Kort en bondig Radio Moors Grote belangstelling voor Sportweek-ronde Grompie bij „Samuel Falkland" Heemstede gaf speeltuin aan Puttershoek SLOT DEFECT? VPRO-actie voor Triëst een groot succes ZATERDAG 12 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Echtpaar bekent diefstal van groot aantal fietsen Sigaren voor Haarlemse ouden van dagen Stertocht van muziekverenigingen HAARLEM Kampioen Braat wordt in Sportweekronde gehuldigd Zwemmen tijdens de Sportweek Amateurtoneel „Laan v. Heemstede" onthuld Mejuffrouw dr. J. W. Herfst naar Rotterdam beroepen K.N.T.V.-bestuur Leerlingen van Haarlems Muziekinstituut gaven een uitvoering Canadese drieling „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaart De achttienjarige koopman P. van der R., die zoals wij in onze editie van Don derdag 3 Juni meldden door de Haar lemse recherche verdacht van rijwieldief stal was aangehouden, heeft bekend, in totaal 25 fietsen te hebben gestolen, gro tendeels in Haarlem. Zijn eenentwintig jarige vrouw is hem daarbij in vele geval len behulpzaam geweest, ook bij het ver kopen van de gestolen fietsen, die thans voor het merendeel weer zijn opgespoord. Het echtpaar is gisteren voor de officier van justitie geleid. De drie samenwerkende Haarlemse siga- renwinkeliersorganisaties zullen op Don derdag 17 Juni aan de bewoners van een vijftal Haarlemse tehuizen voor ouden van dagen ter gelegenheid van de op Zondag 20 Juni te houden Vaderdag, sigaren aan bieden. Dit zal plaats vinden des avonds van half acht tot negen uur. Een Haarlems muziekcorps zal aan deze rondgang mede werking verlenen en ook ontvingen de organisatoren alle steun van de Haarlemse grossiers van de Nederlandse sigarenindus- trie en uiteraard van de leden. De bij de Haarlemse Bond van Muziek verenigingen aangesloten corpsen houden Maandagavond 14 Juni een stertocht. Om halfacht vertrekken van vier punten dei- stad, namelijk de Dreef, Frans Halsplein, Amsterdamse poort en van de Hoofman- straat, de muziekverenigingen naar de Grote Markt, waar gezamenlijk om acht uur onder leiding van de heer Jos. de Klerk enige nummers worden uitgevoerd. ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitiniseerde wol en wolgoed. 12 cm. 19 JUNI 1954 Voor de Sport weekronde die op Dinsdagavond 15 Juni in het kader van de elfde Haar lemse Sportweek in Haarlem-Noord wordt gehouden, bestaat van ren nerszijde grote be langstelling. Er kwamen zoveel in schrijvingen bin nen van amateurs die aan deze wie lerronde wensten deel te nemen, dat het bestuur van de Haarlemse wielervereniging H.S.V. „De Kampioen" die de organisatie in han den heeft zich genoodzaakt zag om tot selectie over te gaan. De start voor deze Sportweek-ronde van Haarlem-Noord, die op het vrij goed over zichtelijke parcours, Delftlaan-Orionweg- Mr. Jan Gerritszlaan-Anthonie Fokkerlaan, wordt gehouden, is gesteld op 7 uur 's avonds aan de Delftlaan. Zaalsport en zwemmen Maandagavond staat in het teken van de specifieke zaalsporten en zwemmen. In het Krelagehuis wordt een zaalhand balwedstrijd gespeeld tussen NILOC en een Haarlems tiental, gevolgd door een Bad- minton-wedstrijd HaarlemDen Haag, waarna basketball en volleyball de aan dacht vragen. Bij het basketball ontmoeten de senioren en junioren van Haarlem el kaar en de volleyballsport ziet twee der sterkste Nederlandse damesteams in actie, n.l. een revanche-wedstrijd van de Neder landse kampioenschappen tussen Boome rang en Celebes. In Stoop's Bad worden nationale zwem wedstrijden gehouden, gevolgd door een waterpolowedstrijd en kunstzwemmen door de dames van de zwemclub Haarlem onder feërieke verlichting. Een schouwspel dat zeer zeker de belangstelling verdient. De nieuwe Nederlandse baankampioen der amateurs op het nummer 50 kilometer zonder gangmaking, de 20-jarige Braat uit Aalsmeer, zal op Dinsdagavond 15 Juni voor de start van de Sportweekronde in Haarlem-Noord, worden gehuldigd. Braat, die pas laat in het vorige seizoen over ging naar de amateurs, vestigde in het nieuwe seizoen de aandacht op zich door de Ronde van Woerden en die van Apeldoorn te winnen. Voorts won hij en kele baanwedstrijden in het Olympisch Stadion te Amsterdam, tijdens de Vrijdag avond-wedstrijden. In Haarlem begint vandaag de elfde Sport week met een groot aantal evenementen. Maandag wordt de zwemavond in Stoop's buitenbad gehouden, aanvang 8 uur. Het programma hiervoor is zeer gevarieerd en vermeldt enkele zwemnummers, schoon- springen, waterpolo en kunstzwemmen. Voor het korte zwemprogramma staan een viertal estafettes tussen verenigingen van Kring Haarlem genoteerd en een tweetal persoonlijke nummers op uitnodiging. Op de 100 m. vrije-slag heren komen uit De Vreng Nederlands recordhouder op meerdere afstanden Pieters, Boxem, Geurtsen en Prins, Bij de 100 m. schoolslag voor dames starten onder meer Jopie Spoor, Jetty Piers- ma en Ria Brouwer. De demonstratie schoonspringen wordt ge geven door de heren Jan Paanakker en Ru de la Motte en het kunstzwemmen zal ge demonstreerd worden door 20 meisjes van de Zwemclub Haarlem onder leiding van mevr. HölskenNeve. De waterpolo-wedstrijd gaat tussen HZPC meerdere malen kampioen van Neder land en het Haarlems zevental dat als volgt is samengesteld: doel: E. Vrugt, HPC; achter: F Roozekrans, DWT, D. Bongertman, HVGB en J. Hogeland, HVGB; voor: W. Geurtsen, HPC, J. Paanakker, Haarlem en J. Hoekstra, HVGB. Indien militair Gerrit Bijlsma beschikbaar komt zal deze de mid- voorplaats bezetten. Regisseur Hein Kraneveld blijkt een gro te voorliefde te bezitten voor „Grompie", het bejaarde geesteskind van Horace Hod ges en Thomas Wigney Percival, want de Arbeiders Toneelvereniging „Samuel Falk land" was reeds het derde ensemble, dat ik om hem in deze titelrol zag gegroepeerd. Overigens tot kennelijk genoegen van de talrijke donateurs, die Vrijdagavond in de Stadsschouwburg op hun beurt weer veel plezier aan deze vermaarde brombeer heb ben beleefd. Die vermaardheid moet ongetwijfeld worden toegeschreven aan dr. Willem Rooyaards, die eenmaal door zijn Grompie- creatie volkomen deed vergeten, dat het blijspel zelf zich nergens boven het mid delmatige verheft. Want het is eigenlijk een vrij tamme historie, gedeeltelijk geba seerd op de jacht naar een diamant van bijna duizelingwekkende waarde, waarin de beide auteurs evenwel niet voldoende vernuft demonstreren om de bezoekers lang over de dader in het onzekere te la ten. Hun afleidingsmanoeuvre met een der butlers is dan ook vrij naïf en voor zover nog van enige spanning sprake is wordt deze niet door de intrige opgeroepen, maar door een aantal uiterlijke effecten waarbij een lang uitgesponnen overval in het don ker het voornaamste bestanddeel oplevert, zodat het succes van dit blijspel geheel af hankelijk is van de manier waarop de hoofdrol wordt vertolkt; Grompie, de per manent mopperende en foeterende opa met zijn gouden hart, die zich aan het slot zo waar nog als een speurder van formaat ontpopt. Kraneveld beschikt over alle ca paciteiten om deze Grompie leven in te blazen. Hij vertoonde een glundere humor, welke nimmer aan effectbejag appeleerde, hetgeen hem tevens voor hinderlijk char geren behoedde. Op deze wijze leverde hij een typering, die in alle opzichten slaagde en dan ook zeker mocht worden gezien. Doch er waren meer spelers die deze voorstelling een plezierig verloop gaven, Nan Umans en Rie Bilars bijvoorbeeld; beide zeer verdienstelijke dameskrachten, die respectievelijk een charmante Virginia en een kittige Susan voor haar rekening namen. Thijs Umans doorleefde als Ernst Heron alle emoties met een vlotte allure en Henk van Musscher speelde een elegan te schurk. Van de drie huisknechten won Cor van der Pol het in alle opzichten; de traditionele Engelse butler werd door hem met een stakerige deftigheid en de gebrui kelijke aardappel in de keel tot het stan daard-type dat alleen op het toneel in een Brits landhuis lijkt te kunnen paraderen. Ook hij droeg daarmee zijn aandeel in het niet geringe succes van deze opvoering bij. De overige spelers gaven geen aanleiding tot een speciale vermelding, behalve Beb van der Pol als mevrouw Maclaren, die zich kennelijk zo in haar rol had ingeleefd, dat zij zich tijdens de pauze geschminkt en wel tussen de bezoekers van de foyer be gaf. J. v. D. Ofschoon het Adoptie-comité Heemsteae- Puttershoek reeds enige maanden geleden officieel ontbonden werd, zijn de bewoners van de geadopteerde gemeente deze week toch weer verblijd met een geschenk, dat onder de vele goede gaven uit Heemstede zeker niet het minst op prijs werd gesteld. Het was namelijk een compleet ingerichte j speeltuin, bekostigd met het restant van het bedrag, dat het comité doormiddel van de verschillende geslaagde acties inzamel- de. Zoals bekend is, besloot men het nog resterende bedrag voor dit doel te bestem men, nadat gebleken was dat alle schade te Puttershoek volledig kon worden her steld. De speeltuin werd Donderdag door een gedeelte van het Adoptie-comité onder wie ook de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard offi cieel aan het gemeentebestuur overgedra gen. Het gezelschap werd in „De Post hoorn" een koffietafel aangeboden. Dr. W. van Ewijk hield als voorzitter van „Het Groene Kruis" en de kleuterschool een humoristische toespraak, waarin hij voorspelde, dat het klassieke „Aap-Noot- Mies" hier nog eens zou worden vervangen door de spreuk „Helpt Elk Een Medemens Steunen, Tewatergeraakten Edel Door Eendracht", welke woorden door hem reeds op een schoolbord waren aangebracht en waarvan de beginletters de naam Heem stede vormen. Eén der bewoners van De Erven, vroe ger een hobbelige weg langs een modder sloot, waarvan Heemstede ook het dem pen en het herstel bekostigd heeft, kwam zijn oprechte dank betuigen voor deze aan zienlijke verbetering. Burgemeester Van der Ploeg opende de speeltuin met het doorknippen van een oranje lint, maar dat was pas het eerste deel, want pas nadat ook de voorzitter van het voormalge Adoptie-comité, de heer N. de Lange een tweede oranje lint verwij derd had, kon men de tuin betreden. De eersten die van de speeltuin gebruik maak ten, waren de beide burgemeesters, die onder de nodige hilariteit een grote schom mel bestegen. Hierna nam de jeugd van Puttershoek onder luid gejuich bezit van deze gewaardeerde aanwinst. Op de terugweg wachtte de Heemstede naren nog een verrassing. Het gezelschap werd geïnviteerd bij De Erven halt te houden. Hier verzocht burgemeester Van der Ploeg zijn Heemsteedse confrater het straatbordje te willen vervangen door een ander, dat de nieuwe naam droeg „Laan van Heemstede", met als onderschrift „Adopterende gemeente watersnood 1953". De burgemeester van Puttershoek ver klaarde, dat men heeft gemeend op deze wijze de herinnerng aan het gulle Heem stede levendig te moeten houden. Burge meester Van Rappard toonde zich door deze sympathieke geste bijzonder getroffen. Mejuffrouw dr. J. W. Herfst, predikante van de Remonstrantse Gereformeerde Ge meente te Haarlem, heeft een beroep naar Rotterdam ontvangen. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaarsvereniging, opnieuw samenge steld, bestaat thans uit de volgende mu sici: J. D. Boeke (voorzitter), D. A. Haanstra-Knegtmans (secretaresse), G. W. Michels (penningmeester) en Chr. van der Glas, M. van Luin-Riemersana, Hermine Jansen en Bets Nederkoorn (leden). BINNENLAND De benoeming is te verwachten van dr. F A. van Woerden, consul-generaal der Nederlanden te Singapore, tot Nederlands gezant in Warschau. De jongens en meisjes van de Neder landse verkenners- en padvindsters organi saties hebben in April met hun karweitjes meer dan tweeëneenhalvc ton aan heitjes verdiend. Het juiste bedrag is iets meer dan f267.000. De Nederlandse padvinders ver dienden f85.000, de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging eveneens f85.000. de meisjes van het Nederlands Padvindsters- gilde f40.000 en de meisjes van de Neder landse Gidsenbeweging f 57.000. De totaal opbrengst is aanmerkelijk groter dan die van het vorige jaar. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" wordt onverwachte omstandigheden voor behouden Dinsdagmorgen 15 Juni om 08.00 uur uit Indonesië te Amsterdam verwacht. Het ligt in de bedoeling de ontscheping der passagiers, via loods Holland aan de Java- kade te Amsterdam, om 08.30 uur te doen beginnen. Op een overweg met knipperlichten in Waardenburg is de weduwe P. door een trein meegesleurd en gedood. De bejaarde vrouw Stak onverwacht te voet de overweg over. Daar zij doof was neemt men aan, dat zij het belsignaal van de knipperlichtapparatuur niet heeft gehoord. De trein had ruim drie kwartier vertraging. De directeur van het Bureau voor de Amerikaanse Burgerluchtvaart, F. B. Lee, heeft bij zijn terugkeer van een studiereis door Europa verklaard, dat het door Fokker vervaardigde transportvliegtuig F-26 een „goede kans" maakt het Amerikaans be wijs van luchtwaardigheid te krijgen. Drie solisten van het Ballet der Neder- lanadse Opera te weten Marguerite Golon, Lidy de Nie en Alexandra van Rhijn nemen op 15 Juni deel aan een gala-avond in het Theatre du Casino te Vichy. Met ingang van de volgende cursus zal aan de Academie voor dramatische kunst De Toneelschool te Amsterdam mevrouw Willy Haak verbonden zijn als lerares in toneelspel. Bij Koninklijk Besluit zijn bekrachtigd de benoemingen van: Prof. dr. W. J. M .A. Asselbergs, mr. R. P. Cleveringa en prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart tot leden van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, afdeling letterkunde. Tot buitenlands lid zijn benoemd: prof. dr. E. de Bruyne, dr. E. Panofsky, prof. L. Renou, prof. C. de Visscher en prof. W. von Wart- burg. HAARLEM EN OMGEVING In de Begijnhof-kapel zullen Maandag avond onder auspiciën van het Hermann Zaiss-comité twee doktoren spreken over het onderwerp: „Wil God ons ook heden nog op gebed genezen?" Het zijn dr. C. H. Beerman de Roos, kinderarts en dr. S. T. Heidema, zenuwarts, beiden te Rotterdam. Het interkerkelijk Hermann Zaiss Comité houdt op Maandagavond 14 Juni in de Begijnhofkapel een samenkomst, die spe ciaal bedoeld is voor zieken en hen, die zieken in hun omgeving hebben. Sprekers zijn dr. C. H. Beerman de Roos, kinderarts in Rotterdam en dr. S. T. Heideman, zenuw arts te Rotterdam. Voor de dienst begint is er samenzang. Het eerste van de in Haarlem gerestau reerde gobelins van het stadhuis te Maas tricht is aldaar aangekomen. Dit wandtapijt stelt voor: „Mozes slaat water uit de rots". Het werd opgehangen in de Prinsenkamer van het Maastrichtse stadhuis. De 114de leerlingenuitvoering van Haar lems Muziekinstituut had Vrijdagavond in de tuinzaal van het gemeentelijk Concert gebouw plaats. Aan de beurt kwamen jeug dige discipelen van de pianopaedagogen Frieda Hoogerwerf, Berta Bonset en An ton de Beer, van de vioolleraar Joh. Vier- veyzer en van de celloleraar Jan Plas, als mede blokfluitisten en trompettisten, res pectievelijk uit de klassen van Gerda Brands en Nico Hoogerwerf Jr. Het was, zoals gewoonlijk op dergelijke wapenschouwen, een avond val ver wachtingen, vol spanning van de zjjde van de huisgenoten der optredenden, vol hoop gevende perspectieven en verrassende ont dekkingen. Want onder die debutanten waren er weer behoorlijk wat, die van na ture zoveel mee hebben, dat ze direct een voorsprong nemen of zelfs met zevenmijls laarzen de steile hellingen van de muziek- berg beklimmen. Als voorbeeld van derge lijke bijzondere gevallen kan worden gewezen op de piepjonge pianiste, die met een opvallend evenwichtsgevoel haar partij vertolkte in een Trio van Gurlitt, alsmede op het talentrijke solistje in het pianoconcert van J. M. Pfeiffer, welk werk met begeleiding van het Jeugdorkest onder directie van Jan Hoeben ten gehore werd gebracht. De lerares van deze virtuozen in de dop, Frieda Hoogerwerf kon zich gelukkig prijzen met het opmerkelijke resultaat, van haar onderricht. Doch er waren meer van die beloften, ook uit andere klassen. Ik acht het echter niet nodig ze speciaal aan te duiden. De normaal begaafden kunnen ze met hard werken en vooral met geregeld studeren misschien nog overvleugelen. Want het is niet alleen de aanleg maar tevens de ka raktersvastheid, die via doelbewust wer ken tot het beoogde resultaat voert. JOS. DE KLERK. Te St. Boniface in de Canadese provin cie Manitoba heeft een vrouw het leven geschonken aan een drieling, waarvan twee kinderen met het onderlichaam aan elkaar zijn gegroeid. Aangezien deze Siamese tweeling een aantal belangrijke organen gemeen heeft, wordt het onwaarschijnlijk geacht, dat de kinderen kunnen worden gescheiden. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM HAARLEM, 11 Juni 1954 ONDERTROUWD: 11 Juni Chr. de Vries en G. Duiker. BEVALLEN van een zoon: 10 Juni, E. Wildeboerde Ridder; J. E. Chr. Schrama Boersma; M. A. Frankemöllevan War merdam. BEVALLEN van een dochter: 10 Juni, E. B de Graaf—Lamboo; H. Langeveld—van Duijnen; E. Th. M. Ruisbroekvan der As- donk; E. M. J. Kielavan der Horst. ADVERTENTIE Gun U zelf de 'oèste hulp CAMELIA, het gerenom meerde refoim-verband met ronde hoeken. De zuiver- witte Camelia-celstof absorbeert ook veel beter. Neem met minder geen genoegen Als de verwachtingen niet bedriegen zal de inmiddels reeds afgesloten actie van de VPRO „Een ton voor Triëst" niet een doch twee ton opleveren. Er vloeien nog steeds geregeld op giro 250000 in Hilversum ten name voor „Een ton voor Triëst" belang rijke giften binnen en men hoopt dat dit zal doorgaan zodat reeds de 193.000 gul den is gepasseerd, daarom is de kans groot dat de 200.000 gulden binnenkort zullen worden overschreden. Spoedig zal een stichting in het leven worden geroepen om de plannen te realise ren. Het aantal vluchtelingen uit het tbc- kamp Prosecco in Triëst dat men over enkele maanden in ons land hoopt te kun nen onderbrengen, zal wellicht de honderd naderen. Veertig van hen zullen tbc-patiën- ten zijn, de overigen familieleden. Deze laatsten zulen worden ondergebracht in pensions dicht bij de sanatoria waar het zieke familielid wordt verpleegd. De keuze van hen die geholpen zullen worden, ge schiedt aan de hand Van inmiddels in Triëst opgemaakte urgentielijsten. Eind deze maand zal dr. A. de Jong, de vrouwelijke longarts van het sanatorium Sonnevanck, zich naar het kamp Prosecco begeven om een aantal voor hulp in aanmerking ko mende patiënten medisch te keuren. Later zal ook ds. J. A. van Nieuwénhuijsen, die in deze actie een leidende'' rol heeft ge speeld, nog eens naar Triëst gaan om de verdere voorbereidingen van de komst van de vluchtelingen te regelen. Velen van hen die in ons land geholpen worden hopen na volledig herstel naar elders te kunnen emigreren om daar alsnog een toekomst op te bouwen. Aagtekerk. 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Albireo, 11 v. Santos te Rio de Janeiro. Ampenan, 10 v. Algiers n. Rotterdam. Akkrumdijk, pass. 11 Vlisslngen n. Lissabon. Alhena, 10 v. Montevideo n. Buenos Aires. Altair, pass. 11 Finisterre n. Antwerpen. Alioth, 10 150 m. N.NW. Kp. Blanco. Altair, 10 100 m. NW Lissabon. Amor, 10 20 m. Z. Istanboel. Appingedijk, 10 300 m. W. ten Z. Scilly's. Argos, 10 v. Sudha n. Lissabon. Ariadne, 10 50 m. ZW. Marseille. Aalsdijk, pass. 11 Bahamas n. Hoston. Aardijk, 12 v. New YoYrk te Boston. Aldabi, 11 400 m. Z. St. Vincent. Alphacca, 12 v. Trinidad te Rio de Janeiro. Arendsdijk, 11 v. Galveston n. New Orleans. Alderamin, pass 11 Finisterre n. Genua. Amsteldiep, pass. 11 Scilly's 13 Amsterdam verw. Antonia, 12 te Pladju. Blommersdijk, pass. 10 Gibraltar n. Port Said. Bonaire, 12 v. Dover te Madeira. Breda, 11 v. Madeira te Trinidad. Bali, pass. 10 Straat d'Ampier n. Balikpapan. Blijdendijk, 10 te Baltimore. Britsum, 10 170 m. O. Gibraltar. Billiton, 12 te Seattle. Bloemfontein, 11 400 m. N. Dakar. Boskoop, 12 v. Hamburg te Antwerpen. Banka. pass. U Gibraltar n. New York. Barendrecht, pass. 11 Dover n. Pta Cardon. Bawean, 11 v. Calcutta n. Belawan. Bloemfontein, 11 400 m. ZW. Las Palmas. Boschfontein, 11 v. Mombasa n. Aden. Boskoop, pass. 11 Vüssinigen n. Antw. Celebes, 11 te Singapore. Ceronia, 14 v. Curagao te Stanlow verw. Chama, 16 v. Fta Cardon te Stanlow verw. Cronenburgfi 10 v. IJmuiden n. Onton. Caltex Nederland, 10 50 m. ZW. Finisterre. „De ongenaakbaren" (Li do). In deze voortreffelijke Franse film wordt men ge confronteerd met de tragische belevenissen van een jonge Franse vrouw in een Mexi caans dorpje. Haar echtgenoot sterft er plotseling en aanvankelijk is het alleen de dokter, die beseft tot welke consequenties dit sterfgeval zal leiden. Maar hij kan het geheim niet bewaren: de man leed aan een zeer besmettelijke ziekte. Door de wel zeer primitieve toestanden in het dorp en de geringe bereidheid der bevolking, mee te werken aan sanitaire maatregelen, is het uitbreken van een epidemie onvermijdelijk. Tegen de achtergrond van deze gebeur tenissen zijn de problemen geprojecteerd, waarmee de jonge vrouw te maken krijgt. Zij staat alleen in een dorp, waarvan de bewoners haar vijandig gezind zijn, haar geld wordt gestolen, zij wordt belaagd door een louche caféhouder en haalt zich de haat van diens vrouw op de hals. Dan klampt zij zich vast aan een wonderlijke figuur, een verlopen jonge dokter, wiens enige perspectief de drank is. En deze ont moeting betekent beider redding. Dit ongewone gegeven is op een sublie me wijze verfilmd, waarbij tal van navran te détails de toeschouwer niet worden ont houden. Men wordt getroffen door de si nistere sfeer, die er van deze film uitgaat, maar bovenal door de scherpe, levensechte typering van de hoofdfiguren door Michèle Morgan en Gérard Philipe. S. K. „Drift in het bloed" (CinemaPalace) Deze Franse film kan gerangschikt wor den in 't zogenaamde „psychiatrisch-didac- tische type", een soort die talrijke min of meer geslaagde voorgangers heeft, waar van „De Zevende Sluier" wel een der be kendste is. Zij behandelt een psychische af wijking, een ziektegeval van de geest, aan d.e hand van de levensloop der patiënte, en ontleent haar didactische waarde aan het optreden van de psychiater, die de gelegen heid te baat neemt aan te dringen op gro tere openhartigheid tegenover de medici bij hen, die onder een geestesziekte lijden. En nu de levensloop, want die maakt het leeuwendeel van de rolprent uit. De gees tesziekte van de jonge vrouw, uitgebeeld door de boeiende actrice Frangoise Arnoul, betreft een perversiteit die haar geheel en al gaat beheersen. Het is de Franse film makers toevertrouwd, een dergelijke per versiteit in filmbeelden duidelijk te maken. Zij draaien er geen doekjes om, letterlijk noch figuurlijk, en onthullen de gehele na vrante détaillering van het dubbelleven, dat deze jonge vrouw tegen haar wil leidt. Haar huwelijk balanceert op de gevaarlijke rand van de mislukking, waardoor zij neu roses krijgt die haar eindelijk naar een dokter drijven. De ontknoping brengt nog een bijna-fatale uitbarsting van wanhoop en vrees voor ontdekking, die de reeks boeiende, met grote vaardigheid en zin voor de realiteit verfilmde taferelen besluit. J. L. „Handlangers der duisternis" (Roxy). De Amerikanen draaien hun hand niet om voor het vervaardigen van cowboy films, musicals en films, die spelen in de „onderwereld". Zij worden vrijwel aan de lopende band gemaakt, hetgeen dit nadeel heeft, dat vrijwel alle films in hun genre op elkaar lijken. Maar zo af en toe rolt er eens uit de bus, die zich gunstig van de andere onderscheidt. Tot die betere films zouden wij zeker „Handlangers der duisternis" willen rekenen, het boeiende verhaal van een ex-veroordeelde, die een betere levensweg is gaan bewandelen,maar die, wanneer zijn vroegere collega's hem weer komen opzoeken en hem tegen zijn zin opnieuw in de misdaad willen be trekken, de grootste moeite heeft, om zijn nieuwe levensstijl te handhaven. Gene Nelson, Sterling Hayden en Phyllis Kirk spelen de hoofdrollen in deze keiharde Amerikaanse film. In het voorprogramma draait een zeer interessante bloemlezing uit journaals uit het jongste verleden. N. R. K. „Fort Algiers" (Luxor) Ook deze film, waarvan het verhaal zich in de woes tijn van Noord-Afrika afspeelt, is weer volgens het beproefde recept klaarge maakt. De ruige, maar eerlijke mannen uit het vreemdelingen-legioen staan tegenover de sluwe en voor geen enkele misdaad terugdeinzende Arabieren. Een dappere soldaat, bijgestaan door een geheime agente van de Franse inlichtingendienst voorkomt op het laatste nippertje een overval op een olieveld, en dan is het weer afgelopen. Uiteraard wordt er ook in deze film braaf geschoten. Er zijn weer tweege vechten en de ruiters rennen weer in het wilde weg door de hete woestijn. De cli max wordt gevormd door twee groepen soldaten, die wild gebarend op elkaar af stormen en net niet slaags raken en dan pas kan de agente (Yvonne de Carlo) doen waar zij de gehele film door op gewacht heeft: in de armen vallen van haar dappere redder. H.d.G. „Zondige Ruby" (F r a ns H a 1 s) Aan het begin van deze film zegt een der tal rijke mannelijke spelers: „Schrik maar niet, het is anatomie". „Zoiets zie je in de snijkamer niet", antwoordt de ander, die dokter is, terwijl hij zijn ogen niet van Ruby af kan houden. Om die anatomie, en om de drang om hogerop te komen, schijnt het in deze film te gaan. Wij nemen ten minste aan dat de scenarioschrijver ge tracht heeft er een soort sociale film met een boodschap van te maken, maar dat gebeurt zo weinig overtuigend, dat we halverwege de film meer aan een Wild West film dachten, in iets beter milieu. De mannen zijn gegroepeerd rond Ruby, een eenvoudig meisje, voor wie geen moeite te veel is om de man te huwen waar zij haar zinnen op heeft gezet. Maar deze man, die wel iets voor anatomie kan voelen heeft uiteindelijk toch andere plannen, hij trouwt een rijkere juffrouw met iets minder anatomie, met het geld maakt hij een begin met de verwezenlij king van zijn ideaal: de exploitatie van een verzilt stuk land. Ruby is er ook nog. Als zij op haar beurt, onder verdachte omstandigheden, weduwe wordt, kan ze met het haar toegevallen vermogen de stad terroriseren. De film eindigt weer met Ruby als het eenvoudige meisje, dat zo dol is op de natuur. Nu een natuurfilm is het wel geworden, het register van lage instincten en oerdriften is wijd open ge zet. „Zo gaat dat", heeft de scenarioschrij ver na gedane arbeid zeker gedacht. Maar wij denken er iets anders over, namelijk: „Dat gaat zo maar niet"! H. L. L. „De grote Caruso" (Rembrandt) Mario Lanza, die in de schoenen treedt van de beroemde tenor uit de titel, zingt nog een week op het doek van Rembrandt. „Bar der begoocheling" (Minerva). Koin binnen en doe of je thuis bent. Met deze leuze poogt een barkeeper in de ha venwijk van San Francisco dorstige lieden in zijn zaak te lokken. Het lukt hem won derwel. Een even rijke als vreemde drin kebroer, die een even slaafse, luie als sentimentele loopjongen in dienst beeft, is het middelpunt van een stel jonge- en oudelieden die niets nalaten om te tonen hoe goed zij zich in Nick's bar wel thuis voelen. Er is een man, die geen noot mu ziek kan horen zonder de wildste dansen uit te voeren er is een knaapje dat voortdurend met zijn zielesmart te koop loopt er is een jongeman die niet van een speelautomaat weg te slaan is er is verder een veedrijver diie de meest onge loofwaardige verhalen kan vertellen er is een melancholiek meisje dat „het be tere" zoekt een ruwe klant uit de onder wereld en nog zoveel anderen, die zich niet schamen hun zonderlinge karakters te tonen. Het geheel is de verfilming van het in Amerika bekroonde toneelstuk van Wil liam Saroyan „Time of your life", dat en kele jaren na de oorlog onder de titel „De dag van je leven" door Comedia in Ne derland met succes werd opgevoerd. Als film verliest het toneelspel veel van zijn aantrekkelijliheid. Vooral omdat de ca mera dikwijls niet de effecten weet te be reiken die in het toneelstuk wel tot hun recht kwamen. Toch zal men ook met de film een genoeglijke avond door kunnen brengen. James Cagney, William Benidix eri de tapdancer Paul Draper spelen de hoofdrollen. E. K. „George verovert de vloot" (City) Het is helemaal geen bezwaar als er af en toe uit de oude doos nog eens een film van George Formby opgediept wordt want de gulle nonsens, waarop de Engelse film makers ons kort na de bevrijding reeds onthaalden gaat blijkens de reacties van de toeschouwers van thans voorlopig nog wel mee. Het succes van deze films berust niet alleen bij deze» komiek maar vooral ook bij de typen, waarmee men hem in zijn films pleegt te omringen, ook al doet hij zelf het meeste werk, zoals het ver bazen van meerderen, het veroorzaken van paniek, het ontmaskeren van spionnage- complotten en vooral het bemoedigend toe zingen van omstanders, waarbij hij zich zelf subliem op zijn banjo begeleidt. Al leen om het merkwaardige, boeiende rhythme daarvan zou men al zijn films nóg eens gaan zien. In het voorprogramma ziet men achtereenvolgens een cartoon van Popeyes onbegrensde vermogens en een tekenfilmpje over de lente, waarvoor Metro Goldwyn een pluim moet hebben. H.B. Caltex Pemis, 10 300 m. W. Sidon. Caltex The Hague, 10 140 m. NW. Lissabon. Caltex Utrecht, 10 130 in. O. Malta. Cistula, 10 360 m. N.NW. Fremantle. Cleodora, 10 v. Singapore n. Pladju. Callisto, 11 v. Belfast n. Canada. Congostroom, 11 v. Freetown n. Amsterdam Drente, 11 te Damman. Duivendijk, 11 v. Londen te Curagao. Dalei-dijk, 9 te Portland. Dongedijk, 10 500 m. W.ZW. Ouessant. Delfshaven, 11 v. St. Vincent n. Santos. Duivendreeht, 12 v. Lagos te Dakar. Enggano, 10 v. Bombay n. Colombo. Esso Rotterdam, pass. 10 Azoren n. Aruba. Erlnna, 18 v. Stanlow te Curagao verw. Esso Amsterdam. 11 v. Bremen n. Rotterdam. Elmina, 10 v. Amsterdam n. West Afrika. Eos, 11 v. Amsterdam te Rotterdam. Friesland (KRL), pass. 10 Algiers n. Port Saw Friesland (SSM), pass. 10 Finisterre n. Hueha' Graveland, 11 v. Rio Grande do Sul n. Itajai. Garoet, 10 v. Casablanca n. Beiroet. Groote Beer, 11 v. Rotterdam te Quebec. Groote Kerk, 11 te Cebu. Heelsum, 11 v. Bremen te Hamburg. Helder, 11 v. Amsterdam te Sanjuah. Heemskerk, 10 300 m. NO. Mombasa. Hathor, pass. 11 Ouessant n. Rotterdam. Hera, 11 v. Trinidad n. Paramaribo. Hilversum, 12 v. Suez te Mena el Ahmadl. Hecuba, 11 v. Amsterdam n. West Indië. Hoogkerk, 12 v. Hongkong te Manilla. Ittersum, 10 v. Rio de Janeiro n. Santos. Ivoorkust, 11 v. Antwerpen tc Bordeaux. Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 210 m. O. ten N Gibraltar. Japara (KRL), 10 100 m. Z. Penang. Kota Gedeh, 10 v. Koewalt n. Bombay. Karimata, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Kaimana, pass. 10 ten N. Ball n. Soerabaja. Kasimbar. 11 v. Singapore te Djakarta. Kota Agoeng, 10 250 m. ZW. Padang. Katelysla, 12 v. Curagao te Pta Cardon. Langkoeas, 10 v. Soerabaja n. Balikpapan. Leuvekerk, 10 v. Hamburg te Antwerpen. Liseta, 10 v. Pladju n. port Dickson. Lieve Vrouwekerk, 10 v. Genua n. Port Said, Lindekerk, 11 v. Bahrein n. Djibouti. Lissekerk, 10 v. Port Said te Rotterdam. Lucita, 10 v. Greenock n. Rotterdam. Lawak, 10 280 m. O. ten Z. Manilla. Leersum, 10 100 m. ZW. Fayai. Loenerkerk, 19 285 m. W. Bombay. Larenberg, 12 v. Djeddah te Port Soedan. Lekhaven, 11 v. Nicochea te Rotterdam. Luna, 11 v. Rotterdam n. Genua. Lemsterkerk, 11 v. Londen te Amsterdam Loppersum, 11 v. Port Talbot te Cardiff. Maashaven, 11 v. Montevideo te Rosa rio. Macuba, 19 v. Fao te Balikpapan verw. Marisa, 6 v. Amsterdam te Le Havre. Mariekerk, 10 275 m. ZO- Aden. Meerkerk, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Marken, 10 te Port Harcourt. Marpessa, 10 100 m. O. Noordp. Formosa. Metula, 10 150 m. W.NW. Sharksbaai. Mirza, pass. 10 Natuna eil. n. Mlri. Muiderkerk, 10 400 m. O.NO. Mogdlshu. Murena, 10 150 m. O. Billiton. Mitra, pass. 11 Algiers n. Tripoli. Modjokerto, pass. 11 Socotra n. Belawan. Mentor, 10 v. Latakia n. Iskenderun. Molenkerk, 11 v. Aden n. Penang. Nigerstroom, 10 v. Las Palmas n. Le Havre. Nestor, 11 v. Trinidad n. Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 11 v. New York n. South, ampton. Noordam, 11 420 m. Z. ten O. Kp. Race. Notos, pass. 11 Gibraltar n. Amsterdam. Oranjestad, 10 v. Amsterdam n. W. Indië. Ober ion, 10 v. New York n. Curagao. Omala, 13 v. Pta Cardon te Recife. Ouwerkerk, 11 v. Marseille n. Genua. Oranje, 11 v. Djakarta n. Singapore. Oranjefontein, pass. 11 v. Antwerpen n. A' Orion, 11 v. Huil te Amsterdam. Perna, pass. 10 Azoren n. Curagao. Polydorus, 10 v. Balikpapan n. Makassar. Prins Alexander, pass. 10 Belle Isle n. Quehec Prins Fred Hendrik, 11 v. Bremen te Hambur Peperkust, 10 75 m. W.NW. Monrovia. Papendrecht, 12 v. Dakar te Le Havre. Prins Willem V, pass. 11 Kp. Race n. Le Havre, Prins W. George Frederik, 12 te Detroit. Prins Willem v. Oranje, pass. 11 Belle n. Mon treal. Pieter S, 12 te Amsterdam. Prins Philips Willem, 11 v. Rotterdam te Le Havre. Rafaela, 10 v. Bangkok n. Pladju. Rita, 11 v. Pladju te Bangkok. Reyniersz, 10 v. Soerabaja te Buleleng. Riouw, pass. 10 Burlings n. Amsterdam. Roebiah, 11 v. New York n. Baltimore. Rijnkerk, 12 v. Hamburg te Antwerpen. Ridderkerk, 12 v. Durban te Kaapstad. Sibajak, 10 v. Port Said n. Aden. Sommelsdijk, 10 te Belawan. Stad Schiedam, 10 v. Casablanca n. Rotterdam. Scherpendrecht, 10 v. Santos n. Curagao. Stad Vlaai-dingen, 10 v. Wabana n. Rotterdam. Sabang, 10 v. Singapore n. Belawan. Salawati, 10 te Hamburg. Sibajak, 11 v. Suez n. Aden. Singkep, 11 te Umsaid Stad Dordrecht, 13 Rotterdam verwacht. Stad Leiden, 12 Einden verwacht. Stad Rotterdam, 10 680 m. O.NO. Kp. Race. Stanvac Djirak, 10 v. Saigon te Haiphong. Stanvac Talang Akar, 10 v. Singapore n. Sunge' gerong. Sloterdijk, 12 te Antwerpen. Sehie, 11 v. Hamburg te Antwerpen. Stad Amsterdam, 12 v. Glasgow te Wabana. Stad Schiedam, pass. 11 Kp. St. Vincent naa: Rotterdam. Tankhaven III. 11 te Penang. Tero, pass, 10 Kp. Frio n. Rotterdam. Tjikampek, 10 v. Hongkong n. Priok. Tjiluwah, 10 140 m. O.NO. Kp. Padaran. Tjiwangi ,11 te Soerabaja. Tomini, 10 nog te Bandarshapur. Tarakan, 11 v. Kopenhagen te Hamburg. Titus, 12 v. Gibraltar te Rotterdam. Van Riemsdijk, 10 v. Soerabaja n. Semarang. Woensdrecht, 10 v. Lissabon te Gibraltar. Westerdam, 14 Hoek v. Holland verwacht. Weltevreden, pass. 11 Key West n. Brownsviiü Westlar.d, 13 te Santos verwacht. Willemstad, 11 v. La Guaira n. Trinidad. Waal, 11 v. Amsterdam te Hamburg. Waterland, 12 te Amsterdam. Waterman, 11 130 m. ZW. Valentla. Willem Ruys, 11 150 m. N.NO. Finisterre. IJsel, 10 v. Oran n. Tunis. Zeeland (SSM), 10 v. Blyth n. Kopenhagen. Zonnewijk, 10 290 m. W.NW. Fern. Noronha. Zuiderkruis, 11 540 m. W. Ouessant. KLEINE VAARI Atlas, 10 v. Izmir n. Volos. Admiralengraoht, 11 v. Abo te Helsinki. Audacia, vetr. 11 v. Rotterdam n. Cork. Afiena, 10 v. Holbaek n. Gordsbynn. Batavier I, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Bordeam Berkelstroom, 11 v. Leith te Amsterdam. Bebox, 10 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Bab-T, 8 te Zaandam. Brouwersgracht, 11 v. Abo te Hamlna. Cateli, 10 nog te Manchester. Claes Compaen, 11 v. Zwijdreeht n. Aalborg. Crescendo, 11 v. Rotterdam te Hamburg verf. Coolhaven, 10 v. Sevilla n. Amsterdam. Cornells Houtman, 12 v. Amble n. Rotterdam De Ruyter, 10 v. Huil n. Aalborg. Dollard, 10 v. Malmö te Kopenhagen. Draco, 10 te Aarhus naar Tanger. Dido, 10 v. Bari n. Venetië. E. en A. Scheer, 10 Fihisterre gepass. n. Casa blanca. Flevo, 10 v. Le Havre te Amsterdam. Falco, 10 v. Port Colborn n. Wellandkan. Frans Bohmer, 10 v. Fecamp n. Bordeaux. Franka II, 10 v. Londen te Amsterdam. Friblo, 10 v. Delfzijl te Amsterdam. Goote, 13 Duinkerken verw. Henrica b, 10 v. Iernoviken n. Rotterdam. Hast IV, 11 v. Rotterdam te Frederikshaven. Hast V, 11.te Rotterdam verw. Ilias, 10 v. Algiers n. Tel Aviv. Jaba, 10 v. Groningen n. Maassluis. Jan Kreumer, 10 v. Delfzijl n. Skelleftea. Jo, 10 v. Grouw n. Wormerveer. Joost, 10 v. Vestervik n. Zaandam. Joost, 10 v. Vasterik n. Zaandam. Keyser, 10 v. Zaandam n. Amsterdam. Larix, 10 v. Rotterdam n. Domsjo. Lukas M, 10 v. Rotterdam n. Sikea. Marjan, 10 v. Umea te Suudsvall. Markab, 10 v. Nykobing n. Colchester. Matthew, 10 v. Belfast n. Irvine. Maureen, 11 v. Chicago n. Detroit. Meeuw, 10 v. Groningen te Amsterdam. Meuse, 10 v. Stockholm n. Koplng. Martha, 10 v. Arendal n. Runcorn. Martien, 10 v. Horsens n. Hamlna. Mlrfak N. 10 v. Montevideo n. Antwerpen. Myfem, 10 v. Gefle n. Stockholm- Midas, 10 v. Rotterdam n. Barcelona. Mypuck, 11 v. Rotterdam n. Malmö. Nieuwland, 10 v. Rotterdam te Leith. Noord, l-l v. Rotterdam n. Stanlow. Noorderlicht, verm. U v. R'dam te Surte. Pavo, 8 v. Mantyluoto n. Zaandam. Polaris 10 v. Zaandam n. Antwerpen. Ponza 10 v. Vasteras n. Gefle. Ponto, 6 te Hull. Ponza, 10 v. Vasteras n. Gefle. Rita 10 v. Zaandam n. Antwerpen Schippersgracht, 11 v. Amsterdam te Antw. Westerdok K, 10 v. Londen te Amsterdam. Wolanda, vertr. 14 v. Londen n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10