Vraag overtreft aanbod op de arbeidsmarkt Nieuwe Jachtwet dankbaar terrein voor Tweede Kamer „Doorman" neemt 2 Juli nieuwe Helderse marinebasis in gebrui) Nieuwe maatregelen op het terrein der aanvullende werkgelegenheid VUURWERK VELSEREND Men nam van alles op de korrel Stijl Project van 150 hectaren kost geen land - alleen een stukje Waddenzee TWEEDE KAMER Prins bevoer Fries Statenjacht „Friso" Explosie in Spaanse wijk: 12 doden ylP* ZIJLSTR.56 DE GROOTSTE KEUZE KOELKASTEN H.V.A. ondervindt nog steeds moeilijkheden in Indonesië Houdt altijd Rennies bij de hand. Gewonde van busongeval te Ommen overleden Kerkelijk Nieuws Praag moet het centrale partijcomité aanvullen Regering bleef bij haar mening: géén vrijstelling Hond wierp verpleegster van bromfiets af Erefonds Koninklijke Luchtmacht VRIJDAG 11 JUNI 1954 (Van onze "parlementaire redacteur) pe vergadering van de Tweede Kamer kegon Donderdagmiddag met vragen van de heer Van Leeuwen (WD) over het thans zich hier te lande voordoende tekort aan arbeidskrachten. Dit is, zo antwoordde minister Suur- 1,0ff, een ingewikkelde aangelegenheid. Terwijl er te rekenen valt met een vraag naar ongeveer 80.000 arbeidskrachten (blijkens de aanvragen bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux, zijn er zeker 40.000 vaca tures, maar aangezien de werkgevers in zeer 'grote getale niet eens meer bij die bureaux aankloppen, mag men het totaal beschikbare plaatsen zeker wel op het dub bele stellen) zou het geheel aan arbeids reserve niet meer dan ruim 60.000 bedra gen. Als werkloos zijn 43.000 man inge schreven. Bovendien zijn omstreeks 15.000 cersonen werkzaam in van overheidswege gesubsidieerde werkobjecten. Maar dat ge tal van 43.000 omvat omstreeks 23.000 men- jen, die slechts tijdelijk geen werk hebben 'en 'dit binnenkort wel weer zullen vinden. Kortom, de minister moest vaststellen, dat er in de genoemde 80.000 vacatures op geen stukken na te voorzien valt. Hij kon ver klaren, dat met de opening van nieuwe DUW-objecten, behalve dan in de zoge naamde probleem-gebieden, zeer grote terughoudendheid in acht wordt genomen. Het zou een zegen zijn voor de DU W-arbei ders, vooral voor de jongeren, die in het vrije bedrijf plaatsbaar zijn, daarbij te komen. Het „leunen" op de DUW is waar lijk niet gewenst, maar men zit met allerlei problemen, mede tengevolge van soms te vérgaande kieskeurigheid van werkgevers zijde. Nu heeft er de laatste maand over dit alles uitvoerig overleg met de Stichting van de Arbeid plaats gehad. Als resultaat wordt P.en aantal, voorlopig tot 1 October voort durende, maatregelen getroffen, zoals een tegemoetkoming voor reiskosten aan hen, die niet wonen waar het vrije bedrijf is gevestigd, waar zij gaan werken. Verder een tegemoetkoming aan pensionkosten in de gevallen, dat men op grotere afstand verwijderd van de eigen woonstee plaat sing krijgt en voorts verbetering van de te genieten vergoeding tijdens de veelal zeer noodzakelijke scholing. Bovendien heeft minister Suurhoff met zijn ambtgenoot Witte overleg gepleegd om zogenaamde migratiewoningen te krijgen opdat de elders wonende arbeidskrachten met hun gezinnen zullen kunnen verhuizen naar het gebied waar zij werken. Zoveel mogelijk worden 35-jarigen en jongeren van de D.U.W. naar het vrije bedrijf „be middeld". Indien echter ondanks alles deze pogingen in niet voldoende mate slagen zal met ingang van 12 Juli de tewerkstelling voor 35-jarigen en jongeren bij de D.U.W. en voor 30-jarigen en jongeren in de pro bleemgebieden worden gesloten. Het is wel duidelijk, zo zei de minister, dat de directeur-generaal voor de Arbeids voorziening thans meteen de vuurdoop ondergaat. De verschillende maatregelen ADVERTENTIE De eerste dag van het prinselijk bezoek aan Friesland, die, wat het weer betreft, triest was begonnen, eindigde in stralende zonneschijn, een omstandigheid, die de tocht met het Statenjacht „Friso" over het Pikmeer met aan het roer de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, zeer ten goede kwam. Alvorens in Grouw te gaan varen, had den de hoge gasten in de raadzaal van het gemeentehuis te Drachten een vergadering bijgewoond van het industrieschap Ooste lijk Friesland, onder voorzitterschap van de gedeputeerde de heer J. L. Hoogland. Daarna werd een bezoek gebracht aan de ambachtsschool te Surhuisterveen. Zowel de voorzitter van het schoolbestuur, de heer E. van der Wal, als de directeur van de school, de heer A. M. van Ginkel, licht ten de Prins in over de waarde van een ambachtsschool juist in deze streek van de provincie. Na het reeds genoemde bezoek aan Grouw ging het gezelschap in snelle vaart terug naar de Friese hoofdstad, waar de Prins zich naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin begaf, waar be sprekingen over de ontwikkeling van de provincie met een aantal vooraanstaande personen werden gehouden. Daarna heeft de Prins enige van zijn in drukken aan verslaggevers verteld. De vraagstukken die hem het meest hebben getroffen, betroffen wel de emigratie en de werkloosheid. „Het moet niet zo wor den, dat zij emigreren, die wij ook in eigen land zo nodig hebben, zoals nog veel te veel geschiedt. Wij hebben een overschot aan werkers op agrarisch terrein en zij kunnen elders in de wereld op ander ter rein meer verdienen, mits zij voldoende volharding bezitten voor de eerste aan looptijd," zeide hij. Op de vraag of er vol doende mogelijkheden zijn die mensen hier te houden, die Nederland niet kan missen, antwoordde de Prins, dat met dit vraagstuk vele problemen samenhangen, onder meer dat van de woningbouw. Onder de vele vragen, die hij te beantwoorden kreeg, was er ook een betreffende de Friese kwestie, welke de Prins nog niet onder ogen zei te hebben gezien. MADRID (Reuter) Bij een mijngas- ontploffing in een kolenmijn nabij La Er- cina in de provincie Leon (Noord-Spanje) zijn Donderdag twaalf mijnwerkers om het leven gekomen envier gewond. zullen het probleem, waarmee men te wor stelen heeft, zeker niet geheel kunnen doen verdwijnen. Doch wat wil men? „Zelfs een minister van Sociale Zaken kan de arbei ders, als zij er niet zijn, niet van de bomen plukken." Op de vraag van de heer Van Leeu wen of er nu ook, gezien de geschetste moeilijkheden, wijzigingen in het emigra- tie-beleid zullen intreden, gaf de minister ten antwoord, dat emigratie een politiek op lange termijn is en dat men de emigratie kraan niet terstond kan noch moet dicht draaien op grond van een verschijnsel, dat toch slechts van tijdelijke aard is. „Het emigratie-pakket", zo luidde het, zullen we niet uitsluitend uit ongeschoolden mogen laten bestaan. Overigens meende minister Suurhoff, dat reeds de conjunctuur zelf, nu namelijk in het moederland de werkge legenheid zo toeneemt, de emigratie al remt. Het afremmen van allerlei op het overheidsprogramma voorkomende werken komt, zo vernam men nog, eventueel in overweging. Minister Witte is doende op het ogenblik het bouwprogramma wat te beperken. ADVERTENTIE ZATERDAG 12 JUNI DANSORKEST THE BLUE BIRDS Kassa's geopend 20 uur. ADVERTENTIE De N.V. Handelsvereniging „Amsterdam" heeft verslag uitgebracht over 1953. Hoewel de financiële resultaten in vergelijking met 1952 niet onbevredigend worden genoemd, constateert het verslag toch dat de moei lijkheden in Indonesië onverminderd voort duren en in sommige opzichten zelfs in om vang toenemen. De directie denkt hierbij speciaal aan onwettige grondoccupaties en de moeilijkheden, die zij onder-vindt bij de uitzending van nieuw personeel. Een rede lijke en efficiënte exploitatie wordt daar door in steeds sterker mate bedreigd. Het bestuur heeft de Indonesische autoriteiten met nadruk op de ernst van de situatie ge wezen. De verdere beperkingen van de transfermogelijkheden, zowel in de onder nemers- als in de sociale sector, stellen de maatschappij voor grote problemen. Het aantal Indonesiërs, werkzaam in staf functies, is opnieuw belangrijk uitgebreid. Niettemin blijft het aanvullen van het corps met Nederlands deskundig personeel noodzakelijk. Moeilijkheden op immigratie gebied belemmeren de directie de perso- neelformatie op het gewenste peil te houden. Het totaal der baten heeft bedragen 13.678.399 11.653.087). Na afboeking der onkosten en enkele voorzieningen, waaronder een bijzondere reservering van 7.823.194 6.507.165resteert een saldo winst van ƒ4.435.058 3.782.278). Er wordt een dividend van 7 procent voorge steld (vorig jaar 6 procent). Van de Indo nesische winst werd wederom een gedeelte nog niet getransfereerd. Hiermede is reke ning gehouden bij de reservering. (Van onze parlementaire redacteur) Na een moeizame discussie over de 91 artikelen van het ontwerp voor een nieuwe Jachtwet, waarop niet minder dan 25 amendementen werden inge diend, heeft de Tweede Kamer het ge recht panklaar gemaakt. Vandaag kan tot de stemmingen worden overgegaan. Want al heeft minister Mansholt in een groot aantal gevallen de zienswijze van de Kamer tot de zijne gemaakt hij kwam met een omvangrijke nota van twintig wijzigingen bleven er nog vele verschilpunten over, waarover de beslissing aan de Kamer moest wor den overgelaten. Een moeizame dis cussie, want met de hardnekkigheid van rasechte jagers hebben de jacht- deskundigen in de Kamer zich in dit ontwerp vastgebeten. Minister Mansholt kwam eerst even aan het woord over een voorstel, nog wat meer gelden op de begroting goed te keu ren voor aankoop van een terrein voor het te Bilthoven te stichten veterinair cen trum. Zowel de heer Den Har tog (V.V.D.) als ir. Vondeling (P.v.d.A.) begrepen niet goed, dat de nadere aankoop van 15 hectare 185.000 moest kosten. Aangezien de minister niet terstond kon verklaren hoe dit te verklaren viel, drong hij er zelf op aan het voorstel even aan te houden. Nadat tot aanhouding was beslo ten, kon minister Mansholt het wetsont werp tot vernieuwing van de Jachtwet ver dedigen. In dit ontwerp ligt, naar hij zei. een compromis besloten, daar het er om gaat zowel de belangen van de jacht, van de landbouw als die van de natuurbescher ming te dienen. De minister opende met een de jacht op de amendementen, waar onder hij slechts weinig „schadelijk wild" bespeurde. De heer Van Koeverden (K.V.P.) wilde het mogelijk maken voor het jachtveld 19, inplaats van 40 hectare als minimum grootte te doen bepalen, maar volgens de minister was dit ook voor de op jagen beluste grondgebruiker, aan wie deze afgevaardigde speciaal had gedacht, niet nodig. Ook 's ministers partijgenoot ir. Vondeling kreeg geen instemming met zijn verlangen het jachtrecht alleen aan de grondgebruiker, met uitsluiting dus van de grondeigenaar, toe te kennen. Zeer ernstig waarschuwde de minister tegen het aanbevolen denkbeeld het Jacht- fonds de schade te doen betalen. Tevens noemde hij het voor de overheid onaan vaardbaar, dat het Jachtfonds alles aan de grondgebruiker zou vergoeden, om daarna dan maar te zien hoe de gelden terug te krijgen van de schadepliehtige. Overigens toonde minister Mansholt zich tegemoet komend. De heren DenHartog (V.V.D.) en Engelbertink (K.V.P.) bereikten dat de mogelijkheid nu toch openblijft, dat er in de toekomst, onder bepaalde voor waarden, nieuwe eendenkooien kunnen komen. Verder liet de bewindsman zijn aanvankelijke opzet inzake erkenning van eendenkooien varen, om met een registra tieplicht te volstaan. De wet zal een be paling inhouden, waardoor de kooiker in de gesloten tijd zijn eigen eenden niet mag doden noch nieuwe mag vangen. De minister legde er nog eens de nadruk op, dat het dringend noodzakelijk is met behulp van enige straffe bepalingen de mogelijkheden voor stropers, tussen de mazen van de wet door te glippen, zo veel mogelijk uit te sluiten. Ir. Vondeling diende een- motie in die de wens bevatte, dat de verhuur van jachtvelden, toebehorende aan de Staat, onder verantwoordelijkheid van één minis ter dient te geschieden. Minister Mansholt moest hierover met enige ambtgenoten overleg plegen, zodat de motie voorlopig buiten discussie bleef. De heer Haken (C.P.N.) schaarde zich als kampioen voor „de kleine man" aan de zijde van de mede door de heer Biewen- ga (A.R.) gesteunde heer Van Koever den (K.V.P.), met zijn poging om voor grondgebruikers, tevens jagers, geen gro tere omvang aan jachtveld dan 10 hectare te eisen,"waartegen~de lieer Den Har- OaXXO20000Cl00CO00OyyyX&3000C<K.ZOXGCCCC000CeO0Cl<XXXXX>0 8 Voor het eerst beleefden wij Woens- dag in de Tweede Kamer der Staten- p Generaal, zetelend in wat eens de bal- 8 zaal van stadhouder Willem de Vijfde was, een plechtig binnenschrijden van de voorzitter, dat een herinnering op- riep aan de hoofsheid uit het verleden. De komst van de voorzitter werd na- jj melijk met luider stemme door de eer- ste kamerbewaarder aangekondigd. Het is de bedoeling voortaan de bijeenkom- p sten der Kamer wat stijlvoller te doen beginnen dan tot dusver het geval was. P Te midden va.n alle parlementaire ge- 8 moedelijkheid is zoiets geenszins mis- 8 plaatst. Het is waarschijnlijk de vrucht van besprekingen die de dag tevoren in een besloten bijeenkomst der Kamer zijn gehouden. De Tweede Kamer gaat voor. Zou haar zuster-instelling aan de overzijde van het Binnenhof dit goede voorbeeld gaan volgen? OOOOCOOOC<XOOOCOCX«OOOOOOOOOOCXX)OOOOOOOOOCCCCCOCOCOCOOOO tog (V.V.D.) zich met alle kracht te weer stelde. Minister Mansholt achtte een amen dement-Van Koeverden, waardoor ook huisgenoten van grondgebruikers-jacht- houders beneden de 18 jaar eieren van schadelijk wild zouden mogen rapen, reeds uit een opvoedkundig oogpunt uit den boze, Zelfs het door de heer Van Koeverden ge noemde voorbeeld van de knaap, die, na dat een ekster zijn kuikentjes te na is ge komen, het eksternest zou mogen uithalen, stiet de minister tegen de borst. Van zulk een weerwraak wilde hij niet weten. De jeugd, zo gaf hij te kennen, moet worden bijgebracht, dat een ei een jong dier is dat niet vernietigd mag worden. Vandaag zal men tot stemmen overgaan. ADVERTENTIE Tegen overtollig maagzuur, dat Uw maag in lichtelaaie zet. Zo snerpend kan de pijn niet zijn. met één of twee Rennies zet U er een domper op. Op 't zelfde moment behoort de pijn tot het ver leden. Daarom hoeft U met Rennies bij de hand niet zo akelig voorzichtig te zijn, kunt U gerust alles eten waar U van houdt. Zo wordt ge met Uw Rennies weer de gezel lige disgenoot. En komt soms de nood aan de man. dan hebt ge Uw Rennies bij de hand en neemt ze onopvallend in. Geen haan die ernaar kraait, want iedere zuurbrand is zó geblust Het onlangs te Dieren geopende crematorium uit de lucht gezien. (Luchtfoto K.L.M.) Wanneer 2 Juli het eerste gedeelte van de in aanbouw zijnde marinehaven te Den Helder officieel zal worden geopend door het binnenvaren van het vliegdekschip „Karei Doorman", zal Nederland een ma rinehaven hebben, die met de best geoutil leerde oorlogshavens van Europa verge lijkbaar is. De oude haven het Nieuwe Diep was oorspronkelijk een natuurlijke geul in het Waddengebied langs de Oostzijde van Den Helder. Teneinde deze geul geschikt te maken voor de scheepvaart legde men een stelsel stroomleidende dammen aan. waardoor de getijstromen door de geul werden versterkt, de geul werd uitge- schuurd en men had reeds na enkele jaren een haven van voldoende diepte verkregen. De haven werd tot het tijdstip waarop de afsluitdijk van de Zuiderzee tot stand kwam, regelmatig dieper, pas daarna werd achteruitgang in de diepte geconstateerd. De getijstroom onderhield in de haven een diepte van ongeveer 8 meter. Voor de Koninklijke Marine was de haven evenwel reeds geruime tijd te smal geworden, ter wijl de getijstromingen hinderlijk waren. De eisen, die een moderne haven stelt, maakten het noodzakelijk de enige haven van de Atlantische kust, die niet kunst matig op diepte behoefde te worden ge houden, op te offeren. De nieuwe haven is in nauw overleg met de Koninklijke Marine ontworpen en uitgevoerd- door de directie „Sluizen en Stuwen" van dé Rijkswaterstaat'." Het Waterloopkundig Laboratorium en het Laboratorium voor Grondmechanica, als mede de Studiedienst van de Rijkswater staat, en het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening gaven adviezen. De haven bestaat uit een groot nagenoeg cirkelvormig bassin ter grootte van 150 hectaren, waarvan 50 hectaren thans als haven in gebruik zal worden genomen. Daar omheen zijn straalsgewijs betonnen pieren en kademuren gegroepeerd, waaraan de schepen komen te liggen. De marine krijgt een eigen ingang aan de Marsdiep zijde. Een nieuw havenhoofd, dat aansluit aan het fort Harsens is in zee uitgebouwd om verzanding van de haven te voorkomen en om te beletten, dat de zware golfbe weging tijdens N.W. stormen zich zou voortplanten tot in de haven. Voor dit object is geen cultuurgrond op- Een van de ernstig gewonden van het autobusongeluk dat op Pinkstermaandag in Ommen gebeurde,, de 80-jarige heer H. uit Den Ham, is in een ziekenhuis te Almelo overleden. De chauffeur van de bus, de heer J. uit Daalerveen, die na aanvankelijk behandeld te zijn geweest in een ziekenhuis, naar huis was vervoerd, is weer in een zie kenhuis te Almelo opgenomen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vac. W. Vroeg- indewey), H. Goedhart te Middelharnis. Aangenomen paar Metslawier-Niawier (als hulppred.), C. J. Lasschuit. a.s. em. pred. te Urk, die bedankte voor Callantsoog en voor Ravenswaay. Geref. kerken Bedankt voor Poortugaal, M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Prof. A. C. B. Lowell, hoogleraar aan de universiteit van Manchester, staat hier bij een afbeelding van de door hem ontworpen radiotelescoop, die de grootste ter wereld zal worden. Het gevaarte zal nabij Crewe in Engeland verrijzen. De bouw kosten, ongeveer vier en een half millioen gulden, zullen door de staat en de Nuffieïdstichting worden gedragen. De grote ontwikkeling van de radio- en radar- techniek maakt het mogelijk met deze radiotelescoop tot dusverre „onbetreden" gebieden van het heelal af te speuren. geofferd. Het gehele project ter grootte van 150 hectaren is ontworsteld aan de Waddenzee door de aanleg van tijdelijke dijken, die een bouwput in de Waddenzee deden ontstaan. Door de aanleg van een tussendijk konden in de eerste bouwput alle bouwwerken „in den droge" worden uitgevoerd, hetgeen een belangrijke be sparing betekende. De uitgebaggerde grond, waarvan in totaal 10 millioen ku bieke meter moet worden verplaatst, werd en wordt rondom de nieuwe haven opge spoten, waardoor in het geheel ongeveer 200 hectaren nieuw land ontstaan, waarop kazernes, werkplaatsen, magazijnen en al wat verder voor het haven- en marine- bedrijf nodig is, kunnen worden gebouwd. De haven krijgt aan de Noordzijde een toegang naar zee met een breedte van 250 meter. De beschikbare ingang zal bij de opening op 2 Juli 170 meter bedragen en is met het oude „Nieuwe Diep" verbonden door een 17 meter brede vaargeul, waar door de Rijkswerf met zijn inrichtingen in het gehele complex is opgenomen. De oude haven zal door een brug met de nieuwe haven worden verbonden. Deze brug zal eveneens op 2 Juli worden opengesteld. Men verwacht dat bij het „openvaren" van de nieuwe haven door de „Karei Doorman" Prins Bernhard zich aan boord van dit oorlogsschip zal bevinden. ADVERTENTIE BAR fÈLlO RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BQLSIR. 48 A'DAM TEL. 717162 Gabardine Windjackets 35.-1 WENEN (Reuter) Een van de belang rijkste punten op de agenda van het tiende congres der Tsjechoslowaakse communisti sche partij, dat vandaag te Praag wordt ge opend, is de verkiezing van nieuwe leden van het centrale partijcomité ter vervan ging van hen, die zijn terechtgesteld, in de gevangenis zitten of in ongenade zijn ge vallen. Volgens officiële Tsjechoslowaakse g gevens zijn vijf leden van het comité op gehangen, tenminste zes veroordeld tot langdurige gevangenisstraffen en minstens elf van hun functie ontheven. Drie leden, onder wie de voormalige president Gott- wald, zijn een natuurlijke dood gestorven. Andere punten op de agenda zijn de be handeling van nieuwe statuten, die in over eenstemming met die van de Sovjet-Rus sische communistische partij zijn opgesteld, en de onlangs bekendgemaakte plannen ter verbetering van de toestand in bepaalde sectoren van de nationale economie. Deze plannen hebben voornamelijk betrekking op de landbouw, de energievoorziening en de spoorwegen. De laatste tijd is ernstige critiek geleverd op de gang van zaken bij de spoorwegen. Omzetbelasting op advertenties In het Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp op de Omzetbelas ting 1952 is een vragen- en antwoorden- lijst opgenomen, die door een nadere ge- dachtenwisseling tussen de Commissie van Voorbereiding en de regering was opgele verd. Daarbij blijkt opnieuw de omzetbe lasting op advertenties in het geding te zijn geweest. De regering achtte voor de vrijstelling daarvan geen steekhoudende redenen aan wezig. De motieven, welke in 1952 beston den om een tijdelijke vrijstelling in het le ven te roepen, gelden thans niet meer, ge zien de huidige prijzen van rotatiepapier. Uit de commissie werd opgemerkt, dat de dagbladen en dergelijke blijkbaar voor de bevolking belangrijk genoeg geacht worden om de abonnementsprijzen daar van vrij te stellen. Nu is het toch niet ge heel logisch, wanneer de andere bron van inkomsten voor de uitgevers van deze bla den, namelijk de advertenties, niet wordt vrijgesteld. De regering kon in deze opvatting niet delen. Zij onderstreepte nogmaals, dat de omzetbelasting een belasting met een ob jectief karakter is. Bij de beoordeling, of een vrijstelling gewettigd is, dient dan ook de aard van het desbetreffende verbruiks- goed, de advertenties, bij de beschouwing op de voorgrond te staan. Indien dit uit gangspunt wordt aanvaard, komt men naar de mening van de regering tot een afwij kende conclusie. Zou niettemin de naar voren gebrachte wens ingewilligd worden, dan zou dit in de praktijk betekenen een subsidiëring van het plaatsen van adver- tentiesi Daarvoor zijn echter naar de me ning der regering onvoldoende termen aanwezig. Haarlemse rechtbank ln appèlzaak bevestiging van vonnis kantonrechter geëist Donderdagmiddag heeft de Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. H. J. Ferwerda, een appèlzaak behandeld, waar bij een groot aantal getuigen is gehoord. Als eerste getuige trad op mejuffrouw IJ. de J„ een verpleegster uit Santpoort, die verklaarde, dat, toen zij op 17 Februari van dit jaar 's morgens omstreeks acht uur per bromfiets op de Brederoodseweg in Santpoort reed, zij op een gegeven ogen blik twee honden had gezien, een op het linkertrottoir en een op het rechter. Een der honden had een springhouding aange nomen en had zijn sprong gemaakt, juist toen zij passeerde. Het beest kwam tegen haar voorwiel aan en de verpleegster was op de straat gesmakt en bewusteloos ge raakt. Zij kreeg tengevolge van de val on der meer een bloeduitstorting onder de ogen en enige gekneusde ribben. Aange zien de verpleegster in de hond een van de zes exemplaren van mevrouw B. uit Santpoort had herkend, was deze als ver dachte gedagvaard. Er waren namelijk nog meer getuigen verklaringen, waaruit bleek, dat de be wuste honden van mevrouw B. afkomstig moesten zijn. Twee dames, die in haar nabijheid wonen, hadden omstreeks het tijdstip van het ongeval uit het raam ge kken en hadden twee Ierse setters voor •t huis van mevrouw B. zien staan, die - vlak na het ongeval waren komen aanrennen. Zij beweerden, de honden goed te hebben herkend, daar zij vaak in haar tuinen rondsnuffelden en herhaalde lijk de vuilnisbakken omduwen. Verder waren er evenwel enige getui gen, die een geheel ander licht op de zaak wierpen. Zo was er een man, die de honden goed kent; hij was even na het ongeluk het huis van mevrouw B. gepas seerd, doch had geen der honden gezien. Ook was er een agent van de gemeente politie te Velsen, die na het ongeluk de zes grote honden van mevrouw B. had onderzocht, doch geen ervan gewond had aangetroffen. Een laatste getuige verklaarde, dat er in de buurt meer Ierse setters wonen, zodat het volstrekt niet uitgesloten is, dat er andere honden in het spel zijn geweest. Tenslotte was er de verklaring van me vrouw B„ die mededeelde, dat het onmo gelijk haar honden geweest kunnen zijn, omdat zij op het bewuste ogenblik nog met de zes honden om haar heen sliep. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, was in zijn requisitoir van mening, dat het wel de honden van mevrouw B. zijn geweest en dat zij een gevaar op de openbare weg waren. Hij vond daarom het vonnis van 10.boete van de kan tonrechter, waartegen verdachte in appèl was gegaan, terecht en eiste bevestiging. Haar verdediger, mr. J. G. Bettink, voerde aan, dat de honden alleen dan het huis hebben kunnen verlaten, wan neer een bewoner de voordeur zou heb- .ben geopend. Mevrouw B. houdt voet bij stuk, dat zij, toen het ongeluk gebeurde, nog sliep. Bovendien zijn er verklaringen van een echtpaar, dat zich in huis bevond en dat de honden niet heeft horen uitlaten, welk uitlaten met tamelijk veel lawaai gepaard pleegt te gaan, aangezien er dan verscheidene deuren geopend moeten wor den. Omdat bovendien het echtpaar de honden niet heeft uitgelaten, is de kans, dat de beide honden van mevrouw B. waren, wel zeer gering. Het is veel waar schijnlijker, aldus pleiter, dat de bewuste twee honden „bezoekers" zijn geweest, die kwamen kijken, of hun vriendjes al op waren. Honden trekken elkaar nu een maal altijd aan. Tenslotte voerde mr. Bet- tink aan, dat Ierse setters op een afstand bedriegelijk veel op elkaar lijken, zo zelfs, dat bezitters ervan zich vaak vergissen. Hij vroeg daarom vrijspraak voor zijn cliënte. De uispraak werd bepaald op Donder dag 24 Juni. Twee deelnemers aan de Geneefse confe rentie, Anthony Eden (links) en Tsjoe en Lai, namen bij het verlaten van de plenaire zitting onbewust deel aan dit fotografische schaduwspel, dat op treffende wijze de „schimmige" resultaten van deze conferentie symboliseert. Bij de Koninklijke Luchtmacht is in het leveng eroepen een stichting die ten doel heeft het gemeenschappelijk vervullen van een ereplicht ten opzichte van hen die in of door de dienst het leven hebben verloren. De stichting tracht dit doel te bereiken door een jaarlijkse herdenking op de graven, het onderhouden der graven en waar nodig het leveren van een bijdrage tot het onderhoud hiervan. Op 1 Juli van ieder jaar zal namens de luchtmacht een krans worden gelegd bij het monument voor de gevallen te Soester- berg en zal bij alle onderdelen een doden- appèl worden gehouden. 1 Juli was de dag waarop in 1913 de militaire luchtvaartaf deling werd opgericht. De stichting zal zich eveneens belasten met de verzorging van de graven op het ere-kerkhof te Jackson in de Verenigde Staten, waar in en na de tweede wereld oorlog gevallen Nederlandse militaire vlie gers hun laatste rustplaats hebben ge vonden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7