Tweede Kamer is ongerust over de territoriale verdediging ZWITSAL Sublieme kamermuziek door het Amadeus Kwartet i Instemming met voorgenomen verkorting van de diensttijd Vermoedelijke martelplaats van Bonifatius gevonden Textieldrukkers van acht landen bestormen tariefmuren Gezonde Ba bies I Debat over defensienota Onzekerheid over de E.D.G. Ontwapenings overleg in Londen mislukt Nationalisten hebben de wapens opgenomen Bij nieuwe opgravingen in Dokkum Vietnamezen weigeren in binnenland te vechten Politie melkt koeien in de Po-vallei WOENSDAG 23 JUNI 1954 7 Heemstedenaar vrijgesproken van valsheid in geschrifte Tunesische leider: Op sein van prof. dr. J. Wisselink Afschaffing invoerheffing voor allen voordeliger" Bezwaren tegen ontwerp kweekschoolwet Holland Festival Boeke en Huidekoper schrijft emissie uit Zij vechten goed aan de kust Tachtigduizend landarbeiders staken al zes weken ILO erkent geloofsbrieven van communistische afgevaardigden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer begon gistermiddag met de bespreking van de Defensienota. „Het voordeel van dit lijvige boekwerk is, dat allerlei aspecten van het defensie beleid sinds 1925 ons weer eens voor ogen worden gesteld, het nadeel dat allerlei detailpunten verloren dreigen te gaan." Aldus de heer V e r m e e r (P. v. d. A.), die zijn uiteenzetting begon met als vaststaand aan te nemen, dat de regering vasthoudt aan het verdrag inzake de Europese Ver- dedigings Gemeenschap „totdat zulks on mogelijk is gebleken." Het denkbeeld te komen tot 'n boven-nationale verdedigings gemeenschap alleen van de Beneluxlanden met West-Duitsland noemde hij voor hem en zijn politieke vrienden onaanvaardbaar. Een dergelijke samenwerking zou op een nieuwe organisatie neerkomen, die bij het bestaan van de NAVO overbodig is. En dus is vasthouden aan de Europese Verdedi- gings Gemeenschap noodzakelijk. Onjuist achtte deze afgevaardigde het de omvang van het personeel te verminderen, als de koude oorlog voorbij zou zijn. In de Ver enigde Staten houdt men ernstig rekening met de kans op een onverhoedse aanval. In de Defensie-nota wordt er van uitgegaan, dat men wel een week tijd zal hebben om te mobiliseren. Dit lijkt wel op een heel ouderwetse kijk, in tegenstelling tot de Amerikaanse New Look, de verdedigings- opzet, waarbij het zwaartepunt van de ver mindering van kosten ligt bij vermindering van mankracht en juist, de conclusies trek kend uit de ontwikkeling in de Sovjet-Unie, bijzondere aandacht wordt besteed aan een zeer sterke luchtmacht. De minister moge deze ontwikkeling elders blijven volgen, aldus de heer Vermeer. Als minister Staf vorig jaar een uiteenzetting had gegeven over het vraagstuk van de vijf divisies, waartoe de regering het plan reeds in 1950 had aanvaard, dan zou hij het toen minder moeilijk in de Kamer hebben gehad. De opbouw van 5 divisies nu wordt beheerst zowel door de factor van het materiaal als door de personele factor. De minister was ten opzichte van het materiaal met belang rijke toezeggingen uit Washington terugge komen. Maar het amendement-Richards beogende indien de Europese Verdedings Gemeenschap niet doorgaat, aan de verdere hulpverlening bepaalde zeer beperkende voorwaarden vast te knopen zou alles weer op losse schroeven kunnen zetten. Zal het uit vijf divisies bestaande leger corps niet te log zijn? Zou het niet veel beter zijn de vijf divisies en de territoriale troepen samen te brengen in enige leger corpsen, zulks met het oog op het te ver dedigen IJselfront?, vroeg de heer Vermeer. Kan in ons land een pantserdivisie worden gevormd? Land-, zee- en luchtmacht zijn in het internationaal geheel ingeschakeld. Moet niet met de uitbreiding der strijd krachten tot vijf divisies een daai'bij pas sende versterking van de luchtmacht ge paard gaan. Hoe denkt de NAVO-opperbe- velhebber hierover? De regering beweert, dat de grenzen van ons financieel kunnen beperkt zijn. Maar waarom wordt er dan voor de marine naar verhouding zoveel meer gedaan dan voor land- en luchtmacht. De heer Vermeer twijfelde er aan, of we in 1956 wel voldoende personeel van goede hoedanigheid zullen hebben. Het besluit tot verkorting van de dienst tijd blijkt niet in overeenstemming te zijn met de opvatting van de NAVO-bevelheb- ber. De beslissing is alleen aanvaardbaar als de minister een duidelijke uitspraak doet over de paraatheid der troepen en deze niet in het gedrang blijkt te komen. De fractie van de P. v. d. A. volgt 's ministers beleid met nauwkeurige aandacht en welwillendheid. Op een aantal punten is zij niet voldaan en ernstig bezorgd. Hoe groot ook onze inspanningen zijn, vandaag zijn die nog onvoldoende en kunnen wij slechts een deel van het land verdedigen. Hierin kan pas verbetering komen bij het ont staan van die eenheid in Europa, die verlegging van de te verdedigen grens van IJsel en Rijn naar de Elbe moge lijk zal maken. De heer Fens (KVP) was niet ontevre den, maar ook niet voldaan. Bedenkelijk achtte hij het, dat gedurende de zogenaam de interimregeling de Noordelijke vleugel van de verdediging van ons land op de flank ontbloot zal zijn. Mag de NAVO- opperbevelhebber dit risico nemen? Deze afgevaardigde wenste minister Staf geluk met hetgeen hij te Washington had bereikt ten opzichte van jje hulp op materieel ge bied. Het amendement-Richards noemde de heer Fens een nare zaak. De voorgenomen verkorting van de diensttijd zou onze paraatheid, die wij aanvankelijk braaf op 100 procent hadden gesteld, nog altijd voor 87 procent aanwezig doen zijn, terwijl dit elders slechts 75 procent is. Waarom had de regering dit besluit juist thans genomen? Een woord van grote lof aan het adres van de minister en zijn medewerkers was volgens de heer Wel ter (K.N.P.) wel verdiend wegens „het mooi stuk werk", zo als hij de Defensienota noemde. Rusland heeft 6 millioen man onder de wapenen, waarvan 4,5 millioen te land. Voorts heeft het 20.000 vliegtuigen. Gezien deze ontzag gelijke bewapening zijin Ruslands klachten over de Noord-Atlantische bewapening waardeloos. Als men nagaat hoe moeilijk het al is geweest de NAVO-organisatie tot stand te doen komen, rijst de vraag hoe men dan nog meent te moeten proberen daarin iets geheel anders dan de Europese Verdedigings Gemeenschap in te schakelen. Met de heer Fens achtte de heer Weiter het onverstandig van de Amerikanen, even tueel tot beperkende voorwaarden inzake steunverlening aan Europese landen als de E.D.G. niet tot stand komt, over te gaan, die ten nadele van de NAVO zelf zouden komen. In het plan-Staf zijn de vijf divi sies primair; de rest is bijzaak. Er zijn geen middelen voor een goede territoriale ver dediging. Waarom hebben we ten aanzien van de NAVO-verdediging niet kunnen zeggen: „Wij hebben vijf divisies toegezegd, maar hoe we het dan verder doen, moet ge aan óns overlaten." Over de territoriale verdediging was de heer Weiter niet gei-ust. Versterking van die verdediging komt ook ten goede aan de algemene verdediging. De indruk bestaat, dat wij er niet in geslaagd zijn hierop vol doende nadruk te doen vallen. De heer Til anus (C.H.), die in het algemeen het systeem van nota's weinig waardeerde, stond geheel achter de minis ter, ook wat de verkorting van de diensttijd betreft. Meer dan de heren Vermeer en Fens scheen deze afgevaardigde geneigd de E.D.G. te laten varen. Hij zag een alterna tief in opneming van een herbewapend Duitsland in NAVO-verband. Volgens de heer De Groot (C.P.N.), die van mening was dat het kabinet moet aftreden, om aldus van het „juk van Romme" bevrijd te worden, beschouwen de Amerikanen de E.D.G. als afgeschreven en willen zij ons thans als „vijgeblad'" ge bruiken. Een zakelijk critiek op minister Staf's nota viel te beluisteren in de uiteenzettin gen van de heer Korthals (WD). Hij noemde het verkeerd', dat de minister zijn beleid verdedigt met een beroep op de his torische ontwikkeling der dingen, maar niet op grond van de vraag, wat wij tegen over Rusland en de satellietstaten nodig hebben om tot'redelijke verdedigingskan sen te komen. Naar zijn mening wordt er te weinig aandacht besteed aan de lucht macht en de territoriale verdediging. Met de bekorting van de diensttijd scheen deze afgevaardigde wel accoord te kunnen gaan, indien onze defensie hieronder niet zal lijden. Niet overtuigend vond de heer Kort hals hetgeen is opgemerkt omtrent de mogelijkheid van verkorting van de duur der eerste oefening met drie maanden voor hen, die voor kader- of specialistische functies worden opgeleid. De heer Bruins Slot (A.R.) was niet overtuigd, dat hetgeen wij voor de defensie doen, op zichzelf voldoende is, maar meen de, dat wij er het beste van maken dat er van te maken is. Onder de huidige omstan digheden moeten wij de oplossing kiezen van een dui-e verdediging, met een uit in ternationaal oogpunt niet aantrekkelijke verdedigingslinie. Van betekenis zou zijn als de minister een verduidelijking van de betekenis van het amendement-Richards zou kunnen geven. Deze afgevaardigde kon met het vijf divisie-plan accoord gaan, al betwijfelde hij of wij daarvoor voldoende officieren kunnen vinden. Ook hij vroeg zich af, hoe nü bekorting van de dienst plicht mogelijk was. Prof. Romme (KVP) meende, dat niets de noodzaak van goede militaire opbouw vermindert. Wij moeten dus voortgaan met onze bijdrage in de gemeenschappelijke verdediging te leveren. Het militaire appa raat is echter geen geneeswijze tegen het communisme, maar alleen tegen de ge weldsmiddelen daarvan. De strijd tegen het communisme zelf moet met behulp van godsdienstzin, Christelijke rechtvaardigheid en Christelijke naastenliefde worden ge voerd. De militaire inspanning moet binnen de grenzen van het financieel en econo misch mogelijke gehouden worden. De Defensienota maakt niet duidelijk dat het nieuwe opbouwplan, neerkomende op uit gaven van 1350 miilioen gulden per jaar gedurende drie jaren, daar rekening mee houdt. Prof. Romme stelde de vraag hoe de regering de kwestie van de militaire in spanning op lange termijn bekijkt. Hoe be kijkt zij wat wij wel en wat wij niet kun nen dragen? Hoe zit het met de verhouding van de inspanning, die wij geven en de in spanning, die wij ontvangen? Het door prof. Romme in het midden ge brachte maakte de indruk, dat hij enigszins in twijfel trok of het Amerikaanse Congres wel altijd voldoende oog heeft voor de juiste verhouding tussen de Amerikaanse draagkracht en de Europese inspanning. Gaarne wilde hij nog weten welke finan ciële verlichting voortvloeit uit de verkor ting van de diensttijd. Tenslotte bepleitte prof. Romme een dusdanige uitgavenver- deling over de jaren 19551957, dat het totaal der gedurende die drie jaar voor het vijf-divisieplan te besteden uitgaven met 500 millioen, die anders op de begroting 1958 zouden overlopen, zou worden ver minderd. Vandaag zal minister Staf ant woorden. De Haagse rechtbank heeft de 32-jarige A. W. uit Heemstede vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valsheid in geschrif te. (Eis: zeven maanden met aftrek). De 23-jarige kantoorbediende J. G. I. D. K. uit Den Haag kreeg voor een zelfde ten laste gelegd feit acht maanden met aftrek van praeventieve hechtenis. (Eis: één jaar met aftrek). W. was indertijd medevennoot van een luchtfotobedrijf, dat in de Amerikaans* sector van Duitsland werkte. Toen de zaken niet goed gingen, organiseerde men passa- giersvluchten, zonder daarvoor een ver gunning te hebben. Bij één van deze vluch ten liep het vliegtuig schade op aan het landingsgestel. Om het luchtfotografiebe- drijf niet in gevaar te brengen en de schade te kunnen incasseren, zou W. een vals rap port hebben opgesteld. In dit rapport stond vermeld dat het ongeval te wijten was aan het springen van een band. Als bewijs zond hij een oude band op. D. K. had bij de bewuste vlucht als twee de piloot gefungeerd. Daar hij niet in bezit was van het vereiste vliegbewijs, had hij het met vervalste documenten doen voor komen alsof hij dit bewijs wel had. LONDEN (Reuter). De besloten be sprekingen van de sub-commissie der ont wapeningscommissie van de UNO, die sinds 13 Mei in Londen vergadert, zijn mis lukt. Op de laatste (19e) vergadering heeft de commissie onder voorzitterschap van de Sovjet-ambassadeur Malik een rapport aangenomen waarin verslag over de on enigheid over atoomwapens en conventio nele wapens is vastgelegd. In de subcommissie hebben zitting de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Frank rijk, Canada en Groot-Brittannië. KARATSJI (Reuter) De algemene secretaris van de Tunesische nationalis tische „nieuwe-grondwetspartij", Salah ben Joessoef, heeft aan verslaggevers mee gedeeld, dat de onafhankelijkheidsstrijd in Tunesië van een strijd met vreedzame mid delen tot een algehele guerilla is geworden. Er is een georganiseerd en gedisciplineerd guerillaleger gevormd, dat geleid wordt door. een guerillahoofdkwartier. Dit leger zal strijden, totdat Tunesië vrij is. De Tunesische nationalisten beogen een toe stand van voortdurende onrust te schep pen, zodat de Fransen niet kunnen zeggen, dat de Tunesiërs hun regiem steunen. Joessoef, die op het ogenblik een reis door Azië maakt, beschuldigde de Ameri kanen er van de Fransen in Tunesië te steunen. De Fransen gebruiken Ameri kaanse wapenen en dragen in Amerika ge maakte uniformen. De Verenigde Staten zijn moreel verantwoordelijk voor de Fran se aggressie. Frankrijk heeft besloten de politie in Marrakesj, waar Zondag een verzetsman generaal Hauteville, bevelhebber van het gebied van Marrakesj, met een revolver schot verwondde, te versterken. Bij opgravingen op het marktplein te Dokkum heeft men bij het blootleggen van de fundamenten van de bekende Bonifa- tiusabdij een merkwaardige ontdekking gedaan. Het is namelijk gebleken, dat de terp waarop de kerk heeft gestaan, voor dien geen enkele bebouwing torste, zodat deze terp de archaeologen vrijwel gaaf „in handen is gevallen". Keurig opgetast met grote kwelderzoden, waartussen nu nog het vergane gras is te zien, vormt zij een zeld zaamheid in de terpencultuur, omdat zij van geheel andere structuur is dan de tot dusverre afgegraven hoogten, die steeds de door de eeuwen heen achtergebleven bouwresten bevatten. Tot de „zool" toe is men doorgedrongen: precies vier meter be neden het maaiveld werd de oorspronke lijke zwavelgrond bereikt. Eigenaardig is ook, dat deze ondergrond over een lengte van 20 meter al een helling van 1.50 meter te zien geeft, wat op oeverland duidt. Heeft hier dan een riviertje gestroomd, dat Bonifatius heeft gebruikt om bij Dok kum te kunnen landen? Drs. H. Halberts- ma, conservator bij de Rijksdienst vooi het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, die de leiding bij de opgra vingen heeft, is inderdaad deze mening toe gedaan. Hij houdt het er voor dat dit ri viertje eertijds een bevaarbaar getijwater was dat bij Dokkum in de Dokkumer Ee uitmondde. Is dan Bonifatius ook op deze oever ver moord? Ook deze vraag beantwoordt de heer Halbertsma bevestigend. „Het kan niet missen" zegt hij met nadruk. Wat weten wij eigenlijk van de martel plaats af? De zendeling is „bij Dokkum" vermoord, zegt de historie. Voorts heeft de historicus houvast aan de betrouwbare ge gevens in de oudste „Vita", geschreven door een jongere tijdgenoot van Bonifatius, Wil- libald, in 778. Deze vertelt, dat op de mar telplaats een hoogte (terp) is opgeworpen, waarop naderhand een kerk is gesticht Gouwgraaf Abba, die de moordenaars ge nadeloos strafte, heeft het toezicht op deze terpbouw gehad. Hij heeft tevens bij toeval een zoetwaterwei in de omgeving van de terp ontdekt, toen de kerk bijna gereed was. De terp kan pas na de komst van het christendom opgeworpen zijn, omdat in de kruin van deze hoogte een uit het Karo lingisch tijdvak stammend grafveld te voorschijn kwam, waarin de christelijke begi-aafwijze werd toegepast. De terp waarop Dokkum in die dagen als gehucht bescherming tegen het water zocht, bestond reeds vóór 754. De nieuwe heuvel is dus aan de Noordelijke kant van de Dokkumer terp opgericht. Kloosterterrein werd beesten markt De kerk, of het kloostertje, die op Abba's terp verrees, kon niet worden teruggevon den. Misschien lag zij op een andere plaats als waar nu gegraven is. In elk geval moet ze uit hout zijn opgebouwd geweest. Wei zijn twee zware eiken palen gevonden naast de fundering der latere, uit tufsteen opge trokken abdijkerk. Drie eeuwen later ongeveer ontstond deze tufstenen abdij, voor die tijd een indruk wekkend gebouw:- tien meter breed, ruim 40 meter lang, eenschepig, kruisvormig en aan de Westkant voorzien van een toren Een zomeravond-foto vol stille stemming, genomen bij Werkendam, in de kop van de Biesbos, op de Nieuwe Merwede. Eendrachtig hebben textieldrukkers van acht landen vandaag te Schcveningen be sloten tot hun regeringen het verzoek te richten de invoerrechten (gemiddeld 18 percent) op bedrukte stoffen af te schaf fen. Het waren Franse, Duitse, Belgische, Zwitserse, Oostenrijkse, Nederlandse, Ita liaanse en Luxemburgse textieldrukkers, te Scheveningen bijeen in het verband van hun „Federation Internationale des Imprimeurs sur Tissus", die op initiatief van prof. dr. J. Wisselink, voorzitter van het „Economisch Instituut voor de Textiel industrie", dit besluit namen. Engeland had voor deze aanbeveling geen belang stelling. Het is prof. Wisselink gebleken, dat de Meer differentiatie in opleiding mannelijke en vrouwelijke leerkrachten De commissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit de Tweede Kamer merkte ten aanzien van het wetsontwerp tot wijziging van de kweekschoolwet op: Verschillende leden van de commissie betreurden het, dat in de wijzigingsvoor stellen geen aandacht is besteed aan de wens tot grotere differentiatie in de oplei ding van mannelijke en vrouwelijke leer krachten. Minister Rutten heeft destijds te kennen gegeven, dat het in zijn bedoeling lag aan de leerkringen zo nodig één of meer speciale meisjesvakken toe te voegen waarmee dan een beperking van de andere leerstof gepaard zou gaan. De bedoelde commissieleden zouden het echter juister achten, als bij de opleiding van meet af aan rekening werd gehouden met het we zenlijk onderscheid in aard en belangstel ling dat tussen de beide geslachten be staat. Oprichting van parallelafdelingen naast bestaande kweekscholen in gemeenten, die zelf geen erkende onderwijzersopleiding van gelijke richting als de „moeder"- kweekschool bezitten, noemen deze leden „een weinig elegante wijze van handelen". Een royaal standpunt van de zijde van de minister ten aanzien van de erkenning van nieuwe kweekscholen zouden deze le den verre prefereren boven de gesignaleer de methode, waaraan vele bezwaren kle- "en. Andere leden voeren bovendien aan, dat met de genoemde methode de gelijkheid in behandeling tussen openbaar (rijks- en gemeentelijke) en bijzondere kweekscholen in het gedrang komt. Het Amadeus Kwartet, dat tijdens het Holland Festival van 1951 met zijn Mozart- interpretaties op slag zijn faam in ons land vestigde, zet ook dit jaar met zijn subliem samenspel het kamermuziek programma van het muziekfeest luister bij. Dinsdagavond hoorden wij het be roemde ensemble in de intieme ruimte van Diligentia in Den Haag, een concertzaal die de ideale verhoudingen bezit voor het kwartetspel. Hedenavond wordt in de kleine zaal van het Concertgebouw te Am sterdam het optreden herhaald. De samen stelling van het Amadeus Kwartet bleef, sinds wij het leerden kennen, ongewijzigd: Norbert Brainin, eerste viool, Siegmund Nissel, tweede viool, Martin Lovett, cello (alle drie Oostenrijkers) en Peter Schidlof (een Pool) altist. Zo mogelijk is de klank verhouding van het kwartet nog homo gener geworden. De dynamische mogelijk heden zijn tot het uiterste uitgebuit en het samenspel is opgevoerd tot het raffi nement van een absolute vier-eenheid. Ik overdrijf niet wanneer ik de inter pretatie van Mozarts Dissonantenkwartet een zeldzame ervaring, ja, een verrukking noem. Om in zo'n viriel spel toch de mild heid van klank en de nobele distinctie van voordracht als een gave eenheid te realiseren, de rijke gamma der gemoeds bewegingen in dit wondermooie stuk zo natuurlijk waarneembaar te maken, moet men wel het hoogste niveau van het edele kwartetspel hebben bereikt. Als tweede nummer vertolkte het en semble „Quartetto lirico" (no. 3.) van Matthias Seiber, een compositie waarvan de grondtoon werkelijk lyrisch genoemd mag worden, al wordt er rijkelijk in ge speculeerd op klank-impressionnistische middelen ten einde een moderne nostalgie tot uitdrukking te brengen, zulks met soms verrassend effect. Doch ook een melodische kracht kan men het werk niet ontzeggen. De compositie van Seiber bleek een kolfje naar de hand van het Amadeus Kwartet, vooral voor wat betreft het realiseren van subtiele timbres in onwezenlijke nuance ringen. Tenslotte werden wij vergast op Beet- hovens dertiende kwartet, opus 130, in Bes, waarvan de oorspronkelijke slotfuga vervangen werd door een opgewekte finale, die het laatste werk van de componist werd. Zoals men weet vormt de „Grote Fuga" nu een apart kwartetnummer. De hoedanigheden van het uitvoerend appa raat vormden een waarborg voor een su blieme verklanking van dit kapitale werk, waarin Beethovens sprankelende humor tot Olympische hoogte stijgt. Met evenveel recht als wij vroeger met het Capet Kwartet gedweept hebben, mag de generatie van thans bewonderend op zien tegen het Amadeus Kwartet. Verge lijkingen gaan altijd mank, want alles heeft tenslotte een eigen karakter, dat te sterker uitkomt naar gelang de effectieve waarde. Maar ik prijs mij toch gelukkig deze twee hoogtepunten op het gebied van kwartetspel „Capet" en „Amadeus" als parallel te kunnen aanhalen en te ge tuigen dat de kennismaking met beide ensembles tot mijn rijkste muzikale be levenissen behoren. JOS. DE KLERK. textieldrukkers uit de kleine Europese lan den nadelen ondervinden van de huidige invoerrechten in Europa, nu de contingen teringen vrijwel alle zijn opgeheven. Dit nadeel schuilt voornamelijk in de betrek kelijk kleine hoeveelheden, die men per dessin op de binnenlandse markt kan plaatsen (voornamelijk japon- en gordijn stoffen). Een vrije markt in Europa zou sterk kostenverlagend kunnen werken hetgeen de consumenten tevens ten goede zou kunnen komen. Mocht bij het vervallen der invoerrech ten blijken, dat enige industrie „dumpt in een ander land, dan kan de industrie van dit getroffen land passende tegenmaat regelen bij de O.E.E.S. te Parijs vragen. De verenigde markt voor bedrukte tex tielgoederen zal naar de mening van de verenigde drukkers grote voordelen, ook voor de spinnerijen en weverijen (voorna melijk katoen en rayon), opleveren. Door lagere prijzen immers zal het publiek ge neigd zijn méér te kopen, met gunstige ge volgen van dien voor de ganse industrie. ADVERTENTIE Sportcolberts en Pantalons BARTELJORISSTR 24 HAARIEMTEL 20420 Deze tufstenen toren is in de dertiende eeuw vervangen door een uit baksteen op getrokken toren, 10 bij 10 meter in het vierkant. De abdij is kort na de Hervor ming gesloopt. De bakstenen toren heeft het langer uitgehouden: hij ging in 1832 door afbraak ten onder. Van kerkhof werd het voormalig kloosterterrein destijds bees tenmarkt: een vernederend slot van deze kloosterhistorie. Vaak wordt gevraagd waar Bonifatius nu eigenlijk precies de dood vond. Als drs. Halbertsma's oordeel ook door andere des kundigen wordt gedeeld, dan zal straks een eind aan de strijd der meningen komen. De opgravingen worden deze week gestaakt. Van 3 t/m 7 Juli zullen de graafputten nog opengehouden worden voor publieke bezichtiging, daarna worden ze dicht- ge worpen. ADVERTENTIE POEDER ZALF ZEEP 0UE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten ENMODE In een prospectus van de emissie der Koninklijke Handelmaatschappij voorheen Boeke en Huidekoper N.V. te Haarlem wordt meegedeeld, dat op 29 Juni de in schrijving wordt opengesteld op 3200 aan delen van ƒ250, tot de koers van 110 pro cent, uitsluitend voor aandeelhouders, in de verhouding van een nieuw voor een oud aandeel. De nieuwe aandelen delen voor de helft in de winst over 1954 en tenvolle daarna. De hogere omzetten hebben er toe ge leid, dat met de financiering der debiteu ren belangrijk grotere bedragen dan tevo ren gemoeid zijn, aldus het prospectus. Naar de mening van de directie hebben de goederenvoorraden thans een peil bereikt, dat als normaal kan worden beschouwd bij de tegenwoordige marktverhoudingen. De financiering hiervan stelt echter uiter aard hogere eisen aan de liquide middelen dan in vorige jaren. Het doel van de emis sie is dan ook de verminderde liquiditeits positie van de vennootschap te verbeteren en het eigen bedrijfskapitaal meer in over eenstemming te brengen met de gestegen zakenomvang. Vertrouwd wordt in de ko mende jaren ook over het verhoogde kapi taal een bevredigend dividend uit te kun nen keren. De laatste zeven jaren is telkens twaalf procent dividend uitgekeerd. SAIGON (Reuter, U.P.) Een woord voerder van het Franse opperbevel heeft meegedeeld, dat twee Vietnamese bataljons, die hadden geweigerd de haven van Tuy Hoa in Anr.am te verlaten om stellingen nabij sterke eenheden van de Vietmihh in te nemen, Maandag „prachtig hebben ge vochten", toen ongeveer 2000 opstande lingen een aanval op de haven deden. De aanval werd afgeslagen. Bij de aanval van vier Vietminh-batal- jons, die werd gesteund door een spervuur met mortieren, was een groep opstande lingen tot in de stad doorgedi-ongen, waar zij legervoertuigen in brand schoten. De Franse woordvoerder achtte het mo gelijk, dat de opstandelingen tot de aanval waren overgegaan naar aanleiding van be richten over de weigering; van de Vietna mezen om bevelen op te volgen. In het zelfde gebied, ongeveer 400 kilometer ten Noord-Oosten van Saigon, weigerde een bataljon Vietnamese troepen in vracht auto's te stappen voor een tocht naar het binnenland, waar zij deel zouden moeten nemen aan een campagne tegen de commu nisten. Het bataljon werd toegestaan aan de kust te blijven. ,In Mytho, ongeveer 100 kilometer van Saigon, ontsnapten gedurende een aanval van communistische troepen op een door Vietnamese troepen bewaakt gevangen kamp 500 krijgsgevangenen. Militaire kringen zeiden dat de aanvallers een aan tal agenten onder de militairen van het gar nizoen hadden. In het deltagebied van de Rode Rivier heeft een Franse amphibische strijdmacht een drie-daagse campagne tegen commu nistische stellingen op het van Coc eiland, 25 kilometer ten Noord-Westen van Hanoi beëindigd. Oogst rot weg op het land FERRARA (Reuter) In de omgeving van Ferrara in Noord-Italië sterft het vee en rot de oogst weg als gevolg van de sta king der 80.000 landarbeiders, die behoren tot de door de communisten geleide vak bond. De staking gaat haar zevende week in. De politie melkt en verzorgd een aantal koeien, maar kan alleen de dringende ge vallen behandelen. Een sterke politiemacht patrouilleert in de Po-delta om verdere botsingen tussen de boeren en landarbei ders te voorkomen. Onder de arbeiders heerst nijpend gebrek. Pogingen om de staking te beëindigen zijn op niets uitgelopen en de vakbond heeft gedreigd de staking tot omliggende gebie den uit te breiden. Enige boeren hebben een regeling met de vakbond getróffen, maar het verbond van boeren zegt, dat het onmogelijk is de eis van de vakbond (vijf tien procent loonsverhoging) in te willigen. De sociaal-democratische en christen-de mocratische vakbonden hebben zich niet bij" de staking aangesloten, daar de communis ten volgens hen politieke doelen nastreven. ROME (AFP) Elders zijn wisselsta kingen van 24 en 48 uur begonnen, geleid door de uiterst linkse vakbond, uit protest tegen de overeenkomst omtrent de loon- herziening tussen de werkgevers en de niet- communistische vakverenigingen. In Flo rence is een staking begonnen in de indu strie. De arbeiders in de levensmiddelenbe- drijven staken één dag. Vandaag beginnen in Rome stakingen van vier uur bij het stadsvervoer. GENEVE (Reuter) De conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) heeft de geloofsbrieven van afge vaardigden van werkgevers en adviseurs uit de Sovjet-Unie, Wit-Rusland, de Oekraï ne, Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Bulgarije erkend. De gedelegeerde van de Zweedse regering las een verklaring voor uit naam van de regeringen van Finland, Denemarken, Noorwegen en van zijn eigen regering, waarin gezegd wordt, dat de I.L.O. haar „vitaliteit en invloed" zal verliezen als men zich houdt aan een onwrikbare oppositie tegen de communistische landen. De ver klaring noemde het onaanvaardbaar dat re geringen discriminerend zouden optreden tegen werkgevers uit de genationaliseerde industrieën. Ook aangaande de geloofsbrieven van de arbeidersafgevaardigden van de Sovjet- Unie en Tsjecho-Slowakije stemde de con ferentie ten gunste van de communisten. Het „Internationale Vei'bond van Vrije Vakverenigingen had bezwaren tegen de geloofsbrieven ingebracht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3