Geschil over Nieuw Guinea zal nog wel eens in UNO belanden Z Agenda voor Haarlem Duizenden hoorden hem in het stadion Afscheid van jhr. mr. CJ. A. den Tex en installatie dr. D. H. Peereboom Voller Onze honden en katten krijgen een nummer in het oor Chefarine „4" doet wonderen! Billy Graham in Amsterdam Verwachting in Washington Amerika officieel „neutraal" N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 Twee jaar geëist tegen autosmokkelaar WOENSDAG 23 JUNI 19 5 4 „Mijn roeping was enkel een kwestie van intellect" Fusie Studebaker-Packard Vrijspraak van poging tot moord op vrouw Millioenen opdracht voor Polynorm? Benelux beraad over EVC Serooskerke voor een moeilijke keus Een nieuwe stichting begint Maandag een landelijke actie Zweedse kleuterschool voor Oosterland Protest tegen optreden van radio-ensembles buiten zendtijd De 36-jarige evangelist van Amerikaanse nationaliteit Billy Graham, die in zijn eigen land en daarna in het buitenland grote mensenmenigten wist te trekken tot zijn pre diking, is Dinsdag in Amsterdam gearriveerd voor een eendaags bezoek, gedurende welke korte tijd hij een druk program afwerkte: Nadat hij om half drie in de middag per vliegtuig uit Scandinavië was gearriveerd, leidde hij een uur later een bijeenkomst van theologen en theologische studenten in de Ronde Lutherse Kerk, waar hij ge legenheid tot debat gaf, verleende hij de pers gehoor tijdens een persconferentie in het Victoria-hötel en sprak hij een menigte van veertigduizend mensen in het Stadion toe. Enkele duizenden mensen kwamen in het Stadion op zijn oproep naar voren om te getuigen van hun hervonden geloof. Zij werden door een goedgeorganiseerd systeem terugverwezen naar hun kerkgenootschap. In het licht van de ondergaande zon onder een onbewolkte hemel vulde het reusachtige stadion zich tussen half zeven en acht uur tot alleen de staantribunes grotendeels onbezet bleven. De opkomst was niet zo groot als men verwacht had. De aanwezigen kortten de tijd met het zingen van bekende geestelijke liederen en het luisteren naar 2200 zangers en zangeressen, die gedirigeerd werden door koorleider Cliff Barrows. Ds. J. J. Buskes van Amsterdam her innerde in zijn welkomstwoord tot de dui zenden aan de verwachting die Bouwe Vlas, de vroegere commandant van het Leger des Heils in 1928 ter gelegenheid van de Olym pische Spelen had uitgesproken, dat eens de Bijbel in het Stadion zou worden bin nengedragen. De sprekers en de koorleiders stonden op een podium, dat was opgericht voor de Marathon-tribune, waarop aan weerszijden het stafkorps van het Leger des Heils in zijn zwarte en rode uniformen, de koren in witte blouses en zwarte rok zaten. Het was een indrukwekkende omlijsting waar bij de figuurtjes op het podium in het niet verzonken, maar de geluidversterkers ADVERTENTIE WOENSDAG 23 JUNI Stadhuis: Holland Festival, Nederlands Kamerkoor, concert 9 uur. Vleeshal: Lezing dr. A. Melchior (Zuid-Amerika), 8.15 uur. City: „Het offer van een moeder", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gaslight", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ge broken belofte", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „Vro lijke Desperado's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sterren stralen overal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Concert gebouw: Einduitvoering leerlingen Muziek school, 8 uur. Zuiderkapel: Spreker Ed. W. Pera, 8 uur. City: „Het offer van een moe der", 14 jaar, 2,15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gaslight", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 2, 4.15 (des avonds besloten voorstellingen). Roxy: „Gebroken belofte", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „Vrolijke Desperado's", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sterren stralen overal", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. brachten hun stemmen duidelijk verstaan baar tot in de verste hoeken. Ds. P. Lugtigheid van 's Gravenhage deed een beroep op de uitgebreide en bont- geschakeerde kerkelijke familie om per hoofd minstens een gulden te offeren om de onkosten te bestrijden, die de veertig schouders van het interkerkelijke Billy Graham-comité niet konden torsen. Zijn beroep vond weerklank, want de blikken koektrommels die de collectanten lieten rondgaan, kwamen vrijwel zonder gerinkel van muntgeld weer in hun handen. George Beverley Shea zong, aan de piano begeleid door zijn vrouw, met doordringen de stem enkele liederen. „Heer ik hoor van rijke zegen", in gebroken Nederlands. Majoor Nijman van het Leger des Heils vertolkte de toespraak van Graham met meer vuur dan de spreker, die een be heerste indruk maakte. De vertaling volgde onmiddellijk op Graham's woorden in de zelfde intonatie, waardoor zijn boodschap tot haar volle recht kon komen. Graham gebruikte dezelfde middelen als de oude boetpredikers om zijn gehoor te doordringen van de ernst van zijn woord: een driedubbele dood de natuurlijke, geestelijke en eeuwige is de straf op de zonde. Alleen Gods liefde in Jezus Christus kan redding brengen. Met bezielende kracht drong hij de hoorders zijn waarschuwing op. Graham koos zijn uitgangspunt in de geschiedenis van de rijke jongeling (Mar cus 10 vers 17-22), die tot Jezus kwam met de vraag: „Goede Meester wat moet ik doen om het eeuwige leven te beërven". Het slot van de bijeenkomst was een in drukwekkende demonstratie van mensen die gehoor gaven aan zijn oproep om zich aan Jezus te geven. Zij verhieven zich overal van hun plaatsen en begaven zich langs de buitenzijde naar de Marathon poort, waaruit zij in een onafgebroken stroom tevoorschijn kwamen om zich voor het podium op te stellen. De toeloop was zo groot dat het personeel van het stadion de touwen die de „heilige" grasmat afba kenden, moesten wegnemen. Voor hen had Graham een speciale opwekking: trouw bij bellezen, trouwe kerkgang, trouw getuigen en trouw bidden. De duizenden, die op hun plaatsen waren gebleven vermaande hij Zondag de kerken te helpen vullen. Billy Graham bezit het geheim van de grote Engelse volkspredikers uit de ge schiedenis. Zonder die gave is de grote be langstelling zelfs bij een perfecte organi satie niet te verklaren. Geen predikant kan aanstoot nemen aan de inhoud van het evangelie dat hij brengt en zelfs niet aan de wijze waarop hij het brengt. Alleen het massale karakter van de bijeenkomst zal sommigen niet liggen. Ongetwijfeld komt hier een vorm van massa-suggestie tot uiting, die versterkt wordt door Graham's met doordringende stem herhaalde oproep en door meeslepend gezang van over de tribunes verdeelde koren. „Geen emotie" Dr. Graham de doctorstitel werd hem honoris causa verleend door enkele Ame rikaanse universiteiten naar aanleiding -van zijn succesvolle predicaties heeft op de persconferentie geweigerd, vragen met politieke strekking te beantwoorden. Het merkwaardigste, wat deze man ten aanzien van zijn roeping vertelde, was wel zijn nuchtere omschrijving van de aard dezer roeping: „Zij kwam tot mij toen ik een jongen was als alle andere jongens en ik ben ook nu een man als alle andere mannen. Er is niets para-normaals aan mij, ik ben geen ziener, ik heb geen visioenen of droombeelden. Alle emotionele ervaring is verre gebleven van mijn overgang tot Christus. Mijn roeping was niet een emo tie, doch louter een kwestie van intellect. Ik begreep; dat Christus het eerst moet komen in het leven van de mens, vóór alles en vóór ieder. Christus is de enige oplos sing voor de menselijke problemen. Zijn boodschap is de enige oplossing voor de noden der wereld." Gevraagd naar de reden van zijn succes Billy Graham tijdens zijn toespraak. Naast hem majoor L. Nijman van het Leger des Heils, die de vertaling verzorgde. bij grote mensenmenigten zeide Billy Gra ham: „Ik veronderstel dat het een kwestie van honger is. Honger van de onbevredig de mens, die nergens verzadigd is, die geen bevrediging in rationalisme noch materia lisme kan vinden. De leiders der volken en der mensen weten geen oplossing meer voor de problemen, die boven de mense lijke krachten uitgroeien. De mensen zoe ken hun heil bij God, en God zegent mijn werk. God leidt de mensen naar mij toe, ik spreek tot hen namens God. Ik tracht hen terug te leiden tot hun kerken, waar zij God zullen vinden." Op de vraag wat hij dacht van de ver deeldheid der kerkgenootschappen, ant woordde Graham: „De verschillen en ge schillen tussen de kerken zijn vaak te her leiden tot een verschil in temperament. De meeste kerkgenootschappen zijn mij zéér bereidwillig tegemoet gekomen. Zij hebben in de grond tenslotte alle dezelfde bedoe ling, namelijk de mens tot God te brengen. Ook de r.k. kerk is vriendelijk gestemd ten aanzien van mijn arbeid. Ik ga nergens naar toe, zonder door kerkgenootschappen te zijn uitgenodigd." Billy Graham besloot glimlachend met de opmerking: „Dit is de eerste persconfe rentie, waar mij niet gevraagd is naar mijn opinie over McCarthy". NEW YORK (Reuter) De directies van de Studebaker Corporation en van de Packard Motor Car Company hebben een overeenkomst goedgekeurd tot fusie van beide maatschappijen, welke nog door de aandeelhouders moet worden bekrachtigd. De Haagse rechtbank heeft de 28-jarige instructeur van een autorijschool uit Den Haag, J. J. P. van de P. geheten, vrijge sproken van de hem ten laste gelegde po ging tot moord op zijn echtgenote. De eis was 12 jaar. De verdachte had in de nacht van 27 op 28 Maart 1953 de deur van de slaapkamer met dweilen dichtgemaakt en daarna de gaskraan open gezet. Zijn echt genote was na enige tijd wakker geworden en had bemerkt wat er aan de hand was. Zij had geen nadelige gevolgen van haar mans daad ondervonden. Op grond van een rapport van een deskundige achtte de rechtbank niet bewezen, dat de manier waarop verdachte gas in de slaapkamer had laten stromen, zodanig was geweest, dat dit de dood van de vrouw tengevolge zou kunnen gehad hebben. De heer Korthals (VVD) heeft aan minis ter Staf gevraagd, of het juist is, dat een millioenenorder voor de levering van legervoertuigen onderhands is geplaatst bij „Folynorm". Indien dit juist is, dan zou hij dit een triest staaltje achten van de wijze, waarop de gezonde industrie door een van wege de overheid gesteund bedrijf wordt beconcurreerd. In het kader van de politieke raadpleging die geregeld worden gehouden tussen de Benelux-landen, zijn de drie ministers van Buitenlandse Zaken gisteren te Luxemburg bijeengekomen ter informele uitwisseling van gezichtspunten betreffende de alge mene politieke toestand en in het bijzonder met betrekking tot de vooruitzichten om trent de ratificatie van de EVG. Serooskerke op Schouwen, dat vóór de ramp ongeveer 230 inwoners had, ziet zich geplaatst voor een eigenaardig dilemma. Door de overstroming werd de Hervormde kerk ernstig beschadigd. Het gebouw is zeer oud, de toren staat scheef van ouder dom en Monumentenzorg dringt aan op restauratie van kerk en toren. Uit Australië kwam echter een aanbie ding voor ae bouw van een nieuwe kerk. Moet men deze sympathieke geste uit Australië van de hand wijzen en de hui dige kerk, ten koste van grote financiële offers restaureren, of moet men het ge schenk aannemen en de oude kerk afbre ken? Want twee kerken voor nog geen 200 hervormden is te veel. Naar wij vernemen, zal de staatssecre taris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, binnenkort een bezoek aan Nieuw Guinea brengen. WASHINGTON. (United Press). Di plomatieke autoriteiten verwachten dat het geschil tussen Nederland en Indonesië over het bezit van Westelijk Nieuw-Guinea nog eens op de agenda van de UNO zal belan den. Zij zien geen mogelijkheid dat in de naaste toekomst tussen de beide landen overeenstemming in deze kwestie wordt bereikt. Van Nederlandse zijde is met betrekking tot de aanstaande conferentie over de Ne derlands-Indonesische Unie in Den Haag verklaard, dat men niet over de bestem ming van Westelijk Nieuw-Guinea wenst te spreken. Uit het Nederlandse standpunt blijkt, dat men van die zijde de onderham- deiingen wil beperken tot de kwestie van het Uniestatuut en het eventueel sluiten van nieuwe onderlinge economische en fi nanciële accoorden. Informaties, die in Washington zijn ont vangen, duiden er echter op, dat Indonesië niettemin voornemens is de kwestie van „West-Irian" op de Haagse conferentie aan de orde te stellen, waarbij Nederland, naar het zich laat aanzien, zal weigeren over deze zaak te discussiëren. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Sunarjo en de Indonesische minister van Onderwijs Yamin hebben gisteren voor hun vertrek per KLM- v lieg tuig naar Nederland verklaard, dat het hun wens was, dat de Indonesische aanspraken op Nieuw Guinea tijdens de Uniebesprekingen in Nederland ter tafel zouden komen. De Verenigde Staten hebben zich officieel zorgvuldig onthouden- van enig partijkie zen in het geschil. Een strikte neutrali teit wordt in acht genomen. Sommige hooggeplaatste Amerikanen hebben echter in particuliere gesprekken als hun mening te kennen gegeven, dat de veiligheid van het gebied beter gewaar borgd kan worden door een Nederlands bezit van West Nieuw-Guinea tot het ogenblik, waarop de Indonesiërs politiek, economisch en militair een meer stabile positie innemen. Zelfs dan zullen de Ver enigde Staten waarschijnlijk afzien van een uitspraak over de vraag wie het ge bied in bezit dient te hebben. Nederland behield West-Nieuw-Guinea bij de overeenkomsten van 1949, toen In donesië de onafhankelijkheid verwierf. Men heeft hier de indruk dat de Indo- ADVERTENTIE 1 In een openbare vergadering in het Openluchttheater zal de gemeenteraad van Bloemendaal op Dinsdagmiddag 29 Juni om twee uur officieel afscheid ne men van zijn voorzitter, jhr. mr. C. J. A. den Tex, aan wie met ingang van 1 Juli eervol ontslag werd verleend als burge meester, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Nadat het Koninklijk Besluit, waarbij aan de burgemeester eervol ontslag is ver leend, voorgelezen zal zijn zal de heer A. van Geluk, als loco-burgemeester, het woord voeren, waarna een geschenk na mens de gemeente Bloemendaal zal wor den aangeboden. De heer C. Schulz zal namens de leden van de gemeenteraad spreken en namens deze een geschenk aanbieden. Na de vergadering zal voor functiona rissen van gemeente en provincie de ge legenheid bestaan afscheid van de burge meester en zijn gezin te nemen. Huldiging namens burgerij Voor de ingezetenen, verenigingen en organisaties in de gemeente arrangeert het werkcomité dat zich voor de huldiging van burgemeester jhr. Den Tex uit de burgerij heeft gevormd, een bijeenkomst op Woensdagmiddag 30 Juni om 3 uur. Tijdens deze bijeenkomst, die eveneens in het Openluchttheater wordt gehouden en voor iedereen toegankelijk zal zijn, zal aan de burgemeester een geschenk van de burgerij worden aangeboden. On Donderdag 1 Juli, des morgens om halfelf, zal in de raadzaal van het Ge meentehuis te Overveen de installatie ge schieden van dr. D. H. Peereboom Voller als burgemeester van Bloemendaal. Wethouder A. van Geluk zal de nieuw benoemde burgemeester installeren eri daarna spreken het oudste raadslid de heer H. Schmidt van Gelder, de gemeen tesecretaris en de burgemeester. Tevoren, om kwart over tienen, zal het college van B. en W. de nieuw benoemde burgemeester en zijn gezin bij zijn aan komst aan de grens der gemeente (Hout- vaartbrug te Aerdenhout) begroeten. Burgemeester dr. Peereboom Voller heeft de wens te kennen gegeven na de installatie ter herdenking van de ingeze tenen uit de gemeente, die tijdens de oorlog omgekomen zijn, een krans te leg- ken bij het monument bij de Hervormds Kerk te Bloemendaal. Deze plechtigheid zal omstreeks een uur plaats vinden. Na de lunch, waar de nieuwe functio naris de gast zal zijn van de leden van de raad, zal een receptie ten Gemeentehuize des namiddags van 4 tot 5.30 uur het slot vormen van deze dag. Verwacht wordt dat de burgerij en vele verenigingen en organisaties uit de ge meente deze gelegenheid zullen aangrij pen om hun opwachting te maken. Men wordt verzocht ter ere van de intre de van burgemeester dr. Peereboom Vol ler de vlag uit te steken. nesiërs geen bijzondere haast zullen maken bij een voorleggen varn de zaak aan de UNO aangezien zij zullen beseffen dat de wereldorganisatie voor de naaste toekomst de handen vol heeft aan tal van andere netelige vraagstuken. Diplomatieke woordvoerders geloven echter, dat Djakarta de kwestie eens voor de UNO zal brengen, met de beschul diging dat Nederland inbreuk heeft ge pleegd op een internationale overeenkomst door zich niet te houden aan een bepaling van 1949, inhoudend dat over het lot van Nieuw-Guinea onderhandeld zou worden. „Provinciaal bestuur" Het invloedrijke „Bureau West-Irian", een semi-offieiële instelling waarin minis ters zitting hebben, zal binnenkort de vor ming van een provinciaal bestuur voor West-Irian in overweging nemen. Een der gelijk bestuur of regering zou dan blijkbaar „in ballingschap" moeten functionneren. Minister Sunarjo sprak veel betekenend over „eenzijdige acties" wanneer Nederland zijn standpunt inzake deze kwestie niet wijzigt. De beide ministers werden op het vlieg veld uitgeleidde gedaan door een menigte, die spandoeken bij zich had, waarop onder andere stond „Geef West-Irian terug aan de republiek Indonesië." Door een ironie van het toeval stond in de wachtkamer, op korte afstand van de spandoeken dragende Indonesiërs, de Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië, graaf Van Bylandt, die afscheid nam van een vriend, welke met hetzelfde toestel als de beide ministers vertrok. Voor de Utrechtse rechtbank heeft zich de veehandelaar C. K. uit Boxmeer te ver antwoorden gehad, die volgens de ten lastelegging de hoofdpersoon is geweest bij een uitgebreide smokkelarij van in Duits land gestolen auto's. De wagens werden in Nederland onherkenbaar gemaakt en door tussenpersonen verkocht. Aan C. K. waren slechts drie gevallen ten laste ge legd. Hij beweerde dat hij maar bij ver schillende transacties tegenwoordig was geweest en soms aan andere verdachten geld had geleend. De officier van justitie noemde de ver dachte één van de grote figuren in de handel in gesmokkelde auto's. Meestal kort na de diefstallen in Duitsland waren de auto's in handen van de verdachte. Soms bood hij een bepaald type wagen te koop aan nog voordat de auto gestolen was. Het onderzoek was volgens de officier van justitie bemoeilijkt door de leugenachtig heid van de verdachte en door de angst die getuigen voor hem hadden. Enige tussenhandelaren zijn nog bedreigd dooi de vrouwen van C. K. en zijn broer nadat deze reeds waren gearresteerd. De officier eiste tegen C. K. twee jaar gevangeis- straf zonder aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. F. P. van Raven- swaay, achtte deze straf veel te zwaar voor een eenvoudige overtreding van het Besluit In- en Uitvoer. Op 5 Juli zal de rechtbank uitspraak doen. Een Londense fabrikant heeft een „hoor- bril" in de handel gebracht. In de armpjes van het montuur is namelijk een gehoorset ingebouwd. De gehele apparatuur, micro foon en batterijen, bevindt zich daarin. Voor hardhorenden, wier gezichtsvermogen eveneens tekort schiet, een nuttige uitvinding. Om te trachten de huisdieren een nog wat aangenamer plaats in onze samenle ving te geven zal Maandag 28 Juni een nieuw dierenbeschermingsapparaat in wer king treden, onder de naam Stichting Re gistratie Nederlandse Huisdieren. Dit is mogelijk geworden in de eerste plaats dank zij het initiatief van een man, die zich in het begin van dit jaar, op een koude win teravond plotseling heeft geschaamd, nadat hij was geconfronteerd met een onvolko menheid in ons dierenbeschermingsappa raat. Hij vond in Amsterdam namelijk een hond op straat, die, zoals omstanders hem wisten mede te delen, reeds drie dagen en drie nachten op dezelfde plek had gelegen. Deze hond was een zwerver zoals er in ons land nog onnoemelijk veel rondlopen. Hoe wel hij het onbegrijpelijk vond, dat er drie dagen en nachten moesten verstrijken voor dat iemand zich iets van dit dier aantrok, werd deze man zich ervan bewust, dat er een hiaat in onze georganiseerde dierenbe scherming bestaat, waarvan deze hond ver moedelijk bijna het slachtoffer was gewor den. Zolang de dieren niet zijn geregi streerd, dacht deze man, zullen dergelijke gevallen niet tot zeldzaamheden gaan be horen. En hij schiep een nieuwe stichting. Zijn naam is H. W. J. Peters en hij is voor zitter van deze stichting. Maandag zullen 250 propagandisten, overtuigd van de noodzaak van hun werk, ons land in trekken, om te trachten een zo groot mogelijk deel van de 400.000 honden en ontelbare katten, die ons land bezit, van een oorstempel te voorzien. Deze eerste actie zal ongeveer drie maanden duren en men verwacht dat na afloop van deze ter mijn 100.000 dieren met naam, kleur, ras en woonplaats zullen zijn ingeschreven. Goede organisatie De stichting heeft een aantal consulaten in alle delen van ons land, die ieder een rayon hebben toegewezen. Samen met een menigte agentschappen, zullen deze consu laten dus zorg dragen voor het werk in hun rayon. Ieder consulaat en ieder agent schap heeft een eigen kartotheek en in Amsterdam wordt bovendien nog een kar totheek aangelegd, waarin de dieren van alle rayons worden geregistreerd. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET - TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 ct „Radda Barnen", de Zweedse organisatie, die reeds zoveel deed voor de kinderen in het rampgebied, heeft aan de gemeente Oosterland een kleuterschool geschonken. Voor het bouwen van deze school is door het ministerie van Onderwijs een bedrag van 10.000.beschikbaar gesteld. De voordelen, aldus de Stichting, zijn le gio. Het zal bijvoorbeeld niet meer nodig zijn, dat een hond of kat, welke als zwer ver bij de politie of dierenbescherming wordt afgegeven, na korte tijd moet wor den afgemaakt omdat de eigenaar niet komt opdagen. Bij aangifte van een zwer ver zal de stichting direct present zijn, het oor van het dier zal worden geraadpleegd, in de kartotheek zal zijn nummer worden nageslagen, en binnen zeer korte trjd zal de stichting er voor kunnen zorgen dat het dier zijn baas terug heeft. Die baas, zegt de stichting, hoeft geen advertentie meer te plaatsen, hoeft geen politie of die- renbescheming meer te bellen, hoeft niet meer dagen in onzekerheid te zijn over het lot van zijn huisgenoot. Dankzij een schenking van een particu lier bedrijf is de financiering van de eerste landelijke actie gewaarborgd. Dat de actie kans op slagen heeft is zeker. Tal van po- litie-autoriteiten hebben hun volledige me dewerking toegezegd en alle dierenbe schermingsverenigingen, die er in ons land zijn, hebben het plan enthousiast toege- juigd. Niettemin wordt het resultaat uit eindelijk bepaald door de eigenaars en eigenaressen van die honderdduizenden huisdieren. Van hen wordt één gulden inschrijvings geld voor het eerste dier gevraagd en vijf enzeventig cent voor elk volgend. Voor hen, die vrij zijn van hondenbelasting is een kosteloze inschrijving ook mogelijk. De eigenaars moeten het registratienummer voorlopig zelf aanbrengen en vernieuwen. De middelen daarvoor zullen zij bij de in schrijving van de propagandisten aan huis huis ontvangen. Indien men een gulden voor dit doel eigenlijk te weinig vindt, zal de stichting een grotere som met dankbaarheid aan vaarden, want uit eventuele baten van de stichting zal steun aan allerlei dieren wor den bekostigd, zoals bescherming van de zwervers onder hen. Het college van juryleden voor vocale en instrumentale wedstrijden heeft zich in een brief tot de regeringscommissaris van het radiobestel, mr. Ph. de Vries, gewend. Daarin vestigt het college er de aandacht op, hoe moeilijk reeds de orkesten en koren van amateurs het hebben door hoge ver makelijkheidsbelasting, het ontbreken van voldoende subsidie, de drang naar opper vlakkiger vrije-tijdsbesteding in eigen kring en de zucht naar banale verstrooiing bij het overgrote deel van het publiek. Deze dilettantenverenigingen, aldus dit college, die hoge onkosten hebben indien zij een concert willen geven, worden ten over vloede benadeeld door de radio-ensembles met vaste bezoldiging, die dikwijls zonder extra salaris buiten zendtijd onder auspi ciën van een der omroepverenigingen in tal van plaatsen optreden, waarvoor de radio gratis reclame maakt. Deze wijze van zendtijdbesteding is niet alleen zeer nadelig voor de amateurensem bles, maar ook een onverbloemde en ontoe laatbare reclame, aldus het college van juryleden, dat mr. Ph. de Vries verzoekt daaraan een einde te maken

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5