Een van de vele zorgen der nijvere bloemenkwekers «ïïff •/Blro Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Tweede Kamer debatteert over de U.N.O. Kleine kwekers wensen groter areaal, argumentatie zwak De bollengrorid wordt gestoomd I 'tSILVERSTOEPKE j Waardering, maar ook scherpe critiek '"'Hoe is het ontstaand EEN EEUW GELEDEN 3 yhF* ZIJLSTR.56 ROOMIJSBEREIDERS 'N GESLAAGD CADEAU 'N GESLAAGD EXAMEN! Krans In Artis is weer een Nijlpaardje geboren Jaarverslag Bedrijfschap voor Sierteeltproducten ENMODE TWEEDE KAMER Dit woord: GESPUIS llllllllllJllliiii""" VoorVader ballpoint Overtollig Maagzuur... Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 19 Junij 1854 VRIJDAG 18 JUNI 1954 mmm Er zijn werkelijk niet zo heel veel bedrijven waarbij de producent gedurende het gehele productieproces steeds nauw betrokken blijft bij het product. In de fabrieken, waar arbeiders het product steeds in het zelfde stadium aan de lopende band voor zich krijgen, wordt ieders aandacht steeds op eenzelfde aspect van het goed gevestigd. Maar in het tuindersbedrijf bijvoorbeeld, lééft men met het gewas. En dat geldt in deze streek wel in het bijzonder voor de bollencultuur. Iedere weersverandering wordt met zorg gade geslagen, ieder stadium van de groei van het gewas wordt, van nabij be zien, men maakt ramingen omtrent de oogst, de kwaliteit en daarna verdiept men zich weer in het afzetgebied. De zor gen van een bollenkweker zijn legio. En vooral hebben wij het oog op die kwekers, die nog alles zelf in de hand hebben, die zelf de grond bewerken, de bollen plan ten, de bloemen ritsen en na de oogst mee helpen pellen. Als de touristeninvasie in het bloeiende bollengebied plaats vindt, dan genieten zij evenveel als en misschien nog wel meer van de kleurengulheid, dan de passant die er op zijn fiets, of hangend uit de auto langs rijdt. Want deze komt kijken naar zijn werk. Maar van al die mensen, die hun hart ophalen aan dit ongemene schouwspel van zich aaneenrijende tulpenbedden en die in een waas van hyacintengeur naar huis terugkeren, zullen er heel weinig zijn, die twee maanden later zich duidelijk bewust worden, dat het voor de bollenkweker dan pas gaat beginnen. De bollen krijgen de nabehandeling, ze gaan de grond uit, ze worden gepeld en daarna verpakt in do zen en verzonden. En als dat achter de rug is, moet men weer aan het land den ken, dat klaar gemaakt moet worden voor de volgende oogst, die natuurlijk nog beter moet worden dan deze was. Poëtisch nachtwerk In deze maanden kan men, rijdend door de bollenstreek in de avond, plotseling ge troffen worden door een schilderachtig beeld. Men ziet dan een eind van de weg af hel licht op het land schijnen. Grote stoomwolken, het lijkt net rook, stijgen van de grond op en tekenen zich in hun witheid scherp af tegen de nachtlucht. In de lucht hangt een monotoon gebrom en men ziet de gebogen silhouetten van wer kende mannen. Wat gebeurt daar? Men is er de grond aan het stomen. Aan de rand van het terrein staan een of meer grote stoomketels, waarin electrisch, water in stoom wordt omgezet, die in lange buizen het land wordt opge leid. Deze buizen, die op de laatste meters aan de bovenzijde van sproeigaatjes zijn voorzien, worden veertig centimeter diep in de grond gebracht en daarna legt men er grote dekzeilen op. Dan wordt de stoom doorgepompt. Na enige tijd beginnen de eerste rookpluimpjes onder het dekzeil vandaan te komen. Met een speciale ther mometer, een soort uurwerkje op een lange dunne, uiterst gevoelige staaf, wordt de temperatuur van de aarde gemeten. Wanneer deze aan de oppervlakte 100 gra den Celsius is, kunnen de buizen naar een volgend stuk grond worden verlegd. Hiermee tracht men ziektekiemen te be strijden, die zich in de aarde genesteld hebben. Het is geen nieuwe methode. In de tabakscultures in Indonesië deed men hetzelfde al ver voor de oorlog. Het is echter een uiterst kostbare methode, niet ADVERTENTIE VRIJDAG 18 JUNI Concertgebouw: Muziekschooluitvoering van het Haarlems Muziek-instituut, 7.30 uur. City: „Het offer van een moeder", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De woeste hoogte", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het rijk van Tarzan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrolijke Desperado's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sterren stralen overal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 7 en 9,15 uur. ZATERDAG 19 JUNI Openluchttheater, Bloemendaal: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. City: „Het offer van een een moeder", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, Minerva: „De woeste hoogte", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gar denia", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het rijk van Tarzan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrolijke Desperado's", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sterren stralen overal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Er komt een vriend vanavond, 18 jaar, 23.30 uur. alleen vergen de stoomketels zeer veel energie, maar het proces vordert uiterst langzaam. Per uur doet men ongeveer één roe, dat is drie en een halve vierkante meter. Met de bewerking van een tuin van middelmatige grote, is men dan ook al gauw een maand bezig, dag en nacht. De arbeiders lossen elkaar in ploegen af, zodat ook de kosten van het arbeidsloon zeer hoog zijn. Maar de resultaten zijn goed. Vergelijkingen tussen aldus be werkte grond en oude grond vallen on tegenzeggelijk in het voordeel van de eerste uit. Misschien is het wel goed dat de mees ten, die het komend jaar de bloeiende velden gaan bekijken, niet weten wat er allemaal gedaan moet worden om hen het genoegen van één uur verrukking te ver schaffen! ADVERTENTIE xxxjoixicceöoaXseooocoscwxsXJOOMeooooocoooooosoosowooeo s „Hij heeft gewonnen de zilvervloot" zong de menigte mee, toen Donderdag- 8 avond de voorzitter van het Historisch Genootschap Roterodanum, dr. W. F. y Lichtenauer, een krans had gelegd aan 'i p de voet van het standbeeld van Piet 8 d Hein op Delf shaven en de Marinier ska- 8 pel der Koninklijke Marine de marine- defileermars liet horen. Dit geschiedde 8 8 tot besluit van de Vlootweek en tevens 8 i ter plechtige herdenking van het feit dat luitenant-admiraal Hein 325 jaar 8 geleden tegen de Duinkerker kapers 3 sneuvelde. Eigenlijk had deze kransleg- 8 ging om half negen moeten geschieden 8 maar toen het bestuur arriveerde en de j? 8 militairen zowel als de burgerlijke auto- o X riteiten, mitsgaders enige duizenden toe- a schouwers in afwachting waren van de dingen die stonden te gebeuren, bleek jj 8 dat de krans nog besteld moest worden, -i p, Een bekende bloemist bleek er nog een p o in voorraad te hebben, de politie bood 3 een auto aan die met sirenegeloei overal j 3 passeren kon en zo kon het gebeuren, dat zij het bijna drie kwartier te laat, p Hein toch nog zijn hulde kreeg. 8 8 8 COCOCOOCCOOOOOOOOOOOOOOCOCOOCOCOOOOOOCCOOOCIOCOOOCOOOCOGC 2 JAAR VERZtKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 Tel. 20049 - Haarlem i In Artis was de aandacht de laatste dagen vooral gericht op het Nijlpaarden huis. Mieke, een van de twee reusachtige Nijlpaardwijfjes, moest een baby ter wereld brengen. Voor in de week lag Mieke nog alleen in het buitenperk van de zon te ge nieten. Een paar dagen later, tegen de tijd, dat de bevalling moest plaats hebben, zou ze in een binnenverblijf worden gezet waar het wisselvallige Hollandse klimaat geen nadelige gevolgen op de jonggeborene zou kunnen hebben. Met spanning wachtte men in Artis op de volgende week, een geboorte van een Nijlpaardje blijft in een dierentuin nog altijd een bijzondere gebeurtenis. Toen oppasser Barend de Vente 's mid dags omstreeks 3 uur langs het verblijf kwam, zag hij plotseling Mieke uit het bassin opduiken. Gelijktijdig kwam nog een heel klein, rimpelig kopje boven het wateroppervlak, een zeer verkleinde uit gave van Mieke's enorme snuit. De oppas ser was verbaasd, maar verheugd boven dien. Zijn eerste commentaar was: „Nu heeft ze me al weer beetgenomen. Vorige keer een week te laat en nu een week te vroeg." Het is niet verwonderlijk, dat niemand in Artis iets van de geboorte heeft ge merkt, want zo'n geboorte is nauwelijks of helemaal niet zichtbaar. Een Nijlpaard brengt zijn jongen onder water ter wereld. Zelfs het zogen geschiedt onder het water oppervlak, onttrokken aan nieuwsgierige blikken. Men ziet de nieuwe baby nu samen met Mieke naar beneden zakken. Het jong steekt enkele tientallen seconden later de kop weer boven water om een snuifje lucht te halen en verdwijnt dan weer naar de bodem. Moe Nijlpaard kan het langer zon der lucht stellen en zij blijft rustig op de bodem liggen. Reeds na enkele uren scharrelde het bol ronde geval al enigszins zelfstandig in het water rond en probeerde reeds het trapje op te klimmen, dat naar de wal voert. Met deze geboorte heeft Artis de oude traditie voortgezet de bakermat te zijn van de Nijl paardenfokkerij. Het is het drieëntwin tigste Nijlpaardje, dat in de loop der jaren in Amsterdam werd geboren. Over de we reld verspreid leven nog afstammelingen van deze in Artis geboren dieren. Zoals het er thans uitziet is het jong ge zond. Met de kop steunend op de neus van Mieke ligt het een groot deel van de dag in het water te soezen. Totdat moeder en kind zich ineens laten zakken. Etenstijd! En in het binnenverblijf laat vader Jan af en toe zijn machtige stemgeluid horen. Hij weet nog van niets. Het jaarverslag van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten geeft in cijfers een antwoord op de klachten van de jonge en kleine kwekers over de geringe kans op expansie. Hebben de boeren met een tekort aan cultuurgrond te kampen, de kleine kwekers hebben een tekort aan vergunningen om bloembollen te telen. Ieder be stuur van iedere bollenkwekers-organisatie kan er op rekenen dat het punt „meer kansen voor jonge en kleine kwekers" steeds ter sprake wordt gebracht. Met een variant op een bekend gezegde kan men het probleem ook aldus stellen: „Den Haag wikt, het buitenland beschikt." Ondanks alle reclame en pogingen van de exporteurs stijgt de export van bloembollen slechts langzaam. Deels is dit een gevolg van de contingentering van de import van twee der voornaamste afnemers: Engeland en Duitsland, deels van het feit dat er lan den zijn, die al „vol" zijn. Zolang de we reldhandel niet geliberaliseerd wordt, is de kans op grote stijgingen vrijwel uitgesloten. Uit hetzelfde jaarverslag blijkt ook, dat het argument van de voorstanders van uit breiding van het teeltrecht, niet zeer steek houdend is. Zij stellen, dat een daling van de prijs de export sterk zou doen stijgen. Meer mensen zouden bollen kunnen kopen en daardoor zou de binnenlandse prijs wel zakken, de kwekers zouden dan een groter areaal krijgen en zouden door een grotere omzet kans op groter winst maken. Vergelijkingen tussen de prijs per kilogram en de afzet, hebben echter geen duidelijk verband tussen de prijs en een stijging van de verkoop te zien gegeven. Insiders antwoo^len op vragen naar. de beweegredenen van Den Haag, om zo vele besluiten van leden van organisaties op de vergaderingen genomen, naast zich neer te leggen, steeds ontwijkend. Behalve een enkele exporteur-kweker, meestal potentiële opposanten, hoort men van de zijde van de exporteur-kwekers nooit een klacht over het areaal. Pas het laatste jaar zeggen enkelen voorzichtig, dat er wel wat uitbreiding aan het areaal zou kunnen worden gegeven. Er zijn kwekers, die menen, dat de exporteurs met de voor opgezette bedoeling op reis gaan, om de export af te remmen. De exporteurs denken er zelf echter anders over. Sommigen van hen schijnen 't boeken van orders zelfs nog belangrijker te vinden, dan het maken van winst. Een kweker, die ook exporteert, analy seert de situatie van het ogenblik vrij nuch ter. „In de vijftig jaar," zei hij, „dat ik bloembollen kweek zijn er altijd mensen geweest, die ook bollen willen gaan kwe ken als het goed gaat. En het gaat nu goed. Als een fr->'tkweker merkt dat hij van een halve hectare fruit net zoveel winst trekt als vaneen kwart ha. bloembollen, dan zal hij natuurlijk liever bloembollen kweken." Een en ander werd sterk getypeerd door een uitlating van een bestuurslid van de afdeling Grootebroek. Hij zei dat van de 120 leden van zijn afdeling, er 90 150 roe bollen verbouwden. Volgens schatting ech ter heeft men 400 tot 500 roe nodig om aan een minimumbestaan te komen. En er zijn niet minder dan 7760 bloembollenkwekers, de gemiddeld 150 roe telen! Deze kwekers met gemengde bedrijven willen nu een teeltvergunning. Indien men het areaal tulpen met 5 procent zou uitbreiden en deze uitbreiding zou verdelen over deze kleine kwekers met voorbijzien van de kwekers, die meer dan 1 ha. betelen en die 57 pro cent van de totale oppervlakte in handen hebben, dan zou ieder kweker 1,8 are er bii krijgen! Stelt men de opbrengst aan leverbare bollen per are op ongeveer 2500 tulpen, dan betekent dit een opbrengstvermeerdering van 4500 stuks. De gemiddelde prijs van de tulpen kan men op een gulden of zes per honderd schatten en dus zouden deze kwe kers voor 270 per jaar meer leverbaar oogsten. Volgens de Tuinbouwgids 1954 bedragen de kosten per are van tulpen op zand 130 per are en op klei 105. Indien men aanneemt dat deze kleine kwekers deze kosten met de helft kunnen vermin deren door eigen arbeid en die van vrouw en kinderen, dan zou hij 100 tot 150 per jaar meer kunnen overhouden. Het werken met gemiddelden is uiteraard gevaarlijk, maar men krijgt toch wel enig idee van de kleine bedragen, waarom zo heftig wordt gestreden. ADVERTENTIE Regenjassen Aulo-Coats BARTEUORISSTR. 24 HAARLEM TEL. 20420 J (Va?i onze parlementaire redacteur) Nadat de Kamer zich had verenigd met het voorstel van de voorzitter, de behan deling van het „soda-ontwerp" pas Don derdag 24 Juni te doen geschieden, kwam het verslag over de achtste algemene ver gadering van de U.N.O. in behandeling. Dit stuk deed mr. Schmal (C.H.) be ginnen met zijn „slotconclusie": „Het docu ment is alleen maar vervelend en daarmee is het tevens veroordeeld, want alle soor ten zijn goed, behalve het vervelende." Volgens mr. Schmal spiegelt zich in dit verslag sterk de opvatting af, dat als er met de U.N.O. iets niet goed gaat, het steeds de schuld van Rusland is. Deze af gevaardigde zei, geenszins veel op te heb ben met de Sovjet-Unie en haar beleid, maar juister dan dergelijke opmerkingen achtte hij het, dat men in het Westen al lereerst de hand in eigen boezem zou ste ken. Het doen en laten van de regeringen der verschillende bij de U.N.O. aangeslo ten landen blijkt op niet veel meer dan teleurstelling te zijn uitgelopen. Het ligt niet op Nederlands weg te ijveren voor herziening van het Handvest, waarmee volgens de heer Schmal in de praktijk al leen dan ernst wordt gemaakt als het de grote mogendheden in hun kraam te pas komt. „Wij zouden misschien goed doen wat minder geld te besteden aan uitzen ding van nodeloos omvangrijke delegaties naar de algemene vergaderingen van de U.N.O. en ons wat meer concentreren op de Benelux en op onze positie met betrek king tot de grote Europese politiek". Mej. dr. De Vink (K.V.P.) liet een geheel ander geluid horen en noemde het eerder een wonder, dat er ondanks de ver wording in de wereld zoveel op sociaal en economisch gebied, juist dank zij de U.N.O., tot stand is gekomen. Als de reden die tot blokkering en het buiten de organisatie houden van communistisch China, de aan val op Korea, is vervallen, dienen wij op grond der feitelijke verhoudingen mee te werken aan toelating van het rode China tot de U.N.O. Vervolgens sprak deze af gevaardigde over de spanningen in het Oosten. Voor wat daar leeft behoort het Westen een open oog te hebben. Wijs be leid is nodig teneinde niet te vlug, maar ook niet te laat tot zelfstandigheidsver leningen over te gaan. Men dient zich be wust te zijn van de grote gevaren van een toenemende vervreemding tussen het Wes ten en het Oosten en een goed begrip te tonen voor de verlangens van het Oosten. Ook is een betere verstandhouding tussen de oude en de nieuwe wereld geboden. Het zou dwaas zijn de noodzaak te ontkennen van het bestaan van een organisatie, die beoogt een goede samenwerking tussen de staten te bevorderen. Tenslotte drong deze afgevaardigde aan op spoedige bekrachti ging door Nederland van het verdrag in zake de status van de vluchtelingen. „Niets is zo vervelend, triest en ontmoe digend als de lectuur van de verslagen over de U.N.O.," zo merkte de heer Korthals ADVERTENTIE (V.V.D.) hierna op, die van mening was, dat de landen, in plaats van elkaar te cri- tiseren, er goed aan zullen doen te be kijken of alles in eigen land wel deugt. Deze afgevaardigde roemde terloops de wijze waarop een vrouw de jongste assem- blée had voorgezeten. Stilstaande bij wat er op het spel staat na de botsing in Indo china merkte hij op, dat de conferentie in Genève ook voor ons van belang is. Het kan zin hebben daarvan daadwerkelijk blijk te geven. Tot de gelukkige Neder landse initiatieven rekende de heer Kort hals hetgeen onzerzijds tot herziening van het Handvest was gepoogd. Eenzelfde zienswijze hadden jkvr.W 11 e- waal van Stoetwegen (C.H.) en de heer De Kadt (P.v.d.A.), al was er huns inziens nog wel een vraagteken op zijn plaats over het „hoe" van de herziening. De woordvoerder van de V.V.D.-fractie voelde niets voor sommiger gedachte, dat het de voorkeur zou verdienen als Rusland en de andere communistische staten buiten de U.N.O. zouden staan. Daarvoor zou de gelegenheid voor discussie tussen het Wes ten en het Oosten verloren gaan, hetgeen de U.N.O. van nul en gener waarde zou maken. Hiermee was de heer Gortzak (C.P. N.) het eens, maar verder hief hij het oude liedje aan, dat de Westelijke landen een duurzame vrede in de weg staan en dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, de oorlog in Indo china tot een oorlog tegen de Chinese volksrepubliek uitgedijd wil zien. Een verzoek van de communistische spreker op korte termijn aan de Kamer een nota te doen toekomen over de huidige stand van zaken van ons buitenlands beleid, ging sepaard met de wens dat er daarna, met die nota als uitgangspunt, een Kamerdebat zou komen. „Er bestaat geen U.N.O." was de stelling van de heer Wel ter (K.N.P.), die de organisatie vergeleek met een cactus, die men voorzichtig moet naderen en die eens in de 100 jaar een prachtige bloem voort brengt. Daarom was het zijns inziens vol doende er een „wachtpost" bii te zetten om toe te kijken, maar geen kostbare alge mene vertegenwoordiging en omvangrijke delegaties. Jkvr. Wttewaal van Stoeiwe- De thans gewone betekenis van ge spuis is: geboefte, gepeupel, gemeen volk. Vroeger bezigde men het ook in de zin van: schadelijk gedierte, onge dierte en van: gespook. Het is een ver zamelwoord dat niet voor één individu kan worden gebruikt. In dat opzicht verschilt het van het woord gedrocht, waarmee het ook punten van overeen stemming heeft. Gedrocht is eigenlijk: bedrieglijk spookbeeld, monster, on dier, wanschapen schepsel. Er is ver wantschap tussen gespuis en het werk woord spuigen, spuwen. Het zou dus uitspuwsel betekenen en men zou het kunnen beschouwen als een benaming van hen die door de maatschappij zijn uitgestoten, uitgespuwd, haar „uit- ^braaksel". g en loofde daarentegen het werk van onze vertegenwoordiger, de heer Von Balluseck en diens staf ten zeerste. Zij was het eens met het door de heer De Kadt ingeno men standpunt, dat de onafhankelijkheid van Kamerleden niet in het gedrang komt als zij zitting hebben in de regeringsdele gatie. De heer Ruygers (P.v.d.A.) hield zich speciaal bezig met het werk van de U.N.O. op sociaal en economisch terrein en met de technische bijstand aan minder ontwik kelde gebieden. Zijn partijgenoot De Kadt hield daar na een betoog over de noodzaak van her stel van de eenheid van het Westen. In de reis van Churchill en Eden naar Washing ton zag hij een poging daartoe. Westelijke samenwerking op de grondslag van een vooruitstrevend sociaal-economisch beleid, met begrip voor ontwaakt en ontwakend nationalisme, moest samengaan met een gemeenschappelijke militaire kracht, welke onontbeerlijk is tegenover de totalitaire politiek van achter het IJzeren Gordijn. De heer Bruins Slot (A.R.) schaar de zich bij het gros der sprekers wat de overtuiging betreft, dat ondanks allerlei teleurstellingen de U.N.O. wel degelijk haar nut heeft. Minister Luns zal vandaag van ant woord dienen. ADVERTENTIE TONEEL EN DANS Zondag 20 Juni, Openluchttheater 20-30 uur: Uitvoering door de Kennemer Balletschool ondêr leiding van Maud Kool. MUZIEK Zaterdag 19 Juni, Openluchttheater 20 uur: Concert door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Er staan werken van Massenet, Rossini, Luigini, Verdi, Mascagni, Bizet en Offenbach op het programma. Dinsdag 22 Juni, Grote Kerk 20 uur: Gratis toegankelijke orgelbespeling door George Robert, die twee koraalbewerkingen van Bach ten gehore brengt en verder onder meer het Grande Pièce Svmphonique van César Franck. Woensdag 23 Juni, Stadhuis 21 uur: Optreden als onderdeel van het Holland Festival van het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel in de met kaarsen ver lichte ridderzaal. Op het programma staan werken van Toilius, Schuyt. Sweelinck, Landré, Zagwijn, Escher en Ravel. Donderdag 24 Juni, Grote Kerk 15 uur: De stadsorganist George Robert speelt op het orgel van Christiaan Muller werken van Roberday, de Grigny, Clérambault, Boëly, Vierne en Widor. \'ri,jdag 25 Juni, Concertgebouw 20 uur: Eer ste zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met Trudelies Leonard als soliste in pianoconcerten van Haydn en Grieg. Verder wordt de Derde Symphonie van Schubert ten gehore gebracht. Donderdag 24 Juni, Concertgebouw 20 uur: Einduitvoering door leerlingen van de Muziekschool van „Toonkunst" met mede- Een ongekende stilte heerste tijdens een „atoomoefening" in de strate7i van New York tijdens het luchtalarm dat waarschuwde voor de komst van „vijandelijke" vliegtuigen. De duiven maakten van de gelegenheid gebruik: deftig stapten zij over het plaveisel van Timcs Square, over het. midden van de rijweg, waar zij anders niet komen omdat daar dag en nacht het verkeer rijen dik voorbij snelt werking van het schoolorkest onder leiding van Marinus Adam. Er worden werken van Mozart, Beethoven, Schumann en andere componisten vertolkt. Maandag 21 Juni, Grote Markt 15-30 uur: Be speling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier. Even eens op Donderdag van 2021 uur en op Vrijdag van 11.3012.30 uur. DIVERSEN Zaterdag 19 Juni, Stadsschouwburg 20 uur: Opvoering van „De heilige vlam" van W. Somerset Maugham door de Kennemer Kunstkring met medewerking van het man doline-orkest Semper Melior. Na afloop bal in het H.K.B.-gebouw. Zaterdag 19 Juni, Lido Theater 23-30 uur: Nachtvoorstelling van de Franse film „Er komt een vriend vanavond" met Madeleine Sologne en Michel Simon in de voornaamste rollen. Zondag 20 Juni, Lido Theater 11 uur: Bijzon dere -oorstelling van de film „Hoffmann s Vertellingen" van Powell en Pressburger naar de gelijknamige opera van Jacques Offenbach (met Moira Shearer. Ludmille Tcherina, Robert Helpman en vele anderen) Dinsdag 22 Juni, Vleeshal 20 uur: In Haar lems Cultureel Centrum spreekt dr. A. Mel- chior over zijn reis naar het Amazone gebied, met vertoning van daar opgenomen films. Herhaling op Woensdag 23 Juni, eveneens om 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Vishal: ,,'t Schilderend kind", expositie van ongeveer 200 tekeningen en pastels van leerlingen van de Kinderschilderschool van Ton de Boer. Geopend van 13—16 en van 19—21 uur, tot 21 Juni. Huis Van Looy: Werken van leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel Tot 22 Juni dagelijks geopend van 1017 uur. Des Zondags van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal expo sitie van schilderijen en tekeningen van Dirk Oudes en W. Roosmalen. Tot en met 24 Juni. Woonhuis Van Looy: Het voormilg woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van" 10—12 en van 14—17 uur.Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Tekeningen van Dirk Langendijk (1748—1805). Voorstellingen uit het militaire leven. Het museum is dagelijks geopend van 1117 uur, behal ve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente expositie van recente aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 10—17 en Zondag van 13—17 uur. Schotersingel no. 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week ge opend van 9.3012 en van 1417 uur. Riviervismarkt 5: Curiositeitenkelder, col lectie antieke tegels en diverse kunstvoor werpen. ADVERTENTIE Bij de een brandt het omhoog bij de ander geeft het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwach ten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo'n zuurbrand-aanval na een smakelijk maal. En zeker laat nooit 't ge not van Uw maal bij voorbaat vergallen door angst. Steek een paar Rennies bij U altijd En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergetelijke dienst mee. HAARLEM. Bij de regenten van het Nederlandsch Gereformeerd Diakonie en Aelmoesseniershuis alhier is van een onbekend persoon ontvangen de aanzien lijke som van twaalfhonderd vijftig gulden met de bepaling, dat de renten daarvan moeten strekken, den maaltijd van de in dat gesticht verpleegd wordende alimen- tanten éénmaal in het jaar te verbeteren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5