BEVAvakkleding Heropening PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN CocA ió l\et zo r J 19 Juni - Wereldv^teranendag voor achttien millioen oudstrijders DE KLOMPENCENTRALE Ofttótarttunta Wereldnieuws Ook herdenking in Haarlem De radio geeft Zaterdag Revalidatieraad ingesteld Schatrijke Onassis meet zich een,,jacht" aan VRIJDAG 18 JUNI 1954 2 'n TIP VAN BOOTZ ook U kunt f zonder risico Uermaqeferi Nieuwe Amstelbrug 3 Juli voor alle verkeer open Luxueus hoofdkwartier voor zijn wereldomspannende tankerrederij Op Schouwen staken 300 arbeiders Kerkelijk Nieuws KLM kan weer 2 x per week op Johannesburg vliegen Dronkeman wierp Chinees pot met sambal in gelaat Spoorbrug moet voor schip wijken Jeugd van Liberia schenkt 2000 dollar aan ons land Madurodam verwacht miliioenste bezoeker Bernard Person 60 jaar Waarnemen als waarschuwen Achttien millioen oudst rijders en oor logsslachtoffers in 25 landen over de ge hele aardbol verdeeld zullen op Zaterdag 19 Juni voor de vierde maal hun wereld- veteranendag vieren. In Nederland zyn als vieringsplaatsen uitgekozen Groningen (bjj bet eregraf op het Esserveld), 's Graven- hage (monument Hofweg), Waalre (monu ment Brabantse gesneuvelden), Haarlem (monument b\j de Dreef). Deze vieringen beginnen te 15 uur; voorts Hoensbroek te 18 uur en Leiden van 10.15 af. De plechtigheid zal waarschijnlijk door de radio worden uitgezonden. Onder de achttien millioen oudstrijders, die de wereldveteranendag zullen vieren, zijn zeven millioen invaliden. Allen behoren tot by de wereldfederatie van oudstrijders aangesloten organisaties, waarvan er 108 bestaan. In Nederland zijn aangesloten de B.N.M.O. (Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers) en de B.O.S. (Bond van Oudstrijders en Strijders van het Mobilisatiekruis). In elk van de 25 bovenbedoelde landen zullen oudstrijders en oorlogsslachtoffers weer een belofte afleggen om de slachtof fers uit de achter ons liggende oorlogen (35 millioen gewonden en vermisten, 20 millioen weduwen en 190 millioen wezen) te helpen en te trachten in nauwe samen werking met de U.N.O. een nieuwe oorlog en nieuw oorlogsleed te voorkomen. De Wereldfederatie van Oudstrijders is op .27 November 1950 opgericht op initia tief van de Franse oudstrijder en verzets leider Albert Morel. Zij verenigt mannen en vrouwen die niet alleen met maar ook tegen elkaar hebben gevochten. In U.N.O.- verband heeft zij de „status b", zij heeft een raadgevende stem in de Economische en Sociale Raad en in U.N.I.C.E.F., het U.N.O.-fonds voor kinderen. Sinds haar oprichting heeft zij een internationaal re validatie- en herbekwamings-programma voor oorlogsinvaliden ontwikkeld, omvat tende een verbeterde geneeskundige behan deling en terugkeer in de maatschappij en het normale leven van millioenen invalide mannen, vrouwen en kinderen. Kinderkampen Deze zomer zal de W.V.F. voor kinderen uit de 25 aangesloten landen kampen orga niseren te Baarn, Baschamps (België), Marcourssis (Frankrijk) en Selce (Joego slavië). In Baarn is daarvoor uitgezocht het va- cantie-oord Boschwijk, dat gastvrijheid zal bieden aan tachtig kinderen (onder wie tien Nederlandse) en wel van 8 Juli tot 8 Augustus. Vóór alles in aanmerking ko men oorlogswezen en kinderen van oor logsinvaliden. Het toezicht is toevertrouwd aan mej. J. Smits van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind". Woonoord De Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers heeft plannen ontworpen voor een woon-oord in de gemeente Doorn, dat omvatten zal veertien bungalows voor gehuwde en een tehuis voor ongehuwde dwarslaesies (mensen met een verlam- ming tengevolge van een ruggegraatsver- wonding). De kosten van deze onderne ming in eerste opzet worden geraamd op een millioen gulden. De minister van Oor log heeft voor dit plan een aanzienlijke fi- ADVERTENTIE Nu we weer Vaderdag gaan vieren, Willen wij die ook echt versieren. Om welke Pa Of het ook ga, Met „TIP" kunnen wij hem het meest pleizierèn! Inz. Heer C. v. Haarlem ontv. 1 fl. Tip en Lfl. Bootz' Oude Genever nanciële bijdrage in uitzicht gesteld. Voor een nationale inzamelingsactie door mid del van de radio-omroepen heeft Prins Bernhard zijn medewerking toegezegd. De bedoeling van het woon-oord is niet alleen de dwarslaesies een huisvesting te verschaffen, die is aangepast aan hun spe ciale conditie, maar ook een aangrenzende werkgelegenheid onder het motto: arbeids vreugde schept levensvreugde. Behalve veertig militaire dwarslaesies telt ons land omstreeks duizend personen die, door andere oorzaken dan militaire, dwarslaesies (geworden) zijn. Op den duur wil de B.N.M.O. ook hen bij zijn oplossing van het huisvestings- en arbeidsprobleem betrekken. De verwezenlijking van het eer ste woonoordplan vergt ongeveer ander half jaar. Als het benodigde millioen bin nen een jaar bijeenkomt zullen de bunga lows dus binnen drie jaar in gebruik kun nen worden genomen. Vijftien militaire invaliden uit Joego slavië zullen van 26 Juni tot 10 Juli de gasten zijn van de B.N.M.O. Onder hen be vinden zich de partisanengeneraal Bratis- lav Stojanovic, de vrouwelijke partisanen generaal Milova Planojevic en Ljubica Mi- hic, een vrouwelijke partisaan. Allen beho ren tot de Fédération des Invalides de Guerre de Yougoslavie. De bedoeling is dat Nederlandse oorlogsinvaliden in 1955 een tegenbezoek zullen brengen. ADVERTENTIE succes verzekerd prij* 50 dragees f. 1.25 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusmentsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.40 Accordeon orkest. 15.00 Kroniek van letteren en kuns ten. 15.35 Dameszangvereniging. 15.15 Platen- premières. 16.30 De Schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse cor respondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken; causerie. 20.50 Platen. 20.55 Carmen, opera. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Maastrichts Stede lijk Orkest. 22.30 Wij luiden de Zondag in. Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.2224.00 Radio Philharmonisch orkest. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Clavecimbel- recital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Sallands programma. 14.50 Dansmuziek. 15.15 Gevarieerde muziek. 16.15 Holland Festival 1954: Concertgebouw-orkest en 9olist. 17.00 Radioweekjournaal. 17.30 Metropole-orkest. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Hammondorgelspel met rhythmi- sche begeleiding. 18.40 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 20.30 Lichte muziek. 21.00 Cabaret. 21.45 So cialistisch commentaar. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Een Rubens op drift, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.1 16.4018.35 Wereldkampioenschap voetbal. Uruguay JSchotland. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.00 Platen. 14.30 Knapenkoor. 14.45 Platen. 15.00 Knapenkoor. 15.15 Platen. 15.45 Accordeon- muziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep Ommeganck. 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dans muziek. 23.4024.00 Zigeunermuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 ra.). De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en de ministers van Oorlog, van Marine, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Maatschappelijk Werk hebben besloten tot de instelling van een raad voor Revalidatie. De raad heeft tot taak de ministers te adviseren omtrent te treffen voorzieningen op medisch-so- ciaal gebied, waardoor voor hen, wier lichamelijke of geestelijke toestand zulks noodzakelijk doet zijn, een verantwoorde revalidatie mogelijk zal worden gemaakt. De raad zal op dit gebied voorstellen moeten doen en maatregelen treffen ter bevordering van samenwerking tussen particuliere organisaties onderling ener zijds en de betrokken overheidsinstanties anderzijds. Verder zal de raad maatregelen dienen te bevorderen ter stimulering van de medisch-sociale zorg voor minder-vali- den door particuliere organisaties en in stellingen. In de raad hebben zitting vertegenwoor digers van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van de minister van Oorlog en van Marine, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Maat schappelijk Werk, en voorts vertegenwoor digers van het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis, het Oranje-Groene Kruis, het Ne derlandse Rode .Kruis, de Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg, de vereniging Sociale Zorg voor minder - validen (A.V.O.), de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, de Ziekenfondsraad, de Stichting van de Ar beid, de Rijksverzekeringsbank, de Federa tie van Bedrijfsverenigingen, de Vereni ging van Raden van Arbeid, de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, en de Alge mene Nederlandse Vereniging voor So ciale Geneeskunde. Wegens de instelling van de Raad voor Revalidatie is de Raad voor Herstel van Arbeidsgeschiktheid opgeheven. De nieuwe brug over de Amstel bij de Rijnstraat te Amsterdam, die het begin vormt van de snel verkeersweg Amsterdam Utrecht, zal op Zaterdag 3 Juli ook voor het voetgangers- en rijwielverkeer worden opengesteld. De burgemeester, mr. Arn. J. d'Aillv zal tegenwoordig zijn bij de ope ning, die nog zal worden opgeluisterd door een politiestoet, voorafgegaan door Herau ten en een receptie in een daarvoor op te richten tent. KIEL (Un. Press) Op een Duitse scheepswerf nadert een luxueus „droom schip", dat bestemd is voor de Griekse „tanker"-koning Aristoteles Socrates Onas- sis de voltooiing. Hij heeft tien millioen Duitse marken ten koste laten leggen aan de verbouwing van een korvet van 1500 ton. dat eens deel uitmaakte van de Cana dese marine. Het schip is de „Christina" gedoopt en zal tegen het einde van deze maand zijn eerste reis maken. De bedoe ling is er een soort drijvend hoofdkwartier van te maken voor de reusachtige vloot tankers van Onassis, die de gehele wereld bevaren onder de vlaggen van Liberia, Panama en andere landen. De lengte van het vaartuig is 100 meter. Er zijn hutten voor 16 personen. Er is een grote lounge. Er zijn zalen voor feesten en besprekingen, een bar, en een rookkamer in aangebracht. Tot de snufjes waarvan het schip wemelt, behoren deuren die automa tisch opengaan op de aanraking van onder dikke Oosterse tapijten verborgen contac ten, filmprojeetiezaïen en een gehele wand vervaardigd van „lapislazuli", een donker blauwe siersteen die ongeveer 10 per vierkante centimeter kost. Aan boord bevindt zich een amphibie- vliegtuig, enige reddingsboten, een zeil jacht en een motorboot. De snelheid is 24 knopen (45 kilometer) per uur. Tot de bijzonderheden van de inrichting behoren voorts een volledig geoutilleerde operatiezaal mèt een Röntgenappara tuur en een reusachtige kaart van de wereldzeeën, waarop modellen van alle schepen van Onassis verschoven kunnen worden. Ook is er een zwembad, dat door het bassin te overdekken met een plankier kan worden omgetoverd tot een danszaal. Kapitein en bemanning van het schip dat reeds een geslaagde proefvaart heeft ge maakt, zijn Duitsers. Onder welke vlag het schip zal varen is nog geheim. Inkomsten verminderd door nieuwe werkregeling Ongeveer driehonderd arbeiders, die in dienst zijn vam de Nederlandse Heide maatschappij en werken op Schouwen en Duivelarad, zijn in staking gegaan. De man nen zijn afkomstig van gemeenten buiten het eiland en worden dagelijks per bus van huis gehaald en thuis gebracht. Zij wer ken in de gemeenten Oosterland, Nieuwer - kerk, Ouwerkerk, Zierikzee en Dreischor. De staking houdt verband met het in werkingtreden van de bijzondere arbeids voorwaarden voor het eiland Schouwen en Duiveland, die op 2 Juni door het College van Rijksbemiddelaars zijn vastgesteld. Op grond van die nieuwe voorwaarden is de ongemakkentoeslag verwallen en is een so ciale loonregeling tot stand gekomen. Deze houdt onder meer in, dat de arbeiders niet langer dan twaalf uur van huis mogen zijn. Tot nu toe waren zij langer van huis. Om te voldoen aan de regeling moet dus korter worden gewerkt, hetgeen neerkomt op een vermindering van de inkomsten, waar de vervallen ongemakkentoes 1 ag ook is af gegaan. De arbeiders gaan daarmee niet accoord en hebben het werk neergelegd. Gercf. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Alkmaar cand. te Kampen. D. v. d. Ned. Herv. kerk ADVERTENTIE Zo'n hui» zal niet gauw een ruïne worden. Die timmerman I» er gerust op, hij heeft het wat je noemt „extra versterkt" I BEVA-vakkleding Is ook op alle gevaarlijke plaat sen extra versterkt, en bovendien gemaakt van de beste slijtvaste weef sels, die gecontroleerd zijn op de nieuwste, Amerikaanse testmachi nes. U krijgt er een schriftelijk garantiebe wijs bij. BEVA is royaal met de stof: Beva-werk- kiedlng zit daarom altijd heerlijk makkelijk en U zult daardoor extra pret tig werken in Beroepen te Bodegraven (vac. Joh. Ver- welius) (toez.) C. van den Bosch te Bru- chem; te Ferwerd J. Breur, legerpredikant te Amersfoort. Aangenomen naar Kampen (vac. H. Hiensch) C. J. v. d. Broek te Est-Meeteren; naar Oldebroek J. Verwelius te Bodegra ven. Bedankt voor Wezep (toez.) A. J. Tim mer te Ouderkerk a. d. IJssel. Reuter meldt uit Kaapstad, dat Zuid- Afrika en Nederland vandaag een over eenkomst hebben getekend, waarbij de K.L.M. toestemming krijgt, weer twee maal per week vluchten te maken tussen Am sterdam en Johannesburg. In een officiële mededeling, die in Kaapstad is uitgegeven, wordt gezegd dat alle geschilpunten bevre digend zijn opgelost na onderhandelingen tussen afgevaardigden van de Zuid-Afri kaanse regering enerzijds en van de Neder landse regering en KLM-functionarissen anderzijds. De nieuwe overeenkomst is getekend door de Zuid-Afrikaanse mi nister van Verkeer en afgevaardigden van de Nederlandse regering. (Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag had over de totstandkoming van de overeenkomst nog geen officieel be richt ontvangen. Maar men achtte dit wel zeer waarschijnlijk, daar, volgens de laat ste berichten, de onderhandelingen zeer gunstig verliepen). De officier van justitie bij de .rechtbank te 's-Gravenhage heeft negen maanden met aftrek geëist tegen de loswerkman J. M. van der K. uit Delft. De verdachte was 13 April van dit jaar in aangeschoten toe stand in een Chinees restaurant in de Voorstraat te Delft gekomen, in gezelschap van een vriend. Nadat men een portie bami had genuttigd, werd Van der K. lastig en handtastelijk tegenover de ser veerster. Deze riep toen haar patroon Hu Chen Boom Yoh te hulP. die de lastige klant verzocht ''het restaurant te verlaten. Als antwoord 'wierp Van der K. hem een pot sambal in het gelaat. De gevolgen waren zeer ernstig, want de Chinees is hierdoor een oog kwijt geraakt. Als getuigen werden gehoord Hu Chen Yoh en de serveerster. De officier noemde het een misselijke laffe streek. Hij wees er op, dat verdachte toen hij deze daad pleegde, nog in proeftijd zat. Uit spraak over 14 dagen. Geref. kerken Beroepen te Eist (Gld.) C. L. Timmers, cand. te Heemstede. ADVERTENTIE Zaterdagmorgen om 10 uur heropenen wij onze uitgebreide zaak. VELE KOOPJES, o.a.: porceleinen kop en schotel 59 et.; Emaille theepotten 1.98. Bij aankoop van een wringer een bok voor 10. Komt het zien Dr. Leydsstr. 10 Haarlem Tel. 11784 Aanstaande Zaterdag zal uit de spoor brug hij Baanbrug in de spoorlijn DordrechtSliedrecht een overspanning van dertig meter tijdelijk worden uitge varen om het nieuw gebouwde motorschip „Schouten" door te laten. Als gevolg daar van zal het treinverkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht die dag gestremd zijn van de aanvang van de reizigers-treindienst te ongeveer 6.00 uur tot 9.00 uur en zonodig nog enige tijd daarna. Het is de eerste maal dat voor particuliere doeleinden een dergelijke maatregel getroffen wordt. De doorvaart is noodzakelijk voor de afbouw van het schip. Het treinverkeer tussen Sliedrecht en Geldermalsen blijft normaal. In plaats van de uitgevallen treinen tussen Sliedrecht en Dordrecht zullen autobussen rijden. Bij ongunstig weer gaat de doorvaart niet door en zal er dus geen stremming van het treinverkeer zijn. Dat zal echter pas in de ochtend van Zaterdag 19 Juni bekend zijn. 26. ,JDus de loodgieters, die u in dienst wenst te nemen, dienen zich naar de bil jartzaal in de Carambolestraat te bege ven?", vroeg de secretaris van de Vak groep. „Wat moeten zij daar dan doen?" Biljartenantwoordde Joris. De secreta ris knipperde met de ogen. „Dus u neemt hen in dienst, om ze te laten biljarten??", vroeg hij weifelend. Inderdaadzei Joris. Hun biljarturen zullen zijn van negen uur voormiddag tot vijf uur namiddag. Wij betalen het door uw Bond vastgestelde loon plus een extra toeslag voor spelle tjes, die in overwerk moeten worden af gemaakt". Maar Joris", bracht Panda er eindelijk uit, „wat betekent dit allemaal? Waarom zend je ze niet naar het Ritz- hótel, waar een hoop werk te doen is?" Waarde compagnon", antwoordde Joris, „ik heb u reeds gezegd, dat een goede re creatie een waarborg is voor goede werk lust. „Ontspanning vóór inspanning" zij daarom onze leus". „Wel heren", zei de secretaris glunderend, „het doet mij ge noegen dit contract op te stellen. Het be antwoordt stellig aan de idealen van onze VakbondHoewel, hm eerlijk ge zegd ik dit alles nogal raadselachtig vind". „Dat vind ik ook", zei Panda uit de grond van zijn hart. Voor kinderen in rampgebied De gezant van Liberia in ons land, de heer J. F. Hofmann, heeft in zijn residen tie aan de waarnemend secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken, dr. E. O. baron van Boetzelaer, een gift overhandigd van de kinderen van Liberia aan de kinderen van de slachtoffers van de watersnood in ons land. Deze gift bedroeg 2000 dollars. De gezant van Liberia herinnerde eraan, dat de gift een gevolg was van de eerste „Goodwill Day", die in Liberia werd ge houden ter gelegenheid van de verjaardag van de president van Liberia, William V. S. Tubman. Toen werd er een vrijwillige inschrijving geopend in de scholen voor de kinderen in het buitenland, die in het voor afgaande jaar werden getroffen door een ramp. Madurodam, de miniatuurstad in 's-Gra venhage verwacht de miliioenste bezoeker sinds de opening 1952. Aan de ingang van Madurodam is een thermometer geplaatst waar de bezoekers dagelijks de stijging kunnen lezen, die naar de miliioenste be- zekeer leidt. Volgende week wordt de mil iioenste bezoeker verwacht, die sinds Ma durodam in 1952 haar poorten opende, het stadje binnenkwam. Het ligt in de bedoe ling het bezoek van de miliioenste feeste lijk te vieren. Bernard Person, correspondent bij de UNO en medewerker van de Wereldom roep wordt 18 Juni 60 jaar. Person begon zijn journalistieke loopbaan in 1913 bij de Dordrechtse Courant. Daarna was hij verbonden aan verschillende binnen- en buitenlandse bladen. Begin 1939 vestigde hij zich in New York als correspondent. In de tweede wereld oorlog nam hij de leiding op zich van het Knickerbocker Weekly te New York. Ook verzorgde hij voor het Columbia Broad casting System dagelijks gedurende de hele oorlog korte-golf uitzendingen naar Ne derland. Sinds 1946 is hem door de UNO de verzorging toevertrouwd van alle radio overzichten in de Nederlandse taal. ADVERTENTIE Vooreen GOEDE vulpen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Aziatische Liga. Aan het einde van de anti communistische conferentie te Tsjinhai in Zuid-Korea is besloten tot oprichting van een „anti-communistische liga van Aziatische volkeren waartoe alle lan den, die tegen het communisme strijden, kunnen toetreden. Tevens zal men ijve ren voor het tot stand komen van een stelsel van collectieve veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan. Aanslagen. De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Nutting heeft het Lagerhuis er van op de hoogte gesteld, dat van October 1951 tot Juni 1954 47 Britse militairen in de Suezkanaalzöne door Egyptenaren zijn gedood. Men neemt aan, dat zeven vermiste militai ren eveneens dood zijn. Konijnendoder. Het proces tegen prof. Armand Delille, die de myxomatose- epidemie onder de konijnen heeft ver oorzaakt, is te Dreux begonnen. Een speciaal voor deze kwestie opgerichte vereniging zal één franc schadeloosstel ling eisen. Na dit proces zal het iedere vereniging of enkeling, die door de myxomatose schade heeft geleden, vrij staan schadevergoeding te eisen. Verborgen. De Italiaanse politie heeft op de grote Ansaldoscheepswerf te Livorno wapens, munitie en springstof gevon den. Sedert het einde van de oorlog zijn voldoende, door fascisten en communis ten verborgen wapens gevonden om een klein leger uit te rusten, aldus de politie. Roeiboot. Duitse badgasten keken Zondag vreemd op, toen er aan het strand van het Havelmeer in West-Berlijn plotse ling een Russische korporaal in uniform aan kwam peddelen in een roeiboot en om politiek asyl verzocht. Amerikaanse autoriteiten deelden mede, dat de kor poraal in Oost-Berlijn een roeiboot had gehuurd en daarmee de vrijheid had verkozen over de grens die midden door het meer loopt. Krokodil. De ambassade van de Verenigde Staten heeft op het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Moskou een nota overhandigd inhoudende een krachtig protest tegen de verschijning van een caricatuur in „Krokodil" van James M. Forrestal, de tragisch om het leven ge komen Amerikaanse minister van De fensie. De gewraakte prent, afgedrukt in het nummer van 20 Mei van genoemd satirisch weekblad, is volgens de in scherpe bewoordingen gestelde nota een „kwaadaardige" spotprent. Gezond. Sir Edmund Hillary, de bedwinger van de Mount Everest, is in uitstekende gezondheid te Calcutta aangekomen. Tijdens een bestijging van een top in de Himalaja brak hij onlangs twee ribben. Hij kreeg ook een aanval van malaria te verduren. Hillary arriveerde in gezel schap van James McFarlane, een van zijn metgezellen die tijdens de beklim ming gewond geraakte. McFarlane zal doorreizen naar Nieuw Zeeland om aan te sterken. Geen brug. Er is nog geen contract afgeslo ten voor de bouw van een brug over de Bosporus, welke (Klein)-Azië met Europa zou verbinden. De Duitse firma Krupp en andere grote West-Europese maatschappijen zouden voor deze groot scheepse onderneming ingetekend heb ben. Er bestaan geen directe plannen voor de bouw van deze enorme brug. Candidaat. De Japanse regering heeft het lid van het Hoog Gerechtshof, Sjigeroe Koeriyama, als candidaat van Japan ge noemd voor de komende verkiezingen van nieuwe rechters van het Interna tionaal Gerechtshof. Ook indien de Ja panse candidaat niet zou gekozen wor den, is het mogelijk, dat de Japanse rechter naar Den Haag komt bij een be handeling van het Japans-Australisch visserijgeschil van Arafoera. Krijgsgevangenen. Zeventig procent van de anti-communistische Noord-Koreaanse krijgsgevangenen die een jaar geleden door de Zuid-Koreanen werden bevrijd, maakt deel uit van de Zuid-Koreaanse strijdkrachten of werkt in andere re geringsdiensten, aldus de Zuid-Kore aanse politie. Van de 27.678 vrijgelate nen zijn er vijfduizend werkloos, terwijl in het afgelopen jaar 41 vrijgelatenen zijn overleden. Er is geen melding ge maakt van de naar schatting 1400 oud krijgsgevangenen, die om veiligheids redenen worden vastgehouden. Uitstel. De president van de Hoge Autori teit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Jean Monnet, heeft op medisch advies zijn bezoek aan Londen tot September uitgesteld. Na een griep aanval moet Monnet enige weken rust houden. Hij zou te Londen besprekingen voeren over de toekomstige vorm van de Engelse band met de K.S.G. VANDAAG ZOUDEN WE de vraag aan de orde stellen of er insecten zijn die kun nen horen, maar het zou ons niet verbazen indien u na lezing van onderstaande regels hierover nog steeds in het onzekere ver keert. Want de kwestie is werkelijk niet eenvoudig en de wetenschap moet zich vooralsnog van een definitief oordeel ont houden. Geluid bestaat uit trillingen, maar indien een insect bepaalde tril lingen kan waarnemen, wor den die trillingen dan gehoord, of gevoeld? Daar gaat het om. Bij ons oordeel of insecten over gehoorzin beschikken, zouden we kunnen afgaan op de bouw van de organen, waarmee de trillingen worden opgevangen. Er kan dan onderscheid wor den gemaakt tussen bewegingsontvangers en drukontvangers. Bewegingsontvangers zijn bij vele insecten lange, bewegelijke haren, c(ie door trilling van luchtdeeltjes worden aangesproken en als het ware mee-resoneren, waardoor zelfs de waarne ming van zeer hoge frequenties mogelijk wordt. Drukontvangers daarentegen registreren drukschommelingen door middel van een membraan of trommelvlies, dat in verbin ding staat met een reeks zintuigorgaantjes. Krekels en sabelsprinkhanen hebben der gelijke membranen in de voorschenen, maar bij de veldsprinkhanen, de cicaden en sommige vlinders ligt dit orgaan in de basis van het achterlijf. Het is verleidelijk de bewegingsontvan gers als de organen voor het gevoel (over eenkomstig de term „voelsprieten") te be schouwen en de drukontvangers als het apparaat voor de gehoorzin aan te merken (omdat we immers bij onszelf het trommel vlies aanwezig weten). Hoewel velen een dergelijke indeling maken en gehoorzin toeschrijven aan genoemde krekels en sprinkhanen die zeer duidelijk op bepaalde trillingen (tonen) blijken te reageren, voe ren anderen daartegen aan dat sommige nachtvlinders die over de volmaaktste membraan-ontvangers beschikken, nooit een enkel blijk van gehoor zin hebben gegeven, omdat zij op alle geluiden (trillin gen) op precies dezelfde wijze reageren. We kunnen ons dan ook niet onttrekken aan de indruk dat het waar nemen in al dergelijke ge vallen niet dient om te horen, maar om te waarschuwen voor naderende qevaren. Bovendien, wat heeft het horen voor zin bij deze dieren, bij wie het niet gaat om het geluid als zodanig, maar uit sluitend om de trillingen. Indien zij die trillingen met de gevoelszintuigen kunnen waarnemen, moet toch aan alle levens noodzaak zijn voldaan? Deze overwegingen voeren tot het standpunt dat de zgn. ge hoororganen bij insecten niet de gehoorzin dienen, maar de tastzin. Hiertegen wordt echter weer de veron derstelling opgeworpen, dat insecten die geluiden voortbrengen, toch ook in staat moeten zijn de geluiden van hun soortge noten te hóren, anders zou de muziek die het mannetje maakt om het wijfje naderbij te lokken, volmaakt zinloos zijn. Uit deze tegenwerping blijkt hoe geweldig eenzijdig wij, mensen, de levensverschijnselen zien. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2