Kamerontbinding dreigt indien Laniel de nederlaag lijdt Weerbericht Alleen Genève zou hem nog redding kunnen brengen u OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Decorum Amerikaanse marine schaduwt scheepvaart op Guatemala Ook Dulles wijst interventie in Indochina van de hand P Crisisstemming in de Nationale Vergadering Franse regering verslagen Rode Rivier-delta is geheel omsingeld Het woord is aan Conferentie over Korea feitelijk geëindigd Geen vliegtuigen voor troepen-transporten Vrede tussen Frankrijk en Andorra hersteld Verkorting van diensttijd? Onbestendig weer 6ge JAARGANG No 282 ZATERDAG 12 JUNI 1954 298e JAARGANG No 136 McCarthy's positie als voorzitter in gevaar? NAVO niet sterk genoeg Bende bij Makassar door T.N.I. ingerekend Twee communisten wachten vergeefs op hun passen Vietminh gereed voor offensief uit Noord en Zuid op Hanoi Washington antwoordt Parijs Nieuwe noodmaatregel in het beschuldigde land Openlijke aggressie zal de toestand veranderen Wel voor vervoer van gewonden Visum voor Fransen afgeschaft Minister Staf zal prof. Romme spoedig antwoorden Koningin zal rampgebied bezoeken Kinderverlamming in België Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: F. W. Peereboom en A L) Huijsman DAT DE TWEEDE KAMER der Staten Generaal plotseling het besluit heeft ge nomen en de volgende dag reeds uitge voerd om de komst des voorzitters in de vergaderzaal met enig ceremonieel te doen geschieden, heeft zeker enigszins verrast. De tijd waarin wij leven onderscheidt zich „iet door levendige belangstelling voor decorum. Dat ervaart men in het particu liere leven, heel merkbaar in schouwburg en concertzaal, waar avondtoilet alleen bij bijzondere gelegenheden nog geldt (en dan nóg niet eens algemeen) en bij allerlei recepties, die van de mannelijke bezoekers zelfs geen zwarte kledij meer vergen. Ook niet in Den Haag, dat krachtens zijn posi- lie als residentie en diplomatenstad altijd toonaangevend in het ceremoniële is ge weest. De rechterlijke macht heeft haar tradities weten te handhaven nog immer staan alle in de zaal aanwezigen op als de rechters of raadsheren de zaal betreden en blijven staan tot zij hun zetels hebben ingenomen maar in de vergaderingen van openbare bestuurslichamen is het al lang erg gemoedelijk en achteloos gewor den en wij hebben de voorzitters van Eer ste en Tweede Kamer zich wel een ietwat- hortende weg zien banen door groepjes af gevaardigden heen, die nauwelijks op hun komst letten, evenmin als daar op de tri bunes enige aandacht aan werd besteed. Sommigen noemen zulke achteloosheid democratisch, onjuist gebruik van een woord dat aan veel mishandeling bloot staat. Het is alleen maar achteloos, slordig, een beetje onverschillig. Het tekent gebrek aan stijl evenals het gebruik van karak terloze moderne stoeltjes in onze prachtige, eeuwenoude Ridderzaal dat zolang heeft gekenmerkt en het doet tekort aan respect voor de hoogste overheidsorganen in den lande. Het is dus niet democratisch, maar integendeel iets dat geen enkel be windsstelsel, ook de parlementaire demo cratie niet, zich kan veroorloven zonder zichzelf te schaden. De Tweede Kamer heeft dat nu kenne lijk ingezien door te besluiten dat wanneer haar Voorzitter binnentreedt, zijn komst door zijn kamerbewaarder met luider stemme zal worden aangekondigd en alle aanwezigen zich van hun zetels zullen ver heffen in afwachtende houding tot hij de zijne zal hebben ingenomen. Het is Woens dag voor het eerst geschied en het zal zo blijven gebeuren. Eigenlijk lijkt het niet zo belangrijk, maar dat is het in wezen wel. Temeer omdat het niet als eerbewijs aan een persoon geldt, maar in feite als een uiting van eerbied door de Kamer leden zelf van het hoge gezag van het lichaam, waarvan zij de eer en het voor recht hebben deel uit te maken. Een cere monieel, dat op hen die de zitting bijwonen niet kan nalaten indruk te maken, al is het nog wel heel sober en eenvoudig vergeleken bij de traditionele intrede van de voorzit ter van het Britse Lagerhuis, de Speaker, die in een stoet geheten Speaker's Proces sion de zaal binnenschrijdt, gedost in de toga en pruik die onafscheidelijk van zijn ambt zijn gebleven. Dergelijke costume- ring behoort niet tot onze parlementaire traditie. Maar dat in het Lagerhuis ieder lid, dat tijdens de zitting de zaal betreedt, voor hij naar zijn plaats gaat een korte buiging voor de Speaker's Chair maakt zij het dan uit de verte is een gebruik waarmee men het ceremonieel in onze Tweede Kamer nog zeer wel zou kunnen uitbreiden. Het is eenvoudig, geenszins „theatraal", en het heeft dezelfde waarde ais de nu ingevoerde regel. Onze parlementaire redacteur heeft de vraag gesteld of de Eerste Kamer het goede voorbeeld van de Tweede zal gaan volgen. Dat lijkt wel te verwachten; het zou ver wondering wekken als zij het niet deed, temeer omdat haar toch altijd een seniori teit wordt toegeschreven, die dichter bij erkenning van de hoofsheid van het ver leden staat. Het verleden van de Staten Generaal in 1814 gehandhaafde plechtige benaming van de instelling der vroegere eeuwen: de benaming die nog steeds geldt. Misschien mag het besluit van de Tweede Kamer gezien worden als een symptoom van komende terugkeer naar meer decorum in het openbare leven, zowel in dat der overheid als in dat des volks. Ik geloof dat wij ons allen daarin op den duur verheugen touden: stijl, decorum, ceremonieel ver lenen een gratie aan het leven die het node missen kan. Er zijn al kilheid en nuchter heid in overmaat voor hen die zulks zeggen te verkiezen. Maar verkiezen zij ze eigen lijk wel? R- P- WASHINGTON (Reuter). De repu- 'ikeinse senator Ralph Flanders heeft ge- st, dat de senaat McCarthy ontheft van jn functie van voorzitter van de sub commissie van onderzoek, tenzij McCarthy antwoordt op in 1952 tegen hem ingebrach te beschuldigingen. In het verslag van een andere subcom missie werd gezegd, dat de vraag of McCar thy een deel van de gelden die hem waren verstrekt voor de strijd tegen het commu nisme, ten eigen bate had gebruikt, niet is opgelost. Ook werd de kwestie of hij om laakbare redenen 10.000 dollar had aange nomen van een bouwbedrijf voor een boek je, dat hij had geschreven, niet tot oplos sing gebracht, aldus het rapport. Twee weken geleden heeft Flanders een redevoering gehouden waarin hij McCar thy met Hitier vergeleek. OTTAWA (Reuter). De opperbevel hebber van de verbonden landen in Europa, de Amerikaanse generaal Alfred Gruen- ther, heeft te Ottawa verklaard, dat hij de NAVO-leden zal vragen om een grotere militaire bijdrage. De strijdkrachten van het Westen zijn nog niet sterk genoeg om een Russische aanval in Europa af te slaan, zei hij. DJAKARTA. (United Press). Het militaire commando van de basis Makas sar- heeft gisteren bekend gemaakt, dat een grote bende, die opereerde in de onmid dellijke omgeving vain Makassar, onschade lijk is gemaakt. De bendeleider, de 22-jarige Kolong- dam en 1.7 van zijn mainnen werden na een hevig vuurgevecht gevangen genomen. (Van onze correspondent in Parijs) Op het moment, dat wij deze regels telefoneren, enige uren voor de stemming over de vertrouwenskwestie, die premier Laniel Donderdagnacht heeft gesteld, worden de kansen, dat de regering het kan halen, op niet meer dan 1 a 2 op 10 gesteld. Een volstrekte meerderheid durven zelfs de meest optimistische illusionisten Laniel niet te voorspellen. Kort voor de opening van deze zitting, die historische betekenis kan krijgen, gaat het niet zo zeer om de vraag of het kabinet het onderspit zal delven, dan wel welke afmetingen die nederlaag zal hebben. Een vraag, die principiële beteke nis kan krijgen. Vindt Laniel minstens 314 stemmen te genover zich, of wel de absolute meerder heide dan zal niet alleen het lot van zijn regering zijn geveld, maar dan komt ook de vraag van kamerontbinding aan de orde. De grondwet stelt namelijk die mogelijk heid open indien in 18 maanden tijds een kabinet tweemaal met absolute stemmen ten val is gebracht, en die voorwaarden zouden dan zijn vervuld. Laniels voorgan ger, René Mayer, werd namelijk reeds met zo'n volstrekte meerderheid verslagen. Wanneer na raadpleging van de kamer president de ministers dan nieuwe verkie zingen zouden verlangen, dan kan de pre sident van de republiek zich aan die wens niet meer onttrekken. De rooms katholieke M.R.P., waartoe de minister van Buiten landse Zaken, Bidault, behoort, heeft in een communique, dat de toon heeft van een ultimatum, al bekend gemaakt in dat geval voor kamerontbinding te zullen stemmen. Ook president Coty, die gisteren de ganse dag met ministers en fractieleiders heeft geconfereerd, zou, naar verluidt, tot dit standpunt zijn overgehaald. Wat er gebeuren zal indien Laniel wel een betrekkelijke, maar geen absolute meerderheid tegenover zich zal vinden, is nog niet zeker. Laniel heeft bij herhaling bewezen bijzonder zetelvast te zijn en het is niet uitgesloten, dat hij zijn vasthoudend heid zo ver door zal drijven dat hij zelfs bij zo'n betrekkelijke nederlaag niettemin aan de macht zou willen blijven. Een ding is zeker: Laniel heeft het ver trouwen van de meerderheid verloren. In zijn eigen partij der onafhankelijken, of tewel conservatieven, begint men genoeg van hem te krijgen, en de enige steun, waarop hij rekenen mag, komt van de MRP, die minister Bidault niet wil laten vallen. Onder de radicalen en Gaullisten is de te genstand zo groot geworden, dat de pre mier uit deze hoek geen redding behoeft te verwachten. Laniel is voor Franse begrippen al heel lang, namelijk elf en een halve maand, aan het bewind geweest. Maar die gunst dankte hij minder aan zijn persoonlijke staatkundige verdiensten, dan wel aan de omstandigheid, dat een crisis steeds weer werd uitgesteld vanwege de internationale verhoudingen. De algemene 'indruk te Pa rijs is nu evenwel, dat de conferentie van Genève niet meer beslissend zal worden beïnvloed door de gebeurtenissen in het Franse parlement. Eén kans werd Laniel vanmorgen door Het Tweede-Kamerlid de heer Wagenaar heeft aan de minister-president en de mi nister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of het hem bekend is, dat door het Tweede Kamerlid P. de Groot en de secretaris van de Eenheidsvakcentrale B. Brandsen vroegtijdig paspoorten zijn aan gevraagd en dat deze tot op heden niet zijn verstrekt? Hij vraagt onder meer op welke gronden tot op dit ogenblik de passen niet mochten worden afgegeven en voorts of de ministers bereid zijn ogenblikkelijk op dracht te geven de paspoorten te verstrek ken aan de beide heren. sommigen nog gegeven. De mogelijkheid namelijk dat hij zich in zijn rede zou kun nen beroepen op een aanbod van Rusland, China of de Vietminh, die om een of andere ondoorgrondelijke reden plotseling in Genève zaken zouden willen doen. In dat verband is het opmerkelijk, dat de nieuwe minister van de verbonden sta ten, Frédéric-Dupont, gisteren naar Parijs is geijld waar hij lang met Coty en Laniel heeft overlegd, zonder dat over hun be sprekingen iets is uitgelekt. Voor het ogenblik zien wij echter niet welk belang de communisten zouden kun nen hebben bij een voortduren van het bewind-Laniel. Daai-entegen is het van het begin af wèl duidelijk geweest, dat Molotov bewust op een Franse crisis heeft aange stuurd. (Reuter) Laniel kreeg in de Nationale Vergadering een koele ontvangst, toen hij een laatste poging deed om de regering te redden. Alleen de rooms katholieken en de leden van zijn eigen partij juichten hem toe. nadat hij gewaarschuwd had, dat het gemakkelijker is een regering te laten val len dan een nieuwe te vormen. Laniel lokte protesten van de radicalen uit, toen hij zeide: „Indien er een meerder heid is, die voorstandster is van een Azia tisch München en een opgeven van het At lantisch pact, laat deze meerderheid dan een regering omver werpen, die trouw is aan Frankrijk en zijn bondgenoten". De Gaullistische generaal Joseph de Goilard de Monsabert deed een heftige aanval op de minister van Defensie, René Pleven, en eiste diens onmiddellijke aftre den. „Indien u gaat, zal de politieke sfeer misschien beter worden", zeide hij. Hij werd van de rechtse banken luide toege juicht. De minister van Buitenlandse Zaken, Bi dault, is uit Genève teruggekeerd om het debat bij te wonen. Afgevaardigden hebben hem er van beschuldigd te Genève de apostel te zijn van een Amerikaanse anti communistische kruistocht. Er zijn krach tige oproepen gedaan om hem uit de rege ring te verwijderen. PARIJS (Reuter) Volgens officiële berichten is de Franse regering van premier Laniel met 306 tegen 292 stemmen ver slagen in de Nationale Vergadering. HANOI (United Press) De eerste elementen van de Vietminh-legermacht die ten Zuiden van de delta der Rode Rivier uit Dien Bien Phoe oprukt, heeft de nabij de kust gelegen plaats Than Hoa bereikt en de omsingeling van de strategische drie hoek voltooid, zo wordt uit officiële bron vernomen. De hoofdmacht der Vietminh- eenheden, welke verscheidene bataljons van diverse regimenten omvatten, bevinden zich op slechts twee a drie dagmarsen ach ter de vooruitgeschoven elementen. Than Hoa is een van de oudste en sterkste Viet- minh-bases in Noord-Indochina. De Vietminh-generaal Vo Nguyen Giap is er nu in geslaagd troepen, wier sterkte op minstens zeven divisies wordt geschat, in hoefijzervorm te krijgen, te beginnen bij Thai Nguyen, ten Noorden van Hanoi in de meest Noordelijk gelegen vlakten van de delta, naar het Westen rond de deltapunt tussen de Zwarte en de Rode Rivier en ver volgens naar het Zuid-Oosten langs de ber gen die de Zuidrand van de delta be schermen. Waarnemers denken, dat de troepen in het gebied van Than Hoa gebruikt zullen v/orden voor een aanval uit Zuidelijke richting op Hanoi, tezelfdertijd dat andere strijdkrachten uit het Noorden zullen aan vallen. Van de vlakte af kunnen de rebellen reeds een sterke druk oefenen op de Fran se sleutelstelling Phoely, een vijftigtal kilo meters ten Zuiden van Hanoi. De waar nemers achten het waarschijnlijk, dat de opstandelingen zullen trachten de verbin dingswegen tussen Hanoi en Haiphong af te snijden, waardoor de eerstgenoemde stad volkomen zou worden omsingeld. Door zware moessonregens en de actie van Franse bommenwerpers is de weg waarlangs de Vietminh haar troepen van Dien Bien Phoe naar de delta van de Rode Rivier zendt, op een plaats ernstig be schadigd. Minstens tienduizend Vietminh- soldaten van Dien Bien Phoe bevinden zich reeds in gevechtsstellingen aan de Noord rand van de delta. De nieuwe Franse opperbevelhebber, generaal Ely, heeft Vrijdag de militaire toestand in en om de delta te Hanoi be sproken. Zijn bevelhebber in het Noorden, generaal Cogny, zette uiteen hoe zij naar de- delta over te brengen Franse versterkingen denkt te gebruiken in de aanstaande ge vechten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Franklin Delano Roosevelt: Het enige wat wij te vrezen heb ben is de vrees zelf. (Eerste inaugurale rede; 1933) Op de tweede dag van zijn werkbezoek aan Friesland heeft Prins Bernhard zich de landaanwinning aan de Friese 'kust laten tonen. De tocht over het nieuwe land werd gemaakt op een smalspoortreintje met balen stro als zitplaatsen. WASHINGTON. (United Press). Func tionarissen hebben te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten „een schaduw-embar- go" hebben ingesteld op wapenzendingen naar Guatemala, welks regering volgens ds Verenigde Staten sterk onder commu nistische invloed staat. Onder dit „scha- duw-embargo" zal men alle wettige stap pen nemen om te voorkomen, dat er op nieuw wapens aan Guatemala geleverd worden. Er zullen echter geen schepen in volle zee gedwongen worden om te stoppen. Elk schip, dat er van wordt verdacht wa pens te vervoeren en dat koerst in de rich ting van Guatemala, wordt „geschaduwd" vermoedelijk door onderzeeërs of pa trouilleboten der Amerikaanse marine. Schepen van bevriende naties, welke er van worden verdacht wapens aan boord te hebben, die voor Guatemala bestemd zijn, wordt verzocht een geschikte haven bin nen te lopen, opdat men een onderzoek naar de lading kan instellen en de beman- LOS ANGELES (Reuter) In een rede voor de raad voor internationale zaken van Los Angeles heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, verklaard, dat de vrede in Indochina niet alleen door eenzijdige gewapende interven tie van de Verenigde Staten tot stand ge bracht kan worden. De Verenigde Staten waren niet van plan vrede door overgave te verkrijgen. Na te hebben gewaagd van China's „openlijke gewapende aggressie" in Korea en grotere leverantie van militaire uitrus ting aan de Vietminh, zeide Dulles, dat dc kwestie in Indochina er een was van het herstellen van de rust in een gebied, waar onrust werd verwekt Vanuit communistisch China, doch waar geen sprake is van open lijke invasie door communistisch China. Dulles waarschuwde, dat een openlijke mi litaire aggressie van de Chinezen in Indo china een bedreiging zou zijn van de vei ligheid der Verenigde Staten. De Verenigde Staten hadden reeds dui delijk gemaakt onder welke omstandighe den interventie gerechtvaardigd zou kun nen zijn: een uitnodiging van de tegen woordige wettige autoriteiten: een duide lijke verzekering van de volledige onafhan kelijkheid voor Laos, Cambodja en Viet nam; het meedoen aan de gemeenschappe lijke inspanning van enkele der andere lan den in het betrokken gebied; een verzeke ring, dat Frankrijk zich niet uit de strijd zou terugtrekken, voordat hij was gewon nen. Zijn rede vervolgend, zeide Dulles, dat in dien de Chinese communisten in Indochina of ergens anders zouden tonen, vastbeslo ten te zijn het pad van openlijke aggressie te volgen, de situatie dan anders zou zijn. In een dergelijk geval zouden de Verenigde Staten de UNO inschakelen en overleg plegen met hun bondgenoten. Krachtig ontkende Dulles, dat de Ver enigde Staten oorlog met China willen. In dien dit zo was, zou hiervoor gemakkelijk ,.de aanwezigheid van Chinese aanvallers in Korea" aangevoerd kunnen worden. Dulles herhaalde zijn verklaring van de vorige week, dat de situatie in Indochina ernstig, doch in geen geval hopeloos is. „De toekomst hangt grotendeels af van beslui ten te Parijs, Londen en Genève. Over Japan zeide Dulles, dat „de vrije wereld" een economische politiek moest vermijden, die Japan zou dwingen, een bondgenoot of werktuig te worden van communistisch China en de Sovjet-Unie. (United Press) Admiraal Arthur W. Radfort, de voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, liet uitkomen dat de Verenigde Staten enkel zullen over gaan tot interventie indien ook andere vrije landen bereid zouden zijn deel te ne men aan de srijd in Indochina. In dat ge val zouden vermoedelijk alleen eenheden van de Amerikaanse vloot en de lucht macht aan de strijd in Indochina deelne men, maar legereenheden niet. Hij merkte op dat Aziatische landen het merendeel van de grondstrijdkrachten zouden moeten leveren. ning kan ondervragen. Tenminste twee, en mogelijk zelfs vier of meer, vaartuigen hebben tot dusverre aan een dergelijk ver zoek gevolg gegeven zonder dat zij in feite aan de ketting gelegd werden. MONTEVIDEO. De ministers van Buitenlandse Zaken uit 21 Amerikaanse republieken zullen hier in het begin van de volgende maand bijeenkomen om zich te beraden over de toestand in Guatemala, aldus hebben gezaghebbende bronnen ge zegd. Tenminste 14 republieken hebben reeds hun bereidheid te kennen gegeven aan een dergelijke vergadering, waartoe de Verenigde Staten het initiatief hebben genomen, deel te nemen. GUATEMALA CITY. Er is een vliegver bod uitgevaardigd voor alle particuliere en sportvliegtuigen en tevens voor alle vrachtvliegtuigen, die geen regelmatige diensten onderhouden. Alle vliegvelden en toestellen zijn onder strenge bewaking van militairen gesteld. Dit verbod is de laatste in een reeks van noodmaatregelen, welke de regering heeft genomen om het hoofd te kunnen bieden aan een beweerd complot tot omverwer ping van het regiem van president Jaco- bo Arbenz. Enige dagen geleden zijn de constitutionele vrijheden opgeschort. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het een vrij geleide zal geven aan elf burgers van Guatemala, die toevlucht gezocht hebben in de ambassade van San Salvador. BOGOTA. (AFP). In de Columbiaanse pers zijn berichten verschenen, dat bij de arrestatie van enige communisten docu menten zouden zijn gevonden, waaruit zou blijken, dat communisten de hand hebben gehad in de jongste ongeregeldheden en dat de Columbiaanse communisten betrek kingen onderhouden met hun geestverwan ten in Guatemala. De Columbiaanse re gering bewaart over deze berichten echter het stilzwijgen. Reuters medewerker Stanley Priddle meldt uit Genève: „De meeste vertegenwoordigers van niet- communistische landen zijn van mening, dat de bespreking te Genève in feite Vrijdag geëindig zijn. Men verwacht, dat de con ferentie volgende week officieel zal worden beëindigd, nadat beide partijen in slotver klaringen hun posities zullen hebben toe gelicht. Enkele Westerse delegaties hadden ge hoopt, dat het mogelijk zou zijn geweest voorstellen te doen om de verdeling van Korea te bestendigen, teneinde het ongerief voor het Koreaanse volk zo klein mogelijk te doen zijn en de kansen op hervatting van de strijd te verkleinen. Doch volgens con ferentiekringen heeft de Zuid-Koreaanse delegatie zich krachtig verzet tegen elk streven, om de huidige verdeling van Korea permanent te maken. Het zag er Vrijdagavond naar uit, dat de impasse vol ledig is." NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De New York Times heeft gemeld, dat de Ameri kaanse regering een Frans verzoek om drie duizend man troepen van Noord-Afrika per vliegtuig naar Indochina te vervoeren, had verworpen en had aangeboden de troe pen per schip te vervoeren. De Fransen zouden geantwoord hebben, dat zij zelf wel voor vervoer over zee konden zorgen. De Fransen wilden het transport van drie bataljons bespoedigen om de verdediging van de delta van de Rode Rivier te ver sterken. Officiële kringen zouden uit politieke en economische overwegingen tegen het Fran se verzoek gekant zijn. Ook het feit dat India zijn toestemming geweigerd had voor dergelijke vluchten over zijn grondgebied, had hiertoe bijgedragen. De omweg over Karatsji, Colombo en Bangkok verhoogde de kosten van het transport aanzienlijk. Ook was in aanmerking genomen, dat de verhouding tussen Amerika en India enigs zins gespannen was geworden door de luchtbrug (op 7 Mei werden versterkingen voor Dien Bien Phoe met Amerikaanse vliegtuigen naar Indochina overgebracht). Amerika was niet geneigd tot een herhaling zolang er nog geen zeer dringende behoefte voor versterkingen bestond, aldus de New York Times. Het Amerikaanse departement van De fensie heeft bevestigd, dat duizend gewon den der Franse-Uniestrijdkrachten, die zich buiten het strijdgebied bevinden, met Ame rikaanse toestellen naar Frankrijk overge bracht zullen worden. De vliegtuigen transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten zullen over de Stille Oceaan en Amerika naar Frankrijk vliegen. De luchtbrug zal waar schijnlijk aan het einde van de komende week beginnen. PARIJS (AFP-Reuter). Frankrijk en Andorra hebben de strijdbijl begraven na een „koude oorlog", welke ongeveer een jaar heeft geduurd. De Franse president Coty, een van de twee prinsen van de klei ne staat in de Pyreneeën de andere is de Spaanse bisschop van Urgel heeft de grensvoorrechten, die het vorige jaar wer den opgeschort, hersteld. Het afgelopen iaar moesten de Franse toeristen voor een bezoek aan Andorra een visum hebben, dat duizend frank (ruim tien gulden) kostte. Deze Franse représaille-maatregel beteken de een zware slag voor Andorra. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat de „algemene raad van de valleien van Andorra" het par lement van de kleine staat in overeen stemming met verzoeken van vertegen woordigers van de Franse president „zeke re administratieve vraagstukken heeft ge regeld". Het geschil ging voornamelijk over de weigering van de raad om een Franse maatschapij een tweede radiozender in Andorra te laten bouwen. Frankrijk zeide, dat „enige bevoorrechten" op onwettige wijze reeds uitsluitend voor hun eigen voordeel uitzendingen verzorgden via radio-Andorra. Naar wij vernemen hoopt minister Staf in aansluiting op wat daaromtrent in de Defensie-nota is gesteld, in de gelegen heid te zijn nog vóór de behandeling van deze nota in de Kamer op 22 Juni aan de Kamer een mededeling te kunnen doen toekomen over de verkorting van de diensttijd van 20 tot 18 maanden. Dit be tekent, dat het antwoord op de schrifte lijke vragen, welke prof. Romme dienaan gaande heeft gesteld, voor 22 Juni zal afkomen. De Koningin is voornemens op 21 en 22 Juni een bezoek te brengen aan delen van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland, ten einde zich op de hoogte te stellen van de vorderingen, welke de wederopbouw gemaakt heeft in de gebieden, welke door de overstromingsramp getroffen zijn. De scholen in zes dorpjes ten Zuiden van Charleroi (België) zijn gesloten nadat vier kinderen waren gestorven, naar men ver moedt aan kinderverlamming. Er zijn nog zeven kinderen in een ziekenhuis en een twaalftal thuis in observatie. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat in het midden van deze week een depressie over de Noordzee was getrokken, is de luchtdruk in onze omgeving geleide lijk gestegen. Dit laatste hangt samen met de ontwikkeling van een zwakke rug van hoge druk, die zich vanmorgen van de Al pen over Nederland en de Britse eilanden naar het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan uitstrekt. De luchtbeweging is nu zwak geworden en de aanvoer van koele oceaanlucht is opgehouden, zodat de tem peratuur gedurende het weekeinde gelei delijk zal stijgen. Boven de Golf van Biscaye is een nieuwe oceaanstoring aangekomen, die in Noord- Oostelijke richting koerst. Zij wordt verge zeld door een regenzone, die vanmorgen in Zuid-West-Frankrijk en Zuid-Engeland actief was. Deze nieuwe depressie vormt een bedreiging voor het weer van Zondag. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestsnd CB 5 So c Gf- sS - y a re to ct O sr fciê C W Z£ Stockholm onbewolkt zzo 2 22 0 Oslo regenbui z 4 - 3 Kopenhagen licht bew. zw 8 19 1 Amsterdam zwaar bew. z 2 17 0 Londen mist ONO 2 17 11 Luxemburg mist zo 1 16 5 Parijs regen ozo 2 19 9 Bordeaux half bew. ozo 1 23 4 Grenoble zwaar bew. windstil 22 0 Nice onbewolkt NNW 4 24 0 Genève zwaar bew. windstil 20 0 Zürich mist OZO 1 18 7 Locarno licht bew. windstil 24 0 Berlijn onbewolkt WZW 4 23 1 Frankfort nevel W 2 20 1 München onbewolkt ZW 4 18 2 Wenen zwaar bew. W 6 21 0 Innsbruck nevel windstil 20 0,2 Rome onbewolkt NNO 1 27 0 Ajaccio onbewolkt NO 2 22 0 Mallorca onbewolkt N 2 - - Neerslag laatste 24 uur ^vxyy*x>-ioooooorro<oncrooor>Tccccoroooirï>3000C AF EN TOE ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel bewolking met af en toe enige regen maar morgen overdag ook enkele opklaringen Overwegend ma tige wind. aanvankelijk Zuid-Oostelijk, later draaiend naar Zuid-West. Van nacht iets hogere temperaturen, mor gen overdag iets koeler. 13 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21 00 uur. Maan op 18.30 uur. onder 2.00 uur 14 Juni Zon op 4.20 uur. onder 21.01 uur. Maan op 19 36 uur onder 2.28 uur. Maanstanden 16 Juni 13.06 uur: Volle maan 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 Juni Hoog water: 0.39 en 13 12 uur Laag water: 8.20 en 20 59 uur. Zondag 13 Juni Hoog water: 135 en 14 01 uur. Laag water: 9.12 en 21 48 uur. Maandag 14 Juni Hoog water: 2.18 en 14.42 uur. Laag water: 9.58 en 22.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1