Prins Bernhard en Prins Bertil bij opening kogellagerfabriek Enorm grote belangstelling voor Holland Festival Agenda voor Haarlem Eisen van twee en vier jaar in de Plurifort-zaak Oost-Duitse ex-minister tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld Bollenexport naar Amerika liep terug; wel meer kwekers Kind kroop in kooi van grote circusleeuw Officier: ,Een doolhof van knoeierijen" Werkgelegenheid voor 120 arbeiders Het is gewoon een lieve lust om te wassen V Toe is het ontstaan? Rotterdamse advocaat in verzekerde bewaring EEN EEUW GELEDEN WOENSDAG 9 JUNI 1954 3 Kunstenaars keken naar kijkers Het werd met moeite van luimige gastheer bevrijd Man trachtte vrouw te vergassen; eis 12 jaar Herstel van oude gebouwen op Schouwen en Duivel and Hoogverraad en spionnage van zes C.D.Ü.-ers Tot meineed aangezet Faillissementen Dit woord: PARLEVINKEN Toekenning van fictieve diensttijd aan onderwijzers Jaarverslag Bedrijfschap voor Sierteeltproducten: Oud-onderofficieren vergaderen in Haarlem Voorj aarsmarkt bracht een bedrag van 1300 op Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 9 Junij 1854 Op een zeer ongewoon tijdstip, namelijk des avonds om elf-uur, hield het bestuur van het Holland Festival gisteren een persconferentie, die een strikt informeel karakter droeg en ook door talrijke kun stenaars werd bezocht, solisten van de Nederlandse Opera en eerste krachten van do Nederlandse Comedie voornamelijk. Maar niettemin had de algemeen-secre taris Peter Diamant wat aardig nieuws voor deze gelegenheid bewaard, onder meer de mededeling, dat het gezelschap van het Burgtheater uit Wenen voor de voorstellingen van „Liebelei" vain Arthur Schnitzler met de bekende filmster Hans Moser is versterkt. De belangstelling voor dit Holland Festival, met zijn inderdaad bijzonder at tractieve programma, is groter dan ooit. Het aantal schriftelijke bestellingen van plaatsbewijzen is tweemaal zo groot als verleden jaar. In totaal is er bij de voor koop reeds voor vijfentwintigduizend gul den omgezet! Deze belangstelling geldt alle manifestaties, de Nederlandse zo goed als die van de Scala uit Milaan, van Jean Vilar met zijn Théatre National Populaire uit Parijs of het Sadler's Wells Ballet uit Londen., de kamermuziekavondeu niet uitgesloten. Zoveel hotelkamers zijn reeds door bezoekers, vooral buitenlandse, voor de festivaldagen besproken, dat de leden van het Engelse ballet de eerste nacht van hun verblijf in ons land aan boord van de boot in Hoek van Holland zullen moeten doorbrengen. Pas de avond voor de pre mière op 18 Juni vinden zij in Scheve- ningen op normale wijze logies. Talrijke vertegenwoordigers van buiten landse kranten en radio-stations zullen vele manifestaties in het Holland Festival bijwonen. Onder hen bevindt zich ook James Fassett van het Columbia Broad casting System uit New York, die weder om drie programma's van anderhalf uur zal samenstellen die „van kust tot kust" worden uitgezonden. Deze uitzending wordt door het CBS bij wijze van hoge uit zondering voor eigen rekening genomen en dus niet aan een adverteerder ver kocht. Ook de Nederlandse Radio en tele visie laten zich uiteraard niet onbetuigd. Tussen twee haakjes: op het concert van het Radio Philharmonisch Orkest zal niet Walter Giesqking, zoals was aangekon digd, doch Robert Weiss solist zijn. Hij speelt een pianoconcert van Mozart. Als laatste nieuws deelde mi\ P. Mijkse- naar namens het gemeentebestuur van Amsterdam mede, dat het Holland Fes tival op Maandag 14 Juni geopend zal worden met een voor-voorstelling van „Electra" van Sofocles in de vertaling van dr. P. C. Boutens onder regie van Ton Lutz en met de muziek van Alphons Diepenbrock, door het orkest van de Nederlandse Opera te spelen. Deze gala avond, gevolgd door een receptie van B. en W. in de foyer is alleen toegankelijk voor de zeshonderd genodigden, onder wie zich de ministers Cals, Luns, Suurhoff en Zijlstra, benevens de ambassadeurs van Italië, Rusland en vele consuls zullen bevinden, alsook de burgemeesters van alle gemeenten, waarin zich onderdelen van het Holland Festival afspelen. Troostprijzen Te middernacht werd de persconferen tie opgebroken en trok het hele gezel schap met onder anderen de dirigent Alexander Krannhals, de regisseur Johan de Meester, de zangeressen Gré Brouwen- stijn (net terug uit Bayreuth) en Annie Delorie, de zangers Guus Hoekman, Paolo Gorin en Siemen Jongsma, de actrice El len Vogel en vele anderen in de stro mende regen naar de Stadsschouwburg om getuige te zijn van het aanbieden van geschenken aan de eerstgekomenen voor de plaatsbespreking. Tien Theaterjaar boeken, tien plaatsbewijzen voor voor stellingen van de Nederlandse Comedie en een première-abonnement voor de Nederlandse Opera in het volgende sei zoen werden toegewezen als troost voor de moeite om urenlang in een ligstoel of op een krukje onder de peristyle van de Stadsschouwburg door te brengen ten einde bij de opening van de kassa's (hedenmorgen) de beste goedkope plaat sen te kunnen bemachtigen. Om twaalf uur 's nachts was het aantal opofferingsgezinde gegadigden, jonge men sen vooral, meest studenten, gegroeid tot 118. De hoofdprijs was evenals verleden jaar voor Sonja van Praag, die behalve een Opera-abonnement een omhelzing door Peter Diamant in ontvangst mocht nemen. Zij arriveerde Maandagnacht om 11.50 uur en het eerste, dat zij verklaar de, was: „Het spijt me, het is wat later geworden dan ik gedacht had!" De jarige Johan Bendien, directeur van de Stads schouwburg, zei in een korte toespraak dat hij eerst van zins was geweest de tijd voor de wachtenden te korten door „De overwintering op Nova Zembla" van Tol- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BÖLSTR.'48 ADAM-TEL. 717162 Tweka Lastex Badcostuums ƒ17.50 WOENSDAG 9 JUNI Minerva: „De mooiste tijd van je leven", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „De banneling van Eallentrae", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Road to Zanzibar", alle leeft., 8 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppensnellersval- lei", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Chaidie Chaplin's Festival", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Uit een andere wereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 10 JUNI Zuiderkapel, Zuiderstraat: J. Sevensma, 8 uur. Minerva: „De mooiste tijd van je leven", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „De banneling van Ballantrae", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur Roxy: „Road to Zanizbar", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppensnellersvallei". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Charlie Chaplin's Festival", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Uit een andere wereld", 14 jaar. 2.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..De grote Caruso alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 ur lens voor te dragen. Doch in plaats daér- van bood hij bladen vol belegde broodjes en kopjes warme koffie aan, voor welk hartelijk gebaar hij met luide toe juichingen werd beloond. Perschef Johan Elsendoorn organiseer de vervolgens als een geroutineerde standwerker een wedstrijd: hoeveel mede werkenden zijn er in totaal aan het Hol land Festival en hoeveel manifestaties hebben er plaats? De antwoorden: ruim 2500 en 101 waren spoedig gevonden en ook voor de gevers daarvan waren prijzen beschikbaar. En om zich niet te hoeven vervelen konden de toekomstige festival kijkers de rest van de nacht besteden met het bedenken van slagzinnen of limericks, die vandaag door de dichters .Ed. Hoornik en Bert Voeten beoordeeld zullen worden. Uit het voorgaande mag men echter niet opmaken, dat er voor de voorstellingen in het Holland Festival geen plaatsen meer beschikbaar zijn. Want natuurlijk is nog lang niet alles uitverkocht. Hoe druk het was onder de peristyle van de Amsterdamse Stadsschotiwburg en hoe gezellig de wachtenden het zich (met lig stoelen en thermosflessen) poogden te ma ken, hoewel de regen bij vlagen doende was de nachtelijke pret te verstoren. Het personeel van het thans te Ooster beek optredende Grand Cirque Internatio nal, heeft Dinsdagmiddag een hachelijk kwartiertje beleefd. Tijdens het opbouwen van de tenten kroop het 4-jarig meisje A. van M. in de grote kooi met leeuwen van de heer Althoff. Het kind streelde één der leeuwen over zijn manen. Toen de oppas ser, die door een der kinderen op de ge dragingen van het meisje was geattendeerd, de kooi echter wilde openen om het kind te bevrijden, begon de leeuw zo kwaadaar dig te grommen, dat men voor het leven van het kind vreesde. De dompteur B. Alt hoff, die inmiddels was gewaarschuwd, riep het kind toe dat zij voorzichtig de kooi moest verlaten, omdat de leeuw gevaarlijk was. Het kind scheen dit echter niet te be grijpen. Bovendien was de leeuw voor de kooideur gaan staan, zodat men het kind niet meer kon bereiken. Eindelijk gelukte het de heer Althoff de leeuw, die de toegang tot de kooi versper de, naar de- achterwand van de kooi te drijven. Daarna kon hij de kooi binnengaan om de leeuw in bedwang te houden. Het meisje, dat was gaan schreien, kon toen door de oppasser uit de kooi worden ge trokken. Het had slechts een schram op haar been opgelopen, veroorzaakt door een der nagels van de leeuw, die ze had ge streeld. Dinsdag heeft de Maastrichtse rechtbank de behandeling van de Plurifort-zaak voortgezet met het onderzoek naar de ten laste gelegde verduistering van goederen ter waarde van vele duizenden guldens uit de zogenaamde J. en H.-winkels in de Lim burgse mijnstreek. Deze onderneming had den de gebroeders J. en H. Th. uit Sittard opgericht, toen het met de textielhandel van Plurifort scheef ging en het faillisse ment voor de deur stond. De J. en H.-win- kels waren door H. Th. gesteld onder lei ding van de 42-jarige koopman J. J. S. uit Spekholzerheide, een vroegere mijnwerker en na 1944 bewaker van een politieke delinquentenkamp te Kerkrade, waar H. Th. de kampbewaker ook had leren kennen. Aan Th. was ten laste gelegd een aantal verduisteringen van goederen die door de Kerkraadse koopman H. W. in consignatie waren geleverd aan de J. en H.-winkels. V/egens het niet verschijnen van enkele ge tuigen werd de verdere behandeling van deze zaak aangehouden tot 15 Juni. De officier van justitie hield daarna requisitoir in de Plurifortzaken, welke de vorige week behandeld waren. Het ging om manipulaties met honderdduizenden gul dens, waarvan in het bijzonder een N.V. uit Rotterdam met een schadepost van enkele tonnen de dupe werd. Bovendien v/aren ongeveer 960 afbetalingsklanten van Plurifort benadeeld, omdat zij in goed ver trouwen een wissel voor het volle bedrag Hedenmiddag heeft de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de kogellagerfabriek van het Zweedse S.K.F.- concern te Veenendaal geopend, een nieuwe precisie-metaalindustrie, die aan 120 arbei ders werkgelegenheid zal verschaffen. De opening werd bijgewoond door Prins Bertil van Zweden en door Prins Bernhard. de voortbrenging van nieuwe artikelen en het exploreren van nieuwe markten ter hand te nemen. Juist die overwegingen hebben zijn waardering voor de vestiging van dit nieuwe bedrijf zozeer versterkt." De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft 12 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 28-jarige in structeur van een auto-rijschool J. J. P. van de P. uit Den Haag wegens poging tot moord op zijn echtgenote. In de nacht van 27 op 28 Maart 1953 had verdachte vol gens de tenlastelegging de deur van de slaapkamer met dweilen dichtgemaakt en de gaskraan opengezet. Zijn vrouw werd echter wakker en ondervond geen nadelige gevolgen. Op 10 November 1953 had de rechtbank deze zaak reeds behandeld, maar haar aangehouden voor het inwinnen van een tweede psychiatrisch rapport en een rap port van een deskundige. Onderzocht zou moeten worden hoeveel gas er zich in de kamer bevond en of deze hoeveelheid ge noeg was om een mens te doden. Drs. A. H. Witte van het gerechtelijk laboratorium had de proeven genomen. Na vier uur was er een maximum hoeveelheid koolmono- xvde in de kamer geweest, voldoende om een mens bewusteloos te maken, maar hij kon niet zeggen of hierdoor een mens kon worden gedood. Het was een grensgeval. Dr. Baan, de psychiater, kwam in zijn rapport tot volledige ontoerekeningsvat baarheid, dit in tegenstelling tot het eerste rapport van dr. Wijchers. Dr. Baan con stateerde, dat verdachte in een zodanige affecttoestand had gehandeld, dat van voorbedachten rade geen sprake was. De officier van justitie hield vast aan he. eerste psychiatrische rapport en bleef bij de eis van twaalf jaar met aftrek. De vei- dediging voerde onder meer aan dat van recidive geen sprake zou zijn, want de echtscheiding was reeds uitgesproken. ADVERTENTIE De minister herinnerde er in zijn toe spraak aan, dat de ontwikkeling van dit initiatief van het S.K.F.-concern vooral ook zijn ambtsvoorganger ter harte ging. Ook hij wilde thans getuigen van het grote belang, dat hij aan het nieuwe project hecht. van De minister zei voorts onder meer: „On der invloed van een zeer gunstige conjunc tuur loopt het investeringspeil weer op, terwijl het aantal werklozen sterk is ge daald. Zelfs is op sommige plaatsen in ons land eerder sprake van een tekort aan ar beidskrachten dan van een teveel." Hij wilde echter waarschuwen tegen een te groot en ongemotiveerd optimisme, als zou de industrialisatie als urgent probleem, al thans voorlopig, van de baan zijn. Het in- dustrialisatievraagstuk is een probleem, waarvan men de oplossing niet op kortere maar op langere termijn moet beschouwen. „Men moet zich realiseren, dat zich elk jaar in de komende decennia opnieuw tienduizenden jongeren zullen aanmelden om werk in het bedrijfsleven te vinden. De uitbreiding van onze industrie en export, die daarvoor nodig is om de arbeidskrach ten op te vangen, zal niet voortdurend kunnen worden gevonden in de traditionele producten en op de traditionele afzetmark ten. Men zal er op bedacht moeten zijn ANDAAG deed ik de kinder- was met Castella Parels, 't Is gewoon een lieve lust om te wassen. Vlekken zaten er niet meer in. Zij waren verdwenen als sneeuw voor de zon. In een ogenblik was miin was klaar en geen nare zeepvlekken meer. Bij ieder die een sneeuw witte was houdt, beveel ik Castella Parels aan. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. U vliegt nu door de was heen.' Castella Parels strooit men zo in het wa ter en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee" hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed. dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad. die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! Vele historische bouwwerken op Schou- wen-Duiveland hebben ernstig geleden van de watervloed, die het eiland zo lang over spoelde. Pogingen worden aangewend tot het vormen van een fonds voor restauratie van de kerk te Brouwershaven, waarvoor in middels van particuliere zijde 10.000 is bijeengebracht. Ook Dreischor heeft nu een plan tot restauratie van kerk en toren, waarvoor de gemeente reeds 5.000 op de begroting uittrok. In Zierikzee werd de gémeente na veer tien jaar onderhandelen eigenaar van het Tempelierenhuis, een uit de 13de of 14cle eeuw daterend pand, dat dringend restau ratie behoeft. Verder besloot de gemeente raad subsidie te verlenen voor de herbouw van het Vrijpoortje en het daaraan gren zende pand „De witte Swaen", die beide door het water werden vernield. Ook werd subsidie verleend voor de restauratie van de gasthuiskerk. De stichting Nieuw-Schouwen en Duive- land overweegt de aankoop van het beken de slot Moermond te Renesse. Het werd tot 1 Februari 1953 bewoond door de eigenaar, de heer Vriesendorp van Renesse, die zich na de ramp elders heeft gevestigd. Men wil het slot inrichten tot museum. Wanneer de koop tot stand komt is ook restauratie waarschijnlijk te verwezenlijken, dank zij toezeggingen van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en de provincie. BERLIJN (Reuter) De Oost-Duitse radio-omroep heeft gemeld dat de voor malige Oost-Duitse minister van Buiten landse Zaken, George Dertinger, tot vijf tien jaar dwangarbeid is veroordeeld. Vol gens de omroep heeft voor het Oost- Duitse opperste gerechtshof „een door Dertinger geleide bende samenzweerders terechtgestaan" die de Oost-Duitse repu bliek te gronde wilde richten, de verrich tingen der regering van arbeiders en boe ren teniet doen en de toestand van uitbui ting door monopolisten, grondbezitters en fascisten herstellen". Dertinger is lid geweest van de Oost- Duitse Christen-Democratische Unie (CDU), die geheel onder invloed van de communistische S.E.D. (socialistische een heidspartij) is gekomen. Hij werd in Ja nuari 1953, bij het verlaten van een diner, dat hij vooraanstaande Oost-Duitse poli tici en diplomaten had aangeboden, gear resteerd. In een officiële Oost-Duitse ver klaring werd gezegd: „Ex-minister Der tinger is een vijand van de staat, die m dienst stond van spionnagediensten der imperialisten". Volgens de tenlastelegging heeft Der tinger met Otto Lenz een voormalige West-Duitse staatssecretaris en thans raadgever van bondskanselier Adenauer „een plan ontworpen om de Oost-Duitse regering omver te werpen". „De samenzweerders hebben sinds 1946 aan de Britse en Amerikaanse geheime diensten gegevens verschaft over sterkte en legering van eenheden der Oost-Duitse volkspolitie. Ook gaven zij inlichtingen over de Sovjet-Russische bezettingstroe pen en de Oost-Duitse economie", aldus de omroep Dertingers medebeklaagden waren de voormalige staatssecretaris van Justitie dr. Helmut Brandt, eveneens een belangrijke figuur in de C.D.U., die tien jaar kreeg, een voormalige secretaresse van Der tinger, Itse Bubner, die elf jaar kreeg en een gepensionneerde rechter uit West- Berlijn Eberhard Plewe, die op beschuldi ging van het onderhouden van betrek kingen met de West-Duitse C.D.U. tot dertien jaar werd veroordeeld. Voorts werden nog twee functionarissen van de C.D.U. veroordeeld: Jeutzsch tot 7 en me vrouw Ziunser tot 3 jaar. Politieke waarnemers te West-Berlijn verwachten, dat nu de voormalige minis ter van Justitie Max Fechner, een voor malig socialist, en de oud-minister voor Bevoorrading Karl Hamann, voormalig lid van de C.D.U., zich moeten verantwoorden. van het verschuldigde hadden getekend en daardoor verplicht konden worden het volle bedrag van de aankoop boven de reeds be taalde afbetalingen te betalen. Tegen de 39-jarige koopman H. Th. werd wegens bedriegelijke bankbreuk en ver duisteringen twee jaar gevangenisstraf ge- eist. Hij zal nog terechtstaan voor andere feiten. Tegen zijn broer, de 31-jarige J. Th., een ex-hoofdagent van politie, die als directeur in de Plurifortzaak voor zijn broer was op getreden, en die verantwoordelijk werd gesteld voor het bedrog ten opzichte van de afbetalingsklanten, werd wegens oplichtin gen en verduisteringen twee jaar en wegens bedrieglijke bankbreuk nogmaals twee jaar geëist. De officier sprak van „een doolhof van knoeierijen" en zei dat de verdachten niet inzien hoe ernstig de door hen gepleegde feiten zijn. Het nadeel dat zij aan velen hebben berokkend, is op enkele tonnen be cijferd. Mr. H. Sanders uit Maastricht hield een pleidooi, dat enkele uren duurde.. Hij achtte een deel van hetgeen ten laste was gelegd op juridische gronden niet bewezen. Ten aanzien van de bedrieglijke bankbreuk meende hij dat in vele gevallen geen schade is veroorzaakt. Hij concludeerde dat zijn cliënten voor het grootste deel der ten lastelegging vrijgesproken zullen moeten worden. Op 22 Juni zal de rechtbank uitspraak deen. Bij beschikking van de Haarlemse recht bank werd gehomologeerd het aecoord. aan geboden in het faillissement van J. W. de Jong, wonende te Zaandam. Frans Hals straat 31 en aldaar aan de Golofkinstraat 71 handelende onder de naam Firma A. de Jong. Rechter-commissaris. mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advocaat en procureur te Wormerveer. Door het verbindend worden van de slot- uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van C- S. Weenink, weduwe van C. van der Giessen, houdster van een zomerbedrijf, wo nende te Haarlem, Schotersingel 77. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. Dinsdag zijn geen faillissementen uitge sproken. In allerlei verschillende betekenissen komt men parlevink en parlevinker te gen: men noemt een bepaalde vink zo, maar ook iemand die een vreemde taal radbraakt en eveneens een sjacheraar, iemand die een handeltje drijft en daarmee rondtrekt. Waarschijnlijk is: een taal gebroken spreken de oudste betekenis. Daaraan kan invloed van Frans: parler niet vreemd zijn. De bete kenis: leurder, scharrelaar is dan ont staan doordat zich onder de rondtrek kende kooplui veel vreemdelingen be vonden. Ook kan het oudere parlesan ten: vloeken en tieren, maar ook: luid ruchtig en langdurig praten, invloed hebben gehad. Multatuli heeft parlesan ten verklaard uit het Spaanse para los santos: bij de heiligen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft schriftelijk geant woord op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Roosjen betreffende het toe kennen van een fictieve diensttijd aan be zitters der onderwijsakte, die naar het la ger onderwijs zijn overgegaan. De heer Roosjen had gevraagd of hij wist dat tal van gemeentebesturen er niet toe durven overgaan, bij de salarisberekening van be zitters der onderwijsakte, die naar het la ger onderwijs zijn overgegaan, de toege zegde fictieve diensttijd in aanmerking te nemen, omdat zij in onzekerheid verkeren met betrekking tot de datum van inwer kingtreding der desbetreffende regeling. Voorts had hij gevraagd of de minister be reid was te bevorderen, dat bedoelde on zekerheid zo spoedig mogelijk wordt weg genomen, opdat de gemeentebesturen en schoolbesturen in staat zijn, ds hierbij be trokken onderwijzers het hun toekomende salaris ten volle uit te betalen. Beide vragen worden door de minister bevestigend beantwoord. Een koninklijk besluit tot een daartoe strekkende wijzi- g;ng in het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 is in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniver siteit te Groningen is benoemd dr. L. Tin bergen. thans lector, om onderwijs te geven in de beschrijvende dierkunde. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Het jaarverslag van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten biedt steeds weer een geweldige hoeveelheid cijfers ter bestudering aan. Wat de bloembollen betreft, staat er naast veel verheugende zaken een vermeld, die reden tot bezorgdheid geeft. De export van bloembollen naar Amerika loopt, ondanks alle reclame, terug. Dit jaar hebben de gladiolen de totaal cijfers iets omhoog kunnen brengen, maar de f 1.042.071,77 die volgens het verslag van het Centraal Bloembollen Comité is uit gegeven aan reclame in de V.S., is niet teruggekomen. In 1952 werd er namelijk voor f 39.100.000 aan bloembollen uitgevoerd en in 1953 voor f 38.252.000. De gladiolenexnort steeg van f 3.344.000 naaleiland Jersey is een teruggang te con- tot f 5.335.000. Ook het aantal kwekers is stateren, van 334.000 gulden naar 224.800. De recherche te Rotterdam heeft de 48- jarige advocaat mr. G. de B. uit Rotter dam aangehouden en in verzekerde be waring geteld. Mr. De B. wordt ervan verdacht, twee getuigen in een zaak, die onlangs voor de Verkeerskamer te Rotterdam heeft ge diend, te hebben geïnspireerd tot het on der ede afleggen van een onjuiste verkla ring. Het betrof hier een zaak tegen een autobestuurder die onder invloed van sterke drank door de Maastunnel gereden zou zijn. Deze getuigen schijnen ter terechtzitting verklaard te hebben, dat niet de verdachte achter het stuur had gezeten. Tegenover de politie zouden deze getuigen hebben be kend, op de terechtzitting een valse ver klaring te hebben afgelegd. weer gQstegen. Op 31 December 1953 ston den er 9.064 ingeschreven wat een toe name van 176 betekent. Het aantal expor teurs was op die tijd 604, dat is 12 meer dan het jaar daarvoor. Globaal kan worden gezegd, dat de bloembollenbedrijven groter worden. Deze stijging is het sterkst in de groep van kleine kwekers met een grondbezit tot 1 ha. De gemiddelde grootte van deze be drijven neemt toe, terwijl die van de al lergrootsten en van de middengroepen aan het afnemen is. De nivellering, waaraan men zou kunnen denken loont zo'n vaart echter niet, want in 1952-'53 waren er 7760 kwekers die minder dan één ha be- teelden en slechts 97 die meer dan 5 ha bloembollen hadden. Deze 97 vormen ech ter een zeer belangrijke groep. Zij hebben 25.04 van het beplante areaal. Van hen hebben er bovendien nog 73 een export bedrijf. Het verslag geeft ook een overzicht van de export van de hoofdsoorten. Enorme cijfers zijn dat want in 1953 werd de we reld verblijd met bijna 74 millioen hya cinten, 660 millioen tulpen, vroege en late, en 110 millioen narcissen. Het totale ge wicht was 53.848.000 kg en bracht 143 mil lioen gulden op. Daar was 4322 ha grond mee gemoeid. De samenstellers van het jaarverslag ci teren de bloembollen-exDorteurs: „De wens van vele exporteurs is er op gericht binnen afzienbare tijd een export van f 200.000.000.te bereiken De vraag is of dit bereikbaar is. Zeker wanneer de thans nog bestaande belemmeringen, veroor zaakt door meestal te kleine invoercontin genten. worden weggenomen, dient deze vraag bevestigend te worden beantwoord". Van vet naar klaverzaad Een merkwaardige passage vormt het verslag van de handel met Frankrijk. Er werd een transactie afgesloten, waarbij Nederland frs. 110.000.000 aan bloembollen zou leveren en van Frankrijk voor frs. 50.000.000 vet zou worden afgenomen De exporteurs moesten een heffing van 10 toestaan om de tussenpersonen en een verschil in prijs aan de Nederlandse vetimporteurs te kunnen betalen, omdat de Franse vetten duurder zijn dan die uit andere landen. Verwondering mag de mededeling onder aan deze passage verwekken: „Gezien het slechte verloop van deze vettransactie is het noodzakelijk geweest, later over te gaan op klaverzaad". De exporteurs naar Frankrijk krijgen thans een heffing van 8 op de factuur bedragen opgelegd, opdat een reserve kan worden gevormd voor andere transacties ter bevordering van de export, als die nodig mochten zijn. Dank zij dergelijke manoeuvres kon de exnort naar Frankrijk met 460.000 gulden stijgen tot een totaal van f 9.037.147—. Frankrijk moge dan hét voorbeeld zijn van hoe het eigenlijk niet moet, Italië geeft een beter. De uitvoer naar dit land neemt blijkens het verslag gestadig toe, dank zij de liberalisatie en een vermindering van de invoerrechten met 10 Italië heeft het afgelopen jaar voor f 3.372.000 uit Ne derland geïmporteerd. Twee jaar geleden was dit bedrag nauwelijks twee millioen. De uitvoer naar Guernsey blijft stijgen, in de uitvoer echter naar het andere Ka- Het is namelijk gebleken, dat dit eiland „een lek" was in de gordel van contingen ten, die Engeland om zich heeft gedra peerd. Via Jersey werd een soort smok kelhandel gedreven op Engeland, onder andere van anemonen in kleine maten, die als bloemzaad werden verkocht. Turkije was bang voor ,mijt", om die reden werd de import stop gezet. Aange zien Nederland beschikt over diensten en onderzoekers van wereldnaam kwamen er Turken naar ons land om te onderzoeken of de bollen dusdanig worden behandeld dat er geen mijt in Turkije kan komen. Het jaarverslag bevat ook een teleur stelling. Er waren nogal wat mensen, die nieuwsgierig waren of het verslag zou verklaren hoe de positie van de vakorga nisaties in het nieuwe Landbouwschap en in het Productschap zou worden. Zij vin den hierop echter geen antwoord, want er is nog niets van bekend. Wel weet men dat er een Bedrijfschap voor de export van bloembollen zal komen, maar meer ook niet. De Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren houdt op Zaterdag 12 Juni zijn jaarvergadering in Brinkmann aan de Grote Markt. Zij zal worden voorafgegaan door een entvangst door de burgemeester ten Stad- huize om half elf. Als ere-voorzitter van de bond is toe getreden de Eerste Stalmeester van de Koningin, de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerek. Deze zal ter vergadering worden geïnstalleerd. De in de Vishal gehouden voorjaars- markt van de Nederlandse Jeugd Gemeen schap ten bate van de ontheemde ouder loze jeugd heeft f 1300 opgebracht. De commissie van voorbereiding meent, dat Haarlem een groter bedrag kan afdragen en daarom is besloten een loterij te hou den. De prijzen zijn de overgebleven voor werpen van de voorjaarsmarkt. Voor loten kan men zich in verbinding stellen met mevrouw J. H. Bource-Eversen, Van Rie- beecklaan 28. AMSTERDAM. Het leggen der buizen, waarmede het in de duinen nabij Haar lem gewonnen water naar de hoofdstad wordt gevoerd, gaat in deze stad met spoed voort. Er is reeds eene lengte van ruim 16-000 Nederlandsche ellen gelegd. Men zal nu een reservoir bouwen, buiten de Willemspoort, opdat van daar uit water vervoerd kan worden over de ge- heele lengte der stad. Z. M. de Koning heeft zijn verlangen kenbaar gemaakt dat ook in het Paleis op den Dam buizen geplaatst zullen wor den en alzoo blijk gegeven van zijne be langstelling in de onderneming en van zijne overtuiging, dat het af te leveren water deugdelijk is.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5