Goede krachtsportavond in het Concertgebouw SPORT ■WEEK! Kort en bondig Haarlemse judoërs verslaan Utrecht Brillenspecialist Schmidt Minister van Verkeer en Waterstaat geeft zijn goedkeuring Schiphol weg zal 9 Juli geopend worden Heemstede Geen twee hindernissen tegelijk nemen Koning Boudewijn heeft nog geen trouwplannen Amsterdamse Beurs VRIJDAG 18 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 DE ELFDE HAARLEMSE SPORTWEEK Boksen Sportweek wandeltocht Burgerlijke Stand van Haarlem Judo Softball Snoeks vervangt Gallis Bijna vijftig inzendingen voor orgelprijsvraag De Prinsenbrug Binnenkort begint werk aan verbinding met Waarderpolder Ds. A. J. Snaayer beroepen bij DoopvSgezinde gemeente HILLEGOM GRAND CAFé- RESTAURANT W. H. Bierman te Amsterdam gepromoveerd Dank gebracht aan Heemsteedsc kinderen m Uitsnijder zou ruim 300,- gestolen hebben Haarlemse bejaarden ontvingen een rokertje Toewijzingen alleen voor landen die EVG geratificeerd hebben Churchill in het Lagerhuis Belgen worden ongeduldig Het belangrijkste doel van de Haarlemse sportweek is sport in de meest algemene zin te propageren en sportbeoefening te stimuleren. Welnu, er is één propagandist geweest totnutoe, die aan dat doel op wel bijzondere wijze heeft beantwoord. En wel de gewichtheffer H. J. Karstens uit Assendelft, die gisteravond zijn mede werking verleende aan de krachtsportavond in het Concertgebouw in Haarlem. En nog niet eens in de eerste plaats voor zijn lofwaardige prestatie bij het tweehandig stoten, waarbij hij zijn eigen record verbeterde en het Nederlands record van Ouwerling evenaarde een verbetering van het nationale record van 140 kilo mislukte jammer genoeg maar nog veel meer voor de wijze waarop deze athleet tot zijn prestaties komt. 12 Lm. 19 JUNI 1954 HAAPLEM Behalve kampioen van Nederland in het zwaar middengewicht gewichtheffen is de Assendelfter Karstens ook Nederlands kampioen worste len in het zwaar middengewicht. Een niet geringe prestatie voor een sportbeoefenaar die nog kort ge leden moest afzien van alle sportbe oefening. Vier jaar geleden namelijk werd Karstens bij het doorlichten niet goedgekeurd en moest opgenomen worden voor het ondergaan van een t.b.c.-kuur. Een grote tegenslag voor Karstens, die een verwoed worstelaar was. Twee jaar lang deed hij niet aan sport en iedereen achtte hem voor de sport verloren. Maar toen de kuur van Karstens was afgelopen bleek anders. Niet alleen begon de taaie doorzetter weer aan de worsteltraining, maar tevens nam hij er een nieuwe tak van sport bij, gewicht heffen. En binnen twee jaar was Karstens in beide sporten nationaal kampioen. Het lijkt ons toe dat de organisatoren van de sportweek geen betere sportpropagan- dist in hun programma hadden kunnen kiezen. Karstens won overigens zijn tweekamp tegen de Hagenaar J. van Grieken, kam pioen van Nederland in het licht zwaar gewicht. Het belangrijkste deel van het program ma werd ingenomen door de bokssport, waarvan het zeer goed bezette Concertge bouw dikwijls heeft kunnen genieten. De eerste twee partijen waren die tussen Alles van school Bruggink uit Haarlem en Koers van school Groothuis uit Am sterdam en die tussen Luske van De Ring uit Haarlem en Smit van school Groothuis. De eerste partij eindigde onbeslist, de tweede werd door Smit, die zeer bedacht zaam was tegenover de lenige en zeer snelle Haarlemmer, op punten gewonnen. Eveneens in de C-klasse bokste de Haarlemmer Van der Zalm (School Brug gink) over drie ronden van twee minuten iegën de Amsterdammer Collé (School Groothuis). Van der Zalm toonde zich zijn Noordhollandse titel waardig en won op punten in een alleszins aantrekkelijke partij. In de A-klasse kwam verder de Haar lemmer H. Antonisse (De Ring Haarlem) tegenover Lenders (Marine Doorn). Een partij in zeer hoog tempo, waarbij het steeds duidelijker werd dat de Haarlem mer geen partij was voor de goed va riërende en zeer hard stotende Marinier, die bovendien over een veel- groter uit houdingsvermogen beschikte. In de vierde ronde maakte de scheidsrechter terecht een einde aan het gevecht toen Antonisse geraakt werd waar Lenders hem wilde raken. Ook J. Antonisse kon het niet bolwer ken. Hij verloor van de zwaar weiter Sjouwerman (School Groothuis) op pun ten in een bijzonder harde partij waarbij soms meer gevochten dan gebokst werd. De Haarlemmer verdiende overigens alle lof voor zijn moedig volhouden en zijn zeer sportieve houding ten opzichte van de soms wel wat al te aggressieve Amster dammer. Een aantrekkelijker partij was die tussen de kampioen van Nederland vlieggewicht Berkhout (School Groothuis) en de Am- ADVERTENT1E BARTELJORISSTRAAT 21 TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen Op de laatste dag van de Sportweek, Za terdag, zal er ook een wandelsport-evene ment zijn. Van 2 tot 3 uur zal er gestart worden vanaf café-restaurant „Dreefzicht" aan de Fonteinlaan voor een wandeltocht van ongeveer 10 km. Als oefentocht voor de a.s. week te houden avondvierdaagse is de sport week wandeltocht een goede training. Voor deze tocht behoeft men niet van te voren in te schrijven. Na afloop ontvangen alle deelnemers een boekenlegger. Deze wandeltocht welke wordt gehouden volgens de technische bepalingen van de Ned. Wandelsport Bond wordt als volgt ge lopen: Paulinelaan, Emauslaan, Crayenester- singel, Blekersvaartweg, Kerklaan, Raad huisstraat,v. Merlelaan, Groenendaal, Mo lenlaan, Heemst. Dreef, J. Wagenaarlaan, Wagnerkade, P. de Hooghstraat, W. de Zwij gerlaan, Middenlaan, Vijverlaan, Linnaeus- laan, Oosterhoutlaan, „Dreefzicht". HAARLEM, 17 Juni 1954 ONDERTROUWD: 16 Juni, H. Hogenes en J. Rusman. GEHUWD: 17 Juni. J. Steenbergen en J. Grit; C. Vink en A, G. Schuurhuizen; C. J. van der Aar en M. C. Scherpenhuijzen; II. Bloemzaad en C. J. Hollander; C. A. van Zoest en A. M. Muller; C. de Voogd en A. M. Bouman; J. van Bruggen en E. Heijmel. BEVALLEN van een Zoon: 16 Juni, C. M. J. Eskesvan Adrichem; 17 Juni, M. L. Tim merZwaan. BEVALLEN van een dochter: 16 Juni, G. van Tongerende Vries; 17 Juni, L. Koop Kubatz. OVERLEDEN: 15 Juni, L. de Boer, 79 j„ Genera? 1 Joubertstraat; J. M. Huisman— Haks, 78 j., Cremerplein; 16 Juni, P. C. Nieste, 51 j., Reigerstraat. sterdammer Zwaan (D.A.B.). Zwaan, die al twee maal van Berkhout had verloren (districtkampioenschappen en Nederlandse kampioenschappen) kon het ook nu niet bolwerken en verloor op punten. De overige uitslagen waren: C-klasse: Delwijnen (D.A.B.) wint op punten van Ellekom (School Groothuis) in het wel- tergewicht; Hally (School Groothuis) wint op punten van Stoof (De Ring Haar lem) eveneens in het zwaarweltergewicht; Gulein (School Groothuis) wint op punten van Parker (De Ring IJmuiden) in het weltergewicht. Gezien het grote aantal toeschouwers en gezien het boksen zelf, hebben wij ons af gevraagd waarom niet meer boksavonden worden gehouden in Haarlem. Alleen al met boksers van de Haarlemse scholen moet toch al een aardig programma sa mengesteld kunnen worden. Het boksprogramma werd onderbroken voor een stedenwedstrijd Haarlem Utrecht Judo. De Haarlemmers wonnen met één-nul, dank zij het feit dat Hooge- veen van Van Veen won. De andere par tijen eindigden onbeslist: BakkerKamer beek, BijkerkDe Jager, FeitDe Jong en EssinkSmithjes. De traditonele demonstratie zelfverdedi ging werd verzorgd door de heren Nau- welaerts de Agé, derde dan, Essink, tweede dan en Feit, eerste dan. De softball-stedenwedstrijd tussen de vertegenwoordigende negentallen van Haarlem en Amsterdam op het terrein aan de Kleverlaan, werd een goede propaganda voor de softballsport. Amsterdam had er veel voor over gehad om zo goed mogelijk partij te geven aan het sterke Haarlemse team, dat al jaren sterker is. Een speciale training voor de beste Am sterdamse dames werd ingesteld, maar in de wedstrijd bleek al spoedig, dat Amster dam toch kansloos was. In de eerste twee innings kwam het nog niet tot scoren, on danks een goede stootslag van mejufrouw Veen en verre slagen van mejuffrouw Ver- maat en mejuffrouw De Vries. Maar in de derde innings kwamen de punten binnen. Mejuffrouw De Haas, de achtervangster van HHC, gaf een zeer har de slag, die verkeerd werd beoordeeld door de rechts-veldster en tot een homerun uit groeide. Mejuffrouw Van Beymerwerdt werd gemist door mejuffrouw Scherpenzeel, mejuffrouw Veen gaf een honkslag, waar na goed slaan van mejuffrouw Vermaat en mejuffrouw Andrea de score deden komen tot 4—0. In de volgende innings hield de snel wer pende Amsterdamse werpster de Haarlem se slagploeg nog even in bedwang, maar daarna kwam weer een goede slag van mejuffrouw De Haas en een zeer hard ge slagen home-run van mejuffrouw Vermaat. Bovendien maakte de goede achtervangster van Amsterdam nu haar enige fout, zodat Haarlem een veilige voorsprong van 70 verkreeg. Door goed slaan van mejuffrouw Akkerman en een fout in het verre veld maakte Amsterdam nog twee tegenpunten. Maar toen kwam de Haarlemse eind spurt. Een drie-honk slag van mejuffrouw Dekker en weer een harde slag van mejuf frouw Vermaat brachten het einde met een 112 overwinning voor de Haarlemse meisjes. Op het EDO-terrein in Haarlem-Noord tenslotte speelde het Haarlems jeugdelftal een voetbalwedstrijd tegen het Leids jeugd elftal. De Haarlemse knapen wonnen met vier-twee, nadat zij bij rust met twee-een de leiding hadden. In het Haarlems voetbalelftal, dat Zater dagavond op de sluitingsavond van de elfde Haarlemse Sportweek tegen het Utrechts elftal speelt, is midvoor Gallis van RCH vervangen door Snoeks van Stormvogels. Twee bekroningen en een aan moedigingsprijs Geruime tijd geleden heeft de stichting Haarlems Bloei ter gelegenheid van het Internationaal Orgelconcours 1954 een wedstrijd uitgeschreven, waarin gevraagd werd een Preludium en Fuga met een speelduur van ongeveer zeven minuten, te vertolken door de organist Albert de Klerk op het concert, dat op 12 Juli door het Noordhollands Philharmonisch Orkest ge geven wordt. Er zijn 48 inzendingen bin nengekomen, waarvan 25 uit België, Duits land, Oostenrijk en Mexico, benevens 23 uit Nederland. Na afloop van het concert zal de volg orde der prijswinnaars bekend worden ge maakt. Alfabetisch gerangschikt zijn het: Paul Angerer uit Wenen, Marinus de Jong uit Kapellenbos in België en Hans Kox.uit Arnhem. Er worden twee bekroningen en een aanmoedigingsprijs toegekend. De jury bestond uit de heren ir. H. H. Badings, M. Geerink Bakker en Albert de Klerk. Het concert, tijdens hetwelk de bekroon de composites worden uitgevoerd, heeft plaats in het Gemeentelijk Concertgebouw en staat onder leding van Toon Verhey. Voor de pauze wordt (met Albert de Klerk als solist) het Concert voor orgel met strijkorkest en pauken van Francis Poulenc uitgevoerd, na de pauze het Concerto Ro mano van Alfredo Casella, met professor Anton I-Ieiller uit Wenen als solist. Het eigenlijke Internationale Orgelcon cours, dat onderdeel van het Holland Fes tival vormt, heeft plaats op 8 Juli in de Grote Kerk en wordt op 9 Juli gevolgd door een concert van de juryleden: Gaston Litaize, Helmuth Wacha en prof. Hendrik Andriessen. Zowel ten aanzien van de im provisatiewedstrijd als van de bekroningen der orgelcomposities kan het publiek zijn oordeel door middel van stembriefjes ken baar maken, aldus meedingend naar een beschikbaar gestelde geldprijs. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft vernomen, dat de minister van Verkeer en Waterstaat thans zijn goedkeuring heeft ge hecht aan het door het gemeentelijk bedrijf voor Openbare Werken vervaardigde plan voor de bouw van de Prinsenbrug over het Spaarne. In 1950, toen voor het eerst op de Haar lemse begroting een bedrag voor de bouw werd uitgetrokken, maakte de vereniging voor de binnenvaart „Schuttevaer" bezwaar tegen de plaats van de nieuwe brug, 25 meter ten Noorden van de Spoorbrug, om dat dit moeilijkheden voor de scheepvaart zou opleveren. De vereniging baseerde dit bezwaar op een bepaling uit het spoorweg reglement, waarbij werd vastgesteld, dat de schepen een scheepslengte voor de spoor bruggen moesten liggen wachten voor de brug werd geopend. De spoorwegen onderschreven dit be zwaar, doch de Rijkswaterstaat bracht een voor de gemeente Haarlem gunstig rapport uit. In October van het vorige jaar werden tussen de gemeente en de spoorwegen nog maals onderhandelingen gevoerd de ge hele procedure loopt nu al ongeveer vier jaar waarbij bleek, dat aan de bezwaren van de spoorwegen tegemoet gekomen kon worden door het aanbrengen van enige wij zigingen in het oorspronkelijke plan. Daar na lieten de spoorwegen hun eis, dat de gemeente de electrificatie van de spoor brug moet betalen en een kostbare opvang inrichting voor de schepen tussen de Spoor brug en de Prinsenbrug moest aanbrengen, vallen. De eerste werken, welke deel uitmaken van het plan voor verkeersverbetering, waarvan de bouw van de Prinsenbrug de kern vormt, zullen nu binnenkort kunnen beginnen. Naar het zich laat aanzien, zal het gehele project, dat voor de verbinding met het in dustrieterrein in de Waarderpolder van de grootste betekenis is, dus binnen afzienbare tijd kunnen worden verwezenlijkt. Vrijdag: 9 Juli zal weer een grote dag zijn voor de stad Haarlem, omdat dan, na lang wachten, de Schipholweg officieel ge opend wordt. De vreugde is in Haarlem zeker niet minder dan op Schiphol en de betekenis van het feit wordt het best ge accentueerd door de bereidverklaring van de nieuwe Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, om het „doorknippen van het lint" te verrichten. Het zal daar in de middag van de 9e Juli druk zijn op de grens van het oude en nieuwe weggedeelte. Taltijke autoriteiten zullen de gast zijn van het gemeentebe stuur; de Haarlemse Muziekkapel zal oud en nieuw in blazen en via Schiphol zal tot slot van het feest nog 'n wereld-groet in natura worden verzonden. De nieuwe schakel in de wegverbinding tussen Haarlem en Schiphol is van zeer grote betekenis, want nu is de luchthaven nog dichterbij dan vroeger, waarmede ze ker het vreemdelingenverkeer in Haarlem gediend is. Het Frans Halsmuseum ligt 'n kwartier rijden van het vliegveld, maar dan ook rijden over een goede weg. Verbindingen met de hoofdstad De opening van de nieuwe weg is van groot belang voor het verkeer. Haarlem is hierdoor op een vlottere manier met Schiphol verbonden. Op het ogenblik moet via de Amsterdamse buurt gereden wor den om de weg te bereiken. Deze weg staat in verbinding met drie rijkswegen, die op Amsterdam gericht zijn namelijk Den HaagAmsterdam, UtrechtAmster dam en GooiAmsterdam. Ook komt de weg uit op de provinciale weg, die in ver binding staat 'met Hilversum, Bussum, Weesp en Diemen. Het verkeer uit en naar Haarlemmer meer zal niet meer geleid worden over de smalle Nieuweweg in Haarlem-Oost en een belangrijk deel van het verkeer zal geen gebruik behoeven te maken van het Am sterdamse kwartier en de Slachthuisbuurt. De wielrijders uit Amsterdam (via de Am sterdamsevaart) zullen gebruik maken van de Prins Bernhardlaan en op een vlottere wijze Haarlem-Zuid, de bollenstreek en Zandvoort kunnen bereiken. Het is te ver wachten, dat de Prins Bernhardlaan spoe dig gereed zal zijn, evenals het Burgemees ter Reinaldapark. In de vacature van prof. dr. J. A. Ooster- baan is beroepen tot predikant bij de Ver enigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem ds. A. J. Snaayer te Leiden. Deze is in 1914 geboren, werd in 1940 proponent en deed in dat jaar zijn intrede bij de Doopsgezinde gemeente te Irnsum-Poppingawier. In 1944 werd ds. Snaayer predikant te Leiden. ADVERTENTIE Te Bern werkte onze Patissier, de heer II. STROET. mede aan het door Neder land behaalde Wereldkampioenschap Kookkunst Ter kennismaking met onze keuken bieden wij onze gasten van 19 t/m 26 Juni het Kampioenschapsmenu a 5.-. Dagelijks Diner-Dansant met Her Heierman aan de vleugel. Gistermiddag heeft in de aula van de Amsterdamse Gemeente Universiteit de promotie plaats gehad van de Haarlemse neus-, keel- en oorarts VV. II. Bierman. De dissertatie, waarmede de doctorsgraad in de faculteit der geneeskunde werd verwor ven, was getiteld: „Sinusitis bij kinderen, ervaringen bij de behandeling van 600 ge vallen van deze ziekte". De promotor, prof. dr. L. B. W. Jongkees uit Amsterdam, zeide in zijn toespraak tot dr. Bierman, dat het geen gewone promotie was geweest. Hij uitte zijn bewondering voor het feit, dat dr. Bierman, ondanks zijn zeer drukke praktijk en verstoken van het gemak van een universitaire kliniek, kans had gezien een „voortreffelijk en cri- tisch proefschrift" te schrijven, „dat noopt tot nadenken". Hij vestigde er de aandacht op, dat dr. Bierman een der allereersten was in ons land, die het belang van sinu sitis heeft gezien en zich wijdde aan de bestudering van deze ziekte, zonder daar bij gebruik te maken van gebaande wegen. De zevende stelling van de tien, die aan iedere dissertatie dienen te zijn toegevoegd en die door de promovendus verdedigd moeten worden, luidde bij dr. Bierman: „Het laten zwemmen van kinderen in overdekte zwembaden in schoolverband („schoolzwemmen") is onverantwoord." Daar deze stelling niet ter sprake kwam op de plechtigheid zelf, hebben wij dr. Bierman naar zijn argumentatie van deze stelling gevraagd. Dr. Bierman meent, dat er door het zogenaamde schoolzwemmen een morele dwang op kinderen wordt uit geoefend, die niet mogen zwemmen, zodat zij er niet toe komen om dit na te laten. Het kind zal zich ten achter gesteld voelen bij hen, die het wel mogen en daarom zou het voor zijn kameraadjes niet onder wil len doen. In zijn praktijk, aldus dr. Bierman, had hij meermalen ervaren dat kinderen die het verboden was om te zwemmen, dit om bovengenoemde reden toch deden. Boven dien is dr. Bierman van mening, dat de kinderen over het algemeen te lang in het water blijven en dat er onvoldoende toe zicht wordt uitgeoefend. Hierdoor zou de kans om kou te vatten groot zijn. Enkele der tien stellingen bewogen zich op het terrein der ornithologie. Een daar van werd op de promotieplechtigheid door de promovendus succesvol verdedigd. Hier uit moge blijken dat deze Haarlemse arts geenszins eenzijdigheid verweten kan wor den. Het 122 pagina's tellende proefschrift werd inmiddels door de Haarlemse uit geverij H. D. Tjeenk Willink Zoon in dé handel gebracht, voorzien van een 360 nummers tellende litteratuurlijst. De afdeling Heemstede van het Neder lands Comité voor Kinderpostzegels heeft Woensdag en Donderdag door middel van een drietal filmvoorstellingen in het Mi nerva Theater aan ongeveer twee duizend schoolkinderen haar erkentelijkheid be tuigd voor de door hen verleende mede werking bij de verkoop van kinderpost zegels. Aan deze actie werd door vrijwel alle leerlingen van de vijfde en zesde klas sen der Heemsteedse openbare en bijzon dere scholen deelgenomen. Voor de aanvang werd deze dank over gebracht door de presidente van de afde ling, mevrouw L. C. A. C. van Rappard- Mundt. Spreekster vestigde er de aandacht op, dat de te vertonen film „Aam iedere deur" was vervaardigd met de bedoeling, een ieder de uiterst nuttige bestemming van de door kinderpostzegels verkregen gelden duidelijk te maken. Mevrouw Van Rappard was er dan ook van overtuigd, dat de kinderen door deze film gestimuleerd zouden worden bij de volgende verkoop actie opnieuw hun spontane medewerking te verlenen. „Aan iedere deur" is een Polygoon- Profiltiproductie, vervaardigd onder regie van Jan Jansen, naar een scenario van S. Leeuw, waardoor een dikwijls aangrijpend inzicht wordt geboden op de intense zor gen, welke in de verschillende ziekenhui zen, scholen en sanatoria aan het gebrek kige kind worden besteed. Als tweede film werd vertoond „Land van Melk"; een documentaire in fraaie kleuren over de Nederlandse zuivelin dustrie. Een der voorstellingen werd onder meer bijgewoond door de heer H. Dissel koen, wethouder van Onderwijs. De .Bennington", het Amerikaanse vliegdekschip dat op 26 Mei door brand geteisterd werd en waarbij 102 mensen het leven verloren, zet koers naar de Marinewerf in Brooklyn, waar men het schip zal herstellen. De ..Bennington" bij de Williamsburg Bridge over de East River. De manschappen staan aangetreden op het vliegdekschip, dat ogenschijnlijk in het geheel niet is beschadigd. Haarlemse rechtbank De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft Donderdagmiddag negen maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest geëist tegen de 26-jarige Haarlemse uitsnijder P. A. M., die, zoals deze zelf zeide, „de eerlijkheid van zijn hospita wilde onderzoeken". Het was begonnen in Januari. Een café houdster in Haarlem, mevrouw A. M. T.- M. ontdekte' toen, dat er een bedrag van honderd gulden gestolen was. Een maand later miste zij honderdvijftig gulden, weer een maand later vijftig gulden. Toen vond zij het genoeg. Zij stelde zich in verbin ding met de politie, die haar aanraadde de bankbiljetten te nummeren. Zij deed dit en toen zij korte tijd later weer geld vermiste werd er een onderzoek ingesteld, dat uitwees, dat de in hetzelfde huis wo nende uitsnijder het gemerkte biljet ter waarde van tien gulden in de voering van zijn schoen had verstopt. De kostganger gaf direct toe, dat hij het biljet wegge nomen had, maar niet om het te houden. Hij wilde alleen onderzoeken of zijn hos pita bij het opgeven van de diverse dief stallen aan de politie wel het juiste be drag had opgegeven. Enkele getuigen daarentegen vertelden aan de president van de rechtbank, dat de verdachte vooral in het begin van het jaar in tegenstelling tot vroeger wel bijzonder royaal met zijn geld was omgesprongen en ook de verloofde van de verdachte verklaarde, dat de uitsnijder haar diverse keren geld had gegeven om op de spaar bank te zetten. Zoals reeds gezegd eiste de officier van Justitie negen maanden gevangenisstraf, waarbij hij er tevens nog op wees, dat verdachte na de porlog drie jaren geïn terneerd was geweest omdat hij in de oorlog dienst had genomen bij de Duitse parachutisten. De verdediger van de ver dachte, mr. K. F. A. J. Pliester, drong aan op clementie. De rechtbank zal op Dinsdag 29 Juni uitspraak in deze zaak doen. Sigaren-vaderdag-actie De drie samenwerkende Haarlemse siga renwinkeliersorganisaties hebben gister avond een groot aantal mannelijke ouden van dagen uit Haarlem op uiterst plezie rige wijze doen weten, dat het aanstaande Zondag vaderdag is. Even voor acht uur zette zich in de Koningsteinstraat een stoet van zes auto's van grossiers in beweging, voorafgegaan door het muziekkorps „De Spaarnebazuin". Met vrolijke marsmuziek trok men door de stad, waar halt gehouden werd voor het Gereformeerde Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Heerenvest, het St. Jacobs Godshuis in de Hagestraat, de Diaconie van de Hervormde Gemeente in de Jansstraat, het tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersinge! en het Evange lisch Luthers oudemannenhuis in het Wes- terhoutpark. Overal werden pakken siga ren afgegeven, die de leidingen van de diverse huizen niet eerder dan Zondag zul len uitdelen. Maar voor diegenen van de oudjes, die op dat ogenblik nog op waren, en die dus de feestelijke stoet zelf konden ontvangen, was er altijd wel een handvol sigaren, om er meteen op los te kunnen dampen. Het gehele plan viel bij vele Haarlemmers blijkbaar zeer in de smaak, getuige het aantal mensen, dat de stoet van het begin tot het eind bleef volgen. De Haarlemse politie zorgde ervoor, dat er nergens op onthoud van enige betekenis ontstond. Geen Amerikaanse hulp voor Rome en Parijs WASHINGTON. (Reuter/AFP.). De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich met 18 tegen 2 stemmen bij een ontlionding uitgesproken voor opschorting van de Amerikaanse hulp aan de landen, die het verdrag inzake de Europese Ver- dedigings Gemeenschap nog niet hebben geratificeerd en voor het verlenen van de hulp aan de landen, die het verdrag reeds hebben goedgekeurd. Frankrijk en Italië hebben het verdrag nog niet geratificeerd. Volgens de resolutie komen voor het be lastingjaar 1954/1955 voor militaire hulp in aanmerking: België, Luxemburg, Neder land en West-Duitsland. Frankrijk en Italië, die de EVG niet heb ben gekrachtigd, zullen alleen kunnen be schikken over de nog niet opgenomen be dragen van vorige belastingjaren. Dit was overigens in totaal nog een aanzienlijk bedrag. De voorzitter van de commissie, Robert Chiperfield, zei dat de landen die het EVG-verdrag hebben goedgekeurd, alleen Amerikaanse wapens kunnen blijven ont vangen, als zij een nieuwe organisatie voor collectieve verdediging vormen of geza menlijk propgramma's voor de weder zijdse verdediging ontwikkelen op een wijze, die president Eisenhower bevredigt. Hij zei dat het departement van Buiten landse Zaken de nieuwe beperking, vast te leggen in de wet op de buitenlandse hulp verlening voor het volgende jaar, heeft goedgekeurd. Harold Stassen, directeur van de Ameri kaanse hulp aan het buitenland, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat ten behoeve van Groot-Brittannië een crediet van 85 millioen dollar is geopend voor de bouw van militaire vliegtuigen. Voor de wederopbouw van Zuid-Korea is opnieuw 23 miliioen dollar beschikbaar gesteld. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: A. J. Akkerman en A. C. Th. Warmerdam; R. Lans en A. J. Leijer. Getrouwd: G. W. A. Keislair en A. te Wolde; M. Ruijgrok en A. J. M. van Wij len; W. R. Droge en H. Drost. Geboren: Joseph Johannes Franciscus Maria, zn van A. v. d. Aar en G. M. Hee- ring; Gera, dr van A. van Vliet en M. Ver meer; Eric Cornelis Maria, zn van M. A. Rhee en A. J. Hooijmans; Joris Frederik Willem, zn van W. J. H. van Hees en M. E. J. Stuijt; Frieda Marian, dr van W. F. E. Schmid en A. Funke; Lucas Maria, zn van H. J. van Santvoort en M. C. Janssen. Overleden: P. G. Philippo, 80 jr., R. J. BrengersLolkes de Beer, 72 jr; S. H. Boot, 60 jr; Wed. C. G. MontaubanVreenegoor, 65 jr; Wed. J. C. L. HamOudegeest, 80 jr. BINNENLAND In de vacature van wijlen de heer G. 'e Clercq als voorzitter van de A.V.R.O. zijn candidaat gesteld jhr. H. G. A. Quarles van Ufford en de heer G. de Bois. De benoeming van een voorzitter zal geschieden op de jaar vergadering, die op 10 Juli in Arnhem wordt gehouden. Acht partijen en groeperingen zullen deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezin gen te Zierikzee, die op 23 Juni worden ge houden. Twee groepen hebben critiek op het beleid van het tegenwoordige gemeente bestuur, dat volgens- hen vooral na de wa tersnood heeft gefaald. De benoeming is te verwachten van dr. J. G. de Beus, thans eerste medewerker van de Nederlandse ambassade te Washington, tot Nederlands ambassadeur te Karachi. Tot dusverre zijn bij de afdeling Reha bilitatie Indische Oorlogsslachtoffers in Den Haag ongeveer 37.000 aanmeldingskaarten van Indische oorlogsslachtoffers ontvangen. Een groep van de Britse marine en de mariniers zal volgende week op Walcheren de herdenking van de geallieerde aanval op 't eiland in Nov. 1944 bijwonen. De groep zal bestaan uit officieren en manschappen van alle rangen, onder wie schout bij nacht A. F. Pugsley, generaai-majoor C. F. Phillips en kapitein G. H. R. Maddan, die aan de operatie hebben deelgenomen. De rechtbank te Groningen heeft mej. H. H. uit Winschoten, die ervan werd ver dacht een veekoopman uit Drachten te heb ben beroofd van ruim f 1200. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De tentoonste'iing „Het land van de Bijbel", waarvan cfe opening wegens het overlijden van de gezant van Israel de heer M. Amir, enige dagen is uitgesteld, zal van Woensdag 23 Juni af voor het publiek te be zichtigen zijn. In Arnhem is een nieuwe fabriek voor het bereiden van asfaltproducten geopend. In dit bedrijf is een half millioen geïnves teerd; ongeveer 550 arbeiders vinden er werk. De dagelijkse productie bedraagt 300 ton. De fabriek vervaardigt onder meer bitumineus asfalt, dat zes maanden bewaard kan blijven. De economische strafkamer van het Haagse hof heeft de 28-jarige N. J. S. en de 38-jarige J. H., firmanten van de firma H. te Rotterdam veroordeeld tot geldboetes van f500 en f1500, respectievelijk ter zake van het niet juist bijhouden van de administratie en het verkopen van goederen op afbetaling tegen een veel te hoge prijs. Uit diergaarde Blijdorp te Rotterdam is een das ontsnapt. Het dier is ongeveer 75 centimeter lang. De kleur van de dikke haar- vacht is ongeveer die vnn een zilvervos. In het Westen van ons land komt de das bijna niet meer voor. „Blijdorp" stelt het op prijs inlichitngen te ontvangen waardoor het misschien de das terug kan krijgen. HAARLEM EN OMGEVING De heer M. W. Kooien te Haarlem is benoemd als onderwijzer der Christelijke Nationale school te Middenmeer. De hoofdemployé P.T.T. de heer H. A Schouten te Haarlem is benoemd tot hoofdemployé le klasse aldaar. De heer G. de Jong, assistent van 's Rijks Belastingen te Haarlem (I. en A.1 gedenkt op 1 Juli zijn 40-jarig ambtsjubileum. LONDEN (Reuter). Premier Chur chill heeft onder luid gelach van het La gerhuis een voorstel van een Labourlid gepareerd, dat hij het initiatief voor een bijeenkomst op het hoogste plan met de Verenigde Staten en Rusland moest nemen om te trachten de wereldspanning te doen afnemen. „Misschien mag ik bij dit enigszins deli cate onderwerp mijn toevlucht nemen tot een vergelijking". „Men heeft de laatste tijd herhaaldelijk zijn ongerustheid uitge sproken over het feit, dat de baan van de Grand National zo zwaar is. Ik ben er zeker van, dat het er niet gemakkelijker op zal vyorden wanneer men de paarden vraagt over twee hindernissen tegelijkertijd te springen", aldus Sir Winston. A.s. Woensdag zal in het Lagerhuis op verzoek van de Labour-oppositie een debat over de buitenlandse politiek worden ge houden. Eden zal het debat beginnen met een verklaring over Genève. OTTAWA. De Canadese premier, St. Laurent, heeft bekend gemaakt, dat Sir Winston Churchill en Eden hopen Ottawa aan het eind van de maand te bezoeken. (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn heeft, van een Brus selse krant de vriendelijke raad gekregen in het huwelijksbootje te stappen. De „Soir" schrijft onomwonden dat het stel selmatig tegenspreken van de berichten over een op handen zijnde verloving van de Koning, zoals nu weer het geval is ge weest met de dochter van de hertogin van Aoste, op de publieke opinie een pijnlijke indruk maakt. „De Koning zou de Belgen een Koningin moeten schenken," aldus de „Soir". „Dat zou de Belgen gelukkig maken." Wij vernemen dat Koning Boudewijn werkelijk nog geen trouwplannen heeft. Overigens maakt de jonge vorst zich ge reed om met zijn familie enkele weken vacantie te nemen. Daarna zullen de voor bereidingen beginnen voor de grote reis naar de Kongo in September. Slotkoers Openings- gisteren koersen 3-3I-a Nederl.'47 loo 100 A.K.U 225'/, 225% Unilever 338% 341 Philips Gloeil. 258V, 257 Kon. Petroleum 508'/2 507 A'dam Rubber 88 86% Holl. Amer. Lijn 149% 150 N. Scheepv. Unie 140 140 H.V.A 124'/, 125 Deli Mij 118% 117K Amsterd. Bank 198 198»/* Ned. Handel Mij. 181 181 Rotterd. Bank 185'/® 185^ Twentsche Bank 189 189 Anaconda Copper 37 V8 37% Bethlehem Steel 68% 68 Republic Steel 58 58 Shell Union 95% 95 21 u/.« 22 48

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9