s JAN VAN DER PIGGE t Haagsche Comedie vertoonde „Caesar en Cleopatra" I Kort en bondig I VADERDAG Hi He gom ^Brieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 aStraw verloor van Piscator Holland Festival GESCHENKENDAG SIGAREN: SIGARETTEN: ROOKARTIKELEN: Finse volksdansers gaan in Haarlem optreden Fr. van Reysen voorzitter R.K. Middenstandscentrale Haarlemse politie won Leidse schermwedstrijd Speeltuinen gaan Vader Klarendag vieren Muzikale sprookjes Leerlingen van Haarlems Muziekinstituut Mejuffrouw M A. Gunning sprak over het M.A.I -werk Kindertekenschool voor de Haarlemse jeugd Gevallenen uit de oorlog worden Zaterdag herdacht Alcoholbestrijding bij het snelverkeer Van Waver en's Graanhandel Verlaging leges voor paspoorten gevraagd Orgelconcert Grote Kerk Eerste „extra-emigranten" naar Amerika vertrokken Bus van BPM botste tegen truck; dertien gewonden Bromfietser aangereden Politiehond beet verkeersovertreedster Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 16 JUNI 1954 Het Haagse gedeelte van het Holland Festival is gisteravond met een opvoering van „Caesar en Cleopatra" van Shaw in de Koninklijke Schouwburg begonnen. Na af loop daarvan ontving het bestuur van de stichting ter organisatie van deze reeks kunstmanifestaties de leden van het spe lende gezelschap en vele andere genodig den in het' Palace Hotel te Scheveningen. waar voorzitter mr. H. J. Reinink een korte toespraak hield. Hij wees erop. hoezeer men tegemoet was gekomen aan in vorige jaren geuite critiek, dat er te weinig aan dacht aan de dramatische kunst zou zijn besteed: zowel in Amsterdam als in Den Haag is ditkeer het Holland Festival met voorstellingen door eerste krachten van het Nederlandse toneel geopend. Het is echter heel moeilijk om iedereen tevreden te stel len, want wij beluisteren reeds talrijke op merkingen, waarin dit werd uitgelegd als een onbeleefdheid jegens de vertegen woordigers van buitenlandse mogend heden, die bij deze officiële gebeurtenissen acte de présence hebben gegeven Wat intussen tevredenheid betreft: de vertoning van ..Caesar en Cleopatra" door de Haagse Comedie gaf daar al bijzonder weinig aanleiding toe. hoezeer de mede werkenden zich ook hebben ingespannen. Om te beginnen is dit uit 1899 daterende „historisch spel in twee gedeelten" van G. B. Shaw (door Bert Voeten haarscherp vertaald) een nogal vervelend stuk. De grapjes, die het aantrekkelijk moeten ma ken. haalt men er bij lezing gemakkelijk uit en de opvoering kan daar weinig of niets aan toevoegen. De voornaamste bete- kenis ervan maakt trouwens tevens, dat de waarde allang overtroffen is: Shaw heeft immers met dit spel vol anachronismen, die de hooggeprezen ..vooruitgang van onze beschaving" betrekkelijk maken, de weg gebaand voor een humoristische behande ling van de grote figuren en momenten uit de geschiedenis. Zijn eveneens nagestreefde poging om Shakespeare te verbeteren is echter aller minst geslaagd, al beweren sommigen dat Caesar de belangrijkste mannenrol ge* noemd moet worden, die sinds Koning Lear geschreven werd. Het heeft weinig zin om over de bedoelingen van deze creatie te redetwisten. Men kan het in ieder geval eens zijn met de uitspraak van Shaw, dat de wereld er gelukkiger aan toe ware, in dien meer dictators op zijn Julius Caesar hadden geleken. Wat hier ook van zij, men wordt meer getroffen door de beminne lijkheid der menselijke zwakte in dit por tret, dan overtuigd door de beoogde grootheid van deze dadenmens, wiens di plomatieke begaafdheid en strategische in zichten raak getekend werden. De voorstelling werd geregisseerd door Erwin Piscator. de grote man van het Duitse expressionisme, die jarenlang in New York de Dramatic Workshop heeft ge leid en wiens werkwijze men hier te lande reeds door zijn curieuze montering van „Androcles en de leeuw" kon leren ken nen. Volgens een notitie in het programma zou hij bij zijn enscènering hebben ge streefd naar een voortzetting en vervolma king van de denkbeelden, die daaraan ten grondslag hebben gelegen. Een voortzetting was het inderdaad, een vervolmaking geenszins, integendeel. Ook nu weer die borden met opschriften, citaten uit Shaw's voorwoord en alternatieve proloog, die later telkens met andere doeken bespan nen werden om als zetstukken te dienen voor een décor, dat met beeldprojecties werd aangevuld. Alle changementen ge schiedden bij open doek door in uniformen gestoken leden van het technisch perso- ADVERTENTIE Een rijke collectie, afgelagerde sigaren staat te Uwer beschik king. Kisten en dozen van 5, 10. 25 en 50 stuks. Dozen en tins van 50 stuks. Alle pakjes worden afgeleverd in speciale Vaderdag-Verpakking. Tabakspijpen en Aanstekers met wereldnaam en vele andere Accessoires. Bezoek onze Toonkamer. Grote Houtstraat 81 - Haarlem Denk ook aan grootvader mTTTTTTTTTTTTTTTTTnTfTTTT neel. Het was de hele avond een soort groteske verhuispartij op die manier, waar bij de dramatische kroniek Shaw volgde de Duitse historicus Mommsen zoals Sha kespeare destijds Holinshed op hinder lijke wijze totaal versnipperd werd. Bij „Androcles" had deze methode in derdaad enige zin, omdat in dat stuk de argumenten hoofdzaak zijn. Maar deze „heroieke comedie" vraagt sfeer en die ontbrak volkomen, al bereikte de décor ontwerper Gustav-Adolf Stripling (vooral met zijn enorme katten!) soms opmerke lijke resultaten. De monoloog bij de sfinx, onmiddellijk volgend op de door Gijsbert Tersteeg zeer doeltreffend gesproken pro loog van Ra. kreeg zo'n ontstellende nuch terheid, dat het tot het vierde bedrijf duur de voor men werkelijk iets van belangstel ling begon te voelen. Het was een avond van. wat men populair noemt, veel „kouwe drukte". Laten wij de mogelijke opsomming van gedétailleerde bezwaren vervangen door de conclusie, dat de Engelse spiritualiteit te gen deze Duitse aanpak niet bestand was. Trouwens: décors moeten een dienende functie vervullen en niet, zoals nu, de hoofdrol spelen. Dat Mvra Ward (kinder lijk overmoedig, vrouwelijk geraffineerd, gevaarlijk charmant, fel in haar bereke ning) en Cees Laseur (vaderlijk goedmoe dig en ondanks de pacifistische denkbeel den volledig de zijn omgeving imponeren de heerser en veroveraar) er ondanks deze tegenwerking van alle kanten toch in slaagden ons zo nu en dan te boeien en een soort lijn in de voorstelling te handhaven, kan ons slechts bewondering inboezemen. Men mag daarbij bedenken, dat zij het onder andere regie wellicht zodanig had den gedaan, dat er ook iets van in de her innering zou achterblijven. Zoals reeds ge zegd werd: eigenlijk was alleen het vierde bedrijf de aan deze vertoning bestede moeite en kosten waard, mede dank zij Shaw, die zich hierin ondanks alles toch als een geniaal toneelschrijver liet ken nen. Van de talrijke andere medewerkenden moet met bijzondere waardering in c!e eer ste plaats de strakke, onheilspellende huis meesteres Ftatateeta van Annie Leenders worden genoemd. Verder lieten vooral Johan Valk, Pim Dikkers, Frans Vorstman, Gijsbert Tersteeg (nu als Egyptisch opper bevelhebber) en Coen Flink merken, dat het met aan de bezetting lag, dat deze avond zo buitengewoon teleurstellend ver liep. Charley Nal'oach mag bij deze op somming niet vergeten worden: hij was een heel natuurlijke Ptolomeus, de jonge koning. Jurriaan Andriessen schreef de hier en daar benodigde muziek. DAVID KONING Baonopstekkersnaar Denemarken In ons blad van Maandag maakten wij melding van het volksdans Leest in de Vleeshal, en wij berichtten dat daar èèn Haarlemse groep aan deelnam. Het waren er echter acht. Deze avond werd geduren de drie maanden voorbereid door de leiders H. Honhof, H. Kruijt en H. van de Wa teren, onder auspiciën van de Federatie van Volksdansgroepen: Deze Federatie zal op 27 Juli een groep jonge Finse volksdan sers te gast krijgen uit het plaatsje Var- schauw. Het ligt in de bedoeling dat deze groep in Haarlem verscheidene uitvoe ringen geeft, waardoor de medewerking gevraagd zal worden van de Stichting „Haarlems Bloei". Wat later, op 8 Augus tus, vertrekt de Haarlemse groep de Baonopstekkers", onder leiding van de heer Van de Wateren voor een tiendaags verblijf naar Aarhus in Denemarken. Zij zullen daar de gast zijn van een Deense groep, die het volgend jaar naar Haarlem zal komen, cm op haar beurt hier haar kunnen te tonen. Dinsdagavond werd in café-restaurant Brinkmann in Haarlem de jaarvergadering van de R.K. Middenstands vereniging in Haarlem gehouden. De vergadering had een vlot verloop. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Fr. van Reysen als voorzit ter gekozen. De bestuursfuncties zullen vervuld worden door de heren L. van Ber- kel en B. N. Alders. De heer J. Nederstigt had zich niet herkiesbaar gesteld. De traditionele schermwedstrijd om de E.H. Tenckinck-beker tussen de Leidse en Haarlemse politie, welke gisteren in Leiden werd gehouden, is met 10-6 gewonnen door de Haarlemse équipe, bestaande uit de heren G. J. Endlich. E. Hoitslag, E. Wiel- draayer en J. Bax. De beker werd uitge reikt door de commissaris van politie in Leiden de heer R. J. Meijer. Zaterdag zullen de meeste speeltuinen in Haarlem de Nederlandse speeltuindag vieren, of de. Vader Klarendag. Immers, de naam Vader Klaren, de man, die de eerste speeltuin in Nederland stichtte, is bijzonder nauw verbonden aan dit mooie jeugdwerk. Enkele tuinen, zoals bijvoorbeeld Ooter- kwartier, hebben het feit reeds gevierd, maar de meeste tuinen, hijsen toch pas Zaterdag 19 Juni de vlaggen om de speel tuindag met een groot feest te vieren. „De Glasblazers" hebben daarbij een clown uitgenodigd, die de kinderen onge twijfeld zal vermaken. Het feest op deze tuin, dat bestemd is voor allen, die lid zijn, begint om half drie en zal omstreeks vijf uur afgeopen zijn. Ook de speeltuinvereniging „Willen Is Kunnen" zal Vader Klaren op passende wijze herdenken. Hier wordt het feest op Zondag gehouden en dan zullen de kinde ren in optocht naar de tuin aan de Oude- weg trekken, waar de kinderspelen om on geveer kwart voor drie zullen worden on derbroken door de komst van de Haar lemse burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre- mers, die een handgeknoopt kleed zal ont vangen. Des avonds worden de festiviteiten be sloten met een bal voor de ouderen. Op een zonnebrilshow in Chicago was ook dit montuur, de „French Touch" gedoopt, te bewonderen. De glazen, verbonden door een fijn gouden montuur hebben een druppelvormdie, sterk vergroot, de contouren van de ogen volgen. De 115de leerlingenuitvoering van Haar lems Muziekinstituut had Dinsdagavond plaats in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw onder grote belangstelling. Een beurt van optreden kregen piano- leerlingen van Jac. Bonset, Nico Hooger- werf senior en junior en Frieda Hooger- werf. Verder lieten zich horen leerlingen uit de klassen van Joh. Vierveyzer. Jan Plas en Gerda Brands voor respectievelijk viool, cello en blokfluit. Het was voor al len een gewichtig moment nu eens te mo gen tonen voor een talrijk publiek hoe ijverig men gestudeerd had. Zoals altijd waren er enkele uitblinkers, of jongelui die het thuis en op les wel eens beter ge daan hebben, maar niemand verliet onge troost het podium, want hartelijk applaus was er voor elke prestatie. Met genoegen hebben wij geluisterd naar een Air van Puroell, dat op een blokfluit heel aardig klonk. Een cello-sonate van Willem Defesch hield stellig goede belof ten in. Van'bijzonder belang waren de samenspelnummers, waarbij het er op aan komt het rhythmisch evenwicht niet te versforen en zich ook in andere opzichten aan te passen. Dit geldt evenzeer voor het vierhandig pianospel, voor de combinaties blokfluit-piano, viool-piano en cello-piano, als voor de normale pianotrio-bezetting. Voorbeeldig was de wijze waarop de pia niste in een Miniatuur-trio van Gurlitt het stelletje stevig bij elkaar hield. Een extra programmanummer was het vertelde en op piano gespeelde sprookje van Roodkapje, vrijmoedig vertolkt door negen leerlingen. Menigeen in de zaal heeft zitten griezelen, toen Roodkapje aan de wolf de fatale vraag stelde: „Grootmoeder, waarom hebt u toch zulke grote tanden!" en wat er daarna gebeurde. Wat een tra gedie! En dan zoals het hoort in de „eeuw van het Kind" door de jeugd verteld aan de volwassenen. En nu men toch in sprookjesland verwijlde, kwam tot besluit „Sneeuwwitje" het Pianoconcert in A van Ditters von Dittersdorf interpreteren met begeleiding van het Jeugdorkest, on der leiding van Jan Hoeben. Een dreumes van een paar turven hoog hoe krijgt zij het met haar kleine handjes op het kla vier voor elkaar! We zullen het er maar op houden dat het geheel een sprookje was, want in sprookjes is alles mogelijk. JOS. DE KLERK. Dinsdagmiddag heeft de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging ter be hartiging van de belangen der jonge meis jes in het Sterhuis aan de Nieuwe Gracht een ledenvergadering gehouden onder lei ding van mevrouw M. Th. Bierens de Haan- Waller. Het jaarverslag 1953 maakt mel ding van de vorming van de commissies voor propaganda. Sterhuis, ledenhulp, in lichtingen en bemiddeling, geestelijke ach tergrond en financiën. In het verslagjaar steeg het aantal leden tot 133. Het aantal bedden, dat in het Sterhuis voor vaste be woonsters beschikbaar was. was 9. In de loop van 1953 hebben 15 meisjes er gebruik van gemaakt, waarvan 14 met en één zon der pension. Er waren in dat jaar 165 pas santen. waarvan 45 buitenlandse. Er wer den 3700 maaltijden verstrekt, bijna een derde meer dan in 1952. Na 'de pauze sprak mej. M. A. Gunning van het Maatschappelijk Advies en Inlich tingen Bureau in het Centraal Station te Amsterdam over ..Het werk op een M.A.I.- hureau, in het bijzonder de bemiddeling, informatie en vacantie-adressen in het bui tenland". Op een dergelijk bureau kunnen meisjes, die onbekend zijn met de stad, waarin zij komen, adressen krijgen voor kamers, maar zij kunnen daar ook worden ingelicht over bijvoorbeeld clubs en. cursussen. Doch men verstrekt, op een M.A.T.-bureau ook buiten landse adressen voor die meisjes. die enige tiid naar het buitenland willen. De inlich tingendienst informeert dan eerst naar de werkgeefster, maar wanneer het meisje eenmaal in een gezin geplaatst is, wordt ook vaak naar haar gedrag geïnformeerd, om de verhoudingen zo goed mogelijk te doen zijn. Het komt een enkele maal wel eens voor. dat meisjes wanneer een bepaald adres is afgekeurd er toch heen willen. Men probeert daarom steeds de ouders zelf te waarschuwen, wanneer een adres onge schikt is bevonden, zodat het M.A.I.-bu reau dan geen verantwoordelijkheid meer heeft. Mejuffrouw Gunning vertelde, dat lang niet alle meisjes alleen maar voor het leren van een vreemde taal naar het bui tenland gaan. Zij willen daarbij tevens hun avonturierslust botvieren. Wanneer uit een gesprek op het M.A.I.-bureau blijkt, dat dit laatste de voornaamste reden voor een bezoek aan het buitenland is, dan wordt de meisjes onder ogen gebracht, dat zij zich terdege van hun gedrag bewust mcTeten zijn, aangezien men in het buitenland hun gedragingen ziet als die van het gehele Nederlandse volk. Wanneer blijkt, dat een meisje volslagen onbekend is met de taal, die zij in het bui tenland wil leren, dan wordt haar aange raden. eerst een korte cursus te volgen om enigszins met de taal op de hoogte te ra ken. De praktgk heeft bewezen, dat dit in derdaad een goede methode is, omdat het meisje dan meer zelfstandig in het buiten land kan optreden. Wanneer men voor een cliënte een bui tenlands gezin zoekt, houdt men niet alleen rekening met de godsdienst, maar ook met het niveau van het ouderlijk gezin, om te voorkomen, dat het meisje zich later thuis niet meer kan aanpassen. Tenslotte zij nog vermeld, dat verschil lende landen geen meisjes beneden achttien jaar opnemen. Onder leiding van de Haarlemse Ouder raad zal een proef worden genomen met een kindertekenschool, waar kinderen van vijf tot 14 jaar onder bevoegde leiding kunnen leren tekenen en schilderen. De leiding is toevertrouwd aan de kunstenaar H. de Vries, die reeds jaren elders op dit gebied werkzaam is en die op een bijeen komst met de Ouderraad en de ouder commissies van de Haarlemse openbare scholen, het nut en het belang van dit soort lessen heeft uiteengezet. Het doel van de lessen is in de eerste plaats de kinderen door eigen werkzaamheid te leren onderscheiden wat werkelijk kunst is en wat niet. Voorlopig wordt begonnen op twee plaatsen, namelijk voor Haarlem- Noord in de Linnaeusschool en voor Haar lem-Zuid in de Montesourikleuterschool. De eerste les wordt Zaterdagmiddag gegeven. Koningin Juliana heeft Dinsdagmorgen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in het Sportpark te Hilversum. Twee meisjes boden haar daar een origineel bloemstuk aan, bestaande uit een staaf, met „mokken" die als bloemenvaasjes dienden, Zaterdagmiddag om drie uur zullen de leden van de Worlcl Veterans Federation de gevallenen over de gehele wereld herden ken. Overal zal een boodschap van de voor zitter van deze federatie worden voorge lezen en kransen worden bij oorlogsmonu menten gelegd. In Haarlem zal ook een plechtigheid worden gehouden en wel bij liet monument aan de Dreef. Deze plaats is gekozen, omdat er in de gemeente geen oorlogsmonument is. De Nationale Reserve verleent medewerking door het betrekken van een erewacht. In het jaarverslag over 1953 van de Haarlemse commissie van de Vereniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer deelt de secretaris-penningmeester de heer G. Nijmeijer mee, dat behalve de ver spreiding van platen in garages, wacht kamers, vervoermiddelen, bureaux van po litie enzovoort, opnieuw een speciale actie week werd gehouden, waarbij in het me rendeel der winkels in drukke winkelstra ten in de binnenstad een propaganda- plaat werd opgehangen. Op het Houtplein werd gedurende die week de VAS-zuil met een autowrak geplaatst. Tot besluit van de actie werd met een geluidswagen door de stad gereden. De secretaris merkt op, dat het gebruik van alcohol tijdens deelname aan het ver keer nog steeds een probleem vormt. Van de onvoorwaardelijke veroordelingen op grond van overtredingen van de Wegen verkeerswet speelde bij 85"'<> van de ge vallen de alcohol een rol van betekenis. Dit cijfer wijst uit, dat het werk van de VAS niet alleen nog lang niet overbodig is, maar zelfs dringend noodzakelijk. In 1954 hoopt de commissie zich dan ook met nog grotere activiteit aan zijn taak te wijden. in de Dinsdag gehouden vergadering van Van Waverens's Koninklijke Graanhandel N.V. te Haarlem is besloten van het winst saldo van 181.642 een bedrag van 96.421 aan te wenden voor vervroegde afschrij ving van het pand te Emmeleroord. Het restant van 85.221 is als volgt verdeeld: 6"/o dividend op prioriteitsaandelen 1.212; 6".'n dividend op cumulatieve preferente aandelen 14.160; 6%> dividend op gewone aandelen 69.849. Meegedeeld wordt in het verslag over 1953, dat de import van bui tenlandse voedergranen tot einde Juli in handen bleef van de overheid. Met ingang van Augustus heeft men de graanimpor- teurs in de gelegenheid gesteld voeder- granen zelfstandig te importeren. Hoewel dus thans sprake is van vrije import, valt over deze vrijheid nog veel te zeggen. De binnenlandse oogst was over het alge meen kwantitatief en kwalitatief bevredi gend. De export van fijne zaden en peul vruchten ontwikkelde zich in het afgelo pen jaar bevredigend; speciaal wat de fijne zaden betreft was dit mede te danken aan een vereenvoudiging van de exportvoor schriften, waardoor het bedrijf de afzet in bepaalde gebieden kon vergroten. De land zaken in Argentinië ontwikkelden zich gunstig; door het vrij komen van graan- import hier te lande nam de samenwerking met andere Argentijnse ondernemingen in belangrijke mate toe. De heer W. Mensink (Arbeid) heeft in zijn kwaliteit van lid van de Haarlemse gemeenteraad aan het college van B. en W. vragen gesteld over verlaging van leges voor paspoorten. Hij herinnert aan de mededeling, dat van rijkswege voor pas poorten slechts f 2.50 aan rechten zal wor den gevorderd. Is het college van B. en W. van mening, dat het nog gerechtvaardigd blijft de be paling te handhaven, dat voor de be moeiingen van de gemeente terzake van de afgifte van een paspoort voor het bui tenland of voor een verlenging daarvan f 2.50 leges aan de gemeente verschuldigd is? Is het college niet van mening, dat dp gemeentelijke leges van f 3 voer een bewijs van Nederlanderschap, dienende als reis- paipier, thans verlaagd dient te worden? Is het college, aldus de derde vraag van de heer Mensink, voornemens het zijne te doen om te bevorderen, dac eventuele verlaging van deze leges tot stand komt? Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag des mid dags van 3 tot 4 uur, door George Robert luidt: 1. Fantasia super: „Komm, heiliger. Geist, Herre Gott", J. S. Bach; 2. Concert A gr. t. (Largo, Allegro, Menuet, Fuga) G. H. Han del; 3 a. Prelude, b. Trumpet Tune, H. Purcell; 4. Prelude in form of a Chaconne, C V. Stanford; 5. a. Melodia. b. Pastorale, Max Reger; 6. Sonate II, Lebhaft, Ruhig- bewegt, Fuge, P. Hindemith. De drie eerstvolgende jaren kunnen twee duizend Nederlanders naar Amerika emi greren, die in dit land reeds naaste bloed verwanten hebben. In de afgelopen maand zijn reeds aan 64 personen, die tot deze groep behoren, visa uitgereikt. Dinsdagmiddag hebben zich 34 van deze 64 personen ingescheept aan boord van het Nederlandse emigrantenschip „Zuider kruis" waarmee ook een aantal Nederland se emigranten naar Canada reizen. Het schip wordt op 25 Juni in New York ver wacht. Bij deze emigranten voor de Verenigde Staten bevindt zich het gezin van de vee houder J. Koetsier uit Mijdrecht, dat op 14 Mei de eerste extra-visa voor Amerika ont ving op het Amei'ikaanse consulaat te Rot terdam. Aan boord van de „Zuiderkruis" wer den de emigranten voor Amerika toege sproken door de heren Roy. L. Wade, emi gratie-attaché van de Amerikaanse ambas sade in Den Haag, die de emigranten be halve in het Engels in het Nederlands toe sprak, D. H. Hofmeyer, hoofd van de hoofd afdeling uitvoering emigratie van de Ne derlandse Emigratiedienst en door de ge zagvoerder van het schip, kapitein K. Harder. Op de Breeweg te Rotterdam is een bus met 38 arbeiders van een aannemersbedrijf, werkzaam bij de B.P.M., tegen een truck met oplegger gebotst, die plotseling stopte. Dertien arbeiders werden hierbij gewond. Vier van hen moesten in het Zuiderzieken huis worden behandeld, waar de 46-jarige H. van Dongen uit Made (N.B.) wegens een hersenschudding moest worden opgenomen. De G.G.D. verbond de negen andere slachtoffers, die daarna verder behandeld ;zijn door de bedrijfsarts van de B.P.M.. De bus werd zwaar beschadigd. De chauffeur van de truck, waar de bus tegen botste, moest opeens stoppen, omdat hij wegens het nadere van een tegenligger een voor hem rijdende R.E.T.-bus niet kon pas seren. Dinsdagmiddag wilde een bromfietser komende uit de Hofstraat de Prins Hen drikstraat inrijden. Op dat ogenblik nader de een autobus van Maarse en Kroon dit kruispunt. De bromfietser kwam met de bus in botsing en moest met een bloedende hoofdwonde naar huis worden vervoerd. De bromfiets werd geheel vernield. (Verkort weergegeven) Chaos. Steeds weer valt mij de op de Maandagse bloemenmarkt heersende on houdbare verkeers.toestand op. Van beide kanten komt het 'verkeer, vooral fietsen, op elkaar ingereden en hiertussen beweegt zich, levensgevaarlijk, het publiek. Het is vaak ondoenlijk bloemen te kopen in deze chaos. Vooral tussen halfvijf en vijf uur, als de rijweg nog meer versperd wordt door de auto's van de marktkooplieden, die tegen het einde der markt hun goede ren gaan inladen. Het is m.i. toch niet no dig dat drukke verkeer daar ter plaatse 's Maandags. Op die dag kan het verkeer toch wel buiten de Oudegracht omgeleid worden! H. P. K. Belangrijkheid II. Met grote interesse lees ik altijd de ingezonden stukken in dit blad. Zo ook de stukken van mevr. Heijer mans-Jui'gens en van mevr. M. v. H.-S. Waarin laatstgenoemde schreef dat nie mand een adhaesie-betuiging voor Herman Heijermans schreef. Ik ben het (en velen met mij) geheel eens met het schrijven van mevr. H^ijermans-Jurgens," waarin zij te kennen geeft, er géén prijs meer op te stel len dat er in Zandvoort nog een straat naar Herman Heijermans wordt genoemd. Die mensen moesten eens beseffen wat Herman Heijermans in zijn tijd voor de mensheid heeft gedaan. Hoe hij de toestanden van de arbeidersklasse en het leven van die mensen in die tijd schilderde in zijn boe ken en toneelstukken. Het was een strijd waar wij heden ten dage nog de vruchten van plukken. Als zij dat beseften zouden zij misschien anders gaan denken over Herman Heijermans en waren zij het mis schien die hem zouden eren en niet alleen door een straat naar hem te noemen, maar door een standbeeld. Nu schrijft mevr. M. v. H.-S. dat er een geteisterd en een hon gerend India is. Dat is heel erg en ver schrikkelijk genoeg. Herman Heijermans v/as een strijder tegen deze verschrikkin gen. Met dank voor de afgestane ruimte teken ik: G. SCH. te Haarlem. BINNENLAND De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, heeft in Den Haag het nieuwe Joods tehuis voor bejaarden aan de Van Weede van Dijkveldstraat officieel geopend. Hij deelde mede, dat de Koningin mevrouw A. E. LankhoutAsscher, oudste bestuurslid van de stichting Joods Tehuis voor Bejaarden, heeft benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ter gelegenheid van de jubileumverga dering. die de Bond van Loodgieters- en Fitlerspatroons in Nederland ter gelegen heid van zijn 50-jarig bestaan te Rotterdam houdt, is in het groothandelsgebouw de jubileumtentoonstelling „De bout in 't goud" geopend, waar de nieuwe werktuigen op het gebied van het loodgieters- en fittersbedrijf te zien zijn. Het Britse vliegkampschip „Implaca ble" brengt van 24 tot. 30 Juni een bezoek aan Rotterdam. Aan boord bevindt zich de Royal Marines Band, die op 29 Juni een concert zal geven. Op Schiphol is aangekomen de Consoli dated Vultee Convair 340 „Jan van Scorel". Dit toestel is het laatste van een serie van veertien Convair 340-toestellen die aan de K.L.M.-vloot zijn toegevoegd. Het hoofdbestuur van Nieuwe Koers, de jongeren-organisatie van de Partij van de Arbeid, heeft de Stichting van de Arbeid verzocht mee te werken aan het tot stand komen van drie weken vacantie voor jon geren beneden de 23 jaar. Nu onze economie zich volledig heeft hersteld, mede dank zij de offers van de Nederlandse arbeiders, de mogelijkheid ontstaat om een verdergaande verbetering van de vacantieregeling tot stand te brengen. Een aantal squadrons van de Koninklijke Luchtmacht zal deelnemen aan de luchtver- dedigingsoefening „Dividend" die van 1618 en van 22—25 Juli in Engeland wordt ge houden. De Nederlandse eenheden zullen bestaan uit Meteors van de luchtverdedi ging en Thunder jets van de tactische lucht- In een ziekenhuis te Gouda is de heer E. Schoon akkers uit Waddinxveen over leden, die Zondag zeer ernstig werd gewond toen hij met zijn broer uit Amsterdam een autoritje maakte en de wagen bij Reeuwijk tegen een boom reed. De toestand van de broer is zorgwekkend. Zeven Finse parlementsleden zijn voor een zevendaags bezoek aan ons land op invitatie van de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer in de vooravond van Maandag op Schiphol aangekomen. Elk der zes partijfracties in het Finse parlement (conservatief, arbeid, liberaal, agrarische, communistische cn Zweedse partij) hebben een hunner leden afgevaardig. Het enige vrouwelijke lid van de groep is de vertegen woordigster der communistische partij. Het gezelschap staat onder leiding van de Finse oud-minister van Handel én Industrie de heer T. A. Wiherheimo (conservatief). De hij de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten spaarbanken hebben in Mei een overschot behaald van f 18.815.181. Inleg en terugbetaling bedroegen respectievelijk £65.913.806 en f47.098.625. De niet aangeslo ten algemene spaarbanken hadden een posi tief saldo van £35.267 en de bankspaarban- ken behaalden een overschot van f203.681. totaal werd bij deze banken dus f 19.054.129 gespaard. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Mei f3,4 millioen gespaard. Blijkens de definitieve cijfers bedroeg het overschot van Nederland in het beta lingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen in Mei f48.795.800. Van dit bedrag heeft Nederland f24.396.000 in dollars ontvangen. Voor f24.399.800 heeft Nederland crediet verleend aan de Euro pese Betalings Unie. De vordering van Ne derland op de Europese Betalings Urjie be draagt thans f786.117.400. Vandaag is in het gebied van de Schelde en nabij Oostende een geallieerde mijnen veegoefening begonnen, die tot 25 Juni zal duren. Aan de oefening zullen ongeveer 30 a 40 Belgische, Britse Nederlandse en Portu gese mijnenvegers deelnemen. De oefeningen staan onder leiding van de Commandant Zeemacht Nederland. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdagmiddag zal de overdracht ge schieden van het nieuwe troephuis aan de Westerduinweg te Bentveld aan de Padvin- dersgroep De Zwarte Pijl, groep 1 der af deling Haarlem van de Nederlandse Pad vinders (vroeger The Tank). De afdeling Haarlem van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers houdt Dinsdag 22 Juni in Dreefzicht een ontspanningsavond in Dreefzicht. Het pro gramma zal verzorgd worden door de Rede rijkerskamer „Alberdingk Thijm". De voorzitter van het centraal stem bureau heeft door het niet aannemen der benoeming door de heer F. Sijbesma, te Amsterdam (KVP) benoemd verklaard de heer H. A. Douqué te Amsterdam, benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Noord holland. Gistermiddag om een uur is op de hoek Gedempte Oude Gracht—Kleine Houtstraat de 36-jarige werkman M. J. v. d. V. uit Haar lem met een bromfiets in botsing gekomen met een personenauto. Het ongeval ontstond, daardat V. d. V. verzuimde' voorrang te ver lenen aan de personenauto. Hij is met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis overgebracht. Als advocaat en procureur bij de recht bank te Haarlem is beëdigd mr. W. N. Fel- hoen Kraal te Wormerveer. Een voorval op het Roelof Hartplein in Amsterdam is aanleiding geweest tot com mentaren in eeri aantal Amsterdamse bla den. Op dit plein fietste een dame, die op weg was naar haar oom, een arts in de Gabriël Metsustraat, door het rode licht bij de Van Baerlestraat. Zij was reeds af gestapt om achter de streep terug te gaan, toen zij werd geroepen door een politieman in burger met een bouvier. Nadat deze zich had gelegitimeerd toonde zij haar paspoort om zich te legitimeren, doch daarmee was de agent niet tevreden en hij sommeerde haar mee te gaan. Toen de dame zich daar tegen verzette, kreeg zij een geduchte beet van de bouvier in haar linkerarm. Haar oom, die haar wilde verbinden, kreeg daar toe geen kans, en de dame werd naar het bureau Leidseplein overgebracht per radio wagen. De arts kon nog gedaan krijgen dat zijn nicht eerst in het Ö.L.V.-Gasthuis werd verbonden alvorens zij op het politiebux-eau tct ongeveer half een in de nacht werd verhoord. „r,rTTTTIIT^ HAARLEM. 15 Juni 1954 GEHUWD: 15 Juni, A. F. van der Steen hoven en A. A. Jansen. BEVALLEN van een zoon: 14 Juni, C. R. van der Kamp—Koeleveld; E. Corba—Êbs- kamp; E. Zweegman—van PoeterenA. J. Vesseur— Koek; Th. de Haan—Berghuijs; A. Zijlstra—Bonhof; 15 Juni, A. J. Café— Isbrucker; C. van Rees Vellinga—Fibbe; M. J. E. BeumingWinter. BEVALLEN van een dochter: 14 Juni, J. Herfst—Poelman; 15 Juni, S. C. Dekker— Urban; J. A. R. Spruijt—van Duijnen; C. WildemanLigthart. OVERLEDEN: 12 Juni. A. Harlog, 74 j De Witstraat; 13 Juni, M. J. Blok. 65 j„ Tromp straat; C. W. Eland, 50 j., I-Iazepaterslaan; J. Franz. 75 j„ Spaarnoogstraat; 14 Juni, W. Krol, 81 j„ Station; P. H. de Vos—de Klerk, 73 j., Zomervaart.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10