Kort en bondig Samenkomst van Nederlandse en Belgische componisten Wet Economische Mededinging Bloemendaal Vele Tweede Kamerleden achten rechtszekerheid niet gewaarborgd Lisse Zandvoort Haarlemmermeer Heemstede Bennebroek Hill e gom ZATERDAG 19 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 G JM V-bijeenkomsten Congres Expogé herdacht Juni-opstand in Berlijn Bouwmeester en Kramer verloren in München Zilveren koster-jubileum Excelsior op eerste plaats in Putten Show van bad- en strand kleding groot succes Wellicht uniformen voor Zandvoorts muziekkapel „Het offer van een moeder" (City) ook in deze Italiaanse film viert de melo- dramatiek weer hoogtij. Het is het verhaal van een jonge vrouw, die door haar stief moeder zo getreiterd wordt, dat haar ver loofde haar tenslotte er toe overhaalt, het huis te verlaten. Kort daarop wordt haar toekomstige echtgenoot onder verdenking van moord tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wanneer na enige tijd de vrouw een kind ter wereld brengt, beslui ten zij te trouwen, hetgeen dan in de ge vangeniskapel geschiedt. De vrouw moet nu met zwaar werk in het onderhoud van haar kind en haar zelf voorzien. Wanneer Lij een telegram ontvangt, dat haar (goe de) vader stervende is, reist zij onmiddel lijk naar het ouderlijk huis, maar zij treft hem niet meer levend aan. Haar stiefmoe der bekent dan, dat zij haar man op zijn sterfbed heeft gezworen, voor het kind van haar stiefdochter te zullen zorgen. Zij biedt dit dan ook aan, doch stelt daarbij als voorwaarde, dat de jonge vrouw haar kind I zal vergeten en het nooit meer zal zien. De ongelukkige vrouw vindt dit onaan- I vaardbaar en keert terug naar haar woon- I plaats. Doch het kleine kind, dat het groot ste gedeelte van de dag aan de zorgen van een hospita is overgelaten, kwijnt weg en wanneer het ernstig ziek wordt, klopt zij ten einde raad bij haar stiefmoeder aan, daarbij tenslotte instemmend met de vroe gere voorwaarde. De boze vrouw weet het zelfs nog gedaan te krijgen, dat de ander zich van de buitenwereld afsluit, door haar intrek te nemen in een verbeteringsge- sficht. Natuurlijk krijgt het goede in deze film uiteindelijk de overhand. De man woriflt na enige jaren onschuldig bevonden en hij spoort binnen korte tijd vrouw en kind weer op. De toeschouwer moet bij het zien van deze film enige gewild dramatische ogen blikken voor lief nemen. Vooral de zak doeken-scène van de trouwplechtigheid in de gevangeniskapel, waarbij op de achter grond diepontroerde spitsboeven prijken, die met tranen in de ogen een met een volle dag loon bekostigd bouquet doorge ven, is weinig oprecht. Het goede spel van Amadeo Nazzari en Yvonne Sanson ver goedt echter veel. N.R.K. „De Blauwe Gardenia" (Rembrandt) Er is een moord gepleegd in Los Angelos en niet alleen de politie zoekt naar de daderes, maar ook een verslaggever van eén grote krant. Hij past een ongewone manier toe om met haar in contact te ko men; in een open brief in zijn blad be looft hij haar alle mogelijke hulp en de beste rechtsbijstand, als zij hem de primeur Van het moordrelaas wil geven. Zijn po ging heeft resultaat: er komt een meisje opdragen, dat meent de moordenares te zijn. Haar gesprek met de verslaggever in een cafétje wordt echter afgeluisterd dooi de caféhouder, die ijlings de politie waar schuwt. Het meisje wordt gearresteerd en meent door de verslaggever te zijn ver raden. Maar dan nemen de dingen een keer en dank zij een gramofoonplaat wordt de ware moordenares ontdekt, hetgeen voor scherpzinnige toeschouwers, die aan het begin van de film goed opgelet hebben, geen verrassing is. Het is een bijzonder spannend verhaal, knap verfilmd onder regie van Fritz Lang en vooral door Ann Baxter en Richard Conté zeer suggestief gespeeld. Voor de liefhebbers: Nat King Cole zingt het lied van de blauwe gardenia. S. K. „De vrolijke desperados" (Luxor) is een komische thriller over de belevenissen van drie louche geldschieters die in Cen- traal-Arika een uranium-monopolie ver werven willen. Zij verzekeren zich daartoe van de diensten van een glasharde avon turier een rol die Humphrey Bogart op het lichaam geschreven is een Engelse majoor die in India „mata glap" geworden is en een menigte van andere zonderlinge types. Op een wrakke Italiaanse vrachtboot steekt het illustere gezelschap naar Afrika over, maar zij vertrouwen elkaar weder kerig zo weinig, dat het hele complot in een slaande ruzie ontaard. Hoe dat alles via een schipbreuk, een bijziende Sjeik en nog veel meer zotte belevenissen afloopt, willen wij u niet verraden. Het komt trouwens minder op het verhaaltje aan dan op de kostelijke typeringen, die zich voortdurend op de grens tussen het lugubere en het lachwek kende bewegen. Spanning en humor buite len over elkaar heen, dat men telkens weer van de ene huivering in de andere lachbui vervalt en het is de grote verdienste van regisseur John Huston, die ook de be faamde „Moulin Rouge" maakte dat hij dit alles met zuiver filmische middelen wist te realiseren. Behalve Humphrey Bogart zien wij uitstekende vertolkingen van Jennifer Jones als het behaagzieke vrouw tje. dat bij toeval in het gezelschap geluk zoekers verzeilt, van een onechte Engelse landjonker en vooral van de drie geld schieters, waarvan vooral de dikke aan voerder over een zeldzaam mimisch talent bleek te beschikken. Gina Lollobrigida dient, als Bogarts welgevormde vriendin, alleen tot décoratieve „afronding" van het verhaal. H. C. .Blanke vrouw in de Congo" (Lido). Een avonturenfilm zich afspelende in de Congo, in het middelpunt twee moedige mensen, die om verschillende redenen het oerwoud zochten, elkaar ontmoeten als eenzame figuren en na enkele spannende belevenissen tot de ontdekking komen, dat de eenzaamheid samen beter is te dragen dan alleen. We zien Robert Mitehum als een cynisch mens, slechts geboeid door de materiële zijde van het leven, naar het oer woud getrokken in de hoop een voor blan ken niet te benaderen stam van zijn rijk dommen aan goud te ontdoen. Hij heeft reeds jaren van vruchteloze voorbereiding achter de rug als hij een jonge, niet on aantrekkelijke zendelinge (Susan Hay- ward) ontmoet. Zij verzoekt hem haar be geleider te willen zijn op een tocht, die zij wil ondernemen naar een stam, welke toe vallig dichtbij Mitchum's doel ligt. Mit ehum denkt na: een verpleegster wordt door de inboorlingen geaccepteerd. Zullen zij een begeleider ook accepteren? Mitehum knikt bevestigend en dan vangt een reis aan in technicolor, begeleid door in het oerwoud verboa-gen tam-tam. Een reeks avonturen, soms beklemmend maar con ventioneel verfilmd, vormen tenslotte een hieuw, tevreden echtpaar. De natuuropna men zijn dikwijls zeer de moeite waard. J.V. Het rijk van Tarzan (Roxy). Her man Brix speelt in deze film de Tarzan, die tengevolge vaji een schipbreuk op een eiland verzeild is geraakt, waarop slechts wilden leven, die opgezweept door een „heilige" vulkaan jacht op de blanke ma ken omdat zij hem zo gaarne wensen te offeren De dappere Tarzan trekt zich daar echter bijzonder weinig van aan. Hij loopt voort durend op een drafje door de wildernis voor zijn achtervolgers uit en komt pas in zijn element, wanneer hij een troepje ont dekkingsreizigers uit de handen van de In dianen moet loskrijgen. Dan is het hek van de dam: hij slingert zich langs bomen, vecht met drie, vier of meer tegenstanders tegelijk, schiet met pijl en boog, blaast hele rotsen op en stapt tenslotte in een vlieg tuig cm weer naar de bewoonde wereld te vertrekken. Ge ziet het. Het is allemaal nogal on waarschijnlijk maar toch zullen zij, die verknocht zijn aan dergelijke films in Her man Brix een Tarzan ontdekken, die voor zijn voorgangers niets onderdoet. Van Maandag tot en met Donderdag draait in deze bioscoop „Gebroken be lofte". In deze film over paarden-races en gokkers vervullen Don Ameche en Cath. Mc. Leod de hoofdrollen. H.d.G. „De woeste hoogte" (tot en met Zondag in Minerva). Enige tijd geleden heb ben wij aan deze film een opstel gewijd, be togend, dat zij een prachtig gegeven met veel zorg behandelt maar de beklemmende sfeer van het boek, waarnaar zij werd ge maakt, alleen benadert. Men zal de film daarvoor niet behoeven te verzuimen, maar een warme aanbeveling om Emily Bronte's boek te lezen blijve niet achterwege. „Sterren stralen overal" (FransHals). Uitvoerig is deze Hollandse film destijds in óns blad besproken. Daar wij aannemen, dat deze film nog vers in het geheugen van onze lezers ligt, zullen wij niet opnieuw een bespreking afdrukken. „Drift in het bloed" (P a 1 a c e). Deze Franse film met Frangoise Arnoul is ge prolongeerd. De afdeling Bloemendaal van het Christe lijke Jonge Mannen Verbond zal op 3 en 4 Juli een waterweekeinde houden bij de Kagerplassen. Een week later op 10 Juli wordt in Heemstede op het terrein van Meer en Bosch aan de jaarlijkse sportmiddag van de Ring CJMV Haarlem deelgenomen. Er kunnen een beker en médailles gewonnen worden. De beker is op het ogenblik het eigendom van de C.J.M.V, Bloemendaal en zal dus verdedigd moeten worden. De fietsen-rallye die oorspronkelijk gehou den zou worden op 26 Juni, is uitgesteld tot September. Er wordt nu ook weer door deze afdeling van de CJMV gevolleybald, elke Dinsdagavond in de gymnastiekzaal van de Christelijke school voor ULO, aan de Zomer- zorgerlaan. Vandaag 19 Juni v.ordt deelge nomen aan een zevenkamp in de Kennemer- duinen. CHRISTEN VROUWEN BOND De afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwen Bond houdt haar jaarfeest op Donderdagavond 24 Juni in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Op deze laatste bijeenkomst in dit seizoen wordt de leden een rijk en gevarieerd programma ge boden. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door de arts W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Over- veen, telefoon 22884. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, telefoon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de aptotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 26 Juli in spoedgevallen ver zorgd door de Elswout apotheek, (drs. A. P. W. v. d. Ham), Bloemendaalseweg 341, Over veen, telefoon 16760 en door de Santpoortse apotheek, (drs. K. Zijp), Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. De Haarlemse politie is vanmorgen voor een vredig karweitje in het geweer ge roepen. Zij rukte namelijk uil om de Wouwermanstraat af te zetten, waar een deputatie van de Landelijke Rijvereniging „De Rijnruiters uit Jutphaas zich voor het perceel no. 74 had opgesteld. Even later verliet een bruidspaar het huis, dat zich tussen de ruiterhaag naar een gereedstaand koetsje begaf, om daarmee naar de Augustijner kerk aan de Kleverparkweg te rijden, waar de inzegening van het huwelijk plaats zou vinden. Het waren mejuffrouw M. J. A. Diekman uit Haarlem en de heer H. L. Peek uit Utrecht, die op deze bijzondere wijze verrast werden. Want de heer Peek is zelf lid van „De Rijnruiters" en het leek er werkelijk op of de paarden met een kleine hoofdbeweging of een even geheven been de bruidegom, en natuurlijk ook zijn bruid, het allerbeste wensten. Verschenen is het Voorlopig Verslag der „algemeen belang" en de louter admini- Tweede Kamer over het wetsontwerp „Re gelen omtrent de Economische Mededin ging". Algemeen kon men zich met de strek king van het wetsontwerp verenigen. De fundamentele wijzigingen, die zich mede onder invloed van de zogenaamde oor logseconomie in de structuur van onze maatschappij hebben voltrokken, brengen mede, dat niet kan worden volstaan met intrekking van het Kartelbesluit 1941 en een doen herleven van de Ondernemers- overeenkomstenwet 1935. Ingestemd werd met de gedachte, dat een regeling van de economische mede dinging zich niet dient te beperken tot het scheppen van mogelijkheden om een teveel aan binding in het economisch leven te bestrijden, maar evenzeer de mo gelijkheid dient te openen tegen een te weinig aan binding op te treden. Een zeer belangrijk punt bij de beoor deling van het wetsontwerp was de vraag of de bevoegdheid van de regering tot ingrijpen in de beslissingen van de onder nemers met voldoende waarborgen om kleed is zodat de rechtszekerheid en de objectiviteit niet in het gedrang komen. Vele leden stemden in met het oordeel van de regering, dat het zwaartepunt der waarborgen voor de rechtszekerheid ge vonden moet worden in de Commissie Economische Mededinging. Zij zouden het juist achten te bepalen, dat het advies van de Commissie Economische Mededinging met redenen omkleed moet zijn. Zij geven de voorkeur aan een systeem, waarbij in de wet de criteria voor ingiijpen omschre ven worden, waarbij de uitvoering aan de administratie wordt gegeven en de toet sing van die toepassing aan de rechter wordt overgelaten. De rechtszekerheid wordt naar hun mening in het systeem van het ontwerp volkomen verwaarloosd. Verscheidene leden vroegen zich af, of de aansluiting bij de Ondernemersovereen komsten wet 1935 niet nog wat nauwer had kunnen zijn. Vooral hadden zij hier bij op het oog het probleem van de rechts waarborgen voor de betrokkenen. In dit opzicht wijkt het huidige ontwerp in twee belangrijke opzichten af van de wet van 1935. Verscheidene andere leden vreesden eveneens, dat de waarborgen voor de rechtszekerheid in het huidige ontwerp niet voldoende aanwezig zijn. De zwakke punten zijn de hantering van het begrip tratieve machtsbedeling zonder openbaar advies. Deze leden deelden niet de opvat ting, dat de regering alleen verantwoor delijkheid draagt voor het algemeen be lang. Wel erkennen zij, dat uiteindelijk de verantwoordelijkheid voor de beslissing bij de regering moet liggen. Zeer vele leden waren van oordeel, dat de werkingssfeer van de wet uitdrukkelijk tot de Nederlandse markt beperkt dient te worden. De door de ministers daartegen in de Memorie van Toelichting aange voerde bezwaren, namelijk dat hierdoor niet zou kunnen worden opgetreden tegen, of geen steun verleend zou kunnen worden aan afspraken tussen Nederlandse onder nemers met betrekking tot een buiten landse markt, indien deze het algemeen belang van Nederland schaden, acht ie men niet van overwegend belang. Onder auspiciën van de stichtingen „Cebedens" (het Belgische centrum voor muzikale documentatie), het Nederlands Impresariaat en „Donemus" (Documentatie in Nederland voor muziek) hebben tien Belgische en Nederlandse componisten vier dagen te Amsterdam geconfereerd op basis van het cultureel accoord, ten einde te komen tot een grondiger kennis van de scheppende toonkunst in beider landen. Men heeft eikaars muziek beluisterd en besproken en na afloop geconcludeerd dat het van het grootste belang is, dat deze eer ste kennismaking door nieuwe samenkom sten zal worden gevolgd. De organiserende stichtingen hebben zich bereid verklaard verdere ontmoetingen ter verdieping van de betrekkingen tussen de deelnemende componisten te bevorderen. Tot besluit van de samenkomst werd Vrijdagmiddag in het Internationaal Cultu reel Centrum in het Vondelpark te Amster dam een programma van Belgische en Ne derlandse muziek uitgevoerd door het Am sterdams Kamermuziekgezelschap. Zo werd de gelegenheid geschonken kennis te maken met een Sextet voor blazers en piano van de Belg Renier van der Velden, muziek waarin zich de geest van Uilen spiegel manifesteert met excentrieke ca priolen en die intussen toch gevoelig weet te zingen, maar soms ook nodeloos pijn doet. Van zijn landgenoot Albert Huy- brechts werd een strijkkwartet vertolkt, dat, Frans getint, in een vrij bevattelijke stijl geschreven is. De Nederlandse scheppende toonkunst van heden ten dage was met een Septet voor solo-viool, contrabas en blazers van Kees van Baaren, alsmede met een Diver timento voor strijkers en blaasinstrumenten van Marius Flothuis vertegenwoordigd. Het werk van Kees van Baaren vergt van de belangstellende toehoorder een speciale knobbel voor de ingenieuze constructies en spitsvondige geestigheden van zijn scherp intellect. Wanneer de zuivere natuur der muziek even doorbreekt, bijvoorbeeld in een cadens voor de soloviool, waar dus de Het congres van de Ned. Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettings tijd is Vrijdag voortgezet met een tweede zitting van de afgevaardigden, waarin des morgens een aantal congresvoorstellen en amendementen is behandeld. De afdeling Arnhem vroeg het hoofdbestuur, de actie tot het verkrijgen van schadevergoeding voor politieke gevangenen, die in Duits land gevangen hebben gezeten, ook uit te breiden tot de groep, die in Nederland in gevangenschap was. De voorzitter van de studiecommissie, mr. C. van Rij, zette uiteen, dat deze ma terie niet los kan worden gezien van de regelen van het oorlogsrecht, die in 1949 bestonden. Dit maakt het al nodig, een onderscheid te maken in de groep, die wij „politieke gevangenen" noemen, omdat niet te betwisten is, dat mensen, die zich met de daad verzetten tegen de bezettings macht, en daarbij een bedreiging van die macht konden opleveren, in bepaalde om standigheden gevangen mochten worden genomen en veroordeeld, terwijl eveneens naar internationaal gebruik.een bezettings macht onder bepaalde omstandigheden, gerechtigd kan zijn om een haar bedrei gende groep uit de maatschappij tijdelijk te verwijderen. Hierbij is het militaire be lang beslissend en dit kan later worden getoetst. Alleen heeft de bezetter te zor gen, dat deze „bewaring" niet onder mens onwaardige omstandigheden geschiedt.Was dat het geval, dan kan men een recht op schadevergoeding pretenderen. „Deze zaak ligt niet eenvoudig," aldus mr. Van Rij, „en moet uiteindelijk bij het vredesverdrag met Duitsland worden geregeld." Ten aanzien van De vijfde Mei de 5e Mei nam het congres een resolutie aan, waarin bij de Nederlandse regering met de meeste klem wordt aangedrongen, de vijfde Mei officieel tot nationale feestdag te bestemmen en maatregelen te nemen, opdat alsdan zoveel mogelijk de gehele dag vrijaf wordt ge geven. Slechts dan kan van een waardige, gepaste en doeltreffende viering sprake zijn, aldus de resolutie. Alvorens des middags de leider van de „Kampfgruppe gegen Unmenschlichkeit", dr. Ernst Tillich uit Berlijn, sprak, her dacht het congres de slachtoffers van de Juni-opstand van het vorige jaar tegen het Sovjet-regiem met een ogenblik stilte. Het resultaat van de verkiezingen was, dat mr. G. Ch. Aaïders als voorzitter werd herkozen, evenals de hoofdbestuursleden W. Bakker, W. F. K. Bischoff van Heems- kerek, J. N. Sagous, M. I. Smit, K. R. van Staal, A. van Busschbach en gekozen wa ren: mr. C. van Rij te Amsterdam en lui tenant-kolonel C. L. H. Engel te Eind hoven. Vandaag maken de deelnemers enkele uitstapjes in de omgeving onder meer naar de voormalige slagvelden, het capitulatie museum en het nationale park. Ook zullen zij worden ontvangen door de gemeente besturen van Wageningen en Rhenen. rest van het ensemble zwijgt, blijkt zij van gevoelig gehalte te zijn. Maar dit is dan slechts even een verademing in al die be redeneerde constructies, die er op het papier wellicht prachtig uitzien, maar bij de uitvoering slechts cacophonische samen klanken verwekken. Het Divertimento van Flothuis heeft minder pretenties, maar geeft meer muziek, zij het dan van niet al te origineel en ver heven karakter. Het is in ieder geval, wat het bedoeld .te zijn, een diverterend stuk. Met zijn pas door het Heksterkwartet ge creëerde Strijkkwartet mikt Flothuis heel wat hoger. En met succes. Het lang verhoopte contact tussen Bel gische en Hollandse componisten is dus eindelijk tot stand gekomen. Wij willen hopen dat het resultaten van belang op levert en geen onder-onsje wordt waarbij het er om gaat elkaar te overtroeven met gedurfde experimenten. Van Nederlandse zijde werd er onder meer door de Haarlemse componist Sas Bunge aan de besprekingen deelgenomen. JOS. DE KLERK Het zone-schaaktournooi De resultaten van de schaakpartijen van de 13e ronde van het zónetournooi in Mün chen luiden: UnzickerBurstein 10; Don- nerPirc 'ARabarKramer 10; Fude- rerBouwmeester 10; MulcahyCastaldi 01; LokvencBhend Dunkelblum Aitke 'A. De partijen Toran—Jacob, Wade—Lehmann en RibeiroGolombek werden afgebroken. De stand luidt na de 13e ronde: 1. Unzicker (Did.) 11 pnt.; 2. Donner (Ned.) 10'A pnt.; 3. Fuderer (Joegosl.) 10 pnt.; 4. Rabar (Joego slavië) 9'A pnt.; 5. Toran (Sp.) 9 pnt. en 1 afgebr. partij; 6. Pirc (Joegosl.) 9 pnt.;. 7. Golombek (G. B.) 8 pnt. en 1 afgebr. partij; 8. Kramer (Ned.) 8 pnt.; 9. Lokvenc (Oos tenrijk) 7 pnt.; 10. Bhend (Zw.) 6V> pnt.; 11. Castaldi (It.) VA pnt.; 12. Lehmann (Did.) 5 pnt. en 1 afgebr. partij; 13. Bouwmeester (Ned.) 5 pnt.; 14. Wade (G. B.) 4Vj pnt. en 1 afgebr. partij; 15. Burstein (Frankrijk) 4L pnt.; 16. Aitken (Schotland) 4 pnt.; 17. Ribei ro (Port.) 3'A pnt. en 1 afgebroken partij; 18. Dunkelblum (België) VA pnt.; 19. Jacob (Saarland) 2 pnt. en 1 afgebr. partij; 20. Mul cahy (Ierland) 1 pnt. Vrijdagavond werd in de Nederlands Her vormde kleuterschool te Lisse het zilveren jubileum van de koster en kosteres de heer en mevrouw In 't VeldSpaargaren gevierd. Door ds. Eerland werd een kort welkomst woord gesproken, waarna door hem op de be langrijke functie van de koster in de kerk gemeenschap gewezen werd. Vervolgens schetste ds. Eerland het werk van de koster waarbij bleek dat de heer In 't Veld tot grote tevredenheid van allen steeds op zijn post is Met een woord van dank aan het echtpaar voor de grote toewijding overhandigde ds. Eerland aan beiden een fraai geschenk. Ouderling Van der Voort sprak namens de kerkeraad, waarbij hij opmerkte, dat het echt paar in die 25 jaar nog nimmer een Zondag absent was geweest. De jeugdverenigingen boden een fraaie mand met fruit aan. Door de zangvereniging Excelsior uit Lisse werd aan het nationaal concours in Putten deelgenomen in de afdeling uitmuntendheid, waarin een eerste prijs met 335 punten werd behaald. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst in Lisse wordt op Zondag waargenomen door dr. J. M. van Dijk, Achterweg 6, telefoon 3134. De show van bad- en strandkleding, waar de meest vooraanstaande buitenlandse huizen Vrijdagavond in hötel Bouwes hun laatste creaties op dit gebied kwamen tonen, wekte herinneringen aan voor-oorlogse jaren, toen in hotel „Groot Badhuis" dergelijke evene menten tijdens het seizoen plaats vonden. Met verfijnde smaak was deze grote show opgezet, waarvoor de belangstelling zo groot was, dat reeds voor het begin de deuren moesten wor den gesloten en velen teleurgesteld huis waarts keerden. Men staat versteld over de vele variaties, die de ontwerpers van deze bad- en strand kleding weten uit te denken. Niet minder dan bijna vijftig modellen werden ons deze avond getoond, vóór de pauze van Europees maak sel. daarna Amerikaanse creaties, die, wan neer wij de voortreffelijke explicatrice van deze avond, mevrouw Gast-Kemper aan het woord laten „gedragen worden door bekende filmsterren uit Hollywood" en deze avond op gracieuze wijze getoond door een drietal man nequins. Het huis-orkest van Tom Boot zorg de voor muzikale opluistering van deze zo geslaagde show en het cabaret-programma, dat in de pauze werd afgewerkt, genoot aller bewondering. BINNENLAND Vrijdagmiddag is in het gehucht Bos huizen bij Oostrum een oude boerderij af gebrand. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in vonken uit de schoorsteen, die het rieten dak van de boerderij in vlam men hebben gezet. Het huisraad kon in vei ligheid worden gebracht maar enige land bouwmachines en de andere inventaris gingen verloren. Het Haagse gerechtshof heeft de 70- jarige bankier-administrateur F. M. B. M, F. uit Den Haag veroordeeld tot een boete van f 2000, omdat hij zich had schuldig gemaakt aan ongeoorloofde geldschieterij. F. had geld uitgeleend tegen een veel te hoge rente. De cliënten moesten bij het aangaan van lenin gen direct 23 pet. terugstorten; 9 pet. rente en 14 pet. risico-dekking. De benoeming is te verwachten van mr. R. M. Neuerburg, gezantschapsraad te Bue nos Aires, tot Nederlands gezant in Addis Abeba. Jhr. mr. H. Th. A. M. van Rijckevorsel, ambassaderaad te Parijs, wordt permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Raad van Europa te Straatsburg. Thans is in die functie werkzaam mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, die is aangewezen dr. J. G. de Beus, eerste medewerker van de Nederlandse ambassadeur te Washington, op te volgen. Dr. De Beus is tot ambassadeur in Karachi benoemd. De Utrechtse rechtbank heeft de 80- jarige J. L. uit Nijmegen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar en ter beschik kingstelling van de regering. Hem was ten laste gelegd dat hij in Juni 1953 op de Leus- derheide zijn invalide vriend H. van H. zou hebben vermoord, beroofd van zijn horloge en geld. Bij een opkoper te Nijmegen werd het horloge van de vermoorde aangetroffen dat door de verdachte was verkocht. Op Schouwen-Duiveland zijn, zoals be richt is, enige moeilijkheden voorgekomen met arbeiders van buiten het eiland, die op Schouwen-Duiveland werkzaam zijn in dienst van de Nederlandse Heidemaatschappij. De oorzaak was een nieuwe loonregeling. De moeilijkheden zijn inmiddels opgelost en de arbeiders zijn weer aan het werk gegaan. In Oranjewoud bij Heerenveen is het landbouw- en coöperatiecentrum „Oranje woud" door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geopend.. Minister Staf heeft Vrijdag het Pro testants militair tehuis geopend tegenover de legerplaats Oirschot, dat door de Neder landse Militaire Bond „Pro Rege" is ge bouwd. De voorzitter van Pro Rege, kolonel b. d. van het voormalig K.N.I.L. G. Wielin- ga werd bij bevordering benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Het thans geopende militaire te huis is het eerste van de zeven, die Pro Rege in aanbouw heeft. In een vier kilometers lange stoet reden gisteren 128 auto's en 35 autobussen door Zuid-Beveland. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij opende de tweede dag van haar driedaagse tentoonstelling met een rijtoer door West-Zuid-Beveland. Bij Koninklijk Besluit is beslist, dat de tijdelijke waarneming van de taak van bur gemeester verenigbaar is met het ambt van notaris. Tot nu toe bestond er twijfel over, of de tijdelijke combinatie van deze ambten mogelijk was. Opsporingsambtenaren van P.T.T. heb ben in samenwerking met de rijkspolitie, te Weersele de clandestiene zender „Oranje" opgespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de J9-jarige meubelmaker J. J. G. aldaar. De politie te Bloemendaal deelt mee, dat zij op Maandag 21 Juni begint met de uit reiking van de nieuwe jacht- en vis-actes. Mej. A. Kroon te Oudendijk is benoemd tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Nieuw Vennep. Op de bijeenkomst van het Hermann Zaiss Comité, die Maandagavond in de Be gijnhofkapel wordt gehouden, zal ds. H. J, Drost spreken over de kerkverdeeldheid. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht de heer H. M. Boot te Aerdenhout. Vrijdagavond is de vijftienjarige Theo Deen, toen hij op het EDO-terrein van een hek wilde springen, met zijn schoenriem aan het prikkeldraad blijven haken. Tengevolge van de val, die hij hierdoor maakte, heeft hij zijn linkerarm gebroken. Hij is naar het zie kenhuis' St. Joannes de Deo gebracht. Reeds geruime tijd leeft bij de leden van de Zandvoortse muziekkapel het verlangen eigen uniformen te bezitten. Algemeen is men er van overtuigd dat, nu door de uitbreiding van Zandvoort de kapel een steeds belangrijker plaats in het dorpsleven gaat innemen, een geuniformde kapel meer dan ooit noodza kelijk is. Het was tot nu toe bijvoorbeeld on mogelijk. om op terrassen van hotels te con certeren. omdat daarvoor een kapel in uni form vereist werd en nu de mogelijkheden daartoe steeds groter worden, werd deze noodzaak ook steeds urgenter. Zandvoorts burgemeester heeft thans zelf het initiatief genomen en persoonlijk reeds meer dan vijf honderd gulden voor dit doel bijeengebracht. Bovendien heeft mr. Van Fenema contact ge zocht met de heer Bouwes. die eveneens in principe zijn medewerking toezegde, om daardoor het concerteren van de Zandvoortse kapel op het terras van zijn hotel mogelijk te maken. Naar het zich laat aanzien, staat ook stichting Touring Zandvoort niet onsympa thiek tegenover een eventuele medewerking, zodat de kans groot is, dat binnen afzienbare tijd, mede dank zij de activiteit van de kapel zelf. waartoe reeds lang plannen bestonden voor het komend seizoen, de leden in unifor men zullen zijn gestoken. De burgemeester heeft echter, in samen werking met de heer Bouwes als eis gesteld, dat de naam der vereniging van Zandvoortse muziekkapel zal worden omgezet in „Zand voortse badkapel" of „Badkapel Zandvoort" om daardoor het plaatselijk karakter nog duidelijker te accentueren. Tijdens de repetitie van Woensdagavond zal men zich over een en ander nader beraden. DOKTERSDIENSTEN Hoofddorp: dokter Bult, telefoon 6320. Nieuw Vennep: dokter Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: dokter Bolt. Zwanenburg-Halfweg: dokter Honingh. Het vliegkampschip „Karei Doorman", met aan boord minister ir. C. Staf, Prins Bernhard en de chef marinestaf, vice- admiraal A. de Boog, zal Vrijdagochtend 2 Juli om 10 uur een over de ingang van de nieuwe haven te Den Helder gespannen lint doorvaren en daarmede de ingebruikneming van het Westelijke deel van deze haven symboliseren. Tien minuten later zal de Staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moormande beide helften van de nieuwe brug (zie de foto) over het Nieuwe Diep neerlaten, waarmede ook deze brug zal zijn geopend. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 20 Juni worden te Heemstede waargenomen door dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6. tel. 39875 en dr. L. G. M. van Walsem, Bronstee- weg 32. tel. 38377. Wijkverpleegster: Zuster Dudok van Heel, Jacob de Wittstraat 9, tel. 34673. Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197 en Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. KERK VEILING In het R.K. Verenigingsgebouw is de jaar lijkse veiling gehouden ten bate van de St. Jozefkerk. Er waren zeer veel artikelen ge schonken voor de verkoop. Het resultaat was 6100.—. ARTSENDIENST De Zondagsdienst wordt Zondag 20 Juni waargenomen door dr. C. M. Wijkmans, Sta tionsweg 74, telefoon. 5771.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11