig wel kunnen hand haven. De synthetische garens hebben be halve de industrie van dameskousen een deel van die van damesondergoed veroverd en dringen nu meer en meer in de weverij door,aldus het verslag. De netto winst bedraagt 31,4 millioen (vorig jaar ƒ33,6 millioen), na aftrek van i f 15 millioen vennootschapsbelasting (vorig jaar 9 millioen). Het resultaat van de be drijven is met ongeveer 10 millioen toe genomen. De rayonproducten werden ge heel afgezet en bovendien kon de voorraad worden verminderd. De synthetische pro ducten Enkalon en Akulon nemen een steeds belangrijker plaats in het productie programma in. De omzet van de bedrijven steeg tot 181,3 millioen, dit is 22-procent hoger dan in 1952. De verkoopprijzen ver toonden een daling. Dit is ten dele gecom penseerd door lagere prijzen van grond- en hulpstoffen en een vergrote efficiëncy. De grotere afzet en de bevredigende ontwikke- i ling leidden desondanks tot het resultaat, dat de bedrijfswinst van 1952 met ongeveer 35 procent overtreft. Op de gewone aan delen wordt een dividend van 12 procent voorgesteld, waarvan 4 procent interim is betaald. De gestadige uitbreiding van het perso neel, die in 1952 werd onderbroken, zette zich weer voort. Het aanbod van geschikte werkkrachten voor de fabrieken was krap, maar toch kon in de behoefte aan nieuw personeel worden voorzien. Slechts met moeite konden genoeg natuurwetenschap pelijk gevormde medewerkers worden aan getrokken. De daling van het aantal eerste jaarsstudenten aan de universiteiten en in het bijzonder aan de Technische Hogeschool vindt de directie verontrustend. Nederland, Frankrijk en Duitsland deel nemen, reeds groots, omdat velen in West- Europa de kroning van de Engelse Koningin van nabij hebben kunnen volgen. Dit Euro visie-experiment met acht deelnemende landen is echter nog veel groter. Men heeft er de laatste technische reserves voor aan gesneden, en een machtig stuk werk ver richt. De heer Rengelink bracht hulde aan de technische staven en PTT-diensten, ook die in Nederland. Het is een moeilijk expe riment, waaraan technisch veel risico's verbonden zijn, doch bij de proefnemingen zijn goede resultaten bereikt, die allerwege enthousiasme hebben veroorzaakt. Toevallig Wel heel sterk gold dat, toen men op de relais-post hoog op de Jungfrau-Joch in Zwitserland de eerste heelden uit Neder land zag met een toevalligeaanrijding in Bussums straten vlak voor de studio, waarover in de Engelse pers grote artike len verschenen. Het geval met de gesticu lerende chauffeurs was echter in scène ge zet door regisseur Ger Lugtenburg, die deze uitzending verzorgde, iets wat op de Zwitserse bergtop niet bekend is geworden. De heer Rengelink deelde voorts mede, dat wegens de Eurovisie, die alle beschik bare krachten opeist, deze maand geen normale Nederlandse programma's worden gegeven. Maar: men krijgt er 20 andere voor in de plaats. Het plaatsvervangende hoofd van de technische dienst der N.T.S., de heer P. de Vlaam, schetste nog de bijzondere techni sche voorbereidingen, speciaal voor Neder land, dat als knooppunt een zeer gewich tige plaats in het net inneemt, temeer daar in Lopik de „beeldvertalers" staan. De heer J. Castelijns gaf vervolgens een uiteenzetting over de programma's, die vele voetbalwedstrijden zullen bevatten uit de strijd om het wereldkampioenschap en voorts ten minste één programma uit elk der deelnemende landen. Tenslotte-vertelde de heer D. Simons een en ander over de omvangrijke voorberei dingen voor het Nederlandse aandeel in de Eurovisie, een op 14 Juni uit te zenden kinderprogramma uit de speeltuin-Oud- Naarden, een feest voor jeugdige vluchte lingen, dat door de aanwezigheid van Ko ningin Juliana extra luister zal krijgen. WASHINGTON. (AFP). Tien bekende Amerikaanse geleerden, die het bestuur vormen van de bond van Amerikaanse ge leerden, hebben president Eisenhower- in een open brief verzocht de veiligheidspro cedure te herzien. Zij herinneren er aan. dat talrijke Europese geleerden een be langrijke bijdrage hebben geleverd tot de ontdekking en verwezenlijking van de atoombom. De Amerikaanse geleerden zeg gen: „Wij hebben ernstige redenen om te betwijfelen, dat deze buitenlandse geleer den ons weer'zullen helpen als onze veilig heidspolitiek wordt gekenmerkt door on derdrukking van het recht om eerlijk van mening te verschillen. Wij kunnen ons van het vertrouwen van deze bondgenoten ver zekeren als wij terugkeren tot onze tradi ties van wetenschappelijke objectiviteit en democratische tolerantie (verdraagzaam heid). „De zuivering van een loyaal geleerde wegens het geven van openhartig advies betekent een ernstig gevaar voor ons land. Een dergelijke politiek zal, indien zij wordt voortgezet, de mannen met onaf hankelijke geest uit ons defensie-appa raat verwijderen. In deze eeuw, waarin nieuwe wapens bij herhaling de vernieti gende macht van hun voorgangers in de schaduw stellen, is dit een zekere weg naai de nationale zelfmoord". Tijdens de Zaterdagavond door het cir cus van Bever in Winterswijk gegeven voorstelling had de Joegoslavische kracht mens Makovec het ongeluk, bij het recht- buigen van een zes meter lang profiel ijzer, dat hij even tevoren in zijn nek had kromgebogen, uit te glijden, waardoor hij zijn rechterdij bezeerde. Met de uiterste krachtsinspanning gelukte het hem de krach lores talie op de linkerdij tot een goed einde te brengen. Makovec moest de manege worden uitgedragen. Bij het college van B. en W van Win terswijk, dat de voorstelling on uitnodiging bijwoonde, bevond zich de wethouder me vrouw Ter Baar-Van Schothorst, van be roep arts, die een breuk constateerde van het beentje achter de knieschijf. Makovec zal geruime tijd niet kunnen optreden. Ten bate van het Comité Autotocht ouden van dagen" werden Zaterdag twee voetbal wedstrijden gespeeld op het terrein van B. S. M. Een combinatie van V.V.V. uit Vo gelenzang en B.S-M. uit Bennebroek speelde tegen Concordia uit Hillegom. De combinatie won met 4—1. De tweede ontmoeting ging tussen H.B.C. uit Heemstede en Hillegom en de inzet was een wisselbeker, die H.B.C. reeds twee achtereenvolgende keren had ge wonnen. H.B.C. versloeg Hillegom met 5—1 en kwam definitief in het bezit van de beker. Na afloop van de wedstrijden volgde een samenzijn in „Oud Berg en Dal", waar de voorzitter van het comité de heer C. Breg- man de beker aan de voorzitter van H.B.C. de heer P. Kemp, overhandigde. Deze wilde de beker opnieuw ter beschikking van het comité stellen, doch dit bleek niet nodig te zijn. aangezien een ingezetene van Benne broek reeds een nieuwe beker aan het comité had aangeboden. Het financiële resultaat van deze wedstrij den was 275.— of ruim de helft meer dan verleden jaar. „NOOIT GEDACHT" Maandag hield „Nooit Gedacht" te Voge lenzang in de Hoofdvaart haar eerste vis wedstrijd, waaraan zeven koppels deelnamen. Ook dit jaar zal weer gevist worden volgens het koppelsysteem. W- Dekker ving het hoogst aantal van de dag, n.l. 108 stuks. Zondag wordt een koppelwedstrijd gehouden in oe Ringvaart. Volgens ramingen van deskundigen is het voor brand en inbraak verzekerde be drag voor inboedels in ons land momenteel 25 percent te laag in vergelijking met de. vervangingswaarde. Een dergelijke situatie heeft tot gevolg dat menigeen, d'ië door brandof inbraak, getroffen wordt, een te lage uitkering ontvangt. In de dertiger jaren waren door de toen optredende prijs daling velen te hoog verzekerd, zodat men toen naar verhouding te veel premie be taalde, Niet iedereen schenkt voldoende aandacht aan de wisselingen in de koop kracht' van het geld om de nodige aanpas singen in zijn assurantie-polis te effectue ren. Het zou ook moeilijk zijn een derge lijke berekening zelf te maken. Weliswaar zijn de fluctuaties in de koopkracht van het geld- thans niet meer zo groot'als in de eerste jaren na de bevrijding, maar toch heeft het vraagstuk zijn actualiteit niet verloren. Degene, die in 1949 zijn inboedel ver zekerd zou hebben voor 20.000 zou, op Drie eeuwen geleden zakte de dwaze tulpenwindhandel in elkaar als een kapot- geprikte ballon. De bedrijvers hiervan wisten niet, dat zij aan de grootste wind handel bezig waren, die in later eeuwen niet werd geëvenaard. Een enkele keer lijkt het er op, ook al verkoopt men niet zijn hebben en houden voor een simpele bol. Op het ogenblik bijvoorbeeld is er een rage onder de bloembollenkwekers, waarbij de parkiet-tulpen als het middel, waarin veel te verdienen valt, worden gezien. Uiteraard ligt de kwestie nu anders dan toen. In het begin van de 17de eeuw kwam de tulp in de mode. De tulpen werden dus duur en de eigenaars en kwekers werden gemakkelijk rijk. Dit viel ook andere men sen op en zij wilden ook wel eens een kans je wagen met die tulpen. Dat kansje be tekende grote rijkdom voor diegene, die op tijd wist uit te scheiden. "De andere goklustigen ervoeren, dat de handel die zij in tulpen dreven alleen op lucht was gebaseerd. Het gehele bloembollenvak is nog specu latief, zij het op een iets degelijker basis. De opbouw van de handel is nu helemaal anders dan bij andere producten. De export verkoopt een product, dat nog niet geoogst is en dus moet er altijd worden afgewacht of de binnenlandse prijzen overeenkomen met de schattingen, die men in de winter maakt. Pas in het veilseizoen in de zomer gaat men ontdekken welke soorten of variëteiten of, nog globaler genomen, kleu ren het meest worden gevraagd en dus het best worden betaald. Mensen, die dus door de historische groei moeten speculeren zijn meestal ook niet bang om het eens te proberen als men er niet toe gedwongen wordt. Die gelegenheid heeft men dan bij de nieuwe variëteiten. De bezoekers van de kassen in de Keu kenhof hebben daar bijna uitsluitend nieu we variëteiten gezien. Dit zijn tulpen, die öf door kruising gewonnen zijn óf die uit een reeds bestaande tulp „verlopen" zijn. Soms zijn ze heel anders van kleur dan de oorspronkelijke tulp en soms hebben ze een volkomen andere vorm. De kweker die zo'n verloping vindt tekent die uit, houdt deze bol bij het rooien apai't en gaat daaruit een partij opbouwen wanneer hij denkt, dat het publiek of soms alleen maar andere kwe kers, deze in de toekomst zullen gaan kopen. Wankele basis Een vrij wankele basis dus. Er zijn kwe kers die er een bepaalde „feeling" voor hebben. Deze kruisen vele tulpen met elkaar en krijgen dan soms na jaren honderden nieuwe tulpen te zien. Zij gaan dan de mooiste en de beste uitzoeken en onder werpen deze aan diverse proeven. In de eerste plaats moet worden nagegaan of zij goed groeien, dan moet de broeicapaciteit worden uitgezocht en zeer serieuse kwekers gaan zelfs na of ze al of niet vatbaar zijn voor bepaalde ziekten. Hebben de kwekers van een variëteit voldoende exemplaren, iets wat meestal tien tot twaalf jaar duurt, dan brengen zij de bloemen naar de weke lijkse bloëmenkeuring tijdens de keurdagen ;n Haarlem en Hillegom en op tentoonstel lingen. Andere kwekers zien daar de bloemen, vinden ze mooi of niet. In het eerste geval denkt men dat het publiek er ook wel zo over denkt en dan gaat men eens een kilotje van die nieuwe tulpen kopen. Meestal voor veel geld, want de kweker moet zijn moeite en zorgen betaald krijgen. Voordat er een kwantum is, dat kan worden geëxporteerd gaat er een jaar of vijftien tot twintig na de vondst voorbij. Dan pas krijgt het publiek deze bloemen onder ogen en de klant beslist tenslotte of de tulp, narcis of hyacint een handels soort wordt. Op het ogenblik worden er vele nieuwe variëteiten verhandeld. De kwekers krij gen voor hun gewone bollen vrij veel geld. Een logisch gevolg is, dat zij iets .nieuws gaan proberen. Op het ogenblik komen riu parkiettulpen in allerlei vormen en kleuren op de markt. Uit zeer vele gewone handelssoorten ver lopen deze bollen en ieder die zo'n variëteit vindt komt er meer op de beurs. De parkie ten zijn vrij hoog geprijsd op de buiten landse markt. Zo moet er voor een be paalde parkiettulp, gloednieuw en eigen aardig gekleurd, een bedrag van f 150. per kilogram zijn gegeven. De trotse ko per zag er iets in maar niet wat een ander zag, namelijk virus. De eigenaardige teke ning wérd veroorzaakt door e'êïf' ziekte, die ;de bol volkomen waardeloos maakt. De kweker zelf wist ook niet, dat de 'hol ziek was. Verwildering Een andere geval is.eveneens kenmer kend. Een kweker dacht ook een nieuwe variëteit te hebben. Deze kwam ook op de keuring. Er werd een naam aan de bloem gegeven en er werd registratie aan gevraagd. Deze keuringscommissie bekeek de „nieuwe" tulp. Op het inschrijfformu lier, dat er bij lag noteerde zij: „Kan niet worden geregistreerd; is een verwildering van die en die variëteit"; 'In plaats van een verbetering had de kweker dus éen verslechtering gevonden. De geschiedenis verhaalt niet of hij wel een koper heeft gevonden. „Het vak" wacht nu mét spanning af, waar dit alles op uit zal lopen, want ieder een is er vast van overtuigd, dat die ge weldige hoeveelheid nieuwigheden en vooral parkiettulpen beslist niet allemaal i.h de handel terecht zullen komen. Vol gens, de schattingen zullen .-er misschien een,stuk of vijf van de honderd variëteiten werkelijk handelssoorten worden. Voor de rest zal men zijn geld voor de aankoop en de vele jaren teeltkosten voor niets heb ben uitgegeven. De kopers van die nieuwe soorten zijn er echter even vast van over tuigd, dat hun aanwinst het wel zal doen en dat de anderen de strop zullen hebben. basis van,het prijsindexcijfer van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, reeds in 1950 tot de ontdekking zijn gekomen, dat hét verzekerde bedrag 2600 te laag was. In 1951 was dit verschil toegenomen tot 6809. Tengevolge van de prijsdaling in 1952 werd. het te laag verzekerde bedrag van 6800 tijdelijk teruggebracht tot gemid deld 4Ó00. Indien de polis in 1951 was gesloten voor een bedrag van 26.800, dan had men het volgende jaar al kunnen vol staan met een verzekering van 24.600. Van December 1953 op Februari 1954 ste gen de indexprijzen weer met 10 punten. Tot dusver heeft er in geen enkel land een verzekeringsvorm bestaan, welke reke ning hield met de fluctuaties in de koop kracht van het betaalmiddel. Thans heeft de directeur van een Nederlandse maat schappij echter een polis ontworpen, waar bij uitgegaan wordt van een verzekerde som, welke (voor inboedels) op en neer gaat met de stijging of de daling van het maandelijkse prijsindexcijfer van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, waarbij als basis wordt gebruikt het indexcijfer voor het gezinsverbruik van kleding en schoeisel enerzijds en dat van woningin richting anderzijds. Voor opstallen is een soortgelijke regeling getroffen. Behalve het risico van brand kunnen op de veiligheids-indexpolis ook storm,inbraak en dergelijken worden verzekerd, terwijl tevens een aanvullende index-verzekering op elders lopende polissen mogelijk is. Hoe het systeem werkt Bij het optreden van schade wordt uit gegaan van het verzekerde bedrag, ver menigvuldigd met het hoogste van de twee genoemde categorieën prijsindexcijfers. Een dergelijke „goud-clausule" in de polis brengt uiteraard een omvangrijke admini stratie met zich mede, doch hiervoor zijn vaste tabellen opgesteld, waardoor de om rekening betrekkelijk eenvoudig kan ge schieden. De jaarlijks te betalen premie is uiteraard afhankelijk van het gemiddelde bedrag waarvoor men in een jaar verzekerd is. Elk jaar wordt op de premie-vervaldag het verzekerde bedrag voor het komende jaar voorlopig vastgesteld op. grond van het in de daaraan voorafgaande maand gepu bliceerde indexcijfer. Op deze basis wordt de premie berekend, terwijl bovendien een voor.schotpremie van 20 percent moet wor den "betaald, die op de volgende premie- vervaldatum wordt verrekend, wanneer definitief is vastgesteld wat het gemiddelde verzekerde bedrag is geweest en welke premie daarover verschuldigd is. Bij de afwikkeling van een schade wordt met betrekking tot de verzeker de som uitgegaan van het in de polis vermelde bedrag, verhoogd of verlaagd overeenkomstig het gepubli ceerde indexcijfer in de-laatste maand, voorafgaande aan de schade, voorzover de stijging.-niét verder gaat dan 100 percent van het in. de polis vermelde verzekerde bedrag. Indien het prijs-indexcijfer in enig jaar een stijging te zien geeft van meer dan 100 punten, dient het verzekerde bedrag door aantekening op de polis te worden aange past. Wanneer gedurende een tienjarige ver zekeringsperiode geen schadevergoeding is uitbetaald, is de verzekerde gedurende het daaropvolgende' jaar vrijgesteld van pre miebetaling. Bij déze polis behoeft de verzekerde zich, wat eventuele schade-afwikkelingen be treft; geen zorgen te maken over de fluc tuaties in de koopkracht van de gulden en loopt men ook geen kans, meer premie te betalen dan nodig is. Ons land bezit in deze polis een unicum in de assurantie wereld, dat internationaal zeker belang stelling zal trekken omdat men ook in an dere landen met dit vraagstuk te kampen heeft. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Zon dagavond omstreeks half tien is de zeventienjarige telegrambesteller B. J. I. uit Haarlem op de Jansbrug in aanraking gekomen met een bus van de N.Z.H., ten gevolge waarvan hij met een hersenschud ding en een schouderbladfractuur in het ziekenhuis St. Joannes de Deo is opgeno men. I. raakte met zijn stuur verward in het fietsstuur van een naast hem rijdende wielrijdster, waardoor hij zijn evenwicht kwijtraakte en tegen de zijkant van een juist passerende bus aanviel. Van de zijde van de On ge vallen dienst, welke I. ter plaatse heeft onderzocht, wor den wij er op gewezen, dat het publiek zich met het slachtoffer heeft bemoeid, al vorens iemand met EHBO-opieiding aan wezig was, hetgeen vaak de critieke toe stand van verkeersslachtoffers aanmerke lijk kan doen verslechteren. I., die er aanvankelijk slecht aan toe was, maakt het thans vrij goed. Het programma van het openluchtcon cert op Woensdag 9 Juni 1954 in het Burg. Rijkenspark te Santpoort, door de „IJmui der Harmonie", dir. J. Groot, ziet er als volgt uit: Jeugdharmome: 1. Parijs-Brus sel mars; 2. Menuet van Boccherini; 3. As tarte-ouverture; 4. Landelijke Bruilofts stoet. Harmonie: 1. Florentiner Mars; 2. Raymond-ouverture; 3. Ballet d'Isoline (5 delen); 4. Slavische Rhapsodie; 5. Ria De- fileermars. Harmonie, tamboers en hoorn blazers in een marsenpotpourri. Het publiek wordt verzocht tijdens het concert, dat om half acht begin, stilte in acht te nemen. Eerste aardbeien in sloffen Op Tweede Pinksterdag zijn de eerste sloffen met aardbeien op de Beverwijkse veiling aangevoerd.Er werd al naar gelang de kwaliteit van 2.80 tot 4.20 per slof betaald. Zandvoort lag op de eerste Pinksterdag onder een druilerige regen in de vroege morgenuren, na een zon-overgoten Za terdag, die zoveel goeds beloofde. Stations van tram en trein voerden slechts enkele gasten aan en lagen vrijwel verlaten. Het zag er dus wel héél somber uit voor Zand voort, dat juist wat de Pinksterdagen be treft, zo gaarne op topdagen rekent. Doch hoewel van topdagen niet gesproken kan worden, is over het algemeen Pinksteren 1954 toch nog meegevallen. Reeds Zater dagavond arriveerden vele vreemdelingen en zaten hotels en pensions geheel vol, zo dat die avond van seizoen-drukte sprake was. Toen iri de loop van de eerste Pink sterdag naarmate de dag vorderde het weer opknapte, kreeg ook het strand een zij het bescheiden deel van deze drukte, die in het dorp heerste. Wij waren des middags in 't trekkerskamp „De Bran ding", waar geen plaatsje meer onbezet was en diverse tent-kampeerders teleur gesteld moesten worden. Ook het Caravan- camp was zeer bezet. Op Tweede Pinksterdag was de toestand nog aanmerkelijk beter. Buiten de onge veer 12.000 personen, die het circuit be zochten om aanwezig te zijn bij de Natio nale Sportwagen-races, arriveerden vele dag-bezoekers in de badplaats; bovendien was er naar de politie ons mededeelde veel doorgaand verkeer. Op het strand was het gezellig druk, zonder dat evenwel van. top-bezoek kon worden gesproken. De Zandvoortse politie-agenten waren allen opgeroepen om het verkeer te rege len en zij konden met behulp van de zes man Rijkspolitie, die gedurende de sei zoenmaanden in Zandvoort gestationneerd zijn, de grote verkeersdrukte op uitsteken de wijze verwerken. Slechts enkele kleine aanrijdingen deden zich- voor, waarbij al leen lichte materiële schade werd aange richt. Ook verder werd geen enkel ongeval gemeld, behalve uit paviljoen „De Vijver hut", waar een zesjarig meisje met haar voet onder de wip geraakte en haar enkel brak. Onder de vele vreemdelingen, die het Pinksterweekend in Zandvoort doorbrach ten, bevonden zich thans weer vele West- Duitsers. POSTDUIVENSPORT De Zandvoortse postduivenvereniging „Plei- nes" nam deel aan de wedvlucht van Orleans af, over een afstand van 531 km., welke eerste Pinksterdag werd gehouden. De eerste vogel werd getoond om 12 uur 23 minuten. De uitslagen waren als volgt: P. Koper 1, 4; K. Driehuizen 2: J. Koning 3, 6, 15, 29; A. Dors man 5, 18, 20; G. Driehuizen 7, 16, 17. 24; C. Visser 8, 10. 12: A. Molenaar 9; C. K. Draijer 11, 13; W. G. Koning 14; H. Vlees houwers 19, 26; J. N. Huijer 21, 22; H. Bar- tens 23; C. Koper 25, 27 en J. Gaus 28. Van 6 Juni tot- 4 Juli vindt een uitwisseling plaats van televisieprogram ma 's uit Engeland. Frankrijk, Duitsland, Italië, Denemarken. België, Zwitserlanden Nederland. De aankondiging van de programma's zal in al deze landen dezelfde zijn: een stralenkring, waartussen de afkortingen van de namen van de deelnemende televisiemaatschappijen. (Vdn onze correspondent in Bonn) Na dc oorlog was het een geliefde sport straatnamen te veranderen. Nergens is die sport echter zo ver gegaan als in Duitsland, vea1' éen complete „burgeroorlog" om straatnamen is gevoerd, die tot heden voortduurt. Aan de ene kant staan de so ciaal-democraten, die niet veel op hebben met wat de gemiddelde Duitse burger zich zo van de roemrijke geschiedenis van zijn land onder leiding van „grote Duitsers" voorstelt. Toen zij in de eerste jaren na de oorlog door de steun van de bezettings macht eensklaps'weer grote invloed kre gen en het in menige gemeenteraad voor het zeggen hadden, namen zij de gelegen heid te haat en noemden legio straatnamen naar bekende, soms ook naar tamelijk obscure, partijfiguren. In die tijd herdoopte men „Kaiserstrasse" in „Friedrich Ebertstrasse", „Sedanstrasse" (herinnering aan de slag bij Sedan in de Frans-Duitse oorlog van 1870/'71) in „Carl von Ossietskystrasse" enz. De nazi's had den op hun manier zo iets ook gedaan, maar de naoorlogse sociaal-democraten waren in dit opzicht nog actiever. Enige tijd bleef dat zo. Langzamerhand vatte de. gewone Duitse burger, wien zijn vaderlandse geschiedenis ondanks alle fiasco's lief was gebleven, weer politieke moed. Uitgesproken burgerlijke partijen groeiden dn sternmental en zo werden de bardies weer verhangen. Ook de straat naambordjes. Sociaal-democratische par tij-grootheden moesten hun plaats weer afstaan aan Bismarck, Blücher en andere historische figuren, die in de ban waren gedaan, omdat bijna de gehele Duitse ge schiedenis voor 1914 „op een vergissing berustte". In Frankfort ging het om de in „Fried rich Ebertstrasse" herdoopte „Kaiserstras se", die alle Frankforters nog altijd „Kai serstrasse" noemen, wat men weten moet, want de „Friedrich Ebertstrasse" komt op het hoofdstation uit en als men bij aan komst naar de weg vraagt, kan men veel tijd verliezen door naar de „Kaiserstrasse" te zoeken, die er niet is. Een voorstel van burgerlijke zijde in de gemeenteraad om de „Kaiserstrasse" ook weer „Kaiserstrasse" te schrijven, werd echter door de verenig de sociaal-democratische stemmenmacht getorpedeerd. In Düsseldorf heeft men de beroemde „Königsallee" na de oorlog vergeten te herdopen, hoewel zij aan een bezoek van de Pruisische koning aan deze stad in 1848 herinnert. Nu is een grote parallelstraat van de „Kö" gereed gekomen. En daaraan heeft de gemeenteraad, blijkbaar om een tegenwicht tegen nog bestaande monar chale gevoelens te scheppen, de naam „Straat der Republiek" gegeven. De Düs seldorf ers zijn verbolgen, want uit sympa thie met de oude keurvorst Johan Wilhelm, die elke straatjongen uit verhalen kent, hadden zij haar Jan Wilhelmstrasse ge doopt willen zien. De Heimatverein „Düs- seldorfer Jonges" riep de bevolking zelfs op de officiële naam niet te erkennen. Niet alleen in de gezapige Bondsrepu bliek, ook in de heel wat ongezelliger Duit se Democratische R.epubliek woedt de strijd om de straatnamen. In Leipzig had men ook allerlei straten andere namen ge geven. De bevolking nam het niet en „re- actionnaire elementen" togen er 's nachts zelfs of uit om de nieuwe naamborden naar beneden te halen. Eén succes heeft de „re actie" al geboekt: het „Plein van de Vre de" heet weer simpel: „Markt". In de nacht van Zaterdag op Zondag is bij de familie Boot aan de Kanaalstraat in gebroken. Een bedrag van 200 aan geld wordt vermist. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 191 vette varkens, zware 197— 398, lichte geen notering, slagersvarkens 197—200. zeugen geen notering. Handel flauw, afloop minder. 17 nuchtere kalveren van 3545, levens 110125. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-354 Nederl/47 lOOVw 100 A.K.U 22554 22754 Unilever 34454 348 Philips Gloeil. 349 354 Kon. Petroleum 503 54 502 A'dam Rubber 9554 9654 Holl. Amer. Lijn 14754 148 N. Scheepv. Unie 13654 137 H.V.A 124 12154 12154 123 Amsterd. Bank 195 195 Ned. Handel Mij. 189 181 ex.d. Rotterd. Bank 184 184 Twentsche Bank 185 189 Anaconda Copper 387/J« 38 Bethlehem Steel 69% 69 Republic Steel 58 Wie 57% Shell Union 9654 97 22% 2154 48»/» 4754

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3