INVULFORMULIER VIJFTIEN CENT PER JAAR VOOR STRIJD TEGEN EEN VOLKSVIJAND Agenda voor Haarlem Vijf jaar Koningin Wilhelminafonds Schaart u in de gelederen Brieven aan de redactie Alkmaar vierde de dag waarop het stad werd Geen kanker-hysterie ZATERDAG 12 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 E. F. J. van Blokland 40 jaar bij P.T.T. Verdeling subsidies voor muziek- en zang verenigingen Crematie gezagvoerder B. A. Potjer Nachtdienst apotheken Italiaans filmfestival in October te Londen Sir Michael Balcon wint gouden lauwerkrans Vijf Nederlandse acteurs een week naar Parijs Conferentie over positie van de kerkmusicus Apotheker zou ziekenfonds hebben opgelicht Medewerking van het gehele volk is bittere noodzaak Examens Eerbewijzen aan Graaf Willem IJ en Bontekoe DURF TE LEVEN: SOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOCCOOOOCCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCO U kunt dagelijks lezen welk een bedrei- j ging de kanker is voor u en uw gezin. 3 U hebt voorts kunnen lezen wat het Koningin Wilhelmina Fonds reeds doet 'i en nog verder wil doen om deze ziekte f; te bestrijden en tenslotte heeft men u gevraagd dit fonds dat zonder particu- Here giften niet bestaan kan, te steunen 3 met een vaste jaarlijkse bijdrage. Laat dit alles niet aan dovemansoren gezegd zijn. Schaart u onder hen die de g strijd tegen de kanker hebben aange bonden en legt uw formulier ingevuld klaar voor degene, die u één dezer dagen zal komen bezoeken. CREMERS, burgemeester van Haarlem. c/~y~rtrrrrr-rrrrrrrrcrocrrrrr)CY'*^r*-rfrr}rrrrrfYYYY~f/yy~jrr>rrxY'r> ZATERDAG 12 JUNI Openluchttheater, Bloemendaal: Ballet dei- Lage Landen, 20.30 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „De bar der begoocheling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hand langers der duisternis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fort Algiers 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ongenaakbaren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „The third man", 18 jaar, 23.30 uur. City: „George verovert de vloot", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 13 JUNI Openluchttheater, Bloemendaal: Ballet der Lage Landen. 20.30 uur. Zuiderkapel, Zui derstraat: A. Vries, 10 en 5 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Handlan gers der duisternis", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fort Algiers". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hoff mann's vertellingen", 14 jaar, 11 uur. „De ongenaakbaren", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „George verovert de vloot", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Movie Crazy", alle leeft., 2, 4.15 uur,_ „De bar der begoocheling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 14 JUNI Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeen komst van „De grotere Wereld", 8 uur. Vlees hal: dr. A. Melchior spreekt over reis naar Zuid-Amerika, 8.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Handlangers der duisternis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Fort Algiers", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ongenaakbaren", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „George verovert de vloot", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Gistermorgen heeft de huldiging plaats gehad van de heer E. F. J. van Blokland, P.T.T.-besteller I, die veertig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. De jubilaris werd toegesproken door de directeur van de P.T.T. in Haarlem,, de heer J. W. van Schaik, welke hem tevens een oorkonde en een enveloppe met inhoud overhandig de. Namens het jubileumfonds werd de heer Van Blokland toegesproken door de heer P. Koomen. Deze stelde de jubilaris een cadeau ter hand en schonk diens echt genote bloemen. De heer H. W. van der Giessen had aan het college van B. en W. schriftelijke vra gen gesteld over het nog niet verdelen van de subsidie voor het jaar 1953 ten behoeve van de zang- en muziekverenigingen. B. en W. hebben geantwoord, dat zij op 29 December aan een aantal daarvoor in aanmerking komende instanies de voor waarden en bepalingen hadden toegezon den. Na herhaald aandringen zijn op 17 en 22 Mei enkele gegevens ingediend. De stukken bevatten over het algemeen slechts een eenvoudige jaarrekening, waaruit het aantal gegeven concerten enzovoort niet valt af te leiden. Met deze gegevens was het B. en W. niet mogelijk een verant woord verdelingsschema op te maken. Zij willen echter bij de Haarlemse bond van muziekverenigingen en de Federatie van zang- en oratoriumverenigingen nogmaals aandringen op het verstrekken van gege vens om een spoedige verdeling van de beschikbaar gestelde subsidie mogelijk te maken. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van kapitein B. A. Potjer, oud-gezagvoer der bij de Stoomvaart Maatschappij Neder land in het crematorium te Velsen verast. Velen hebben hem daar de laatste eer be wezen. De heer D. A. Delprat, directeur van de S.M.N. trad als eerste spreker tiaar voren. „Met grote verslagenheid", aldus de heer Delprat, „staan we aan de baar van onze oud-gezagvoerder Potjer, de man die bij onze maatschappij in hoge ere stond. Hij heeft een gelukkige loopbaan achter de rug". Spreker memoreerde de levens loop van de heer Potjer, die gedurende 36 jaren voor de Nederlandse koopvaardij heeft gevaren. „Ook in de oorlogsjaren", zo vervolgde hij, „heeft Potjer op voortreffelijke wijze de Nederlandse vlag hoog gehouden. Twee eigenschappen typeerden hem: resoluutheid en een beminnelijk karakter. Met gevoelens van grote vriendschap nemen wij afscheid van deze echte Nederlandse zeerob". De voorzitter van de vereniging van Neder landse Koopvaardijkapiteins de heer Van Riedel kwalificeerde de overledene als een uitstekend zeeman, een toegewijd lid en een loyaal mens. De heer J. A. Gauw, voor- ziter van de commissie voor stuurlieden examens en de heer N. van Wijk Juriaans, de laatste als president van de vereniging van oud-leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam spraken daarna woorden van waardering jegens de overledene. De schoonzoon van de verscheidene, de heer Regbers, die de aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstelling, noemde zijn schoonvader een markante persoonlijkheid. Onder de tonen van het Andante uit de Vijfde Symphonie van Tsjaikofski daalde daarna de kist met het stoffelijk overschot. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. (Verkort weergegeven) Taal. Wat „Een Lezeres" in Haarlems Dagblad van Dinsdag j.l. naar aanleiding van een aankondiging van de Rijkskweek school te Haarlem opmerkt, is wel zeer juist en zal worden onderschreven door allen die het goed menen met ons Neder lands. Immers ongedisciplineerd taalgebruik is aan de orde van de dag en moet zeker worden tegengegaan door een instituut als de Nederlandse Rijkskweekschool. Het hanteren van een woord uit een vreemde taal (al of niet vernederlandst), voor welk woord geen Nederlands equiva lent aanwezig is en welks vertaling in het Nederlands gewrongen, mal of zelfs onmogelijk is, zal uiteraard bij niemand bezwaar ondervinden. Het vervangen van het zeer goede Ne derlandse woord „begint" door het woord „start", als geschiedde in genoemde aan kondiging, lijkt mij weinig fraai. Of is het mogelijk de bedoeling het Nederlands langzaamaan te doen verdwijnen en een plaats te bezorgen bij de afdeling dode talen? Haarlem J. F. BOOKELMAN Ondergetekende Adres te verklaart zich bereid toe te treden tot de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding: als lid tegen een jaarlijks bedrag van (minimum 2.50 per jaar) als contribuant tegen een jaarlijks bedrag van (min. lp. jaar) Dit bedrag zal worden voldaan: per giro (postgiro 26000, t. n. v. Koningin Wilhelmina Fonds, Amsterdam) per kwitantie (deze wordt binnenkort aangeboden) de1954 Handtekening, Dit formulier kan ook gezonden worden aan het K.W.F. afd. Haarlem, per adres U.V.V., Stadhuis. LONDEN (United Press) Koningin Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh zullen op 25 October de opening bijwonen van het vijfdaagse Italiaanse filmfestival. Een aantal Italiaanse sterren en autori teiten zullen het festival, waarop nog niet in Engeland vertoonde Italiaanse films hun Britse première zullen beleven, opluiste ren. De 58-jarige Britse filmproducent Sir Michael Balcon heeft de internationale filmprijs „de gouden lauwerkrans" voor 1954 gekregen op grond van zijn „conse quente bijdrage lot wederzijds begrip en goodwill onder de volken der wereld door de productie van films van bijzonder ar tistieke waarde". Vorig jaar werd de prijs, die door de Amerikaanse producent David O'Selznick werd ingesteld, ook aan een Engelsman, namelijk Sir Alexander Korda, toegekend. Als onderdeel van de uitwisseling, voor zien in het Frans-Nederlands cultureel accoord, zullen op 21 Juni twee Neder landse actrices en drie Nederlandse acteurs voor een week naar Parijs vertrekken. Het zijn Henni Orri van het Vrije Toneel, Lies Franken van de toneelgroep Theater, Maxim Hamel van de Nederlandse Come- die, Frans 't Hoen van de toneelgroep Puck en Wim Hoddes van het Rotterdams Toneed. De culturele attaché bij de Nederlandse ambassade te Parijs, de heer Robert de Roos, heeft het programma te Parijs voor de Nederlanders samengesteld. De Franse regering zal hun verblijf in de Franse hoofdstad betalen, de Nederlandse regering betaalt de reis en geeft onze landgénóten een zakgeldje. Op de deze week te Gouda gehouden jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlandse organistenvereniging, werd er door de voorzitter, George Stam, direc teur van het Amsterdamse Conservato rium, op gewezen dat er hard wordt ge werkt aan de verbetering van de sociale positie van de kerkmusicus. Dit jaar orga niseert de vereniging een grote confe rentie in de Nieuwe Kerk tc Amsterdam, die gewijd zal worden aan de kerkmuziek. Het Nieuwe Kerkkoor onder leiding van cantor Gerard Kremer en de Haarlemse organist Klaas Bolt zullen de muzikale verzorging voor hun rekening nemen. De officier van justitie bij de Zutphense rechtbank heeft een jaar gevangenisstraf gevorderd tegen de apotheker C. uit De venter, die terecht moest staan wegens oplichting. De man zou onjuiste gegevens hebben verstrekt aan het Algemeen Zie kenfonds „Deventer en Omstreken". Dat bracht hem, volgens de tenlastelegging, alleen in December 1952 2693,60 op, ter wijl hem slechts 830,82 toekwam. De malversaties zouden zich echter over een veel langere periode hebben uitgestrekt. Men schat het totaal, dat C. zich ten na dele van het ziekenfonds heeft toegeëigend, op ongeveer vijftigduizend gulden. De raadsman, mr. dr. Schoemaker, vroeg vrijspraak, subsidair ontslag van rechts vervolging op juridische gronden. Zowel de officier als de verdediger wezen op de gebrekkige controle van de zijde van het ziekenfonds. „Het controlesysteem was geen systeem en geen controle", aldus de raadsman, „en dat degradeert de oplich ting tot een op schrift gestelde leugen". Vrijdag arriveerde per K.L.M.-toestel uit Engeland op Schiphol de Engelse minister van Defensie, veldmaarschalk Lord Alexander van Tunis, die op uitnodiging van de Nederlandse minister van Oorlog, ir. C. Staf, een tweedaags bezoek aan Nederland brengt. Na de aankomst op Schiphol inspecteerde Lord Alexander (rechts, in burger), de erewacht. Naast hem. met hoed minister Staf. Coornhertlyceum Haarlem Na voortgezet examen slaagden voor het eindexamen-Gymnasium, diploma B: de heren G. Croese en Joh. Douwes en voor het eindexamen-Gymnasium, diploma A: mejulfrouw J. A. Mazee en H. Scheffener. Da-Costa-kweekschool Geslaagd voor het eind-examen van de Da Costa-kweekschool de heren J. Bakker, A. D. Broekhuizen, H. de Haan, H. H. Ktihlemeier, T. Rippen en F. L. Wismeyer, allen te Haarlem. Rijkskweekschool voor onder wijzers, Haarlem Voor het eindexamen zijn aan de Rijks kweekschool geslaagd de heren: W. Fran sen, J. Hogervorst, H. Knol, N. Max, S. de Vries, allen te Haarlem en J. de Haas te Santpoort. ADVERTENTIE Op 11 Juni 1254 verleende Graaf Willem II Rooms koning, de stadsrechten aan Alk maar en dit feit is gisteren feestelijk her dacht met een Middeleeuwse maaltijd in de stedelijke muziektuin, waarbij niet al leen de vroedschap en vertegenwoordigers uit de burgerij, doch ook de graaf en de gravin met hun gevolg van edelen hebben aangezeten. De grond van het park was bezaaid met rosmarijn, naar de in die jaren gebruikelijke gewoonten en het maal be stond uit een aantal soorten groenten, die evenwel niet vergezeld gingen van aardap pelen, doch van brood. Het bestek bestond slechts uit mes en lepel, daar de vork in de dertiende eeuw een onbekend instru ment was en men er angstvallig voor ge waakt had zich aan anachronismen schul dig te maken. Zo werd de muziek tijdens de maaltijd dan ook verzorgd door een luitspeelster, terwij] een hofnar voor enigs zins boertig vermaak zorgde. Deze maaltijd, die gevolgd werd door een tuinfeest, vormde het slot van een meer officiële herdenking, waarbij aan het voor malige hoofdkwartier van graaf Willem II, het Koning Willemshuis aan de Pieterstraat namens de historische vereniging Oud- Alkmaar een krans was gehecht. Namens het gemeentebestuur heeft burgemeester mr. dr. H. J. Wytema vervolgens een ge- donksteen onthuld aan het geboortehuis van Cornelis Dekker, alias Bontekoe, aan het Verdronkenoord. Bontekoe, die in de 17e eeuw een vermaard geneesheer was, een man, die het op jeugdige leeftijd reeds wist te brengen tot. professor te Frankfort aan de Oder, stond bekend als de „thee dokter". Zijn verdienste is namelijk ge weest. dat hij de Europeanen het gebruik van dit „geurich kruyd" heeft geleerd. De gemeente Alkmaar heeft het aanbrengen van een gedenksteen aan dokter Bontekoe's geboortehuis gezien als het inlossen van een oude ereschuld. „Kanker is een dodelijke en walgelijke vijand en een vijand, waartegen men op zijn hoede moet zijn, maar ik ben er van overtuigd, dat minstens even veel mensen sterven door de angst voor kanker als door de kanker zelf". Dat schrijft Edna Kaehele in haar boek „Durf te leven met kanker", dat enkele maanden geleden in een Nederlandse vertaling verscheen. Edna Kaehele is een Amerikaanse moeder van vier kinderen, die zes jaar geleden van specialisten te horen kreeg, dat zij nog maar zes maanden te leven had met het kankergezwel dat haar lichaam had aangetast. Edna Kaehele leeft nog steeds, ze schrijft en zij houdt er een hondenkennel op na en toch is zij niet genezen. „Medisch gesproken ben ik niet eens een stilstaand geval", schrijft zij. „Ik heb nog altijd een actief gezwel, maar ik leef ermee en ik zou willen dat vele van mijn medemensen hetzelfde bereikten". Kanker is geen nieuwe ziekte, integen deel. Maar hij werd in deze tijd ontmas kerd en dat had weer ten gevolge dat er een soort paniek ontstond, die voor een groot deel berust op het feit dat men er weinig of niets van afweet. Intussen is het een vaststaand feit, dat deze ziekte zich snel uitbreidt, een ieder weet uit eigen kring gevallen te noemen van mensen die eraan stierven of die er aan lijden. Maar in laboratoria over de gehele wereld wer ken tezelfdertijd vele medici en andere deskundigen koortsachtig om de oorsprong van deze ziekte op te sporen en een af doend bestrijdingsmiddel samen te stellen. De kanker kost millioenen, milliarden zelfs. Want men werkt met kostbare instrumen ten en met kostbare stoffen, waarvan ra dium momenteel het belangrijkst is. Vijf jaar geleden werd in Nederland, op 31 Juni 1949, het Koningin Wilhelmina- Fonds opgericht. In die vijf jaren is het Fonds een nationaal bezit geworden. Ieder een weet, dat het de kankerbestrijding ter hand heeft genomen en iedereen kent het embleem: de met een degen doorstoken kreeft, in rood uitgevoerd. En iedereen heeft ongetwijfeld wel eens wat gegeven voor dit werk, want het Fonds heeft dank zij die gaven in de vijf jaren van zijn be staan veel tot stand kunnen brengen. Niet alleen konden zeer dure instrumen ten worden aangeschaft, maar men heeft het werk ook landelijk kunnen organiseren. In Mei van het afgelopen jaar werd de Landelijke Organisatie voor de Kanker bestrijding opgericht, gevormd door het Koningin Wilhelmina Fonds, Het Neder landse Kankerinstituut, het Rotterdams Therapeutisch Instituut en de vijf Univer sitaire Kanker Centra. Daarnaast verrezen er vele sub-centra. Belangrijke subsidies aan wetenschappelijke werkers konden Bij de opening van de radio-therapeutische afdeling te Amsterdam was ook mej. Geldens, secretaresse van Prinses Wilhelmina, aanwezig. De voorzitter van het Nederlandse Kanker instituut legt haar de werkwijze van de rotatiebestraler uit terwijl professor Jongkees met belangstelling meeluistert. worden verleend en het onderzoekwerk kon met kracht worden gesteund. Ook is men bezig met het scholen van verpleeg sters voor de nazorg van kankerpatiënten en die tevens waardevolle gegevens voor het onderzoek zullen verzamelen. In het afgelopen jaar heeft het Wilhelmina Fonds ongeveer drie millioen gulden besteed, ter wijl tegelijkertijd gelden opzij werden ge legd voor grote investeringen die mettertijd zullen volgen. Zo is binnen afzienbare tijd een bedrag van twee millioen gulden nodig voor de uitbreiding van het instituut te Rotterdam. De instituten moeten bovendien de zeker heid hebben dat zij hun werk kunnen blij ven voortzetten, zonder dat er een finan ciële kink in de kabel komt. Jaarlijks heeft het Fonds anderhalf millioen gulden nodig voor de instandhouding van zijn werk, dat is ongeveer 15 cent per Nederlander. Er zal geen mens zijn, die dat te veel kan noemen. Uiteraard is dit een statistisch getal, waarmee men voorzichtig moet zijn, want niet iedereen geeft vijftien cent. Daarom is het beter om het zekere voor het onzekere te nemen en méér te geven. Daartoe wordt men binnenkort in de gelegenheid gesteld. Van 14 Juni af zullen leden van het U.V.V., waarin acht grote vrouwenorganisaties samen werken en dat als werkcomité optreedt voor de afdeling Haarlem van het Koningin Wilhelmina Fonds, huis aan huis de toegezonden invulformulieren ophalen. Het is niet de bedoeling dat het geld meteen wordt meegegeven, maar dat U zich laat noteren als lid, tegen een minimum van een rijksdaalder per jaar, of als contribuant, tegen minimaal één gulden per jaar. Medewerking van het hele volk is nodig en wel om een droeve reden helaas. Want Nederland staat op het lijstje van het aantal sterfgevallen per land, waarbij kanker de doodsoorzaak is, het hoogst genoteerd. Van iedere zes sterfgevallen in ons land, is er één gevolg van kanker. Het Koningin Wilhelmina Fonds is dus bittere noodzaak. En zo is het ook met Uw kleine of Uw grote bijdrage. Ten bewijze van het feit dat het kankeronderzoek, in tegenstelling tot de veronder stelling van velen, al tamelijk oud is, moge dienen, dat reeds in 1855 een werk van de geleerde Virchow verscheen over cellulaire pathologie, dat nog steeds als basis dient voor de kennis van deze ziekte. De ontwikkeling van de medische apparatuur sinds 1909 heeft vervolgens een intensievere be studering van de verschijnselen van kan ker mogelijk gemaakt. Reeds in 1913 werd het Nederlands Kankerinstituut te Am sterdam geopend op initiatief van de uit gever De Bussy, waaraan in de loop der tijd talrijke bekende medici verbonden zijn geweest. In 1948 bestemde Koningin Wilhelmina de gelden, die ter gelegenheid van Haar 50-jarig Regeringsjubileum wer den ingezameld, voor de bestrijding van de kanker.Aldus werd in 1949 het Koningin Wilhelmina Fonds opgericht. Met het Ne derlands Kankerinstituut werd een over eenkomst getroffen, waarbij de eerste de inzameling van de benodigde jaarlijkse gelden aan het Fonds overliet. Als symbool koos het Fonds zich de kreeft, met zijn gruwelijke scharen, die iedereen, die haar benadert, belagen. Vol gens de Griekse fabelleer werd de kreeft door Juno afgezonden op Heracles, toen deze strijd voerde tegen de slang van Lerna. Bovendien kennen wij de Kreefts keerkring op het Noordelijk halfrond; deze keerkring heet in het Engels Tropic of Cancer, en cancer is weer de moeder van het woord kanker. tiij de Uitgeverij W. P. van Stockum Zoon is verschenen „Durf te leven met kanker", van de hand van Edna Kaehele. Voor deze uitgave werd het advies inge wonnen van de Centrale Commissie voor de Kankerbestrijding. Edna Kaehele is een Amerikaanse moeder van vier kinderen, die zelf op een dag nu zes jaar geleden te horen kreeg dat zij aan kanker leed. De specialisten gaven haar nog een levensduur van zes maanden. Het boek beschrijft hoe zij. na een aanvankelijke crisis, de weg terugvond naar een gewoon daags bestaan, waarbij de gedachte aan haar ziekte niet ieder ogenblik haar doen en laten beheers te. De schrijfster vertelt van de lange reeks behandelingen die zij onderging en knoopt daar tegelijkertijd een algemene beschou wing van levens-philosoferende aard aan vast, waarbij zij voortdurend de klemtoon legt op de macht van de geest. De macht om zich niet te laten overmannen door een ongemotiveerde angst voor deze ziekte, de macht om zich boven de zogenaamde „kan- kerhysterie" te stellen en de feiten te nemen zoals ze zijn. Dit is een standpunt dat in psychiatrische kringen ongetwijfeld bijval zal vinden. Het aantal ziekten, be vorderd door zelfsuggestie, is nog steeds zeer groot. Er is natuurlijk een verband lussen dit verschijnsel en deze tijd, waar in zich meer dan vroeger het geval was neurosen voordoen. „Durf te leven met kanker" is een nuchter boek, dat geen valse hoop op genezing wil wekken, maar alleen een weg wil wijzen hoe men zich het best, als kankerpatiënt, door het leven kan slaan. Het boek toont dan tevens aan, dat met een dergelijke nuchtere houding alle hoop nog niet verloren is. Edna Kaehele leeft nog steeds, zij schrijft veel en houdt er een hondenkennel op na. Zij zegt uit drukkelijk dat zij niet genezen is, maar dat zij een weg heeft gevonden om haar ziekte te aanvaarden. Daarvan heeft zij op in nemende wijze overtuigend getuigenis af gelegd, een eerlijke getuigenis. H. L. L. Een van de kostbaarste apparaten in dienst van de kankerbestrijding, de rotatiebestra ler in het Radiologisch Instituut te Amsterdam..

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5