Dulles zinspeelt op een aparte Amerikaanse actie in Indochina Rijksleges van paspoorten van f 10 tot f 2.50 verlaagd Weerbericht Oorlog zinloos OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vietminh-opmars naar Hanoi is in volle gang Berkelse arts in beroep Bidault brengt heden verslag uit voor de Franse Kamer Het Amerikaanse legioen van oudstrijders acht een oorlog „misschien noodzakelijk" Straaltrainer bij Eindhoven neergestort Geldigheidsduur tot vijf jaar verlengd Uitzonderingstoestand in Guatemala Nieuw dieptepunt op de New Yorkse beurs Lithause vluchtte van een Sovjet-treiler Het woord is aan P.T.T. gaat tarieven voor telefoon wijzigen 68e JAARGANG No 279 WOENSDAG 9 JUNI 1954 298e JAARGANG No 12? Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman Nieuw plan voor Triëst te Rome in bespreking Rede van Molotov wekte diepe teleurstelling Spoedig opleving te verwachten? Stewardess sprong overboord en zwom naar een Faröer-eiland Terrorisme in Noord-Afrika Vertrouwensvotum voor de Belgische regering India bemiddelt in Brits-Egyptisch geschil Het weer blijft onbestendig Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar DAT DE AMERIKAANSE minister van Defensie, Charles Wilson, in een rede voor de universiteit van de staat South Carolina ronduit verklaard heeft, dat het geen zin zou hebben het communisme door middel van een nieuwe wereldoorlog te pogen uit te roeien, is een goede tijding. Wij kunnen verkeerde denkbeelden niet met kogels verwijderen, heeft hij eraan toegevoegd. Wij moeten ze vernietigen door middel van de waarheid, door onze hogere denkbeel den en een gezonde philosofie. Een over winning in een nieuwe wereldoorlog zou bovendien slechts kunnen worden vérkre*- gen ten koste van zulke verschrikkelijke vernietiging, dat de menselijke vooruit gang vele tientallen jaren achterop zou raken. Nu zijn dit geenszins oorspronkelijke gedachten anderen hebben ze in de loop der eeuwen meermalen geuit maar het is wel bijzonder dat een minister van De fensie, en dan nog wel die van een zo machtige mogendheid als Amerika ze in een openbaar betoog vooropstelt. Zij die ze aanvoeren zijn gewoonlijk pacifisten, doelbewuste strevers naar de vrede, die koppig weigeren zich door het langdurig falen van de mens, om tenminste de ergste ontaardingen van onvrede te voorkomen, te laten ontmoedigen. Nu, en zoals u weet zijn dergelijke strevers idealisten. Voor zeer velen, die de inhoud dezer benaming niet begrijpen, betekent dat: onpractische lieden, die iets onbereikbaars nastreven. Tot die zeer velen is het nimmer doorge drongen dat al wat werkelijke vooruitgang in de wereld heeft betekend, door het stre ven van idealisten is tot stand gebracht en nooit door degenen die zeiden dat het niet kon. Toch is dat zo begrijpelijk. Minister Charles Wilson heeft zich aan de zijde der idealisten geschaard. Dat is •d. Het zal hen allen verheugen: al die genen die oprecht en uit overtuiging voor de vrede werken en die dus geen ge noegdoening vinden in de overigens vage veronderstelling „dat het hun tijd nog wel zal uithouden eer er weer oorlog komt" zullen geneigd zijn hem te citeren. Hij is minister van Defensie, hetgeen in de Ame rikaanse regerings-structuur wil zeggen: een soort opperminister, want onder hem staan de ministers voor het leger, de vloot en de luchtmacht. Hij staat aan de top van het ganse geweldige militaire apparaat van Amerika. En hij erkent dat het geen zin zou hebben, dat het dus zinloos zou zijn, om het te gebruiken om de grote tegenstander uit te roeien. Dit argument geldt natuurlijk in dezelfde mate voor de grote tegenstander zelf. Pre cies hetzelfde betoog zouden de ministers van Defensie, van Oorlog en Marine en van de Luchtmacht van alle bewapende landen kunnen houden. Het oog der ver beelding ziet hen even voor zich, een inter nationale conferentie over dit onderwerp houdend en 'eendrachtig tot dezelfde con clusies komend als minister Wilson. Als demonstratie tegen de oorlog zou zulk een conferentie inderdaad een nuttig effect hebben door haar invloed te doen gelden op het ontstellend aantal domme lieden die deze dingen nóg niet begrijpen, die menen dat men denkbeelden wèl „met kogels kan verwijderen" en wier gemis aan verbeel dingskracht hen belet te beseffen, wat een derde wereldoorlog met de tegenwoordige strijdmiddelen zou betekenen ook voor hen, als zij hem overleefden. De Ameri kaanse bond van oud-strijders heeft juist op dit ogenblik getoond, er niets van te begrijpen. U vindt de uitlatingen van deze instelling in dit nummer. Zij maken des te duidelijker hoe nuttig het is dat minister Wilson heeft gesproken in de duidelijke bewoordingen, die hij in zijn rede voor de universiteit van South Carolina heeft ge kozen. De voorzitter van de oorlogsvetera nen, van het American Legion, heeft de voorkeur van zijn organisatie geuit voor een onbeperkte atoomoorlog „zonder Jaloe- barrières" als besloten mocht worden tus senbeide te komen in Indochina. Flink hè? En maar niet overwegen wat het verdere gevolg zou moeten zijn van het loslaten van deze hel op aarde. Maar niet inzien dat men zo de derde wereldoorlog zeker zou ontketenen. Maar niet wijzer worden van de twee wereldoorlogen met hun tien tallen millioenen doden, hun ontwrichting der wereld en de ontzaglijke nasleep van ellende en achteruitgang, die zij hebben gebracht! „Het legioen is een voorstander van het gebruik van alle wapens, waaron der de atoombom en de waterstofbom, om de overwinning te behalen." De overwinning! Waarop? Op het com munisme? Laat het Legioen de rede van zijn eigen minister van Defensie lezen, on der wie de organisatie van al die macht ressorteert. En pogen iets wijzer te worden. R. P. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten van mening zijn dat de besprekingen over Korea vruchteloos zijn gebleven en ieder ogenblik beëindigd kunnen worden. Hij zei verder dat de tijd zou kunnen aan breken, waarop de Verenigde Staten hun principe van een verenigde actie zouden moeten opgeven en op eigen gelegenheid in Zuid-Oost-Azië tussenbeide zouden moeten komen, maar hij legde er de nadruk op dat er geen plan bestaat om op het huidige ogenblik tot een dergelijke aparte actie over te gaan. Dulles deelde mede dat, als de Chinese communisten waar ook in Azië een ge wapende aggressie zouden beginnen, een nieuwe toestand zou worden geschapen waarin de Verenigde Staten genoodzaakt zouden kunnen worden om op eigen houtje tot actie over te gaan. Voorlopig echter blijven de Verenigde Staten hopen op een gezamenlijke actie. Er bestaat momenteel geen plan bij de rege- "ring-Eisenhower om het Congres te vragen een resolutie aan te nemen, waarbij de Verenigde Staten worden gemachtigd om te interveniëren in Indochina hetzij op eigen houtje hetzij als deelnemer aan een plan voor een gezamenlijke actie. Oorlogszuchtige veteranen De voorzitter van de grote organisatie van Amerikaanse oorlogsveteranen, de „Ameri can Legion", Arthur J. Connell, verklaarde gisteren dat zijn organisatie een voorstan der is van een volledige atoomoorlog „zon der Yaloe-barrières", indien de UNO of het Congres mocht besluiten tussenbeide te komen in Indochina. Connell sprak op een persconferentie bij een bezoek aan San Francisco. Hij zeide dat het legioen van mening was dat een ROME. (Reuter). Het Italiaanse ka binet zal waarschijnlijk Vrijdag bijeen ko men om geheime Brits-Amerikaanse voor stellen, waarmee Joegoslavië reeds heeft ingestemd, te bespreken. De voorsteilen hebben een oplossing van het vraagstuk Triëst ten doel. Hoewel van officiële zijde niets gezegd is, wordt algemeen aangenomen, dat de voorstellen reeds enige dagen in het bezit van de Italiaanse regering zijn. Zij zou den in overleg met Joegoslavië in Londen opgesteld zijn. Van welingelichte zijde te Rome is gezegd, dat een invloedrijk deel van de mening bij het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de I-'rits-Ameri kaanse voorstellen een veelbelovende ba sis van overeenstemming acht. wereldoorlog misschien nodig zou zijn om de democratische vrijheid te behouden en sprak zich uit tegen nog meer beperkte acties zoals het Koreaanse conflict. Indien het Westen tussenbeide zal komen in Indochina, zo zeide hij, is het legioen een voorstander van een grootscheepse actie waaronder het bombarderen van de Chi nese bases van waaruit de communisten in Indochina worden gesteund. „Wij .wensen al het mogelijke te doen om de overwinning te behalen. Wij willen geen Yaloe-barrières zoals in Korea. En het legioen is een voorstander van het gebruik van alle wapens die we tot onze beschik king hebben, waaronder de atoombom en de waterstofbom, teneinde de overwinning te behalen." HANOI-SAIGON (Reuter) De divisies der Vietminh-opstandelingen, die vorige maand Dien Bien Phoe veroverden, heb ben thans punten bereikt, welke binnen 135 km ten Noord-Westen en 72 ten Zuid- Westen van Hanoi liggen. Sommige colon nes rukken op naar de. Zuidelijke rand van de delte van de Rode Rivier. De Franse luchtmacht bestookt dorpen, die in handen van de Vietminh zijn, om een offensief te belemmeren. Tienduizend man staan op de grens van de delta, 60 km ten Noorden van Hanoi, zo meldt het Franse opperbevel. Andere for maties trekken zich samen op punten langs die grens en naar schatting 30.000 man trekken door de dalen van de Rode en de Zwarte Rivier in de richting van Hanoi. De opstandelingen hebben reeds enkele dorpen binnen de 15 km van Hanoi in be zit. De troepenconcentraties gaan voort on danks de zware Franse bombardementen uit de lucht. Verscheidene Vietminh-bataljons, moge lijk twee tot drieduizend man sterk, trek ken van Dien Bien Phoe Zuidwaarts en hebben het gebied van Sam Neua in Noord- Oost Laos bereikt. Generaal Paul Ely, de pas aangekomen nieuwe Franse opperbevelhebber, heeft te Saigon een aantal spoedbesprekingen ge voerd met burgerlijke en militaire autori teiten. Aanbod aanvaard PARIJS (AFP) Het communistisch- Chinese persbureau „Nieuw China" maakt Hedenmorgen is een straaljager in de nabijheid van een buitenwijk van Eind hoven verongelukt. Het toestel is brandend naar beneden gekomen. Het verongelukte vliegtuig, een twee persoons lesvliegtuig met straalaandrijving, is een Lockheed T 33 „Shooting Star". Het hoort thuis op de vliegbasis Welschap en het had twee personen aan boord. Beiden kwamen om het leven. Volgens de eerste berichten zou het toe stel in of bij Eind-h ovens nieuwe woonwijk Bennekel zijn gevallen. Bij Koninklijk Besluit van 8 Juni 1954 is bepaald, dat de rijksleges voor paspoor ten zijn verlaagd van ƒ10,tot 2,50, terwijl tevens de geldigheidsduur van een paspoort van twee op vijf jaar is gebracht. Dit besluit zal in werking treden per 1 Juli. Deze regeling geldt uitsluitend voor pas poorten afgegeven of verlengd ten behoeve van hier te lande domicilie hebbende Ne derlanders, aldus deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. De uitvoering van deze nieuwe maat regel valt midden in het reisseizoen en dientengevolge is te verwachten, dat bij het afgeven van paspoorten enige vertraging kan ontstaan. Het is derhalve aan te heu velen tijdig paspoorten aan te vragen. Zij, die begin Juli naar het buitenland willen reizen, kunnen daarom reeds van 15 Juni al hun aanvrage indienen, waarna na 1 Juli het nieuwe, c.q. verlengde, paspoort zal worden uitgereikt (uiteraard tegen de ver laagde prijs). De tot nu toe bestaande mogelijkheid voor een echtpaar om tesamen op één pas poort te worden ingeschreven komt te ver vallen, omdat dit geen financieel voordeel opleverde (de leges waren tweemaal zo hoog) en wel administratieve nadelen had. Man en vrouw zullen dus voortaan ieder een eigen paspoort moeten aanvragen. De mogelijkheid bestaat om kinderen, jonger dan 16 jaar, op het paspoort van een der ouders bij te schrijven. Tot nu toe was de leeftijdsgrens hiervoor 15 jaar. Zij, die niet over een paspoort beschik ten, doch wel over een Bewijs van Neder landerschap, konden tot nu toe in groeps verband wel buitenlandse reizen maken, mits een collectief paspoort werd aange vraagd. Deze mogelijkheid blijft voor dit jaar nog bestaan, doch te verwachten is dat zij met ingang van 1955 aanzienlijk wordt beperkt. De kosten van een paspoort wor den trouwens thans zo gering, dat het aan vragen van een collectief paspoort practisch ook geen financiële voordelen meer zal op leveren. De bewijzen van Nederlanderschap be houden haar geldigheid voor reizen naar België en Luxemburg, maar voor reizen naar alle andere landen kan men voortaan beter een paspoort aanvragen, omdat de thans nog bestaande voordelen bij groeps reizen volgend jaar komen te vervallen. De kosten van paspoorten, die door Ne derlanders in het buitenland worden aan gevraagd, blijven voorlopig nog gelijk aan het bestaande tarief. Gisteravond om tien minuten over zes is Prins Bertil van Zweden per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Prins Bertil bracht een bezoek aan ons land ter gelegenheid van de opening van de nieuwe kogellager- fabriek van het S.K.F.-concern te Veenen- daal. Donderdag zal de Prins naar Frank rijk doorvliegen voor een vacantie. De Prins werd op Schiphol begroet door de Zweedse gezant de heer S. V. Dahlman en diens echtgenote Een der raadslieden van de arts O. uit Berkel, mr. H. Huygens, heeft namens zijn cliënt beroep aangetekend tegen het von nis van de Haagse rechtbank, waarbij de arts wegens moord op zijn echtgenote tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. Over enige tijd zal deze zaak dus door het gerechtshof in Den Haag worden behan deld. Van belang voor deze behandeling zal de strafzaak zijn die de officier van justi tie bij de Haagse rechtbank aanhangig heeft gemaakt tegen de broer van de arts, F. O., op vermoeden dat de briefjes, die in de zaak tegen dr. O. zo'n belangrijke rol hebben gespeeld, door hem geschreven zou den zijn. Het wordt waarschijnlijk geacht dat deze zaak behandeld zal worden vóór dat het proces tegen dokter O. voor het hof dient. melding van een bericht van het pers agentschap der Vietminh, waarin wordt gezegd dat de Vietminh het aanbod van de leiding van het Franse expeditiekorps in Indochina, om zieke en gewonde krijgs gevangenen over te dragen aan de Viet minh, heeft aanvaard. A.F.P. verneemt van de zijde van het Amerikaanse departement van Defensie dat de tweehonderd Amerikaanse technici, die midden-Juni naar Indochina zullen worden gezonden ter aflossing van de in Februari gezonden Amerikanen, daar niet langer dan drie maanden zullen blijven. De uitzending geschiedt via het hoofd kwartier der Amerikaanse luchtmacht- groep in het Verre Oosten, dat in Japan is gevestigd. GUATEMALA-STAD (United Press) President Jacobo Arbenz heeft de grond wettelijke waarborgen opgeschort en zich zelf buitengewone bevoegdheden verleend, omdat volgens hem er gevaar dreigt voor verstoring van rust en orde in Guatemala. De ministerraad en de volksvertegenwoor diging hebben een presidentelij k decreet goedgekeurd waarbij de geestelijke vrij heid, de vrijheid van beweging, de vrijheid van vergadering en het briefgeheim voor de duur van 30 dagen niet gelden. Dit betekent dat de president thans het recht heeft de pers, de radio en het post en telegraaf-verkeer te censureren, dat voor huiszoekingen geen bevelschrift no dig is en dat burgers voor onbepaalde tijd gevangen kunnen worden gehouden zonder te zijn verhoord of berecht. Een week geleden maakte de regering van Guatemala bekend dat een opstandige beweging was ontdekt die vertakkingen zou hebben in het buitenland. Zeker tien leidende tegenstanders van de regering werden gearresteerd en een tiental ande ren ontkwam naar het buitenland. Enkelen kregen eerst onderdak in ambassades. Volgens ochtendbladen houden de maat regelen verband met vluchten van onbe kende vliegtuigen die „subversieve" pam- I fletten hebben uitgeworpen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft op zijn weke lijkse persconferentie te Washington ge zegd te verwachten dat er binnen een week een besluit zal worden genomen over het al dan niet bijeenroepen op een consulta tieve vergadering van de Amerikaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken ter bestu dering van de toestand in Guatemala. De Verenigde Staten neigen over tot de me ning dat de situatie een dergelijke bijeen komst wettigt. Hij verwierp een voorstel DIT NUMMelR BESTAAT UJT ACHT PAGINA'S (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren het Indochina-debat hervat en daarbij hebben de beide oud-premiers, Da- ladier en de tegenwoordige minister van Defensie René Pleven, het woord gevoerd. De zitting heeft maar één uur geduurd om dat de overige sprekers, onder wie Mendès- France, er de voorkeur aan gaven, alvorens het woord te nemen, eerst het verslag uit Genève van de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, aan te horen. Bidault wordt vanmorgen terugverwacht en na dan eerst in de Kamercommissie voor buiten landse zaken het Europese leger te hebben verdedigd, zal hij vanmiddag een grote rede houden over de resultaten en voor uitzichten van de conferentie in Genève. Daladier vatte gisteren nogmaals alle critiek- samen, die volgens hem tegen het Franse Indochina-beleid uit de laatste jaren was in te brengen. De oud-premier oogstte vooral succes op de banken, waar de communisten en de socialisten zijn ge zeten. Pleven verontschuldigde zich op dit voor Frankrijk zo tragisch ogenblik een „oratio pro domo" te moeten houden. Maar de per soonlijke aanvallen, waaraan hij de laatste weken had bloot gestaan, kon hij toch niet ongemerkt laten voorbij gaan. De minister achtte het nog steeds te vroeg een eind oordeel over de militaire verantwoordelijk heid voor de val van Dien Bien Phoe te vellen. Maar zijn persoonlijke aansprake lijkheid stelde hij voorop. Militaire bijzon derheden kon hij in het openbaar niet ge ven en de voornaamste gegevens, die hij verstrekte, waren enige cijfers over de om vang van het Franse leger en de Franse luchtmacht in Vietnam. Het leger is in drie jaar in kracht verdubbeld en omvat nu 216.000 manschappen. Op 1 Juni beschikte het opperbevel van generaal Navarre, die nu is afgezet, maar in wie de minister zijn vertrouwen toch niet bleek te hebben ver loren, over 661 vliegtuigen en daarbij wa ren de Amerikaanse „geleende" toestellen nog niet begrepen. De rede van Pleven NEW YORK. (Reuter). De koersen op de effectenmarkt te New York hebben gisteren de grootste daling van dit jaar tot dusver ondergaan. Een golf van verko pen veroorzaakte koersverliezen, die voor de meeste fondsen ongeveer 2 dollar be droegen. Enkele aandelen daalden zelfs met 6 dollar. De reactie was vermoedelijk toe te schrijven aan de heersende onzekerheid aangaande de internationale politieke toe stand Van invloed 'was voorts de mening, dat de koersstijgingen, welke zich dit jaar hebben voorgedaan, niet in voldoende mate zijn geconsolideerd. De voorzitter van de raad van economi sche adviseurs van president Eisenhower, Arthur Burns, heeft te Washington meege deeld, dat economische aanwijzingen een spoedige opleving in het Amerikaanse be drijfsleven doen verwachten. Hij zei, dat de tekenen misleidend kunnen zijn, doch dat er voldoende aanwijzingen zijn om de hoop te wekken, dat de huidige teruggang zeer spoedig zal worden gevolgd door een herstel van de werkgelegenheid en de in dustriële productie. Burns verklaarde van mening te zijn, dat de crisis in Indochina en de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten bij de strijd in dat land zullen worden betrokken, slechts een te verwaarlozen rol hebben gespeeld bij het tot staap brengen van de ongeveer een jaar geleden begonnen economische teruggang. Hij zei te geloven, dat de uitgaven voor militaire doeleinden, die volgens de plan nen het volgend jaar zullen worden ver minderd, op een zeer hoog peil zullen wor den gehandhaafd. de werd slechts door een klein deel van Kamer op applaus onthaald. Optimistisch was men gisteravond in het Palais Bourbon zeker niet. Velen hadden gehoopt op een nieuw gebaar van Molotov, maar zijn rede van gisteren is de heftigste aanval tot nu toe op het Westen, en vooral op de Verenigde Staten en Frankrijk, ge worden. Molotov schijnt het moment rijp te achten voor een nieuwe Franse crisis, waardoor de Geneefse conferentie zal moe ten worden onder-, zo niet afgebroken. Zo'n crisis zou bovendien de scheuren in het Westerse bolwerk duidelijk aan de dag doen treden en mogelijk het levenslicht kunnen geven aan een Franse regering, die voor haar buitenlandse politiek een nieuwe weg zou willen inslaan. KOPENHAGEN (Reuter) Een 23- jarige Lithause stewardess, mejuffrouw So- kolova Stanislava Rapoles, die zich aan boord van een grote Sovjet-treiler bevond, welke in de omgeving van de Faröer- eilanden met visvangst bezig was, is ter hoogte van Thorshavn over boord gespron gen en naar land gezwommen. Zij was reeds eerder in Thorshavn ge weest, namelijk als patiënte in het zieken huis. waarheen zij, toen zij aan boord ziek werd, door opvarenden van de treiler was overgebracht. In het ziekenhuis deelde zij de geneesheren mede niet meer aan boord van het Sovjet-vaartuig te willen terug keren. Bij haar ontslag uit het ziekenhuis dwongen opvarenden van de treiler haar evenwel weer aan boord van het vaartuig te gaan. Daarop sprong zij over boord en zwom naar de kust. Volgens het Deense dagblad „Ekstrabla- det" is haar toestemming verleend zich als politiek vluchtelinge in Denemarken te vestigen. Zij zal met het eerstvolgende schip naar haar nieuwe vaderland reizen. Volgens welingelichte kringen te Washing ton heeft de Amerikaanse geheime dienst er de hand in, dat onlangs een aantal hoog geplaatste Russen de zijde van het Westen heeft gekozen. Het hoofd van genoemde dienst, Allan Dulles, zou deze campagne hebben georganiseerd, door leden van de Russische geheime dienst in het geheim te laten weten, dat zij politiek asyl zouden krijgen, als zij de zijde van het Westen kozen. Hierbij zou zijn gespeculeerd op hun vrees voor de gevolgen van het terechtstel len van hun voormalige chef Beria. Minister Dulles wilde zich op zijn weke lijkse persconferentie over deze kwestie niet uitlaten. Wel constateerde hij met ge noegen, dat nog nooit zoveel vooraanstaan de Russen waren overgelopen als in de af gelopen zes maanden. TUNIS (Reuter) Tunesische terroris ten hebben het dorpshoofd van Brada, na bij Sousse, en een als Fransgezind bekend staande Tunesische oudstrijder vermoord. In de Arabische wijk van Tunis hebben Tunesische jongelieden Tunesiërs, die si garetten rookten of met de tram meereden, afgeranseld, zulks omdat zij de gewoonten der blanken volgden. In Marokko hebben verzetslieden nabij Rabat en Casablanca pakhuizen en te vel de staande gewassen in brand gestoken. Nabij Marrakesj werden twee op een een zame weg in een auto rijdende Fransen in een hinderlaag gelokt. Zij ontkwamen on gedeerd. BRUSSEL (Reuter) De Belgische regering heeft een vertrouwensvotum van de Senaat gekregen op haar besluit de dienstplicht te verkorten van 21 tot 18 maanden. De regering, die een meerder heid van 13 stemmen in de Senaat heeft, kreeg 85 stemmen voor en 65 tegen, bij drie onthoudingen. D a n t o n U zult het volk mijn hoofd tonen; het is de moeite wel waard. (Laatste woord tot de beul, toen hij het schavot besteeg) van de Guatemalaanse president dat een onderhoud tussen Arbenz en president Eisenhower een verbetering in de toestand teweeg zou kunnen brengen. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, zullen binnenkort de telefoontarieven in Nederland een wijziging ondergaan. Deze wijziging houdt in, dat de inter- locale gesprekken belangrijk goedkoper worden, terwijl de locale gesprekken iets in prijs omhoog zullen gaan. Ondanks de hiervoor te treffen techni sche maatregelen, zal deze wijziging naar alle waarschijnlijkheid nog voor Augustus worden ingevoerd. De nieuwe tarieven zullen luiden: lo cale gesprekken: 4 ct. (thans 3 ct.); ge sprekken binnen zóne A: 4 ct. voor de eer ste minuut en 4 ct. voor iedere volgende minuut (thans respectievelijk 6 en 3 ct.). Gesprekken binnen zóne B: 8 ct. per halve minuut en 4 ct. voor elke volgende halve minuut (thans respectievelijk 15 ct. en 3 ct.); gesprekken binnen zóne C: 16 ct. voor de eerste 12 seconden en 4 ct. voor elke volgende 12 sec. (thans 27 ct. voor de eerste 10 seconden en 3 ct. voor elke vol gende 10 seconden). Het meningsverschil tussen Groot-Brit- tannië en Egypte berust in hoofdzaak op de twee volgende punten: 1. Onder welke omstandigheden zullen Groot-Brittannië en bondgenoten het recht hebben weer van de bases gebruik te ma ken, wanneer deze thans aan Egypte worden overgedragen? 2. Zullen de Britse technici, die in de eerste jaren na de ontruiming de bases zullen onderhouden totdat deze door de Egyptische technici kan worden overgeno men al of geen uniform dragen? Vernomen wordt nu, dat India Egypte een voorstel heeft gedaan voor een oplos sing van punt één. Dit zou voorzien in het stichten van een commissie van drie leden, die een Brit, een Eyptenaar en een Indiër zou moeten zijn en die tot taak zou krijgen de omstandigheden te bepalen, onder wel ke Britse (en bevriende) strijdkrachten weer van de Suezkanaalzönebases gebruik zouden mogen maken. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie ten Zuid-Westen van Ierland beheerst het weer in een groot deel van West-Europa. Met dit lagedrukgebied hangt samen een frontale zóne die in de afgelopen nacht over ons land trok en daarbij plaatselijk vrij veel regen heeft gegeven. In de komende 24 uur blijft deze zóne nog betrekkelijk dicht in onze buurt Het centrum van de depressie vertoonde vanmorgen een Noord-Oostelijke koers en wordt morgen boven de Britse eilanden enigszins onstabiel is opgebouwd moeten verwacht. Aangezien de lucht in deze depressie morgen enkele buien verwacht worden. Ook op iets langere termijn zijn de voor uitzichten: onbestendig weer. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand e s i i s: 43 u f üs fce So S 2 ra ui (U Sc SS 25 Stockholm half bew. N 2 12 5 Oslo nevel O 2 18 0 Kopenhagen zwaar bew ZO 9 19 0 Amsterdam licht bew. zzw 7 21 8 Londen zwaar bew zzo 4 17 - Luxemburg regen zzo 3 24 4 Parijs zwaar bew zzw 4 20 12 Bordeaux onbewolkt z 5 25 1 Grenoble zwaar bew z 8 27 0 Nice licht bew. NNW 1 22 0 Genève zwaar bew ON O 1 26 0 Zürich licht bew. windstil 27 0 Loearno zwaar bew ozo 1 22 0 Berlijn zwaar bew zo 2 24 0 Frankfort zwaar bew z 2 26 0 München zwaar bew zzw 2 23 0 Wenen licht bew. zo 2 23 0 Innsbruck zwaar bew. wzw 4 26 0 Rome onbewolkt windstil 26 0 Ajaccio licht bew. ONO 3 25 0 Mailorca licht bew. windstil 24 0 Neerslag laatste 24 uur ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien, plaatselijk met onweer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Dezelfde temperaturen of iets lagere. 10 Juni Zon op 4.21 uur. onder 20.58 uur. Maan op 15.02 uur. onder 1.06 uur. Maanstanden 16 Juni 13.06 uur: Volle maan 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartiert 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 Juni Hoog water: 10.02 en 22.32 uur. Laag water: 5.17 en 17.48 uur. Donderdag 10 Juni Hoog water: 11.03 en 23.37 uur. Laag water: 6.16 en 18.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1