Psalm 84 van Sem Dresden kreeg eerste uitvoering .Clowntje Kick Een verraderlijk complot Door Concertgebouw-Orkest onder leiding van Eduard van Beinum BEHANG ZELF! „Economische orde is ingrijpend veranderd" Ruim 800 ambtenaren met meer dan een vrouw Ernstig ongeluk met mortier in „Harskamp" Minister van Justitie valt Mc Car thy aan Speciale bevoegdheden voor de Ierse politie VRIJDAG 18 JUNI 1954 5 BAKKER SBEHANG Afscheidscollege van prof. mr. F. de Vries Ontevredenheid over voorgestelde pensioen toeslagen Wijziging van de ".vet Buitengewoon Pensioen POLYGAMIE IN INDONESIë Vijf militairen gewond Antara en Aneta zuchten onder transfermaatregelen Formosa confisqueert Pools schip vernam Voor de kinderen Cornells had een smet gekregen, op zijn gewaad Schoon 't een vetvlek was, verschafte CETREX raad FEUILLETON door Richard Keverne 16> Audities in Washington ten einde Coventry zoekt contact met Stalingrad over de H-bom Roemenië wil toetreden tot Unesco vlekmnnwater Eerste straalvliegtuig was Russisch Betaling abonnementsgeld per giro Anti-communistische rel in Nazareth Leiders van Duitse Evangelische kerk bezoeken Moskou Sem Dresden, de vitale oud-directeur van de conservatoria van Amsterdam en Den Haag, die nu eindelijk tijd vindt om zich als componist uit te leven, schreef dit jaar voor het fierste concert van het Con certgebouw Orkest in het Holland Festival te Amsterdam een werk voor sopraan, te nor, gemengd koor en orkest op Psalm 84, in Nederlandse vertaling van Th. Stallaert C.s.s.R. Het werd Donderdagavond onder leiding van Eduard van Beinum ten doop gehouden. Het stuk is een machtige dank hymne na de bevrijding uit de balling schap en als zodanig ook toepasselijk op onze tijd. De uitvoering, met Corry Bijster en Frans Vroons als solisten en met mede werking van het koor van de Nederlandse Radio-Unie, maakte een diepe indruk. Men kreeg de overtuiging een zeer bezield werk te horen, waarvan de geestelijke geladen heid evenredig is aan de muzikaal ambach telijke conceptie. Het is een muziek, die zingt en de stuwing in zich draagt die st.jgt naar het extatische. Zij is klaar en bevattelijk in haar markante en in wezen eenvoudige thematiek, maar vooral in de logische vocaliteit, zich openbarend in melodievorm en stemvoering. Dresden kent en erkent de eisen van de zangstem en van het koorwezen. Dit deed hem onder sterke impuls een werk scheppen waar de execu tanten in kunnen geloven en dat ze dien tengevolge tot waarachtig leven kunnen wekken. Het primaire effect van de zang- lust, zich ontladend in jubelende meiismen als van een Gregoriaans Alleluia, de res- ponsorio-achtige wisselzangen tussen vrou wen- en mannenkoor, het plechtige karak ter van homofone mannenzang begeleid met trombones, de opstuwende vocale polyfonie, die gaat culmineren op een mar kant getekend en stralend unisono op het ADVERTENTIE Prima behang reeds v.a. 55 ct. per rol. Randjes afsnijden a 5 ct. per rol. Opvouwbare plaktafel en borstels in bruikleen. Gen. Cronjéstr. 135, Haarl., Tel. 11657 Tijdens zijn afscheidscollege in de aula van de Amsterdamse Gemeente Universi teit heeft prof. mr. F. de Vries een rede ge houden over de organisatie van het econo misch leven, waarin hij er de aandacht op vestigde, dat het ervaringsgebied, waaraan de economische wetenschap haar stof ont leent, in de laatste decennia sterk is ver anderd. De techniek heeft een hoge vlucht genomen, de markten worden steeds gro ter, de organisatie op economisch gebied krijgt meer en meer de overhand. In de 19e eeuw, toen de oude banden be lemmerend werkten, was de drang naar al gehele vrijheid van beweging groot, en be woog men zich op economisch gebied in de richting van eenzijdig individualisme. De ontwikkeling van de moderne onderneming, het doorwerken van het beginsel der mas sa-productie op alle terreinen van het eco nomisch leven had tot gevolg dat wij thans echter een bonte verscheidenheid van orga nisaties kennen. Dit heeft repercussies op de beoefening van de economische wetenschap. De orga nisatie van de samenleving wordt discussia- bel gesteld, terwijl men zich vroeger vaak tevreden stelde een analyse te geven van het prijsmechanisme, dat verder als ge geven werd aangenomen. Onze tegenwoor dige economische orde wordt, althans ten dele, getypeerd door persoonlijke economi sche verantwoordelijkheid en de heer schappij der prijzen over het economische leven. Het prijsvormingsmechanisme zelve wordt ook steeds ingewikkelder. Tussen de beide theoretische uitersten van volledige mededinging en monopolie zijn talrijke tus senvormen ontstaan, die tengevolge heb ben, dat voor een systeem van volledige vrije prijsvorming, dat velen als ideaal zien, de noodzakelijke voorwaarden zijn gaan ontbreken. Hoe die prijsvorming dan wel in feite verloopt, en in hoeverre het ingrij pen van georganiseerde marktpartijen of overheid, onvermijdelijk, wenselijk of toe laatbaar geacht moet worden, is iets, waar over zich pas een oordeel laat vormen in concrete gevallen na gedétailleerde bestu dering van cle economische organisatie. Daardoor wordt het werkterrein der eco nomie verbreed. woord „Gerechtigheid" het zijn allemaal dingen in deze compositie, die de uitvoe ringstechniek geen geweld aan doen en die uiterst doeltreffend het beoogde resultaat dienen. Met evenveel lof kan men over het in strumentale element in deze Psalm 84 spreken. Het enige waarover men beden kingen zou kunnen opperen is de wijze van orchestreren, die het de tenorsolist buiten gewoon lastig maakt zich in de zaal ver staanbaar te maken. Zelfs de baritonale tenor van Frans Vroons kon er niet tegen op. Gunstiger kon Corry Bijster zich laten horen en haar zingen klonk dan ook prach tig. Ook de koorzang kwam bijzonder mooi tot zijn recht. Eduard - van Beinum diri geerde het werk met gloed en overtuiging. Een hartelijke ovatie aan componist, diri gent en executanten bewees dat Sem Dresden met zijn Psalm 84 in de roos ge schoten heeft. Het is een werk dat voor het répertoire onzer grote koorverenigin gen beslist een belangrijke aanwinst is. Deze concertavond werd geopend met de ouverture Leonore II van Beethoven, door Van Beinum zeer dynamisch en dramatisch geladen geïnterpreteerd. En verder kreeg men, met Arthur Rubinstein als épateren- de solist, het Tweede Pianoconcert van Brahms te horen. JOS. DE KLERK. De Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen heeft in Rot terdam zijn jaarvergadering gehouden. Uit de besprekingen bleek, dat de ver gadering ontevreden was over de voorstel len van de regering tot verhoging van de pensioenen. Juist de laagste pensioenen zullen, aldus werd opgemerkt, veel te ge ringe bijslagen ontvangen. De tussen 1919 eii 1937 gepensionneerden krijgen geen enkele tegemoetkoming. De vergadering nam met algemene stem men een motie aan waarin de grieven wer den uiteengezet. rn de jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden, die eveneens in Rotterdam werd gehouden, is ook over de voorstellen inzake de pen sioentoeslag gesproken. Het hoofdbestuur achtte het juiste ogenblik voor een demon stratieve vergadering nog niet aangebroken. Het hoofdbestuur hoopte, dat de samen werking met de andere bonden zal groeien. De ministers van Maatschappelijk Werk, van Financiën en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben de Eerste Kamer hun Memorie van Antwoord doen toe komen over het ontwerp van wet tot wij ziging van de wet buitengewoon pensioen 1940-1945. Zij erkennen gaarne, dat de door de wet buitengewoon pensioen bestreken materie uiterst gevarieerde aspecten vertoont en dat het dan ook moeilijk is voor alle zich voordoende gevallen één afdoende regeling te treffen. Inderdaad is het voor het recht op buitengewoon pensioen vereist, dat de invaliditeit 'van dé belanghebbende in ver band staat met zijn eigen deelneming aan het verzet. De Buitengewone Pensioenraad pleegt evenwel in zake het verband tussen 1 invaliditeit en verzet een zeer soepel stand punt in te nemen. Het is echter door de grote gevarieerdheid der gevallen niet on der alle omstandigheden te vermijden, dat toch niet zover kan worden gegaan als wenselijk zou zijn. Waar nodig, wordt in deze behoefte evenwel voorzien door als dan een op de voet der wet berekende uit kering te verlenen, met het oog waarop bij beschikking van de minister van Bin nenlandse Zaken van 24 Januari 1952 een Adviescommissie Bijzondere Uitkeringen is ingesteld. Het Koninklijk Besluit van 2-3 Januari 1948, zoals dit is gewijzigd bij het Konink lijk Besluit van 14 Januari 1949. opent de mogelijkheid een deelnemer aan het ver zet op kosten van het rijk geneeskundig te doen behandelen, indien hierdoor zijn in validiteit kan worden verminderd. Voor de toepassing van dit besluit is inderdaad ver eist, dat een invaliditeit van ten minste 10 nercent bestaat. De ministers' zien niet voldoende gron den om een algemene bepaling in de wet op te nemen, krachtens welke de Buiten gewone Pensioenraad in gevallen, waarin de wet niet voorziet, naar billijkheid kan beslissen. Zij wijzen er op, dat in vele ge vallen in zich voordoende hardheden kan worden voorzien door toekenning van- een uitkering, berekend op de voet der wet, voor welk doel de Adviescommissie Bij zondere Uitkeringen is ingesteld. Van de 45.000 tot dusver geregistreerde ambtenaren in Indonesië houdt slechts een ambtenaar er vier wettige vrouwen op na, het maximum-aantal, dat de Islamietische leer hem toestaat. Verder zijn er 200 amb tenaren met drie vrouwen. Ongeveer 600 ambtenaren hebben twee echtgenoten aan gewezen, die in aanmerking komen voor weduwenpensioen. De registratie van ambtenaren vond plaats om na te gaan wie in aanmerking komen voor ouderdoms- en weduwen- en wezenpensioen. Op een aantal van 45.000 reeds geregistreerden is een totaal van ruim 800 ambtenaren, die meer dan een wettige vrouw hebben, betrekkelijk gering, gezien de mogelijkheden, welke de Isla mietische godsdienst openlaat. De gewij zigde opvattingen, zowel van de Indonesi sche vrouw als van de man, gevoegd bij de economische moeilijkheden, die het hu welijk met méér dan een vrouw met zich meebrengt, spelen hier ongetwijfeld een rol. De mogelijkheid om aan meer dan een vrouw van een overleden ambtenaar pen sioen uit te keren, werd medio 1952 inge voerd bij een besluit van de regering. Tot dan toe werd alleen pensioen toe gekend aan de oudste vrouw. Nadien kun nen alle wettige echtgenoten pensioen krijgen tot een maximaal-totaal van twee maal het pensioenbedrag, dat voor de enige vrouw van een overleden overheidsdienaar moet worden betaald. De bepaling heeft destijds in kringen van de moderne Indo nesische vrouwen nogal wat protesten uit gelokt, omdat men hierdoor een toename van de polygamie vreesde. Dit leidde weer tot tegenactie van de orthodoxe Islamieti sche vrouwenbeweging. ADVERTENTIE Donderdagmiddag is in het infanterie- schietkamp „De Harskamp" op de Veluwe tijdens een schietoefening een ernstig on geluk gebeurd, waarbij drie militairen zeer ernstig en twee ernstig werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen een mortier projectiel uit elkaar sprong bij het verla ten van de buis. De gewonden zijn overge bracht naar liet militaire hospitaal in Arnhem. De oefening werd uitgevoerd deer de M- compagnie van het 933ste bataljon infan terie. Dit bataljon is voor herhalingsoefe ningen gelegerd te Ede. De ernstig gewonden zijn de 28-jarige korporaal P. Overeem uit Nijmegen, de 26-jarige soldaat eerste klas C. R. Fleggeert uit Gouda en de 28-jarige soldaat P. J. Haagsman uit Maastricht. Minder ernstig gewond werden de 25- jarige sergeant F. J. van Veelen uit Rot terdam en de 29-jarige soldaat eerste klas A. J. Scheerder uit Didam. De toestand der gewonden is thans naar omstandigheden redelijk wel. Hun familie is gewaarschuwd. Buitenlandse nieuwsvoorziening in Indonesië in gevaar? DJAKARTA (Aneta) De directeuren vaa de persbureaux Antara en Aneta, de heren Adam Malik en Djamaluddin Adi- negoro, hebben Donderdag op een bijeen komst van directeuren en hoofdredacteu ren van te Djakarta verschijnende bladen uiteengezet, dat toepassing van de nieuwe heffing op transfers van 662/3 percent op levering van nieuws door buitenlandse agentschappen, tot sluiting van beide pers bureaux kan leiden. Het verzoek, dat beide agentschappen hebben ingediend om van deze heffing vrijgesteld te worden, is in eerste instantie afgewezen. Tegelijker tijd is de P.T.T. voornemens de tarieven voor binnenlandse transmissies aanmerke- kelijk te verhogen. De maatregelen gaan de draagkracht van de bedrijven te boven. Adinegoro roerde de principiële kant aan, zeggende, dat het beginsel onjuist is bin nenkomend buitenlands nieuws te belas ten. Er zijn op de jongste transfer-maat regelen uitzonderingen gemaakt-in 's lands belang. Zulk een uitzondering behoort 2eker ook de nieuwsvoorziening uit 't bui tenland te zijn, waarmee immers het be lang van land en volk wordt gediend", aldus de directeur van Aneta. Uit de ver gadering werd het voorstel gedaan, dat alle kranten gedurende twee weken zonder buitenlands nieuws zouden verschijnen, indien de regering besluiten zou toch haar wensen door te voeren. De minister van Verbindingen, prof. Roosseno en de mi nister van Voorlichting, de heer Tobing, die de bijeenkomst bijwoonden, verklaar den echter de juistheid van de aangevoerde argumenten aan te voelen en zeiden vol ledige medewerking van het kabinet toe bij de pogingen om het leveren van nieuws vrijgesteld te krijgen van de extra heffing. Prof. Roosseno kondigde voorts aan de verhoging van de tarieven voor de nieuws- transmissie te zullen herzien. De regering van nationalistisch China heeft de Poolse tankboot „Praca" gecon fisqueerd en an gezagvoerder Vasovski en elf Poolse leden der bemanning asyl ver leend. Van de 18 andere Polen en de 17 Chinezen, die zich naar verluidt aan boord van het schip bevonden toen het in October van het vorige jaar werd aangehouden door een kanonneerboot van de nationalis ten, werd geen melding gemaakt.. De ..Praca" werd indertijd aangehouden, om dat de nationalisten vermoedden, dat het schip lading voor communistisch China be vatte. Vorige maand verzocht Polen aan de U.N.O. c-r voor te zorgen, dat de „Pra ca." en de Poolse vrachtboot „Gottwald", die op 13 Mei door de nationalisten werd opgebracht, onmiddellijk werden vrijgela ten. ADVERTENTIE k» n r ADVERTENTIE 3ARTELJ0RISSTR HAARlÉM -TEL; 13439 FERD. B0LSTR. 48 A.'DAM TEL: 717162 £Gazelda Suède Jasjes 110.-J Bunkie, Rick en de bakkersknecht gingen naar het huis van oom Tripje. Bunkie voelde zich helemaal niet op zijn gemak. Toen ze thuis waren, ging Bunkie naar oom Tripje, om hem het geval te vertellen. Oom Tripje keek niet vrolijk, toen hij hoorde, dat al die taartjes vergoed moesten worden. ,,Wat 'n zonde van het geld", zei hij. „Daar heeft niemand nu iets aan!" Maar hij vond natuurlijk, dat het betaald moest worden, want die bakkersknecht mocht er geen schade van hebben. „Hier', zei hij, het geld uit zijn portefeuille halend. ..Geef dit maar aan die man, en zorg, dat ik voortaan niet meer van die dure grapjes krijg!" Bunkie, die zich erg schuldig voelde en ook 'n beetje zenuwachtig door 't geval nam het geld aan om het gauw aan de man te brengen, die in het portaal stond te wachten. En toen bleek, dat zijn pechdag nog niet ten einde ivas... want toen hij zich gauw omdraaide om de deur uit te gaan, liep hij pardoes met zijn neus tegen de deur op! „Au!", zei hij, en toen had hij nog 'n bloedneus op de koop toe. Ja, die arme Bunkie.... het liep hem vandaag wel erg tegen! ADVERTENTIE Hij sloot even zijn ogen als om zich nog beter te kunnen concentreren. „Zó verve lend, dat hij geen gewone leugen wilde riskeren om zich van hem te ontdoen. Daarom vertelde hij een zeer bijzonder verhaalMaar er is ergens een hiaat...." „Nogmaals, Jim, schei uit met dat ge- schoolmeester" drong Matt vol ergernis aan. „Er is dois een hiaat, ergens klopt iets niet", veiwolgde Woodstone onverstoorbaar, terwijl zijn gezicht met de gesloten ogen een dromerige uitdrukking aannam. „Mis schien is 't geen belangrijk hiaat. Maar 't blijft een hiaat. We gaan nu verder-: tijdens de bewuste lunch aan boord blijkt de jonge man nog vervelender te worden; hij bemoeit zich met de privé-aangelegenhe- den van de rijke man, en misschien krijgt deze spijt van het verhaaltje dat hij ver teld heeft. Hij is echter is genoodzaakt nog een ander verhaal te verzinnen. En de aardige flinke jongeman accepteert zijn verhalen. „Je begint bijna beledigend te worden, mag ik je daarop wijzen", merkte Matt koeltjes op. Jim Woodstone's stem had een overre dende klainik toen hij doorging: „Laat me mijn hypothese even uitwerken, Matt, en breng het geduld op om me aan te horen. Ik maak alleen maar veronderstellingen. Je kunt me terecht wijzen, als ik er volko men naast zou zijn. Ik kom n-u aan de vol gende factor, nl. dat onze plutocraat geen rekening had gehouden met mijn snelle Fowler. Hierdoor liepen zijn berekeningen in de war. De jongeman was veel te snel in Martle terug! En inderdaad zelfs vóór de jonge dame!" Woodstone zag hoe Matt thans bijna barstte van woede en voegde er haastig aan toe: „De rijke meneer Arden vertelde toen niet opnieuw verhaaltjes, maar dit maal oprecht: hij verzocht de jonge man op 't onbeleefde af zich uit deze zaak te rug te trekken en zich er verder niet mee te bemoeien. Zo was 't toch, nietwaar?" „Ja, in zekere zin wel, maar toch niet helemaal zoals jij 't stelt" antwoordde Matt tegen zijn zin. „Je insinueert dat Arden en Monica samen een spelletje spelen en mij om de tuin leiden. Heus Jim, ik weiger dat te geloven!" „Maar probeer 't nu eens even zó te zien, Matt, alleen maar om op deze basis verder te kunnen theoretiseren". „Nu, en „Stel, dat je nu naai- de politie ging met deze geschiedenis. Wat zou deze doen? Ze zou stellig Arden en zijn twee vriendin nen, die er bij betrokken zijn, gaan onder vragen. Maar wanneer deze zouden zeggen, dat al je verhalen verzonnen waren en dat 't allemaal onzin was, wat zou je dan kunnen doen?" Matt voelde zich in de war en tegelijker tijd heel erg ontstemd. „Jij bent 't, die onzin bazelt", viel hij heftig uit. „Ik houd me aan feiten, ik heb niets te maken met fantasie-verhalen. Je tracht Arden en Monica en mevrouw Dean voor te stellen ais misdadigers. Stel je voor! Je hebt mijn verhaal helemaal ver draaid om die idiote theorie van jou op te bouwen. Je zegt, dat er in deze zaak tegen strijdigheden zijn. Wel, misschien zijn die er inderdaad en eigenlijk is dat vanzelf sprekend. Maar die tegenstrijdigheden zijn niets vergeleken bij de onzin, van jouw ideeën". Woodstone antwoordde rustig: „Het was helemaal niet mijn bedoeling je mijn visie op te dringen. Matt. Ik wilde alleen de fei ten van alle kanten bekijken, niet alleen op de manier, waarop jij ze ziet, maar ook op mijn manier. Er is geen enkele reden om je zo boos te maken, ouwe jongen!" Matt stond op. „Ik ga naar bed", zei hij kortaf. „Hoe dan ook, deze zaak gaat ons verder niet aan, jou niet en mij ook niet! Jij voelt je tevreden met je theorie en ik voel me allesbehalve tevreden. En daar mee basta". Hij liep op de oeur toe. Woodstone riep hem na: „Eén ogenblikje nog, Matti Je vergist je lelijk. Ik heb me nog nooit in mijn leven zo weinig tevreden gevoeld als over deze puzzle. Ik stel je voor om samen te trachten een oplossing te vinden. Ik kan me geen opwindender bezigheid voor mijn vacantie voorstellen. Kom, ga weer zitten en doe niet zo dwaas. Wij gaan met zijn beiden dit probleem onder handen nemen!" Toch gelukte het Jim Woodstone die nacht niet. Matt Tarrant weer in een goed humeur te brengen, hoe tactvol hij verder ook optrad. Matt beheerste zich, maar hij was in de war gebracht en voelde zich ge griefd. Hij weigerde één van Jim's argu menten te aanvaarden, omdat hij eenvoudig niet overtuigd wilde worden. Toen Woodstone hem Mildred's verhaal vertelde over- een gesprek aan boord, dat afgeluisterd was keek hij zijn vriend triomfantelijk aan. „Dat lasterverhaal kan ik gemakkelijk ontzenuwen" zei hij met een bitter lachje. „Door de een of andere samenloop is die oude kat van een mevrouw Gunter achter een halve waarheid gekomen. Er was n.l. een afspraak om de jongen weg te halen. Mevrouw Dean heeft me daar alles van verteld. Arden zou hem in Penzance aan boord nemen en Monica zou de jongen be geleiden. Het geroddel van Maude Gunter heeft dus geen vat op mij. Woodstone vond dit een belangwekkende mededeling, doch liet niets merken. „Daar WASHINGTON (Reuter) De audities in senator McCarthy's geschil met het le ger zijn geëindigd. Zij hebben 36 dagen geduurd. BALTIMORE De Amerikaanse minis ter van Justitie, Herbert Brownell, heeft McCarthy's oproep tot federale ambtena ren om hem alle inlichtingen, al of niet geheim, te verschaffen, die hij zou kunnen gebruiken bij het bestrijden van het com munisme „een openlijke uitnodiging tot overtreding van de wet" genoemd. Brownell sprak zich ook uit tegen het voorstel van McCarthy om de senator het recht te geven leden van de regeringscom missie voor onderzoek naar loyaliteit op te roepen om hen vragen te stellen over hun beslissingen. Het onderzoek naar de loya liteit van staatsambtenaren zou niet kun nen worden uitgevoerd, indien de onder vragende ambtenaren meer verantwoor ding schuldig zijn aan Congrescommissies, wier audities door de televisie uitgezonden worden, dan aan hun superieuren, aldus Brownell. BELFAST (United Press) De rege ring van Noord-Ierland heeft de politie ter bestrijding van het Ierse republikeinse leger speciale bevoegdheden gegeven. De maatregel is een gevolg van de overval, van Zaterdag op een Brits wapendépót te Armagh. Onlangs had de regering de 32 jaar geleden verleende bevoegdheden ont nomen, omdat het al jaren in Noord-Ier land volkomen rustig was geweest. De politie heeft thans opnieuw het recht zon der bevel tot huiszoeking woningen van particulieren en andere niet openbare ge bouwen te betreden, zonder meer voertui gen te doorzoeken en verdachte personen te ondervragen. De regering heeft niet alle speciale be voegdheden teruggegeven. De politie zal bij voorbeeld niet het recht hebben poli tieke vergaderingen te verbieden, dagbla den een verschijningsverbod op te leg gen, dagbladedities in beslag te nemen en personen zonder vorm van proces lange tijd vast te houden. Die bevoegdheden zijn de politie jaren geleden al ontnomen. Ierland had daartegen geprotesteerd in de Raad van Europa op grond van de overweging dat zij indruisten tegen de UNO-conventie over de rechten van de mens. De regering heeft echter het dreigement geuit dat de politie desnoods verderstrek kende bevoegdheden zal krijgen. COVENTRY (United Press) „Het comité voor de vriendschappelijke betrek kingen tussen Coventry en Stalingrad" zal de Russische stad benaderen met het plan om een gezamenlijke oproep te publiceren voor het verbieden van de waterstofbom. Onlangs had de gemeenteraad van Co ventry verklaard dat hij verder afzag van een organiseren van de burgerlijke ver dediging omdat iedere verdediging nutte loos zou zijn tegen de H-bom. De regering er, andere gemeenten hebben dit ten scherpste afgekeurd. Het „vriendschapscomité" dateert uit de tweede wereldoorlog. Er zitten elf gemeen teraadsleden in de commissie tezamen met vijf leden van de vereniging voor Engels- Russische vriendschap. Over de waterstof- bcmaangelegenheden zal een brief worden gezonden aan het gemeentebestuur van Stalingrad. De Kamers van Koophandel van Lea mington en Warwick hebben een resolutie aangenomen ..ter ondersteuning van de actie van Coventry's stadsbestuur, inge geven door een realistische houding ten opzichte van de burgerlijke verdediging." Roemenië heeft verzocht toegelaten tc worden tot de UNO-organisatie voor on derwijs, wetenschap en cultuur (LTNESCO). Het verzoek zal worden bestudeerd door de economische en sociale raad van de UNO te Genève, daar Roemenië geen lid is van de UNO. Vervolgens zal over de aanvrage worden gestemd op de algemene conferentie der UNESCO in November te Montevideo (Uruguay). De Sovjet-Unie werd in April tot de UNESCO toegelaten en de Oekraïne en YVit-Rusland werden la ter eveneens lid. CETA-BEVER ben ik blij om", zei hij enkel en scheen opgelucht te zijn. „Ben je niet teleurgesteld?" vroeg Matt honend. Woodstone deed alsof hij deze opmerking niet gehoord had. „Ze zouden naar Lowe stoft gaa,n, nietwaar?" vroeg hij. „Ik weet 't niet. 't Kan wel zijn. Ik was er niet speciaal in geïnteresseerd". „Misschien heb ik het mis", zei Wood stone, die geen nadruk op dit punt wilde leggen, „Mildred was vrij vaag. Ik ver moed, dat de nieuwsgierige mevrouw Gun ter gestoord werd bij het afluisteren, maar 't naderhand weer voortzette". „Daar is ze wel het type voor", zei Matt bitter. Het gesprek begon enigszins te verflau wen. Jim Woodstone vond 't beter thans niet verder op het onderwerp in te gaan. Matt zou de volgende morgen wel in een redelij ker stemming zijn. Maar deze scheen de zaak ei" nog niet bij te willen laten en na enkele ogenblikken van zwijgen begon hij er, thans op kalme toon, opnieuw over te praten. „Luister eens, Jim, misschien moet ik 't met je eens zijn, dat ik in deze ge schiedenis te veel als vanzelfsprekend heb aanvaard, maai" toch kam ik niet toegeven, dat dit verkeerd van me was. Ook kan ik niet toegeven, dat juffrouw Brent in welk opzicht dan ook verkeerd heeft gehandeld. Je hebt allerlei problemen in verband met haar opgeworpen en ik zal trachten deze op te lossen. Ik zal jou en die twee oude Radio-Moskou meldt LONDEN (Reuter). Volgens radio- Moskou bezit de Russische luchtmacht de beste moderne straalbommenwerpers waaronder toestellen voor lange afstanden straaljagers en hefschroefvliegtuigen. Radio-Moskou haalde een artikel van luchtmaarschalk Sjriko aan ter gelegenheid van de „Dag van de Luchtmacht", waarin werd gezegd, dat de Russische legerofficier Mozhaisky in 1882 bij St. Petersburg de eerste vlucht ter wereld heeft gemaakt. Ook was Rusland het eerste land geweest, dat zich met de bouw van straalmotoren had bezig gehouden. Het eerste straalvliegtuig ter wereld was in 1942 door de Russische piloot Bagtsjivanzji gevlogen. De Sovjet luchtmacht is in de tweede wereldoorlog vervijfvoudigd. In de laatste drie oorlogs jaren hadden de Russische vliegtuigfabrie ken gemiddeld 40.000 toestellen per jaar af geleverd. Een feit is dat een door Frank Whittle ontwikkeld straalvliegtuig in Mei 1941 in Engeland gevlogen heeft. pCOCCCOCXXXJOCK-ïr. HY.XXXt U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE ::v- zat xxxxoxccctrxyi x ocoonrccoccocco. TEL AV1V. (Reuter). Een anti-com munistische volksmenigte heeft Donderdag in het Arabische stadsgedeelte van Naza reth het gebouw van de plaatselijke com munistische jeugdorganisatie in brand ge stoken en zes communistische raadsleden achtervolgd, die op weg waren naar een raadsvergadering ter verkiezing van een nieuwe burgemeester. De negen niet-com- munistische raadsleden verdaagden de vergadering na vijf minuten. De orde was spoedig hersteld. Sinds de communisten de grootste fractie in de gemeenteraad vor men na de eerste gemeenteraadsverkiezin gen in Nazareth vorige maand, heerst er spanning in de stad. De relletjes braken uit een dag na de bekendmaking, dat de Sovjet-Unie en Is rael de status van hun diplomatieke ver tegenwoordigers zullen verhogen van ge zant tot ambassadeur. Vorig jaar verbrak Rusland zijn diplomatieke betrekkingen met Israel na de ontploffing van een bom in het Russische gezantschap. De betrek kingen werden na vijf maanden hersteld. LONDEN (United Press) Leiders van de Duitse evangelische kerk zijn in Moskou aangekomen als gasten van de patriarch van Moskou en geheel Rusland, Alexei. De groep bestaat uit: dr. Gustav Heine- mann, president van de synode van de Duitse evangelische kerk. Kurt Aland, pro fessor in de theologie aan de Berlijnse Humboldt-universiteit, Konrad Jakob Onasch, professor in de theologie aan de universiteit van Halle, pastor Herbert Mo- chalski, hoofdredacteur van „Die Stimme der Gemeinde". pastor Georg Tomas uit Plauen en dr. Rodegard Sehader. Pastor Martin Niemöller, president van de raad van de evangelische kerk in Hesse, eii Hans iVand. professor in de theologie aan de universiteit van Bonn worden bin nen een paar dagen in Moskou verwacht. Niemöller is sinds 1945 reeds tweemaal in Moskou geweest. Volgens goed-ingeliehte kringen zal de groep waarschijnlijk onderhandelingen voe ren over de Duitse krijgsgevangenen, die nog in Russische kampen gevangen zitten. De vooruitzichten voor deze besprekingen zouden niet ongunstig zijn, aldus deze zegs lieden. De delegatie gaat eigenlijk een stu die maken van de toestand der kerk in de Sovjet-Unie. katten. Mildred en Maude Gunter morgen van repliek dienen. Ik zal Monica zelf om een verklaring van een en ander vragen. En je kunt van mij aannemen, dat zij niet het soort meisje is, dat leugens vertelt." „Ik raad je af, dat te doen", zei Wood stone. „Het heeft geen zin haar lastig te vallen". Hij had er thans spijt van, dat hij zoveel van zijn ideeën tegenover Matt los had ge laten. Deze was kennelijk in de ban van de „mysterieuze jonge dame", zoals Mildred haar genoemd had. Woodstone voelde, dat Matt gedesiilusionneerd zou worden en dat deze desillusie hem des te dieper zou treffen, naar mate ze plotseling kwam. Het zou beter zijn, als Matt er langzaam op vooroereid kon worden.... „Ik ga in ieder geval met haar praten", hield Matt koppig vol. „'t Is het eerste wat ik morgenochtend ga doen". Maar toen hij zich de volgende morgen even na negen uur bij Hotel Marle Tor meldde, in de hoop Monica te treffen, voordat ze uitging, kreeg hij te horen, dat juffrouw Brent met een zeer vroege trein afgereisd was. Matt staarde de hötel-por- tier met een ongelovige blik aan. „Dat was geheel onverwacht, is 't niet?" wist hij ten slotte uit te brengen. Hij deed zijn best om zijn verrasing niet al te zeer te laten blij ken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11