Benelux neemt initiatief voor spoedconferentie over de EVG Weerbericht Bonn juicht deze aansporing in alle toonaarden toe Honderd Zeeuwse kinderen te gast bij mevrouw Coty Rebellen-actie in Guatemala schijnt dood te lopen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Reis Principiële P.v.d.A.-bezwaren tegen opzet van sodaproject Nieuw beroep op Frankrijk en Italië Kano-er verdronken op trainingstocht Het woord is aan Franse hartelijkheid en eenvoud vooraan De heer Nederhorst acht deelneming van de staat geboden „Thunderjet" in zee gestort 68e JAARGANG No 293 VRIJDAG 25 JUNI 1954 298e JAARGANG No 141 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Oostzöne wil meer handel met Nederland Schiermonnikoog klaagt over straaljagerij Politie mest stallen uit in de Po-vallei Vlieger waarschijnlijk verdronken Weer rapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Hu ijsman CHURCHILL EN EDEN zijn gisteravond van Londen Airport naar Amerika gevlo gen, vergezeld door een achttal adviseurs, hetgeen niet onbegrijpelijk is als men aan de waslijst van belangrijke onderwerpen denkt die daar aan de orde zullen komen. Het beleid ten aanzien van Zuidoost Azië, in de eerste plaats natuurlijk ten aanzien van China, zal misschien niet punt een der agenda zijn, maar wordt wel als de hoofd schotel beschouwd. Daarbij komen er de E.D.G. en Egypte, om alleen maar de drie voornaamste zaken te vermelden. En de Engelse minister van Buitenlandse Zaken is ten aanzien van het Verre Oosten in zijn jongste Lagerhuisrede al aardig op de be sprekingen vooruitgelopen, hetgeen de Amerikanen niet zint. Onze Londense cor respondent doet weten dat men in Londen de indruk heeft dat aan de overzijde de stemming tegen Eden geladen is. Men moet daar niets hebben van een niet-aanvals- pact voor Zuidoost Azië, evenmin als men verheugd is over de principiële overeen stemming met de Chinese premier Tsjoe En Lai, die de nieuwe Franse premier Men- dès-France te Genève schijnt te hebben bereikt. De Amerikanen vrezen dat zij met hun NAVO voor Zuidoost Azië te laat zul len komen; zij willen daar nog steeds het krachtdadige beleid voeren en noemen het Britse beleid een slakkengang. Zo ziet men de verdeeldheid van inzicht omtrent de te volgen methode weer duide lijk bij de Westelijke mogendheden op de voorgrond treden. Dat geschil over de mid delen, niet over het doel ontstaat is een zo algemeen-optredend menselijk verschijn sel, dat het geen verdere commentaar be hoeft. Maar de scheidslijn tussen Ameri kaanse en Europese opvattingen ten aan zien van China is interessanter. Europa kan zich daarbij beroepen op een eeuwen oude koloniale ervaring, die de Amerika nen ontbreekt. Dat is niet het voornaamste punt, maar het telt mee. Het ontbreken van die ervaring maakt het de Amerika nen ongetwijfeld gemakkelijker hun aan geen twijfel onderhevige gedachtengang te handhaven. Het voornaamste punt ligt, ge loof ik, inderdaad in het verschil in tem perament tussen Nieuwe en Oude Wereld, waarbij men aan deze zijde van de Oceaan wel erg weinig begrip en waardering zou opbrengen als men niet inzag, dat de Euro pese geestesgesteldheid het Amerikaanse geduld vaak op een zware proef moet stel len. Dit temeer omdat West-Europa nog immer blijft falen in zijn weinig overtui gende pogingen om eigen eenheid tot stand te brengen. Terwijl daar toch alles zozeer voor pleit en nadat zo menige Amerikaan in gesprekken met Europeanen ervaren heeft, dat zij dit geenszins ontkenden. Hoe kan het dan anders dan dat de Amerika nen ook ten opzichte van Azië de indruk hebben, dat aarzeling en twijfel de Euro pese houding beheersen, dat men nooit tot een besluit kan komen en altijd maar weer probeert, tijd te winnen? Aan deze zijde heeft vooral het MacCarthyisme twijfel aan het Amerikaanse beleid doen ontstaan en zelfs meer dan twijfel: ongerustheid ten aanzien van de toekomst der Ameri kaanse democratie. En wij zijn geneigd te denken dat daar in Washington men zich zozeer vastgebeten heeft in zijn houding van volstrekte onwil ten aanzien van Chi na daarbij beïnvloed door oorlogsvrees en communistenjacht dat men eigenlijk niet meer terug kan van die weg, ook al zou verstandig inzicht veld hebben ge wonnen. Dit is Churchill's negende reis naar Amerika. Het zal geen gemakkelijker be zoek zijn dan de vorige.De Amerikanen zijn hem welgezind, hem veel beter dan zijn minister van Buitenlandse Zaken en ver onderstelde opvolger Eden. Al had die zijn jongste rede niet gehouden, hij zou Ame rika nog steeds niet welgevallig zijn en als gij de portretten van het. tweetal staats lieden met aandacht en enige humor be schouwt kan u dat zonder meer duidelijk zijn. Eden is geen man voor de Amerika nen: veel te keurig, te gereserveerd, te hoffelijk, te beheerst van gebaar, te voor zichtig, te ironisch van glimlach. Dat is nog wel een overweging die zal meetellen als de opvolging van Churchill in feite aan de orde komt. Nu schijnt Churchill's deel neming aan deze reis wel dringend nodig, omdat zij blijkbaar is ondernomen met het voornemen, de Amerikanen tenminste ten dele tot Europese inzichten over te halen. En het is te hopen dat iets bereikt wordt. Er zijn zoveel conferenties,, zult gij zeggen, en zovele hebben niets opgeleverd. De we reld gaat voort. Maar ditmaal schijnen wat al te veel uitgestelde beslissingen samen te vallen en opnieuw zou de maand Juli in het internationale beleid wel eens heel belangrijk kunnen gaan worden, omdat •men besluiten niet langer kan uitstellen. R. P. De voorzitter van de Nederlandse Ka mer van. Koophandel in Berlijn, dr. H. Fruitema, is gisteren naar Nederland ver trokken, waar hij aan zakenlieden en in dustriëlen verslag zal uitbrengen over zijn bevindingen inzake de handelsmogelijk heden tussen Nederland en Oost-Duits- land. Dr. Fruitema deelde voor zijn vertrek aan United Press mede, dat de Oost- Duitsers „meer dan verlangend" waren om goederen uit Nederland te betrekken, maar er de nadruk op hadden gelegd, dat zij hiervoor slechts kunnen betalen met Oost-Duitse producten. De handelsbalans over 1953 laat zien, dat Nederland voor 58 millioen naar Oost- Duitsland heeft uitgevoerd. Nederland heeft op zijn beurt echter maar voor 37.990.000 gulden aan Oost-Duitse kunnen importeren. Oost-Duitsland wenst vrijwel alle soor ten goederen te importeren van machine gereedschap tot tandpasta, zo vertelde dr. Fruitema. Een van de voornaamste Ne derlandse exportgoederen naar Oost- Duitsland is superfosfaat. Oost-Duitsland exporteert o.a. schrijf machines, boekhoudmachines, kunstmest stoffen en kousen. BONN (ANP) De drie Beneluxlanden hebben, naar in Bonn thans van officiële zijde wordt bevestigd, het besluit genomen de zes regeringen der E.V.G.-landen voor een nieuwe conferentie op korte termijn bijeen te roepen. De conferentie zal mogelijk volgende week in Brussel worden gehouden. In Bonn wordt van bevoegde zijde ver klaard, dat de West-Duitse regering ten zeerste ingenomen is met het door de Bene luxlanden genomen initiatief. De bondsregering acht een dergelijke bijeenkomst dringen nodig teneinde nogmaals een beroep te doen op de Franse zowel als de Italiaanse regering om het E.V.G.-verdrag niet te laten sneuvelen. Naar dr. Adenauer in de afgelopen da gen herhaaldelijk verklaard heeft, gaat het naar Duitse opvatting niet aan, dat de nieuwe Franse regering de door haar voorgangsters geschreven handteke ningen onder de verdragen eenvoudig „als krijtlijnen zou uitwissen". Het Duitse standpunt is, zo wordt hier verklaard, dat Frankrijk en Italië niet van hun plicht kunnen worden ontslagen eindelijk hun beslissing over de verdragen te nemen. Eerst wanneer deze beslissing genomen is, is het naar Duitse opvatting tijd om even tuele Franse wensen tot wijziging van de verdragen onder ogen te zien, dan wel over alternatieven te spreken. Reuter verneemt in gewoonlijk welinge lichte kringen te Parijs, dat België, Neder land en Luxemburg overeen zijn gekomen, dat zij als enig alternatief van de E.V.G. indien Frankrijk het verdrag niet wil be krachtigen, de toelating van West-Duits- land als volwaardig lid van de N.A.V.O. willen overwegen. De ministers van Bui tenlandse Zaken van de drie landen zou den deze beslissing Woensdag tijdens hun bijeenkomst in Luxemburg hebben geno men en Frankrijk hiervan op de hoogte hebben gesteld. De beslissing zou beteke nen, dat ook België, Nederland en Luxem burg niet willen, dat de onderhandelingen over het E.V.G.-verdrag opnieuw worden geopend. Dr. Adenauer zal niet naar Brussel gaan om te spreken over alternatieve oplos singen voor de E.V.G., aldus wordt in regeringskringen te Bonn vernomen. Het doel van de bijeenkomst zou zijn te ver nemen, wat de bedoelingen van Frankrijk en Italië werkelijk zijn. De drie Benelux-ministers hebben te Luxemburg besloten de bijeenkomst te Brussel te beleggen ten einde vast te stel len, of Frankrijk en Italië werkelijk van plan zijn het E.V.G.-verdrag te bekrach tigen en, indien het Franse antwoord ne gatief is, te laten weten, dat de Benelux landen van plan zijn de rechtstreekse toe lating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. te steunen. De onafhankelijke republikein Ray mond Marcellin en verscheidene van zijn collega's hebben op het bureau van de Franse Nationale Vergadering een reso lutie-ontwerp gedeponeerd om aan de grondwet een artikel toe te voegen, dat de E.V.G. aan een volksstemming wordt onderworpen. Volgens Franse functionarissen is het onwaarschijnl-k, dat premier Mendès- France een uitnodiging voor de bijeen komst te Brussel zal aanvaarden, aange zien hij het te druk heeft met het Indo- chinese vraagstuk. Onze parlementaire redacteur meldt: Zojuist verneem ik van bevoegde zijde in Den Haag, dat Italië de uitnodiging voor de conferentie heeft aangenomen. Als Mendès-France de conferentie niet kan bij wonen, heb ik de indruk, dat hierin nog geen reden bestaat om te verwachten dat de conferentie niet zal doorgaan ofwel, dat zij zonder Frankrijk zal doorgaan. Immers, de opzet van de uitnodigers, de Benelux landen, is juist Frankrijk in het beraad te betrekken, hetgeen wij ook niet meer dan logisch achten, omdat het gaat over de Franse houding jegens de EVG. Mocht de moeilijkheid van de Franse premier hier in zitten, dat hij nauwelijks of althans zeer weinig tijd heeft zich voor dergelijke be sprekingen naar Brussel te begeven, dan zou er naar alle waarschijnlijkheid geen bezwaar tegen bestaan de samenkomst in Parijs te houden. Vergis ik me niet, dan acht men het in de kringen van de drie Benelux-regeringen uitgesloten dat Men dès-France in geen enkel opzicht en onder geen enkele voorwaarde bereid zou zijn voor een samenkomst over de EVG. Het ware misschien nog iets anders indien de Franse premier bij zijn optreden het stand punt had ingenomen dat hij gedurende de eerste vier weken zich met niets anders dan Indochina zou bezig houden en bij voorbeeld dus bepaald ook niet met de EVG. Dit laatste is geenszins het geval. Men mag ook niet vergeten, dat de bedoe ling van de samenkomst juist is te zoeken naar wegen die Frankrijk alleen maar aan genaam kunnen zijn, om uit de verwikke lingen van het ogenblik te geraken. Wan neer de Fransen werkelijk verstek zouden laten gaan, zullen zij daarmee, ook ten op zichte van Washington, niet slechts hun eigen situatie maar tevens die van de andere landen moeilijker maken. Tenslotte zou nog altijd denkbaar zijn dat indien de eerste pogingen, die worden ondernomen om Mendès-France te bewegen met de samenkomst in te stemmen, geen succes zouden opleveren, uit de Benelux-landen een of twee der ministers naar Parijs zou den gaan om de zaak nader met de Franse minister-president te bespreken. Gisteravond heeft zich tijdens een trai ningstocht van de Haarlemse Kanovereni ging „De Trekvogels" een tragisch ongeval voorgedaan, waarbij een der deelnemers om het leven is gekomen. De deelnemers vertrokken van de Hertzogstraat, welke ook als finish diende, voor een tocht van tien kilometer naar het Zuiderbuiten Spaarne en terug. Hieraan werd ook deelgenomen door de 33-jarige Haarlemmer H. Mica, die even voordat hij de finish in zijn één-persoons kano bereikte, gepasseerd werd door een on bekend gebleven sleepboot. Vermoedelijk door de hierdoor ontstane golfslag, sloeg de kano om en geraakte de heer Mica te water. Hoewel hij de zwemkunst machtig was, heeft hij vermoedelijk door grote vermoeidheid de wal niet meer weten te bereiken. Op een afstand van 400 meter achter hem, bevond zich, eveneens in een kano, de 15-jarige Haarlemse scholier, Gerrit van Aalst, die het ongeluk voor zijn ogen zag afspelen. Hij begaf zich snel naar de plaats van 't ongeval, waar M. echter reeds in het water was verdwenen. Tot tweemaal toe trachtte Gerrit van Aalst het slacht offer duikend te bereiken, maar zijn pogin gen bleven zonder resultaat. De Haarlemse politie, die inmiddels was gewaarschuwd, heeft, na enige tijd gedregd te hebben, het levenloze lichaam van M. opgehaald. De toegepast kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Kinderen kunnen niet slapen; onderwijzers zijn onverstaanbaar Op het eiland Schiermonnikoog heerst onder de bevolking en de badgasten ont stemming over het feit, dat vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht boven het eiland, het strand en de Waddenzee schiet oefeningen houden. De lessen op de scho len ondervinden hiervan veel hinder; de onderwijzers kunnen zich niet verstaan baar maken door het aanhoudend lawaai van de straaljagers. Honden vertonen zich niet op straat, babies kunnen niet slapen, omdat schietoefeningen zeer veel lawaai DIT NUMMêlR BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S De Montesquieu: Men moet naar bijval streven nooit naar applaus. veroorzaken. Er is protest tegen deze oefeningen aangetekend bij de comman dant van de luchtbasis Leeuwarden. De eilandbewoners en met hen de badgasten hopen dat zij in de naaste toekomst met rust zullen worden gelaten. Voor honderd Zeeuwse kinderen is Dins dag j.I. een sprookje werkelijkheid gewor den. Nadat zij een maand in drie van de mooiste streken van Frankrijk doorge bracht hadden op uitnodiging van de Asso ciation France-Hollande en door bemidde ling van het Genootschap Nederland- Frankrijk, zijn zij Dinsdagmiddag op het Elysée ontvangen door Madame la Prési dente, mevrouw René Coty. Voordat zij het Paleis ingingen, hadden zij de bekende Parijse monumenten be zocht, waren zij ontvangen in het Hotel de Ville en hadden zij geluncht in de gewel dige Printemps, waar niet de modieuss snufjes, maar het grote aantal liften hun bewondering wekten. Om 4 uur reden de autobussen voor de statige ingang van het Palais de l'Elysée. Als bij de komst van hoge gasten was het verkeer in de omge ving stil gelegd door vriendelijke agenten en stonden de kleurige gardes républicains stram in de houding. Twee aan twee, keu rig in de rij, als een symbool van ons ge- FERRARA. (United Press). Politie en brandweer reinigen de stallen op de boer derijen in de provincie Ferrara, waar zes tigduizend stuks vee onverzorgd in de schuren staan. Reeds 64 dagen duurt de staking in dit deel van het Po-dal, dat de naam draagt van „Klein-Holland". De brandweerlieden brengen water aan voor de boerderijen, waar de bronnen door de boeren arbeiders onbruikbaar zijn gemaakt op last van hun vakbondsleiders. Politie-auto's brengen agenten naar de boerderijen. Uitgerust met mestvorken trekken de politiemannen de boerenhofste den binnen voor het reinigingswerk. In de stallen staain zij soms tot hun knieën in de mest. Veelal moeten zij maskers dragen tegen de kwalijk riekende dampen. In de duisternis van de stallen treffen zij verma gerde en stervende dieren aan. Veelal ver zetten de boerenknechts zich tegen de in terventie van de politie met als resultaat dat reeds 650 arrestaties zijn verricht. De onderhandelingen tussen de commu- nitisohe vakbonden en de vereniging van landeigenaars hebben geen resultaat opge leverd. Het debat over de wetsontwerpen betref fende het sodaproject te Delfzijl heeft gis teren in de Tweede Kamer een scherpe wending gekregen door de aanval, welke van socialistische zijde door de heer Ne derhorst werd opgezet tegen de wijze, waar op aan de garantie, welke de regering be reid is voor de uitvoering en de aankoop van dit project te geven, vorm is gegeven. De P. v. d. A.-afgevaardigde maakte de regering er een verwijt van dat zij met dit voorstel geen of niet voldoende rekening heeft gehouden met de principiële opvat tingen van de P. v. d. A. ten aanzien van de overheidsbemoeiing. Hij stelde een aan tal eisen, waaraan moet worden voldaan om het wetsontwerp voor de socialisten aanvaardbaar te maken. Minister Zijlstra, voor wie het eigenlijk de eerste keer was, dat hij een zo scherpe aanval moest afslaan, is op een enkel punt aan de wensen van de heer Nederhorst tegemoet gekomen. Hij was echter niet bereid in te gaan op de wens, dat de over heid zal participeren, zodra de garantie wordt aangesproken, dat de naastings clausule voor de Kon. Ned. Zoutindustrie zal worden gehandhaafd en dat de bepa ling omtrent de levering tegen kostprijs van zout door deze zoutindustrie zal ver vallen. De bewindsman zei dat door deze concessies het project ernstig gevaar zou lopen. Op grond van de overweging, dat de minister in de garantieovereenkomst enige wijziging had aangebracht drong mr. Burger (P. v. d. A.) aan op schorsing der beraadslagingen, om de Kamer in de ge legenheid te stellen zich over deze wijzi gingen een oordeel te vormen. Zover kwam het echter niet. De replieken werden ten dele gehouden. Na commissariaal overleg met de minister zal de P. v. d. A. haar houding, zo niet ten opzichte van de ge wijzigde garantiebepalingen, dan toch met betrekking tot de punten waarop de minis ter weigerachtig is gebleven, kenbaar te maken. Nieuwe industrie Worden de voorstellen der regering aan vaard, dan zal binnen afzienbare tijd in Nederland een voor ons land geheel nieuwe industrie in het leven worden geroepen, welke kan worden beschouwd als de af ronding van wat in 1917 door de Kon. Ned. Zoutindustrie n.v. in de omgeving van Hengelo ter hand werd genomen. Nu ook in de omgeving van Winschoten door de Nederlandse Aardolie Maatschappij steenzout en anhvdriet in exploiteerbare hoeveelheid werden aangeboord, bestaat in Delfzijl door de gunstige ligging van de terreinen in de nabijheid van de zee, de mogelijkheid een lonende sodaproductie ter hand te nemen. De grondstof zout kan goedkoop worden aangevoerd. De aanvoer van steenkool en kalk kan langs de be staande kanalen betrekkelijk goedkoop ge schieden. Door haar ligging kan de soda- fabriek te Delfzijl in de nabijheid van de Scandinavische markt met betrekkelijk geringe transportkosten liet eindproduct voor een aanvaardbare prijs exporteren. Voor de exploitatie van dit project is een combinatie gevormd van vier chemische bedrijven: de Kon. Ned. Zoutindustrie, de Mekog, de Staatsmijnen en de Kon. Ned. Zwavelzuurfabrieken v.h. Ketjen n.v. Bij een capaciteit van 170.000 ton per jaar is een lonende exploitatie mogelijk. Voor de financiering is een bedrag van 51 millioen benodigd, waarvoor de com binatie 16.5 millioen kan bijeenbrengen. Een grote bankinstelling heeft garantie ge geven voor de plaatsing van 7.5 mil lioen; 6 millioen zal in een later stadium worden geplaatst. Voor de uitvoering van het project heeft de combinatie als voorwaarde gesteld, dat de financiering van de overblijvende 21 millioen zal geschieden door een lening te betrekken van institutionele beleggers, waarop de staat een garantie zal verstrek ken van rente en aflossing. Over deze garantie, waaromtrent de re gering een viertal wetsontwerpen heeft in gediend, heeft de Kamer zich thans uit te spreken. (Men zie ook pag. 7). Ten Noorden van Ameland is gisteren een Nederlandse Th under j et-straaljager in zee gestort. Het toestel werd bestuurd door de 25-jarige sergeant-vlieger L. Kos ter uit Den Helder, die gehuwd en vader van twee kinderen is. Hoewei direct red dingboten uit Terschelling en Oost-Maborn en vliegtuigen van de Marine Luchtvaart dienst te hulp snelden, is de vlieger niet gevonden. Er is weinig hoop dat hij het on geluk overleefd heeft. In de nabijheid vond men een rubbervlot. De „Thunderjet" is later gezonken. BOGOTA (AFP) Uit talrijke, in de Columbiaanse hoofdstad Bogota ontvangen radiotelefonische berichten uit Midden- Amerika krijgt men de indruk, dat de aan- valskracht der opstandelingen in Guate mala sterk is afgenomen. Te Costa Rica was men van mening dat de opmars der rebellen aan snelheid inboet, hetgeen wordt toegeschreven aan het ontbreken van steun der Guatemalaanse bevolking. In te San Salvador ontvangen berichten wordt gemeld dat het in Guatemaia-stad vol komen rustig is en dat het leger met steun der burgerbevolking, de toestand beheerst. ..De slag om Guatemala" schijnt zich, naar waarnemers te San Salvador menen, te beperken tot een enkele actie in het ge bied langs de Hondurese grens. Deze ac ties worden bovendien nog sterk belem merd door het slechte weer en het ontbre ken van verbindingen. Tenslotte was een spreker van de Pana mese radio-omroep van mening dat de strijd in Guatemala zich van het militaire naar het diplomatieke toneel heeft ver plaatst. De commentator legde er de na druk op dat de Guatemalaanse regering „haar positie op duidelijke wijze heeft ver sterkt". NEW YORK (Reuter-AFP) De Vei ligheidsraad komt vanavond bijeen ter be spreking van de kwestie-Guatemala, op verzoek van Brazilië en Columbia. Deze landen hadden zich tot de raad gewend on der verwijzing naar „de besluiten, die de vredeseommissie van de organisatie van Amerikaanse staten Woensdag heeft geno men". Guatemala had de raad verzocht zo Kolonel Carlos Castillo Armas (midden), leider van de opstandelingen in Guatemala, en kolonel Membobba, een van zijn assis tenten, tijdens een bespreking te Esquipulas (ANP-telefoto). mogelijk Donderdag reeds bijeen te komen. Naar van welingelichte zijde te Washing ton wordt vernomen, gaat heden een com missie van onderzoek, aangewezen door de inter-Amerikaanse vredeseommissie, naar Guatemala. Guatemala heeft evenwel het voorstel van Honduras en Nicaragua om door de inter-Amerikaanse vredeseommis sie ter plaatse een onderzoek te laten in stellen naar de beschuldigingen van Gua temala, dat het land van het buitenland uit was gebombardeerd en aangevallen, ver worpen. De minister van Buitenlandse Zaken van Guatemala, Toriello, verklaarde, dat zijn land met een dergelijk onderzoek niet ac- coord kon gaan, omdat de Veiligheidsraad zich reeds met de zaak bezig houdt. Een onderzoek door de inter-Amerikaanse vre deseommissie zou, zo meende Toriello, voor sommige landen slechts dienen als excuus voor het niet uitvoeren van de bepalingen van een resolutie van de Veiligheidsraad om geen hulp te verlenen aan de „aan vallers". De ver tegen woordiger van Guatemala bij de UNO. Castillo-Arriola, maakte in tele grammen aan de leden van de Veiligheids raad duidelijk, dat hij wenst, dat de raad zelf een commissie van onderzoek instelt om rapport uit te brengen over de beweer de invasie. ordend land, gingen de kinderen, vooraf gegaan door een met ambtsketen getooide majordomus, de grote ontvangstsalon bin nen, waarin alle lichtkronen ontstoken wa ren: het droompaleis uit de sprookjesver- halen leefde voor hen. Toen kwam me vrouw Coty binnen en werden de kinderen in een korte toespraak door een der Hol landse dames aan haar voorgesteld. Me vrouw Coty zei hoe blij ze was juist nu zoveel Hollandse kinderen te zien. daar zij immers spoedig tot haar vreugde naar Holland zal gaan. En zij voegde daaraan toe: voor het eerst van mijn leven zal ik per vliegtuig reizen. Haar hartelijke eenvoud deed alle schroom bij de 10-12-jarige Zeeuwen ver dwijnen: ze zongen het Zeeuwse volkslied, het „Wij leven vrij, wij leven blij", een Frans liedje en voerden een klompendans uit. De Radiodiffusion frangaise was aan wezig, de larnnen der talrijke persfotogra fen flitsten. Mevrouw Coty verzocht een der fotografen een foto te nemen van haar omringd door de kinderen en zij beloofde aan ieder een exemplaar te zullen zenden. Maar geheel thuis voelden de jonge gas ten zich, toen zij zich te goed konden doen aan de rijk voorziene buffetten. Mevrouw Coty zorgde ervoor, dat allen naar harte lust konden eten van alle lekkernijen. Te gen een der dames sprak zij haar voldoe ning en bewondering uit over het feit, dat de kinderen zich zo ongedwongen en toch zo uiterst correct gedroegen. Dat was ze ker ook bedoeld als een hulde aan de leid sters. Mevrouw Cotv was werkelijk getroffen, loon een jongetje van 11 jaar naar voren trad en in keurig Frans tot haar zei: „Ma dame la Présidente, au nom de mes petits camarades. je remercie la France en la personne de Madame Coty pour les helles vacances que nous venons de passer", waarna hij en een der meisjes twee pop pen in Zeeuwse klederdracht aanboden. De ongedwongenheid, die er heerste en de eenvoud van mevrouw Coty kwamen wel het best tot uiting toen de hoge gast vrouw zei: „Nu zal ik jullie de mooie tuin laten zien. Maar ik moet jullie wel vragen heel stil te zijn, want mijn man heeft juist iemand bij zich en wij mogen hem niet storen." Tot het uitgangshek leidde mevrouw Coty de kinderen rond. Toen kwam weer de majordomus, stelden de gardes répu blicains zich aan weerszijden op, legden de agenten het verkeer weer stil en stapten de kinderen in de autobussen. Is het te verwonderen, dat dit bezoek de mooiste belevenis van hun verblijf is ge worden en dat zij, thans weer terug in hun geteisterde Zeeuwse dorpen, vooral zullen snreken over hun vriendelijke gastvrouw, die weldra de welkome gast van ons land zal zijn? En dat zij vrienden van Frankrijk en het Franse land geworden zijn. bewees wel het feit. dat zij Woensdagmorgen, aan het Gare du Nord, hun zakdoeken minder ge bruikten om, ten afscheid, naar het Franse comité te wuiven, dan om hun tranen te drogen. (van hedenochtend 7 uur) weers- 60 ,5 ES O u et IE TJt y O r toestand X ts tU IA e c O Sr 5 t c r 7 5 Stockholm zwaar bew. WZW 8 20 3 Oslo zwaar bew. WNW 2 20 0 Kopenhagen geheel bew. ZW 8 18 0 Amsterdam geheel bew. ZW 6 20 0 Londen regen ZW 5 24 3 Luxemburg zwaar bew. W 1 22 0 Parijs zwaar bew. WNW 3 25 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 26 0 Grenoble onbewolkt windstil 27 0 Nice half bew. windstil 26 0 Genève licht bew. windstil 26 0 Zürieh zwaar bew. ZO 1 26 0 Locarno zwaar bew. windstil 29 0,1 Berlijn zwaar bew. ZZW 1 21 0 Frankfort nevel ZW 3 25 0 München nevel windstil 23 0 Wenen nevel W 1 25 0 Innsbruck onbew. windstil 26 0 Rome licht bew. Z 2 31 0 Ajaccio onbew. ONO 2 27 0 Mallorca onbew. windstil 0 Neerslag laatste 24 uur ^ooocjcc<x3ooocxxxxx)coc<vxvxx»sr)r>ryyvyvv^ vixxivxvcccocccx NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het Vrij- K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen, maar later ook enkele verspreide opklaringen Matige, tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid-West Koel weer 36 Juni Zon op 4.21 uur. onder 21.04 uur. Maan op 0.49 uur. onedr 16.48 uur. Maanstanden 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 Juni Hoog water- 10 14 en 22.44 uur. Laag water- 5.37 en 18.13 uur. Zaterdag 36 Juni Hoog water: 11.22 en 23.57 uur. Laag water': 6.43 en 19.25 uur. JOOOOOOOOCXXXXXXXV^onrv-YYYYXVyv y

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1