Geen Amerikaanse inmenging in de Indochinese oorlog Weerbericht Een bewegelijke, centraal gelegerde defensiemacht noodzakelijk om Amerikaanse veiligheid te handhaven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wanneer? Belgen nieuwsgierig naar de lading van Sabena-toestellen Westen stelt communisten in Genève voor de keus Heden eindigt militair overleg in Washington President Eisenhower geeft duidelijk te verstaan: Minister Spaak in het nauw gedreven Westduitse socialisten willen bij de NAVO Het woord is aan Sprong op rijdende trein kostte man beide benen 58e JAARGANG No 281 VRIJDAG 11 JUNI 1954 298e JAARGANG No 129 Z u id-Oost-Azië Isolatie? Honduras weigert Guatemalaans aanbod voor non-aggressiepact Dr. Adenauer in October naar Washington Indonesië antwoordt op Nederlandse nota Alleen maar fokvarkens of toch iets anders? Compromis aanbieden of falen toegeven Twee honderd personen in Columbia gearresteerd Egypte en Saoedi-Arabië laten zich niet vangen Alternatief voor de EVG Zaak-Schmidt weldra voor landgerecht van Djakarta In Pakistan zijn nu 772 personen gearresteerd Moord op Matteotti herdacht IN IJMUIDEN-OOST Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Lossenrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman DE MENS, in de meest ontwikkelde delen wereld tenminste, wordt gemiddeld veel ouder dan vroeger en dit heeft ver scheidene nieuwe problemen doen ont staan. De meest ontwikkelde delen der wereld kenmerken zich tevens door de meeste problemen der wereld en dit is zonder twijfel een der redenen, waarom de bevolking der minder ontwikkelde delen niet van afgunst vervuld is. Een der vraag stukken, door ons ouder worden aan de orde gesteld, betreft de vraag wanneer men zijn arbeidstaak moet neerleggen. Het blijkt wel dat onder hen, die hoge ouder dom bereiken, een groot aantal die taak heeft moeten neerleggen op een tijdstip waarop deze mensen nog tenvolle in staat en bereid waren om haar gedurende enige tijd te blijven vervullen. En in menig ge val zou dit, door hun bijzondere bekwaam heid, gepaard aan ervaring, gewenst zijn geweest. Het ouder worden dan vroeger houdt (in menig geval) niet alleen de langere levensduur in, maar ook een zich langer handhavende arbeidskracht. Nu is het ook ten deze verkeerd, te ge neraliseren. Maar op menig gebied genera liseren de pensioenregelingen wèl. Die zijn ook een product van de landen met de verst voortgeschreden ontwikkeling. Alle regelingen werpen nieuwe problemen in veler persoonlijk leven op. De pensioen- voorschriften, in de eerste plaats die in het ambtelijke bestel, schrijven in de meeste gevallen de vijfenzestigste verjaardag als afscheidsdatum voor. Niet in alle. Het vrij wel gelijktijdig aftreden van drie van de elf Commissarissen der Koningin heeft er ons dezer dagen aan herinnerd dat in hun geval het voorschrift vijfenzestig aangeeft, maar dat ten aanzien van professoren, van rechters en van staatsraden zeventig jaar geldt. Ten aanzien van de rechterlijke macht bestaat overigens nog onderscheid tussen de rechters en de vertegenwoordi gers van het Openbaar Ministerie: de zit tende magistratuur mag tot 70 jaar blij ven zitten, de staande magistratuur maar tot 65. Een lid van de laatste heb ik wel eens de ironische veronderstelling horen uiten: ze denken zeker dat wij zo moe wor den van het staan. Wat de motivering van het verschil is lijkt, inderdaad raadselach tig. Even moeilijk verklaarbaar .is het waarom professoren en rechters tot het bereiken van „de zeventig" in functie blij ven en zoveel andere functionarissen reeds op hun vijfenzestigste de pensioengerech tigde leeftijd hebben bereikt, die voor velen hunner beter pensioen gedwongen leeftijd kon heten. Het bewijst dat de wetgever, toen hij zijn generalisaties op verschillend gebied ging toepassen, er ook al niet goed mee overweg heeft gekund. Maar nu doet zich de vraag voor: is althans de oude norm van vijfenzestig niet verkeerd geworden behalve dan voör diegenen die zelf graag heen willen gaan omdat die op leeftijds- en vitaliteits-gemiddelde is gegrond dat niet meer geldt? Vroeger was men ten opzichte van som mige ambtelijke functies soepeler, zij het niet zo soepel als in het particuliere be drijfsleven, dat minder gebonden is aan bepalingen en daarvan veelvuldig gebruik maakt door bekleders van leidende functies langer te laten blijven. Maar men is na de oorlog de toepassing van bepalingen gaan toespitsen en wij herinneren ons bijvoor beeld gevallen van burgemeesters, die mid den uit succesvolle arbeid van gemeente lijke opbouw en herstel werden wegge haald ofschoon zij die gaarne nog enige jaren hadden voortgezet en deze wens door bij hun geval betrokken autoriteiten werd ondersteund. Men vindt het eenvoudiger één lijn te trekken en daarmee dispuut te voorkomen. Het is ongetwijfeld eenvoudi ger. Maar is het de goede oplossing? Dat geloof ik niet; gelijkschakelen leidt altijd tot verlies, ook al moge het soms moeilijk zijn-de gevallen op te lossen van diegenen die zelf niet inzien dat het juiste ogenblik van aftreden voor hen gekomen is. An- derer advies zal daarbij de doorslag moe ten geven. Een algemene verhoging van de leeftijd van pensionnering zou natuurlijk niet een voudig zijn, in financieel opzicht niet en evenmin ten aanzien van de aanspraken der jongeren, die in zeer veel gevallen later aan bod zouden komen voor de ver vulling van leidende taken dan nu. Dat laatste is zeker een belangrijke overweging. Er zijn allerlei kanten aan het vraagstuk. Maar als straks een bedrijfsdirecteur, of een leider bij het onderwijs, of een bur gemeester, mannen die hun taak voortref felijk vervullen en die bereid zijn langer te blijven, heen moeten gaan om geen an- iere reden dan een te stroef werkend voor schrift. zou men dan niet eens kunnen beginnen met weer wat soepeler te wor den en te erkennen dat het leven tenslotte niet door regels en bepalingen maar door mensen wordt geleefd? Dat zou dan een eerste stap zijn in de erkenning dat de mens ouder wordt en langer vitaal blijft. R. P. WASHINGTON (Reuter) Men ver wacht, dat de geheime vijfmogendheden- besprekingen, welke hoge militairen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland over de militaire toestand in Zuid-Oost- Azië voeren, heden zullen worden beëin digd, zonder dat enige mededeling over het besprokene zal worden gedaan. Aan de besprekingen is deelgenomen door admiraal Robert Carney (Verenigde Staten), veldmaarschalk Sir John Harding (Groot-Brittannië) en de generaals Jean Valluy (Frankrijk), Sir Sidney Rowell (Australië) en W. G. Centry (Nieuw-Zee land). TOKIO (A.F.P.) Generaal James van Fleet is vandaag als speciale afgezant van president Eisenhower te Tokio aangekomen voor een „algemeen onderzoek naar de toe stand in Japan, Korea en Formosa". De generaal verklaarde, dat hij geen bezoek aan Indochina zal brengen. Hij zal bespre kingen voeren met de Amerikaanse onder minister van Defensie MacNeil en met de opperbevelhebber der UNO, generaal Huil. WASHINGTON (United Press, Reuter) In een rede voor een verkiezings- propaganda-eomité der republikeinse partij en tijdens een persconferentie op liet Witte Huis heeft de Amerikaanse president Eisenhower duidelijk te ver staan gegeven, dat hij geen plan koestert om het Congres, dat volgende maand op recès gaat, machtiging te vragen tot Amerikaanse deelneming aan de strijd in Indochina. Tevens liet hij uitkomen, dat Amerika geen neiging heeft imperialistische oorlogen te steunen en dat het voorstander is van harmonieuze samenleving van alle volken, doch dat de communistische dreiging, „die wereldomvattend is", een krachtige defensie en een moedige buitenlandse politiek eist. Hij beschreef de situatie der Franse strijdkrachten in Indochina als buitengewoon moeilijk, een situatie die gemakkelijker zou zijn als de Vietnamezen nauwer met Frankrijk zouden samengaan en waarlijk trouw zouden zijn. Hij zeide verder dat Amerika een zeer bewegelijke defensie macht nodig heeft, die centraal gelegerd moet zijn en snel kan optreden als de veiligheid der V. S. zulks eist. Waarnemers leggen dit alles uit als een symptoom van verdere isolatie der Ver enigde Staten, die blijkbaar hebben inge zien dat het Westen niet eendrachtig kan optreden in een strijd tegen de op verschil lende gebieden der wereld voortgaande communistische infiltratie. Minister Dulles heeft tegelijkertijd in Seattle gedreigd met een wijziging van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Europa, als de Europese verdeeldheid blijft voortbestaan en de E.V.G. niet spoedig een feit wordt. Eisenhower kwam op zijn persconferen tie tot bespreking van de miiitaire situatie in Indochina, nadat een journalist hem verzocht had commentaar te verlenen op de verkondigde mening, dat misschien hulp van buitenlandse vloot- of luchtstrijd krachten nodig zou zijn om Hanoi te 'red den. De president zeide dat in de situatie, welke thans in de Tonkin-delta geldt, de strijdkrachten van de Franse Unie minder territoir hebben te verdedigen dan voor dien en eenheden aan andere plaatsen kun nen onttrekken om dat gebied te verdedi gen. De president merkte op dat die strijd krachten thans niet langer geïsoleerd zijn door grote oerwoudgebieden. In dit opzicht is de situatie thans waarschijnlijk beter dan zij was. Maar het is aan geen twijfel onderhevig dat de situatie verbeteren zou als zij hulp van buitenaf zouden hebben. Wat de internationale situatie in het al gemeen betreft zeide Eisenhower dat het communisme een wezenlijk ernstige situa tie voor de Verenigde Staten schept, een situatie welke misschien wel veertig jaar kan duren. De president beaamde dat de gevaren, waarvoor de Verenigde Staten zich heden ten dage gesteld zien, groter zijn dan op enig ander tijdstip in de geschiedenis van het land. Om de gestage dreiging voor de wereld veiligheid het hoofd te bieden zullen de Verenigde Staten een zeer mobiele defen siemacht moeten handhaven, die centraal gelegerd is en paraat moet zijn om in be weging te komen in geval van een groot conflict. Raadsel De president zeide tenslotte dat de aan trekkingskracht van het communisme op personen buiten het ijzeren gordijn hem een groot raadsel is. Het feit verbaast hem dat sommigen van de best geschoolde man nen in de Verenigde Staten het slachtoffer van communistische doctrines zijn gewor den. Eisenhower verklaarde dat het tegen gift voor communisme niet in militaire kracht gelegen is, maar ook dat de vrije volken sterk van hart moeten blijven tegen de aantrekkingskracht van de communis tische doctrine. Een verslaggever vroeg of de president meent dat de huidige militaire begroting voldoende is om de Russische dreiging het hoofd te bieden. Het antwoord was, dat de defensiebe groting niet voldoende is om een oorlog te beginnen, maar wel voldoende voor het ogenblik. Als er. enige reden is om de be groting te wijzigen, zal de president het Congres een onmiddellijke boodschap zen den. Het was in dit verband dat hij zeide dat de tegenwoordige internationale drei ging die door Rusland veroorzaakt wordt, wel veertig jaar zou kunnen duren. TEGUCIGALPA (United Press) Het Hondurese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Hondu ras het voorstel van Guatemala tot het lsuiten van een non-aggressie- en vriend schapspact heeft afgewezen. Honduras verklaarde, dat een dergelijk pact niet noodzakelijk was, daar beide lan den reeds mede-ondertekenaars waren van verscheidene internationale overeenkom sten, waarbij de handhaving van de har telijke betrekkingen tussen de twee landen ten volle gewaarboi'gd werd. Bovendien, zo werd in het antwoord van Honduras ge zegd, zou het sluiten van een dergelijk, door Guatemala voorgesteld pact veront rusting bij andere centraal-Amerikaanse republieken wekken. BONN (Reuter) De West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft medegedeeld, dat hij in October een bezoek aan de Verenigde Staten zal bren gen om een eredoctoraat, dat de Colum- bia-universiteit hem zal verlenen, in ont vangst te nemen. Hij hoopt van de gelegenheid gebruik te kunnen maken om president Eisenhower en minister Dulles te bezoeken. Onderhandelingen over de Unie nog deze maand? Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de waarnemende Hoge Com missaris van Indonesië, mr. Susanto Tir- toprodjo, een nota van de Indonesische regering aan de minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, overhandigd, waarin zij in antwoord op de Nederlandse nota van 14 April de wens te kennen geeft in de tweede helft van Juni op ministerieel niveau onderhandelingen te voeren met Nederland over de Nederlands-Indonesi sche Unie. BRUSSEL (ANP) De Rooms Katho lieke volksvertegenwoordiger Loos heeft de regering in de Kamer bij ordemotie verzocht nadere inlichtingen te verstrek ken over „de beschieting van een Dakota van de Sabena boven Joegoslavisch grondgebied". Is de regering er wel zeker van, zo vroeg hij, of de Sabenatoestellen alleen varkens vervoerden en aan vluch ten van Blackbush naar Zagreb geen ge vaar was verbonden? De minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, antwoordde dat de Sabenatoestellen niets anders dan varkens vervoeren. De „Gazet van Antwerpen" is van oor deel dat het korte antwoord van Spaak niemand heeft kunnen overtuigen en rondom de zaak van de Dakota een my sterie blijft zweven. In de eerste plaats 'acht het blad het onwaarschijnlijk dat de Engelsen, die de grootste concurrenten van de Sabena zijn, hun varkens door deze maatschappij naar Joegoslavië zouden laten vervoeren. Een andere vraag is, al dus het blad, waarom de Sabena voor deze GENèVE (United Press) Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten hebben gis teren verklaard dat het geen zin heeft de onderhandelingen over vrede in Indochina voort te zetten, tenzij de communisten een compromis aanbieden. Deze aanmaning werd echter door Rusland en zijn bond genoten genegeerd en zij verweten het Westen de besprekingen te rekken. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken Eden zei: „Tenzij wij de kloof zon der verdere vertraging kunnen versmal- In de middag van de eerste dag van zijn werkbezoek aan Friesland maakte Prins Bernhard onder meer een tocht in het „Statenjacht", dat kort geleden aan de Staten van Friesland is overgedragen. De Prins bij de Friso BOGOTA (Un. Press-AFP) Na de bloedige botsingen van Woensdag in Bo gota zijn in Columbia naar schatting 200 personen gearresteerd. Onder de gearres teerden bevinden zich communisten, socia listen en conservatieve volgelingen van de géwezen president Laureano Gomez. Volgens gezaghebbende bronnen zal de regering een decreet uitvaardigen, waarbij de communistische partij buiten de wet gesteld wordt. Verscheidene studentenorganisaties en politieke groeperingen hebben het publiek aangemaand kalm te blijven, terwijl zij tevens hun afkeuring uitspraken over de bloedige incidenten. CAIRO. De ambassade van Saoedi- Arabië heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat Egypte en Saoe di-Arabië een gemeenschappelijke politiek zullen volgen, „ongeacht de pogingen om enkele Arabische staten te bewegen bond genootschappen met Westerse mogend heden aan te gaan". Deze verklaring werd kort na de terug keer te Caïro van de Egyptische minister van Voorlichting, majoor Salah Salem, die een bezoek van vier dagen aan Saoedi- Arabië heeft gebracht, uitgegeven. Minis ter Salem heeft besprekingen gevoerd met koning Saoed en kroonprins Emir Feisal, die minister van Buitenlandse Zaken is. len, zullen wij in onze taak gefaald heb ben. Wij., allen weten thans wat de ge schilpunten zijn. Wij hebben geen andere keus dan ze op te lossen of ons falen toe te geven". Molotov antwoordde met een nieuwe aanval op het Westen. Hij beschuldigde de Verenigde Staten er van de onderhan delingen te rekken om militaire beslis singen te krijgen uit de strategische be sprekingen van vijf mogendheden die op het ogenblik in Washington plaats hebben. Eden verklaarde dat de Britse dele gatie nog altijd bereid is de geschillen bij te leggen op voltallige of geheime zit tingen of door enig andere methode aan welke de collegae misschien de voorkeur zouden geven. De Britse minister veroordeelde het communistische blok omdat het halsstar rig vasthoudt aan het veto-recht in een op te richten controle-commissie en om dat het weigert een dergelijke commissie, bestaande uit de vijf door hem voorge stelde Aziatische landen, te aanvaarden. Eden verklaarde met nadruk: „Deze organen moeten het recht hebben bij meerderheid van stemmen besluiten te nemen. Van veto-recht kan geen sprake zijn. Mag ik degenen die ons becritiseren, eraan herinneren, dat het vasthouden aan het beginsel van eenstemmigheid gelijk staat aan wantrouwen in de onpartijdig heid. Eden zei, dat de Westelijke landen er vast van overtuigd waren, dat de vijf Aziatische landen een rechtvaardige en onpartijdige commissie zouden vormen. Eden zei, dat hij het Russische voorstel om een commissie van twee communisti sche landen (Polen en Tsjechoslowakije) en twee niet-communistische landen (In dia en Pakistan) te vormen, niet op grond van ideologische overwegingen afwees, maar omdat volgens hem dit systeem niet goed kon werken. De Verenigde Staten hadden verklaard, dat „communisten niet neutraal kunnen zijn". Volgens Eden waren de standpunten na de besprekingen van de laatste twee dagen tot zijn spijt verder van elkaar verwijderd dan ooit tevoren. Eden was zijn rede vrij somber begon nen. Hij zeide, dat hoewel er wel enige vooruitgang viel te constateren, te vrezen, dat de verschillende inzichten zich verdiept hadden. Hij voegde hieraan toe, dit zeer te betreuren, maar meende, dat men de plicht had de harde feiten onder ogen te zien. Voor de drie voornaamste geschilpun ten moest volgens hem nog een regeling gevonden worden. Het enige bevrijdende moment in de langdurige zitting kwam, toen Bedell Smith met een bedenkelijk gezicht keek naar de dikke stapel papieren, die voor Molotov lag en diens rede inhield. „Hoeveel bladzij den?", vroeg Smith. Molotov barstte in lachen uit en enige seconden lang lachten de twee tegenstanders goedgehumeurd te zamen. Héden zal een voltallige vergadering van de negentien landen over Korea worden gehouden. vluchten vrijwilligers gebruikt. Dit is toch niet nodig als het slechts om fokvarken- tjes gaat en de route bekend is. Opgeval len is tevens dat de Engelsen in Graz klaar stonden om het aangevallen vliegtuig in ontvangst te nemen en het dadelijk afzon derden. Hoe wisten zij dat het toestel in Graz zou landen? En als de valiezen geen diplomatieke documenten doch slechts toiletgerei van de bemanning bevatten, waarom werden ze dan zo snel mogelijk door de Joegoslaven in veiligheid ge bracht? En waar gebeurde de beschieting nu eigenlijk? Boven Joegoslavië? Tito be weert van niet en ook de Kamervoorzitter Huysmans is deze mening toegedaan. In ieder geval, zo besluit de „Gazet van Antwerpen", wordt de ongerustheid door het korte antwoord van de regering niet weggenomen. Dit antwoord schijnt eerder te bevestigen dat de regering met het ge val verlegen zit of iets te verbergen heeft. (United Press) Het vervoer van fok varkens van Engeland naar Joegoslavië is tijdelijk stopgezet. „Dit betekent niet dat het gehele contract opgezegd is om politieke of diplomatieke redenen", zeide een woordvoerder van de Sabena, „het is zuiver een kwestie van prijzeaherziening. Op het ogenblik voert de Sabena onder handelingen met de Joegoslavische am bassade in Londen. Van de door Belgrado bestelde varkens zijn er 1000 overgebracht. Nog 600 moeten afgeleverd worden". BONN (United Press) Fritz Erler, lid van het hoofdbestuur van de West- Duitse socialistische partij en plaatsver vangend voorzitter van de defensiecom- missie uit de Bondsdag, heeft in een door de persdienst van zijn partij gepubliceerd plan een speciaal verdrag tussen de NAVOlanden en West-Duitsland voorge steld als alternatief voor de EDG. Een dergelijk verdrag zou volgens hem West-Duitsland in staat stellen bij te dra gen tot de defensie van West-Europa zon der aandeel te nemen in het voorgenomen Europese leger. In het verdrag zou een clausule moeten voorkomen welke Duits land na eenwording in staat moet stellen zo nodig het verdrag op te zeggen. Het plan voorziet verder in een voorlo pige aansluiting van West-Duitsland bij de NAVO als gelijkwaardig lid. Volgens Erler zou het Europese legerverdrag, dat nog steeds niet is geratificeerd door Frank rijk en Italië, West-Duitsland buiten de NAVO houden. Het verdrag waarop hij doelt zou volgens hem dat bezwaar weg nemen. DJAKARTA (Aneta) De zaak-Schmidt, de meest genoemde naam in de reeks arrestaties van begin van dit jaar. zal al spoedig voor het landgerecht worden ge bracht. Getracht zal worden de zaken van de gearresteerde Nederlanders zo veel mo gelijk te bespoedigen, doch dikwijls wordt het politierapport onvoldoende geacht en dient een aanvullend onderzoek te ge schieden De zaken van Schmutzer, Caton en Versteegh eisen nog een nader onder zoek, hetgeen ook trouwens voor Schmidt nog nodig werd geacht, aldus deelde de procureur-generaal, mr. Sunarjo aan Aneta mede. Hij voegde hieraan toe, dat de zaak-Schmidt het verste gevorderd is, zodat men met de berechting niet lang meer zal behoeven te wachten. DACCA (Reuter) De perscensuur, welke in Oost-Pakistan werd ingesteld toen dit gebied op 30 Mei onder het gezag van een nieuwe gouverneur werd geplaatst, is Donderdagavond opgeheven. Sinds de Pakistaanse regering in Oost-Pakistan een einde maakte aan het bewind van het „ver enigde front", omdat dit niet snel een ein de had weten te maken aan bloedige on geregeldheden, zijn 772 personen gearres teerd. KARATSJI. De politie heeft Iqbal Al- vi, secretaris van Pakistaans-Sovjetrussi- sche culturele vereniging en twee vak bondsleiders gearresteerd volgens de wet op de veiligheid van het land. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Chamfort: Een negentigjarige vrouw zei tot de Fontenelle, toen vijfennegentig jaar oud: „De Dood heeft ons ver geten". Ssjjtantwoordde de Fontenelle, met een vinger op de lippen. ROME (Un. Press) Vertegenwoordi gers van alle West-Europese socialistische partijen hebben gisteren een plechtigheid bijgewoond aan de Tiber ter herdenking van het feit, dat de Italiaanse socialisten leider Giacomo Matteotti 30 jaar geleden vermoord werd. Matteotti, die een fel tegenstander was van het regiem van Mus solini, werd op 10 Juni 1924 door fascis tische moordenaars om het leven gebracht. Kort tevoren had hij aangekondigd, dat hij in het parlement onthullingen zou doen over de methoden, die de dictator toepaste. Deze misdaad verwekte een golf van ver ontwaardiging in de wereld en in Italië zelf veroorzaakte de moord bijna de val van Mussolini. ÉLLs...v. -Hip Tot ambassadrice van Pakistan in Neder land is benoemd mevrouw Begum Ra'ana Liaquat AU Khan, weduwe van de eerste minister-president van Pakistan Liaquat AU Khan, die enige jaren geleden bij een aanslag om het leven is gekomen. Mevrouw Liaquat AU Khan wordt in September in ons land verwacht. - -1 De 59-jarige reclamechef van het circus „Strassburger", A. C. Louws uit Amster dam, die gistermiddag omstreeks half vijf op het perron Velsen-IJmuiden-Oost op de al rijdende trein in de richting Beverwijk wilde springen, viel en kwam tussen het perron en de trein terecht. Beide benen werden hem afgereden. Nadat de heer Bakker en een in de trein reizende mili taire arts uit Alkmaar hem de eerste hulp hadden verleend, is het slachtoffer naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost vervoerd, waai- dr. Hunfeld onmiddellijk operatief ingreep. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. (van hedenochtend 7 uur) weers- tn S 1 £1 c c St ot il toestand "O 1«3 p3 Cu l/l Se 01 5 - £3 2.5 Stockholm zwaar bew. z 3 18 0 Oslo nevel zzw 6 18 2 Kopenhagen licht bew. z 6 19 0 Amsterdam licht bew. zw 8 18 0,2 Londen zwaar bew. zw 6 17 6 Luxemburg zwaar bew. zw 5 17 1 Parijs zwaar bew. zw 6 20 0 Bordeaux zwaar bew. wzw 3 19 0 Grenoble zwaar bew. zw 1 23 0 Nice zwaar bew. NNW 3 22 0 Genève zwaar bew. windstil 21 1 Zürich regen zw 2 19 0,3 Locarno onbewolkt O 1 20 18 Berlijn zwaar bew. windstil 20 9 Frankfort zwaar bew. ZW 3 22 0 Miinchen regen ZZW 2 16 4 Wenen zwaar bew. OZO 2 - 7 Innsbruck geheel bew. W 1 - 8 Rome zwaar bew. windstil 26 0,1 Ajaccio onbewolkt NO 2 23 3 Neerslag laatste xxxxxxxxr** ^oLmxxxxmxxxxxjö 24 uur CXiCXXXxiKXXXV wns *ococ AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt., geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend ma tige wind tussen Zuid en West. Van nacht iets lagere temperaturen. Mor genmiddag iets warmer. 12 Juni Zon op 4.20 uur. onder 20.59 uur. Maan op 17.21 uur. onder 1.38 uur. Maanstanden 16 Juni 13.06 uur: Volle maan 23 Juni 20-46 uur: Laatste kwartier*. 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag waterj in IJmuiden Vrijdag 11 Juni Hoog water: 12.11 en uur. Laag water: 7,22 en 20.02 uur. Zaterdag 12 Juni Hoog water: 0.39 en 13.12 uur. Laag water: 8.20 en 20.59 uur. XX30COOOCOOXX»=CCCCCCCCuX)a>axXOGtX>JCCCCOOCCOa3CCCCC

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1