Agenda voor Haarlem „Beschuit met besluit van j/ee MORRIS èefcwycufuüj! muisjes" tot het seizoen MACLEANS TANDPASTA F.DJ.-congres in Oost-Berlijn met groot vuurwerk besloten Haarlemse Cricketbond Buyze verbetert eigen record vlinderslag Gatsonides eerste in Rallye de Limousin DINSDAG 8 JUNI 1954 RECTIFICATIE Zuivering in de leiding der Franse communisten Schweitzer op weg naar de Elzas omte werken Loonsverhoging in de bloemisterij Landdag van V.P.R.O. Standbeeld onthuld voor mgr. dr. H. A. Poels Gevallenen herdacht op de Grebbeberg Eregraven in Indonesië worden goed verzorgd Resolutie van de Militaire Pensioenbond „Joe must go"-actie mislukt Slechts 50.000 F.D.J.-ers in West-Berlijn op bezoek Twintig gewonden bij trambotsing in Rotterdam Knowlands document Sport in 't kort Waterpolo HVGB-dames te zwak voor Meeuwen: vijf-nul A utomobilisme Trintignant won 12 uur race Hyères Grote Prijs van Rome voor Marimon Voetbal HFC 2 promoveert De voorstellingen tijdens de Pinkster dagen in de Haarlemse Schouwburg bete kenden tevens het einde van het toneel seizoen 1953-1954, waaraan velen bijzonder goede herinneringen zullen bewaren. Niet omdat wij kennis hebben kunnen maken met aanwinsten van blijvende betekenis, waarbij men misschien voor „De Leeuwe rik" van Jean Anouilh een uitzondering mag maken, doch vooral dank zij dikwijls uitmuntende spelprestaties. Ze liggen nog te vers in het geheugen om een opsomming te behoeven. Speciaal echter dient Ko van Dijk te worden genoemd, die zich achter eenvolgens onder meer in „Muizen en men sen" van Steinbeck, in „Hendrik de Vier de" van Pirandello en in de moderne ver sie van „Antigone" even veelzijdig als brillant onderscheidde. Ik aarzel geen mo ment hem een waarlijk gróót acteur te noemen. Hoe jammer dat de keerzijde van zijn fenomenaal talent hem zo moeilijk in een gezelschap te plaatsen maakt. Het is hier niet de plaats daar nader op in te gaan wel om de wens uit te spreken dat er toch een artistiek verantwoord milieu voor hem gevonden wordt. Van de nieuwe stukken zijn er twee, beide uitgebracht door de Nederlandse Comedie, welke niet zonder enig nader commentaar afgedaan mogen worden. Het feit, dat van de thriller „U spreekt met uw moordenaar" van Frcderik Knott meer dan tweehonderdvijftig opvoeringen moesten worden gegeven, illustreert tegelijkertijd de grote behoefte en het gebrek aan goede thrillers. Misschien doet men er verstandig aan hierin door reprises van oude successen te voorzien. Mede door de oorlogsomstan digheden zijn bijvoorbeeld de kansen van een prima voorbeeld van dit genre als „Ik heb de graaf vermoord" bij lange na niet uitgebuit. Waarbij men dan bovendien be nieuwd kan zijn naar het antwoord op de vraag, wie daarin Adolphe Engers zal kun nen overtreffen. En verder heeft vooral „De Vuurproef" van Arthur Miller veel geestdrift in volle zalen gewekt. Alleen op grond van door de schrijver ontkende, maar niettemin duidelijk aanwezige parallellen met de actualiteit? Ik geloof het niet. Mij dunkt het enthousiasme voor dit verdien stelijke, maar gemakkelijk aanvechtbare spel voornamelijk te zijn voortgekomen uit melodramatische kwaliteiten: een mijns in ziens noodzakelijke overgangsvorm naar de vernieuwing aan de wederom de volle dige mens te zien gevende, gevoelswerelden openbarende kunst van het toneel. Andere redenen tot dankbaarheid gaven de vertoningen van „Het dagboek van een deugniet" van Ostrowski onder regie van professor Scharof, die het volgende seizoen opnieuw het meesterwerk „De drie zus ters" van Tsjechov in scène komt zetten en de gave, harmonische, zij het weinig opwindende opvoering van „Maria Stuart" van Schiller door de Haagse Comedie, welk ensemble ons ook op enige plezierige blij spelen onthaalde, waarvan de gisteren ten afscheid nogmaals in Haarlem voor het voetlicht gebrachte familiegeschiedenis „Een feestelijke dag" van Andrew Rosenthal (met een kostelijke rol van Ida Wasser man) uit een vroeger seizoen op het speelplan gebleven zeker niet het beste was. Dit is echter geen seizoenoverzicht en daarom terug naar de Stadsschouwburg, waar Zaterdag en Zondag verrassend goede voorstellingen door De Toneelvereniging zijn gegeven van „Beschuit met muisjes" van Herman Heijermans, door A. Defresne met veel gevoel voor verhoudingen gere gisseerd. De belangstelling hiervoor had gerust wat groter mogen zijn, al was deze „familie-gebeurtenis" (zoals onze nog on overtroffen dramaturg deze burgerlijke tragi-comedie van 1910 noemde) dan ook geenszins een artistieke gebeurtenis, waar mee niets ten nadele van de doorgaans voorbeeldige typeringen bedoeld is. Het stuk behandelt de strijd van een aan tal in botte zelfzuchtigheid niets voor el kander onderdoende familieleden om een erfenis van honderdduizend gulden, zijnde de nalatenschap van de in een lachbui ge stikte zeeman Gerrit Bien Aimé, na een afwezigheid van zevenendertig jaar tot de zijnen teruggekeerd om zich neg eenmaal over hun kleingeestigheid vrolijk te maken. Deze familie, die een met meubels op af betaling ingericht pension exploiteert, waar geen enkele huurder het langer dan een paar weken uithoudt, zodat armoede troef is en men zelfs bij de dienstbode in de schuld staat, wordt geleid door Prosper Bien Aimé (op dergelijke averechtse namen was Heijermans verzot) in het program ma voortreffelijk geschetst als „een figuur van zelfbedriegende edelaardigheid, in houdloze gewichtigdoenerij, morele voos heid en kinderlijke ijdelheid". In de knap pe vertolking van deze rol door Hans Tie- meyer kwamen al deze eigenschappen in derdaad volledig tot hun recht, een bewon derenswaardige prestatie. Temidden van de vrolijkheid achter de als teken van rouw gesloten gordijnen ver schijnt dan echter het zielige volksvrouwtje (Anita Menist was er niet precies het type voor, maar slaagde er vooral in haar mo menten van opstandigheid in deze handicap te overwinnen) waarmee Gerrit een week te voren op huwelijkse voorwaarden was getrouwd. Zodra zij het haar voordien on bekende nieuws van de nalatenschap ver- ADVERTENT1E BARTEUORISSTR. HAARLEM-TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. '717162 ANORAKS - SWEATERS neemt, ontwaakt in haar eveneens het roof dierinstinct. Zij vecht voor de rechten van het kind, dat zij tot aller ontsteltenis ver wacht. Men tart en treitert haar dan echter zodanig, dat zij tengevolge van alle emo ties een miskraam krijgt.Vooral omdat er in de karaktertekening nergens van ont wikkeling sprake is, blijft dit satirische drama achter bij soortgelijke hekelingen van door begeerte naar geld gewekte laag hartigheid als bijvoorbeeld Ben Jonson en veel later Her.ri Becque in giftige kleuren schilderden. Het is een praatstuk zonder wezenlijke spanning, maar men amuseert zich toch wel bij al dit hitsig gekrakeel, zij het dat die vrolijkheid nooit zo helemaal van harte komt als bij de erfenisklucht van Zola, gespeeld door hetzelfde gezelschap, toen het nog het Nederlands Volkstoneel heette. Om dichter bij huis te blijven: de opge wonden familietafrelen missen ook de scherpte en de contrastwerking van „Scha kels" van Heijermans zelve: het blijft alle maal tamelijk vlakke kleinkunst. Een frag ment eruit werd trouwens door de auteur als „Falklandje" gepubliceerd. Men moet het Johan de Meester nazeggen: „Verdron ken is het gegeven in het grappige geruzie". Maar de spelers hebben de gelegenheid tot typeerkunst dankbaar aangegrepen. Zij de den weinig voor elkaar onder, zodat gelet op het voorgaande hier wel met vermelding van hun namen kan worden volstaan: Marie Hamel, Emmy Lopes Dias, Minny van Ollefen, Mary Smithuysen, Bé Schenk, Hans van Meerten en Gerard ADVERTENTIE De ln de advertentie van genoemde prijs voor MACLEANS CHLOROPHYLL moet zijn 1.20 per flinke tube Schild, waarbij een afzonderlijk woord van waardering voor de brutaal-onverschillige dienstbode van Els Bouwman niet mag ont breken. Han Surink was de lichamelijk gebrekkige zoon des huizes met een nobele inborst (echt iets voor Heijermans deze sentimentele combinatie trouwens: hij laat de jongen maar bedlegerig worden als hij hem voor de dramatische voortgang niet meer nodig heeft). Bij wijze van poging om de maatschap pelijke omgeving te doen uitkomen, had regisseur Defresne de décor-ontwerper Weynand Grijzen een kamer laten bouwen met een doorzichtige achterwand, zodat men steeds met de grauwe eenheidswonin gen uit de tijd van de eeuwwisseling ge confronteerd bleef. Enige verdieping aan de situaties gaf dat niet, want er is in dit stuk geen sprake van symboliek a la Ten nessee Williams, maar enig bezwaar bleek er niet aan verbonden te zijn. DAVID KONING. Tijdens de plechtigheden ter herdenking van de bevrijding van Europaheeft de Franse pre&dent, René Coty, in Carentan een bevrijdingsmonument onthuld ter. ere van hen die in Normandië het leven lieten. PARIJS (Reuter) Het congres van de Franse communistische partij heeft Maan dag verscheidene belangrijke vakbondsle den en parlementsleden niet herkozen voor de centrale commissie van de partij. In politieke kringen sprak men van een „zui veringsverkiezing". Maurice Thorez werd herkozen tot se cretaris-generaal, maar Auguste Lecoeur werd in het secretariaat het top-orgaan van de partij vervangen door Marcel Severin. Lecoeur was derde in de hiërar chie van de partijleiding. De „gezuiverde" vakbondsleden, die naar men aanneemt als zondebokken voor de niet-geslaagde stakingen in de laatste twee jaren moeten dienen, zijn André Lunet, secretaris van de metaalwerkersunie in het gebied van Parijs; Roger Linet, een Parijse afgevaardigde voor de arbeiders bij de Re- nault-fabneken én Lucien Molino, be stuurslid van de grote door communisten geleide bond van arbeiders. De politici, die niet herkozen werden, zijn Charles Tillon, voormalig minister van I.uchtvaart, die reeds achttien maanden in ongenade is, en de afgevaardigden Marius Patinaud en Jean Bartolini. Louis Aragon, de bekende dichter en schrijver, is een der nieuwe leden van de centrale commissie. Het ledental van de partij is teruggelo pen van 907.785 in 1947 tot 506.535. Secre taris-generaal Francois Billoux zeide dat de jeugdbewegingen der partij ernstig wa ren verzwakt. Hij verweet André Marty, die uit de partij gezet is, zijn „gebrek aan belangstelling voor de jeugd". Billoux riep op tot het vormen van een nieuwe commu nistische jeugdbeweging. LISSABON (Un. Press) Dr. Albert Schweitzer is hier aangekomen op doorreis naar Gunsbach in de Elzas. De winnaar van de vredos-Nobelnrijs voor 1952 zei dat de berichten over de waterstofbom hem pijn hadden gedaan. Hij wilde zich niet uitlaten over de kansen op wereldvrede. Schweitzer arriveerde met de „Foucauld" een vrachtschip met passagiersaccomodatie, dat hij in Bordeaux zal verlaten. Onlangs heeft Schweitzer in een oproep tot geleerden over de gehele wereld aan gedrongen op afkeuring van het voortzetten der experimenten met waterstofbommen. „Ik ben van plan te gaan werken aan manuscripten, orgel te spelen en vrienden te bezoeken. Tegen het einde van het jaar hoop ik terug te gaan naar Afrika", zei hii. Schweitzer zei dat ter beantwoording ook een enorme hoeveelheid post oo hem lag te wachten. Tot zijn bagage behoren drie chimpansees. De vereniging „De Nederlandse Bloemis terij" en de in de Stichting voor de Land bouw samenwerkende werkgevers- en werknemers-organisaties hebben overeen stemming bereikt over de invoering van een vacantietoeslag alsmede over een loons verhoging in het bloemisterijbedrijf. De loonsverhoging zal voor alle arbeiders van 23 jaar en ouder in de provincies Noord- en Zuid-Holland 1.per week en in de overige provincies 1.50 per week bedragen. Arbeiders van 22. 21, 20, 19 en 18 jaar zullen resp. 95, 90, 80, 70 en 60 pet. van de aldus vastgestelde nieuwe lonen ontvangen. Het college van Rijksbemiddelaars moet de nieuwe regeling nog goedkeuren. Op Tweede Pinksterdag heeft de V.P.R.O. in het Openluchttheater „De Lie- berg" tussen Laren en Hilversum een landdag gehouden, die door honderden le den is bijgewoond. Gedeelten van het programma, onder meer een wijdingsdienst, zijn door de radio uitgezonden. In deze wijdingsdienst, waar mee de landdag werd geopend, trad ds. P. D. Tjalma als voorganger op. In de mid dagbijeenkomst sprak de voorzitster der V.P.R.O., mej. dr. N. A. Bruining, een openingswoord, waarna prof. dr. P. A. H. de Boer uit Oegstgeest een rede hield over „Binksteren in modern Palestina". Het Hausdorfer Koperensemble en een aantal koren onder leiding van dr. Anthon van der Horst verzorgden het muzikale gedeelte van deze Landdag. He hoogtepunt was de opvoering van het spel „Des Hei- lands Tuin" van Martinus Nijhoff door de Amersfoortse Oecumenische Lekengroep onder leiding van Klaas Slootman. Op Pinkstermaandag heeft mr. dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, op het Emmaplein te Heerlen het standbeeld onthuld van wij len mgr. dr. H. A. Poels. vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer W. van Hoorn. De plechtigheid werd onder ande ren bijgewoond door prof. dr. L. Beel, mi nister van Binnenlandse Zaken; mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond; mgr. dr. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, en dr. F. van Cauwelaert, voor zitter van de Belgische senaat. Mr. Houben noemde dr. Poels de man die de weg naar de socia'e vrede in de mijnstreek heeft voorbereid. Pater J. Colsen, een vriend van dr. Poels, zei in de herdenkingsrede dat de Christelijke beschaving van Limburg door dr. Poels is gered en behouden. Het standbeeld werd overgedragen aan het gemeentebestuur, waarna vele kransen aan de voet van het bronzen beeld werden neergelegd. Op de Tweede Pinksterdag zijn op het erekerkihof t.e Rhenen de tijdens de Mei dagen van 1940 bij de strijd bij de Grebbe berg gevallen militairen herdacht. De voor zitter van de vereniging 8 R.I. 1940, mr. B. Coops uit Den Haag, sprak de vele nabe staanden toe, d'ie uit alle delen des lainds naar de Grebbeberg waren gekomen. Daarna werd het oude regimentsvaandel opgesteld, waarbij de erewacht betrokken werd door een escorte van het regiment Oranje-Gelderland, welk regiment is voortgesproten uit het achtste regiment in fanterie. De oud-veldprediker ds. J. Fokkema uit Ede en kapelaan E. J. Th. van Renswoude uit Wageningen hielden herdenkingstoe spraken. De eregraven van in Indonesië gevallen militairen worden uitstekend onderhou den. Dit heeft mevrouw H. G. van An- rooy-De Kempenaar, presidente van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting ver klaard, na een reis langs vijftien va.n de 22 Nederlandse erevelden in Indonesië en één in Singapore. Mevrouw Van Anrooy- heeft tijdens deze reis het vrouwen-monument te Se- maraaig onthuld. Zij was aanwezig bij de onthulling door de Nederlandse Hoge Com missaris van het Karei Doorman monument te Surabaja. „Ik ben bijzonder vriendelijk ontvangen", aldus mevrouw Van Anrooy. „De Apri-gravendienst begeleidde mij overal en introduceerde mij bij de minis ters. In alle plaatsen die ik bezocht werd ik ontvangen door de gouverneur, de resi dent en de burgemeester. Van regerings wege is mij een geschenk aangeboden als herinnering aan deze reis". „A an passingstoeslag allerminst voldoende" De Algemene Militaire Pensioenbond heeft in de Dierentuin in Den Haag een demonstratieve vergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was. Na een toespraak van de voorzitter van de bond, de heer W. Stuut, werd een reso lutie aangenomen, waarin verklaard wordt dat de kosten van het levensonderhoud sedert 1940 zijn gestegen met 170 pet., welke stijging door de tot dusver toege kende toeslagen slechts voor een zeer ge ring gedeelte is gecompenseerd. De bond spreekt zijn dank uit aan de regering voor de spoed waarmede getracht is-de nood gedeeltelijk op te heffen. Hij meent echter dat het wetsontwerp inzake de aanpassingstoeslag allerminst een in werkelijkheid oplossing van de moeilijk heden der gepensionneerden betekent, om dat de grote achterstand ook na de in voering van deze wet zal blijven bestaan. De bond betreurt dat de aanpassingstoe slag pas ingaat op 1 Januari 1954, hoewel aan grote groepen salaristrekkenden een salarisverhoging is toegekend met terug werkende kracht tot 1 Januari 1953. De bond dringt er tenslotte bij de re gering en de Staten-Generaal met klem op aan de voorgestelde toeslagen met ten minste 5 pet te verhogen en de verbete ringen te doen ingaan op 1 Januari 1953. NEW YORK (Reuter) De „Joe must go"-club heeft te Sauk City in de Ameri kaanse staat Wisconsin meegedeeld, dat zij niet genoeg handtekeningen heeft gekregen om in Winconsin een volkstemming te for ceren over het al dan niet terugroepen van senator McCarthy als vertegenwoordiger van de staat in de Amerikaanse Senaat. Men geeft het echter niet op Er zijn 403.904 handtekeningen nodig BERLIJN (D.P.A./Reuter) Het Con gres van de Oost-Duitse communistische jeugdorganisatie FDJ in Oost-Berlijn is Maandag gesloten met een groot vuur werk, dat in de gehele stad te zien was. Er werden toespraken gehouden door de voorzitter der FD*J, Honecker en de leider van de anti-fascistische jongeren in de Sovjet-Unie, Kotstsjemassov. Volgens West-Duitse functionarissen hebben ongeveer 7000 jongeren uit de bondsrepubliek aan het Congres deel genomen. De voorzitter van de West- Duitse communistische partij, Reimann, noemde echter een getal van 25.000. Ondanks uitgebreide voorzorgsmaat regelen van Oost-Duitse kant aap de sec- torengrenzen hebben ongeveer 50.000 van de 400.000 FDJ-ers een bezoek aan het Westelijke stadsdeel gebracht. Zij werden toegesproken door de Amerikaanse Hoge Commissaris, Conant, de West-Duitse minister voor aangelegenheden betreffen de geheel Duitsland, Kaiser, en de burge meester van West-Berlijn, Schreiber. Het merendeel van enige honderden FDJ-ers die in het Westelijke stadsdeel wilden blijven, werd overreed naar huis terug te keren; 18 leden van de FDJ zijn uiteindelijk in West-Berlijn gebleven. Bij dè vorige bijeenkomst van de FDJ- jeugd, die in 1951 is gehouden, bezochten ongeveer een millioen FDJ-ers West- Berlijn. Ongeveer 700 FDJ-ers die Zaterdag avond onder het roepen van leuzen West- Berlijn binnenkwamen, raakten handge- DINSDAG 8 JUNI Minerva theater: Muziekschooluitvoering v. Haarlems Muziekinstituut, 7.30 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Palace: „De ban neling van Ballantrae", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Roxy: „Road to Zanzibar", alle leeft. 8 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppen- snellersvallei", 14 jaar. 8 uur. Lido: „Charlie Chaplin's Festival", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Uit een andere wereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 j. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso" alle leeft. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 JUNI Minerva: „De mooiste tijd van je leven", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Palace: „De ban neling van Ballantrae", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Roxy: „Road to Zanzibar", alle leeft. 2.30 en 8 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppensnellersvallei", 14 jaar, 2.30, 7 en 9-15 uur. Lido: „Charlie Chaplin's Festival", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Uit een andere wereld", 14 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 jaar, 2, 7 en 9-15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. meen met West-Berlijners. De politie nam 125 FDJ-ers die zich tegen haar verzetten, in hechtenis. De jeugdbijeenkomst werd geopend door de plaatsvervangende eerste minister en algemeen secretaris van de communis tische partij, Ulbricht. President Pieck, die de openingswoorden zou moeten spre ken, was niet aanwezig. Er werden vijf duizend vredesduiven losgelaten. Voor Ul bricht werd een parade gehouden door vijfduizend sportmensen. (United Press) De driedaagse mon- sterrallye eindigde met een plechtige be lofte aan de Sovjet-premier Malenkov om „de aggressieve Amerikaanse oorlogs machinerie" te bestrijden en te vechten voor de eenheid van Duitsland. Zondag hebben meer dan 300.000 FDJ- ers acht uur lang door Oost-Berlijn ge marcheerd. Terwijl zij voortmarcheerden, klonk boven het dreunend stampen der honderdduizenden voeten een opzwepende stem uit, die voortgedragen werd door honderden luidsprekers: „Wees bereid te strijden voor de eer en de glorie van het vaderland wees bereid te strijden voor de eenheid van Duitsland". Het was een even indrukwekkende als angstwekkende herinnering aan de monsterbetogingen der Nazi's in de dertiger jaren. Aan deze parade namen ook leden van de zee-politie en een detachement van de para-militaire organisatie voor sport en techniek deel. De leden van deze verkapte militaire organisatie droegen khaki-para- chutisten-uniformen. Later maakten veer tien van hen, onder wie twee meisjes, hun eerste sprong in het openbaar van een 30 meter hoge springtoren, die op de renbaan van Karlshorst opgericht was. Op de Stadionweg te Rotterdam is Zater dagmiddag een tramstel tegen een stil staande tram gebotst, waardoor twintig personen werden gewond. Zes hunner lie pen beenbreuken op. Een tramstel van lijn twee stond aan de halte bij het stadion Rotterdam-Zuid. Het werd aangereden door een tramstel van lijn drie. De voorste wagen drong on geveer 30 centimeter in de bijwagen van lijn twee.. In de wagens werden de ban ken ontzet. De oorzaak van de botsing is nog niet vastgesteld. Een woordvoerder der Chinese delegatie te Genève heeft Zaterdag verklaard dat het door William Knowland, leider der repu blikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, geopenbaarde document betreffende plan nen voor communistische wereldoverheer sing „van a tot z verzonnen is". Hij zeide, dat het door Knowland en zijn helpers op Formosa de Chinese nationalisten „in elkaar is gezet". De leeuwin Simba uit het dierenpark Wassenaar is ten aanschoüwe van een dui zendkoppig publiek, door de Haagse dieren arts dr. T. Gazenbeek, langs operatieve weg verlost van twee welpjes. Het dier weigerde namelijk het. nachthok in te gaan. De op passers konden de leeuwin met gaffels en lasso's nauwelijks in bedwang houden en een hunner kreeg een diepe vleeswond in zijn arm. De operatie duurde twee uur. Haarlem 4Rood en Wit 5 C. Draw. R. W. 103 voor 8 wickets (gesloten), J. J. v. d. Burg 20. H. Frijns 36, J. H. J. Hoog 11. J. Molenaar 12, extra's 15. Bowlingcijfers Haarlem R. v. d. Hoek 325, R. Heijdemann 2—22, F. van Dok 1—22, H. Schlatmann 110, E. Feltmann 13. Haarlem 92 voor 4 wickets: R. v. d. Hoek 51. H. Schlatmann 11 not out, extra's 19 Bowlingcijfers R. W.: J. C. Luining 319, J. J. v. d. Burg 4—29, J. H. J. Hoog 2—16. CVHW 2Haarlem 3. Gewonnen door CVHW met 31 runs. CVHW 93 voor 8 wickets (gesloten). A. van Loenen 26. J. Jacobs 37, J. Postma 12. Bowlingcijfers Haarlem E. ter Haar 437, Th. Hetem 335, P. L. van Bueren 29. Haarlem 62: P. L. van Bueren 27, Th. He tem 12. Bowlingcijfers CVHW: G. van Lan- gelaar Sr. 620, F. Vogelsang 328. BMHC 2CVHW 3. Gewonnen door CVHW met 17 runs. CVHW 113: F. Kottman 23, W Baars 10, H. Steegstra 11, G. Zeeuwe 34 extra's 22. Bowlingcijfers BMHC: F. v. d Harst 938. Ph. Schouw 131. BMHC 96: M. Sluijter 38, A. I olto 28 extra's 19. Bowlingcijfers CVHW: A. J Leijer 17, F. Kottman 141, C. Aronds 526, G. Zeeuwe 33. Rood en Wit 5 ARood en Wit 5 B. Ge wonnen door R. W. 5 A met 4 wickets R. W. 5 B 168 voor 8 wickets (gesloten) W. Slendebroek 49. R. Onstein 16, Th. Koot 13 not out. E. Deinum 29 not out. extra's 44 Bowlingcijfers R. W. 5: A. J. Nijhuis 432 F L. 'van Muiswinkel 348. R. W. 5 A 169 voor 6 wickets: J. Nijhuis 46, F. L. van Muiswinkel 21, D. v. d. Zouwe 47 not out, G. SchoTte 10, J. Hcijmans 17 extra's 17. Bowlingcijfers R. W. 5: B. R Onstein 2—34, J. Kersten 2—23, T. Thon 2—26. ACB jun.IICB jun. Gewonnen door de ACB jun. met 3 wickets. HCB jun. 72: R Onstein 11, G. v. Marselis Hartsink 12, F Kottman 14 not out, J. C. Luining 12. Bow lingcijfers ACB jun.: J. Grootmeijer 4—17 (24 overs), P. v. d. Broek 222 (17 overs) E D. Ohm 320 (20 overs). ACB jun. 74 voor 7 wickets (tijd): B. Mid delhoff 14, A. Reddering 15, E. D. Ohm 14 E. Cornelissen 16. Bowlingcijfers HCB jun. J. H. J. Hoog 417 (17 overs), A. J. Leijer 130 (16 overs). MEJ. TEKELENBURG UITGESCHAKELD In de halve finales van het dames dub belspel van het internationaal tennistour nooi in Brussel werden onze landgenote mej Tekelenburg en de Belgische mei. Crowet uitgeschakeld. Zij verloren met 62, 86 van mej. Isaac en mej. Ramires (Belg/ Brazilië). VAN MESDAG WON SKIFF-NUMMER IN DUINKERKEN. De Nederlandse skiffeur Van Mesdag heeft tijdens internatio nale roei wedstrijden in Duinkerken het nummer skiff op zijn naam gebracht. In de eerste heat versloeg hij de Fransman Butel Van Mesdag noteerde 6 min. 27.2 sec Butel 6 min. 37.5 sec. In de finale kwam hij tegen de Belg Stenacker, die hij in 6.16.8 versloeg. De Belg had precies een seconde laneer nodig. WAGTMANS IN STAYERSKAMPIOEN SCHAP. Aan het Nederlands kamoioen schap achter grote motoren over 100 km. die op 24 Juni op de Amsterdamse stadion- baan wordt gehouden, zal ook worden deel genomen door Wout Wagtmans. VAN 1IEUSDEN TWAALFDE IN FOL KESTONE—LONDEN. In Engeland werd de eerste étappe van een tweedaagse wieier wegwedstrijd voor amateurs gehouden. De étappe FolkestoneLonden over een afstand van 151 km. werd gewonnen door de Engels man Boyd in 3 uur 36 min. 55 sec. Piet van Heusden bezette de twaalfde plaats, de 1ste Nederlander in deze wedstrijd, Verhoe ven. werd vierentwintigste geklasseerd. DE 7ATERDAGCOMrETITIE VAN DE K.N.V.B. Voor het kampioenschap van Nederland Zaterdagcompetitie van de K.N.V.B. is de wedstrijd Sportclub Genemui- den tegen Monster gespeeld. De uitslag werd viereen voor de club uit Genemuiden. STANDARD CLUB (LUIK) WON BELGI SCHE BEKERFINALE. De finale van de Belgische voetbalbeker-competitie is in het Heysel-stadion in Brussel door Standard Club uit Luik gewonnen met een zege op Racing (Mechelen): drieeen. BOKSSCIIANDAAL IN NEW YORK. Frank Hogan, de procureur-generaal van de staat New York, heeft de arrestatie bekend gemaakt van de bokser Clarence Henry. Henry wordt er van beschuldigd de midden gewicht Bobby Jones 1500 dollars te hebben aangeboden op voorwaarde dat deze zich in het 11 Juni te houden gevecht door Joey Giardello zou laten verslaan. FERRARI IN DE 24 UURSRACE VAN LE MANS. Ferrari zal in de 24 uursraee van Le Mans. op Zaterdag 12 Juni, vertegenwoor digd worden door de Franse coureurs Rosier en Trintignant, de Italianen Marzetlo en Miglio, alsmede door dc Argentijn Gonzales en de Brit Hawthorne. In Stoop's bad werd in de tweede klasse dames de wedstrijd HVGBMeeuwen ge speeld. De jeugdige HVGB-ploeg was niet opgewassen tegen de meer geroutineerde Amsterdamse dames en moest na een rust stand van nultwee, met vijf—nul de eer laten aan de gasten. De HVGB-reserves gingen naar Den Haag om te spelen tegen HZPC 2, reserve tweede klasse dames, de punten bleven in Den Haag, de eindstand was viereen. In de reserve hoofdklasse heren bond HVGB 2 in Den Haag de strijd aan tegen ZIAN 2. Het werd een zesdrie overwin ning voor de Haarlemmers. Op eigen terrein ontving HVGB 3, in de reserve tweede klasse. LZC 2. De Sleutel stadbewoners zegevierden met vijf-een. Met dezelfde cijfers verloor HPC 3, in Den Haag, van HZPC 3. In de reserve derde klasse heeft HVGB 5 gespeeld tegen De Futen 2. De Haarlemmers moesten met drienul het onderspit delven; HVGB 4 kreeg Meeuwen 3 op bezoek, via de ruststand viereeh werd de eindstand achtdrie. DWT 2 speelde in Den Haag tegen DVZ 2 en bleef de meerdere met tweeeen. In de kringcompetitie zijn gespeeld: dames eerste klasse: DWT 4HZV 1 110. Afde ling meisjes: DWT bDWT a 09: HVGB VZV a 120. Afdeling jongens: HJC—Haar lem 4—0; DWT b—DWT a 0—8; HVGB— DWR 10—0. Op de 25 meterbaan van het open bad in Amersfoort heeft de Hagenaar Daan Buyze zijn „open water seizoen" uitstekend ingezet. Op overtuigende wijze won hü de 100 meter vlinderslag in een felle race met Wiering (IJ) en Van Rooy (Regir) in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 1.09.6. Buyze knabbelde hiermee 0.3 sec, af van zijn in April gevestigde record op dit nummer. Wanneer Buyze er in slaagt zijn vorm te behouden of liever, wanneer hij er kans toe ziet, deze vorm ook op de 200 meter vlinder slag naar een top te voeren, ligt een eervolle plaats voor Nederland op de Europese kam pioenschappen in Turijn in het verschiet. Op de 100 meter rugslag was het jammer dat Gerrit Korteweg een keerpunt miste, zodat disqualificatie een dikke streep door zijn verdienstelijke 1.09.0 haalde. Nu werd de Rotterdammer Keijzer met 1.12.5 eerste. Bij afwezigheid van Geertje Wielema en Joke de Korte kon Dicky van Ekris, overi gens in de goede tijd van 1.16.9, bij de dames zegevieren. De 15.-jarige Greetje Kraan buitte het niet starten van de „sterren" op de 100 m. vrije slag met de eerste plaats in 1.10.7 uit. Uitslagen 100 meter rugslag dames: 1. Dicky van Ekris (Robben) 1.16.09; 2. Annie Meinsma (HZC) 1.20.3; 3. Thea de Vries (Neptunus, Amersfoort) 1.21.9. 100 meier rugslag heren: 1. Keijzer (Rot terdam) 1.12.5; 2. Demuth (Zwemlust) 1.12.8; 3 Halvorsen (IJ) 1.14.2. 200 meter schoolslag dames: 1. Jenny Wel ling (HZC) 3.00.2; 3. Tonny Hom (Robben) 3.02.8; 3. Nel Wiegers (Robben) 3.07.8. 100 meter vlinderslag heren: 1. Buyze (HZ en PC) 1.09.6 (nieuw Nederlands record); 2. Wiering (IJ) 1.11.0; 3. Van Rooy (Aegir) 1.12,9, 100 meter vrije slag dames: 1. Greetje Kraan (HZC) 1.10.7; 2. Josje de Ruyter (IJ) HZC (Emmy Wielema, Greetje Kraan, 200 meter vrije slag heren: 1. Willemse (Robben) 2.17.1; 2. Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) 2.17.2; 3. Lamme (Robben) 2.21.6. - 5 x 50 meter vrije slag estafette dames: 1. HZC (Emmy Wilema, Greetje Kraan, Hanny Schuitema, Annie Veldhuizen en Annie Meinsma); 2 min. 44.4 sec.; 2. Robben 2 min. 46.8 sec.; 3. HDZ 2 min. 49.4 sec. 4 x 100 meter vrije slag heren: 1. Neptunus, Amersfoort (Hoogveld, De Bruin, De Gans en Ruitenberg) 4 min. 18.3 sec.; 2. Robben 4 min. 21.5 sec.; 3. Het IJ, 4 min. 47.4 sec. De 12 uur van Hyères is gewonnen door de Franse coureur Trintignant met Ferrari. Onmiddellijk na de start had hij met zijn medebestuurder Piotti de kop genomen met een gemiddelde van 140 km. per uur. Van de 29 ploegen, die in de ochtenduren waren gestart, werden er tien geklasseerd. De Argentijn Marimon is er met zijn Maserati in geslaagd de grote prijs van Rome, een race over 595,400 km. (60 ron den), op zijn naam te brengen. Hij legde de afstand af in 2 uur 18 min. 48.6 sec., hetgeen een gemiddelde uursnelheid bete kent van 170,970 km. Marimon noteerde eveneens de snelste ronde met een gemid delde van 174,826 km. per uur. De Amerikaan Shell werd tweede en de Italiaan Mantovani derde, beiden met een achterstand van twee ronden. Shell bereed een Maserati, Mantovani een Ferrari. Tijdens de Pinksterdagen is de eerste internationale rallye van de Limousin ge houden over een afstand van 1028 kilome ter, te rijden in één étappe. In het klassement is de Nederlandse équipe Gatsonides-Slotemaker met DKW eerste geworden, voor Pailler-Alamichel (Frankrijk) met Citroen, Jaubert (Frank rijk) met Simca Aronde en Esnery-Gautier (Frankrijk) met Porsche. Door een vijfnul overwinning op DOS 4 is HFC 2 gepromoveerd naar de reserve tweede klasse. De Haarlemmers hebben het in deze ontmoeting gemakkelijker ge had dan men verwachtte. Het spel van DOS viel erg tegen en de HFC-defensie zag zich voor weinig moeilijke situaties geplaatst. Door doelpunten van Post van Van der Maessen nam HFC voor de rust een voor sprong van tweenul. In de tweede helft viel DOS even fel aan, maar nadat HFC in de zeventiende minuut uit een strafschop door P. Dekker de stand op drienul had gebracht, was de tegen stand van de Utrechtenaren gebroken. Post en Jansen voerden de eindstand op tot vijfnul. De eindstand luidt: HFC 2 4 2 1 1 5 10— 5 Vriendenschaar 2 4 2 0 2 4 1010 DOS 4 4 1 1 2 3 5—10 RCH 3 verloor RCH 3 heeft in de promotie-wedstrijd reserve tweede klasse zijn kans tegen DWV 4 niet gegrepen. Bij een overwinning zou het Racing-elftal zijn gepromoveerd, doch de volle winst ging in deze ontmoeting verloren. DWV won met tweenul.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9