„Caecilia" zong een hartelijk loflied op zijn beschermheer ZE VEN DA GEN HAARLEM Onderzoek naar bouw badhuis aan de kop van de Zeeweg Commissaris der Koningin „officieel ben ik oud, maar Prima Grondverf VERFINDUSTRIE „COVELINE" N.Ph.O.-Zomerconcert in Minerva-theater Aanvraagformulier Gemeenteraad Bloemendcial Van mensen en dingen onder de Damiaatjes HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 „ONZE VRIEND REINALDA' Bureau paspoorten voor spoedgevallen ook 's middags geopend Uitvaart met staatseer van dr. M. Amir Met Jean Louis Stuurop Examens VOOR MODERNE BRILMONTUREN J 3 JL. JL JL_J In £3 Gierstraat~27 Telefoon 16764 Advertenties vrij van omzetbelasting? VRIJDAG 18 JUNI 1954 nog genoeg te doen, in het bijzonder voor de thans opgroeiende generatie, die straks het werk van de ouderen moet overnemen. Daarbij doelde hij in het bijzonder op de arbeidersjeugd. Tenslotte bepleitte de Com missaris de culturele uitwisseling tussen de volken van Europa, waardoor van onderaf de onderlinge verbondenheid hechter ge maakt wordt. Met het oog daarop vond hij de plannen van „Caecilia" om het volgend jaar in Oostenrijk op te treden van groot belang en hij sprak de wens uit, dat het koor ook nog eens in UNESCO-verband in meer landen iets van de Nederlandse cul tuur zal brengen. Na de pauze hield de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, een causerie over Frans Hals, waarbij hij een filmstrip van Polygoon over diens wer ken vertoonde. Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" maakte zich gisteravond in zijn repetitie lokaal in het gebouw Cultura gereed om zijn beschermheer, de Commissaris dei- Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, bij het binnentreden toe te zingen. Maar de nervositeit, die zich doorgaans voor de komst van zulke hoge gezagsdragers van de huldigende comité's of verenigingen meester maakt, ontbrak volkomen. De bassen, tenoren en baritons zochten in alle gemoedsrust hun partituren uit een stapel en de dirigent, de heer Nico Hoogerwerf, boog zich over de trapleuning en riep naar beneden: „Komt 'ie al?", zoals iemand dat doet, die min of meer onge duldig de komst van een goede vriend tegemoet ziet. En dat werd later op de avond allemaal heel begrijpelijk toen de Commissaris te midden van het enthousiaste koor met inzet van al zijn stemvolume het lied „Wij allen zijn Caecilianen" stond mee te zingen. Even daarvóór had hij onder daverende bij val, verklaard „Ik blijf bescherm heer, zolang ik leef'. Bij het binnentreden van het repetitie lokaal werd de Commissaris, terwijl zijn echtgenote van enige bestuursleden een bloemstuk in ontvangst nam, geconfron teerd met het koor, dat rondom de vleugel het speciaal voor deze gelegenheid ge maakte,. huldigingslied deed horen. Het is gecomponeerd door de dirigent Nico Hoo gerwerf en de woorden zijn van de heer G. M. Neuman. De voorzitter, de heer Van Ham, heette de Commissaris welkom en gewaagde van zijn trots „dat wij u onze beschermheer mogen noemen", waarna de ere-voorzitter, de heer J. Dal, die vroeger voorzitter van „Caecilia" was, het woord nam. „Vriend Reinalda," zei hij, „dat klinkt wel een beetje familiaar als je het tegen een Commissaris der Koningin hebt, maar wij weten dat we uw vrienden zijn. En laten we ons niet verbeelden, dat we de enigen zijn, want héél Haarlem is uw vriend. Het schrok er een beetje van toen u, die zo met hart en ziel aan de stad ver bonden was, uw nieuwe functie in Utrecht moest gaan vervullen. Want in deze stad heeft u nog geknikkerd en daverde uw hoepel over de kinderhoofdjes, in deze stad heeft u met zoveel ijver gewerkt en gej vochten voor uw beginsel. U vindt het mis schien niet prettig om op zo'n voetstuk geplaatst te worden, ja, u moet het ons niet kwalijk nemen, maar u heeft dat voetstuk zélf opgebouwd door uw oprechtheid, uw medeleven en uw vriendschap. Gunt u ons nu vanavond het genoegen, u daar bovenop te plaatsen." Na deze inleiding herinnerde de oud voorzitter aan de eerste Mei van 1946 toen de toenmalige burgemeester Reinalda het beschermheerschap aanvaardde over dit koor, dat naar hij zeide in de oorlog zijn blazoen zuiver heeft gehouden. Als be schermheer heeft de heer Reinalda krach tige medewerking verleend, waaraan het tevens te danken was, dat aan het koor bij zijn 50-jarig bestaan het praedicaat „Ko ninklijk" werd verleend. Nadat de heer Dal de Commissaris dank had gebracht voor alles, wat hij voor „Cae cilia" betekend heeft en nog zal betekenen, sprak de dirigent, de heer Hoogerwerf, nog een kort persoonlijk woord, waarin hij een aantal jeugdherinneringen ophaalde, die hij met de hèer Reinalda deelt, doordat beiden in hun jeugd veel samen optrokken. Aan de Commissaris en zijn echtgenote werd een herinneringsalbum van „Cae cilia" aangeboden en hij zeide dit als een groot geschenk te aanvaarden, omdat het van zulke goede vrienden komt. „Vriendschap dat kan ik jullie wel zeggen vind ik het allergrootste goed, dat een mens kan verwerven." De Com missaris herinnerde er aan, dat hij zich bij zijn omzwervingen in de bezettingstijd, waarbij hij in 33 gemeenten achtereen heeft geleefd, wel eens had afgevraagd, hoe de culturele verenigingen zich tegenover de bezetter zouden houden en dat het daarom bij zijn terugkeer zulk een goede ervaring was geweest, dat dit mannenkoor onge schonden uit de bezettingstijd was gekomen. Hij haalde herinneringen op over de pro blemen van de wederopbouw, waarmee hij na de bevrijding als burgemeester te ma ken kreeg en aan zijn benoeming tot Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, waarbij hem door zijn vrienden gevraagd was of hij deze taak nu wel kon aanvaarden als socialist. In het besef dat hij zelf juist altijd zo had gestreden voor de ontvoogding van de arbeiders, heeft hij deze stap gedaan en werd hij, zoals hij glimlachend opmerkte, de „eerste rooie Commissaris" in ons land. „En nu heb ik die leeftijd bereikt, waar op je officieel wordt bestempeld als een oud man," aldus Caecilia's beschermheer. Het vorig jaar bereikte hij reeds de pen sioengerechtigde leeftijd, maar toen was hem verzocht nog een jaar in functie te blijven, opdat hij dit jaar tegelijk met twee van zijn ambtgenoten zou kunnen heen gaan. „Maar nu ik dan officieel ineens een oude man ben geworden, moet u toch niet verwachten, dat ik binnenkort met een wandelstok tussen mijn knieën op een bankje in de Haarlemmerhout of in het Haagse bos zal zitten." Er is naar hij zeide Van de zijde van het bureau paspoorten der gemeentesecretarie wordt medege deeld, dat met het oog op de verlaging van kosten voor de paspoorten er een zeer groot aantal nieuwe aanvragen voor paspoorten is binnen gekomen. Bovendien hebben ve len, wier aanvrage reeds in behandeling was en die pas na 1 Juli op reis willen gaan, gevraagd om eveneens van het ver laagde tarief gebruik te mogen maken. Aan deze wens kan worden voldaan mits het paspoort pas na 1 Juli wordt uitgereikt. Dit heeft tijdelijk een grote opeenhoping van werkzaamheden veroorzaakt, zodat vooral in de periode tot begin Juli voor het verkrijgen van een paspoort met een wat langere tijd van behandeling rekening moet worden gehouden. Zowel het bureau bevolking als het bureau paspoorten der gemeentesecretarie zijn zoals gewoonlijk voor het behandelen van paspoort-aanvragen geopend van Maandag tot en met Vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur en des Zaterdags van 8.30 tot 11 uur. Bij wijze van uitzondering kunnen thans des middags echter nog wel aanvragen voor spoedgevallen van zeer ernstige aard worden ingediend. Het publiek wordt even wel verzocht van deze uitzonderingsmoge lijkheid alleen bij strikte noodzaak gebruik te maken- Maandag zal het stoffelijk overschot van de plotseling overleden gezant van Israël, dr. M. Amir, met staatseer van de Israëlische legatie aan de Alexander Go- gelweg te Den Haag naar de grens van de gemeente worden overgebracht. Een militair escorte zal de stoet bege leiden. Van de grens der gemeente Den Haag wordt het stoffelijk overschot naar Schip hol overgebracht en vervolgens per vlieg tuig naar Israël vervoerd. Op Schiphol zal een chapelle ardente worden ingericht. Donderdag heeft de minister van Bui tenlandse Zaken rat. J. W. Beyen, aan mevrouw Amir zijn deelneming betuigd. Prinses Wilhelmina heeft dezer dagen incognito een bezoek gebracht aan de zomer- tentoonstelling „Schilders van de Veluwe- zoom" in het gemeentemuseum van Arnhem. Zij was vergezeld van haar particulier secre taresse, mej. mr. Geldens, die de directie van het museum later heeft laten weten, dat prinses Wilhelmina zeer genoten had van de tentoonstelling. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en zijn echtgenote tijdens de zavghulde, die hij als beschermheer van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" in ontvangst nam. ADVERTENTIE afname 10 KG 13.59 De Oue Saeck van de Ouegracht 95 De jonge violist Jean Louis Stuurop is voor de stad Haarlem en omgeving geen onbekende figuur. Vrij vaak, al was het dan met tussenpozen van een jaar of langer, verscheen hij hier op het concert-podium om in de eerste plaats het bewijs te leve ren van een gestage technische ontwikke ling. Maar zijn spel bleef te neutraal van inhoud, wat met het oog op zijn zeer jeug dige leeftijd verklaarbaar was. Gisteravond hebben de toehoorders op het zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Or kest, dat in het Minerva-Theater te Heem stede werd gegeven, de verrassende ontdek king kunnen doen, dat Jean Louis Stuurop, die optrad met het Vioolconcert van Johan nes Brahms, thans beter het" wezen van dit concert wist te peilen. Er kwam daardoor meer spanning in zijn voordracht. Hij sprak nu vaker een taal, die uit het hart voortkwam en die haar weg zocht naar andere harten. Weliswaar vielen er fragmenten te beluisteren, die blijkbaar nog als een gesloten boek voor deze jonge instrumentalist waren, maar over het geheel genomen heeft zijn vertol king veel voldoening geschonken. Ook door de gave technische beheersing, die klaar heid van toon en scherpte van figuratie tekening mogelijk maakte. Als de gecon stateerde muzikale verdieping het begin zou zijn van een hogere artistieke ont plooiing, kan men van Jean Louis Stuur op nog veel verwachten. Het Noordhol lands Philharmonisch Orkest begeleidde onder leiding van Marinus Adam betrouw baar en volgzaam, wat vooral voor het slot-Allegro zeer noodzakelijk bleek. Heel mooi was de begeleiding van het Adagio met de fraaie hobo-solo. Aan het viool concert van de ouverture tot „Euryanthe" van C. M. von Weber in een vlotte uitvoe ring vooraf gegaan. De tweede helft van de avond werd met werken van de Russische componisten Alexander Borodine en van Nicolai Rim- sky Korsakov gevud. In Borodines ouver ture tot „Prins Igor" en in zijn „Steppen- tafereel uit Midden-Azië" heeft de Russi sche volksmuziek duidelijk haar sporen achter gelaten. In het „Capriccio Espag- nol" van Rimsky Korsakov zijn het Spaan se muziek-elementen, die op dit prachtig geïnstrumenteerde werk hun stempel heb ben gezet. Marinus Adam, die zich, getuige zijn uit voeringen van symphonieën van Tsjaikof- sky, goed thuis gevoelt in de negentiende- eeuwse Russische romantiek, kon ook bij de vertolking van deze muziek zijn zin voor bewogen en veelvuldig genuanceerde warme klank laten gelden en het orkest was hem hierbij een toegewijde partner. P. ZWAANSWIJK Rijkskweekschool, Haarlem Eindexamens. Geslaagd voor nuttige hand werken de dames: L. v. d. Bos te Haarlem; G. de Boer te 's Gravenhage; V. Coene, M. Gottschal, A. de Haan, T. Jonkman allen te Haarlem; H. Kettmann te Driehuis. Ondergetekende: Naam: Straat. Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Op de agenda voor de vergadering van 21 Januari 1954 van de gemeenteraad van Bloemendaal kwam een voorstel voor om aan prof. ir. Zwiers op te dragen een schetsplan te maken voor de badgelegen heid c.a., geprojecteerd in het door de raad vastgestelde uitbreidingsplan aan de Kop Zeeweg van 17 Januari 1952. Dit voorstel werd vóór de behandeling in de raad door het college teruggenomen, teneinde de positie van de architect Komter ten opzichte van prof. Zwiers te kunnen bepalen. Toen van deze zijde geen moei lijkheden rezen, werd een bespreking ge houden, waaraan werd deelgenomen door prof. Zwiers en de gecombineerde commis- siën van Publieke Werken en de Woning wet. Tevens was de sociologisch adviseur ir. Jacobsen aanwezig. Bij deze bespreking bleek, dat geen een stemmigheid bestond ten opzichte van de vraag of het badgebouw c.a. zou worden gebouwd door de gemeente dan wel door particulieren. Terwijl B. en W. van oordeel zijn, dat geen particulier gevonden zal kunnen wor den, die de bouw van een badhuis c.a. zal willen ondernemen, begrijpt het college dat zonder verdei e gegevens de beslissing voor de leden van de raad zeer moeilijk zal zijn. Het college wil daarom een kleine commissie van onderzoek instellen. Deze commissie zou moeten worden gepresideerd door de wethouder van Publieke Werken en zou voorts bestaan uit een bouwkundige prof. Zwiers een socioloog ir. Ja cobsen en een bedrijfseconoom. Teneinde de kosten van dit rapport te kunnen dekken, is in de Donderdagmiddag gehouden vergadering besloten een crediet van 5000 beschikbaar te stellen. ADVERTENTIE >3occoc<x;cocaDOCceor<>03xcccecooccoKxx>ccoooco3Kicmxocxxx>oo:>x>ocxxx>xoaDC»<x»ccc^^ ocoa^30ococooocxxxxocoa»c: DOOOOOOOOOOOOOO5OOC CCO»COCOCC«5XWCOCOOOCCCOCOCODOCCCCOCCOa»OCCO De 39, niet-politiek Mr. dr. Antonius Franciscus Hubertus Schreurs (K.V.P.) vertegenwoordigt evenals drs. Vissers, het Zuidelijke element in de Haarlemse raad. Zijn wieg stond 56 jaar geleden in het Brabantse Beek en Donk bij Helmond, maar verhuisde na een luttel aantal maanden naar Roermond, waar zijn va der leraar aan de kweekschool was. De jonge Schreurs schijnt zonder veel strubbelingen op gegroeid te zijn, volgde het Bis schoppelijk College gymna siale opleiding in de klassieke zin van het woord deed in 1916 eindexamen en ging in Leiden studeren eerst indo logie, maar kort daarop kwam hij tot het inzicht dat zijn fort toch lag in meer juridische richting. Hij behoorde toen blijkbaar tot hen die vlot kun nen leren en hard werken, want reeds in 1920 deed hij zijn doctoraal, waarna hij een jaar in militaire dienst ging. Na zijn terugkeer in de bur germaatschappij bond niets hem meer aan Roermond, waar zijn ouders inmiddels waren gestorven en daarom ging hij naar Den Haag, waar hij zich als advocaat vestigde. Maar in de Residentie was vrijwel alle goede praktijk geconcentreerd op een paar grote kantoren en voor een beginneling was het daar moeilijk tussen komen. Zo hield hij in elk geval tijd ge noeg over om aan een proef schrift te werken en de doc torstitel te verwerven, waartoe hij het internationaal privaat recht verkoos. Zijn dissertatie, waarmee hij uit handen van professor Meyers de doctors bul ontving heette „Vorm en inhoud van rechtshandelingen in het internationaal privaat recht". Hij slaagde „met veel genoegen", weliswaar een tikje onder „cum laude", maar toch met zoveel succes, dat zijn pro motor de hoop uitsprak, dat de jonge doctor voor het interna tionaal privaatrecht en daar mee voor de wetenschap be houden zou blijven. Hetgeen niet gebeurd is. Dat had zijn goede reden, want mr. dr. Schreurs had zijn zetel van Den Haag naar Haar lem verlegd op aanraden van een broer die bij de bekende notaris A. J. C. Daamen, de voorganger van notaris Roo- zen, candidaat was. De broer had goed gezien, want in Haar lem gelukte het hem veel beter een praktijk op te bouwen dan in de Residentie. Maar daar voor was nog een ding nodig: hij mocht zich niet laten aflei den door allerlei dingen die hem veel tijd zouden kosten, tijd die hij beter voor zijn cliënten zou kunnen gebruiken. En toen mr. dr. Schreurs zich al spoe dig na zijn vestiging in Haar lem gevraagd zag voor „de po litiek", uiteraard in de vorm van de toenmalige Rooms-Ka- tholieke Staatspartij, gaf zijn broer hem andermaal goede raad: „Doe dat nu niet. Je kunt pas in de politiek gaan als je vrij en onafhankelijk bent en niemand naar de ogen behoeft te zien. Eerst moet je jezelf een carrière en een toekomst scheppen". Nu, dat „vrij en onafhanke lijk" is voor mr. dr. Schreurs heel wat gaan betekenen, zegt hij. En hij vertrouwt ons toe, dat hem dat nu juist de grote overeenkomst lijkt tussen de advocatuur en de journalistiek: die noodzakelijke voorwaarde van vrijheid en onafhankelijk heid. Hetgeen naar zijn mening tevens impliceert, dat een journalist wel goede, maar geen al te intieme relaties met de overheid moet onderhou den om zijn onafhankelijk oor deel te kunnen behouden. Mr. dr. Schreurs beoefent de advocatuur met hart en ziel, waarbij hij als zijn mening te kennen geeft, dat het recht dan ook het best gediend woi'dt door het kleine kantoor, van één advocaat met een be diende, omdat daarin die sub tiele privéverhouding van de advocaat met zijn cliënten het best bewaard blijft. En hij betwijfelt of dat nu ook nog het geval kan zijn op een kantoor van vier, vijf con frères met tien typistes. Daar bij maakt hij er geen geheim van dat een klein kantoor voor zijn beoefenaars toch zeer lu cratief kan zijn. „Honderd, honderdvijftig zaken per jaar en men behoort tot de hoogst aangeslagenen in de belas- ting".De praktijk van mr. dr. Schreurs is speciaal gericht op grond- en pachtzaken, die vooral voortvloeien uit zijn adviseurschap van de Rooms- Katholieke Land- en Tuin- bouwbond. Een praktijk ook die niet tot het arrondissement Haarlem beperkt blijft, maar hem evenzeer naar Middel burg, Groningen of Maastricht voert. Mr. dr. Schreurs is in 1945 in de gemeenteraad gekomen. Wij hebben niet de indruk, dat hij er erg voor zijn persoonlijk genoegen zit. Want het is hem tegengevallen, zegt hij, hoe er veelal zo in een zwart-wit ver- Mr. dr. A. F. H. Schreurs houding wordt gediscussieerd en gestemd. „De zaken worden niet zozeer op hun mérites dan wel op het al of niet passen in een bepaald politiek inzicht beoordeeld". En al zullen velen mr. dr. Schreurs tot de „con servatieven" rekenen, deze oud-wethouder blijkt gaarne toe te geven „dat. er heel wat goede dingen in het dirigisme schuilen." Trouwens, zo zegt hij, „je moet niet willen op roeien tegen de geest van de tijd. Over tien jaar wordt al gemeen aanvaard wat nu fel bestreden wordt." En dat doet hem ook vrede hebben met de nieuwe advocatenwet. Wat zijn liefhebberijen be treft: hij heeft er één: schaken. Dat doet hij in de Heemsteed- se Schaakclub, die zoveel strijdlustigen op de 64 velden omvat. De heer Schreurs trad op 13 Juni 1927 in het huwelijk met de Boxmeerse mejuffrouw Maria Antonia Verkuyl, die hem twee dochters en een zoon schonk. De oudste dochter is maat schappelijke werkster, de jong ste studeert rechten. De zoon volgt nog de gymnasiumafde ling van het Jezuïtencollege te Zeist. Vader Klarendag Het Verbond van Haarlem se speeltuinverenigingen deelt ons mede, dat Zaterdagmiddag de Nederlandse speeltuindag, ook wel Vader Klarendag ge noemd, wordt gehouden. Jeugdland doet dit met een gecostumeerd bloemencorso en ook de Glasblazers, Buitenrust, Te Zaanen en Flora zullen met diverse kinderspelen zeer zeker niet achter blijven. Wil len Is Kunnen viert dus even eens Zaterdag, en niet zoals men ons aanvankelijk mede deelde, Zondag, de herdenking van de stichter van de eerste speeltuin. Een goede dag Collecteren is een ver moeiend, ondankbaar en tijd rovend werk, kortom het is charitas in de volle betekenis van het woord. Het is een op offering, die blijkbaar boven de krachten gaat van velen want het Margriet-kleuterhuis kan voor Zaterdag a.s. 19 Juni niet voldoende collectanten krijgen. Het is een speldjescol lecte voor zieke en zwakke kleuters, die nu dus het slacht offer worden van een gebrek aan opofferingsgezindheid dei- Haarlemmers boven de veer tien. Maar neen! Wij weigeren te geloven dat er op het laat ste moment nog niet een aan tal getrouwen zal komen op dagen, die één dag van hun ge zonde, afwisselende zomer leven willen besteden aan het kleine, bedreigde en benepen geluk van die zwakke kleuters. Kom! Loop even langs en meldt u aan. Zaterdagmorgen van 8 uur af kunt u de bussen en speldjes krijgen. Zaterdag avond, na afloop wacht u de onvervangbare vreugde van het besef, één dag tenminste goed besteed te hebben. Goud Op 25 Juni is het echtpaar H. PlantMetzelaar, Amster damsevaart 68, vijftig jaar ge trouwd. De heer Plant, die thans 79 jaar is, verdiende zijn eerste guldens in het bouw vak, maar in 1903 trad hij in dienst bij de politie. Hij was eerst zestien jaar lang agent van politie, daarna kwam hij bij de recherche voor de ar beidsinspectie. Hij heeft tijdens zijn werk drie burgemeesters en drie commissarissen meege maakt. In het verenigingsleven heeft de bruidegom een voor aanstaande plaats ingenomen: hij was dertien jaar voorzitter van de politiebond „Verbete ring zij ons streven", twaalf jaar voorzitter van de politie- kapel, welke hij heeft helpen oprichten en waarin hij ook zelf meeblies, dertien jaar voorzitter van de volkstuintjes „Eigen Tuin" en acht jaar voorzitter van de afdeling Haarlem van de bond van ge- pensionneerden. Zijn 72-jarige vrouw is min der op de voorgrond getreden. Zij had het altijd druk genoeg met haar gezin, dat behalve vader en moeder uit zes kin deren bestaat. Het gastvrije huis aan de Amsterdamsevaart staat ook aanstaande Zondag middag weer wijd open voor vrienden en bekenden. Dan is er namelijk receptie, van drie tot vijf uur. Vaderdag Zondag 20 Juni is het weer vaderdag. Vaderdag met een hoofdletter eigenlijk, want op deze dag wordt het hoofd van het huisgezin in de bloemetjes of liever nog in de sigaren, sokken, dassen, overhemden, zakdoeken, enfin, gaat u maar door gezet. Het is, dunkt ons, goed, dat de vader, evenals de moeder, één keer per jaar speciaal in het middelpunt van de belang stelling wordt geplaatst. Hij heeft dat nodig. De man, die de gehele week dag in dag uit min of meer hard werkt om zijn gezin te onderhouden. De man, die vrijwel geen afleiding heeft na zijn werk in de win kel, op kantoor of op de fa briek. Die slechts één avondje per week gaat biljarten, één avond per week voor zijn bridge-dam-schaak- of kien- club moet uitkomen, één avond per week gaat kegelen, elke week beslist één keer zijn gezicht op de sociëteit moet laten zien en op Zondagmiddag niet gemist kan worden op het voetbalveld. Deze man moet gehuldigd worden omdat hij zich zo inspant om de mede mens van zijn persoonlijkheid te laten genieten. En de lieve echtgenoten en kinderen be grijpen dit. Zondagmorgen zullen zij aan zijn bed komen staan, al dan niet met een pre sentje in de hand en een versje in het hoofd. Zij zullen vader prijzen ook al kijkt hij op deze twintigste Juni ietwat slaperig uit het moede hoofd. Zij zullen zich daardoor niet laten weer houden om hem te overstelpen met waarderende woorden en zij zullen hem danken voor., och, eigenlijk voor alles. Op voorstel van mr. Vliegen (Ar beid) besloot de raad aan de opdracht toe te voegen, om mede te onderzoeken de ex ploitatie-mogelijkheden van overige nog te stichten gebouwen in deze omgeving. Uitbreidingsplan Vrijburglaan II De vergadering besloot een tweede par tieel uitbreidingsplan „Vrijburglaan" voor lopig vast te stellen ten einde de mogelijk heid te openen om aan de Oostzijde van het Tinholthuis een kleuterschool te bou- wén. Het is niet de bedoeling van het college om in de toekomst een tweede kleuter school aldaar te stichten, doch het ver wacht dat tengevolge van de ingediende bezwaarschriften de procedure betreffende het thans reeds vastgestelde plan, waarbij de school op de plaats van de zandbak is geprojecteerd, langdurig zal zijn. Indien tegen het plan, dat thans in ont werp aan de raad wordt aangeboden, geen bezwaren worden ingediend, veronderstel len B. en W. dat dit plan spoediger tot stand zal kunnen komen, zodat in ieder geval een kleuterschool gebouwd zal kun nen worden. B. en W. wensen echter behalve het thans ingediende ontwerp het oorspronkelijke plan te handhaven en de aangevangen procedure voort te zetten. Goedgekeurd werden de voorstellen tot wijziging en aanvulling van de verorde ning op de arbeidsovereenkomsten, tot wij ziging van de Monumentenverordening en benoeming en herbenoeming van leden de zer commissie en tot verlenen van eervol ontslag aan jhr. mr. C. J. A. den Tex en de heer G. D. Uhlenbroek, als ambtenaar van de burgerlijke stand. Tot onderwijzeres aan de Hartenlust- school werden benoemd de heren J. J. Joosse te Gouda en A. Koppenol te Haar lem. De raad wijdde besprekingen aati en hield stemmingen over voorstellen om ont heffing van de bepalingen der bebouwings- voorschriften te verlenen. Er waren be zwaren tegen het maken van twaalf gara ges (boxengarages) aan de Asterlaan te Aerdenhout. Met 11 tegen 4 stemmen be sloot de raad wel toestemming te verlenen. Het tweede verzoek was van Albert Heyn om het bedrijf aan de achterzijde van "de Bloemendaalseweg uit te breiden. De voorzitter jhr. mr. C. J. A. den Tex, herinnerde er aan, dat er in het verleden toestemming verleend is aan de posterijen, om tot uitbreiding van het postkantoor over te gaan. De daardoor ontstane toestand achtte spreker niet gelukkig en hij gaf in overweging niet verder te gaan met bebou wing aan de Oostelijke zijde. Hij zeide respect te hebben voor het bedrijf, dat zijn pand wil verbeteren. Vergeten mag echter niet, dat het kapitaal van de gemeente Bloemendaal natuurschoon is. Getracht moet worden dat kapitaal te behouden. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) merkte op, dat er in de omgeving een schutting staat, die niet mooi te noemen is. Achter de schutting staan artikelen opge slagen, die na verbouwing opgeslagen zul len worden. De toestand wordt er volgens spreker beter op dan thans. Voorts zeide hij, dat het bedrijf werkt ten gunste van de bewoners en de overheid moet meewer ken, dat het goed kan werken. Met 9 tegen 6 stemmen verleende de raad toestemming om tot uitbreiding van het bedrijf over te gaan. Vervoer van zand In de rondvraag deelde de voorzit- t e r aan de heer Lagendijk (A.R.) mee, dat de hoofdinspecteur van politie een onder zoek heeft ingesteld naar het vervoer van zand door de gemeente. In Mei is zesen twintig keer proces-verbaal opgemaakt volgens de Wegenverkeerswet, wegens het morsen van zand, doch de boete, opgelegd door de kantonrechter, is laag, namelijk 3 of 5. In de eerste tien dagen van Juni zijn veertien processenverbaal opgemaakt. Doeltreffender zal het zijn als een nieuwe verordening gemaakt wordt, maar hiervoor voelt de ambtenaar van het openbaar mi nisterie weinig. Hij wil zich bepalen tot de Wegenverkeerswet. Tenslotte merkte de voorzitter op, dat de politie actief blijft optreden. Tweede Kamerlid dient amendement in Bij de Tweede Kamer is ingediend een derde Nota van Wijzigingen op het wets ontwerp op de Omzetbelasting 1954. Hier mee wordt beoogd, behalve de in het ont werp reeds met name genoemde cargadoors en expediteurs ook alle andere tussenper sonen vrij te stellen, die tussenkomst ver lenen bij het sluiten van overeenkomsten tot het verrichten van diensten, welke van omzetbelasting zijn vrijgesteld. Gedacht is aan scheepsbevrachters en sleepagenten. Het Tweede Kamerlid de heer C. van den Heuvel (A.-R.) heeft een amendement voorgesteld, beogende behalve dagbladen en periodieken ook advertenties van om zetbelasting vrij te stellen. Het amendement is mede ondertekend door de heren Lucas (KVP), Janssen (KVP), Stapelkamp (A,-R.) en Fokkema (A.-R.).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7