Ruilverkaveling heeft vérstrekkende gevolgen Zonsverduistering op 30 Juni Amerikaans-Chinees overleg te Genève heeft kans van slagen CORK Een verraderlijk complot WRIGLEY .Clowntje Riek Minister Mansholt komt aan velerlei wensen tegemoet F. Damiaans Zn Trekhonden zullen verdwijnen Prijzen zijn 2 percent op de lonen vooruit Logger in aanvaring op de Noordzee Pek ing-Lo ndeti TWEEDE KAMER 3 GaatU verhuizen? Besluit van de Eerste Kamer Voorzitter K.A.B. Consumptiebeperking niet geheel opgeheven Examens De VI. 142 ..Voorwaarts" ernstig beschadigd Betaling abonnementsgeld per giro Geen televisiedebat voor zomerreces Bij autoverzekering voortaan 50 eigen risico Wederzijds uitwisselen van gevangenen Voor de kinderen Baby lag twee uur op een hete kruik Ex-Siamese tweeling in goede welstand India vraagt terugtrekking van Eranse troepen FEUILLETON door Richard Keverne WOENSDAG 16 JUNI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Mansholt heeft bij de openbare behandeling van het wetsontwerp inzake de ruilverkaveling, neerkomende op verbetering en modernisering van de voor oorlogse regeling, opnieuw getoond veel begrip te hebben voor het grondwettelijk beginsel, dat de wetgeving in gemeenschap pelijk overleg tussen regering en volksver tegenwoordiging tot stand komt. De ge- dachtenwisseling over het wetsvoorstel had immers tengevolge, dat er nog een Nota van Wijziging ter tafel kwam, die de Ka merleden tijdens de korte middagpauze nog even nader konden bekijken. Tevoren was trouwens al duidelijk geworden, dat de minister bereid was een aantal in het debat kenbaar gemaakte, aanvankelijk in amen dementen belichaamde wensen in te wil ligen. Dat maakte hij kenbaar in een rede, waarin hij allereerst het grote belang van een goede ruilverkaveling schetste, in het by zonder met het oog op het streven naar verlaging der voortbrengingskosten. Hier is een belang voor ons gehele volk in het ge ding, zo zei hij; het gaat er niet alleen om een nieuwe verdeling maar ook een goed gebruik van de grond te verwezenlijken. Daarnaast dient volgens de minister steeds meer aandacht te worden besteed aan betere voorziening van distributie van water en elecfcriciteit en aan een goede ver deling van de bedrijfsgebouwen. Van be tekenis achtte hij ook de nazorg, zowel op technisch als op maatschappelijk gebied. Hier ligt een taak voor de maatsehappelyke organisaties, waarbij de overheid dan sti mulerend zal kunnen optreden. Bij de ruil verkaveling dient de vrijwilligheid voorop te staan. Indien echter een enkeling de ver kaveling van een gehele streek zou tegen houden, moet hij tot medewerking verplicht kunnen worden. De ruilverkaveling kan ook dienstbaar worden gemaakt aan de v. erkloosheidsbesrtrij ding. Ook de wet van 1938 kende reeds de mo- ADVERTENT1E AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi 3 Wist U. dat een goede verhuizing af- hankelijk is van 3 factoren? 1. Vakkundig betrouwbaar personeel. 2. Goed materiaal (auto's, dekens, kis- .4 ten). 3 3. Een automatische transportverze- 2 kering. 3 Wij kunnen bewijzen, dat in ons bedrijf 3 deze. voor U zo belangrijke, 3 factoren voorkomen. 3 Een onderhoud bij U thuis met een onzer verplicht U tot niets. 3 Vraag eens om een offerte. 3 Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 14155 - 22279 fTTVVTTTTTTVTVVWVTVVTVTVVVT De trekhonden zullen in Nederland eer lang verdwijnen. De Eerste Kamer nam gisteren zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aan, waardoor voortaan geen inschrijvingen meer in het Trekhonden- register mogen geschieden. Toen de Trekhor.denwet 1910 in werking trad waren er 80.000 trekhonden ingeschre ven. Op 1 Januari 1951 waren het er nog 699. De nieuwe polder in het Sloe zal, krach tens het besluit dat de Kamer eenstemmig nam, toegevoegd worden aan de gemeente 's Heer Arendskerke. De polder Broek velden en Vettenbroek zag zich een schuld van 12.000 aan de provincie Zuid-Holland en het Hoogheem raadschap Rijnland kwijtgescholden bij be sluit van de Kamer. Zonder deze schuld kan de polder thans noodzakelijke verbete- ringswerken in zijn gebied doen uitvoeren. Een wetsontwerp tot bekrachtiging van een algemene maatregel van bestuur inzake premiebetaling ingevolge de Invaliditeits wet, de Ziektewet en de Werkloosheidswet en een wijziging van de Organisatiewet Sociale Verzekering werden eveneens goed gekeurd, evenals het wetsontwerp tot ver hoging met een toeslag van de pensioenen krachtens de wet Buitengewoon Pensioen 1940—1945. gelijkheid van gedwongen verkaveling. Het amendement-Biewenga (A.R.) om die mogelijkheid alleen te scheppen ingeval van toestemming van drie-vierde inplaats van de helft van de door de wet vereiste meerderheid, kon verdwijnen, aangezien de minister een dusdanige wijziging in het ontwerp aanbracht. Eveneens kreeg de heer Biewenga gedaan, dat de regionale en provinciale landbouworganisaties in de plaatselijke commissies vertegenwoordigd zullen zijn. Niet alles wat door de ver schillende sprekers was bepleit, bleek ech ter in 's ministers ogen genade te kunnen vinden. Zo ontried hij ernstig verwezen lijking van het denkbeeld-Vondeling (P. v. d. A.) om door de Grondkamer advies over verkavelingsplannen te laten uitbrengen, hetgeen dan moest gebeuren ten behoeve van meer rechtszekerheid na de beslissin gen van de plaatselijke commissie. Dit was onnnod'ig, zei de minister, omdat beide or ganen hetzelfde doel hebben. Bovendien zou dit de zaak technisch en administratief zeer moeilijk maken. De heer Droesen (KVP) hoorde vervolgens het onuitvoerbaar en daarom onaanvaardbaar uitspreken over hetgeen hy wilde in het belang van meer zekerheid voor pachters en verpachters omtrent het recht op verlenging of niet- verlenging van hun pachtverhouding. Ook kwam het tot ontrading van het amende ment-Biewenga, dat toewijzing van gron den aan openbare lichamen van 5 tot 3 pro cent wilde beperken. Daarentegen kreeg de heer Egas (P. v. d. A.) gedaan, dat ook de pachters zich in de plaatselijke commissie vertegenwoordigd zuilen zien. De minister ging verder nog accoord met het verlangen van de heer Biewenga, dat de plaatselijke commissie bestaande pachtverhoudingen slechts zal kunnen opheffen als de ruilver kaveling dringend nodig is. Ook was de minister bereid tot overneming van de ge- dachte-Engelbertink (KVP) om op verzoek van de eigenaar verrekening in geld op de grondslag van de waardeverandering te doen plaats vinden, voor zover het belang van de ruilverkaveling zich hiertegen niet verzet. Vandaag wordt het debat voortgezet. ADVERTENTIE Zet Uw zorgen w xorgen aan de kan kikker, U helemaal op. I8"""1 ru,ven tQoden, In de te Utrecht gehouden verbondsver gadering van de Katholieke Arbeiders Be weging heeft de voorzitter de heer J. A. Middelhuis, herinnerd aan de onderhande lingen over de loonsverhoging, die vorig jaar zo moeizaam verlopen zijn. De feiten hebben diegenen in het gelijk gesteld, die een verhoging van 6 procent verlangden, aldus de heer Middelhuis, want in dit voor jaar waren de prijzen reeds 2 procent op de lonen vooruit. Ook is de beloofde opheffing der consumptiebeperking niet geheel ver wezenlijkt. Dit is voor de K.A.B. moeilijk te aanvaarden. Medegedeeld werd dat het ledental van de K.A.B. op 1 April 356.645 bedroeg. Dit betekent een vooruitgang in het eerste kwartaal van 1954 met 3797 leden. Het lid van het dagelijks bestuur van de K.A.B. de heer J. Mertens hield een be schouwing over het advies van de Sociaal Economische Raad over wettelijke ouder domsvoorziening. Hij zei onder meer dat van bepaalde zijde de indruk wordt gewekt alsof het tot standkomen van het advies van de S.E.R. te danken is aan de socia listen. „Met name de Partij van de Arbeid is er op uit, zowel in haar politieke propa ganda als in haar pers en voor de radio, om het Nederlandse volk te doen geloven, dat het advies zelfs uitsluitend een socialistisch succes is, en dat het een werkstuk is van uit haar kring komende figuren. Voor deze onjuiste uitbuiting heeft de K.A.B. weinig waardering en daartegen zal zij zich ver zetten," aldus de heer Mertens. Hij had meer respect voor de wijze waarop de centrale leiding van het N.V.V. in zijn con gres de totstandkoming en de inhoud van het rapport van de S.E.R. heeft behandeld. Sprekende over de geschiedenis van de oudedagsvoorziening zei de heer Mertens dat er in sociaal en politiek opzicht steeds verschil van mening is geweest met be trekking tot de vraag: verzekering of staatspensionnering. De S.E.R. adviseert nu tot het tot stand brengen van een wettelijk verplichte ouderdomsverzekering. In 1947 kwam de Noodwet Ouderdomsvoorziening tot stand. Deze zou volgens spreker zeer zeker niet zijn aanvaard zonder de toezegging van een definitieve voorziening door middel van verplichte verzekering. Rijkskweekschool Haarlem Voor het eindexamen zijn aan de Rijks kweekschool te Haarlem geslaagd de heren: J. Jonker, E. Karst, P. Kooistra, H. LeydPns, H. v. Os allen te Haarlem en J. v. d. Oord te Haarlemmermeer. Alle 51 candidaten zijn voor onderwij zeres) geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames: T. Flesseman te Aerden- hout; A. Hoogvorst te Beverwijk; D. Knol, L. v. d. Laan de Vries te Haarlem, K. Duyf te Overveen, P. Bakker te Heemstede, C. v. Boekhoven, I. de Borst, I. Gouwe allen te Haarlem en E. Brouwer te Santpoort. In de afgelopen nacht Is de Vlaardingse motorlogger „Voorwaarts" op de Noordzee aangevaren door een Katwijkse logger. Het schip heeft aanzienlijke schade midscheeps opgelopen. Men heeft het gat met zeil en pek provisorisch gedicht. Door pompen tracht men de „Voorwaarts" drijvende te houden. De VI. 115 „Vooraan" heeft de „Voorwaarts" op sleeptouw genomen en ls op weg naar Aberdeen. De aanvaring geschiedde op een afstand van ongeveer 80 mijl van Aberdeen. De Katwijkse logger, die de „Voorwaarts" heeft aangevaren, is de KW 147 „Wilhel- mina 3" van de N.V. Katwijkse Rederij en Haringhandel v.h. A. den Duik. Toen de aanvaring vannacht geschiedde, hing er een dikke mist boven de Noordzee. Tengevolge hiervan heeft de Katwijkse logger de VI. 142 „Voorwaarts" vermoede lijk niet gezien. De „Voorwaarts" is eigendom van de N.V. Dogger Mij. A. Hoogendijk Jzn. te Vlaardingen. Het schip, dat in 1917 werd gebouwd, meet 187 b.r.t. De VI. 115 „Voor aan", die de „Voorwaarts" op sleeptouw heeft genomen, is van dezelfde rederij. De burgemeester van Amsterdam heeft besloten, toe te staan, dat cafés, restaurants en dergelijke in de nachten van Zaterdag op Zondag gedurende het tijdvak van 15 Juni —15 September 1954 tot 2 uur voor het pu bliek geopend blijven. ZONSVERDUISTERING OVER EUROPA - so ips4 l«a Maanicfia<tuw trfdt* ce. f40 km Dc pijl geeft de bewcglngericMIng van de schaduw. Op 30 Juni zal de schaduw van de maan haar weg afleggen over een gedeelte van Europa dat hierbij in kaart is gebracht. Te beginnen bij IJsland, zal deze baan van duisternis, met een breedte van ongeveer 140 km., over de aarde glijden. In Zuid- Zweden zullen Nederlandse waarnemers metingen verrichten. Verder zijn over geheel Europa een aantal waarnemingsposten opgesteld. Het laatste punt waar de maanschaduw de aarde raakt, ligt in het Noorden van India. In de schematische voorstelling is te zien hoe de om de aarde cirkelende maan zich op deze dag juist tussen de zon en de aarde plaatst, waardoor dit hemellichaam voor een deel het zonlicht onderschept. COUXX)GOJCÜOOOOi U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE 5XX»XOOOCCOOCOOOOOOOOOCOCXX)CXXXXX)OCOCOOCXXXXX>CXX)C05CCIO Naar het A.N.P. verneemt, kan niet ver wacht worden dat de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de televisienota op een dus danig tijdstip zal kunnen verschijnen, dat de mondelinge behandeling nog vóór het zomerreces der Kamer zal kunnen plaats hebben. De automobielverzekeraars in Nederland hebben onlangs overleg gepleegd over de vraag welke stappen moeten worden ge nomen om te komen tot een vermindering van het aantal verkeersongevallen. Uit de statistieken blijkt, dat de toeneming van het aantal ongevallen in een ongunstige verhouding staat tot de groei van het Ne derlandse automobielpark, vooral wanneer men 1953 vergelijkt met 1952. In 1938 kwamen 46655 verkeersongeval len voor, waarvan 780 met dodelijke af loop. In 1952 werden geregistreerd 79344 verkeersongevallen waarvan 1097 de dood tengevolge hadden, en in 1953 een totaal van 85.243 waarvan 1287 met dodelijke af loop. Splitst men de verkeersongevallen in ongevallen met ernstig letsel en ongeval len met alleen materiële schade, dan ziet men in vergelijking met 1947 voor het jaar 1952 een toeneming van 75 pet. van de eerstgenoemde en van 115 pet voor de laatstgenoemde gevallen. De automobielassuradeuren in Neder land achten het echter in het belang van het Nederlandse automobiel-verzekerings wezen en van het bedrijfsleven in zijn ge heel, dat er maatregelen worden genomen, waarvan een preventieve werking ten op zichte van de veelvuldig voorkomende on gevallen mag worden verwacht. Daarom hebben de 82 assuradeuren besloten met ingang van 1 Juli 1954 voor iedere nieuwe automobielverzekering, respectievelijk bij vervanging van de verzekerde automobiel een eigen risico toe te passen van ten min ste 50.zonder premie-reductie. Het was voorts gebruikelijk bij een ver zekering van meer dan een automobiel toe behorende aan dezelfde eigenaar een „meer-wagen-reductie" te verstrekken. Besloten is de reductie bij de verzekering van wagenparken, die een aantal van 10 stuks niet overtx-effen, te laten vervallen. Voorts is besloten dat eventuele reductie voor een meerjarig contract beperkt zal blijven tot ten hoogste 5 pet. Uit de verklaring van de Chinese volks republiek blijkt dat Peking bereid is het Amerikaanse verzoek om vrijlating van 83 Amerikanen te bestuderen en ook dat het wellicht mogelijk is de straffen, die aan ADVERTENTIE Dat baantje moest Bunkie eens gauw proberen natuurlijk. Hij nam een aanloopje en gleed lekker over het spiegelgladde glijbaantje.... Dat was nu wel niets bijzonders, maar.de glijbaan lag vlak bij een hoek van de straat; en daardoor gebeurde er weer iets. Zwiiiiiet!daar kwam Bunkie aangegleden. Maar op dat ogenblik kwam er iemand juist de hoek om: een banketbatycersknecht, die voorzichtig een grote houten taartendoos met gebakjes voor zich uit droeg..,. Er was zeker ergens iemand jarig, want het waren heel wat gebakjes, die hij droeg. Maar nou viel het erg ongelukkig uit, dat de bakkersknecht en Bunkie, ieder van een kant, juist tegelijk bij de straathoek aankwamende knecht voorzichtig lopend met zijn doos en Bunkie met een vaart over de glijbaan. En voor ze er één van beiden erg in hadden, botsten ze tegen elkaar op Bunkie schrok al even hard als de man. Hij was met zijn hoofd tegen de doos aan gebotst, en daar zaten ze nou allebei plat op de grond elkaar beduusd aan te kijken. En de gebakjes lagen over de vuile straat verspreid! 00K IN GROTE LUXE DOZEN VAN 50 STUKS Verpleegster veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft de 23-jarige gediplomeerde verpleegster Y. S. te Amsterdam veroordeeld, conform de eis, tot één maand gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en 100,boete wegens dood door schuld van een zes weken oude baby (in een der Amsterdamse ziekenhuizen). Op 20 Februari heeft de baby, D. H. van E., die verzorgd werd in de ex-couveuse kamer van het ziekenhuis, bijna twee uur lang op een hete, veel te volle en niet met de voorgeschreven molton doek omwikkel de rubber warmwaterkruik gelegen. Het kindje heeft verbranding in de tweede graad opgelopen en is daaraan na 2y2 week overleden. De geneesheren in het Diaconessenhuis te Leeuwarden, die de Zaterdag geschei den Siamese tweeling van Oenkerk behan delen, hebben hedenmorgen het volgende communiqué uitgegeven: „Folkje en Tjits- ke de Vries maken het goed. Zij nemen vlot haar voedsel en tonen in haar uitin gen dat zij zeer tevreden zijn." verschillende vam.die Amerikanen zijn op gelegd, te verlichten of kwyt te schelden. Al eerder heeft de Amerikaanse delegatie te kennen gegeven dat velen van de 120 Chinezen niet langer gesteld zijn op terug keer naar de Chinese volksrepubliek. De Amerikaanse delegatie heeft bij een vroe gere gelegenheid ook verklaard dat behal ve de 19 Amerikaanse zakenlieden, mis sionarissen en andere niet-militairen, die de Chinese volksrepubliek niet kunnen verlaten, daar vermoedelijk nog 39 Aimeri. kanen verblijven, die een vrijwillig ver blijf in dat land schijnen te hebben verko zen boven terugkeer. GENèVE. (United Press). De Chinese volksrepubliek heeft aangeboden 83 Ame rikanen vrij te laten in ruil voor vrijlating van Chinese studenten die de Verenigde Staten niet zouden mogen verlaten. De Verenigde Staten hebben het voorstel in studie genomen. De Amerikaanse delegatie heeft enige tijd geleden bekend gemaakt dat in de Chinese volksrepubliek 29 Amerikaanse militairen gedetineerd zijn, dat 35 Amerikaanse bur gers zich daar in gevangenschap bevinden en dat 19 Amerikaanse burgers dat land niet mogen verlaten. Volgens de Chinese verklaring zijn vele van de ongeveer 5000 Chinese studenten, die zich in de Verenig de Staten bevinden, niet in staat dat land te verlaten. De Amerikaanse verklaring bevat een tegenspraak van die bewering. Sedert het uitbreken van de oorlog in Korea in 1951, aldus de Amerikaanse verklaring, is aan slechts 120 Chinese studenten het recht op vertrek uit het land ontzegd. (Reuter). Communistisch China heeft Groot-Brittannxë beloofd onmiddellijk een onderzoek te zullen instellen naar negen Britse matrozen, die vermist worden na dat zij met een jacht uit Hongkong waren vertrokken voor een pleziertocht. De Chi nese mededeling werd gedaan door de Chi nese delegatie in antwoord op een Brits verzoek. LONDEN. (A.F.F.). In het Britse La gerhuis heeft premier Churchill medege deeld, dat een verklaring omtrent de uit wisseling van diplomatieke vertegenwoor digingen tussen Groot-Brittannië en com munistisch China binnenkort te verwach ten is. NEW DELHI (Reuter) De regering van India heeft'Frankrijk verzocht de troe pen, die volgens haar met munitie en voorraden in Pondicherry geland zijn, terug te trekken. De troepen zouden heden aan gekomen zijn. (A.F.P.) In bevoegde kringen te Parijs wordt verklaard, dat het hier gaat om de ontscheping van vijftig gendai-mes, belast met de handhaving van de veiliglieid in de Franse factorij Pondicheriy. Na zes jaar onderhandelen hebben de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" en de grafische- en kantoorbedienden unies overeenstemming bereikt over een collectieve arbeidsovereenkomst voor admi nistratief personeel in dienst van dagblad ondernemingen. Deze wordt ter goedkeu ring aan het College van Rijksbemiddelaars voorgelegd. Als ingangsdatum is 1 Mei 1954 vastgesteld. 14) Matt voelde zich verlegen worden. Sir Jonathan had stellig gegronde reden om verontwaardigd over hem te zijn. Het was dwaas van hem te denken dat de machtige Arden in deze niets zou ondernemen! Hij verontschuldigde zich haastig: ,,'t Spijt me Sir Jonathan. Ik zei 't alleen, omdat ik me zo onmachtig voel terwijl ik zo graag helpen wil. Het is allemaal zo af schuwelijk!" Arden stond opeens met grote waardig heid op. En op vergeeflijke toon zei hij vriendelijk: „Ik begrijp 't Tarrant. En ik dainik je hartelijk. Als ik iets wist dat je zou kunnen doen, dan zou ik 't je graag vragen. Ook al zou 't eventueel onaange name gevolgen voor je kunnen meebren gen. Maar je kunt niet helpen! Zoals ik je eeixier zei, het Lot heeft je met deze nare geschiedenis in aanraking gebracht en het Lot distancieert je thans weer. Mijn ver zoek is: vergeet deze hele zaak! Daarmee zou je ons de beste dienst bewijzen. Ik be grijp heel goed wat er in je omgaat". Er kwam even een glimlach op Sir Jonathan's gezicht. „Denk niet, dat ik een dwaas ben. Elk middel dat met geld te koop is, zal aangewend worden. Beverley betekent heel wat meer voor mij dan jij je kunt voor stellen!" Hij stak Matt zijn hand toe. „Nogmaals meneer Tarrant, mijn hartelijke dank! U hebt zich van een buitengewoon goede kant doen kennen. Ik vergeet zo iets niet, weet dat! Ik hoop dat we elkaar binnenkort nog eens zullen ontnvieten, maar dan onder prettiger omstandigheden. De komende da gen zal ik echter door dit alles volkomen in beslag genomen warden. Dat begrijpt u nietwaar?" Matt was vanzelfsprekend opgestaan, toen Arden hem de hand reikte. Hij voel de, dat hij weggestuurd werd. Sir Jona thans liet 't voorkomen, als was hy een on gewenste bemoeial! „Natuurlijk, ik begrijp 't", antwoordde hij aarzelend en niet op zijn gemak. Sir Jo nathan begeleidde hem intussen al naar de hal. Matt draaide zich nog even om, om „Goedennacht" te zeggen tot Monica en mevrouw Dean, doch de laatste antwoordde in 't geheel niet. terwijl Monica slechts vaag knikte. Arden liep met hem mee naar het hek. Het was thans volkomen donker buiten en ze liepen langzaam. Toen ze tenslotte af scheid namen, zei Arden ernstig: „Neem een goede raad aan van iemand die veel ouder is en bovendien ongelukkig. Zoek de moeilijkheden niet op, Tarrant! In deze zaak zou je alleen maar een obstakel vor men Hij draaide zich hierna abrupt om en verdween in de richting van het huis. HOOFDSTUK 5 De mededeling vam het dienstmeisje, dat meneer Woodstone in de zitkamer zat te wachten en gevraagd had, hoe laat Matt terug zou zijn, viel bij Mildred Tarrant in goede aarde. Ze was juist klaar met een maaltijd alleen, aangezien de dominee elders dineerde en Matt nog niet terug was, en een gevoel van verveling bekroop haar. Ze was zeer gesteld op Jim Wood stone, omdat hij rijk was en intelligent en aangezien de mensen van hem zeiden, dat hij 't nog eens ver zou brengen. Mildred gaf de voorkeur aan belangrijke mensen Ze keek echter verwonderd, toen ze Jim's slordige uiterlijk zag. Ook al wist ze, dat hij 't prettig vond om in zyn vacantie in oude kleren rond te lopen, toch vond ze dit te ver gaan. Ze deelde 't hem ronduit mede. Jim lachte vrolijk, ,,'t Spijt me, Mildred", antwoordde hij zonder enige verlegenheid, „maar ik had me niet speciaal gekleed om op bezoek te gaan. Ik bein hier gestrand. Mijn wagen vertoonde opeens vrouwelijke kuren en ik kwam hier even aan om Matt te vragen, of hy eën drankje voor me had, en eventueel een bed voor de nacht, als dat nodig mocht zijn „Je kunt Matt dan meteen%ok wat be hoorlijke kleren vragen", ried ze hem aan. „Ik zie er inderdaad wat rommelig uit, hè?" gaf hij vergenoegd toe. „Wanneer komt Matt thuis?" Er kwam een ontstemde uitdrukking op Mildred's gezicht. „Dat mag de hemel we ten", antwoordde ze. „Op Matt kun je nooit rekenen. Hij is ongedisciplineerder dan ooit. Dat komt door zijn leven in het Verre Oosten, denk ik. Ik kan je echter ook wel een drankje geven, Jim. Wat wil je heb ben? En ik zal een bed voor je op laten maken". Hij vroeg om een whisky soda en legde op de hem eigen, charmante wyze uit, dat hij naderhand even naar de garage zou gaan om te zien, of ze zijn wagen hadden kunnen repareren. Wanneer dit niet 't ge val was, zou hij graag blijven logeren. Hij sprak door over zijn Fowler en roemde de snelheid, die er mee te bereiken viel. Hij diaagde Mildred uit door te zeggen, dat ze het griezelig zou vinden met hem te rijden. Mildred ging hier onmiddellijk op in. „Ik vinid 't enig om héél hard te rijden", zei ze enthousiast. Jim Woodstone deed alsof dit geheel nieuw voor hem was. „Werkelijk?" riep hij uit. „Matt beweert altyd, dat je er niet van houdt. Dat je niet harder dan 60 wilt rijden ,,'t Hangt natuurlijk van de man achter het stuur af", onderbrak ze, hem vol be wondering aankijkend. „Matt is nu een maal hopeloos Jim begon een theorie te ontwikkelen over het kalmerend effect van grote snel heden en als hij zich er voor inspande, kon hij heel boeiend praten. Na enige tijd bracht hij het gesprek terloops weer op Matt. Hij veronderstelde, dat deze wel spoedig terug zou -komen, maar Mildred bekende, dat ze er niets van wist. „Hij is momenteel verstrikt in de netten van een mysterieuze jonge dame", zei ze lachend. „En 't heeft er alle schijn van, dat zijn doen en laten volkomen door haar beheerst worden". Woodstone glimlachte. „Een mysterieuze jonge dame?" vroeg hij. „Dat lijkt me niets voor Matt. Wie is 't?" „Dat zouden velen van ons graag willen weten", antwoordde Mildred, een houding van vage belangstelling aannemend. „Ze moet heel rijk zijn, Jim, te oordelen naar haar kleren en haar manier van leven. Ze houdt zich zeer afzijdig en dat is iets, wat jullie mannen altijd aantrekt. Ik wed, dat ze Matt prachtige verhalen vertelt over een droevig leven. Waarschijnlijk over een echtgenoot, die haar slecht behandelde, of zo iets Ze hield even op. om een sigaret op te steken, en Woodstone vroeg onschuldig: „Is ze getrouwd?" „Dat zou ik niet definitief kunnen zeg gen", Mildred blies met half-gesloten ogen rookwolkjes uit. „In elk geval laat ze nie mand voor haar echtgenoot doorgaan, maar toch heb ik de indruk, dat er een man op de achtergrond is, anderswel, anders zou ze niet zijn zóals ze isWe hebben haar allemaal diverse keren in onze kring ontmoet, maar niemand wéét iets van haar, behalve dat ze uit Londen komt. Londen is heel groot, nietwaar? Een gemakkelijke plaats om vandaan te komen, zonder dat 't iets zegt". Ze keek Woodstone enigszins uitdagend aan en ze constateerde bij zichzelf hoe nor maal menselijk hij was, toen hij antwoord, de. Hij scheen geïntrigeerd te zyn door haar verhaal over Monica. Ze zou dat nooit van hem gedacht hebbenZe had hem altijd nogal zwaarwichtig en haast tè in tellectueel gevonden, en zeker niet iemand, die belangstelling zou hebben voor vage verhalen, die over mensen verteld wer denZe kende hem al jaren, sinds hij met Matt op school ging. Hij bleek dus doodgewoon te zijn en niets menselijks was hem vreemd. Hij scheen haar insinuaties heel ernstig te nemen en ze kreeg de nei ging haar verhaal nog wat aan te dikken. Binnen tien minuten was 't Mildred Tar rant gelukt Monica Brent als een geraffi neerde avonturierster af te schilderen, en ze merkte dat Jim Woodstone zich werke lijk bezorgd begon te maken over het lot van zijn vriend Matt. Hij maakte zich zelfs zo bezorgd, dat Mildred het nodig achtte hem enigszins gerust te stellen. „Ik ge loof niet, dat Matt eigenlijk een geschikte partij voor haar is", merkte ze luchtig op. „Ze is uit op een betere vangst!" Woodstone keek haar vragend aan, ter wijl hij langs zijn snor streek. „O, die is er zeker!" ging Mildred door op suikerzoete toon. „Ik denk aan sir Jonathan Arden!" '(Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6