Partij van de Arbeid wil doorbraak veilig stellen Chefarine,fl ZWITSAL Strijkkwartet van M. Flothuis in Kunstmaand Amsterdam PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws De Grote Vier! Reactie op mandement Scherp wederwoordsamenwerking bij kabinetsformaties e.d. in 't geding Radio-reparatie 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen De radio geeft Donderdag Eigendom van zwarte zwaan wordt betwist Gezonde Bab/es ZocL ió Let zo J WOENSDAG 9 JUNI 1954 H. J. MAERTENS NV. waarschuwen tegen Echtpaar omgekomen Kerkelijk Nieuws Niet alleen Churchill maar ook Overloon mist een exemplaar Internationaal Gerechtshol onderwerp van studieweek Monument voor dr. A. Plesman Vals rapport over vliegongeval Surinaams commentaar op R.T.C.-overeenkomst Afscheidsbijeenkomsten Commissaris der Koningin Het busongeluk bij Ommen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Pyramide van Cheops Het bisschoppelijk mandement van de R.K. Kerk betreffende de houding van katholieken in deze tijd is voor het bestuur van de Partij van de Arbeid aanleiding ge- Meest een verklaring uit te geven, waarin het zich geplaatst zegt te zien voor de ern stigste situatie sinds de oprichting van de partij in 1946. „In deze zich toespitsende strijd om de doorbraak neemt de Partij van de Arbeid de handschoen op", aldus de verklaring, „het bestuur van de Partij van de Arbeid acht zich verplicht er in alle duidelijkheid op te wijzen, dat, Indien de thans ingeleide ontwikkeling een plaats in de partij voor de katholieken onmogelijk zou maken, zulks de thans reeds scherper geworden politieke verhoudingen nog ver der moet toespitsen en onvermijdelijke ge volgen zal hebben voor de mogelijkheden tot kabinetsformatie voor de thans bestaan de politieke samenwerking." Ofschoon het mandement vele gebieden des levens bestrijkt, waarover het niet aan een politieke partij is te oordelen, ziet het P. v. d. A.-bestuur zich verplicht zijn hou ding te bepalen omdat het gevolgen mee brengt voor de gehele structuur der gehele Nederlandse samenleving. Er wordt in de vex-klaring een beschrij ving gegeven van de geschiedenis van de doorbraak. „Acht jaren practijk hebben aangetoond, dat in ons land zoals in vele andere landen het samengaan in één partij mogelijk is van mensen van verschil lende levensovertuiging, zonder 'dat inbreuk wordt gemaakt op iemands godsdienstige overtuiging. Het is niet waar, dat de Partij van de Arbeid .godsdienst en politiek van elkaar zou willen losmaken. In haar begin selprogramma erkent zij uitdrukkelijk het innig verband tussen levensovertuiging en politiek inzicht en zij waardeert het in haar leden, als zij dit verband ook in hun arbeid voor de partij duidelijk doen blij ken. Zo is het in de loop van haar bestaan tot een rijke ervaring geworden, dat haar leden gedrongen worden om van eigen diepste overtuiging uit hun bijdrage te leveren voor het gemeenschappelijke poli tieke werk," aldus de verklaring. „Met dit nieuwe partij-type heeft de Partij van de Arbeid een ernstige poging gedaan om uit te komen boven de on vruchtbare tegenstelling: neutraal-confes sioneel, welke had geleid tot een verstar ring der vooroorlogse politieke verhoudin gen in ons land. Waar verschillende gees telijke richtingen in ons volk volkomen van elkaar waren vervreemd, vaak zelfs eikaars tagl niet meer verstonden, heeft de Partij van de Arbeid een samenwerking tot stand gebracht, welke de eenheid der natie, met eerbiediging der verscheidenheid, op wezenlijke wijze vermag te dienen. De samenwerking, zoals die in de partij van de Arbeid is belichaamd, heeft daardoor een waarde gekregen, die ver boven de politiek uitreikt. Zij is van onschatbare betekenis gebleken voor de menselijke ver houdingen en het geestelijke klimaat in ons volk." Verder wordt onder meer verklaard: „De tekst van het mandement wettigt de vrees, dat de wijze, waarop aan de katho lieken het begrip „zichzelf zijn" wordt voorgehouden, in de practijk zal leiden tot een hanteren daarvan meer in het belang der politieke machtsvorming dan in het belang van een waarlijk godsdienstig leven. En nimmer zou de Partij van de Arbeid kunnen aanvaarden, zowel terwille van de zuiverheid van de kerkelijke en staatkun dige verhoudingen in ons land, als terwille van de beginselen van democratie en gee- telijke vrijheid, waarop de Nederlandse samenleving is en dient te blijven gebouwd, dat de vrijheid van politieke partijkeuze wordt aangetast ten bate van de machts positie van een confessionele partij." Geestelijke vrijheid De beschuldiging als zou van de Partij van de Arbeid „aanzienlijke invloed van ongodsdienstigheid" zijn uitgegaan op het openbare leven van ons land, wijst het bestuur met verontwaardiging af. „Zij heeft zich nooit vereenzelvigd met het moderne humanisme, evenmin als met welke andere geestelijke of godsdienstige stroming ook. Zij kan dat niet krachtens de structuur van de partij zelve. Voorzover zij pleitte bijvoorbeeld voor subsidies aan humanis tische organisaties, deed zij zulks op grond van haar opvatting over de taak, die de overheid heeft in een geloofsverdeeld land, dat vast wenst te houden aan het beginsel van de geestelijke vrijheid". „De Partij van de Arbeid is niet bereid haar karakter van doorbraakpartij prijs te geven. In haar midden blijft de mogelijk heid bestaan van een politiek samengaan van katholieken en niet-katholieken. Als in het katholieke volksdeel zelfs de gele genheid niet meer zou bestaan daarop posi tief te antwoorden, plaatst het zichzelf in een in velerlei opzicht bedenkelijk isole ment. In de doorbraak zijn idealen vertolkt, waaraan in ons gelo ofs ver deel de land, ook in een zich verenigd Europa, meer dan ooit behoefte bestaat. De Partij van de Arbeid vertrouwt, dat deze idealen in alle geeste lijke en maatschappelijke groeperingen van ons volk steeds meer instemming zullen vinden," zo eindigt de verklaring. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Levef- pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilietjes, i 1.20 per flacon. 60 ADVERTENTIE Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld be roemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. jm ft 4 in f doet wonderen Trein sleurde auto mee op onbewaakte overweg Dinsdagmiddag is op een onbewaakte overweg tussen Leende en Sterksel een auto, waarin de 63-jarige heer J. Smol ders en zijn 65-jarige echtgenote zaten, door een electrische trein aangereden en ongeveer 50 meter meegesleurd. De twee inzittenden werden uit de wagen geslin gerd en kwamen om het leven. Het voorste treinstel werd ernstig be schadigd en moest uit de dienst worden genomen. De rest van de trein kon de reis met een uur vertraging voortzetten. Geref. kerken Beroepen te Adelaide (Australië) (Ref. Church) W. den Brave te Dordrecht; te Bierum J. van Dalen te Den And el (Gr.). Aangenomen naar Deventer (Evangeli satiepredikant) T. J. Hagen te Lemeler- veld, die bedankte voor Stadskanaal; naar Hoogeveen (vac. W. Faber) L. H. Kwast te Westerlee (Gr.), die bedankte voor Fer- werd en Surhuisterveen; naar Schipluiden C. Augustijn, cand. te Rotterdam, die be dankte voor Loenen a. d. Vecht en voor Tholen. Bedankt voor Berlikum en voor Onst- wedde A. C. Kersten te Opperdoes; voor Middelstum (2e pred.pl.) J. A. v. d. Peppel te Hijken (Dr.); voor Zeist (4e pred.pl.) B. G. Mees ten Oever te Kamerik. Benoemd to hulppred. te Montfoort en te Vreeland dr. C. G. Goslinga, a.s. em. pred. te Buitenpost. Chr. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-O. H. W. Eer- land te Lisse. Bedankt voor Delft J. C. Maris te Haar lem-Noord. Bapt. gemeenten Beroepen te 's-Gravenhage-C. W. Har- kema te Almelo. Ned. Herv. kerk Beroepen te Kampen (vac. M. Hane- maaijer) (toez.) J. Ewoldt te Alblasser- dam; te Kootwijk (toez.) C. van den Bosch te Bruchem die bedankte voor Gorinchem (vac. Ph. J. Vreugdenhil) (toez.); te Wad- dinxveen (vac. J. J. Moll) G. Boer te Gouda. Vrije Evang. gemeenten Bedankt voor Amsterdam (2e pred.pl.) H. F. Huson te Hendrik Ido Ambacht. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor Rijssen M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Planoreci tal. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, altviool en cello. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Radio Philharmonisch orkest en solist. 18.35 Platen. 18.43 Leger des Heils Kwartier. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Platen. 19.30 Idem. 20.00 Radiokrant. 20.20 Metropole orkest en solist. 21.00 Wonderlijke wetenswaardig heden, causerie. 21.15 Platen. 22.00 Radio feuilleton. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws, en SOS-bericht. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Reportage. 8.30 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Geva rieerde muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Dans muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelspel. 12.50 Uit 't Bedrijfsleven. 13.00 Nieuv/s. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Gevarieerde muziek. 14.00 Cabaret. 14.45 Platen. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Fluit en piano. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Nederland's historische relaties met Japan door mr. G. J. Jongejans. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafel- parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Voordracht en piano. 20.15 Concertgebouworkest. 21.30 Aletta Jacobs.een pionierster, hoorspel. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Omroeporkest. 14.45 Mu ziekgeschiedenis. 15.00 Platen. 16.00 Carmen, opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 So praan, alt en clavecimbel. 20.10 Klankbeeld. 20.30 Platen. 21.00 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). Twee jaar geleden voltooide Marius Flothuis een strijkkwartet. Het werk ge noot de vorige zomer zijn eerste uitvoe ring door het Rafaël-kwartet, dat het voor de radiq ten gehore bracht. En gister avond werd het in een programma van de „Kunstmaand Amsterdam" voor het eerst in de hoofdstad voor het publiek gespeeld door het Heksterkwartet, bestaande uit de violisten Jo Hekster en Frits Waterman, de altist Karei Schouten en de cellist Johan Vogtschmidt. Na deze compositie in een zeer verzorg de en boeiende vertolking gehoord te heb ben, kregen wij de indruk, dat het een werk van bijzondere waarde is, aangewe zen om op het répertoire te blijven. De grondtoon van Flothuis' kwartet is ernstig; het speelste element erin blijft zeer be perkt en openbaart zich enkel als een stille hiynor, een soort zelfspot, even aangeduid met rhythmische motieven die de hoofd melodie niet eens beïnvloeden. Dit gebeurt dan in een kwasi scherzo, het vierde van de vijf delen waaruit het stuk bestaat. Ove rigens goed omlijnde thema's, die zingen en zich lenen tot ontwikkeling in klassieke zin, bovendien de spanning in zich dragen om een innerlijke bewogenheid tot drama tische climax op te stuwen. De componist heeft wat te zeggen en al is dit soms nogal wrang en al breekt hij zich bij wijlen uit met verbetenheid, hij weet met zijn betoog te overtuigen, hij dwingt tot luisteren, tot meevoelen. Hij houdt trouwens ook de aandacht gespannen door tal van verras sende effecten van zijn orchestratie of hoe men dan ook zijn behandeling van het in strumentarium zou willen noemen. Maar hij streeft niet naar een gemakkelijk suc ces, want in zijn Finale confronteert hij de luisteraar met een reeks problemen, die de spanning tot brekens toe opvoeren, van een klankschone elegische sfeer in een kolk van wanluidendheid terecht komen, doch daar dan ook gereinigd uit opstijgen. Een gewaagd slotstuk, maar aannemelijk, na al wat er aan voorafgaat en zich uiteindelijk ophoopt om in een eindconflict tot een con clusie te komen. Aan de geestdriftige reac tie van het publiek kon men afmeten, dat het betoog van de componist niet over de hoofden was heengegaan. Het succes zal bovendien voor een niet gering gedeelte de overtuigende uitvoering door het Heksterkwartet gegolden hebben. Dit ensemble had vooraf zijn geraffineerd samenspel en zijn prachtige uitgebalan ceerde toonkwaliteiten laten bewonderen met een vertolking van het zelden gehoor de Strijkkwartet in D (uit 1814) van Schu bert, een jeugdwerk dat wel de lyrische geaardheid van de componist verraadt met een eigen accent in de tonentaal, doch ook in menig opzicht nog aan Haydn herinnert. De gelegenheid om het sublieme Klari netkwintet van Mozart te horen werd deze avond geboden door de medewerking van de klarinettist Bram de Wilde, die zich qua toonvorming en lenige speelwijze op ideale wijze aanpaste bij het Heksterkwartet. Een interpretatie van een jong werk van een Nederlands componist, bovendien twee composities, (het ene van betrekkelijke, het andere van zeer voorname betekenis) die men zelden in de concertzaal te horen krijgt: ziedaar het doel van „Kunstmaand Amsterdam" weer uitstekend gediend. JOS. DE KLERK De eigenaar van d'e zwarte zwaan, die Zaterdagmiddag in Vollkel is neergestreken, is nog niet bekend. De vogeldeskundige de heer R. van der Mark te Woerden, diie moet uitmaken van wie de zwaan is, heeft zowel vain de zijde vain Sir Winston Churchill als van het dierenpark te Over loon, dat ook een zwarte zwaan mist, be paalde, aanwijzingen ontvangen. Deze ge gevens zijn evenwel niet voldoende om de herkomst van de zwaan vast te stellen. Het onderzoek zou worden vergemakkelijkt, indien de zwarte zwaan, die Zaterdagmid dag en Zaterdagavond in het natuurreser vaat „Het Brede Water" bij Oostvoorne is gesignaleerd, gevangen zou worden. Be richten omtrent waarnemingen van dit exemplaar ontvangt hij gaarne. De heer Van der Mark is telefonisch te bereiken onder nummer K S480 2667 Het. dierenpark in Overloon mist sinds Vrijdag een zwarte zwaan. De heer Van der Mark heeft het gevangen dier bij de rijks politie in Ud'en opgehaald en mee naar huis genomen. Het dierenpark Overloon noch de Britse premier hebben hun zwa nen van ringen of dergelijke kentekenen voorzien, zodat de taak van de heer Van dei- Mark ruiet eenvoudig zal zijn. De zwaan die de heer Van der Mark nu onder zijn hoede heeft, is niet erg fit en heel lioht van gewicht. Zou het dier in Engeland thuis blijken te horen, dan zou het toch eerst hier een weekje moeten blijven om wat aan te sterken. Er leven in ons land veertig tot vijftig zwarte zwanen in gevan genschap. In vrijheid komen ze hier niet voor. Van 12 tot 17 Juli zal in het Vredespaleis een internationale studieweek worden ge houden over het Internationale Gerechtshof. Het is voor het eerst, dat dit hof, het hoogste rechterlijke orgaan van de U.N.O., onderwerp zal uitmaken van een dergelijke studie conferentie. Zij wordt georganiseerd door de Vereni ging voor Internationale Rechtsorde (V.I.R.O.) op verzoek van de World Federa tion for United Nations Associations. De studieconferentie zal worden geopend door mr. A. M. Joekes, lid van de Raad van State en voorzitter van de V.I.R.O. In leidingen zullen worden gehouden door Sir Arnold Duncan McNair, president van het Internationale Gerechtshof, dr. Heu Mo, rechter in het Internationale Hof, prof. dr. J. H. W. Verzijl, hoogleraar in het internatio naal recht aan de universiteit te Utrecht, me vrouw prof. mr. G. H. J. van der Molen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, mr. L. Erades, rechter te Rot terdam, dr. A. M. Stuyt, administrateur aan het ministerie van buitenlandse zaken, en mr. M. H. van Hoogstraten van dit ministerie. De chef van de Luchtmachtstaf, luitenant- generaal-waamemer A. Baretta, heeft onder het personeel van de Koninklijke Luchtmacht een actie georganiseerd om bij te dragen voor de oprichting van een natio naal monument voor dr. Albert Plesman. Dergelijke acties zullen worden gehouden bij de Marine-Luchtvaartdienst, de Rijks luchtvaartdienst en op Schiphol. De K.L.M. is reeds bezig met een actie onder haar personeel in binnen- en buitenland. Het comité dat voor de oprichting van het nationaal monument is samengesteld, hoopt dat zeer binnenkort reeds een halve ton bijeen zal zijn. De gemeenteraad van Ambij (L.) heeft het besluit genomen aan het comité een subsidie te geven van een halve cent per inwoner, zodat een bedrag van circa 12,50 zal worden overgemaakt. Voor de Haagse rechtbank heeft terecht gestaan de 32-jarige A. W. uit Heemstede, die indertijd mede-vennoot is geweest van een luchtfotobedrijf. Dit bedrijf werkte in de Amerikaanse sector van Duitsland. Toen de zaken niet goed gingen nam men zijn toevluchten tot vluchten met passagiers, hoewel men geen vergunning had. Bij een van deze passagiersvluchten werd het vliegtuig beschadigd aan het landingsge stel. Om de vergunning voor de luchtfoto grafie niet in gevaar te brengen en tevens om schade te kunnen incasseren bij de ver zekering had W. een rapport opgemaakt, waaruit moest blijken, dat het ongeval was ontstaan door het springen van een band. Wegens valsheid in geschrifte had hij zich thans te verantwoorden. De officier van justitie eiste zeven maanden gevangenis straf tegen hem. Tevens stond terecht de 23-jarige kan toorbediende J. G. J. de K. uit Den Haag. Hij had als tweede piloot gefungeerd, maar was niet in het bezit geweest van het ver eiste vliegbewijs. Daarom had hij met be hulp van valse papieren het doen voor komen alsof hij dit bewijs wel had. De K., die reeds twee keer veroordeeld is, hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. 18. Het lek in kamer dertien was gauw gerepareerd. „Zie zo, ik ga maar weer", zei Panda, zijn gereedschappen in het wa gentje ladend. ,JDag Joris, nog wel bedankt voor jeeh.recommandatie!" „Och, dit werkje was nauwelijks de moeite waard", antwoordde Joris, het diende slechts om u hier ter plaatse te doen zijn op het ogenblik, dat zich het werkelijk om vangrijke werk aandient". „Welk omvang rijke werk?", vroeg Panda verbaasd. „Dat weet ik nog niet", antwoordde Joris, „doch mijn zaken-instinct zegt mij, dat hier wel dra heel wat loodgieterswerk moet worden verricht. En in de zakenwereld geldt: Wie het eerst komt, die het eerst maalt". „Ik hoop maar, dat je zakeninstinct g"oed is", zei Panda, „want ik kan best wat opdracht- jes gebruiken". Onbewust van het feit, dat Joris onder het spreken enkele gereed schappen van het karretje had weggegrist, verliet hij de kamer. En weldra kreeg hij opnieuw een bewijs, dat Joris' zakeninstinct onfeilbaar werkte. Want nauwelijks had hij beneden zijn geld in ontvangst geno men, of reeds diende zich het grote werk aan, waarover Joris gesproken had. „Een loodgieter! Haal een loodgieter!",schreeuw de een druipnatte kok, die opgewonden kwam aanrennen, „haal een loodgieter, of ik word dol!" UIT ANDERE BLADEN In de Surinaamse pers zijn commen taren verschenen over de Ronde Tafel conferentie. „D e T ij d" schrijft onder de titel „Wat moet de toekomst zijn?": „Het valt natuurlijk te begrijpen, dat niet iedereen verheugd zal zijn over de verkregen zelfstandigheid. Som migen achten haar meer, anderen minder gewenst. Wij geloven echter, dat de Suri naamse delegatie het gevoelen van de meer derheid der bevolking van Suriname tot uiting heeft gebracht. Deze autonomie bete kent niet, dat er bandeloosheid moet bestaan en een ieder maar moet doen en laten wat hij wil. Er blijven altijd wetten, die moeten worden nageleefd. Als dit niet geschiedt, wordt het eigen gezag gedesavoueerd. Suri name kan niet in één dag welvarend worden. Wij zijn wat dit betreft al een heel eind op weg, maar we zijn er nog niet. Er dient vooral meer werkgelegenheid te komen, want de werkloosheid is er de oorzaak van, dat onrust en misdrijven toenemen, dat men ten slotte zijn toevlucht gaat zoeken tot de anarchie en zich ten einde raad door heet hoofden laat leiden". „HetNieuw s" zegt, dat het spijtig moge klinken, maar het resultaat van de R.T.C. eigenlijk slechts weinig spreekt tot de ver beelding van de brede lagen der bevolking. „Het woord „regeren" heeft in Suriname een dubbele betekenis: het kan betekenen „lei den", en „te keer gaan". In de practijk der laatste jaren is in Suriname het accent op de laatste betekenis gevallen. Van ons ver mogen, dat begrip te vervangen door de andere betekenis zal het afhangen, welke betekenis en waarde de verworvenheden der R.T.C. voor Suriname zullen blijken te hebben". Het „Nieuwsblad Suriname" heeft een ijzige stilte rondom het pas aanvaarde statuut geconstateerd. „Deze stilte, die, ge ziens ons karakter, de vorm van onverschil ligheid heeft aangenomen, kan als grondslag hebben het getreuzel, dat de onderhande lingen heeft gekenmerkt voor het zo ver kwam. Reeds nu zijn er stemmen te beluiste ren, die er niet ei; gerust op zijn dat het verdere verloop, de toepassing van het sta tuut, vlot zal verlopen." Het blad hoopt, dat deze ongerustheid ongerechtvaardigd zal blijken te zijn en dat met de nieuwe verhouding, ook nieuwe in zichten zullen baanbreken, zodat Suriname de eerlijke kans, die het tot heden werd onthouden, zal kunnen krijgen. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Zoals gemeld is zullen de Provinciale Staten van Noordholland op Dinsdag 15 Juni om twee uur bijeen komen om af scheid te nemen van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die op 30 Juni zal af treden als commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Op deze vergade ring zullen het woord voeren de heren A. B. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Staten en de heer G. Baas, namens de Provinciale Staten. Tenslotte zal de com missaris der Koningin spreken. Om drie uur volgt een bijeenkomst voor de Noordhollandse burgemeesters, waarop de heer J. C. Haspels te Bussum namens de burgemeesters het woord zal voeren. Daarna houdt de scheidende commissa ris een afscheidsreceptie. Toestond van drie gewonden ernstig De toestand van twee inzittenden van de autobus die bij Ommen tegen een boom reed, is nog steeds ernstig. Ook de chauf feur, die naar huis werd vervoerd, blijkt ernstig te zijn gewond. Hij is nog steeds bewusteloos. Omtrent de toedracht van het ongeluk deelt de politie te Ommen mede, dat het ongeval niet Ls veroorzaakt door jongelui die op de fiets zaten te stoeien. Vlak voor de bus reden twee meisjes. De een raakte met haar voorwiel het achterwiel van de ander. Bij haar pogingen het evenwicht te bewaren kwam zij op het midden van de weg. De buschauffeur had toen de keus, het meisje te overrijden of tegen een boom te rijden. Hij koos het laatste. Incident. Volgens een woordvoerder van het Egyptische leger hebben Israëlische militairen Dinsdag mortiervuur afge geven op een Egyptische buitenpost in het gebied van Gaza (dat Egypte in de Palestijnse oorlog heeft bezet). Er vie- len geen slachtoffers. Egypte heeft ge, protesteerd bij de gemengde Egyptisch. Israëlische bestandscommissie. Het ver. zocht de commissie onverwijld bijeen te komen, om het incident te bespreken. Hersteld. Sir Edmund Hillary, die tijdens een beklimming van de 8515 meter hoge Makaloe in de Himalaja ziek werd, heeft in een Maandag te Nieuw Delhi ontvan. gen boodschap de Britse Hoge Commis. saris doen weten, dat hij geheel hersteld is. Hillary heeft niet aan longontsteking maar aan malaria geleden. Verslagen. Amerikaanse journalisten, die Zondag de plechtigheden in Normandië hebben verslagen, hebben geen toestem, ming gekregen om een plechtigheid bij te wonen te St. Ló ter nagedachtenis van de burgers, die indertijd bij het bombardement van de stad zijn omge- komen. St. Lö werd in Juli 1944 door Amerikaanse troepen hevig beschoten en gebombardeerd. De Duitsers hadden een bolwerk gemaakt van de stad. Toen zij terugtrokken beschoten zij op hun beurt de stad, die toen echter door de bevolking reeds ontruimd was. Accoord. De organisatie van Argentijnse metaalbewerkers heeft bekend gemaakt, dat in het gehele land het werk zal worden hervat. De arbeiders hebben zich accoord verklaard met de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Tien aanhangers van de communistische par. tij zijn te Buenos Aires aangehouden op beschuldiging van pogingen om een be- toging onder de stakers te organiseren. Vierde. Ter gelegenheid van de opening van het Sovjet-Russische congres van vakverenigingen, te Moskou, zijn de namen der Sovjet-leiders voor het eerst in alfabetische volgorde gepubliceerd, waarbij premier Malenkov op de vierde plaats kwam. Dit is geschied om de na druk te leggen op het beginsel der meenschappelijke leiding, dat na de dood van Stalin is aanvaard. Op eer. negen dagen geleden, na een parade op het Rode Plein te Moskou, gepubllceer. de lijst was Malenkov nog het eerst vermelde Rechten. Het internationale verbond van vrije vakverenigingen heeft er bij de internationale arbeidsorganisatie (ÏLO) op aangedrongen een onderzoek in té stellen naar de behandeling van neger arbeiders in Zuid-Afrika. Het IVW beschuldigde de Zuid-Afrikaanse rege ring er van de neger arbeiders het recht van vereniging te onthouden en de elementaire rechten van het vakvereni- gingswezen in gevaar te brengen. Gemeenschappelijk. Premier Mohammed Ali van Pakistan is voor een officieel bezoek naar Turkije vertrokken. Te Ankara zal hij kwesties van gemeen- schappelijk belang voor zijn land en Turkije bespreken. Hij wordt op 16 Juni te Karatsji terug verwacht. Kampen. Er verblijven nog 350.000 per sonen in vluchtelingenkampen in West- Duitsland, zo heeft de West-Duitse mi nister voor Vluchtelingenzaken, prof, Oberlander, meegedeeld. De grootste groep wordt gevormd door hen, die uit Oost-Duitsland naar het Westen zijn gekomen. Er zijn in het geheel in de bondsrepubliek 2530 kampen. Volgens de minister zullen dit jaar ongeveer 30.000 uitgewekenen een eigen woning kunnen krijgen. Verlies. Van de ongeveer 8000 postduiven, die op eerste Pinksterdag te MSford Haven in Wales waren losgelaten voor een vlucht naar Noord-Ierland, zijn er slechts vijftien op haar plaats van be stemming aangekomen. Het verlies van de overige duiven, die tezamen een waarde van ruim 250.000 gulden ver tegenwoordigden, wordt geweten aan de slechte weersomstandigheden. Binnen. Douane-ambtenaren te Boston in de Verenigde Staten hebben Maandag een man, Samuel Leiser, aangehouden, die diamanten ter waarde van bijna 400.000 gulden in zijn lichaam bleek te hebben. De man was per vliegtuig uit Frankfort gekomen. ADVERTENTIE Haarlem WE MOETEN ONS de Egyptische pyra- miden niet voorstellen als geweldige geo metrische bouwwerken die zonder meer in het zand van de woestijn waren neergezet. Integendeel, zij maakten deel uit van een groot complex van gebouwen en tempels die voor de cultus van de overleden koning dienst deden, of van grafkamers en tomben waar de prinsen en prinsessen, de verwan ten en hoge gezagsdragers van de vorst, hun laatste rustplaats hadden. Door opgra vingen van de laatste tijd is aan het licht gekomen dat bijvoorbeeld de heiligdom men, gegroepeerd aan de voet van de pyramide van Djoser uit de lilde dynastie een lengte besloegen van 550 m. en een breedte innamen van ruim 300 m., terwijl het gehele complex omgeven was door een bijna 10 m. hoge muur die van torens was voorzien. Met recht kan hier dus gesproken worden van een doden-stad, waarboven het geweldige li chaam van de machtige pyramide toren hoog uitstak. U moet zich eens indenken hoe bijvoorbeeld de pyramide van Cheops een grote stad als Rotterdam totaal zou overheersen, inden in het verwoeste cen trum een dergelijk gigantisch bouwwerk ware opgericht, inplaats van middenstands woningen en ifankg eb ouwen. De 146 m. hoge top zou alle kerktorens ver beneden zich laten en naar vier zijden zouden de grootste driehoeken, welke we ooit hebben aanschouwd, hun wit gepolijste vlakken van ruim 20.000 vierkante meter naar stad en hemel richten. De pyramide van Cheops is het grootste bouwwerk, door mensenhanden vervaar digd. De ontzagwekkende afmetingen kun nen we ons pas goed voorstellen, indien we bedenken dat het grondvlak van de pyramide méér dan vijf hectare beslaat. Het is een massief metselwerk van onge- veer 2.300.000 blokken kalksteen, die ge middeld 214 ton wegen. De zijkanten van de pyramide zijn aan de basis 230 m. lang, terwijl de oorspronkelijke hoogte 146 m. moet hebben bedragen. De top, het py- ramidion, ontbreekt echter, evenals het grootste deel van de mantel die uit witte kalksteen heeft bestaan, welke als glas was gepolijst. Een der onderzoekers vertelt dat de blokken kalksteen die voor de mantel waren gebezigd en die een gewicht van tonnen hadden, waren samengevoegd mei zulk een precisie, dat de voegen over aan zienlijke lengten niet bre der waren dan 1 /4000 centi meter. Het plaveisel, waarop dit monument rust, steekt enige meters buiten het grondopper vlak en is zodanig bewerkt, dat de hoekpunten van de pyramide nagenoeg in een volmaakt horizontaal vlak zijn gelegen. De langste lijn, welke in het grondvlak kan worden getrokken, heeft over een afstand van 325 m een helling van slechts 15 milli- meter! Voorts is het bouwwerk bijna fout loos naar de hemelstreken georiënteerd, met een luttele afwijking van ruim 3 rui" nuten, dat is een hoekje, gevormd door de benen van een 60 cm. lange passer, waar van de punten y, millimeter van elkaar staan. Ook in het inwendige van de pyramide trekken verschillende onderdelen door con structie, afmetingen of afwerking de aan dacht, maar een bespreking hiervan zou ons te ver voeren. Voldoende zij, dat het inwendige van de pyramide van Cheops bijna 3500 jaar een geheim is gebleven en eerst ruim 1000 jaar geleden door de Ara bieren werd onderzocht. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2