Duitsland speelde met zeven invallers tegen Hongarije en verloor met 8-3 Brazilianen tegen Joegoslaven niet verder dan 1-1 Haarlem eerste in driekamp met Pro Patria en Holland (Leiden) PSV en DWS door nederlagen thans definitief uitgeschakeld Gevolg van esteem bij wereldkampioenschap voetbal Supporters DSK won OHC-beker Eindhoven en DOS moeten elkaar nu titel betwisten Fangio winnaar van grote prijs van België Schotten machteloos Mexico- Fran k rij k We en se stijl Brazilianen bedwongen Italianen superieur Korea kansloos Engelse zege Eindstanden De loting Nieuwe „veren" voor de „kraaien" IJselmeervogels kampioen OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND A utomobilisme Nieuw wereldrecord op 880 yards dames Gita bezette tweede plaats in Amsterdamse driekamp MAANDAG 21 JUNI 1954 ZN TWEE VAN DE VIER groepen pas is na het achttal wed strijden, dat het afgelopen weekeinde in de eerste ronde van het eindtournooi om het wereldkampioenschap voetbal in Zwitserland werd. gespeeld, de volledige beslissing gevallen over het feit welke landenteams overgaan naar de kwart- finalps. In groep 1 plaatsten zich Brazilië en Joegoslavië, in groep 3 Uruguay en Oostenrijk (beiden zonder een tegen doelpunt). In groep 2 ging tot nu toe alleen Hongarije over - Duitsland en Turkije moeten elkaar nogmaals ontmoeten, nu in een beslissingswedstrijd en in groep 4 alleen Enge land, omdat hier Italië en Zwitserland opnieuw tegenover elkaar komen te staan om tot een beslissing te komen, En dat terwijl toch in de eerste ontmoeting Zwitserland en Duits land reeds de sterkste blekenEen en ander is het gevolg van het reeds door ons gesignaleerde eigenaardige systeem dat bij de strijd om de wereldtitel wordt gevolgd. Een systeem dat tot wonderlijke maatregelen van teamleiders leidt. Zoals uit het volgende moge blijken. Toen de pers dienst bij de wereldkampioenschappen tien minuten voor het aanvangssignaal de definitieve samenstelling van de ploegen bekend maakte, bleek dat de Duitse trainer Herber ger tegen Hongarije niet minder dan zeven reserves liet mee spelen, Hadden al deze spelers verwondingenGeenszins, Duitsland zond met opzet een verzwakt team in de strijd teneinde zijn beste spelers te sparen voor de Woensdag over te spelen ontmoeting tegen Turkije. Dit onsportieve gebaar van Duitse zijde was, dit zij ter verontschuldiging gezegd, een logisch gevolg van het systeem-Thommen. Want hoe redeneerden de Duitse leiders? Wij hebben tegen Hongarije toch geen kans om te winnen, doelcijfers komen er ook niet op aan. En aangezien Turkije wel van Korea zal winnen, het geen inderdaad met grote cijfers is gebeurd, zal Duitsland twee punten uit de achtste finales halen en Turkije eveneens. Korea wordt dus uitgeschakeld, Hongarije plaatst zich recht streeks in de kwart-eindstrijd. Het systeem-Thommen schrijft voor dat Duitsland, en Turkije opnieuw tegen elkaar moeten uitkomen, dit ondanks het feit, dat Duitsland. het zij nog even vermeld met zijn sterkste formatie reeds van Turkije met ruim verschil had gewonnen. Toen het publiek via de luidspreker ver nam dat Duitsland met een minder sterk team zou spelen, ging er een gebrul en een gefluit op, waarvan de betekenis niet te miskennen viel: de 55.000 toeschouwers voelden zich voor de gek gehouden. In plaats van een fraaie partij voetbal tussen het wonderteam van Hongarije en de tech nisch goede Duitse ploeg, zou men een ge zellig oefenwedstrijdje van de Hongaren kunnen aanschouwen, waarbij het er alleen maar om ging hoe hoog de score zou uitvallen en of de dubbele cijfers zou den kunnen worden bereikt. Het publiek had 300.000 neergeteld om van een span nende ontmoeting getuige te zijn en nu moest men en onder die „men" bevonden zich tienduizen den Duitse-suppor ters voor zijn dure geld maar genoegen nemen met een show van de Hongaren, die zich absoluut niet tussen de muren van het snikhete stadion wensten in te spannen. Het publiek be gon een half uur voor het einde reeds weg te lo pen, de stand was toch al vijfeen voor Hongarije. Daar kwam nog bij dat de tempe ratuur nagenoeg tropisch was en voor voetbal ten enenmale ongeschikt. De geneeskundige dienst had druk werk om de mannen en vrouwen, die de hitte niet konden verdra gen weer bij te brengen. Op de tien wa gons van de speciale stadiontrein, die op de spoorweg was opgesteld, werd in de rust de brandspuit gezet, teneinde de mensen in de benauwde coupé wat verfrissing te brengen. Reeks na vier minuten had Kocsis Hon garije de leiding gegeven, toen de Duitse verdediging een hoekschop slecht weg werkte. Een buitenspel doelpunt van Pfaff werd terecht afgekeurd. Puskas in de 17e en Kocsis in de 21e minuut maakten aan alle onzekerheid omtrent de ware bedoe lingen van de Hongaren een eind. In de resterende speeltijd voor de rust zakte het tempo der Hongaren aanmerkelijk. Men wenste zich niet meer in te spannen Het was tenslotte toch maar een oefenpartijtje. De Hongaarse verdediging schonk de Duit se voorhoede daarna enkele gemakkelijke kansen. Pfaff profiteerde van een er van (3—1). In de tweede helft scoorde midvoor Hidegkuti kort na elkaar het vierde en het vijfde doelpunt. Tientallen kansen kregen de Hongaren om de score verder op te voeren, maar men spande zich niet onnodig in. Mebus en Puskas geraakten beiden aan de enkel gewond. Puskas verscheen niet meer in het veld en de resterende 25 minu ten speelden de Hongaren met tien man verder, even gemakkelijk als zij het daar voor met elf hadden gedaan. Hidegkuti maakte er in de 23e minuut zeseen van. Toth scoorde zes minuten later numero zeven. De Hongaren maak ten er toen een grapje van en bij een van die grapjes liep doelman Grosics wel zeer vermetel uit zijn doel. Hij raakte cle bal kwijt aan Rahn, die van verre in het ver laten doel kon trappen: zeven—twee. Kos- cis antwoordde onmiddellijk daarna met het achtste doelpunt en Hermann scoorde, toen de Hongaarse verdediging weigerde om een Duitse aanval serieus te nemen, het derde doelpunt. Met acht—drie kwam het einde van een niet eens attractieve oefen wedstrijd van de Hongaren. In Bazel ging Schotland roemloos ten onder tegen Uruguay. Het grote gebrek van de Schot)^, de geringe schotvaardig heid, trad nu ook duidelijk aan het licht, en dat was één van de oorzaken van hun ne derlaag. Toch bleef de achterstand in de eerste helft beperkt tot nul—twee, door doelpunten van de Urugucse linksbuiten Borges en van de midvoor Miguez. Na rust ontplooiden de Uruguezen een spel van zo hoge klasse, dat de Schotten er volkomen machteloos tegenover stonden. Binnen een kwartier werd de stand opge voerd tot vijf—nul door fraai sluitende combinaties waaraan zowel de voorhoede als de halflinie deelnamen. De Schotse ploeg werd in die periode uiteengespeeld. Borges, de rechtsbuiten Abbadie en wederom Bor ges namen de doelpunten voor hun reke ning. In het laatste kwartier maakten Mi guez en Abbadie er zevennul van. In Genève moest Mexico in een voor de Mexicanen ongelukkige wedstrijd, met drie—twee het hoofd buigen voor Frank- ■5pCOC<X)OOOC»OOOriCOOD3CO^XOCOCOXX>OCCCCOOCOOOOCCOCOCCCO g Het aantal Braziliaanse supporters in q Zwitserland is zeer groot. Dat is weer 3' eens gebleken voor de aanvang van de g p ontmoeting tussen Brazilië en Joegosla- 'i p vië. Onder leiding van een reusachtige b athleet. die in een trainingspak rondliep 8 y, waarop met grote letters ..Brazil" was 8 geplaatst, werd alles in scène gezet. De man had twee sirenes bij zich, die een afschuwelijk geluid maakten. Hij deelde groen-geel-blauwe vlaggetjes uit, in de kleuren van het land dus. Hij had span- doeken bij zich, waarop slagzinnen stonden. Uit een grote tas kwamen vele 8 bronzen bellen, houten ratels en' andere c, geluidmakende instrumenten. Zijn voor- 8 bereidingen verrichtte hij kennelijk met veel plezier. Hij werd daarbij geassis teerd door een groepje Braziliaanse schonen, met sjerpen om, waarop even eens aanmoedigende spreuken stonden. Voordat scheidsrechter Faultness kon laten tossen, moest de supportersgroep (de mannen en de meisjes trokken jui chend en lawaaimakend de sintelbaan rond, waar zij overigens niets te maken hadden) eerst worden verwijderd. Dat alles gebeurde vóór de wedstrijd. Tijdens o en na de ontmoeting hebben wij nau- 8 welijks iets van de aanwezigheid van 8 deze Braziliaanse supporters met de vrouwelijke bloem van de natie ge- merkt. Dat zal wel aan het voortreffe- lijke tegenspel van TsjaikovskyVukas, 8 Zebec, Blara en de anderen hebben ge- legen. o )CXXXÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOGOCOOOOa rijk. De vreugde bij de Fransen werd ech ter volkomen getemperd, toen bekend werd dat Brazilië en Joegoslavië hadden gelijk gespeeld. Want daardoor zagen de tricolo res zich uitgeschakeld voor de kwartfina les. Frankrijk nam na negentien minuten door Vincent de leiding, en één minuut na rust was het tweenul voor Frankrijk, dank zij de hulp van de Mexicaanse rechtshalf Cardenas die de bal in eigen doel werkte. Mexico kwam echter door Lamadrid en Balcazar terug tot twee twee. Drie minuten voor het eindsignaal sloeg rechtsback Loperz de bal met de hand uit het doel, hetgeen hem een straf schop kostte. Kopa scoorde daaruit het winnende doelpunt. Met fraai spel, in Weense stijl uitgevoerd, plaatste Oostenrijk zich in Zürich via een vijfnul overwinning op Tsjechoslowakije in de kwartfinales. De onvoldoende dek king in de Tsjechische defensie gaf de Oos tenrijkers volop de gelegenheid hun „eigen spel" te spelen. Na het beginoffensief stonden de Tsje chen al met tweenul achter. Het nieuwe achtertrio begon al zeer wei felend en op een ver boogschot van Sto- jaspal en een harde schuiver van Probst hadden noch de backs Safranek en Plus- kal, noch doelman Stacho repliek. Nóg tweemaal scoorde Probst vóór rust en na de hervatting kon Stojaspal de stand op vijfnul brengen zonder dat de Tsjechen werkelijk gevaarlijk hadden kunnen wor den. Op fraaie wijze klasseerde Joegoslavië zich door in Lausanne één van de favorie ten van het tournooi, Brazilië, een gelijk spel (11) af te dwingen. Het was een fraaie wedstrijd. Met prach tige combinaties, afgewisseld door verbluf fende individuele staaltjes, opereerden twee gelijkwaardige ploegen. De Joegosla ven, bij wie Tsjaikovski, Vukas en Zebec de uitblinkers waren, toonden beter ploeg- verband, maar de Zuid-Amerikanen legden grotere snelheid en geestdrift aan de dag. Voornamelijk ook door zeer goed doel- verdedigen van Beara en de Braziliaan Castilho was de stand bij rust nog dubbel- blank. In de tweede helft opende de Joe goslaaf Zebec in de vierde minuut de score. Een kwartier later zorgde Didi voor de ge lijkmaker. Er moest toen nog twintig minu ten worden gespeeld, maar het bleef bij eeneen. In de verlenging konden de door het hoge tempo en de warmte vermoeide spelers evenmin verandering in de stand brengen. Bij grote hitte speelden ook België en Italië in Lugano hun tweede wedstrijd voor de achtste finales. De Belgen hadden kennelijk last van de warmte en over hun spel lagen een matheid en traagheid, die de superioriteit van de technisch beter spe lende Italianen nog meer tot uiting deden komen. Wanneer de Italiaanse voorwaartsen beter gebruik hadden gemaakt van de vele kansen die zij kregen, was de achterstand der Belgen bij de rust ongetwijfeld groter geweest dan eennul. Het doelpunt was ontstaan uit een strafschop van Pandolfini. Na de rust liepen de Italiaanse aanvallen vlotter van stapel. Een kopbal van Galli, een doelpunt van Frignani na een fout van doelman Gernaey en een hard schot van midvoor Galli brachten de stand op vier nul. Pas toen de Italianen zover waren ge komen kon Anoul tien minuten voor het einde het enige Belgische tegenpunt sco ren. Negennul tegen Hongarije en zeven nul tegen Turkije, het tournooi moet voor Korea weinig plezierig zijn geweest. Cijfers bovendien, die geen twijfel over de krachts verhoudingen laten. Net zo gemakkelijk als de Hongaren dat deden, liepen de Turken in Genève de kleine Koreanen onder de voet. Slechts ge durende een heel korte periode na de rust het bord wees evenwel reeds viernul voor Turkije is Korea er aan te pas ge komen, toen de mannen uit het land van Syngman Rhee met enkele verwoede aan vallen trachtten de nul weg te werken. Maar spoedig gaven zij er de brui weer aan, ziende dat succes tegen deze over macht toch uit zou blijven. Necmettin, Lefter (2x) en Suat hadden voor de Turkse viernul voorsprong met rust gezorgd. Burhan schoot na de rust twee maal raak, Erol maakte er zeven nul van en toen geloofden de Turken het wel. Engeland miste in het duel met Zwitser land, waarnaar in Bern 50.000 mensen heb ben gekeken, twee belangrijke troeven: Matthews en Lofthouse. Wegens blessures ontbraken zij op het appèl. Ondanks deze handicap trokken de Engelsen met twee nul aan het langste eind. Een verdiende overwinning, want Wright c.s. hadden zich duidelijk de sterksten ge toond, maakten beter gebruik van de gebo den kansen en legden een grotere stoot kracht dan hun tegenstanders aan de dag. Engeland startte fortuinlijk, De strijd was drie minuten oud toen Antenen, buiten be reik van Merrick, keihard tegen de lat schoot. Merrick kon daarna echter ver schillende malen laten zien, dat hij zijn vak verstaat. Maar de Zwitserse aanvallen namen spoedig in hoeveelheid en kracht af. En geland nam het initiatief en noopte Par iier aan de andere zijde tot handelend op treden. Drie minuten voor de rust moest hij na een solo-actie van Muilen het hoofd buigen (10). Gesterkt door dit doelpunt begon Enge land aan de tweede helft en nadat Fatton de kans op de gelijkmaker voorbij had laten gaan voltrok Wilshaw in de 24e mi nuut definitief het vonnis (20). Na de wedstrijden van de achtste finales luiden de eindstanden van de eerste ronde: Groep 1: Brazilië Joegoslavië Frankrijk Mexico 2 11 2 1 1 2 1 0 2 0 0 0 3 6—1 0 3 2—1 1 2 3—3 2 0 2—8 Uit deze groep gaan Brazilië en Joego slavië dus over naar de kwartfinales, welke 26 en 27 Juni worden gespeeld. Groep 2: Hongarije 2 Turkije 2 Duitsland 2 Korea 2 2 0 0 4 17— 3 10 12 8—4 10 12 7—9 0 0 2 0 0—16 Hongarije heeft zich voor de kwart finales geplaatst. Turkije en Duitsland zullen een beslissingswedstrijd moeten spelen om een plaats in deze kwart eind strijden. Groep 3: Uruguay 2 2 0 0 4 90 Oostenrijk 2 2 0 0 4 60 Tsj.-Slowakije 2 0 0 2 0 07 Schotland 2 0 0 2 0 0—8 Zonder een tegendoelpunt te hebben moeten toestaan hebben Uruguay, de titel houder en Oostenrijk zich dus in de kwart eindstrijden geplaatst. Groep 4: Engeland Italië Zwitserland België 2 1 1 0 3 6—4 2 10 12 5—3 2 10 12 2—3 2 0 1115—8 Ook uit deze groep heeft nog slechts een land zich definitief geplaatst voor de kwart finales. Engeland gaat met een overwin ning en een gelijk spel over; om de tweede plaats zullen Italië en Zwitserland een be slissingswedstrijd moeten spelen. Zondag is de loting geschied voor de kwartfinales van het tournooi om het we reldkampioenschap. Conform het reglement spelen de twee best geplaatsten van groep 1 tegen de best geplaatsten van groep 2 en de twee best geplaatsten van groep 3 tegen de nummers 1 en 2 van groep 4. De loting wees voor de kwarteindstrijden op 26 en 27 Juni aan: BraziliëHongarije. Joegoslaviëspeelt tegen de winnaar van DuitslandTurkije; Uruguay tegen Engeland; Oostenrijk speelt tegen de winnaar van ZwitserlandItalië. De wedstrijden Duits landTurkije en ZwitserlandItalië worden Woensdag 23 Juni gespeeld. WAGTMANS WINNAAR IN HELMOND. Slechts 3 van de voorlopig voor de Tour de France ploeg geselecteerde renners zijn bij de eerste tien aankomenden te vinden in de zevende ronde van Helmond. Wagtmans won de wedstrijd, Gerrit Voorting werd derde en Wim van Est vierde. Hij legde de 110 km. af in 2.44.23. De Haagse voetbalvereniging HBS heeft Zaterdagavond op haar jaarvergadering met 57 tegen 52 stemmen en drie blanco besloten het zwarte club-costuum te wijzi gen. De aandrang daarvoor ging voor een belangrijk deel uit van de actieve spelers, die van mening waren dat het tot dusver geheel zwarte costuum niet voldoende af stak tegen de achtergrond van het publiek en daardoor niet voldoende opviel. Hoe het nieuwe tenue zal worden is nog niet be kend. Voorts werd besloten de „gouden gordel", die het bestuur a,an het eerste elf tal toegewezen had bij het 50-jarig onafge broken eerste klasserschap, in de tweede klasse niet meer te dragen. Door een viereen overwinning op Mon ster heeft IJselmeervogels het kampioen schap van Nederland in de Zaterdagcom petitie van de K.N.V.B. behaald. Onder grote belangstelling is Zondag de finale gespeeld om de OHC-beker tussen DSK en Terrasvogels 2. In de eerste helft wogen de partijen goed tegen elkaar op en geen der aanvallers zag kans de verdediging te overmeesteren. Het rustsignaal werd dan ook met een dubbel- blanke stand aangekondigd. DSK had in de tweede helft het eerst succes door Levering en toen kort daarna Koelemeyer de stand op tweenul bracht, scheen DSK regelrecht op de overwinning af te stevenen. Terrasvogels 2 liet het er echter niet bij zitten en in korte tijd had de ploeg uit Santpoort de achterstand weg gewerkt. Een spannende strijd om de lei ding ontspon zich en hierin toonde DSK zich de sterkste. Een minuut voor het ein de slaagde Hol er in DSK opnieuw een voorsprong te geven en deze stond DSK niet meer af (drietwee). De heer A. van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B., reik te met enkele toepasselijke woorden de fraaie beker aan DSK's aanvoerder Jan Roest uit. De competitie om het voetbalkampioenschap van Nederland 1954 is gisteren in een beslissend stadium gekomen. Immers, D.W.S. verloor in Utrecht van D.O.S. met drie nul en P.S.V. moest in de plaatselijke ontmoeting tegen Eindhoven met een vier-nul nederlaag genoegen nemen. Eindhoven en D.O.S. hebben nu beide zes punten en aangezien deze ploegen elkaar nog moeten ontmoeten zijn P.S.V. en D.W.S. (beide vier punten) thans uitgeschakeld voor het kampioenschap. In de wedstrijd tussen Eindhoven en D.O.S. kan dus de beslissing vallen of, en dat is voor deze kampioens voetballers bij een dergelijke temperatuur als gisteren niet te hopen, er zal bij een gelijkspel een beslissingswedstrijd noodzakelijk zijn. Na een half uur spelen was de kampi oenswedstrijd tussen PSV en Eindhoven al beslist. Eindhoven stond reeds met drienul voor en toen er in de 38ste mi nuut door Schmidt nog een treffer aan werd toegevoegd was PSV definitief ver slagen. Het ging trouwens allemaal even gemak kelijk bij Eindhoven, dat meteen het spel in handen nam en na enig verkennen sloe gen de blauwwitten ook gauw toe. In de zesde minuut werkte Van Melis zeer be heerst de bal uit een hoekschop in het doel en vier minuten later moest Steiger zich opnieuw gewonnen geven na een uitsteken de kopbal van Van Melis De PSV-verdedigers waren niet in staat het hoge tempo, dat Eindhoven speelde te beantwoorden. In de 30ste minuut, toen een nieuwe Eindhovense hoekschop aan vankelijk werd afgeslagen, kwam de bal terecht bij de actieve Vlemmix, die meteen inschoot. De bal verdween hoog en hard in de linkerbovenhoek (nuldrie). Toen was het voor Eindhoven een klein kunstje om nog verder te gaan. Dat ge beurde in de 38ste minuut. Van Melis en Louwers hadden Scholtens omspeeld en de andere PSV'ers bleven staan voor buiten spel. Van Melis en Louwes gingen echter door en toen Steiger daartussen wilde ko men ging de bal precies op tijd naar de goed meegekomen Schmidt, die raak schoot (nulvier). Van Rooy miste nog een strafschop, toe gekend wegens haken van Wouters toen Louwers was doorgebroken. DOS—DWS De in Utrecht voor een record-aantal toeschouwers, ongeveer 21.000, gespeelde kampioenswedstrijd DOSDWS werd vol- Na vier ronden (56.8 kilometer) van de grote prijs van België) waren al vier deel nemers uitgeschakeld: Mieres, die naar nader bleek, lichte brandwonden aan zijn rug had opgelopen, Gonzales, Sawters en Marimon. Aan de kop tekende het duel MaseratiFerrari zich steeds duidelijker af. En na negen ronden was de positie: 1. Fangio (Maserati), 2. Farina (Ferrari) op 10 sec., 3. Hawthorne (Ferrari) op 40 sec. Daarna viel Farina fel aan en bij de vol gende passage van de tribunes bleek hij Fangio te hebben ingehaald. Om beurten lagen de twee rivalen voor, met verschil len van tien en minder meters, en waarbij Fangio een ronde reed met een gemiddelde van 191.547 km/u. Deze nek-aan-nek-race duurde tot in de veertiende ronde, toen Farina vaart minderde en stopte: een man kement aan zijn motor betekende voor hem het einde van deze grand prix. Even later verdween ook Paul Frere. Zijn Gordini vatte vlam, maar hij kon zich redden. Halverwege de race had Fangio de lei ding met 1 min. 7 sec. voorsprong op Haw thorn en 1 min. 15 sec. op Trintignant. In tussen had Hawthorne zich aan het stuur van zijn Ferrari moeten laten vervangen omdat hij onwel was geworden door het inademen van uitlaatgassen. Gonzales nam zijn plaats in, maar hij moest in de vol gende ronde al stopoen om zijn uitlaatpijp te laten repareren. Toen hij weer kon ver trekken lag hij in de zesde positie, ver achter de leider Fangio. Trintignant be zette de tweede plaats. De uitslag van de race om de grote prijs van België luidt: 1. Fangio (Argentinië) met Maserati, 509 km in 1 uur 44 min. 42.4 sec., gem. snelheid 185.172 km/u, nieuw wedstrijdrecord. 2. Trintignant (Frankrijk) met. Ferrari, 2 uur 45 min. 6.6 sec., gem. snelheid 184.720 km/u. 3. Stirling Moss (Groot-Brittannic) met (Maserati, op 1 ronde: 4. Gonzales (Argentinië) met Fer rari. op 1 ronde: 5. Pilette (België) met Gordini, op 1 ronde. komen verdiend door DOS met drienul gewonnen, nadat de rust met nulnul was ingegaan. Niet omdat het toen een gelijk opgaande wedstrijd was, maar omdat de Utrechtenaren in die eerste helft niet kon den profiteren van de kansen, die door het uitstekende voorhoede-spel ontstonden. In de eerste periode waren de DOS-aan- vallen wel talrijker, maar die van DWS waren zeker niet ongevaarlijk. En de Utrechters mochten zich gelukkig prijzen dat middenvoor Koot tegen de lat schoot. Even bleef DWS in de aanval, maar al spoedig was het initiatief weer aan DOS en er werden voor het Amsterdamse doel talrijke kansen gemist. Tot de rust bleef het nulnul. In een hoog tempo zette DOS direct na rust het offensief in. De hoekschoppen volgden elkaar op, het werk van de DWS- defensie werd steeds onzekerder. De vijfde corner bracht elf minuten na de hervatting het eerste doelpunt. Hoog plaatste Luiten de bal voor het doel en met een kopstoot deed Flad de bal in het net P.S.V.-Eindhoven. Een fraai doelpunt, het eerste, gemaakt door Van Melis. Van links naar rechts: Van Rooy (E.); Van Melis (E.); v. d. Molengraft (P.); Scholtens (E); houwer (E.) en doelman Steiger (P.). belanden, (één—nul). De veldmeerderheid van DOS hield aan en het was duidelijk: DWS speelde toen reeds een verloren wed strijd. Het werd er niet beter op toen stop per Meyer wegens een blessure het veld moest verlaten. Na een goede Utrechtse aanval, waarbij Luiten, Van der Linden en hammers waren betrokken, had de laatste, geheel ongedekt staande, slechts voor het intrappen (tweenul). Kort daarna maak te Van der Linden er drienul van. Stand De stand luidt thans: Eindhoven DOS PSV DWS 5 2 2 1 6 10—8 5 2 2 1 6 9—8 5 2 0 3 4 10—10 5 1 2 2 4 11—14 Deane Leathers Tijdens de dames athletiekkampioen- schappen in Londen won Diane Leather, het Engelse meisje, dat kort geleden de mijl voor de eerste maal in een tijd bene den de vijf minuten had gelopen, de 880 yards in 2 min. 9 seconden. Diana Leather bleef met deze tijd 5.5 sec. onder het offi ciële wereldrecord, dat sedert 1952 op naam staat van Valerie Ball met 2 min. 14.5 sec. In Augustus 1953 liep Alle Jurewitz (Oost- Duitsland) deze afstand reeds in 2.12.6 en in Mei van dit jaar noteerde Aranka Kazi (Hongarije) 2.11.6. doch deze beide presta ties zijn nog niet als wereldrecords erkend. Op het terrein aan de Kleverlaan kwam Haarlem uit tegen de ploegen van Pro Patria uit Rotterdam en Holland (Leiden). Zowel de senioren- als de jeugdploeg won met vrij groot verschil. Bij de senioren be haalde Haarlem 102 punten, terwijl Pro Patria en Holland het beide tot 75'/» punt brachten. De jeugdploeg van Haarlem be haalde I66V2 punt, Pro Patria bezette lner de tweede plaats met I28l/a punt en Hol land werd derde met 97 punten. Tempelaar (Haarlem) had weinig moeite om de 100 meter te winnen. Hij noteerde 11.2 sec. Wijnbergen (Pro Patria) liep een prachtige 400 meier. Ondanks de vrij zware grasbaan liet hij de uitstekende tijd van 51.1 sec. voor zich afdrukken. Meyboom (Haarlem) liet zich op de 800 meter bijna verrassen door de Holland-loper Van der Berg. Van der Berg ging met twee meter voorsprong het laatste rechte eind in, doch met een uiterste krachtsinspanning kwam Meyboom terug en vlak voor de finish passeerde hij de Leidenaar. Voor beiden werd dezelfde tijd afgedrukt, 2 min. 1.4 sec. Van der Linden en Van Rooyen behaal den voor Holland een dubbele overwinning op de 1500 meter in 4 min. 12.7 sec. War merdam (Haarlem) kwam weliswaar in de laatste 200 meter sterk opzetten, doch de achterstand op de Leidse lopers was te groot. De tijd van Warmerdam bedroeg 4 min. 15.8 sec. Verra toonde zich een klasse apart op de 5000 meter. Zonder enkele tegenstand kwam hij tot een tijd van 15 min. 51.7 sec. De Sanders (Haarlem) en Markesteyn Jr. (Pro Patria) deelden de eerste plaats op hoogspringen met 1.74'meter. Swart (Haarlem) won het polstokhoogspringen met een matige sprong van 3.45 meter, hetgeen ook gezegd kan worden van zijn clubgenoot Willems, die aan 6.26 meter vol doende had om het vèrspringen te winnen. Van Deuren vestigde dé aandacht op zich bij het discusweroen. Met 39.06 meter kreeg hij aansluiting bij het nationale niveau. De 4 x 400 meter was voor Pro Patria in 3 min. 32.3 sec., doch bij de 4 x 100 metei nam Haarlem revanche door in 45.5 sec. te zegevieren. Jeugdwedstrijden Bij de jeugdwedstrijden deed Steenber gen, bij de C-junioren van zich spreken. Het vèrspringen won hij met 6.02 meter, hetgeen een nieuw Haarlems jeugdrecord in deze categorie betekende. Met kogel stoten won hij met een fraaie stoot van 13.51 meter. De 60 meter leverde hem voor de eerste maal in dit seizoen een neder laag op. Smit (Holland) won dit nummer in de fraaie tijd van 7.3 sec. Steenbergen noteerde 7.4 sec. Meuwese won het hoog springen voor C-junioren met 1.55 meter. Bij" de B-junioren won De -Boer de 80 meter in 9.3 sec. met Versnel in 9.4 sec. op de tweede plaats. Joachim won de 600 meter in 1 min. 31.1 sec. en dezelfde ath leet nam het vèrspringen voor zijn reke ning met 6.07 meter. Doornbosch verraste bij de A-junioren met een overwinning op de sterke Rotter dammer Koch. Het verschil bedroeg slechts 1 cm. Doornbosch 13.32 meter, Koch 13.31 meter. De prestatie van Doornbosch be tekende een nieuw Haarlems jeugdrecord. Sieffers won het hoogspringen met 1.62 meter, terwijl deze athleet de tweede plaats bezette op het vèrspringen met 6.10 meter. De estafette-nummers waren alle drie voor Haarlem. De 4 x 60 meter in 29.2 sec., de 4 x 80 meter in 37.3 sec. en de 4 x 100 meter, dank zij vooral De Raay in 46.4 sec. De tijd van de 4 x 80 meter ploeg beteken de een nieuw Haarlems jeugdrecord. De ploeg bestond uit Versneu, De Reus, Joachim en Den Boer. In een driekamp tussen ADA, Amstel en Gita, die gisteren op de sintelbaan in Am sterdam werd gehouden, is Gita er niet in geslaagd revanche te nemen voor de ne derlaag, die de ploeg in het begin van het seizoen tegen ADA heeft geleden. Ook nu zegevierde ADA met 63 punten, Gita be haalde 57 punten en Amstel kwam tot 51 ponten. De beste Gita-prestatie kwam gisteren op naam van mejuffrouw N. de Vries, die op de 80 meter horden verraste met een tweede plaats achter mejuffrouw Blauw (ADA) in 12.6 sec. Mejuffrouw Blauw noteerde 12.5 sec. Mejuffrouw De Vr'es stelde enigszins teleur door op de 100 meter niet verder te komen dan een derde plaats in 13.1 sec. Mejuffrouw Boere- boom werd tweede bij het discuswerpen met 29.39 meter. De 4 x 100 meter werd -en Gita-overwinning in de goede tijd van 51.4 sec. en ook de relay werd een Haar lemse overwinning in 56.8 sec. De jeugdploegen van ADA en Gita hiel den een tweekamp. Ook hier moest Gita de vlag strijken. ADA behaalde 43% punt, Gita 33% punt. De 80 meter was voor me juffrouw Wagemaker (ADA) in 10.6 sec. met mejuffrouw Gieske (Gita) op de twee de plaats in 10.7 sec. Mejuffrouw E. v. d. Goes bezette met 4.66 meter een tweede plaats op het vèrspringen. Ook hier behaalde Gita de overwinning op de 4 x 80 meter estafette. De tijd be droeg 42.1 sec.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5