Gillette vecht tegen de duurte Gillette Mandement wil katholieken in alles zichzélf doen blijven Tot straks in Royal Haarlems Dagblad Kort en bondig Kapelaan C. Schoonderwoerd: Toelichting voor Haarlemse R.K. Middenstandsvereniging A an vraagfo rm ulier oriaelta Busverkeer over Heemsteedse Dreef? rteven aati de redactie msm DONDERDAG 24 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Dit is dictatuur, maar gebaseerd op Gods gezag" Geen veroordeling voor Haarlemmer verdacht van stroperij Montessori Lyceum won school-softballwedstrijden Burgerlijke Stand van Haarlem Gemeentebestuur onderzoekt omlegging van stadsverkeer Hartenlustschool hield afscheidsbijeenkomst Tuinfeest bejaarden J. B. Laimböck jubileert Prijsstijgingen overalmaar Een „goeie mórgen" begint met Gillette! Snelverband oefende op de Botermarkt Kerkelijk Nieuws 9 „Ik geloof niet, dat diegenen, die terstond zulke felle aanvallen op het bisschoppelijk mandement gericht hebben, het ook wer kelijk hebben gelézen, anders zouden zij ondanks hun meningsverschillen toch ook waardering hebben geuit voor de goe de bedoelingen, ten aanzien van anders denkende groeperingen en de bereidheid tot samenwerking, die er zovele passages in tot uiting komen". Dit zeide kapelaan C. Schoonderwoerd, geestelijk adviseur van de R.K. Middenstandsvereniging te Haar lem. gisteravond, in een spoedeisende ver gadering in hotel Royal, die door het be stuur van deze vereniging was belegd om van gedachten te wisselen over het man dement. De bijeenkomst was vooral informatief, omdat, zoals in de uitnodiging was geschre ven, alleen zij, die er goed van op de hoogte zijn, door een openhartige repliek verkeerde begrippen kunnen ontzenuwen en in veel gevallen „dreigende schade" kunnen voorkomen. De geestelijke adviseur, die werd inge leid door de voorzitter, de heer F. van Reijsen, zeide dat het hele mandement erop gericht is „dat wij katholieken onszèlf blijven" niet alleen in het geloof maar ook in het leven, omdat dit een twee-éénheid is. Omdat het mandement een „geloofsstuk" is, is het moeilijk te begrijpen voor men sen, die niet gelovig zijn. „Wanneer zij er dan ook verkeerde conclusies uit trekken moeten wij dat in hen verontschuldigen," aldus de kapelaan. De persoonlijke verdieping in het geloof wordt door de bisschoppen op zichzelf ge waardeerd, maar zij zien tevens het ge- Vaar dat hierdoor het samengaan van de katholieken in gevaar kan komen. Omdat men, naar hij zeide, zijn verantwoordelijk heid als Christen tegenover de anderen niet alléén kan vervullen, is juist dat ver enigd samengaan geboden. Dan alleen kan naar hij zeide de gehele samenleving profi teren van de grote bijdrage die de katho lieken gezamenlijk ook voor het maat schappelijk en politiek leven hebben te bieden. „Men moet geen machtswellust achter dit mandement zoeken", zo zeide kapelaan Schoonderwoerd en hij noemde de rede nen, die tot dit mandement hebben geleid onder meer het gevaar dat katholieken een speelbal worden van anderen. „Want zou de reactie op dit mandement wel zo sterk zijn geweest, als wij daarmee de wind niet uit de zeilen hadden genomen van hen, die een spelletje met ons wilden spelen", zo vroeg hij. De bisschoppen beogen, naar hij zeide, geen isolement, wél kracht door eenheid. „Wij weten dat we niet alles te vertellen hebben, daarom zullen wij samenwerken met andere groeperingen, doch als een eenheid. Dat het mandement ons zekere beperkingen oplegt, nemen we op de koop toe". De spreker concludeerde voorts, dat de bisschoppen een samenwerking met de Protestants Christelijke partijen eerder en gemakkelijker mogelijk achten, dan met andere groeperingen ofschoon tevens dui delijk blijkt, dat zij ook ten opzichte van deze laatste alleszins tot samenwerking bereid zijn. Hij herinnerde er aan dat er zelfs een woord van begrip getoond wordt voor humanisten, ook al wordt het bezwaar geuit tegen hen „die zichzelf een bevoor rechte positie willen geven en de verzor ging van mensen van buiten de kerk, die eerst door de kerk moeten worden opge vangen, aan zich willen trekken". Op het punt van de onthouding van de sacramenten aan stervenden bevat het mandement naar hij zeide niets nieuws, omdat deze vijf jaar geleden al eens ge weigerd zijn aan iemand, die reeds 25 jaar lid van het N.V.V. was. Wat het regelmatig luisteren naar de V.A.R.A. betreft betoogde de spreker, dat „een katholiek immers wel kan begrijpen, dat de bisschoppen niet kunnen toestaan, dat hij bijvoorbeeld luis tert naar de uitzendingen van dr. Storm, die ronduit onzedelijk zijn. Dit is net zo begrijpelijk als wanneer een moeder een potje vergif bij haar kinderen vandaan houdt." Vragen Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door zes aanwezigen gebruik ge maakt. Daarbij werd ondermeer gevraagd of het niet begrijpelijk was dat andersden kenden vooral door de sanctie-maatregel aan dictatuur denken en vrezen dat het in Nederland nog wel eens zo zou kunnen worden als in Spanje of Argentinië. Een andere vraag was of de aanwezigheid van één Katholieke partij de inspiratie niet zou kunnen verzwakken. („Is het niet net als bij de middenstand, dat je eigenlijk blij moet wezen voor concurrentie?"). Op de laatste vraag antwoordde de geestelijke adviseur dat het mandement juist aan dringt op persoonlijkheidsontplooiing bin nen de partij, waardoor een verzwakking van de inspiratie zijns inziens wordt tegen gegaan. Op de eerstgenoemde vraag antwoordde hij: „in zekere zin is dit dictatuur, maar ge baseerd op het Goddelijk gezag." God heeft, zoals hij zeide, Zijn openbaring van Zijn oppergezag gegeven aan een apparaat, dat de mensen moet leiden en dat in Zijn naam bindend kan voorschrijven. Terwille van het geestelijk belang is, naar hij zeide, naar „het laatste middel" gegrepen, waar de kans op verwijdering van God zo groot is. De beleidspunten zijn, naar hij voorts zeide, zozeer verbonden aan de geloofspun ten, dat wanneer men zich aan de eerste niet houdt, ook de laatste in gevaar ko men. Wat betreft de vergelijking met Spanje en Argentinië zei hij dat het te ver zou voeren om op de toestanden daar in te gaan, maar „wij zullen het niet in onze hersens halen om de Katholieke mentali teit op te leggen aan mensen, die dat niet kunnen verwerken." Voorts gaf hij als zijn mening te ken nen, dat het mandement bij de protestants- Christenen zeker met gejuich ontvangen wordt en zei hij het overigens nog niet ge fundeerde idee te hebben, dat de synode „ook nog wel eens met zoiets voor de dag zou kunnen komen." De 42-jairige P. J. D. uit Haarlem stapte Donderdagmorgen verheugd de rechtszaal uit. Veertien dagen geleden had de officier van justitie mr. B. van der Burg, tegen de verdachte bevestiging van het vonnis van de kantonrechter (acht dagen hechtenis) gevraagd, omdat D. in Maart van dit jaar in de Herenduinen had gestaan naast zes opengetrokken strikken, met zes konijnen in de hand. De rechtbank verklaarde in deze zaak de dagvaarding nietig. Voor de finales van de schoolwedstrijden softball plaatsten zich het stedelijk Gymna sium uit Haarlem, het Christelijk Lyceum en het J. P. Thijsse Montessori Lyceum. De wedstrijden, die op het veld van het Kennemer Lyceum gespeeld werden, ston den op zeer behoorlijk peil. Eerst versloeg het Montessori Lyceum het Chr. Lyceum, vervolgens wonnen de meisjes van het Gymnasium van het Chr. Lyceum, zodat de laatste wedstrijd tussen Gymnasium en Montessori Lyceum de beslissing moest brengen. Het team van het Montessori Lyceum, dat vier invalsters telde, speelde voortreffelijk. Het opwerpen was vaak moeilijk bespeelbaar. Slechts het honklopen was minder goed verzorgd. Met ruim verschil wonnen de leer lingen van het Montessori Lyceum; zij kwa men voor een jaar in het bezit van de wisselbeker, die door de Nederlandse Dames Softball Bond was uitgeloofd. Het Theatre National Populaire uit Parijs is Woensdag in. Den Haag gearriveerd, waar het hedenavond een voorstelling geeft van „Le Cid" van Corneille en morgen van „Dom Juan" van Molière. De voorstellingen worden respectievelijk Zaterdag en Zondag in Amsterdam herhaald. Tweede van links op de foto de directeur regisseur van het gezelschap Jean Vilar. Vierde van links Gérard Philipe. HAARLEM, 23 Juni 1954 ONDERTROUWD: 22 Juni, L. Heerens en M. Venema; 23 Juni, W. J. K. Burdorf en W. van Rijn; D. Mulders en H. M. van Dee- nen; H. J. van Koningsbrugge en W. M. Ma thot;C. W. A. van Mierlo en Th. M. Goos- sens; J. Verhoeven en P. Snel; F. G. Frerichs en W. Lievens; S. Schoon en C. Roos: H. J. Moore en A. A. Kuurstra; H. M. van Haften en A. Lub; J. G. Vetter en E. Meerwijk; J. Admiraal en A. C. van Dijk; W. H. M. de Heij en A. C. Wit; W. P. Geerlings en A. M. Hetem; J. J. Wullems en N. de Vries; M. van Dijk en R. F. Jansen; T. P. Westbroek en M. P. W. van Hamelsveld; Chr. Martens en J. M. van der Vossen; P. Schoenmaker on A. E. Brunia; H. B. L. van der Eijken en F. P. H. Sourbag; N. P. de Keizer en H. Gruteke; F. J. Verhappen en A. E. van den Heuvel; C. M La Maitre en A. L. Groenendaal; J. A. Koppen en C. van der Veldt; H. Hut en C. H. Nonnekens; J. G. Martin en C. Verschie; J. Dekkers en G. J. Moleman. GEHUWD: 23 Juni, J. B. H. Piron en C. I.. van der Aar; F. C. J. Stellbrink en M. E. van Boekei; H. A. J. Wassenaar en E. A. C. Wiercx; M. J. Smeeman en C. M. Slenders; Th. van Leeuwen en J. J. van Eerden; J. J. Verstraten en N. Huis; J. Drijver en M. A. Ames; J. Molenaar en C. van Dijk; G. Snel en A. H. Bont. BEVALLEN van een zoon: 20 Juni. B. A. RutteStokman; 22 Juni, M. Chr. Groene- wegBokken; J. H. van BekkumVreeken; B. Kokvan Hoven; M. II. van Riessen Lagerwey; E. M. SmelikBosma; M. C. R. Kosterde Rijk; W. van Eldikvan der Wei de; B. T. WerkmanPals; P. Th. A. Hetem van der Avoort; 23 Juni, G. Tholen Bruijn; H. J. de Nieuwe—Geldorp. BEVALLEN van een dochter: 22 Juni, J. M. BosKlerk; L. H. van Amerongen IJzermans; E. W. RoosMulder; 23 Juni, C. A. TeeuwenKleinhout; M. P. C. Uitermark Cliteur. OVERLEDEN: 20 Juni, H. P. Walter, 92 j„ Gasthuisvest; 21 Juni, P. H. Brendel, 41 j., Stuyvesantstraat; 22 Juni, J. Koster, 83 j., Doelstraat. ADVERTENTIE Ondergetekende: Naam: Straat. Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZtJ, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen ADVERTENTIE Weg met c'ie krant eerst een dubbel lekker kopie KoHie met DE iOEALE KOFFIEMELK Naar aanleiding van klachten, die bij het gemeentebestuur van Heemstede zijn bin nengekomen over het vermoedelijk toe brengen van schade aan gebouwde eigenr dommen door het busverkeer in de ge meente, stelt het een onderzoek in, waarbij overwogen wordt het busverkeer over de Heemsteedse Dreef om te leggen. De bewoners van huizen, staande aan de Valkenburgerlaan tussen de Camplaan en het Valkenburgerplein, aan het Raadhuis plein (Oostzijde), de Raadhuisstraat, de Binnenweg en de Bronsteeweg tussen de Binnenweg en de Adriaan Pauwlaan, heb ben een brief ontvangen met de volgende inhoud: „Bij het gemeentebestuur zijn ernstige klachten ingekomen omtrent schade en hin der aan gebouwde eigendommen. De schade zou, naar de mening van klagers, toege bracht worden door het busverkeer van de N.Z.H.V.M. Aangezien het, in verband met de daar aan verbonden enorme kosten, ondoenlijk moet worden geacht, over de gehele lengte van het traject tussen het Valkenburger plein en de Adriaan Pauwlaan een gesloten wegdek tot stand te brengen, is bij het ge meentebestuur de vraag in overweging, of er mogelijk redenen aanwezig zouden kun nen zijn, het busverkeer om te leggen naar de Heemsteedse Dreef. Alvorens hierover het standpunt te bepalen en daarna even tueel stappen te ondernemen teneinde deze omlegging zo mogelijk te bewerkstelligen, zou het gemeentebestuur gaarne de mening van de bewoners der huizen langs het aan gegeven traject vernemen". Vragen aan bewoners Bij de brief is een formulier gevoegd. Aan de bewoners wordt gevraagd of zij be zwaar hebben tegen omlegging van de bus lijnen naar de Heemsteedse Dreef. Indien Jeze vraag bevestigend wordt beantwoord, dan wordt gevraagd of het bezwaar op vrees voor schade aan het bedrijf berust of op de alsdan grotere afstand tussen de woning en de nieuwe haltes. Ook wordt ge vraagd of indien de voorkeur wordt ge geven aan omlegging naar de Heemsteedse Dreef, de voorkeur dan op vrees voor schade aan het bewoonde huis berust. Het gemeentebestuur heeft gevraagd het formulier uiterlijk Maandag 5 Juli ingevuld terug te zenden. Woensdagavond werd in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen aan de eindexamencandidaten van de Hartenlust school, de openbare school voor u. 1. o. aan de Vijverweg, en hun ouders een bijeen komst geboden, die was voorbereid door de oudercommissie van deze school. Het hoofd der school, de heer Jaap Buys Jr., heeft de meisjes en jongens uit de vierde klasse, die in de komende weken het mondeling gedeelte van het eindexamen zullen afleggen, herinnerd aan hetgeen hun straks in de maatschappij te wachten staat maar ook aan hetgeen de maatschappij van hen verwacht. De spreker memoreerde hoe vier jaar geleden bijna het doodvonnis over de Hartenlustschool was voltrokken. Van de nu zevenentwintig eindexamencandidaten waren er toen nog slechts zeven op school, zodat lang niet allen op de Hartenlustschool de volledige cursus hebben doorlopen. Van zesenveertig leerlingen is de school uitge breid tot boven de drie honderd. Maar, al dus de heer Buys, een grotere groei gaat niet altijd gepaard met een grotere bloei; het is wel een teken van vreugde, maar het be tekent eveneens een gemis van het intieme karakter. De heer Buys zeide, dat juist in de leeftijdsperiode van twaalf tot achttien jaar er een snelle verandering plaats heeft en hoe het kind dan groeit, zowel in de lengte als geestelijk, en zich ontwikkelt. Ook de onderwijzers zijn er van overtuigd, dat er belangrijker zaken zijn dan onregelmatige werkwoorden, logarithmen en wat al niet meer, doch zij behoren nu eenmaal tot de opleiding voor algemene ontwikkeling. Het vrolijke deel van het programma werd verzorgd door mejuffrouw Greet Gun- ters en de heren Ed Goode, Frans Pennarts en George Presburg, allen leden van het amateurtoneel- en cabaretgezelschap de Reünie. Zij brachten een non-stop program ma van ruim anderhalf uur met sketches en als muzikaal intermezzo het spel „trek aan de bel" tussen een team van leraren en van leerlingen. De medewerkenden werd na afloop voor hun belangeloze medewerking met een stoffelijk aandenken dank gezegd door de voorzitter van de oudercommissie van de Hartenlustschool, de heer G. Kruger. Hij had eveneens een verrassing in petto voor de eindexamencandidaten. Hun over handigde de heer Kruger een verzilverd le peltje met het wapen van Bloemendaal. Aangezien op het tuinfeest, dat door de Adoptie-commissie bejaarden op 5 Juli in Dreefzicht zal worden gehouden, zeer vele invalide en zieke bejaarden met auto's moeten worden gehaald en teruggebracht, wordt een beroep gedaan op autobezitters (sters) om zich, met hun auto beschikbaar te stellen. Het vervoer naar het feest ge schiedt in de vooravond en het vervoer terug, na afloop, om ongeveer elf uur. Men kan zich opgeven aan de heer L. A. Ophui- zen (sergt. adm. Rode Kruis), Verspronck- weg 73, Haarlem, tel. 16726. Zondag is het veertig jaar geleden, dat de heer J. B. Laimböck uit Tirol naar ons land kwam, om in het handschoenenbedrijf van zijn oom te worden opgeleid. Van een Nederlands bedrijf was geen sprake, om dat alles geïmporteerd werd. In 1930 is besloten een industrie te stichten, teneinde in eigen land handschoenen te vervaardi gen. De fabriek is sedert 1946 aan de He renweg in Heemstede gevestigd en daarin zijn honderdvijftig personen werkzaam. De heer Laimböck is de uitvinder van het namaak-visje, dat bij het vissen van snoek gebruikt wordt, beschermheer van de R.K. Harmonie „Sint Michaël" en lid van het bestuur van de Nederlandse Bond van Koffer- en Lederwarenabrikanten. Ter gelegenheid van het jubileum zal Zondagmiddag in „Berkenrode" een re ceptie worden gehouden, waarna een fees telijke bijeenkomst voor het personeel volgt. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Zij. De kleur van haar lippen is noch rood, noch rose, noch cyclaam; haar blouse, eens helder wit, is smoezelig, grauw; haar rok is vaal blauw en de zoom is gerafeld. Zo hangt zij elke morgen om een uur of zeven nog op een hoek van Haarlems Sta tionsplein; verslonsd, verflen9d als na een doorwaakte rusteloze nacht. Zo blijft ze er hangen als haar collega's om een uur of negen komen, fris van kleuren en keurig gestreken. Een Assepoester is zij bij hen vergeleken. Zo onooglijk en verfomfaaid ziet ze er uit als binnen- en buitenlandse gasten het Stationsplan opkomen en zo, in deze toe stand, probeert zij nog deze vreemdelingen tot zich te lokken. Wantdat is haar werk. Wie is die zij? Het is de vlag op het gebouwtje van Haarlems Bloei. Zou het zo'n hap uit de begroting zijn Indien er elke'week een schone vlag zou komen te hangen, terwijl de andere in de was gaat? Een vlag met een rood dat schit tert, een wit dat wit is en een blauw als de hemel op een mooie zomerdag; een vlag die behoorlijk is gestrietst aan de vlagge- stok? Een vlag, die gelijk met de vlaggen van alle landen op het Stationsplein des avonds wordt ingehaald. EEN BURGER VAN HAARLEM. Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken met 's werelds beste scheersysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen! Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 Een Gillette precisie scheer apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes slechts Woensdagavond is op de Botermarkt te Haarlem, een oefendemonstratie gehouden door de Eerste Hulpvereniging „Snelver band" met het doel de paraatheid en werk wijze van haar leden van de ongevallen- dienst te demonstreren en te testen. Voor deze oefening was een groot onge val geëscenseerd, waarbij een door uitlaat gassen bedwelmde bestuurder van een vrachtwagen met militairen tegen een bak fiets met drie spelende jongens opbotste. Een van de andere kant naderende vracht wagen, eveneens met militairen, kon dit ongeluk niet meer ontwijken en reed op de gewonden in. Na deze scène waarbij de pardoes uit de wagens duikelende militai ren en de luid gillende moeder van een der jongens deze oefening een realistisch tin tje gaven kwamen van alle kanten de leden van de eerste hulp met hun koffertjes aangesneld. De vele aanwezigen zagen hoe deze leden de vele gewonden met onder meer „sche- delbasisfractuur, wervelfractuur, longbloe ding, arm- en beenbreuken" op vlotte wijze verbonden en op brancards overbrachten naar de voor deze gelegenheid in een zie kenhuis veranderde Jan Ligthartschool. Enkele tussen het publiek opgestelde mede werkers gaven de leden van Snelverband nog meer werk door in de drukte „flauw te vallen" of „polsen en enkels te kneu zen". Doch in een tijdsbestek van twintig minuten waren alle patiënten behandeld en onder dak gebracht. Aan - deze oefening heeft een twaalftal militairen van de Ripperda-kazerne, uit gerust met twee vrachtwagens, medewer king verleend. Tal van doktoren en de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, gaven van hun belangstelling blijk. De voorbereidende werkzaamheden van deze oefendemonstratie waren getrof fen door de werkcommissie van „Snelver band", wiens voorzitter na afloop alle medewerkenden dankte. Geref. kerken Tweetallen te 's-Gravenhage-West (vac. A. J. v. Sluijs) C. B. Bavinck te Brussel en G. Lugtigheid te Zwolle; (vac. H. v. Andel) S. Eringa te Apeldoorn en G. W. Rijksen te Rotterdam-Z.; te Leeuwarden (7e pred. pl.) W. A. Krijger te Schiedam en E. H. Nagel te Hengelo (O.); te Stadskanaal (vac. L. G. Pleysant) H. Hazenberg te Sid- deburen en C. Schrevenwever te Scheemda. Beroepen te Wijckel H. J. Kouwenhoven, cand. te Delft. Aangenomen naar Haarlem-N., H. W. Wierda te 's-Gravenhage-Loosduinen. Beroepen te Wilsurn (O.) A. v. Leeuwen, cand. te Den Helder. Geref. gemeenten Beroepen te Waardenburg H. Rijksen, cand. te Middelburg. Beroepen te Slikkerveer en te Wagenin- gen H. Rijksen, cand. te Middelburg. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Kloosterhaar-Sibculo (O.) J. v. d. Marei te Needhuizen (Gron.), die bedankte voor Surhuizum (Fr.) Beroepen te St. Maartensdijk D. v. d. Ent Braat te Opheusden. De werkzaamheden aan de Schipholweg nabij de Buitenrustbrug in Haarlem-Oost vorderen en op Vrijdag 9 Juli zal de officiële opening geschieden, waarbij de nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, Buitenrustbrug tot stand is gekomen. een lint zal doorknippen. Voor korte tijd gaat de weg op Donderdag 8 Juli open, om de deelnemers aan de Ronde van Frankrijk in de gelegenheid te stellen Haarlem te bereiken. Een foto van de nieuwe weg, waaruit blijkt, dat de aansluiting met de BINNENLAND De Nederlandse Fruittelers-organisatie houdt op 1 Juli in samenwerking met de Stichting voor de Landbouw in de boom gaard Lombok nabij Cothen in Utrecht een demonstratie met beregenings-installaties. Prins Bernhard heeft de Koninklijke Harmonie van Maastricht uitgenodigd, op Dinsdag 29 Juni te concerteren op Paleis Soestdijk ter gelegenheid van zijn verjaar dag. Het concert begint om twee uur en duurt tot ongeveer half vijf. Voor het bouwrijp maken van de ter reinen van het gebied Tuinstad-Slotervaart, alsmede voor de bouw van vier bruggen hebben B en W. van Amsterdam de gemeente raad van Amsterdam een voorstel doen toe komen voor de uitvoering van deze werken een crediet beschikbaar te stellen van f3.350.000. Voor de ophoging van genoemde terreinen was reeds een crediet verleend van f 9.000.000. De rivierpolitie te Rotterdam heeft vijf expeditieknechts gearresteerd, die in het afgelopen jaar voor f 10.000 aan katoen in de haven zouden hebben gestolen. De katoen werd dan aan de Haagse koopman E. K. verkocht, die Zaterdag met een vracht van 560 kg. op de Haagweg door de radio-surveil lance-brigade van de Rotterdamse politie werd aangehouden. De heren S. de Mul, ^rofdambtenaar in algemene dienst van de li thaven Schiphol, ir M. P. Bleauw, hoofdingenieur van pu blieke werken te Amsterdam en E. F. M. Dellaert, de directeur van de luchthaven Schiphol, hebben een deel van het Sabena- helicopternet afgereisd om zich te oriënteren ten aanzien van de problemen bij het aan leggen van een „heliport" in Amsterdam. Zij zullen hun ervaringen neerleggen in een rapport dat binnenkort bij B. en W. van Amsterdam zal worden ingediend. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend, dat de waarde van de invoer in Mei f862 millioen bedroeg (v. m. f753 millioen). terwijl voor een waarde van f701 millioen (v. m. f696 millioen) werd uitge voerd Het dekkingspercentage bedroeg 81 (vorige maand 92). De Rijkswaterstaat in Den Haag heeft aanbesteed het maken van drie rijsdammen en de uitvoering van baggerwerken in de Nieuwe Waterweg tussen Vlaardingen en Maassluis. Er waren vier inschrijvingen: van de N.V. v/h. Den Breejen van den Bout, Aerdenhout (f949.000 N.V. Zanen en Ver stoep, Den Haag (f987.000), Baggermij Hol land, Hardinxveld (f 1.028.000) en Gebroeders Van 't Verlaat te Hardinxveld (f 1.078.000). Uit een dieselmotor op de IJdijk bij het militaire kamp Zeeburg in Amsterdam zijn 20 a 25 startpatronen ontvreemd. Deze patronen worden gebruikt bij het op gang brengen van dieselcompressoren. De politie neemt aan, dat zij gestolen zijn door kinde ren. Wat hun uitwerking betreft zijn de ontvreemde patronen gelijk te stellen met scherpe munitie, zodat ze een zeer gevaarlijk speelgoed vormen. De drie spoorwegpersoneelsbonden, die verenigd zijn in de Bedrijfsunie, hebben in een te Utrecht gehouden vergadering de situatie in de loonverwikkelingen bij de Ne derlandse Spoorwegen onder het oog gezien. Getracht is een gezamenlijke lijn te bepalen voor besprekingen die Woensdag met auto riteiten van het ministerie van Verkeer en Waterstaat over de lonen bij de spoorwegen zullen worden gevoerd. De procureur-generaal bij het Haagse hof heeft f 500 boete, subsidiair 50 dagen hechtenis geëist tegen de scheepsbouwer L. J. A. M. uit Wassenaar. De verdachte had volgens de tenlastelegging voor een arts een boot verkocht doch de opbrengst f 12.000 in eigen zak gestoken. Moeilijke financiële om standigheden hadden M. tot deze daad ge bracht. In eerste aanleg was verdachte tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. Uit spraak heden over 14 dagen. Tussen Nederland en Oost-Duitsland is thans telexverkeer mogelijk Een Amsterdamse delegatie, bestaande uit 40 vertegenwoordigers van handel, scheepvaart en industrie, brengt in het Ruhr- gebied een bezoek aan Dortmund, Solingen en Remscheid. Tot het gezelschap behoren de burgemeester, mr. Arn. J. d' Ailly, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. D. A. Delprat, en de voorzitter van „De Amsterdamse Haven", de heer F. de Boer. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde mej. L. H. M. de Vries, Aerdenhout. De leerlingen van de afdeling bakkerij van de Haarlemse Ambachtsschool hebben deelgenomen aan een der wedstrijden, die gehouden zijn ter gelegenheid van de Bro- bata, nationale bakkerij-tentoonstelling te Apeldoorn. Zij hadden brood en banket in gezonden voor de groep ambachtsscholen en ontvingen een eerste prijs met lof van de jury. Daar de cursus pas in September be gonnen is, is het succes groot te noemen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zal de R.K. Harmonie „St. Michaël" te Heemstede op Dinsdagavond 29 Juni van 8 tot 10 uur een concert geven in het wandelbos „Groenendaal". Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer H. R. W. Gokkel te Heemstede. Vrijdagavond geeft de Haarlemse mu ziekvereniging „Harmonie Crescendo" in de muziektent bij Dreefzicht een concert. Het programma vermeldt negen nummers, waar van twee van de dirigent Jac. J. Bijster.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11