.ZWITSAL Duitsland herdenkt voor het eerst de 17 Juni-opstand PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN STOFZUIGERS Wereldnieuws Chefarine^„4 doet «wonderen! Zeelt ió het zo Gezonde Babies Ik verlang niets anders meer; het is verrukkelijk! De radio geeft Donderdag Haagse Hof verklaart zich niet bevoegd J Honderden vuren langs de zönegrens Liberalen roeren trom in Teutoburger wond New York Central Railroad in handen van Young Grijpautomaat is hazardspel Middenstandsverbond hield jaarvergadering Rijwielvervoer nóg verliespost voor N.S. Kleermaker verschafte inbrekers sleutels Kerkelijk Nieuws Gewijzigd leerplan voor HBS-A en -B Voorbereidend gesprek over inwisselbaarheid Engelse ingenieurs bezoeken ons land Faillissementen Albanees goudgeschil H. J. MAERTENS N.V. Koopman stal tachtig herencostuums SLANG IS DOOF WOENSDAG 16 JUNI 1954 BONN. (ANP). Honderden vuren zul len Donderdagavond langs de grens van Oost-Duitsland worden ontstoken. Zij zijn bedoeld als teken van verbondenheid met de bevolking van het door de Russen be zette gebied. De bondsrepubliek viert op 17 Juni „De dag der Duitse eenheid". De Bondsdag heeft deze dag tot nationale ge denkdag voor de opstand der bevolking van Oost-Duitsland geproclameerd Van alle kanten regent het in de bondsrepubliek reeds huldebetuigingen voor de slachtoffers van de opstand tegen het communistische bewind en nieuwe eisen voor het herstel der Duitse eenheid en voor vrije verkiezin gen in het gehele land. De betekenis van de opstand wordt in talrijke beschouwingen geschilderd en daarbij heeft de „Ketteler Wacht", het blad der Rooms Katholieke arbeidersbeweging, de opvatting verkondigd, dat deze beteke nis door het buitenland beter en juister zou zijn ingezien dan door de Duitsers zelf. Het blad vindt dat voor de Duitsers tamelijk beschamend. Bonn en Berlijn De grote plechtigheden on de herden kingsdag zullen in Bonn en Berlijn plaats hebben. Bondskanselier Adenauer heeft er de voorkeur aan gegeven zijn plechtige eenheidsverklaring af te leggen voor de Bondsdag in Bonn, die voor vandaag in bijzondere zitting bijeen geroepen is. Hij heeft het aan de leider der oppositie, de socialist Erich Ollenhauer, overgelaten de plechtigheden in Berlijn te openen. Overi gens zal de West-Duitse regering in Ber lijn acte de présence geven door drie mi nisters, Blücher, Kaiser en Schroder. Daar mee komt men tegemoet aan de gevoelens der Berlijners, die hun stad nog altijd be schouwen als de eigenlijke hoofdstad van Duitsland en als de kern van de Duitse eenheidsbeweging. Overigens wil men in Bonn bij deze gelegenheid de Berlijners weer wat beter stemmen door een stuk van de Rijnoever door president Heuss te laten hei-dopen in „Berliner Freiheit". Oer-Germaanse grond De Duitse liberalen willen de eenheids dag met een afzonderlijke actie vieren. Zij demonstreren daarmee opnieuw hun, naar de smaak van hun coalitiegenoten veel te eigenzinnige neigingen. Zij zullen op de oer-Germaanse grond onder het „Her- mannsdenkmal" in het Teutcburgerwoud hun plechtige geloften van toewijding aan het herstel van de nationale eenheid afleg gen. Hun nieuwe leider dr. Thomas Dehler zal er spreken. De liberale partij is er in geslaagd ook de verbonden van „verdreve nen", de organisaties van vluchtelingen uit Oost-Duitsland, van de oorlogsslachtoffers en van de vroegere soldaten van Hitiers le gers voor deze nieuwe slag in het Teuto- burgerwoud te interesseren. Dat betekent, naar de mening van waarnemers, dat de nationale trom wel zeer duchtig geroerd zal worden. Dat blijkt overigens ook reeds uit het feit, dat men hier niet alleen de slachtoffers van de Juni-opstand wenst te herdenken, doch tegelijk ook de gevalle nen der beide wereldoorlogen. Het West-Duitse vakverbond heeft op de zeventiende Juni vier grote demonstraties ADVERTENTIE POEDER ZALF- ZEEP-OLIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten georganiseerd in steden, die aan de zöne grens liggen. Donderdag vrijaf (United Press). Het West-Duitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft er op aangedrongen dat van alle openbare ge bouwen op 17 Juni de zwart-rood-gouden Duitse vlag zal wapperen. De eerste verjaardag van de 17 Juni- opstand zal ook door het Amerikaanse Hoge Commissariaat als een officiële feest dag beschouwd worden. Alle Duitse en Amerikaanse employés zullen vrij af krij gen. Schrik aanjagen BERLIJN. (Reuter). Het hoogge rechtshof van Oost-Duitsland heeft vier mannen, die als de hoofdschuldigen warden beschouwd aan de opstand van 17 Juni, tot een totaal van 45 jaar dwangarbeid ver oordeeld. Het proces waarop verslaggevers uit het Westen geen toegang hadden, wordt in West-Berlijn als een in elkaar gezette zaak bescnouwd met het doel de bevolking schrik aan te jagen. ALBANY. (United Press). De finan cier Robert R. Young, eens cowboy in Texas, thans houder van het grootste deel van de aandelen in de New York Central Railroad, heeft blijkens de uitslag van de stemming der aandeelhouders de strijd om de macht over deze spoorwegmaatschappij in zijn voordeel beslist. Young en zijn partners hebben meer dan een milüioen stemmen meer dan Youngs tegenstander. William White, en diens medestanders behaald. De uitslag was 3.407.512 tegen 2.340.239 stemmen. White, die zich nu niet langer „presi dent" kan noemen, is van oordeel dat Young zijn overwinning te danken heeft aan de steun van invloedrijke vrienden in Texas, Hoge Raad beslist: De kermisexploitant P. W. uit Edam is destijds door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot een geldboete omdat hij op een kermis te Hengelo het publiek gelegen heid tot hazardspel zou hebben gegeven door middel van een zogenaamde grijp automaat. Het hof was van mening dat het onmogelijk was invloed uit te oefenen op de draairichting van de hefboom, de hoogte van de grijper, de stand van de klauwen van de grijper en de kracht, waarmee de grijper een voorwerp aanvat. Het hof con cludeerde daaruit, dat voor de grote meer derheid der spelers in het algemeen de kans op het bemachtigen van voorwerpen in overwegende mate van het toeval afhing. W. ging tegen dit vonnis in cassatie. De 1-Ioge Raad heeft thans het cassatieberoep verworpen. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van de heer M. Rademakers. Deze heette in zijn openingswoord onder meer vertegenwoordigers van de Duitse en Oos tenrijkse zusterverenigingen welkom. Hij herinnerde aan de middenstandsnpta en zei dat het N.V.M. niet de mening on derschrijft, dat de positie van de Neder landse middenstand nogal meevalt. Welis waar kent Nederland geen werkloosheid en er is misschien ook een zekere welvaart, maar die welvaart gaat aan de midden stand voorbij. De betere bedrijven verkeren in liquidatiemoeilijkheden, omdat het eigen kapitaal in het algemeen aanzienlijk is te ruggelopen. Daardoor is de zelfstandige po sitie van de middenstand evenzeer goed deels verloren gegaan. De middenstands- bank gaat echter goed, als gevolg van de credietverlenmg ook met rijksbijstand, zei de heer Rademakers, die van mening was dat de rente die de middenstand moet be talen eens onder de loupe genomen moet worden. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat met de Duitse gasten besloten is tot oprich ting van een internationale organisatie. Het voorlopige centrale punt wordt geves tigd in Nederland. Van hieruit zal contact worden gezocht met zusterverenigingen elders in Europa. ADVERTENTIE IK wil U even laten weten, hoe ik over Castella Parels denk. Ik wou er eerst niet eens mee wassen. Maar toen ik het dan toch eens deed, stond ik er werkelijk verstomd van, zo schoon was alles geworden. Ik meende, dat ik altijd een heldere was had, maar toen kon ik het verschil zien. Ik verlang niets anders meer. Het is gewoonweg verrukkelijk. U hebt zeker voldoening van Uw werk, dat verneem ik tenminste van alle kanten! Zo schrijft ons één-van de'vele tiendui- U vliegt nu door de was heen zenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed. dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad. die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Op de vragen van het Tweede Kamer lid de heer Gortzak (C.P.N.) over het verhoogd tarief van het vervoer van rij wielen door de Nederlandse Spoorwegen heeft de minister van Verkeer en Water staat ad interim geantwoord dat het ver voer van rijwielen als bagage voor de Nederlandse Spoorwegen steeds grote ver liezen heeft opgeleverd. De opbrengsten uit dit vervoer dekten in de laatste jaren nog niet de helft van de kosten. De direc tie achtte het niet langer verantwoord, de ernstig verstoorde verhouding tussen kos ten en opbrengsten ongewijzigd te laten. Ook na de invoering van de tariefsver hoging levert dit vervoer nog een belang rijk verlies op. Door invoering van de tariefsverhoging na het vacantie-seizoen, zou het beoogde effect in belangrijke mate zijn aangetast. Hoewel het vervoer van fietsen in aanzienlijke mate plaats vindt ten behoeve van reizigers met kleine in komens, wordt gemeend, dat de hogere uitgaven van f 0.30 of f 0.50 voor dit ver voer niet als een storende factor voor hun budget kan worden aangemerkt, aldus de minister. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Plechtige hoogmis. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.03 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Lichte muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijk kwartet. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Rot terdams Philharmonisch ensemble. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voordracht. 18.05 Lichte muziek. 18.35 Platen. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Marinierskapel. 21.00 Won derlijke wetenswaardigheden. 21.15 Platen. 22.00 Voordracht. 22.15 Orgel. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geeste lijke liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Gevarieerde muziek. 12.05 Amusements muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 De man die niet kon slapen, hoorspel. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Gevarieerd pro gramma. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Toekomstige ontwikkeling van Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Repor tage of platen. 18.45 Amusementsmuziek. 19.10 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Pla ten. 19.50 Billy Graham, de Amerikaanse Evangelist, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Zang en piano. 20.10 Omroeporkest en soliste. 21.05 De Conferentie in Genève. 21.10 De Draai molen, hoorspel. 22.05 Discocauserie. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 18.00—19.55 Wereldkampioenschap voetbal: EngelandBelgië. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Muziekgeschiedenis. 15.00 Platen. 16.00 Car men, opera (acte 3). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Sport. 19.50 Platen. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Concertgebouworkest, koor en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Concert gebouworkest (vervolg). 22.30 Electronische en concrete muziek. 22.4523.00 Platen. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 EOJ, Drie jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam geëist tegen de 58-jafrige kleer maker W. F. L. B. wegens uitlokking van een inbraak op 16 October 1953 bij een apotheek aan de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam, waarbij onder meer een partij verdovende middelen was gestolen. Op 18 Maart had de rechtbank twee be roepsinbrekers, die behalve bij do apotheek ook hadden ingebroken in het Gooi en de omgeving van Haarlem, tot 4 en 3 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De reeds zeven keer veroordeelde kleer maker bekende, dat hij de sleutels van de apotheek had gekregen v.an iemand die zes jaar bij de apotheek had gewerkt, en aan de inbrekers had ter hand gesteld. Ook had hij inbrekerswerktuigen ver schaft. Op 29 Juni zal de rechtbank uit spraak doen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar IJhorst-De Wijk: mr. H. van Ewijck te Gorinchem; naar Alblasserdam (Ver. van Vrijz. Herv.); W. v. d. Vlugt, hulppred. te Drachten; naar Veenendaal (vac. J. Bak ker): A. Wisgerhof te Oldebrosk. Bedankt voor Gorinchem (vac. C. Sun- dermeyer) (toez.): C. M. Graafstal, leger - pred. te Ermelo; voor Huizen (N.-H.): (4e pred.pl.): A. A. Koolhaas te Amersfoort; voor Doorn (2e pred.pl.) (toez.): J. de Bruyn te Leeuwarden; voor IJsselmuiden: J. de Lange te Nunspeet. Geref. Kerken. Beroepen te Valkens- waard: G. F. Ch. Goslinga, cand. te Bui tenpost. Bedankt voor Domburg-Westkapelle: O. van Noort te Nieuwendijk. Ohr. Geref. Kerken. Tweetal te Nieuw- poort: E. Venema te Maassluis en A. Zwiep te Schiedam. Bedankt voor Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer): D. H. Biesma te Hoogeveen. Bij Koninklijk Besluit is een nieuw al gemeen leerplan vastgesteld voor de open bare hogere burgerscholen A en B, dat een wijziging inhoudt van het oude leerplan. De wijziging van het leerplan voor de H.B.S. bevat naast enkele veranderingen op ondergeschikte punten, zoals bij voor beeld het schrappen van de voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandse taal, die tengevolge van de wet van 14 Februari 1947, hun betekenis hadden verloren, een herziening van de leerstof voor het vak handelswetenschap pen en van de leerstof voor de vakken aardrijkskunde en staatsinrichting. De her ziening van de leerstof voor handelsweten schappen beoogt het onderwijs in dit vak meer te baseren op de eisen, die in de praktijk ten aanzien van dit vak worden gesteld. De verandering in de omschrijving van de leerstof voor de vakken aardrijks kunde en staatsinrichting is een gevolg van de na de oorlog gewijzigde staatkundige verhoudingen. PARIJS, (DPA) De raad van de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking begon gisteren besprekingen over inwisselbaarheids-vraagstukken ter voorbereiding van de speciale bijeenkomst van de raad van ministers van de O.E.E.S. op 19 Juli te Londen. Aan de besprekingen nemen vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Griekenland, België en Nederland, alsmede een Scandinavi sche afgevaardigde deel. Op de bijeen komst zal vooral getracht worden een ge zamenlijk handelspolitiek standpunt met het oog op mogelijke valutaconvertibiliteit vast te stellen. Ook zal worden nagegaan in welke vorm eventueel steun aan het Internationale Monetaire Fonds zal wor den gevraagd. De Engelse ingenieursorgamsauc, het Institute of Mechanical Engineers, heeft dit jaar Nederland gekozen voor het houden van haar zomerbijeenkomst. Bestuur en leden zijn in het Kurhaus te Scheveningen verwelkomd door de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, en de voor zitter van het Koninklijk Instituut van In genieurs, dr. J. A. Ringers. Daarna gaf de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, een overzicht van de Nederlandse industrie. De leden van het instituut zullen deze week in de gelegenheid worden gesteld kennis te nemen van de industriële ontwik keling van ons land. Het programma bevat bezoeken aan een aantal grote ondernemin gen: Allan en Co. te Rotterdam, de raffina derij der B.P.M. te Pernis, Van Doorne's Autofabrieken te Eindhoven, Dikkers en Go te Hengelo, de werkplaatsen der K.L.M. op Schiphol, Stork te Hengelo, de centrale werkplaatsen der Nederlandse Spoorwegen te Tilburg, Philips te Eindhoven, de Hoog ovens te IJmuiden, de staatsmijnen in Limburg, werkplaatsen en laboratoria van de Technische Hogeschool te Delft, de mar- garinefabrieken van Van den Bergh en Jurgens te Rotterdam, Werkspoor te Am sterdam, Wilton-Fijenoord te Schiedam en de Zuiderzeewerken. De Haarlemse Rechtbank heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 11 Juni 1954 ge ëindigd het faillissement van M. E. Bouw meester, postzegelhandelaar, Teding van Berkhoutstraat 16 rood te Haarlem Rech- ter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer; curator: mr. J. A. P. C. ten Bokkel, advocaat en procureur te Haarlem. 24. „Het was toch maar een wijs besluit, om de belangen van uw bedrijfje aan een meesterzakenman toe te vertrouwen", zei Joris, de aangenaam knisperende bankbil- jetjes betastend, „we kunnen over de re sultaten bij het Ritz-Hótel meer dan te vreden zijn". „Als de directeur nu maar ook over ONS tevreden zal zijn", zei Pan da„Hij heeft ons vooruit betaald en ver wacht nu, dat we het werk gauw voor hem zullen opknappen. Laten we dus meteen aan de slag gaan". ,^Aan de slag gaan?", herhaalde Joris, „WIJ? Maar manneke, ge verwacht toch niet, dat wij, als Directie van het bloeiend Loodgietersbedrijf Goed- bloed Co. ZELF handenarbeid gaan ver richten? Daar hebben we immers onze werklieden voor? Quod licet Jovi, non licet bovi, zoals wij latinisten zeggen". „Maar we hebben niet eens werklieden in dienst!", riep Panda, Joris weifelend vol gend. „Een scherpzinnige opmerking", prees Joris, „inderdaad, we hebben nog geen werklieden. Doch in dit gemis gaan wij thans dadelijk voorzien". Met deze woorden stevende hij recht op een gebouw tje af, dat het opschrift droeg: BILJART ZALEN TE HUUR! „Denk je hier lood gieters te kunnen huren?", vroeg Panda verbaasd. „Nee", antwoordde Joris, „bil jartzalen". Vergeefs vroeg Panda zich af, wat het huren van biljartzalen met het uitvoeren van hun opdracht te maken had. Doch zonder verder enige uitleg te geven stapte Joris mar binnen. Het Internationaal Gerechtshof te Den Haag, dat Dinsdag uitspraak deed in de zaak van het Albanese goud, gaf met al gemene stemmen als zijn oordeel, dat, bij afwezigheid van Albanië, het niet bevoegd was de eis van Italië tegen Albanië te berechten. In de tweede plaats oordeelde het Hof met 13 stemmen tegen een, dat de kwestie van prioriteit slechts dan kan gesteld worden, als de eerste kwestie ten gunste van Italië zou zijn beslist. De uitspraak van het Hof gold het ge schil tussen Italië enerzijds en Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten anderzijds, over het Albanese goud, dat de Duitsers in 1943 te Rome in beslag heb ben genomen 2238 kilogram monetair goud en dat toen eigendom was van de Nationale Bank van Italië. Zowel Albanië als Italië beweerde recht te hebben op het goud, dat in 1943 te Rome werd weggenomen. Bij arbitrage werd het goud in Februari van het vorig jaar aan Albanië toegewezen. De regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk waren overeen gekomen, dat ingeval de eis van Albanië zou worden ingewilligd zij het goud zouden afleveren aan Groot-Brittan nië ter gedeeltelijke betaling van de scha devergoeding van 843.000 pond sterling, tot betaling waarvan Albanië was ver oordeeld met betrekking tot het Korfoe-ge- schil. (De beschadiging van twee Britse torpedojagers tengevolge van mijnen in het Korfoe-kanaal). Italië deed toen stappen bij het Hof op grond van het feit, dat de bank van Albanië werd opgericht met Italiaans ka pitaal onder een verdrag van 1925. Dit verdrag werd door Albanië in 1945 opge heven. De vertegenwoordiger van Italië bij het Hof in deze zaak, de eerste secretaris aan de Italiaanse ambassade en waarnemende zaakgelastigde, dr. Lucio Sebastiani, zei voldaan te zijn over de uitspraak van het Hof. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen de koopman G. J. v. W. uit Den Haag 3 jaar gevangenisstraf geëist. De verdachte bekende zich de laatste tijd niet minder dan tachtig heren costuums te hebben toegeëigend uit kle dingmagazijnen in diverse plaatsen van ons land. Hij ging vergezeld van zijn vrouw een kledingmagazijn binnen, paste ver schillende costuums en terwijl zijn vrouw de magazijnbediende aan de praat hield, trok Van W. zijn oude costuum over hét pak aan dat hij bezig was te passen en wandelde daarna de winkel uit. De officier achtte een strenge straf nodig, mede omdat de verdachte reeds der tien keer veroordeeld is. De echtgenote van de verdachte was heling ten laste gelegd, omdat zij gedeeld had in de opbrengst van de gestolen cos tuums. Tegen haar eiste de officier acht maanden gevangenisstraf. Op 29 Juni zal de rechtbank uitspraak doen. Tegenspraak. De generale staf en het bureau van de president van Guate mala hebben in een bulletin het bericht tegengesproken volgens hetwelk het leger geëist heeft, dat president Arbenz binnen 24 uur aftreedt. Verboden. De burgemeester van Kassei, Seidel, heeft een bijeenkomst van leden van de vroegere SS-pantserdivisie „Hitler-Jugend", die in het komende weekeind gehouden zou worden, ver boden, nadat leden van vakbonden met tegenmaatregelen hadden gedreigd. Vrijgelaten. Vier leden van de Britse lucht macht, die Zondag door de Russen wa ren gearresteerd, nadat zij de grens tus sen Oost- en West-Duitsland hadden overschreden, zijn vrijgelaten. Opvoeding. Binnenkort zal in Oost-Duits land een wet worden gepubliceerd, die de ouders zal verplichten „nauw samen te werken" met de communistische jeugdorganisaties bij de opvoeding van hun kinderen, aldus schrijft de Oost- Duitse vrouwelijke minister van Justi tie, dr. Hilde Benjamin, in het partij blad „Neues Deutschland". Geheim. Juan Comorera, een vooraan staande figuur van het Spaanse com munisme en minister van Landbouw en Economie in de gewestelijke regering van Catalonië tijdens de burgeroorlog, is in Barcelona gearresteerd. Hij brak in 1949 met het communisme. Na zich een tijdlang in Frankrijk schuil gehou den te hebben, omdat hij vreesde ver moord te zullen worden door zijn vroe gere communistische vrienden, besloot hij enige tijd geleden met zijn vrouw in het geheim naar Spanje te gaan. Verloving. Volgens het Damascener blad „Alyam" zal binnenkort de verloving bekend gemaakt worden van de 18- jarige koning Hoessein van Jordanië en een dochter van de koning van Saoedi- Arabië. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië bezoekt thans Jordanië. Verstopping. Zondag zijn op de Britse spoorlijnen 16 locomotieven tot stilstand gekomen, doordat het grote gehalte van opgeloste stoffen in het water, een ver stopping had veroorzaakt. De locomo tieven hadden hun water uit dezelfde „bron" ingenomen. Evenveel. Een vooraanstaand Amerikaanse physioloog, dr. Andrew Ivy, heeft ver klaard dat één op de 14 Amerikanen behoort tot de „zware drinkers, ver slaafde drinkers of chronische alcoho- listen".Congrescommissies zoyden even veel voor het land kunnen'doen door een onderzoek hiernaar in te stellen, als naar de invloed van het communis me in het land, zo zeide hij. Overtreffende trap. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, heeft voor het militaire insti tuut van Virginia te Lexington gezegd, dat Rusland begonnen is bommenwer pers te bouwen, die in staat zijn de krachtigste wapens over de verste af standen, de grootste hoogten en met de hoogste snelheden te vervoeren. Zakenkabinet. Vertegenwoordigers van Syrische politieke partijen en onafhan- kelijken hebben besloten een zaken kabinet te vormen voor toezicht op de aanstaande algemene verkiezingen in Syrië. Het leger ontkent gedreigd te hebben het toezicht op de komende nieuwe verkiezingen over te nemen als de politieke leiders geen einde maken aan de huidige kabinetscrisis. Tanks. De „Times" meldt uit New Delhi dat de Indiase regering besloten heeft een fabriek voor tanks in India te laten bouwen. De regering voert tot dit doel besprekingen met een Britse en een West-Duitse fabriek. Vergeefs. Een 59-jarige vrouw is bij Pie- termaritzburg in haar tuin zo hevig door bijen gestoken, dat zij is overleden. Ruim vier uur lang trachtte men ver geefs de aangevallen vrouw te redden. Tenslotte werd gebruik gemaakt van rook om de insecten te verdrijven. Spion. Volgens het orgaan van de Sovjet- jeugd, de Komsomolskaja Pravda, is een „Japanse spion, die voor de Ameri kaanse geheime dienst werkte", een zekere Akira Tani; tot 25 jaar straf in een Russisch werkkamp veroordeeld. ADVERTENTIE 99 TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 eJ WEINIGEN ONZER zullen ontkomen aan een onweerstaanbare griezel voor slan gen. Maar desondanks zijn het buitenge woon interessante dieren omdat zij ver mogens of zintuigen bezitten waarvan we ons geen voorstelling kunnen maken. Bo vendien worden over deze dieren vele din gen verteld die volkomen, of half onwaar zijn, zodat we de slang al verschillende male ten tonele hebben moeten voeren, ondanks alle griezeligheid. ■We weten, dat een fakir slan- gen bezweert door een vreem de melodie op een fluitje te blazen, toverformules te pre velen en snelle bewegingen met fluit of toverstaf uit te voeren, waarna de slang zich uit de mand verheft en zich V geheel naar de wensen van de fakir gedraagt. Het moet dus wel zeer bij zondere muziek zijn, waardoor de slang zich als een Lamme Goedzak aan ons ver toont! Maar vreemder dan het gedrag van de slang is toch het feit, dat dit dier geen oren heeft en ook niet over andere gehoor organen beschikt. Kortweg gezegd: een slang is doof. De muziek Pan de fakir hoort de slang dus beslist niet, althans niet op de manier die wij onder hóren verstaan. Dit wil echter niet zeggen, dat het dier de door de muziek opgewekte tril lingen niet zou kunnen voelen, op dezelfde wijze als hij ook zeer fijne trillingen van de bodem kan waarnemen. Er is echter nog een andere mogelijk heid. De trillende tong van de slang staat in verbinding met zeer gevoelige zintuigen, die dienen om indrukken van de buiten wereld op te nemen. Wat hij met de tong precies waarneemt, kunnen we ons. niat(Nadruk verboden) voorstellen, maar het zou gelijk ook bij insecten veelvuldig voorkomt kunnen neerkomen op gelijktijdige reuk-smaak- tast-indrukken. Voor onze begrippen zou dit betekenen, dat muf, bitter en kantig gelijktijdig door één orgaan kunnen worden waargenomen. Hoe dit ook zij, wanneer de slang ter oriëntatie dus niet als dreigement, zoals velen menen! het trillende tongetje uit steekt, trekt hij dit weer in en drukt het gevorkte uiteinde in een paar kuiltjes in de bovenzijde van de bek, waar een orgaan tje zit met tal van zenuw uiteinden, het orgaan van Jacobson genoemd. Als de tong daar tegen aan wordt ge drukt, neemt de slang waar. Wat hij waarneemt, nogmaals, we weten het niet. Maar het is geenszins uitgesloten dat op die wijze ook trillingen tot hem doordringen de wij als muziek betitelen. Hoewel het dier doof is, zou het op deze wijze toch de fakirmuziek kunnen waarnemen overeenkomstig de manier waarop sommige insecten dit met behulp van speciale apparaten doen. Wat het voelen en proeven betreft, zou het slangentongetje dat in géén geval giftig is vergeleken kunnen worden met de antennen, waardoor bijen en mieren ge lijktijdig reuk-, smaak- en tastindrukken opdoen, of althans een combinatie daarvan welke we ons niet kunnen voorstellen. Het is daarom van belang eens iets meer te vernemen over de gehoorzin bij lagere dieren. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2