Vijf Haarlemmers in de strijd om de nationale baantitels .Clowntje Rick Een verraderlijk complot 4 Tweede étappe-zege van Van Steenbergen Nederlandse Athletiek- ploeg tegen Roemenië „Wij bouwen een stad" van Hindemith Twee verstekelingen op „Tjitjalengka" WOENSDAG 9 JUNI 1954 Ronde van Italië Bedrijfsklaverjassen Biljarten Om de Nobels-beker Titel voor Bijster of A. Voorting? BIJ EXAMENS Waterpolo Haarlem (heren) bleef Merwede de baas Loting voor roeiduels op de Bosbaan Voor de kinderen Leerlingen van Haarlems Muziekinstituut Europese valuta's spoedig vrij inwisselbaar? Protestantisme beknot in Colombia FEUILLETON door Richard Keverne Ook hof stelt Shell in het ongelijk Vredeswil versterken door H-bom demonstratie De Belg Rik van Steenbergen heeft giste ren zijn tweede étappe in de Ronde van Italië gewonnen door in een sprint het ge hele veld van 75 renners achter zich te laten. De tijd van de winnaar en alle anderen was twee uur veertig minuten en achttien secon den (2.40.18) over een afstand van 100 kilo meter van Abano Terme naar Padua. Tweede werd de Italiaan Giovanni Corrieri. Om half drie 's middags werd pas gestart en het peloton reed snel in gesloten formatie. Er waren geen uitlooppogingen tot Mira, een dorpje op 20 kilometer van het eindpunt, waar de Spanjaard Vidaurreta demarreerde en een kleine voorsprong behaalde. Hij werd achterhaald door de Zwitser Emilio Torti en de Spanjaarden De Santi en Isotti, waar na een groep ontstond van vijf kilometer lengte. Steenbergen won de sprint met een voor sprong van wee lengten op Corrierri en de rest van het veld. In het algemene klasse ment kwam geen verandering. De uitslag luidde: 1. Van Steenbergen (België) 2.40.18, gemiddelde 39,301 km/uur; 2. Corrieri (It.) 3. Brasola (It.)4. Monti (It.); 5. Grosso (It.); 6. Aureggi (If.); 7. Dallagata (It.); 8. Pasotti (It.); 9. Rosseel (België); 10. Voorting (Ned.); 11. Wagtmans (Ned.); 12. Baronti (It); 13. Soldani (It.); 14 Coppi (It.); 15. Van Breenen (Ned.); 16. Baroni (It.); 17. ex aequo alle andere ren ners, o.a. Wim van Est in de tijd van 2 uur 40 min. 18 sec., dezelfde tijd als de winnaar dus. Het algemeen klassement na de 17e étaope luidt: 1. Clerici (Zwits.) 96.29.29; 2. Voor ting. (Ned.) 96.43.47 3. Assirelli (It.) 96.49.52; De laatste uitslagen in de Bedrijfsklaver- jascompetitie in Haarlem en omgeving waren: Hoofdklasse: DKC—SAC 138—122: PTT— DSH 128—123; GEB—Laurens Coster 102-140; GEB 2Spoorboys 120130. 1 A: Figee—OW 138—110: PTT 2—Beijnes 106—134; Stork—Boru 120—120; Union— HSM 124—130. 1 B: Beijnes 2Nederland 128106 Lau rens Coster 2—DSH 2 132—114; Johez 2— HSM 2 138—98; Boru 2—DKC 3 132—106. 2 A: DKC 2—CPTT 128—118: PTT 4—SSH 146—64; Stork 2—OW 2 136—108; Meerzicht —Figee 2 134—102. 2 B: Figee 3—Stork 3 142—104; DSH 3— GEB 3 132—120; Boru 2—SAC 3 126—116; HSM 3—PTT 3 124—124. 3 A: DSH 4—PTT 5 138—104; Nederland 2 —Johez 4 112—116; OW 3-^Johez 3 134—112; Meerzicht 2—DKC 4 122—126; Union 2— Figee 4 126—112. Gisterenavond was de B.V. „Vrienden kring" uit Haarlem op bezoek bij „Hof van Holland". De uitslagen waren als volgt: v. Stade 60 59 47 8 1.25 0 Hurkmans 60 60 47 7 1.27 2 v. d. Eem 115 115 23 18 5.— 2 Loerakker 80 54 23 11 2.34 0 v. Stade 60 60 20 15 3.-2 Nouwland 70 33 20 7 1.65 0 v. d. Eem 115 115 26 22 4.42 2 Hurkmans 60 40 26 5 1.53 0 Klomp 40 40 32 8 1.25 2 Koopmans 50 24 32 4 0.75 0 Klomp 40 40 26 9 1.11 2 Bouwmeester.55 27 36 5 0.75 0 Voorlopige stand: 102 voor „Vrienden kring". De renners onderweg in de zestiende étappe, die door de Belg Rik van Steen bergen, hier op de derde plaatsin de sprint werd gewonnen. Wim van Est werd opnieuw derde. 4. Koblet (Zwits.) 96.55.28: 5. Magni (It.) 97.00.14; 6. De Filippis (It.) 97.00.15; 7. Fornara (It.) 97.02.37; 8. Astura (It.) 97.02.40; 9. Coppi (It.) 97.02.41; 10. Schaer (Zwits.) 97.03.04; 11. Conterno (It.) 97.04.44; 12. Al- bani (It.) 97.07.05; 13. Impanis (België) 97.08.43; 14. Gismondi (It.) 97.10.13; 15. Coletto (It.) 97.10.15: 16. Barozzi (It.) 97.11.20; 17. Bartali (It.) 97.13.47; 18. Van Est (Ned.) 97.13.54; 19. Nencini (It.) 97.14.04; 20. Wagt mans (Ned.) 97.16.04; 64. Van Breenen (Ned.) 98.25.32. De nationale technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie heeft voor de landenontmoeting tegen Roe menië, die op 19 en 20 Juni in Boekarest wordt gehouden, de volgende Nederlandse ploeg samengesteld: Dames 100 m.: Puck van DuyneBrouwer (Cele bes), Hilde Veth (Hollandia). 200 m.: Puck van Duyne—Brouwer (Cele bes). Dicky van Dijk (Sagitta). 800 m.: Gré de Jongh (Sagitta), Wil Grezel (Sagitta). 80 m. horden: Fanny BlankersKoen (KNAU), Wil Lust (Zaanland). Verspringen: Wil Lust (Zaanland), Mia Schenk (Olympia-W.). Hoogspringen m. a.: Dini Hobers (DOL), Dini Hilbrandie (Sagitta). Speerwerpen: Corrie Wendels (ADA), Jo Koning (Olympia 1948). Discuswerpen: Ans PanhorstNiesink (Sagitta), Cor Aafjes (Lycurgus). Kogelstoten: Jo van SchouwenCramer (Celebes). Ans PanhorstNiesink (Sagitta). 4 x 100 m. estafette: (in alphabetische volgorde): Puck van DuyneBrouwer (Ce lebes), Dicky van Dijk (Sagitta), Wil Lust (Zaanland), Hilde Veth (Hollandia). Ale. reserve: Loes v. ei. Meyden (Olym pia 1948). Heren 100 m.: Saat (V. en L), Holst (Pegasus). 200 m.: Saat (V. en L.), Van Hardeveld (V. en L.). 400 m.: De Kroon (Trekvogels), Moerman (Pro Patria), 800 m.: Seeuwen (AAC), Rem (Lycurgus.) 1500 m.: Slijkhuis (Trekvogels), Roovers (Thor). 5000 m.: Slijkhuis (Trekvogels), Fekkes (DOS). 10.000 m.: Lataster (AVON), Verhoeks (Voorwaarts). 3000 m. hindemisloop: Verhoeks (Voor waarts), Huizinga (Marathon). 110 m. horden: Broeken (K. en K.), Neder- hand (ATO). 400 m. horden: Buys (AAC), v. d. Hoeven (Lycurgus). Verspringen m. a. Visser (AAC), Mooy (Volt). Hoogspringen m. a.: Van Druten (V. en L)., ter plaatse keuze uit: Visser (AAC) en Ne- derhand <ALO). Hink-stap-sprong: Van Egmond (DEM), De Jong (Thor). Polsstokhoogspringen: Butzelaar (Miner va), Van Es (Holland). Speerwerpen: Lutkeveld (APGS), Fikkert (E. en O.). Discuswerpen: Postma (Trekvogels), Fik kert (E. en O,). Kogelstoten: Derichs (Swift), Kluft (Haarlem). Kogelslingeren: v. d. Maat (V. en L.), Derichs (Swift). 4 x 100 m. estafette: Van Hardeveld (V. en L.), Saat (V. en L.), Rulander (V. en L.), Holst (Pegasus). 4 x 400 m. estafette: (in alphabetische volg- orgde): De Kroon (Trekvogels). Moerman (Pro Patria), Smildiger (V. en L.). 4e loper ter plaatse keuze uit: Buys (AAC), Rem (Lycurgus), Seeuwen (AAC), Van Harde veld (V. en L.). Het staat nog niet vast dat Sluijkhuis twee nummers zal lopen, terwijl het medegaan van Derichs onzeker is. Zo nodig zal hij door Reusser (V. en L.) worden vervangen. Aan de nationale baankampioenschappen wielrennen 1954, die in tegenstelling tol andere jaren op drie achtereenvolgende Donderdagavonden (10, 17 en 24 Juni) in het Olympisch Stadion in Amsterdam worden gehouden, zullen de Haarlemmers Adrie Voorting, Cor Bijster en Piet Peters, Piet Steenvoorden en Bob v. d. Kamer deelnemen. Op de eerste avond, 10 Juni, wordt het kampioenschap over vijftig kilometer voor amateurs gehouden. De Haarlemse vertegen woordigers P. Peters. Steenvoorden en v. d. Kamer krijgen het dan op te nemen tegen Amsterdammers als De Groot. Captein, Van Bruggen, Frank, enz., de Aalsmeerder Braat, de Utrechters Schans en Van Leur en nog enkele andere baanspecialisten. Deze eerste avond wordt afgewisseld met de sprintseries voor amateurs en wedstrijden achter grote motoren. Op de tweede avond, 17 Juni, worden de sprintmanches voor amateurs en profes sionals tot de halve finale's afgewerkt. Te vens wordt op deze avond het kampioenschap over vijftig kilometer voor professionals verreden. Hierin starten de titelhouder Ger- rit Voorting en zijn broer Adrie, Van Est, Wagtmans, Van Breenen, v. d. Kamp, Bak ker, Smits. Koch (nmateurskampioen 1953), Schotman, Willekes etc. Vüf titels Op Donderdag 24 Juni, zullen de renners elkaar bekampen om de vijf resterende baan titels. Behoudens verrassingen, wordt het sprintkampioenschap der professionals weer een tweestrijd tussen de titelhouder Derksen en wereldkampioen Van Vliet. Bij de ama teurs is Hijzelendqorn bijna zeker van zijn ADVERTENTIE spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mljnhardt Zenuwtabletten Zwemclub Haarlem heeft Dinsdagavond in Stoop's bad een wel heel goede avond ge had. Alle zeventallen kwamen namelijk met een overwinninig uit het water. Haarlem 1 (heren) haalde de eerste winstpunten binnen in de hoofdklasse door Merwede te klop pen; Haarlem 1 (dames) bleeft de meerdere van Zijl 1, Haarlem 2 bleef in de reserve eerste klasse DWR 2 met tiennul de baas en de Haarlem-meisjes wonnen met vijf- een van DWT. Het verleden jaar zomer naar de tweede klasse gepromoveerde Haarlem dames-team debuteerde niet onverdienstelijk in de wed strijd tegen De Zijl 1. Het was een aardige wedstrijd waarin Haarlem, mede door snelle rushes van Elly Hölsken vanuit de achter hoede, steeds in de aanval was. In de hoofdklasse wedstrijd Haarlem Merwede ging het het soms wat al te fors toe. Bijlsma opereerde bij Haarlem zowel in de voor- als in de achterhoede, waardoor de Merwedeaanvallen weinig succes konden afwerpen. Nadat Haarlem door doelpunten van Paanakker met drienul de leiding had verkreeg Merwede kort voor het ingaan van de pauze een spelersmeerderheid. In de tweede speelhelft maakte Dubbeldam hiervan goed gebruik en scoorde tegen Hierna werd het spel forser waardoor van beide partijen een speler de kant werd op gezonden. Merwede kwam hierna wat ge vaarlijker voor het Haarlem-doel, maar IJ'zer vergrootte de voorsprong van Haarlem. Nadat beide teams weer volledig waren kreeg De Wmter een straf worp toegewezen die in een doelpunt werd omgezet. Bijlsma bracht tenslotte de stand op vijftwee. achtste sprinttitel. nu zijn eeuwige rivalen Willekes en Schotman over gegaan zijn naar de professionals. Hoewel zijn jongere stad genoten Captein, v. d. Berg en Van Bruggen, de Utrechtenaar Schans en de Haarlemmer v. d- Kamer het hem nog danig lastig kunnen maken. In de achtervolging voor professionals zal Van Est ongetwijfeld de meeste tegenstand ondervinden van de Haarlemmer A. Voorting die zich na zijn teleurstellende Ronde van Italië, zeker wil rehabiliteren door een tweede nationale titel te veroveren. Bij de amateurs wordt dit nummer een Amsterdam se ngelegenheld tussen Van Heusden en De Groot. Nu de Haarlemse titelhouder Cor de Best, die om gezondheidsredenen niet aan het kampioenschap achter grote motoren kan deelnemen, is de hoop der Haarlemmers ge vestigd op Bijster, die verleden jaar tweede werd. Zijn sterkste tegenstanders zijn de oud-wereldkampioen Pronk, Bakker, de out sider Wagtmans en de jongere stayers Wier stra, Kunst, Stakenburg en Tolen. De aanvangstijden dezer kampioenschaD- pen zijn bepaald op half acht 's avonds. Het grote aantal inschrijvingen voor de internationale wedstrijden van de Konink lijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging en de Hollandbeker-wedstrijdvereniging heeft het noodzakelijk gemaakt, dat Vrijdag avond 11 Juni al enige voorwedstrijden op de Bosbaan geroeid worden. De loting heeft voor de voornaamste nummers het volgende resultaat gehad: Heren: Jongevier A: finale: boei 1 Argo, boei 2 Triton, boei 3 RIC, boei 4 Laga en boei 5 Aegir. Jonge twee B: finale: 1. Viking, 2. De Hoop. Oude skiff: eerste heat: 1. Cornelis Tromp, 2. Willem III, 3. Ostende. Tweede heat: 1. Aegir;, 2. Antwerp Scul ling Club, 3. Luik. Finale: 1. winnaar 2e heat, 2. tweede 2e heat, 3. tweede eerste heat, 4. winnaar le heat. Jonge acht A: eerste heat: 1. Proteus, 2. Willem III, 3. Njord, 4. De Amstel. Tweede heat: 1. Laga B, 2. Nereus, 3. Pro teus B, 4. Laga A. Finale: 1 winnaar le heat, 2 winnaar 2e heat, 3. tweede le heat, 4. tweede 2e heat. Vier zonder stuurman: eerste heat: 1. Ne reus, 2. Het Spaarne, 3. combinatie De Hoop/ Njord, Tweede heat: 1. Willem III, 2, Antwerp Sculling Club, 3. Laga. Finale: 1. winnaar le heat, 2. tweede 2e heat, 3 tweede le heat, 4. winnaar 2e heat. Twee zonder stuurman: finale: 1. Het Spaarne, 2. Njord. Jonge skiff B: eerste heat: 1. Ostende, 2, Antwerp Sculling Club, 3. Nautilus. Tweede heat: 1. Dordtsche, 2. Aegir. Finale: .1. winnaar 2e heat, 2. snelste twee de, 3. winnaar eerste heat. Jonge vier B: finale: 1. Njord, 2. Triton, 3. Aegir, 4. Laga. Jonge skiff A: eerste heat: 1. De Hoop, 2. Dordtsche, 3. Cornelis Tromp, 4. Antwerp Sculling Club. Tweede heat: 1. Laga, 2. Spaarne, 3. An- versoise, 4. Ostende. Finale: 1. tweede 2e heat, 2. winnaar 2e heat, 3. winnaar le heat, 4. tweede le heat. Oude twee: finale: 1 Antwerp, 2, Het Spaarne, 3. Njord. Jonge twee B: finale: 1. Triton, 2. Anver- soise, 3. De Hoop. Jonge acht B: finale: 1. Aegir, 2. Laga, 3. Njord. Oude vier: finale: 1. Willem III, 2. Nereus. Oude dubbel twee: finale: 1. Antwerp, 2. Combinatie Willem III/Spaarne. Oude acht: finale: 1. Willem 3, 2. Munster, 3. Aegir. Dames: Oude skiff: finale. 1. De Hunze, 2. Nau tilus, 3. De Laak. Oude dubbel twee: finale: 1. Combinatie De Hoop/Nereus, 2. Willem 111, 3. Viking. Oude vier: finale: 1. Die Leythe, 2. De Hunze. Oude dubbel vier: finale: 1 DDS, 2. De Vliet, Het was nu helemaal in orde met het ijs, nu het een tijd achter elkaar gevroren had. Het ijs was sterk genoeg en de jongens mochten gaan schaatsen. Nou, dat lieten ze zich geen tweemaal zeggen! Gauw waren de schaatsen van de zolder gehaald en in orde gebracht, en toen trokken ze naar de dichtgevroren vaart. En zjiet... zjiet... daar gingen ze weer! Eerst nog even wat onwennig, maar dat wende weer gauw. En toen schoten ze weer lekker over het mooie, gladde ijs.... Nou ja, Bunkie schoot wel eventjes onderuit, maar daar gaj hij niet om. Hij lachte vrolijk en krabbelde gauw weer overeind. Ja, nietwaar... wie schaatsen wil rijden moet tegen een valpartijtje kunnen! „Het gaat weer fijn, hè?", zeiden ze tegen elkaar. „Nou, reken maar!" Het was een hele drukte daar op de vaart. Jong en oud, ieder die rijden kon, had gauw de schaatsen onder gebonden en nu zwierde daar alles vrolijk door elkaar. En onze jongens zetten ook hun beste beentje voor. Ze hadden ijsvrij van school gekregen, dus je begrijpt.... dat namen ze waar! Dat werd weer 'n echte schaatswinler De 113de leerlingen-uitvoering van Haarlems Muziekinstituut, die gisteravond ih het Minerva-theater gegeven werd, kreeg een bijzondér karakter door de me dewerking van een door mejuffrouw Frie da .Hogerwerf geïnstrueerd kinderkoor. Maar ook door het optreden van twee zeer jeugdige pianoleerlingetjes van mejuf frouw Hoogerwerf werd deze uitvoering merkwaardig en aantrekkelijk. Een van deze leerlingetjes speelde met het door de heer Jan Hoeben geleide jeugdorkest een pianoconcert van J. M. Pfeiffer, een achttiende-eeuwse componist, die eerst in Mannheim en later in Londen werkzaam was. Van de Mannheimse com ponistenschool, die in de achttiende eeuw een „moderne" muziekstijlontwikkelde, heeft deze Pfeiffer blijkens het uitgevoer de pianoconcert veel opgestoken. Het klei ne meisje, dat het concert speelde, stond in het geheel niet vreemd tegenover deze ongecompliceerde muziek. Aan de techni sche eisen kon zij al heel behoorlijk vol doen. Haar spel hield voorwaar een belof te in. Een zelfde belofte, maar door een zeldzame bewustheid van optreden nog overtuigender geformuleerd, lag besloten in de uitvoering van het Pianoconcert in A van Karl Ditters von Dittersdorf door het andere leerlingetje van mejuffrouw Hoogerwerf, een pittig ding, dat haar klei ne rappe handjes naar haar willetje kon zetten. Ook deze „piano-soliste" werd door het jeugdorkest trouw ter zijde gestaan. Een andere belangrijke taak had dit or kest bij de begeleiding van de komische Cantate „De Schoolmeester" van Georg Philipp Te'emann, welke gezongen werd door het reeds vermelde kinderkoor, met Marcel Dierikx in de „hoofdrol" Deze ver tolkte zijn rol verdienstelijk, maar niet steeds voldoende verstaanbaar en zijn voordracht bereikte te weinig het punt van gewenste overdrijving. Hét koor had niet veel moeite met de zogenaamde fuga. Wat het orkest maakte van Telemann's muziek was over het algemeen lang niet kwaad. Met de uitvoering van de Cantate „Jan Joris" van A. Hartsuiker had het kinder koor een prettige opdracht, want de mu ziek was het beluisteren ten volle waard en het onderwerp geknipt voor jeugdige ambities. Jan Joris zelve werd zeer be wust vertolkt. En de scherpzinnige kabou ters Langneus en Scherpoor mochten er in alle opzichten zijn. Na de pauze kwam de opvoering van het zangspel „Wij bouwen een stad", dat Paul Hindemith in 1930 schreef voor een kindergemeenschap. Als zovele kinderspe len is ook dit werkje gebaseerd op de kin derlijke fantasie. Weliswaar heeft het door de muziek een vaste ontwikkelingslijn ge kregen, maar het heeft zijn kinderspelka rakter geheel behouden. En daarom werd de opvoering in wezen een aangelegenheid voor het kinderkoor zelve. Voor de vele belangstellenden in de zaal was het even wel een prettige, vermakelijke ervaring al die bedrijvigheid op het toneel gade te slaan. Het spel ontwikkelde zich als een echte improvisatie, waarbij het uiteraard moeilijk, zo niet ondoenlijk was een onbe rispelijke muzikale eenheid voortdurend -te handhaven. De kinderen hebben echter volop plezier gehad bij het bouwen van hun fantasiestad. Allerlei baantjes waren beschikbaar en zonder moeite konden zij politie-agent, bakker, slager, wasvrouw of burgemeester worden of het vrije beroep van dokter of van inbreker kiezen. Het orkest in de bak deed onder leiding van Jan Hoeben dapper zijn best om aan al die activiteit een muzikaal reglement op te leggen en voor dit streven werd de dirigent na afloop van de opvoering har telijk gehuldigd. Ook Frieda Hoogerwerf kreeg de waardering die haar voor het in studeren der zangmuziek toekwam. P. ZWAANSWIJK NEW YORK (Reuter) De ,,New York Times" schrijft, dat men algemeen bin nenkort een ingrijpende maatregel tot her stel van de vrije omwisselbaarheid der va luta's in Europa verwacht. Er zijn volgens de „New York Times" verscheidene factoren die aanleiding tot deze verwachting geven De voornaamste dezer factoren is, dat de Bank of England en de grote meerderheid der financiële deskundigen en der leiders van het be drijfsleven thans geloven, dat het pona sterling in Groot-Brittannië's eigen belang omwisselbaar moet worden gemaakt. Een andere belangrijke factor is, dat West-Europa heeft ontdekt, dat het een Amerikaanse economische teruggang kan overleven zonder catastrofale gevolgen voor de betalingsbalansen der Europese landen met de gebieden buiten Europa. Voorts bestaat er thans een veel beter begrip tussen directeuren der centrale banken én de ministers van Financiën over hetgeen met betrekking tot de voor naamste valuta's kan en moet worden on dernomen. Vooral bestaat ér beter begrip tussen de Duitse en de Engelse autoritei ten over hetgeen kan worden bereikt door afschaffing van verschillende soorten van monetaire beperkingen en over de risico's die hieraan verbonden zijn. RIO DE JANEIRO (United Press) Twee verstekelingen die een reis van Rio de Janeiro naar Tokio en terug, een tocht van bijna 40.000 kilometer hebben gemaakt, in de veronderstelling dat zij in Europa te recht zouden komen, zijn hier gisteren ge arriveerd aan boord van het Nederlandse schip Tjitjalengka. Zij waren zo blij dat zij, na vijf maanden op zee te zijn geweest weer aan land konden gaan, dat een van cle twee van de loopplank sprong en zijn enkel ver stuikte. De havenpolitie identificeerde het tweetal als de 28-iarise Bulgaar G. S. Ka- jadginoff en de 32-jarige Joegoslaaf S. Risto. Reiden werden vrijgelaten nadat uit hun papieren was gebleken dat zij ont heemden waren, die oorspronkelijk Brazi lië waren binnengekomen ouder auspiciën van de IRO, de Internationale Vluchtelin genorganisatie. Terwijl zijn enkel in de politiekliniek werd onderzocht, vertelde Risto dat hij en Ka.iadginoff in Januari aan boord van het Nederlandse schip waren gegaan in de ver onderstelling dat het naar een Nederlandse haven zou reizen. „We wilden naar huis terug om onze fa milie te zien", zei hij. Risto, die beweerde een politiek vluchte ling uit Joegoslavië te zijn, zeide dat hij van plan was dat land weer binnen te glip pen om zijn vrouw te laten ontsnappen die in een concentratiekamp nabij Triest zit. Hij zeide dat hij van plan was geweest met haar en zijn kinderen naar Brazilië terug te keren. Risto zeide dat hij en Ka.iadginoff ver baasd waren toen het schip, dat regelmatig tussen Rio en Tokio vaart, via Kaap cle Goede Hoop te Kaapstad arriveerde in plaats van in een Nederlandse haven. De kapitein van de Tjitjalengka, de heer P. Alga, weigerde de pers te ontvangen. Zijn maatschappij, de Koninklijke Java- China Paketvaartlijnen te Amsterdam, had hem en haar agenten instructies gegeven over de zaak te zwijgen. Vernomen wordt echter, dat de verste kelingen ontdekt werden toen het schip zes uur buiten Rio was. Zij werden gevonden een sigaar rokend in de grote salon. Zij hadden geen geld om voor hun passage te betalen en werden aan boord aan het werk gezet om hun maaltijden te verdienen. Ter wijl het schip op zee was hadden zij volle vrijheid, maar wanneer een haven bereikt werd wei-den zij in de brik opgesloten. BOGOTA (United Press) De regering van de Zuid-Amerikaanse staat Colombia heeft protestantse activiteiten beknot. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de eredienst door kerken, andere dan de Rooms Katholieke, is toegestaan, vooropgesteld dat dit in privé gebeurt en beperkt blijft tot de eigen tempels en kapellen van de kerken of tot de huizen der gelovigen. In het communiqué wordt uitgelegd dat dit niet noodzakelijkerwijze betekent dat zulke eredienst achter gesloten deuren moet worden gehouden. Wel is het geeste lijken, buitenlanders en Colombiaanse burgers, die lidmaat zijn van niet Rooms Katholieke kerken verboden buiten hun eigen kerken te evangeliseren. Het proces Shell-Coltex 8) „Wis en waarachtig!" antwoordde Ar den. „Hoe?" „Door met niemand over deze zaak te spreken. Dat is alles wat ik U vraag! Matt protesteerde. „Luistert U eens, Sir Jonathan, U zoudt me dit alles toch niet verteld hebben, als U me niet vertrouwde! Kan ik Monica niet met 't een of ander behulpzaam zijn?" Arden schudde ontkennend zijn hoofd. „Ik ben bang, dat dat alleen maar moei lijkheden zou opleveren", antwoordde hij op vriendelijke toon. „Bovendien zal ze binnenkort van hier vertrekken. Ze zullen allemaal moeten vertrekken, dat spreekt vanzelf. Nee, meneer Tarrant, ik was U een verklaring schuldig, ik beloofde U die. Om helemaal eerlijk te zijn; als ik U die verklaring niet had gegeven, was U waar schijnlijk naar de politie gegaan en dat durfde ik niet te riskeren. Geheimhouding is mijn enige hoop. Denkt U vooral niet, dat ik ondankbaar ben". Er werd op de deur geklopt en een be diende deelde mee, dat de lunch klaar stond. „Zullen we nu over andere, prettiger, dingen gaan praten?" stelde Arden voor, terwijl ze zich naar de eetsalon begaven. „Ik vrees, dat ik me tot dusver niet be paald als een goed gastheer heb gedragen". Matt mompelde een beleefd antwoord. „U.eh.hebt me uitstekend ont vangen", zei hij enigszins onhandig. Ze kwamen in de eetsalon, waar een tafeltje voor twee gedekt was. Een uiterst be leefde hofmeester stond bij het buffet, 't Was een kleine magere man met het on bewogen gezicht van de goed-getrainde bediende. Maar 't was vooral zijn typisch donker, zuidelijk uiterlijk, dat Matt's aan dacht trok. De man was niet onknap om te zien: zijn huid was diepbruin verbrand en hoewel hij kaal begon te worden, was zijn dunne zwarte haar met zorg gekamd en geborsteld. Sir Jonathan sprak met hem over de wijn, terwijl ze aan tafel plaats namen. De man antwoordde op langzame, enigszins aarzelende, manier, zoals iemand die stot teren afgeleerd heeft. De klank van zijn stem deed echter Matt's belangstelling overgaan in een vermoeden. Hij voelde een schok door zich heengaan. „Ja, we zullen Rijnwijn nemen, Scott", zei Sir Jonathan, „tenzij U iets anders prefereert, meneer Tarrant". Het kostte Malt enige moeite om vol komen kalm te antwoorden: „Nee, ik vind Rijnwijn bijzonder lekker". „Uitstekend, Sir", antwoordde Scott en verdween, waarna een andere bediende binnenkwam met een garnalenschotel. Automatisch bediende Matt zich hiervan, hoewel hij zijn ogen gevestigd hield op de deur, waardoor Scott verdwenen was. Toen de andere bediende zich ook verwijderd had, leunde hij met een gevoel van op winding voorover naar Sir Jonathan. „Luistert U eens", zei hij dringend, op ge dempte toon sprekend, „ik moet U iets zeggen over die bediende van U, die Scott. Misschien denkt U, dat ik gek ben. Maar ik verzeker U dat ik dat niet ben! Ik ben er van overtuigd, dat Scott één van die Italianen is, die ik 's nachts in het duister samen hoorde praten. U weet wel, toen op die boot.Ik herken zijn stem mei absolute zekerheid". Arden keek hem aan en scheen zijn opmerking bepaald niet op prijs te stellen. „Waanzin!" zei hij scherp. Even later voegde hij er op vriendelijker toon aan toe: ,,'t Spijt me, Tarrant. Maar je moet het bij 't verkeerde eind hebben. Scott! Die man kwam bij me met fantastische aanbevelingen". „Ik vergis me niet", zei Mat met klem, „ik.... ehHij hield op, aangezien Scott het vertrek weer binnenkwam en de garnalen opnieuw ronddiende. Arden was bewonderenswaardig. Hij toonde geen spoor van verwarring of ontstelte nis. Zijn kalmte bracht ook Tarrant weer enigszins tot rust. Volkomen onbewogen sprak hij over de rubbermarkt, terwijl Scott aan het ronddienen was en gedu rende de hele verdere maaltijd sprak hij luchtig en opgewekt over allerlei onder werpen, waarop Matt wel moest ingaan. De lunch was uitstekend. Misschien was 't wel het voortreffelijkste maal, dat Matt ooit had gegeten. Toch had hij zich nooit minder op zijn gemak gevoeld en hierdoor werd zijn eetlust bedorven. In Matt's ogen duurde de maaltijd eindeloos, maar tenslotte kwam dan toch het moment, dat Arden en hij alleen in het vertrek achter bleven bij geurende koffie en de aller fijnste sigaren. En eerst toen liet Sir Jona than blijken, hoe ernstig hij nagedacht had gedurende het afgelopen half ur. Hij leunde achterover in zijn stoel en tuurde naar de rook van zijn Havana, terwijl hij zachtjes zei: „Ik ben van gedachten ver anderd, Tarrant. Ik wil je aanbod om te helpen toch gaarne aanvaarden, wanneer je je tenminste inmiddels niet bedacht hebt". „Natuurlijk is mijn aanbod nog van kracht", antwoordde Matt. „Zou je 't erg vinden orn vanavond pas laat thuis te komen?" „Niet in 't minst". Arden verhief zijn stem en riep: Bar nard!" Onmiddellijk verscheen één van de bedienden „Zeg kapitein Blake dat we nu onmiddellijk uitvaren", beval hij, als was het een plannetje, dat hij al veel eerder Het Haagse gerechtshof heeft uitspraak gedaan in het benzineproces tussen de Shell a's eigenares en de Caltex. De Shell stelde daarbij, dat de Caltex inbrepuk op het merkenrecht maakt en dat daarmee een onrechtmatige daad wordt gepleegd. Shell brenst benzine in de handel onder de naam ICA, terwijl Caltex een bepaalde soort benzine IC-plus noemt. In eerste instantie, in kort geding, heeft de Shell het proces verloren, waarna deze maatschappij in hoger beroep kwam bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Dit hof heeft het vonnis van de president der rechtbank bekrachtigd, uit overweging, dat de letters ICA van de Shell zouden aanduidend zijn en beschrijvend. Het be treft hier dus geen onderscheidend merk, dat de monopoliseren is, waardoor de grondslag der verdoreing is vervallen. WASHINGTON (A.F.P.) Een lid van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, Murray, heeft voorgesteld, dat de Verenigde Staten vertegenwoordigers van alle landen, de Sovjet-Unie inbegrepen, uitnodigen een ontploffing van een atoom bom van het ..model 1954" bij te wonen. „Indien dit schouwspel hun zal worden aangeboden zullen alle volkeren en hun leiders, naar ik geloof, met krachtige stem uitroepen: wij willen geen oorlog, wij kie zen vrede. Wij weigeren toevlucht te ne men tot geweld voor het oplossen van onze ideologische of belangengeschillen", aldus Murray. Indien de aarde bedreigd zou worden door een invasie van een andere planeet, zouden de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie zich zonder veel moeite met elkaar verstaan om het hoofd te bieden aan het gemeenschappelijke gevaar. De huidige toestand draagt, volgens Murray, een bijna even dringend karakter. bedacht had. „Ik ga meneer Tarrant van middag iets van de kust laten zien". „Uitstekend Sir". Arden beantwoordde de vraag in Tar- ran's blik, toen de bediende verdwenen was. „Ik zet je straks wel ergens aan de kust af", deelde hij Matt mee, alsof 't doodgewoon was. „Ik kom misschien van avond hier niet terugZe kennen mijn zwerflust en zien er niets bijzonders in „Maarehwat is de bedoeling?" vroeg Matt enigszins onthutst. „Ik wil Scott .hier uit de buurt hebben", antwoordde Sir Jonathan grimmig. „Na derhand zal ik hem ernstig onder handen nemen. Zullen we ons nu naar boven, aan dek, begeven?" Matt Tarrant voelde zich heel weinig op zijn gemak, toen de „Lyonesse" die middag op halve kracht langs de kust voer. Sir Jonathan boezemde hem thans zelf vrees in. Hij sprak volkomen open hartig en scheen zonder mededogen te zijn. „Ik wil geen enkel risico nemen", zei hij kalm, terwij] ze op het achterdek naar de golven van de zee keken. „Scott gaat er uit! Ik kom vanavond niet in Martle terug. Ik zal Scott op een plaats achterlaten, vanwaar hij stellig niet in één of twee dagen terug kan zijn in Martle. Jou Tarrant, wil ik échter zo spoe dig mogelijk aan land zeten. Ik zou je na melijk willen vragen, zo goed te zijn een briefje aan Mevrouw Dean over te bren gen". „Met genoegen", antwoordde Matt. Hij besefte het dramatische van de situ atie en het fascineerde hem Sir Jonathan onder deze omstandigheden gade te slaan, zoals hij lui achterovergeleund in zijn f °S ?-at' Ian§zaam trekkend aan de voor- tieffelijke Havana en intussen onbewo gen plannen makend, waarvan zóveel af hing. Naar zijn uiterlijk te oordelen zou men zeggen, dat hij doodgewoon enkele zakelijke aangelegenheden regelde. „Jij kent de kust beter dan ik, Tarrant", zei Arden. „Waar zouden we je 't best aan wal kunnen zetten? 't Moet ergens zijn, waar je gemakkelijk een behoorlijke auto kunt krijgen. Ik wil niet, dat je een mi nuut verliest! Matt keek in de richting van de kust, waar de kleine landelijke dorpjes vredig in de stralende middag-zonlicht lagen. Opeens had hij een idee: In Porthayle, aan de inham voorbij de scherpe punt,'die enige honderden meters verderop in zee uitstak, woonde Jim Woodstone. En voor t geval deze zélf niet thuis zou zijn, zou hij misschien wèl zijn -auto in de garage vinden.... Matt zou geen enkel gewe tensbezwaar hebben om Jim's auto even te lenen. Hij wist dat diens Fowler een wagen was, waarmee behoorlijk snel ge reden kon worden! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6