Biljartwedstrijden in Vleeshal dank zij goed spel enorm succes Kort en bondig Eenheid uit bezettingstijd dient bewaard te blijven li De elfde Haarlemse Sportweek Schedel gevonden bij graafwerkzaamheden Hillegom Bloemendaal In memoriam dr. M. Amir Zant/voort Heemstede DONDERDAG 17 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Utrechtse honkballers te zwak voor Haarlem-B Honkbal Volleyball Korf hall Handbal Geen paardensport in de Sportweek Prins Bernhard op Epoge-cotigres Amsterdamse tramtarieven met 30 verhoogd Brandwonden en gevecht op de braderie Speeltuin en speelweide in de Leidsebuurt Modcramen Hervormde Synode sprak met ir. Staf Hillegomse oudjes in 115 auto's op stap Bejaarden brachten dank aan mevrouw Den Tex Maatschappij Emma bestaat 25 jaar P. Keur 40 jaar bij P.T.T. Plannen van Kunstkring voor volgend seizoen VOOR DE EERSTE KEER in het be staan van de Haarlemse sportweek heeft men ook de biljartsport in 't programma eën plaats gegeven en dat hiermede in een behoefte werd voorzien bewezen de enkele honderden toeschouwers, die gis teravond naar de Vleeshal waren getrok ken om getuige te zijn van een tweetal demonstratiepartijen tussen H. J. de Kleine uit Zwolle en de Haarlemmer P. A. Kobus op het ancre-cadre 47/2 en tussen. H. Popeyus uit Barendrecht en J. H. Sweering uit Amsterdam in het driebandenspel. En al deze bezoekers raakten zo in de ban van het spel met de ivoren ballen, dat vrijwel iedereen bleef kijken naar het af en toe sublieme spel van deze hoofd klassespelers, zelfs toen Popeyus en Sweering ver na middernacht alle moge lijke moeite deden om de vijftig caram boles vol te krijgen. De avond werd ingezet met een partij in het zo bij zonder moeilijke ancre-cadre 47/2 en hiervoor traden de twintigjarige De Kleine en de geroutineerde Ko bus aan het biljart- En al spoedig bleek, dat de jeugd hier als winnaar uit de strijd zou komen want te genover het on zekere begin van Kobus vertoonde de Zwollenaar, die in een jaar tijds van de derde klasse naar de hoofdklasse promo veerde, een spel, dat herhaaldelijk bij de toeschouwers een bewonderend gesis ver oorzaakte. Na een gave veertig in de derde beurt bouwde hij in de volgende beurt in het midden van het biljart een serie op, die pas bij de negentigste carambole een einde vond. Kobus had het antwoord niet klaar. Hij miste het maatgevoel en gaf daardoor zijn tegenstander de gelegenheid rustig zijn voorsprong te vergroten. In een verbluffend tempo en bijzonder zeker van zichzelf ging De Kleine door, passeerde zonder onderbreken de driehonderd en stokte pas in de vijftiende beurt. En toen leek de ommekeer in deze partij te komen, want Kobus „voelde" het op eens. In series van 38, 24. 42 en 25 liep hij een groot gedeelte van zijn achterstand in. De Kleine poedelde, scoorde series van één en vier, maar kreeg plotseling in de twin tigste beurt met een goede zestig zijn zelf vertrouwen terug. Kobus had een te grote achterstand om nog gevaarlijk te kunnen worden en De Kleine maakte zonder moei te in de vijfentwintigste beurt de vierhon derd vol. Kobus bleef op 274 staan. Langzaam In de driebandenpartij zonder kaders, ankers en verboden zones, tussen de hui dige kampioen Popeyus en zijn rivaal Sweering (zeventien keer kampioen van Nederland) bleek al spoedig het verschil in spelopvatting tussen de beide hoofd klassers. Sweering speelde nerveus en on zeker, maar scoorde af en toe met een verbluffend gemak de lastigste stoten. Po- öevüs daarentegen zócht het in de moei lijkheden en hij loste de ingewikkelde si tuaties op een voortreffelijke wijze op, mede door zijn goede techniek. In het begin van de partij over vijftig caramboles ging het vrij vlot. Vooral Po peyus scoorde en in de tiende beurt had hij reeds twaalf caramboles bij elkaar ge- soeeld tegen Sweering süechts drie. Toen hield het echter op. Vier, vijf, soms zes poedels waren geen zeldzaamheid en Swee ring kreeg steeds weer de gelegenheid zijn achterstand in te lopen. Hij kon er echter geen gebruik van maken en moeizaam worstelden de beide spelers zich naar het einde toe. In de 51ste beurt kreeg Popeyus een opleving vier, maar verder kwam hii toch niet.. Tegen het einde van de partii liep Sweering nog iets verder op zijn tegenstander in. maar zijn achterstand was te groot. Popeyus voltooide tenslotte de partij in de 79ste beurt. Sweering bleef op 42 staan. De voortreffelijke organisatie van deze wedstrijden, welke geleid werden door de arbiters Polak en Niessen, berustte bij bet district Haarlem van de Koninklijke Ne derlandse Biljartbond. De honkbalwedstrijd in de Sportweek is enigszins op een teleurstelling uitgelopen. Het Utrechtse team was veel te zwak voor- het Haarlemse B-team. Het slaan van beide ploegen verschilde niet veel, maar het veldwerk der Utrechtenaren was wel zo zwak, dat de Haarlemmers met slechts zeven honkslagen achttien runs konden Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Haarlemse Sportweek werden in de Vleeshal op de Grote Markt biljartwed strijden gehouden. Foto: De Haarlemmer P. A. Kobus aan stoot. Naast hem de jeugdige H. J. de Kleine uit Zwolle. scoren. Na twee innings was de stand reeds negen-nul. Pas in de zesde innings, de stand was reeds twaalf-nul scoorden de Utrechtenaren tegen, onder meer door een fraaie drie honkslag van Kars. Bij de Haar lemmers onderscheidden zich Lukkien (Schoten) in het veld en Heemskerk (Schoten) aan slag met een gemiddelde van 0.500. De inningscijfers waren: Haarlem: 5 4 0 3 0 5 x 17. Utrecht: 0 0 0 0 0 2 0 -2. Op een drietal plaatsen in de stad wer den door de volleyballers demonstratie wedstrijden gespeeld. De weersomstandig heden waren door de feMe wind bijzonder ongunstig voor volleybal. Op het Leidseplein hebben de heren- ploegen van H.V.S. en Die Raeckse onder zeer grote belangstelling een aardige partij volleybal laten zien. De teams ontliepen elkaar niet veel; H.V.S. won de eerste set met 15-13, maar Die Raeckse de tweede 16-18. Een game van tien punten heeft de beslissing gebracht ten gunste van H.V.S., 10-8. In het Zaanenolantsoen kreeg de kam- pioensploeg van Die Raeckse (dames) een gevoelige nederlaag te slikken tegen een Haarlems B-team. Met 15-4, 12-15, 15-11 en 15-4 zag de combinatie haar goede spel beloond. Hierna speelde Rapiditas (heren) tegen Santpoort. Met het kleinst mogelijke ver schil verloren de zwart-witten d.rie games 15-17, 13-15 en 15-17 en redden de eer door de derde game met 15-0 te winnen, overi gens een goed resultaat van de Santpoor tenaren. In de Pladellastraat ontmoetten de da mes en heren teams van Velox en H.B.C. elkaar, de wind deed aan de strijd veel afbreuk. De Velox-dames moesten de eer aan H.B.C. laten: 15-8, 1-15 en 15-12. Ook de heren van Velox hadden het zwaar le verduren en verloren met 15-6, 15-13, 16- 14. De korfbalwedstrijd HaarlemH.K.B.- twaalftal trok vrij veel publiek. Het was jammer, dat in de eerste helft het spel geen hoogtepunten had, doch in. de tweede helft, toen er meer tempo kwam en he! plaatsen zuiverder werd, steeg het spelpeil aanzienlijk. In de eerste helft bezorgde B. Bos aan Haarlem de leiding, doch door treffers van B. Poelgeest en E. Kruyff had de H.K.B. spoedig een twee-één voorsprong verkregen. Het spel van Haarlem werd daarna iets beter en dit leidde tot doelpun ten van een invalster en T. Klas-en. Met deze drie-twee stand kwam de rust. Na de rust werd de wedstrijd zeer aan trekkelijk: er werd vaak uitmuntend ge combineerd, en de doelpunten gescoord door ieder van de iVoe^en, waren bijzonder fraai. Voor de H.K.B. maakte eerst Th. Kaart met een doorloopbal gelijk, waarna L. Reyns voor een verdiende vier-drie- zeee van „Haarlem" zorgde. De jeugdwedstrijd WatervlietRest van Haarlem eindigde in een verdiende twee nul voorsprong voor de Haar'emmers. Op het terrein aan de Kleverlaan was een niet te grote schare toeschouwers ge tuige van twee handbalrlemonstraties. Eerst zagen wij e«n juniormeis.ieswedstri.id tus sen Concordia en een Kennemerteam, die ons een verheugend goed snel voorzetten. Een voortreffelijke wedstrijd waarin wii noe eens het bewijs vonden voor een goede toekomst voor het damesihandbal in de af deling Haarlem. Het Concordia-elftal nam aanvankelijk een voorsprong door beter ploegverband, maar moest na rust toelaten, dat het Kennemerteam gelijk kwam. Drie drie werd de eindstand. De herenwed'striid tussen een Rapiditas- Concordiacombinatie en de Rest van Haar lem voldeed minder. De combinatie had daarvoor een te groot overwicht en dit leidde vooral na rust tot eenzijdigheid. De spanning ontbrak daardoor, al willen wij niet onvermeld laten het prima doel ver dedigen van Philippo (Rapiditas) en Böhm (IJmond) en al konden we verscheidene malen genieten van de goed ongezette combinaties van de Rapiditas en Concor- dia-spelers. Zij wonnen tenslotte met veer tien-zeven. Door onvoorziene omstandigheden zal de paardensportdémonstratie in de Haar lemse Sportweek op Zaterdagmiddag aan- staande in de Hout geen doorgang vinden. BINNENLAND De Rotterdamse Roei- en Zeilvereni ging Schieland organiseert Zaterdag 19 Juni een „zilvertocht" naar Schoonhoven. Hier aan kan deelgenomen worden door allerlei soorten sportvaartuigen en niet alleen door de leden der organiserende vereniging, doch ook door die van andere watersportvereni gingen. Op het ogenblik hebben bestuurders van 75 vaartuigen ingeschreven. Nabij Dordrecht is een muskusrat ge vangen. De muskusrat vormt een groot ge vaar voor dijken en waterkeringen, omdat hij daarin holen graaft met uitgangen onder water, De Dordtse muskusrat is het vijfde exemplaar, dat in het gebied van de grote rivieren is gevangen. In Drachten is het nieuwe gebouw van de Chr. kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen geopend. Sinds 1948 was deze instelling in een noodgebouw onder gebracht. Het is de eerste school die krach tens de nieuwe Kweekschoolwet de beschik king over een nieuw gebouw heeft gekregen. Het Haagse hof heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd, waarbij de 35-jarige Waalwijkse schoenfabrikant W. de K. tot een hechtenisstraf van drie maanden en intrek king van zijn rijbewijs voor de tijd van twee jaar was veroordeeld wegens dood door schuld. Op 31 October van het vorige jaar had De K. onder de gemeente Sprangkapelle bij Waalwijk een fietser aangereden, waar bij deze om het leven kwam. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een besluit van de gemeenteraad van Zwijndrecht waarbij de medewerking aan de stichting van een bijzondere (Gerefor meerde) school werd geweigerd, vernietigd: De Stichting tot Bevordering van Gerefor meerd Onderwijs te Zwijndrecht was van dit besluit in beroep gegaan. Gedeputeerde Staten hebben de bezwaren van het bestuur gegrond verklaard en bepaald, dat de ge vraagde medewerking alsnog moet worden verleend. Voor de Amsterdamse rechtbank heeft een 51-jarige vroegere verpleegster terecht gestaan. Zij had twee jaar lang blanco recept- formulieren uit de kamer van een arts weg genomen, deze ingevuld en er een valse handtekening op geplaatst en zich er verdo vende middelen mee verschaft. Tegen haar werd f 100 boete en drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf geëist met de be paling dat zij in een sanatorium een behan deling ter ontwenning van opiumgebruik moet ondergaan. Te Amsterdam is de 149ste vergadering der Evangelisch-Luthersche Synode begon nen. Evenals in voorgaande jaren werd deze vergadering der Synode voorafgegaan door de generale kerkelijke vergadering. Zeer veel predikanten en leden van kerkeraden zijn daarvoor bijeen gekomen in de Maarten Lutherkerk. Na het openingswoord van de president der Synode, ds. J. P. van Heest, hield dr. C. Riemers een lezing over „Onze verantwoordelijkheid ten opzichte van de buitenkerkelijken". Twee militairen, waarschijnlijk beho rende tot de technische troepen, hebben te Zutphen een auto gestolen en zijn er mee naar de Apeldoornse automarkt gereden, waar zij het voertuig verkochten aan een handelaar. Bij een door de politie ingesteld onderzoek werd de auto achterhaald, doch naar de dieven wordt met medewerking van de maréchaussée nog gezocht. Door een spontane actie, waaraan ver tegenwoordigers van alle maatschappelijke en geestelijke stromingen van de bevolking van de gemeente Winterswijk hebben mede werkt, is in die gemeente ten behoeve van de aldaar gelegerde militairen een militair tehuis opgericht. De minister van Oorlog is gaarne bereid dit tehuis financieel te steu- "'Tk"8 ff?" .naarAeen nen met een subsidie van f2250. *nd.er terr?'n in d* buurt om te z.en Aan- - - - - gezien pogingen daartoe echter met tot een gunstig resultaat hebben geleid, hebben B. en W. onlangs besloten alsnog aan de di- „The Institution of Mechanical Engi neers", de Engelse ingenieursorganisatie, dat een congres houdt in het Kurhaus te Sche- veningen, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Delft. Zij werd ontvangen in het Koninklijk Shell-laboratorium aan de Broekmolenweg, waar prof. J. J. Broeze een lezing hield over: „Automobiles and petro leum: past, present and future'. Des middags werd een bezoek gebracht aan de Technische Hogeschool, waarna men de raffinaderijen te Pernis bezichtigde. Het m.s. „Indrapoera" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, zal Zaterdag uit Rotterdam via Southampton. Genua, en Mar seille naar Malakka en Indonesië vertrekken. Het lid der Eerste Kamer, ir. E. H. H. Kraay- va-nger, architect te Rotterdam, zal in Genua aan boord komen, om naar Djakarta te gaan. In een woning aan de Linnaeushof te Amsterdam is een kindje van vier maanden in zijn wiegje gestikt. Het kind had zich. zonder dat de moeder dit bemerkte, in de wieg omgedraaid, zodat het met het gezicht in het kussen kwam te liggen. Bij Koninklijk Besluit is aan jhr. V. P. A. Beelaerts van Blokland, op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1954, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Barendrecht, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burge meester bewezen. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld het crediet voor de uitvoering van werken in de duinwaterwin- plaats en op het pompstation te Leiduin, het leggen van 'n transportleiding en 't vergroten van de reinwaterkelders van het pompsta tion aan de Haarlemmerweg, te verhogen met f 700.000. HAARLEM EN OMGEVING De zevenentwintig candidaten voor het eindexamen van de Hartenlustschool, de openbare school voor u.l.o. aan de Vijver- weg te Bloemendaal, zijn met hun ouders uitgenodigd voor een afscheidsbijeenkomst, Een amateurcabaretvoorslelling staat op het programma van deze bijeenkomst, die op Woensdagavond 23 Juni gehouden zal wor den in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen rechten de heer W. K. J. van Scherpenseel te Velsen. De Haarlemse politie deelt mee. dat op het afdelingsbureau Centrum in de Smerie- straat wederom fietsen zijn te bezichtigen en wel op 19 Juni van 15—17 uur en op 21 Jun' van 19—21 uur. Het betreft hier fietsen, die na 1 Januari 1953 onbeheerd zijn aange troffen, door de politie in beslag zijn ge nomen en nog niet door hun eigenaars zijn opgehaald. De contactavond van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in de tuin van het Tehuis voor bejaarden aan de Schotersingel te Haarlem, die Woensdag wegens het gure weer geen doorgang heeft gevonden is uit gesteld tot heden, Donderdagavond. De inschrijving wordt opengesteld op f 105.000 4 procent obligatiën in stukken van f 1000 en f500, ten laste van de vereniging „Bijzondere Protestantsche kleuterschool" te 'Heemstede. De opbrengst dient ter financiering van de aankoop van grond en de bouw en inrichting van een kleuterschool en speellokaal. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad thans de voordracht doen toe komen over te gaan tot een herziening der tarieven van het gemeentevervoerbedrijf. Alle tarieven zullen als de raad de wij ziging aanvaard worden verhoogd. De prijs van een overstapje wordt van 15 op 20 cent, die van een knipkaart (4 ritten) wordt van 50 op 65 cent gebracht. De ove rige tarieven in eenzelfde evenredigheid, namelijk met circa 30 percent. In een buitengewone zitting van het congres van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen in de Bezet tingstijd heeft Prins Bernhard een rede gehouden. De Prins zei onder meer, dat speciaal de internationale actie tegen het systeem der concentratiekampen een goed voorbeeld is van de geest waarin de ver eniging wordt geleid. Die geest is dezelfde die het verzet inhoud en bezieling gaf en die in de vereniging is bewaard. Haar ook voor de toekomst te bewaren is thans haar taak. „Wij hebben het ons eigenlijk alle maal een beetje anders voorgesteld. De on derlinge kameraadschap, het gezamenlijk staan voor eenzelfde ideaal, het wegvallen van tal van scheidingslijnen, dat is alle maal niet zo goed en mooi gebleven als in dertijd, toen de druk van de bezetter haast ondraaglijk was", aldus Prins Bernhard. „Het is wel eens teleurstellend te zien hoe weinig bij velen nog de eenheid uit de be zettingstijd leeft. Scheidingslijnen en ver schillen die toen onbelangrijk waren zijn na de bevrijding ten dele weer opgekomen. Daar zit eigenlijk iets onlogisch in, want de gevaren die ons land en cle gehele vrije wereld bedreigen, zijn op het ogenblik ze ker niet minder groot dan in de jaren 1940'45. Zij zijn misschien iets meer om sluierd maar daardoor des te gevaarlijker. Wij kunnen ons niet meer de luxe veroor loven gescheiden cp te trekken. Afgezien van al'-» belangrijk werk dat u verricht zie Woensdagmiddag omstreeks half vier ston den op de braderie vele mensen te kijken naar een demonstratie van het gebruik van wasketels. Tijdens deze demonstratie viel een dame met haar fiets tegen de kraam aan, waardoor een met kokend wa ter gevulde wasketel omviel. Een elfjarig en een zevenjarig meisje liepen hierbij brandwonden aan benen en voeten op. Omstreeks half tien die avond waren twee jongens met elkaar in gevecht ge raakt, doch de politie wist spoedig de twee vechtersbazen te scheiden. Een van hen, de achttienjarige J. J. Z. uit Haarlem be gon zich evenwel tegen de politie te ver zetten, waarna hij is meegenomen naar het bureau. Er zal tegen hem proces-verbaal wegens wederspannigheid worden opge maakt. In antwoord op vragen van de heer H. H. W. van der Giessen, lid van de Haar lemse gemeenteraad over een speeltuin in de Leidsebuurt, hebben B. en W. geant woord, dat zij reeds enige tiid geleden voornemens waren een gedeelte van het Brouwersplein tot speeltuin te bestemmen. Bezwaren van omwonenden hebben het college toen aanleiding gegeven naar een ik de nationale betekenis van uw vereni ging vooral in het feit dat u hierin een voorbeeld geeft: u kent nog dé kameraad schap en de eenheid uit de bezettingstijd. Ik doe een beroep op u om die geest te be waren, tot hei'l van Nederland, waarvoor we streden en zullen blijven strijden", zo besloot de Prins. Arbeiders van het Haarlemse Ge meentelijk Energie Bedrijf hebben om streeks twee uur gistermiddag, bij het graven van een kabelgeul in de Klooster straat, op ongeveer één meter diepte een schedel gevonden. De vondst werd gedaan op ongeveer 75 centimeter van de zoge naamde „voorgevel-rooilijn". Een geraad pleegde deskundige stelde vast dat de schedel geen sporen van geweld vertoonde, en reeds geruime tijd begraven moest zijn geweest. Vermoedelijk betreft het hier de schedel van een manspersoon. De Haar lemse politie neemt voorlopig aan dat er geen misdaad in het spel is, welk vermoe den gestaafd wordt door de omstandig heid dat er geen andere skeletdelen wer den gevonden. In de omgeving van de plaats waar de vondst werd gedaan, heeft in vroeger ja ren het „Klooster Onzer Vrouwe Visitatie gestaan, dat in het begin van de vijftiende eeuw door pastoor Hugo Goudsmit werd gesticht voor de Reguliere kanunniken van St. Augustinus. Ter plaatse waar dit kloos ter heeft gestaan, kwam later de buiten plaats ,,'t Clooster" te liggen. Aan deze buitenplaats heeft de Kloosterstraat haar naam te danken. recteur van Openbare Werken opdracht te geven een plan voor de aanleg van een speeltuin op het Brouwersplein uit te wer ken. Voorts is er nog een onderzoek gaan de naar de mogelijkheid om op een ter rein aan de Westerstraat ter hoogte van de Sterrebosstraat tot de aanleg van een speel weide te geraken. Legervoorlichflvg op school Het rnoderamen der Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft, naar het persbureau der Nederlands Her vormde Kerk bericht, dezer dagen een bespreking gehouden met de minister van Oorlog naar aanleiding van het kerkelijk schrijven over legervoorlichting op de scholen. Het onderhoud verliep in een geest van openheid en wederzijds begrip. De minister acht voorlichting op de scholen ter wille van de opbouw van het kader gewenst, maar met de bezwaren tegen verschillende vormen van propaganda wordt reeds enige tijd ernstig rekening gehouden. Tevens wordt er naar gestreefd met het oog op toekomstige vakbekwaamheid, waar moge lijk, de verplichte diensttijd vruchtbaar te maken. Overigens zal omtrent incidentele gevallen, alsmede omtrent nieuwe ontwik kelingen op dit terrein het betreffende overleg kunnen worden voortgezet. Met 115 luxe auto's trokken Hillegoms' ouden van dagen er Woensdagmiddag op uit voor het jaarlijkse uitstapje. De tocht ging ditmaal door de bosrijke omgeving van de provincie Utrecht. In Bilthoven stond de lunch voor het grote gezelschap gereed. Hier kon bovendien een wandeling door de bossen worden gemaakt. In Bilthoven voegde ook de burgemeester zich bij het gezelschap, die in verband met zijn werkzaamheden niet in staat was ge weest de tocht van de aanvang af mee te maken. Nadat de heer Klaver, voorzitter van het comité autotocht ouden van dagen, woorden van dank had gesproken tot allen die deze tocht weer mogelijk hadden ge maakt en de burgemeester had gewezen op de plicht van de jongeren ten opzichte van de ouden van dagen, werd de terugtocht weer aanvaard. Omstreeks half tien werd Hillegom bereikt, waar de stoet werd op gewacht door de R.K. Harmonie Crescendo, die de oudjes mgt vrolijke tor.eji een wel kom thuis wénste. Tijdens de lunch in het Tolhuis te Am sterdam bij het Dinsdag gehouden uit stapje voor Bloemendaals ouden van da gen is, wegens haar voorgenomen vertrek, dank gebracht aan mevrouw A. C. den Tex-barcnesse Bentinck, penningmeeste- resse van het damescomité, dat tweemaal per jaar een bijeenkomst voor de ouden van dagen voorbereidt, voor al hetgeen zij voor de bejaarden in de gemeente heeft ge daan. Mevrouw A. M. NienhuysVersteeg overhandigde haar namens dit damescomi té een boekwerk en de heer A. Schipper namens de bejaarde deelneemsters en deelnemers een zilveren asbak. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. Th. J. van RoodeHout kamp. d.; M. C. BijvoetBolsius, z.; G. Kok —Schaap, d. ONDERTROUWD: H. van der Zedde en M. J. Rentenaar; Chr. J. M. Bosman en C. G F. Nolte: W. J. Kneppelhout en E. A. G. Bos; H. Feirabend en L. Londt Schultz; J. Roode en Sj. Vcenstra. GEHUWD: A. H. Brookhuis cn C. Ver boom; R. Maasman en A. G. Polak; B. J. Fibbe en M. Chr: Steffers; W. Ingwersen en M. G. Goldschmeding. OVERLEDEN: Wed. Z. van Gelder- Groen, -78 j.; M. J. Samders, 64 j.; A. Beth lehem—Mol, 84 j.; E. Waller, 75 j. Het Stedelijk Museum te Amsterdarn heeft dezer dagen een bijzondere aanwinst, namelijk een tot heden onbekend schilderij van Vincent van Gogh, gekregen. Het is een geschenk van dokter Paul Gachet uit Auvers in Frankrijk. Deze heeft als zestien jarige knaap Vincent van Gogh, toen deze ter verpleging in het ziekenhuis was opgenomen, de laatste twee dagen van zijn leven verpleegd. Gachets vader was daar geneesheer. Vit erkentelijkheid voor de verpleging schonk Theo van Gogh, de broer van Vincent, aan Paul Gachet dit schilderij. Het stelt voor het park van het hospitaal te St. Rémy en het is in de maanden Mei-Juni 1889 geschilderd. Dokter Gachet heeft gemeend dit zeer persoonlijke aandenken aan Van Gogh een waardige bestemming te moeten geven: hij heeft het geschonken aan de Van Goghstichting, waarvan het bezit permanent in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt geëxposeerd. Men ziet hierbij eer reproductie van het werk, Het plotseling verscheiden van de Is raëlische gezant in Nederland dr. Amir, waarvan wij op pagina 3 melding maken, betekent in de eerste plaats een grote slag voor zijn gezin, waaraan vroeger reeds tijdens Israëls onafhankelijkheidsstrijd een veelbelovende jonge zoon ontviel. Maar het heengaan op zo tragische wijze heeft tevens een zeer diepe indruk ge maakt zowel binnen de kring van het di plomatieke corps in Den Haag, waarvan deze gezant van de jonge staat Israël een sieraad was, als bij de Nederlandse rege ring en verder bij allen, die ooit het voor recht hebben gehad met dr. Amir op een of andere wijze in contact te zijn geweest. Hij was een man van zeldzame gaven, een voortreffelijk jurist met een scherp juridisch ontledingsvermogen, een groot inzicht in de verhoudingen tussen mensen en dingen. Hij had een grote kennis van zaken op velerlei gebied en stond steeds met levendige belangstelling open voor ailles wat er zich in Nederland maar ook verder in de wereld afspeelde. Het is be grijpelijk, dat degenen die hem kenden een uitzonderlijke bewondering voor hem koesferden. Niet alleen zijn intellectuele begaafdheid, die zich onder meer ook open baarde hetzij in particuliere gesprekken hetzij iin toespraken, waarbij zijn bijzon dere talenkennis tevens grote indruk maakte, ook de charme die er van hem uit ging, maakten hem tot een uitnemende fi guur in diplomatieke kringen. Onbegrensd was de toewijding die hij aan de dag legde ten opzichte van de vervulling van zijn taak en het was dan ook geheel en al in overeenstemming met zijn gehele leven dat hij tot het laatste ogenblik zich ten volle aan die taak heeft gegeven. Groot was zijn liefde voor Nederland. Al heel spoedig was hij er in geslaagd zich tenvolle in persoonlijke en zakelijke verhoudingen ten onzent in te werken. Dat deze man, die toen hii nog in Roemenië tot de voortreffelijkste advocaten behoorde, en bovendien daar lid van het parlement was, vooraan stond in de gelederen der Zionis ten en te allen tijde belangstelling in woord en daad aan de dag legde voor alles wat Joodse aangelegenheden betrof, was be grijpelijk. De wijze waarop hij de kunst verstond om te luisteren was tekenend voor hem, omdat hij zich zoveel en zo snel mogelijk wilde verplaatsen in de gedach- tengang van hen met wie hij een gesprek voerde. Hij stond altijd open voor zijn medemensen waar en wanneer ook. Israel heeft in hem een zijner allerbeste zonen verloren, .Nederland kan treuren om een zo groot vriend als dr. Amir van ons land was. Zijn vrienden weten en beseffen welk een verlies er door zijn heengaan is ge leden. E.v.R. De N.V. Verzekeringsmaatschappij Em ma te Haarlem bestaat op 1 Juli vijfen twintig jaar en die dag zal de oprichter, de heer J. W. Th. Fibbe sr., vijfentwintig jaar als directeur aan de maatschappij verbonden zijn. Het jubileum zal op Za terdag 3 Juli gevierd worden tijdens een receptie in hotel Lion d'Or aan de Kruis weg. Op duidelijke wijze heeft Zandvoort de heer P. Keur, die Woensdag 16 Juni zijn veertigjarig jubileum bij de PTT vierde, getoond dat hij een populaire figuur is in de badplaats, niet alleen door de aard van zijn werk, maar ook door zijn arbeid op ander terrein. Talrijk waren de bloemstuk ken en geschenken, die aan het huis van de jubilaris in de Da Costastraat no. 10 werden bezorgd, waaronder die van de to neelvereniging „Wim Hildering", van de afd. Zandvoort van het Ned. Rode Kruis van het comité ouden van dagen en van de folklore-vereniging „De Wurf", waarvan de heer Keur lid of bestuurslid is. Ook vele particulieren hadden bloemen gezonden met dankbetuigingen voor de nauwgezet heid, waarop steeds de post door hem wordt bezorgd. Des morgens om 11 verzamelden zich in zijn woning vele van zijn collega's en vrien den waar de heer J. W. Th. van de Water, directeur van het postkantoor te Zand voort, in een hartelijke toespraak de ver diensten van de jubilaris schetste, memo rerend dat de heer Keur bijna zijn gehele dienstperiode in Zandvoort doorbracht. Spreker overhandigde hierna de jubilaris de oorkonde van het Staatsbedrijf der PTT als blijk van waardering voor 40 jaar toegewijde arbeid en een geschenk onder couvert. Hierna las de heer Van de Water nog een brief voor van de Inspecteur der PTT te Haarlem, de heer Kersten waarin deze zijn dank betuigde voor de plichtsgetrouw heid waarmede de heer Keur gedurende 40 jaar zijn dienst vervulde. Namens het personeel bood de heer D. van Duijn zijn jubilerende collega een polshorloge aan en diens echtgenote een bloemstuk. Woensdagavond heeft de Heemsteedse Kunstkring onder voorzitterschap van mr. dr. H. Kahrel in de bovenzaal van het Minerva Theater zijn jaarvergadering ge houden. Het ledental, zo werd meegedeeld, heeft thans de achthonderd overschreden. In de plaatsen van twee periodiek aftre dende bestuursleden werden bij acclamatie de heren dr. H. Schmidt Degener en S. van Oorde gekozen. Koninklijke goedkeuring van de statuten zal worden aangevraagd. Het programma voor het volgende sei zoen zal worden geopend met een concert op 19 October door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, voor welke gele genheid men een Weense dirigent hoopt te kunnen engageren. Verder zijn er avonden voor Spaanse dans, voor kleinkunst, voor kamermuziek en voor optreden van een instrumentale solist gereserveerd. Eind Maart wordt besloten met een voorstelling door de toneelgroep „Puck". In de kleine zaal van het theater zullen wederom lezingen en recitals worden ge geven. Bovendien wordt de vertoning van enige avantgardistische films overwogen. Op de prijsvraag voor een nieuw embleem zijn drie inzendingen binnengekomen, die aan een deskundige jury ter. beoordeling worden voorgelegd. Na afloop van het huishoudelijke gedeel te van de vergadering bracht Truus Kloes, zichzelf op de luit begeleidend, enige mid deleeuwse balladen ten gehore.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9