Geen Benelux-West-Duitsland- combinatie inplaats van E.D.G. „Oorlog" in Guatemala voorlopig nog guerilla Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Circus gesloten Amerikaanse hulp aan Benelux zal door het voorstel-Richards niet worden getroffen MINISTER STAF IN TWEEDE KAMER Dulles stemt in met geroep van Adenauer om souvereiniteit Het woord is aan Communiqués van beide partijen kunnen niet ernstig worden genomen Vervangingsmiddelen voor de E.V.G. gezocht Dossier wordt op een boerderij uitgebroed Jongeman dood in hotel kamer aangetroffen Perzische oliemaatschappij met zetel Den Haag? Hoofdkwartier Midden-Oosten van Egypte naar Cyprus Sunarjo en Yamin op Schiphol aangekomen Geschil McCarthy-Stevens Weerrapport 68e JAARGANG No 292 DONDERDAG 24 JUNI 1954 298e JAARGANG No 140 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman DE SUBCOMMISSIE uit de Ameri kaanse senaat, die on-Amerikaanse acti viteiten pleegt te onderzoeken, heeft de reeks zittingen, gewijd aan het geschil tussen haar voorzitter MacCarthy en het leger, ten einde gebracht. Er zijn, zo meldt onze correspondent uit Washing ton, tweeënzeventig zittingen gehouden en twee millioen woorden gesproken. Op merkend dat het 'circus-MacCarthy nu gesloten is en.dat het tien millioen dollar aan televisie- en radio-uitzendingen heeft gekost (zo ongeveer achtendertig mil lioen gulden) uit onze correspondent zich somber over het verloop en sceptisch over het resultaat. „Men heeft nu kunnen zien," zegt hij, „dat MacCarthy, senator afgevaardigd door de staat Wisconsin, er niet voor terugschrikt te werken met foto's waaraan geknoeid is, dat hij niet schroomt regeringsambtenaren ertoe aan te sporen, ontrouw te worden aan hun plechtige beloften en dat hij er geen been in ziet iedereen van communisme te be tichten, die het niet met hem eens is.; Zijn gedrag was vaak storend en onbe schoft. Dit is een man, zo concludeerde de New York Times, die de senaat tot oneer strekt en die niet geschikt is om aan het hoofd te staan van een commissie van onderzoek. Toch ziet het er niet naar uit dat in de activiteit van MacCarthy veel verandering zal komen. Zeker, zijn aanzien is wat gedaald. Er zijn Amerika nen, die eerst onverschillig waren en wier ogen thans zijn geopend. Maar zijn aan hangers zijn niet in het minst geschokt in hun vertrouwen en zijn tegenstanders zijn weliswaar verbeten gebleven, maar toch wel teleurgesteld door het feit, dat niemand van de gelegenheid gebruik heeft weten te maken om het MacCar- thyisme te treffen." In het algemeen vindt onze correspon dent het peil van de gehouden verhoren laag. En wat het resultaat betreft: „Het is wel duidelijk geworden dat MacCarthy en Cohn sterke aandrang, op de hpogste legerautoriteiten hebben uitgeoefend om gunsten te verkrijgen voor hun vriend en medewerker Schine. Het is ook duidelijk geworden dat Stevens, de minister van het leger en diens medewerker Adams bijzonder ver gegaan ziin ih hun tege moetkoming van MacCarthy. Maar de be schuldigingen, die de twee partijen geuit hebben, zijn na twee millioen woorden nog steeds niet bewezen. Hebben Mac Carthy c.s. ongeoorloofde pressie uitge oefend en hebben Stevens c.s. Schine als „gijzelaar" gebruikt om invloed te heb ben op MacCarthy? Er was heel wat tegenstrijdigs in de getuigenverklaringen, maar of daar een aanklacht wegenis mein eed uit zal voortvloeien staat nog te be zien. Zeer duidelijk is wel MacCarthy's neiging gebleken om zich te begeven op het terrein van de uitvoerende of de rechterlijke macht." Tot zover de mening van onze corres pondent. Het openbare onderzoek is af gelopen, maar de taak der subcommissie in deze zaak nog geenszins. Zij heeft nu opdracht gegeven aan haar bijzondere adviseur Jenkins, om 'een uittreksel uit de getuigenverhoren te maken en haar de markante punten ter beoordeling voor te leggen. Dit doet denken aan de metho den van het Engelse strafproces, waarin de rechter na verhoren, requisitoir en pleidooi, een samenvatting geeft ten be hoeve van de jury, die zich daarna terug trekt om over de schuldvraag te beslissen. De adviseur Jenkins zal zich met de dos siers met de twee millioen woorden op zijn boerderij in Tennessee terugtrek ken om er zijn samenvatting te maken. Ik zou mij kunnen voorstellen dat een Engelse rechter daar even om glimlacht, maar tweeënzeventig zittingen hoeft hij nooit in zijn samenvatting („summing up", heet dat in Engeland) te betrekken. Ver der dan zeven of acht gaat het zelden in een Engels strafproces. Enfin, de Ameri kaanse subcommissie uit de senaat hoopt dan omstreeks Augustus haar oordeel vast te stellen. Onze correspondent acht MacCarthy's positie maar weinig geschokt tijdens de buitengemeen-luidruchtige behandeling van een zaak, die naar Europese indruk in feite te weinig belangrijk was om het werkelijke probleem-MacCarthy te stel len en op te lossen. Dat ligt in de heksen jacht, door hem ontketend, in zijn stre ven om zich bevoegdheden aan te mati gen die hij niet bezit, in de aanhang die hij zich door zijn sensationeel optreden verworven heeft en die er de regering van president Eisenhower toe bewogen heeft, hem bij herhaling te ontzien, ken nelijk met het oog op naderende verkie zingen. Onlangs heeft de president een wat positiever standpunt tegenover de MacCarthy'aanse aanmatiging ingenomen. Het antwoord op de vraag, of dit in den vervolge bevestigd zal worden, lijkt van groter belang dan de uitspraak van die subcommissie in „de zaak-SchineHoe belangrijk het verloop van zaken in het Amerikaanse staatsbeleid ook voor de West-Europese landen is heeft onze Tweede Kamer gisteren weer eens erva ren, toen de minister van Oorlog en Ma rine niet al te duidelijke verklaringen aflegde over een aanhangig amendement- Richards in het Amerikaanse parlement, dat onze landsbelangen zeer direct raakt. Enfin, het slot was geruststellend. R. P. In een kamer van een hotel te Rotter dam heeft men het stoffelijk overschot van een jongeman aangetroffen. Hij had zich in het hótelregister laten inschrijven als Peter Kramm, geboren 6 Augustus 1932. Hij zou de Engelse nationaliteit bezitten en in Londen wonen. Dinsdagmorgen om zes uur kwam hij bij het hotel aan. 's Middags verliet hij het even en kwam terug met een fles wijn. Hij had geen enkel identiteitsbe wijs bij zich. De politie heeft het stoffelijk overschot in beslag genomen. TEHERAN (United Press). Het blad Keyhan bericht dat het olieconsortium, waarin acht oliemaatschappijen zitting hebben, de oprichting heeft vooi-gesteld van een nieuwe maatschappij met Den Haag als' zetel. LONDEN (Reuter). Het Britse minis terie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat het verenigd hoofdkwartier van de Britse land- en luchtstrijdkrachten in het Midden-Oosten binnenkort vanuit de Suez- kanaalzóne zal worden verplaatst naar Cyprus. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Pierre Bayle: Het voor en het tegen bevinden zich in iedere natie. MINISTER STAF heeft in de Tweede Kamer verklaard dat een eventuele militaire combinatie van de Benelux-landen en West-Duitsland ter vervanging van de Europese Defensie Gemeenschap niet in overweging kan worden ge nomen. Over dit standpunt is overeenstemming tussen de Beneluxlanden ver kregen. Komt de E.D.G. niet tot stand, dan zal naar een andere oplossing moeten worden gezocht, maar daartoe zal een bespreking in N.A.V.O.-verband nodig zijn. De tweede belangrijke verklaring van minister Staf had betrekking op de Amerikaanse hulp, waaromtrent door de aanvaarding van het amendement- Richards in de Amerikaanse Senaat onzekerheid is ontstaan. Washington heeft te verstaan gegeven dat de Benelux-landen door dit amendement niet worden getroffen. Dit is in overeenstemming met de verklaring, dat de hulpverlening onvoorwaardelijk is. De minister, die tijdens de Kamervergadering telegrammen ontving uit Wash ington, verklaarde niet precies te weten, hoe het nu staat met het voorstel- Richards, omdat daarin inmiddels veranderingen zouden zijn aangebracht. 1956. De luchtwachtposten zijn voor drie kwart gereed en van de luchtwachtcentra zijn er twee gereed, drie bijna gereed en drie in voorbereiding. Er zijn geen geleide projectielen beschikbaar. Minister Staf weersprak de opvatting dat de territoriale verdediging in het gedrang zou komen of zou worden verwaarloosd. Evenmin kon hij toegeven dat de gevaren worden onderschat. Er wordt rekening ge houden met de mogelijkheid van groot scheepse luchtlandingen, maar men mag niet vergeten, dat Nederland niet het enige aanvalsdoel is. De zeer realistische oefening van November 1953 heeft aangetoond, dat luchtlandingen met de aanwezige middelen kunnen worden opgevangen. Hij zei verder, dat het veldleger opereert op een diep front en dat aan de verdedi ging van het achterland grote aandacht wordt geschonken. „Wij slapen niet voor Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Van welingelichte bron bij Buitenlandse Zaken verneem ik, dat de si tuatie in verband met het amendement- Richards de volgende lijkt te zijn: De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, heeft dezer dagen op een persconferentie verklaard dat naar zijn op vatting de landen, die de E.V.G. hebben geratificeerd, niet als het ware gestraft zouden moeten worden wat de Amerikaanse wapenhulp betreft, indien tengevolge van de houding van andere landen de E.V.G. niet tot stand zou komen. Deze uitlating van Dulles werd de heer Van Royen, onze ambassadeur te Washington, voorgelegd toen hij informaties inwon en deze telegra feerde zulks aan minister Staf, die deze te legrafische boodschap tijdens de Kamerzit ting van gisteren ontving. Washington heeft Dulles' uitlating dus gebruikt om aan te geven dat het altijd nog van de pre sident afhangt of hij de wet op de hulp verlening zal toepassen en hoe hij haar zal toepassen indien het amendement-Richards er deel van gaat uitmaken. Uitvoerig is minister Staf ingegaan op de discussie over de strategische positie van Nederland en de daarmee samenhangende problemen. De strategische positie van Nederland is als een NAVO-belang erkend. Het is niet uitsluitend een Engels belang, zo zei de minister in antwooi'd op de opmerkingen van de heer Eens, maar de verdediging van Nederland is een algemeen belang van de NAVO. Minister Staf De verdediging van de centrale sector wordt als één geheel gezien en dat betekent dus, dat ook Noord-Oost-Nederland binnen deze centrale sector valt. Maar het is niet mogelijk thans het gehele land te dekken. Wij kunnen, aldus mixxister Staf, niet meer versterking voor de verdediging verlangen. Wanneer Duitsland echter is ingeschakeld, is deze verdediging wel vex-zekerd. Op dit ogenblik is alleen een verdediging langs de IJsel mogelijk. Die linie kan zo woi'den versterkt, dat zij zeker geen zwakke scha kel zal zijn. Al zijn er geen troepen be schikbaar'voor de verdediging van geheel Nederland, de Noox-delijke flank zal wox-den gedekt door de marine en de luchtmacht. Het ligt niet in de bedoeling, in geval van corlog het Noord-Oosten te evacueren. Geen herziening van vijf divisieplan De vraag of onder invloed van de voort schrijdende mechanisatie enerzijds en de uitwex-king van de „New Look" ixx Amerika tot een herziening van het vijf-divisieplan moet worden overgegaan, gaf de minister aanleiding op te merken, dat voor een der gelijke correctie geen aanleiding bestaat. NAVO-deskundigen staan op het stand punt, dat moet worden vooi'tgegaan met de opbouw, gepaard aan een geleidelijke aan passing aan nieuwe vindingen. Het is niet zo, dat een moderne infanteriedivisie on bruikbaar is. Haar verplaatsbaarheid en beweeglijkheid is groot en snel: het is geen voetvolk. üe luchtmacht Wanneer de New Look waaraan men overigens geen al te zwaarwichtige beteke nis moet hechten het accent verlegt naar de luchtmacht, dan heeft dit alleen betrek king op de strategische luchtmacht van de NAVO. In dat licht moet ook verklaard worden de opvatting, dat de luchtmacht van de NAVO niet sterk genoeg is. De mi nister zette uiteen, dat de problemen van de luchtmacht beter in internationaal ver band kunnen worden opgelost en dat Ne derland bij de verdediging van de lucht niet zal worden achtergesteld. Nederland vormt één geheel met de Belgische en En gelse tactische luchtmacht. Tot eind 1957 zal het onze taak zijn de kwaliteit van de luchtmacht zoveel mogelijk te verhogen. Eind October komen de Amerikaanse Sabres". Zij zullen op een Nederlands vliegveld worden gestationneerd onder Nedei-lands commando. De vliegtuigen van het type S 14 km-- «md 1955 of begin de dief in de nacht," aldus de minister. De nationale reserve is bestemd voor strategi sche bescherming. De bewindsman moest toegeven, dat de situatie nog niet bevredi gend is. Binnenkort zal over de organisatie een beslissing worden genomen. Sprekende over de kwestie Polynorm heeft de minister gezegd, dat de order van rond 4 millioen gulden (voor 1010 aan hangwagens van 'A ton en 2154 aanhang wagens van 1 ton) aan de Polynorm is ge geven, omdat zij de laagste inschrijfster was. Aangezien Polynorm zich als gega digde had gemeld, zij over de apparatuur beschikt en aan de technische voorwaarden voldoet, mocht geen discriminatie worden toegepast. De situatie bij de personeelsbezetting een der moeilijkste problemen bij de op bouw kon de minister, wat betreft de aanwex-ving van beroepspersóneel niet on bevredigend noemen. Verkorting van de diensttijd Minister Staf deelde mede, dat het kabinet reeds in November 1953 in principe een beslissing had genomen over de ver korting van de diensttijd, maar dat pas na overleg in de NAVO-raad tot wijziging zou worden overgegaan. De parate sterkte wordt daardoor wel enigszins verzwakt, maar de gevonden oplossing: twee maan den op eigen verzoek eerder met klein ver lof, wex-d aanvaardbaar geacht. De dienst tijd blijft dus in principe 20 maanden, maar een verzoek om klein verlof na 18 maanden zal altijd worden toegestaan. Los van deze verkorting staat de ver lenging van de herhalingsoefeningen. Zij zou ook moeten w orden ingevoerd, wanneer de diensttijd niet zou zijn verkort. NEW YORK (Reuter, AFP, United Press). Uit welingelichte kringen is Woexxsdag vernomen, dat de Veiligheidsraad ongetwij feld Vrijdag zal vergaderen over de kwestie Guatemala. Een United Press-verslaggever meldt uit het hoofdkwartier der invallers ergens in Honduras, dat de strijd in Guate mala tussen de regeringstroepen en de in vasietroepen nog steeds het karakter van een guerrilla heeft. Van een frontlinie is nog geen sprake. De gevechten worden ge leverd op tal van ver van elkaar verwij derde plaatsen, veelal in bergachtig terrein. Het kan weken duren eer de verspreid opererende groepexx opstandelingen contact met elkaar tot stand brengen. Zolang het niet is gekomen tot een veld slag van enige betekenis, valt moeilijk uit te maken of sommige buitenlandse waar- nemex-s gelijk hebben met hun beweringen dat er eigenlijk van een „oorlog" in dit bananenland nauwelijks sprake is. Het zal goed zijn te trachten de elkaar tegenspre kende communiqués, waar de terminologie doet denken aan de slag aan de Marne of de slag om Stalingrad, op hun werkelijke waarde te schatten. De Amerikaanse publicist Max Lerner schreef Woensdag in de New York Post, dat de inval in Guatemala is beraamd door bannelingen en Amerikaanse zakengx-oepen met de steun van de regering Eisenhower. Hij had uit bepaalde ki'ingen vernomen, dat een „aantal geheimzinnige Amerikanen in en rondom Guatemala" agenten zijn van de centrale geheime dienst, waarvan Allen Dulles, de broer van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, het hoofd is. „Ik zeg niet, dat de Amerikaanse re gering de aanval op touw zette. Maar het geld en de wapens zijn ergens vandaan ge komen en de regeringen van Honduras en Nicax-agua, die zo zeer betrokken zijn bij de militaire onderneming, vallen nu een maal veilig binnen de Amerikaanse in vloedssfeer", aldus Lerner. In weerwil van de geruchtmakende be- richten 'in het buitenland over wapenleve- ranties schijnen noch de regeringstroepen noch de opstandelingen de beschikking te hebben over veel moderne wapens en com municatiemiddelen. Overigens is de taktiek van het ver breken van vex-bindingen, toegepast door beide pai-tijen, in Guatemala beslist minder belangrijk dan deze zou zijn in grotere, beter ontwikkelde landen. Immers: i-evo- luties in vrijwel alle Latijns-Amei'ikaanse landen staan of vallen met de uitslag van de strijd om het bezit van de hoofdstad, zegt United Press. De Guatemalaanse regering heeft bek ;nd gemaakt dat bij een aanval, die de „rebel- lenluchtmacht" op de hoofdstad van Gua temala heeft uitgevoerd, een radiostation en een benzine-opslagplaats van de Shell Oil Company vernietigd zijn. De eigenaar van het radiostation, Harold van Broekhoven genaamd, verklaarde dat een P-47 een toestel van Amerikaans fabrikaat het zendergebouw onder vuur had genomen. De inrichting van het ge bouw ging verloren. Het hoofd van de Guatemalaanse bur- g'ei'wacht, Rogolio Ci'uzeiro, toonde aan verslaggevers een verzameling wapens, die naar hij zeide door de rebellen per para chute waren uitgeworpen en door boeren bij de overheidsinstanties waren inge- Tevex-d. Hij liet de journalisten ook hulzen met honderden pamfletten zien, waarin werd opgewekt tot steunverlening aan de opstandelingen. AFP meldt uit Bogota dat, volgens een aldaar opgevangen bericht van de officiële Guatemalaanse radio-omroep, Guatema laanse boeren bewapende parachutisten der opstandelingen met messen hebben gedood, toen zij de begane grond bereikten. De omroep heeft de boeren medegedeeld, dat zij rebellen-parachutisten niet moeten doden, doch slechts gevangen nemen en aan de autoriteiten overleveren. Bezoek Luitenant-kolonel Armando Velasquez, chef van de Hondurese generale staf, zal 28 dezer in de Verenigde Staten aankomen, waar hij, op uitnodiging van het Ameri kaanse leger, drie weken zal blijven. Minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië Sunarjo en de minister van Onderwijs Yamin. Met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Djakax-ta zijn gisteravond op Schiphol twee Indonesische ministers aangekomen, die in ons land besprekingen komen voe ren over een wijziging in de Unieverhou ding tussen Nederland en Indonesië. Het zijn de Indonesische minister van Buiten landse Zaken mr. Sunarjo. die als voor zitter van een voor deze confex-entie ge vormde delegatie zal optreden, en de mi nister van Onderwijs, mr. Mohammed Yamin, een van de vier leden van de dele gatie, die verder bestaat uit de minister van Economische Zaken, ir. Iskaq Tjo- krohadisurjo, die Zaterdag in Nederland wordt verwacht, de waarnemende Indo nesische Hoge Commissaris in Nederland, mr. Susanto Tix'toprodjo en de Indonesi sche ambassadeur in Londen, prof. Supo- mo. Met hetzelfde vliegtuig arriveerden twee adviseurs van de delegatie, mr. Nazir Pamuntjak van het ministerie van Bui- Woensdagmiddag zijn in de Leidse Universiteit tijdens een plechtige zitting van de senaat drie vooraanstaande litteratoren uit Frankrijk, Engeland en Nederland tot doctor honoris causa benoemd. Van links naar rechts: Jean Schlumberger, Edgar Morgan For ster en Victor E. van Vriesland. WASHINGTON (Reuter-U.P.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft verklaax-d, dat het wellicht noodzakelijk zal zijn andere mid delen te overw.egen om aan West-Duits- land volledige souvereiniteit te verlenen, als niet spoedig het E.V.G.-verdrag wordt bekrachtigd. Dulles' opvatting werd door zijn departement bekend gemaakt, nadat de minister een onderhoud had gehad met de West-Duitse ambassadeur, dr. Krekeier, die de aandacht van Dulles had gevestigd op toespraken van bondskanselier Ade nauer, waarin deze gezegd heeft, dat het West-Duitse volk niet „eindeloos" op zijn souvereiniteit kan wachten. Het West-Duitse kabinet heeft officieel het in het openbaar geuite verzoek van Adenauer gesteund om Duitsland zijn sou vereiniteit terug te geven, ongeacht het tijdstip waarop liet E.V.G.-verdrag in wer king treedt. Een woordvoerder zei, dat het kabinet het met de kanselier eens is, dat West-Duitsland al het mogelijke heeft ge daan om een snelle verwezenlijking van het verdrag te bewerkstelligen. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft in het Lager huis gezegd dat het Westen niet in staat was geweest een „deugdelijk alternatief" te vinden voor de E.V.G. Hij „veronder stelde" dat een mogelijk alternatief zou kunnen zijn de opneming van Duitsland in de NAVO, maar hij was van mening dat de Fransen dit of enig ander alternatief niet aanvaardbaar zouden achten „zonder de waarborgen die bestaan in de E.V.G.". Hij zei dat het „ongemeen ernstig zou zijn voor de toekomst van West-Eui-opa indien we een toestand onder ogen zouden moeten zien, ontstaan doordat de E.V.G. van de baan zou zijn geraakt." Eden stelde de vraag of Frankrijk de voorkeur boven de E.V.G. zou geven aan een Duits nationaal leger van onbeperkte omvang en met een eigen generale staf. „Ik geloof niet dat zij daar, als het er op aankomt, voor zullen voelen," aldus Eden. Juin's geest De dissidente Gaullist Barrachin, die minister van staat was in de vorige Franse regering, heeft in de Nationale Vergade ring een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de landen, die het E.V.G.-verdrag hebben ondertekend, worden uitgenodigd wijzigingen in deze overeenkomst te over wegen. Het is de eerste maal, dat een con creet alternatief voor de E.V.G. in het Franse pai-lement wordt voorgesteld. In het plan-Barrachin wordt gezegd, dat het Europese leger moet worden geplaatst onder leiding van de NAVO. Deze organi satie alleen zal de algemene defensiepoli tiek van Europa kunnen bepalen en beslis singen over het operationele gebruik van de Europese strijdkrachten kunnen nemen. Het voorstel is in wezen gelijk aan de denkbeelden, welke de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in de cen- tenlandse Zaken en mr. Sudarsono, hoofd van de afdeling Cultuur van het ministe rie van Onderwijs. De Indonesische delegatieleden werden namens de regering op Schiphol verwel komd door de directeur kabinet en pro tocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. W. van Tets. Op een verzoek om informaties op het ministerie van Buitenlandse Zaken werd nog medegedeeld, dat de Nederlandse re gering wel is ingelicht over de samenstel ling van de Indonesische delegatie, doch niet over de datum van aankomst daarvan. Men heeft hiervan kennis genomen uit krantenberichten. In een korte verklaring aan de pers herhaalde minister Sunarjo, wat hij in Djakarta reeds zeide over de opheffing van de Unie en de kwestie Nieuw Guinea. Mr. Sunarjo weigerde een verklaring af te leggen over de recente berichten uit Djakarta, volgens welke Indonesië een vermindering van de op de R.T.C. overge nomen schulden zou wensen. traal-Europese sector, maarschalk Juin, naar voren heeft gebracht. Barrachin wil het bovennationale commissariaat vervan gen door intergouvernementele organen, die op dezelfde wijze als de NAVO-raad moeten worden opgebouwd. Adenauer heeft in een rede voor de Bondsdagfractie van zijn christen-demo cratische partij verklaard, dat Franse voor stellen tot wijziging van het Europese legex-plan pas moeten worden besproken als het verdrag is bekrachtigd. Adenauer was van mening, dat de noodzaak om het ver drag te ratificeren niet is verminderd, aan gezien er geen tekenen waren, die duiden op een vermindering van de „communis tische dreiging". WASHINGTON (Reuter). De onder- commissie van de Amerikaanse Senaat voor ondex-zoekingen, die 36 dagen lang het ge schil tussen haar voorzitter, senator Mc Carthy en autoriteiten van het Ameri kaanse leger heeft behandeld, zal pogen omstreeks Augustus haar oordeel te geven. De commissie heeft haar speciale raad gever Jenkins opgedragen een uittreksel der getuigenverhoren te maken en haar de maikante punten ter beoordeling voor te leggen. Jenkins zal zich hiervoor, met de lijvige dossiers der zaak, op zijn boerderij in Tennessee terugtrekken. (van hedenochtend 7 uur) weers- 60 .5 *5 "2- 'o °-c sS u, W) -è 2C toestand 1! ffi 5 C. sa p cz IA E'SÓ ZS Stockholm geheel bew. WZW 8 21 30 Oslo licht bew. ZW 4 1 Kopenhagen licht bew. WZW 10 17 0,1 Amsterdam licht bew. WZW 4 18 0 Londen zwaar bew. W 2 22 0 Luxemburg half bew. windstil 21 0 Parijs onbewolkt WNW 2 25 0 Bordeaux mist windstil 24 0 Grenoble licht bew. ZW *1 27 0 Nice zwaar bew. NW 3 25 0 Genève licht bew. windstil 27 0 Zürich nevel NW 2 26 0 Locarno zwaar bew. windstil 0 Berlijn half bew. WNW 6 22 0 Frankfort nevel WNW 2 24 0 München nevel windstil 22 2 Wenen geheel bew. WNW 4 28 3 Innsbruck regen O 1 24 5 Rome licht bew. windstil 0 Ajaccio licht bew. ONO 2 26 0 Mallorca onbewolkt ONO 2 34 0 Neerslag laatste 24 uur ^cocccccoccocox^occcccccccccccocccccccccccr- WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Vrij veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk enige lichte regen of motregen Overwegend matige Westelijke wind Weinig verandering in temperatuur. 25 Juni Zon op 4.20 uur. onder 21.04 uur. Maan op 0.27 uur. onder 15.22 uur. Maanstanden 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier) 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 Juni Hoog water: 9.15 en 21.44 uur. Laag water- 4.39 en 17 09 uur. Vrijdag 25 Juni Hoog water: 10.14 en 22.44 uur. Laag water: 5.37 en 18.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1