Overweldigende meerderheid voor Pierre Mendès-France Amerika wil schepen in volle zee onderzoeken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een verrassing Kabinet waarschijnlijk begin volgende week gereed Via Nederland geen wapens naar Guatemala Nieuwe Franse premier in record-tijd gekozen Franse Kamercommissie verwerpt de EVG Het woord is aan Vergaand verzoek aan alle bevriende zeevarende mogendheden Regering zal zoveel als mogelijk is voldoen aan Amerikaans verzoek Mendès-France was er steeds vlug bij Alternatief voor de EVG reeds in voorbereiding Vijf Amerikanen ver dwenen in Midden-Vietnam Drie arbeiders door steekvlam gewond Koele ontvangst in Europese zeevaartkringen Hij maakte zeer snel carrière Weerrapport 68e JAARGANG No 287 VRIJDAG 18 JUNI 1954 298e JAARGANG No 135 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman DAT PIERRE MENDèS-FRANCE gister avond in de Franse Nationale Vergadering met grote meerderheid als minister-presi dent is aanvaard, mag zeker een verrassing heten. In de eerste plaats voor Frankrijk zelf. Hij was de eerste formateur, door president Coty aangewezen en de eerste pleegt nimmer te slagen. Bovendien sche nen allerlei strijdige uitspraken van par tijen hem bij voorbaat al de voet dwars te zétten, zodat hem in zijn land zelf zeer weinig kans gegeven werd. Ook voorspelde men van Franse zijde een langdurig en in gewikkeld debat en liet het buitenland weten dat de beslissing niet voor Vrijdag avond te verwachten zou zijn. Ook dat is niet bewaarheid. Misschien hebben de aan kondiging van de reis van Churchill en Eden naar Washington om daar zonder de Fransen met Eisenhower te gaan praten en de dreigende totale mislukking van Genève alarm in de twistende gemoederen doen ontstaan en enige zelfinkeer bewerkt. Mendès-France heeft de partijen niet in zijn overleg betrokken, zich tot de leden persoonlijk gericht en daarmee ditmaal merkwaardig succes behaald. Er moet wel aan toegevoegd worden: bij deze stemming. Want het is klaar genoeg dat een meerder heid waartoe zowel communisten als Gaul listen behoren, geen blijvende qualiteiten bezit. De communisten telt de nieuwe mi nister-president trouwens zelf niet mee. Hij zal nu zijn kabinet samenstellen, dat veelkleurig belooft te zijn al zal dan be halve de communistische partij ook de vooruitstrevend-Katholieke (de M.R.P.j erin ontbreken, omdat zij niet mee wil doen. Hij heeft stoere verklaringen afge legd, die in hoofdzaak de netelige proble- •nen-van-het-ogenblik betreffen. Als vóór 20 Juli geen bestand in Indochina zal ziin bereikt zal hij zijin ontslag aanbieden. De kwestie betreffende het F/uropese leger zal voor het zomerreces in principe geregeld moeten worden. Vóór 20 Juli zal hij een economisch plan indienen tot opvoering van de productie en uitbreiding van de buitenlandse handel. De datum 20 Juli zal voor het kabinet van nationale eenheid, dat Mendès-France denkt, samen te stellen, blijkbaar als be slissend moment moeten gelden. En als hij er waarlijk in mocht slagen op zo korte iermijn een wapenstilstand in Indochina te verwerven en het vraagstuk van het Euro pese leger in principe te regelen, zal hij een gezag verworven hebben dat hem kans geeft verder te gaan en zich als invloed rijke figuur boven al zijn voorgangers in de Vierde Republiek de na-oorlogse hebben verheven. Als hij er waarlijk in mocht slagen.... Het vervolg zou dan evenwel pas beslissend worden voor de redding van het Franse régime. Want daar is meer voor nodig, meer dan de oplossing van de netelige vraagstukken van het moment. In de eerste plaats een nieuwe geest in de politieke sfeer, en als die zich eenmaal mocht doen gelden, met alle on zekerheid omtrent ziin bestendiging, een dusdanige grondwetsherziening dat het parlement niet langer in een positie ver keert waarin iedere vorm van normale be windvoering, van een gezond beleid, on mogelijk wordt gemaakt. Daartoe zal het dan wel noodzakelijk zijn dat een nieuw beroep op de kiezers wordt gedaan. Dat de ^persoonlijkheid Mendès-France ook in het buitenland vertrouwen wekt is zeker. Men slaat deze man hoog aan, zowel wegens zijn karaktereigenschappen en in telligentie als om zjin oorspronkelijkheid en durf. Onze correspondent in Parijs noemt hem vandaag „de jonge radicale leider". Hij is zevenenveertig, hetgeen niet. een leeftijd is waarop wij in Nederland nog de uitdrukking jonge man toepasselijk achten. Maar men heeft in Frankrijk de grens tussen jeugd en middelbare leeftiid altijd wat verder gelegd dan bij ons. En voor een minister-president is 47 zeker in ieder land tegenwoordig jong. In de historie van sommige landen hebben zich wel aanmerkelijk jeugdiger regeringslei ders voorgedaan, maar zij zijn uitzonde ringen gebleven en men is niet op die weg voortgegaan. Onze correspondent merkt op dat uit de stemming van gisteren is geble ken dat het Franse parlement sinds een jaar toch wel iets geleerd heeft. Een jaar geleden schetste Mendès-France, zich even eens aandienend als door de president der Republiek aangewezen formateur, de ver wording van „het politieke circus" reeds in uitermate scherpe bewoordingen. Men wees hem toen met een klein verschil (der tien-stemmen) af en aanvaardde daarna de veel minder sterke figuur Laniel. De nu gevallen beslissing duidt (in cijfers) dus wel op een grote verandering en wekt nieuwe hoop: voor Frankrijk en voor Europa. Maar het is pas een eerste flits en nog veel te vroeg om er gevolgtrekkingen aan te verbinden zelfs ten aanzien van de nabije datum 20 Juli.Als Mendès-France slaagt zal dat bewijzen dat hij waarlijk een groot man is. R. P. Prof. Brugmans in Berlijn BERLIJN (AFP). De Nederlandse hoogleraar professor dr. H. Brugmans, rector van het Europa-college te Brugge, heeft te West-Berlijn verklaard, dat een alternatief voor de EVG wordt uitgewerkt voor het komende onderhoud tussen presi dent Eisenhower, Sir Winston Churchill en Anthony Eden. Hij sprak op uitnodiging van de West-Duitse minister voor Duitse eenheid op een discussie met studenten ter gelegenheid van de verjaardag van de op stand van 17 Juni 1953. SAIGON (AFP-Reuter) Vijf Ameri kaanse technici, die werkzaam waren op de Franse luchtbasis Tourane in Midden- Vietnam, zijn verdwenen, zo heeft de Ame rikaanse missie voor militaire hulpver lening te Saigon bekendgemaakt. Het hoofd van de missie, generaal O'Daniels, is naar de basis vertrokken om een onderzoek in te stellen. Alle nasporingen in de omge ving van Tourane zijn tot dusver tever geefs geweest. Men gelooft, dat de Ameri- kane:1 door Vietminh-opstandelingen zijn ontvoerd. Van onze correspondent in Parijs) MET EEN MEERDERHEID VAN 419 tegen 47 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering vannacht om twee uur Pierre Mendès-France als minister-president bevestigd. In dat aantal van 419 zijn 95 stemmen der commu nisten begrepen, stemmen, waarvan Mendès-France bij de replieken nogmaals ondubbelzinnig had verklaard, ze niet als geldig te zullen tellen. Doch ook indien men de communistische stemmen aftrekt, rest er voor de jonge radicale leider nog een meerderheid van 324 stemmen, wat nog altijd tien meer is dan hèt volstrekte minimum. Er waren 154 afgevaardigden die niet meestemden. Mendès-France kan nu een kabinet samen stellen, dat hij begin volgende week aan president Coty hoopt voor te stellen. Hij zal een beroep doen, zo heeft hij gezegd, op mannen met karakter, met moed en met gezag, en hij sluit bij zijn keuze ook zijn politieke tegenstanders niet uit. De Rooms- katholieken van de M.R.P., van wie Bidault de leider is, hebben eigener beweging ech ter al verklaard, dat zij niet aan een nieuwe regering zullen meewerken. Voor het eerst sinds het begin van de vierde republiek gaan zij in de oppositie. Mèt de conservatieven van dé partij van Laniel hebben de Rooms-katholieken, die niettemin het woord „vernieuwing" in hun vaandel hebben geschreven, zich met grote heftigheid tegen de nieuwe premier verzet. Vooral de vroegere minister van Gezond heid, madame Poinso-Chapuis, heeft bij de replieken een fanatiek nummertje politieke kwaadwilligheid ten beste gegeven. Over het algemeen waren de vragen echter in rustige toon gesteld en ofschoon de Kamer boordevol zat met parlementa riërs en belangstellenden, waaronder alle kopstukken van „tout Pax-is", is de zitting geen herhaling geworden van het eerste optreden van Mendès-France een jaar ge leden, toen de politieke hartstochten nóg hoger oplaaiden. Steun van links naar rechts De redevoering, waarmede Mèndes- France het vertrouwen van de Kamer ver wierf, léverde een nieuw bewijs van zijn originaliteit en karaktervastheid, eigen schappen, waardoor zijn poging misschien nog meer psychologische dan zuiver poli tieke problemen heeft gesteld. De originali teit van zijn houding was de oorzaak dat hij geen enkele partij geheel kon bevredi gen. Zo kon het gebeuren dat hij zowel de steun van ultra-links als van uiterst rechts, van communisten en Gaullisten, heeft ge kregen. Evenals verleden jaar richtte hij zich eerder tot het geweten van iedere af gevaardigde dan tot de fractie-leiders, en dat heeft tot het laatst de uitslag zo onzeker gemaakt. Zijn programma kwam op vier hoofd punten neer, die in rangorde van belang rijkheid waren gewijd aan Indochina, aan het. Europese leger, aan de Franse Unie en Noord-Afrika in het bijzonder, en aan de nationale economie. Grote voortvarendheid Voor Indochina stelde Mendès-France een bestand in het vooruitzicht, dat hij binnen een maand zou sluiten. Indien op 20 Juli géén wapenstilstand zou zijn bereikt. en de vooruitzichten in Genève schijnen weer iets gunstiger te zijn geworden dan zou de premier op die dag zijn, ontslag aan bieden. Nooit echter zal hij de vrede kopen ten koste van de veiligheid van het Franse expeditieleger, terwijl ook de belangen van Frankrijk in het Verre Oosten te allen tijde beschermd zullen blijven. Aangaande het Europese leger stelde Mendès-France voor eveneens voor 20 Juli voor- en tegenstanders van goede wille ge legenheid te geven naar een compromis te zoeken. Nadien zal eventueel de regering een accoord voedstellen. In elk geval zal deze kwestie, die iedere verdere ontwikke ling in positieve zin van de Franse politiek blokkeei-t, vóór de vacantie in beginsel ge regeld moeten worden. Ten aanzien van Tunis en Marokko stelde Mendès-France vast dat het hoog tijd wordt dat Frankrijk ei-nst maakt met de politieke en economische hervormings plannen en zich daarbij ook tot de nationa listen richt. De orde in de px-otectoraten hangt af in de eerste plaats van onze hou ding en niet van de reacties van onze te genstanders, zo merkte hij op. Tenslotte vex-bond de formateur zich, voor 20 Juli een economisch plan in te die nen ter opvoering van de productie en ter uitbreiding van de buitenlandse handel. Bij de replieken bleek, dat hij clacht aan de voorstellen, die hij een jaar geleden x-eeds openbaar had gemaakt. Nationale Unie Nog opzienbarender dan deze voorstel len, die in sommige opzichten op enigs zins gespannen voet met de grondwet sche nen (e verkeren, was zijn voornemen een regering samen te stellen, waarin hij ook parlementsleden op wilde nemen, die zich tot dusverre als zijn tegenstanders gedra gen hadden. Ilij zeide te willen streven naar een kabinet van nationale unie, waar voor de tijd nu rijp scheen te zijn gewor den. Geheel in de lijn van zijn karakter lag trouwens dat Mendès-France van tevoren geen enkel contact met de partijen had ge zocht of onderhouden op zijn eigen par tij, de radicalen, naen niet naar stem men had gevist. Het gebi-uik is dat een pi-emier voor zijn investituur zijn steun koopt met beloften, die nadien al of niet gehouden worden, en waarbij de zetelver deling de inzet voi-mt. Ook met deze koe handel in portefeuilles heeft Mendès- France zich dus niet ingelaten. Zege van één man Het succes van Mendès-France is in de eerste plaats een overwinning van een man met karakter, die zich nooit in het Franse politieke spel heeft bezoedeld met minder oirbare trucjes, die hier gangbaar zijn. Eén man heeft gezegevierd tegen de grijze parlementaire massa, die hem gistermor gen in meerderheid zeker nog vijandig was gezind. Het is zeker geen goedkope helden-ver ering, wanneer men deze overwinning uit volle overtuiging toejuicht. Het Franse parlement heeft te vaak bewijzen van zijn verdeeldheid en zijn gebrek aan besluit vaardigheid afgelegd om zich nu niet van harte te verheuen over het feit, dat einde lijk Mendès-France de leiding heeft ver kregen, een man met voortvarendheid, die weet wat hij wil en altijd bewust op zijn doel is afgestevend. De Franse volksvertegenwoordiging heeft nu misschien een beslissing genomen voor de eerste maal van haar bestaan, welke voor het land een nieuwe toekomst openeix kan. En belangrijk is voorts dat dit een be sluit is geweest, dat met volstrekte kennis van zaken werd genomen en niet, zoals bij Laniel bijvoorbeeld, uit vermoeide moede loosheid. Coty's goede keus Belangrijk is tenslotte ook dat met Men dès-France de eerste gegadigde de investi tuur reeds heeft bereikt, en het land het vernedex-ende vertoon van het circus van Versailles bespaard is gebleven. In dat op- PARIJS, Reuter. De commissie voor Defensie van de Franse Nationale Vergade ring heeft met 29 tegen 13 stemmen bij een onthouding de bekrachtiging van de E.V.G. verworpen. De commissie voor Buiten landse Zaken heeft hetzelfde kortgeleden ook gedaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Chamfort: Men is gelukkig of ongelukkig door een menigte dingen die niet blijken, die men niet zegt en die men niet zeggen kan. zicht kan men ook president Coty felicite ren, die blijkbaar een gelukkige hand heeft gehad om de crisis in recordtijd in positieve zin bij te leggen. De president van de republiek bewees daarmee een goede neus te hebben voor de stemming en de verhouding in het parle ment, dat sinds één jaar dan toch wel iets geleerd heeft. En misschien is dat nog wel het hoopvolste symptoom uit de veelbete kenende ontwikkeling van het politieke le ven in Frankrijk gedurende de laatste vijf dagen. GENEVE (Reuter) De verkiezing van Mendès-France heeft de' hoop op vrede in Indochipa zeer doen stijgen. Dit was het oordeel van de meeste afgevaardigden op de besprekingen over Indochina. De Wes telijke gedelegeerden waren er in het bij zonder over verheugd, dat de communis tische stemmen niet de beslissing hebben gebracht. Vele waarnemers te Genève dachten, ua.. Mendès-France meer politiek realisme in de besprekingen zal brengen dan Frankrijk tot dusver deed. Men verwacht, dat de nieuwe premier rekening zal houden met het feit, dat de Vietminh haar politieke doelen waarschijnlijk op het slagveld zal kunnen bereiken en dat zij ze daarom aan de conferentietafel waarschijnlijk niet zal opgeven. In Franse kringen te Genève heeft men de indruk, dait het overleg over Indochina zeker nog deze week en het begin van de volgende week op ministerieel niveau zal worden voortgezet. (Reuter) In welingelichte kringen te Pai-ijs werd vei-klaax-d, dat Mendès-France zelf als minister van Buitenlandse Zaken zal optreden en dat hij verwacht aan het einde van de volgende week naar Genève te gaan. Omtrent de andere portefeuilles is nog niets bekend. Vanavond zal Mendès- France zich via de radio tot liet Franse volk richten. In Rotterdam waren Donderdagmiddag drie arbeiders aan het wex-k in een put van de stadsverwarming. Daar het in de put nogal donker was ontstak een hunner een lucifer en op hetzelfde ogenblik ontstond een steekvlam. Vennoedelijk is gas ont snapt uit een in de nabijheid staande fles propaangas. De drie mannen liepen door de steekvlam brandwonden op. Een van hen moest in het ziekenhuis Coolsingel worden opge nomen. KOPENHAGEN (Reuter) De Ver enigde Staten hebben Denemarken toe stemming verzocht tot het doorzoeken van Deense schepen in volle zee, zulks ter voorkoming van het vervoeren van wapens voor Guatemala, aldus heeft het •Deense ministerie van Buitenlandse Za ken medegedeeld. Dit „vergaand en verbazingwekkend" verzoek, is koel ontvangen, aldus Reuter. Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken zal de kwestie met de reders be spreken. L. O. Normann, diretceur van de Deense verenigde scheepvaai-tmaatschap- pij, zeide, dat het Amerikaanse verzoek in vredestijd zeer zeker niet ingewilligd diende te worden. Hij noemde zulks „on denkbaar". Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Groot-Brittanniè het Amerikaanse verzoek, om Britse schepen, verdacht van het vervoeren van wapens uit commu nistische landen naar Guatemala, op volle zee te mogen doox-zoeken „zorgvuldig be- studeei-t". In diplomatieke kringen zei men, dat het onderzoek „ernstige kwes ties met vérstrekkende gevolgen" met zich zou brengen. De Verenigde Staten hebben Groot- Brittannië officieel verzocht al het moge lijke te doen om de expoi-t van wapens naar Guatemala te verhinderen. Zij ver klaarden, dat Groot-Bi'ittannië de export van wapens in feite reeds enige jai-en heeft verboden, maar thans overweegt welke stappen er eventueel verder kun nen woi'den genomen. De export van wapens uit Gi-oot-Brit- tannië of via Britse havens naar Guate mala is reeds verboden wegens dreigingen van Guatemala om de Britse kolonie Hon duras binnen te vallen. Guatemala heeft een Brits aanbod om dit geschil aan het Internationaal Gerechtshof voor te leggen, nooit aanvaard. De woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat de V.S. zich tot be langrijke niet-communistische zeevai"ende mogendheden hebben gewend met het verzoek samen te werken bij het onder scheppen van wapenzendingen naar Gua temala. „De houding van deze landen was gunstig", aldus de woordvoerder, die er aan toevoegde, dat de besprekingen wor den voortgezet. De V.S. zouden volgens welingelichte kringen het recht willen krijgen schepen, die wapens blijken te vervoeren, naar de dichtstbijzijnde haven op te brengen, waar de wapens zouden worden gelost. De Amerikaanse autoriteiten hebben het paspoort van kolonel Hubert Faintle- roy Julian, de negervlieger die bekend staat als de „zwarte adelaar van Haidem" in beslag genomen, toen hij uit Parijs op het vliegveld Idlewild (New York) aan kwam. Hij zei de vorige maand, dat hij militaire inkoopagent voor Guatemala was. Zondag vex-klaarde hij tegenover le den van de Amerikaanse ambassade te Parijs, dat hij niet betrokken was bij het kopen van wapens voor Guatemala en niets voor Guatemala wilde doen, voordat dit land en de V.S. hun „politieke geschillen" hadden geregelcj. Het principe van het doorzoeken van schepen in vx-edestijd en in volle zee is in de jongste geschiedenis zonder precedent. In vroeger tijden hadden schepen wel het recht om vaartuigen, die van zeeroverij werden verdacht, aan te houden en te doorzoeken. Ook na de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten zijn er enige overeenkomsten geweest, waarbij het in bepaalde gevallen toegestaan was om schepen te doorzoeken in verband met het verbod om slaven te vervoeren. Maar in het kader van het principe der „Mare Librum" de vrije zee in vre destijd, is een dergelijk onderzoek op zee enig in zijn soort, aldus zeiden marine- autoriteiten. In oorlogstijd stellen de oorlogvoerende partijen veelal een blokkade in, waarbij een schip, dat het blokkade-gebied bin nenkomt, zich naar een haven moet be geven van het land. dat de blokkade heett. ingesteld, alwaar het aan een onderzoek wordt onderworpen. In 1915 is er scherpe critiek op Groot- Brittannië uitgeoefend, daar dit land het recht nam elk schip aan te houden, dat. ervan verdacht werd voorraden naar Duitsland en de overige centrale mogend heden te vervoeren. Deze Britse actie ont moette ook in de Verenigde Staten critiek, totdat dit land zelf in de oorlog kwam, waarop de Amerikaanse vloot de Britse marine energiek terzijde stond bij het doorzoeken van verdachte schepen. GUATEMALA (Reuter) Onbekende vliegtuigen hebben wapens, vermoedelijk van Russische makelij, en munitie boven Guatemala uitgeworpen, aldus een Vrij dag uitgegeven regeringsbulletin. De pa troontassen die werden neergelaten, zijn van een type, dat het Amerikaanse leger gebruikt, aldus de bekendmaking. De ge weren die de politie had gevonden, waren gemerkt met een cix-kel met hamer en sikkel. Met de dagboot ..Prinses Beatrix" arriveerde gisteravond het Sadler's Wells Ballet uit Engeland, dat enige voorstellingen in het Holland Festival komt geven. Wegens gebrek aan hotelruimte moest het gezelschap de eerste nacht van het verblijf in ons land aan boord doorbrengen. Op de foto ziet men de solisten op weg naar het stationsrestaurant te Hoek van Holland waar het diner werd gebruikt. De voorsten zijn achtereenvolgens: Margot Fonteyn, Michael Somes en Nadia Nerina. Heden avond heeft in Amsterdam de eerste voorstelling plaats. De volledige uitvoering van „Het Zwanenmeer" staat op het programma. De Nederlandse regering zal binnen de grenzen van het mogelijke ertoe medewer ken om tegen te gaan dat van ons land uit wapens naar Guatemala zullen worden verscheept. Zo is vanmorgen in Den Haag verklaard. De Amerikaanse regering heeft reeds enige keren tot de regeringen van de N.A- V.O.-landen het verzoek gericht versche pingen van wapens naar Guatemala tegen te gaan. De Nederlandse regering heeft zich daartoe thans bereid verklaard, al ontveinst men zich de moeilijkheden niet, welke zich kunnen voordoen bij controle op transito-verkeer. Jnist dit verkeer zou wat Nederland betreft voor een zodanige controle in aanmerking komen, daar de rechtstreekse uitvoer van wapens uit Ne derland niet van grote betekenis is. PARIJS (Reuter) De nieuwe Franse premiex-, Pierre Mendès-France, is in Januari 1907 te Parijs geboren uit Joodse ouders. Hij studeerde rechten en politieke wetenschappen en werd op 22-jarige leef tijd advocaat, de jongste van Frankrijk. Ook zou Mendès-France de jongste afge vaardigde en het jongste regeringslid dat Frankrijk ooit heeft gehad, worden. Hij werd op 25-jarige leeftijd in het departement Euère, waar hij candidaat. was voor de radicalen, gekozen. Hij viel op door zijn bekwaamheid op economisch terrein en werd in 1938 benoemd tot on derstaatssecretaris van Financiën in de toenmalige regering van Léon Blum. Na het uitbreken van de oorlog werd Mendès-France luitenant bij de lucht macht. Hij haalde zijn brevet in Syrië en was in Frankrijk terug toen de Duitsers doorbraken. Met een groep parlements leden reisde hij naar Noord-Afrika. In Casablanca werd hij op beschuldiging van desertie gearresteerd en naar Frankrijk overgebracht, waar hij tot zes jaar ge- vangenissti-af werd veroordeeld. Hij ont snapte in 1941 en kwam via Spanje in Londen. Hij trad onmiddellijk toe tot de luchtstrijdkrachten van de vrije Fransen. Men bood nem herhaaldelijk functies aan in de regering van generaal De Gaulle, maar Mendès-France. toen kapi tein, gaf er de voorkeur aan bombarde mentsopdrachten boven Duitsland en Frankrijk uit te voeren. In 1943 gaf hij gehoor aan het verzoek van generaal De Gaulle op commissaris van Financiën te worden in de voorlopige regering te Algiers. Kort na de bevrijding van Pai-ijs werd Mendès-France benoemd tot minister van Economische Zaken. „Ons doel is Fx-ankrijk wederom te ma ken tot een sterk en voorspoedig land, dat in zijn vooruitgang een belofte van recht vaardigheid en geluk inhoudt voor onze ongeduldige jeugd", zo zei hij gisteren in de Nationale Vergadering. De enige maatschappij, die op Guatemala een geregelde vaart onderhoudt, de K.N.S. M., is inmiddels van de inwilliging door Nederland van het, Amerikaanse verzoek op de hoogte gesteld. Amerika heeft tot Denemarken het ver zoek gericht toe te staan dat onder Deense vlag varende schepen in volle zee voor controle door Amerikaanse oorlogsschepen worden aangehouden. Aangenomen mag worden dat een soort gelijk verzoek ook tot de regeringen van de andere N.A.V.O.-landen zal worden ge richt. In Den Haag is dit verzoek nog niet ontvangen. Men heeft zich over het in te nemen standpunt dan ook nog niet be raden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca regen nevel zwaar bew. geheel bew. geheel bew. half bew. licht bew. mist onbewolkt onbewolkt mist nevel onbewolkt zwaar bew. nevel nevel nevel nevel zwaar bew. onbewolkt licht bew. Neerslaglaatste ■o« vo .5 2 'C i 5 Z 2 wzwl ZW 4 ZZW 6 NNO 1 NNO 1 NO 1 windstil NNW 3 windstil windstil windstil NNW 2 NO 3 WNW 1 W 4 windstil windstil windstil windstil 24 uur BI S3 2 e t> c xjs 5 e n T. a, £-7 ZE 20 1 19 1 19 1 20 0 21 0 22 0 24 0 23 0 25 0 23 0 23 0 23 0 29 0 26 0 22 0 20 0 21 1 16 2 25 0 24 0 28 0 ï*vvv*vvYvxv*ï>ron>rrv*«vvvvTr«->r>v*xv>rv->^-v-vvvv>»be VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere middagtemperaturen. 19 Juni Zon op 4.19 uur. onder 21.03 uur. Maan op 22 59 uur. onder 7.16 uur. Maanstanden 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier! 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in I.Imuiden Vrijdag 18 Juni Hoog water: 4 45 en 17.11 uur Laag water: 0.28 en 12.44 uur Zaterdag 19 Juni Hoog water: 5.24 en 17.49 uur. Laag water: 1.04 en 13.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1