Franse regering opnieuw inzet van een vertrouwens-crisis Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Grote Figuur Recht van veto fel omstreden op de Geneefse conferentie Dr. Adenauer overweegt tweede reis naar Amerika Ely zal volgende week Parijs inlichten Het woord is aan.., Indochina-debat besloten Maatregelen der socialistische partijleiding! tegen „rebellie" van EV G-tegenstanders Twee doden bij ongeluk met straaltrainer n DONDERDAG 10 JUNI 1954 Navarre voorziet moeilijkheden Druk op Frankrijk om de EVG te ratificeren? België protesteert tegen beschieting in Moskou Weerrapport 6ge JAARGANG No 280 J Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 128 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman jïET BLIJKT hoe men in dit tijdvak in schier alle landen blijft verlangen naar de verschijning van de grote man, de grote figuur in het staatsbestel. Misschien is Groot-Brittannië de uitzondering, maar Churchill is oud; binnen weinige maanden zal hij tachtig zijn en zij die zijn aftreden voorstaan nemen in aantal toe. Ook is hij, geloof ik, toch eigenlijk niet de Grote Fi guur die men zou willen zien, ondanks zijn buitengewone qualiteiten. In hem erkent men vooral de onversaagde, bezielende lei der in de uren des gevaars, niet de houwer van enig groot beleid in vredestijd. Als aanvoerder der oppositie in het parlement is hij ook jarenlang veeleer als een vecht jas dan als pionier ener nieuwe conceptie 'opgetreden, en, vaak is de indruk gewekt dat hij slechts ried naar de keuze van een durvende koers en niet verder dan het raden kwam. Omtrent zijn opvolger is blijkbaar nauwelijks twijfel, bij leven en welzijn zal dat Anthony Eden zijn. Er is grote waardering voor de bekwaamheid van de keurige minister van Buiten landse Zaken. Maar het Britse volk ziet in hem zeker niet de grote figuur, die gezag geniet zelfs bij zijn politieke tegenstanders. Wie zou als zodanig erkend worden? Een man die door zijn scherpzinnigheid en in zicht maar bovenal door eerbied afdwin gende, uitzonderlijk hoog staande persoon lijkheid, wars van kleine politiek, verheven boven hetgeen bekvechterij geheten pleegt te worden, rustig en welbewust eii in de erkenning van zijn persoon onaantastbaar zou staan. Het zijn maar zeer enkelen die zulke hoogte in het staatsbestel bereiken. In Nederland weten alle ouderen dat ook wij zulke mannen in ons midden hebben gehad; ik wil nu maar aan twee herinne ren: de Savornin Lohman en Troelstra. Dit tijdvak kent geen Lohman's en geen Troel- sfra's, evenmin in als buiten hun partijen. Wel is het na-oorlogse beleid in ons land in menig opzicht met welslagen bekroond en verkeren wij nu in een gunstige econo mische conjunctuur. Ervaring, niet alleen economische maar ook en vooral interna tionale politieke ervaring, waarschuwt dat daar vroeger of later een keer in zal komen en dat de roep om de Grote Figuur, na de bevrijding in ons land vaak vernomen en nu tijdelijk verstomd, opnieuw zal klinken. Men hoort hem in andere landen, het sterkst wellicht in Frankrijk, welks lot ons beroert om de oude vriendschap en be wondering die wij het toedragen. En welks inzinking wij, uit oude ondervinding om trent zijn rol in West-Europa en omtrent de immer-scherpe reacties van zijn politieke barometer, wel met zekere ongerustheid moeten herkennen als kwaad symptoom van de toestand der democratie. Het valt niet te loochenen dat ons welzijn die al gemene toestand niet kenmerkt, dat wij bovendien mee deel uitmaken van een ver ouderd Europees staatsbestel, dat om vernieuwing in aaneengesloten beleid schreeuwt en dat wij daardoor kwetsbaar zijn. Er zijn momenten waarop menigeen grote figuren van het verleden zou willen zien terugkeren in het leven om hun raad in te winnen, tegelijk hun oordeel vrezend over hetgeen wij er van gemaakt hebben. Op zulke ogenblikken grijp ik naar hun geschriften en zo heeft een enkel citaat uit een zijner redevoeringen in de Académie Frangaise mij gebracht tot lezing van de eertijds gebundelde „Discours et Confé rences" van Ernest Renan: auteur, Oriën talist en philosoof, geen staatsman dus, maar een van Frankrijks grootste geesten der negentiende eeuw. Ik heb genoten van zijn glashelder betoog en van zijn schitte rende stijl, die niet verouderd lijkt. De auteur van Vie de Jésus, van Histoire des Origines du Christianisme heeft ook in die geschreven betogen een hoogte bereikt die met bewondering vervult. En ik heb in dat boek zijn opvatting gevonden van de hou ding van een groot volk en van het staats bestel in de wereld van de houding die eerbied van anderen afdwingt. Hij heeft die geuit in het voorjaar van 1879 en haar met de traditionele Franse vereenzelvigd. Hij heeft geschreven: Wij begrijpen niet dat men de wereld zou kunnen regeren zonder grootheid, zonder luister, zonde^ naar haar liefde en haar dankbaarheid te dingen. Een natie of een regerende dynas tie komen ons voor als schoon en mede voelend, als een macht wie is opgedragen al het schone te beschermen en de vooruit gang der beschaving in al haar vormen te bevorderen. Luister, edelmoedigheid, wel willendheid zien wii als de noodzakelijke voorwaarden voor het welslagen van die grote tijdelijke machtsposities, die aan elke natie op haar beurt ten deel valt. Om de mensheid voor zich te winnen moet men haar behagen, om haar te behagen moet men vriendelijk zijn. Een groot man scheppen, gedenkpennin gen slaan voor het nageslacht, dat is niet aan ieder volk gegeven heeft Renan ook gezegd. En doet dit niet beseffen, dat het tenslotte het volk moet zijn dat de Grote Figuur naar voren brengt, dat hem verkiest boven anderen, dat in zijn voor keur karakter en persoonlijkheid bovenal stelt? Hetgeen ik van Renan hierboven geci teerd heb is pas later in boekvorm ver schenen. Aanvankelijk werd het als brief aan een vriend in Duitsland vol ledig gepubliceerd door het voornaamste Franse dagblad van die tijd, het Journal des Débats. Hij was vanouds bewonderaar van het grote Duitse geestesleven en had steeds geloofd in hetgeen Franse en Duitse geest gezamenlijk tot stand zouden kunnen brengen. Hij was, acht jaar na de stichting van het Duitse keizerrijk, ontsteld over het optreden van zijn nieuwe leiders, die hij als harde, grove lieden zag die rtiet begrepen hoe zij hun volk heilzame invloed in de wereld konden doen uitoefenen. Die niet zagen dat een groot volk door de luis ter van zijn geest en hun beleid, door edel moedigheid en medesevoel, door welwil lendheid en vriendelijkheid, door het stre ven te behagen zijn toonaangevende posi tie moet rechtvaardigen.Het klinkt als klanken uit een schoon verleden. Hoe ver is buitenlandse verstandhouding van der gelijke opvatting, van dergelijk gracieus menselijk begrip, verwijderd geraakt en hoe hard is het alom geworden. Ook hierin, misschien wel vooral hierin, kunt ge een verklaring vinden van dat raadsel dier Grote Figuren, die toch te vinden moeten zijn in menig land en die niet naar voren komen. Omdat het hun tijd (nog?) niet is. R. P, HANOI (Reuter) Generaal Navarre, die kortgeleden van zijn functie van opper bevelhebber in Indochina werd ontheven, heeft te Saigon ten afscheid gezegd, dat de moeilijkheden voor de troepen van de Franse Unie in de naaste toekomst waar schijnlijk talrijker zullen worden. „Indien een duurzame politieke oplossing niet mogelijk blijkt, zal de strijd voortgezet moeten worden", aldus generaal Navarre, die echter zeide niet te twijfelen aan de uitslag van de strijd. Men verwacht, dat de pasbenoemde Franse opperbevelhebber, generaal Ely, volgende week naar Parijs zal gaan om zijn operatieplannen aan de regering voor te leggen. Franse militaire kringen sluiten de mogelijkheid van een grote Vietminh- aanval tegen de Tonkinese delta binnen enkele weken niet uit. Naar verluidt ver zamelen ongeveer 30.000 man keurtroe pen van de Vietminh, die bij Dien Bien Phoe gevochten hebben waaronder een artilleriedivisie zich in het gebied van Phoeto, ongeveer 80 km ten Noord-Wes- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Jules Sandeau: Niemand heejt op voet van ge meenzaamheid verkeerd met Al fred de Vigny (bekend Frans auteur der negentiende eeuw) zelfs niet Alfred de Vigny. (Uit de rede waarmee San deau in 1866 de Vigny's op volger in de Académie Frangaise verwelkomde). ten van Hanoi. Bovendien zou een sterke communistische strijdmacht Thai Ngoeyen, 60 km ten Noorden van Hanoi, bereikt hebben. De linksradicale leider Mendès-France heeft Woensdag aan een noenmaal van de Brits-Amerikaanse persvereniging te Pa rijs verklaard, dat de Franse verliezen te Dien Bien Phoe gelijk te stellen zijn met het verlies van de benodigde officieren en onderofficieren voor vijf divisies. Deze verliezen waren „onder de huidige omstan digheden nagenoeg niet goed te maken". Op de Lunterse heide bij Ede is gisteren een schapenscheerdersdag gehouden tijdens welke honderden wolproducenten op deskundige wijze van hun warme vachten ontdaan werden. Vrouwen in Zuid-Gelderse klederdracht zorgden voor een frisse dronk voor de scheerders, die men hier aan het werk ziet in de schaduw van een der laatste schaapskooien op de Veluwezoom. (Van onze correspondent in Parijs) Vannacht om ruim twee uur heeft de Franse premier, Joseph Laniel, opnieuw de vertrouwenskwestie moeten stellen, waarover vermoedelijk Zaterdag zal worden beslist. De debatten over Indochina zijn thans afgesloten; gisteren hebben zich daarbij in het bijzonder de minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, en de radicale oppositie-leider, Pierre Mendès-France, onderscheiden. Om twee uur beklom Laniel het spreekgestoelte om de beslissing van het kabinet bekend te maken: Hij wierp het voortbestaan van zijn kabinet in de waagschaal, omdat, zo zeide hij, geen minister van Buitenlandse Zaken de verantwoordelijkheid kon aanvaarden Frankrijk in Genève te vertegenwoordigen zonder een duidelijk mandaat van het parlement. Om drie uur in de middag was het in het parlement al merkbaar, dat men een grote parlementaire dag beleven ging. De tribu nes zaten stampvol en de parlementariërs waren in ongebruikelijk grote getale op gekomen. Direct nam Bidault het woord om ver slag uit te brengen van zijn ervaringen in Genève. Twee weken geleden had de mi nister verklaard, dat hij binnen tien dagen een wapenstilstand hoopte te bewerkstel ligen. De omstandigheid dat Bidault de Kamer het geschenk van eer. bestand in Indochina nu niet kon overhandigen, maakte zijn positie natuurlijk zwak. Men moet echter erkennen dat Bidault, die uit stekend in vorm was, knap tegen de stroom heeft opgeroeid. De balains is niet hoopvol, maar hele maal negatief zijn de resultaten volgens hem toch niet. Een wapenstilstand blijft tot de waarschijnlijkheden behoren en de moeilijkheden draaien voornamelijk om het statuut van Laos en Cambodja, de samen stelling van een internationale controle commissie, waarin Frankrijk geen commu nistische landen zal dulden, en verder om enige kwesties van militair-technische aard. Montreux in Zwitserland, het bekende toeristennoord aan de oever van het Meer van Genève, is befaamd om zijn traditionele bloemenfestival. De belangrijkste attractie van de feestelijkheden dit jaar was een stoet van ongeveer veertig praalwagens, rijkelijk versierd met vele soorten bloemen en bezet met jongens en meisjes in fraaie costumes. Voor de eerste maal waren dit maal van overal televisieoperateurs naar Montreux gekomen om een Europese uit zending van het feest te verzorgen, moge lijk gemaakt door de „Eurovisie". Een fraai onderdeel van de fleurige stoet. Bidault is vooral hard van leer getrok ken tegen zijn Russische collega Molotov, die hij een partijdigheid verweet, welke niet te rijmen was met zijn tijdelijke posi tie als president der Geneefse conferentie. Mendès-France, die na hem het woord voerde, blies met kracht uit de tegenge stelde hoek door in een langdurige rede te betogen, dat de huidige regerings-combi natie haar spel nu wel definitief verloren had. Bidault had zich, volgens hem, te weinig moeite gegeven een direct contact met de tegenstanders in C.enève te leggen. Zijn persoonlijk gedrag miste alle hartelijkheid en vertrouwen heeft hij daarom de onder handelaars van de Vietminh niet kunnen inspireren. Het wantrouwen van de Viet minh jegens Parijs is daarentegen zeker nog aanzienlijk versterkt, zo meende Mendès-France, door de benoeming van Dupont als minister van de geassocieerde staten, want ieder weet dat de vroegere burgemeester van Parijs een verklaarde te genstander van een onmiddellijk accoord met de Vietminh-rebellen is. Onder die omstandigheden is het in de ogen van de jonge radicaal de taak van het parlement een nieuwe regering een an dere, positieve politiek voor te schrijven. De zin van de rede van Mendès-France kan men zeker wel omschrijven als een persoonlijk aanbod van goede diensten en vermoedelijk zal hem, in geval van een crisis, wel een opdracht worden verstrekt. Socialistische tweespalt Een verzwarende omstandigheid voor de regering is nog dat de Kamer-commissie van Buitenlandse Zaken gisteren Bidault een tweede nederlaag liet lijden door het rapport van de socialist Moch over het Europese leger te aanvaarden. Dit rapport adviseert de verwerping van de E.V.G. Met 24 tegen 18 stemmen nam de com missie een rapport van haar voorzitter Jules Moch aan tegen bekrachtiging. Et- waren twee onthoudingen. Moch is socia list en oud-minister van Defensie. Het besluit van de commissie is niet bin dend voor de Algemene Vergadering, maar heeft niet nagelaten grote induik te maken op de 105 socialistische parlementsleden. Een socialistisch partijcongres heeft zich tien dagen geleden ten gunste van ratifica tie uitgesproken. Naar verwachting zullen 40 tot 45 socialistische parlementsleden het voorbeeld van de zes socialisten in de commissie voor Buitenlandse Zaken volgen en zich van het partijstandpunt afwenden. Als dat zo zal blijken te zijn, maakt het EVG-verdrag geen kans te worden be krachtigd in Frankrijk, Het dagelijks bestuur van de Franse socialistische partij heeft Woensdagavond besloten, dat Oreste Rosenfeld de komende drie jaren niet in aanmerking zal komen voor het bekleden van functies in de partij, zulks omdat hij als lid van de commissie van Buitenlandse Zaken in de Assemblée van de Franse Unie op 2 Juni j.l. in strijd met de partijdiscipline tegen bekrachtiging van het Europese leger verdrag had ge stemd. Naar verluidt zal Rosenfeld, indien hij bij de stemming over de EVG in de ple naire Assemblée in zijn „rebellie" volhardt, waarschijnlijk uit de partij worden gesto ten. Het dagelijks bestuur besloot voorts, dat de zes socialistische leden der commissie voor Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering, die zich Woensdag tegen de E.V.G. hebben uitgesproken, ter verant woording zullen worden geroepen. Tegen ratificatie stemden zes socialis ten, vijf Gaullisten, twee dissidente Gaul listen, zeven communisten, een radicaal en drie conservatieven. Voor stemden drie socialisten, vijf radicalen, zes Katholieken, drie conservatieven en een radicaal-gezin de. Een lid van de boerenpartij en een partijloos lid onthielden zich van stem ming. Generaals ook tegen Een groep gepensionneerde Franse gene raals heeft critiek geleverd op het EVG- verdrag, dat zij als een ernstige bedreiging voor het bestaan van de Franse natie be titelen. Verschillende vain deze generaals voer den op een drukbezochte persconferentie, waar vooral veel anti-EVG gezinde reser ve-officieren en rechtse parlementsleden aanwezig waren, bet woord en waarschuw den er voor, dat wanneer het parlement het EVG-verdrag zou ratificeren, hiermede tevens voorgoed een streep zou worden ge zet onder Frankrijks positie als grote mo gendheid en dat Duitsland de leiding in de defensie-gemeenschap der zes landen aan zich zou trekken. (U.P.). GENèVE Reuters medewerker Stanley Priddle schrijft onder meer uit Genève: „Tsjoe en Lai heeft Woensdag hardnekkig vastgehouden aan de communistische eis, dat staten, met vertegenwoordigers in de internationale commissie van toezicht, welke zou moeten toezien op naleving van een wapenstilstand in Indochina, het recht van veto moeten bezitten. Dit heeft de kansen, om een einde te maken aan de Indochinese oorlog, sterk doen dalen. De communistisch-Chinese nremier en minister van Buitenlandse Zaken ver klaarde nadrukkelijk, dat de voorgestelde commissie geen besluiten bij meerder heid van stemmen zal kunnen nemen. Zijn verklaring ging veel verder dan enige, tevoren door zijn geestverwanten gedane uitspraak en het wekt de indruk dat zij de bezegeling is van de impasse, waarin het geschil tussen Oost en West over dit veto recht is geraakt. De Britse minister van Buitenlandse Za ken Eden heeft nog Dinsdagavond gewaar schuwd dat de conferentie zou mislukken, indien de communisten aan hun eis tot veto-recht zouden vasthouden. De niet-communistische delegaties zijn van mening dat de wijze, waarop in de or ganen van toezicht op een Indochinees be stand zou worden gestemd, nog belang rijker is dan de samenstelling er van, waarover overigens ook diepgaand me ningsverschil bestaat. Zij vrezen dat aan vaarding van het vetorecht de Vietminh in de gelegenheid zou stellen geheel Indo china zonder strijd in haar macht te krij gen. Zij zouden rustig bestandsbepalingen kunnen schenden, wetend dat een com munistische vertegenwoordiging in een der organen van toezicht elk optreden tegen de overtreder door haar vetorecht zou kunnen verhinderen. Voor het overige was Tsjoe en Lai's toe spraak in overeenstemming met die van Molotov daags tevoren. De beschuldiging dat de Verenigde Staten de schuld dragen voor het niet vorderen der Geneefse be sprekingen, wordt beschouwd als een po ging om het debat over Indochina in de Franse Nationale Vergadering te beïn vloeden. Doch de Westerse delegaties me nen, aan de hand van berichten uit Parijs, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault deze week met een nieuwe machtiging der Franse volksvertegenwoor diging om de onderhandelingen voort te zetten, naar Genève zal terugkeren. Molotov heeft sedert 1 Juni, de dag van de terugkeer in Genève van zijn onver wacht driedaags bezoek aan Moskou, zijn houding op de conferentie verscherpt, al- BONN (ANP) Dr. Konrad Adenauer zal mogelijk in de herfst andermaal naar de Verenigde Staten gaan, zo heeft een woordvoerder van de regering in Bonn aangekondigd. De bondskanselier zal aan de Columbia universiteit in New York een ere-doctoraat krijgen. In de West-Duitse hoofdstad wordt aan een mogelijke nieuwe Amerikaanse reis van de bondskanselier een politieke betekenis toegekend, die verre uitgaat boven dit nieuwe eerbetoon. Men meet de betekenis van een eventueel be zoek af naar het tijdstip, dat men ervoor in uitzicht heeft gesteld. Adenauer's nieuw ste reisplannen stellen namelijk een sa menkomst met de Amerikaanse leiders in het vooruitzicht, juist op het ogenblik, waarop naar de onlangs door Foster Dulles uitgesproken overtuiging in Europa het laatste woord over de E.V.G. gesproken dient te zijn. In politieke kringen in Bonn ziet men dan ook in de aankondiging van de reis een rechtstreekse ondersteuning van de op vatting dat de beslissing over de E.V.G. nu aan een bepaalde termijn dient te worden gebonden. Men vat de bekendmaking op als een nieuw vermaan aan de Franse po litici om hun besluit niet langer uit te stellen en als een nauwelijks verborgen dreiging, dat in de komende herfst de alter natieve plannen zullen worden overwogen indien dan nog altijd geen uitzicht op rati ficatie van de E.V.G. zou zijn geopend. Ook de woordvoerder der federale rege ring dr. Felix von Echardt, heeft de op vatting geuit, dat nog in de loop van dit jaar over de Saarkwestie en over de E.V.G. zou moeten worden beslist. Dit neemt niet weg, dat men in .het officiële Bonn nog altijd met bijzondere nadruk afstand blijft nemen van alle alternatieve plannen die tot dusverre naar voren zijn gebracht. Men blijft er nog altijd de weg der E.V.G. als de geschiktste beschouwen. Ook dat is nog eens bekrachtigd door de officiële woord voerder van de bondsregering in een nieuw pleidooi voor de integratie van de West- Duitse republiek met de vrije landen. Pas wanneer deze voltooid was en daarmee de veiligheid der vrije landen verzekerd, zou volgens de woordvoerder in ernst gespro ken kunnen worden over de normalisering van de verhoudingen met de Sovjet-Unie. De afwijzende beslissing, die de buiten landse commissie der Franse Nationale Vergadering ten aanzien van de E.V.G. heeft genomen, wordt in Bonn ten zeerste betreurd. Zij heeft echter geen domper kunnen zetten op het sedert enkele weken herleefde optimisme, dat de E.V.G. toch nog de eindstreep zal halen. De woord voerders van alle regeringspartijen in Bonn zijn het erover eens, dat de commissie geen juiste afspiegeling meer zou geven van de werkelijke verhoudingen in de Nationale Vergadering. Zij rekenen erop, dat in het parlement de overgrote meerderheid der socialisten het door de partij gegeven ja woord zal bevestigen. Dat de socialisten in de buitenlandse commissie verdeeld zijn gebleven acht men alleszins verklaarbaar, daar zij hier worden vertegenwoordigd door de beste bestrijders van het verdrag, van wie men geen „bekering" meer kon verwachten. De eerste stap op de weg naar ratificatie in Frankrijk moet nu naar de mening van Bonn een voor beide partijen aannemelijke oplossing van het Saarvraag- stuk zijn. Na de verklaringen, die Bidault in de Franse Kamer heeft afgelegd, acht men het waarschijnlijk, dat Adenauer en Bidault binnen enkele weken een nieuwe samenkomst kunnen hebben, teneinde de laatste hand te leggen aan het Saar-proto- col, waarover onlangs in Straatsburg de eerste besprekingen gevoerd zijn. Halverwege tussen het Franse dorpje Novalaise en de Bergpas van Epine (1350 in.) verblijven thans op uitnodiging van het ge nootschap „Franee-Hollande" voor herstel van hun gezondheid drie groepen Neder landse kinderen in de leeftijden van 812 jaar. De meesten van hen komen uit Zeeland. dus werd van Amerikaanse zijde verno men. Vóór zijn bezoek aan Moskou had Molotov neiging getoond op te treden als tussenpersoon tussen de standpunten van de Verenigde Staten en communistisch China. Na zijn terugkeer zijn er veel meer symptomen van starheid en aggressiviteit, aldus de Amerikaan. De Australische minister van Buiten landse Zaken Casey, heeft te Calcutta medegedeeld, dat hij een nieuw plan voor Indochina bij zich heeft. Casey landde Woensdag te Calcutta op weg van Austra lië naar Genève. Casey zeide, dat hij het plan wil bespreken met de Indiase minis ter-president, Nehroe. De Australische minister is naar Nieuw Delhi doorgereisd voor zijn bespreking met Nehroe. Bij het ongeluk met de Lockheed T 33 „Shooting Star"-straa!trainer waarover wij gisteren hebben bericht, zijn de 25-jarige reserve-sergeant-vlieger C. Weber en de 23-jarige reserve-sergeant-vlieger M. van Vliet om het leven gekomen. Beiden waren gedetacheerd op de vliegbasis Eindhoven. In het vliegtuig is boven het dorp Veld hoven op een hoogte van naar schatting honderdvijftig meier een ontploffing voor gekomen. Tientallen mensen hebben, nadat het geluid van de ontploffing werd ge hoord, het toen brandende toestel kunnen volgen. Aanvankelijk scheen het alsof de bestuurder erin zou slagen het toestel te doen stijgen, maar het verloor snel hoogte, nadat de neus zich even had opgericht. Het boorde zich in een korenveld onder Eind hoven, sloeg om, en brandde uit. BRUSSEL (A.N.P.) Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn ambassade te Moskou opgedragen bij de Sovjet-regering te protesteren tegen de beschieting op 3 Juni tussen Graz en Zagreb van een Sabena-vliegtuig, dat var kens vervoerde. De Belgen eisen een be straffing van de piloot en een schadeloos stelling voor de slachtoffers. Het onderzoek heeft uitgewezen, aldus een communiqué, dat de aanval werd uitgevoerd door een straaljager MIG 15, die Sovjet-Russische kentekens droeg. (van hedenochtend 7 uur) weers- 00 E «S cC C O) iS ec OU v£ toestand ff» f S fc£ - SA 25 Stockholm zwaar bew ZZW 4 19 3 Oslo half bew. ZW 2 15 0,6 Kopenhagen zwaar bew. Z 4 20 5 Amsterdam regenbui ZW 12 20 1 Londen regen ZW 6 18 4 Luxemburg half bew. ZW 8 17 7 Parijs zwaar bew ZZW 8 20 13 Bordeaux licht bew. WZW 4 22 0,1 Grenoble regen ZO 2 27 16 Nice geheel bew windstil 23 1 Genève zwaar bew windstil 21 17 Zürich zwaar bew ZZW 4 24 5 Locarno regenbui W 2 24 - Berlijn regen WZW 4 29 - Frankfort nevel Z 5 21 0,5 München regen W 4 25 0,1 Wenen nevel ZO 4 25 0 Innsbruck zwaar bew O 2 26 0 Rome licht bew. windstil 29 0 Ajaccio geheeJ bew W 3 32 0,3 Mallorca zwaar bev. windstil - 0 Neerslag laatste -yiOOOOCXXVxy. un(„l JOOOOOOCX JUÜ 24 uur OOOOOOOOOOOO norco ocxxce ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Vrij krachtige tot ma tige Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 11 Juni Zon op 4.20 uur. onder 20.59 uur. Maan op 16.11 uur. onder 1.21 uur. Maanstanden 16 Juni 13.06 uur: Voile maan 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier', 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 10 Juni Hoog water: 11.03 en 23.37 uur. Laag water: 6.16 en 18 56 uur. Vrijdag 11 Juni Hoog water: 12.11 en uur. Laag water: 7.22 en 20.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1