Hogere bijdrage voorgesteld voor het provinciaal orkest „Don Juan" van Molière dank zij Vilar een openbaring Haarlems Dagblad Kort en bondig Overtuigend debuut in zomerconcert SLOT DEFECT? A an vraagfo rm ulier Prov. Staten van Noordholland Radio Moors Vocale prestaties Wales Anthraciet „De Spaarnestad" ^iBrieven aan de redactie ZATERDAG 26 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Neem dan NEUROTONIC! Verbetering zolders van verplegings-afdelingen Made in England. Nachtdienst apotheken Burgerlijke Stand Muziekinstituut Mej. G. L. Seymonsbergen nam afscheid van Geref. Kerken in Haarlem Uitreiking op de Dreef van onderscheidingen Haarlemse politie-équipe 3e in scherm wedstrijden Aanbeveling gemeente ontvanger te Heemstede Noodkerk in Oud- Schoten ingezegend „Bernadette" van Ghéon als openluchtspel Hitiers parade-auto in Haarlem te zien tot 30 ]uni „Seven Sisters" Wales Betrekkelijk kort na elkaar verloor het Franse theater door de dood van Jacques Copeau, Charles Dullin, Georges Pitoëff, Louis Jouvet en Gaston Baty zjjn grote leiders. Alleen Jean Louis Barrault bleef over, maar diens avant-gardistische begin selen zyn langzamerhand tot een modieuze behaagzucht vervloeid. Op zichzelf is dat niet eens zo erg te noemen, want het be hagen blyft een der voornaamste oogmer ken van de ware toneelspeelkunst. Maar thans echter, dank zij het Holland Festival 1954, heeft men kennis kunnen maken met de man die de fakkel van zijn beroemde voorgangers overnam en daarmee het licht ontstak, in de letterlijke zin van het woord bovendien, van de weg die naar de begeer de vernieuwing gaat: Jean Vilar van het Thèatne National Populaire het T.N.P. uit Parijs. De kennismaking met zijn werk, waar over ik reeds zoveel gelezen had dat mijn verwachtingen hooggespannen waren, is een heerlijke openbaring geworden. Over zijn presentatie van het museumstuk „Le Cid" van Corneille schrijf ik de volgende week, thans is ,,Don Juan" van Molière (die zelf sprak van „Dom Juan") aan de beurt. Gis teren had daarvan de première in de Ko ninklijke Schouwburg te 's Gravenhage plaats, welke voorstelling morgen in Am sterdam wordt herhaald. Voor alles moet er dit van gezegd worden, dat deze verto ning een bijzonder feestelijke gebeurtenis betekent. Vilar wil het toneel weer dicht bij de mensen brengen en hij doet dat dan ook op een direct opvallende manier door het ach terwege laten van een voordoek en het aanleggen van een proscenium over de or kestbak. Ook décors gebruikt hij niet, ten hoogste enkele requisieten Men ziet slechts ADVERTENTIE Bent U overdag ze nuwachtig en gejaagd en nemen 's nachts de zorgen een enorme omvang aanJ Het praeparait. dat Uw zenuwen tot ontspanning brengt, zonder deze te ver doven. Verantwoord en onschadelijk. Verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist. Het Noord hollands Philharmoniscb Or kest heeft gisteravond de vastgestelde reeks zomerconcerten met een door de dirigent Toon Verhey geleide uitvoering in de ge meentelijke Concertzaal te Haarlem inge zet. Het bracht de kennismaking tot stand tussen de Nederlandse pianiste Trudelies Leonhardt en een eigenlijk te klein aantal toehoorders, die hun in de soliste gestelde vertrouwen rijkelijk beloond zagen. De uitvoering van het Pianoconcert in D^van Joseph Haydn in de eerste helft van dê' avond, kon ik niet bijwonen. Maar de vertolking van het Pianoconcert in a van Edvard Grieg na de pauze, gaf mij zoveel voortreffelijke indrukken, dat ik het vol komen gerechtvaardigd acht Trudelies Leonhardt de eretitel van ras-musiciënne te geven. Nog maar zelden had een debuut in onze concertzaal zo de kracht van over tuiging, ging er zoveel rust van muzikale en technische beheersing van uit als bij dit optreden. Het karakter van Griegs piano concert bracht uiteraard met zich mede, dat nog niet alle kanten van het talent van de- soliste belicht werden. In deze vertol king sprak Trudelies Leonhardt zich uit in een beheerst-romantische taal, waar mede de poëzie van de muziek van de Noorse meester met innerlijke bezieling tot uitdrukking kwam, maar waarmede ook een heviger bewogenheid zich in stuwende rhythmen en in pompeuze klankclimaxen kon openbaren. Dat ten slotte de machtige klavierklank toch onderging in het nog machtiger klankmassief van het orkest is een verschijnsel, dat telkens weer optreedt, wanneer Griegs concert tot uitvoering komt. In aansluiting hierop moge direct ge waagd worden van de voortreffelijke een heid, die Toon Verhey tussen het spel van de soliste en de orchestrale begeleiding wist te verkrijgen, waarvan als treffend voorbeeld de logische dynamische verhou ding tussen klavier en orkest in het Adagio genoemd moeten worden. Dat de pianiste ook met volstrekt solospel de muzikale spanning weet te handhaven, bewees zij overtuigend met de fraai gespeelde cadens in het eerste deel. De toehoorders waren opgetogen over de vertolking en zij lieten dit duidelijk blijken met langdurige warme bijval, die zich ook richtte tot Toon Verhey en het orkest. Het zomerconcert was begonnen met de uitvoering van de zelden gespeelde Derde Symphonie in D van Franz Schubert, een naar de geest ongecompliceerd, blijmoedig werk, dat door zijn fijne structuur ook bij deze uitvoering geen geringe eisen (inzon derheid aan de violen) stelde. Voor de keuze van deze symphonie kon men Toon Verhey terecht dankbaar zijn. Het concert werd besloten met de uitvoering van de Polka en Fuga uit de opera „Shvanda" van Jaromir Weinberger. P. ZWAANSWIJK. een entourage van zwarte gordijnen, waar tegen de door schijnwerpers met hard, wit licht bestraalde figuren op de voorgrond in hun veelkleurige, door Léon Gischia ont worpen costuums, schitterend uitkomen. Zijn theater is voor alles episch, dat wil hier zeggen: breed en zwierig vertellend. De mensen komen immers naar de schouw burg, zo redeneert hij, om door een groots en sterk verhaal geboeid te worden. Men beseft inderdaad, dat Jean Vilar hiermede aan een te lang verwaarloosde behoefte tgemoet komt. De onmiddellijk in het oog lopende voordelen van zijn uit een toevallige aanleiding ontstane, maar bij een innerlijke noodzaak aansluitende ver nieuwing zijn, dat hij de fantasie de ruimte tot bewegingsvrijheid geeft en dat hij in de eerste plaats de mens belicht. De mens is bq Vilar, duidelijk omlijnd, het middel punt. En zo er zou over dit alles nog veel meer te zeggen zijn, maar ik moet mij tot deze vertoning beperken is hij erin geslaagd ,,Don Juan" zodanig tot leven te brengen, dat men niet aarzelt dit stuk tot de meesterwerken van Molière te rekenen, welke gedachte vroeger bij niemand zou zijn opgekomen. Integendeel, men vond het algemeen een slecht gebouwd en al te haastig geschre ven blijspel, waarbij men het evenwicht tussen de tragische achtergrond en de bur leske gedeelten volkomen zoek achtte. Een groot gedeelte van één zijner boeken heeft Louis Jouvet gewijd aan de tenslotte onbe vredigende beantwoording van de vraag: „Waarom ik Dom Juan monteerde". Daar in herinnerde hij eraan, dat het stuk eigen lijk nooit een geslaagde opvoering beleef de. Merkwaardig is, dat Molière zelf zo weinig waarde hechtte aan het werk, dat hij in geldnood en op aandrang van zijn kameraden geschreven had, dat hij het zon der verzet eerst wijzigde en later van het répertoire nam, toen de koninklijke cen suur met bezwaren tegen ,,de vrijdenkerij" kwam. Bovendien overtroffen de critici el kaar met bewijzen van gebrek aan onoor- spronkelijkheid, want nergens in het oeuvre van de dichter vindt men zoveel sporen van voorgangers dan in dit prozastuk. Grootse conceptie Dat Molières dus "blijkbaar miskende tragi-comedie thans zo volledig overtuigde, kwam mede door de grootse, alles omvat tende conceptie. Al die scènes, waar men voorheen niet goed raad mee wist, beteken den thans wezenlijke bijdragen tot de il lustratie van het tweeledige karakter van de hoofdpersoon, waardoor zowel zijn goe de als zijn slechte eigenschappen tot uit drukking kwamen. En dat onthulde tevens het geniale van Molières opzet, die heel goed heeft begrepen dat in iedere ideale minnaar twee wezens moeten huizen en dat iemand, die in de liefde risico durft ne men, zich ook tot het gevaar voelt aange trokken. Deze tweeledigheid kwam nog veel sterker tot uiting en dat was het geniale (ik aarzel geen moment dit grote woord hier neer te schrijven) van deze op voering in de wijze, waarop Don Juan en Sganarelle een eenheid van tegendelen vormden. Helaas moet ik al deze indrukken heel summier samenvatten. Wellicht is er later nog eens wat meer over te zeggen. Vilar was als de titelheld naar het uiterlijk geenszins de traditionele, knappe ver overaar. Maar hij had het metallieke, ver betens van de fanaticus, het droge ook, het cynische van de geraffineerde virtuoos in het spel der hartstocht, waardoor hij misschien dichter het oorspronkelijke mo del van Tirso de Molina benaderde dan Molière zich ooit bewust is geweest. On verbeterlijk was zijn dubbelzinnige amou rette met de beide boerenmeisjes in het tweede bedrijf. Natuurlijk was dit alles, dit watervlugge reactievermogen, zorgvul dig berekend. Maar daardoor werd het geenszins cerebraal, zoals ik iemand hoorde zeggen. Het zuiver in acht nemen van de regels verhoogt immers de waarde van het spel. En nu we het toch over techniek heb ben: over welk een adem beschikt deze eminente acteur! Daartegenover stond de kostelijke Sga narelle van Daniei Sora.no, een prachtig ac teur: listig in zijn huichelarij, laf in zijn materialistische bekrompenheid, maar steeds zo beheerst, in overeenstemming met het rhythme van de comedie, dat bij alle egoïsme en ontrouw van Don Juan diens onverschrokken trouw aan zijn le vensopvatting er een machtig reliëf door kreeg. Zoals zijn demonisch kunstenaar schap in de liefde te feller werd afgete kend door het contrast met de botte nor maliteit van de boerse Pierrot, een uit muntende rol van Jean Pierre Darras. Door de bijzondere lichtwerking en het ontbreken van décors, voorts door de eigenaardige maar tenslotte effectieve mu ziek van Maurice Jarre, werd het werk van Molière, die zich trouwens geen zier om enige locale kleur heeft bekommerd, buiten ruimte en tijd getild. Zodat men tenslotte tot de conclusie moest komen, dat Molière in dit haastwerk veel diepere lagen van zijn eigen innerlijk heeft aange boord, dan waarvoor hijzelf wellicht wilde uitkomen. En voor deze kennismaking zijn wij Vilar en zijn prachtige T.N.P. van harte dankbaar. DAVID KONING ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Ondergetekende: Naam: Straat Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Prov. Ziekenhuis te Santpoort Het ontwerp eerste suppletoire begoting van het Provinciaal ziekenhuis nabij Sant poort bevat een uitgave van 230.000 als bijdrage in de uitbreidings- en verbeterings- werken. Ter toelichting delen Gedeputeer de Staten van Noordholland mee, dat sinds 1877 de zolders, die zich boven de derde klasse verplegings-afdelingen van het oude gedeelte van het ziekenhuis (de z.g. afde lingen Vrouwen, oude gedeelte links en rechts) bevinden, zijn gebruikt als slaap zolders. In de loop der jaren is de oorspronkelijk wel zeer primitieve inrichting der zolders herhaaldelijk verbeterd, voor het laatst in 1931 en 1932, toen o.a. ventilatiekappen werden geplaatst, de vensteroppervlakte werd vergroot en tussenafscheidingen wer den aangebracht, waardoor op iedere zol der vier ongelijke ruimten werden verkre gen. Een plan is ontworpen, dat niet alleen voldoet aan moderne brandweereisen, maar ook de zolders als slaapruimten aan de eisen van de tijd aanpast. Ook uit ver- plegingsoogpunt is de uitvoering van het plan zeer gewenst volgens Gedeputeerde Staten. De zolders worden er door omgezet in moderne slaapzalen, die zullen voldoen aan alle daaraan te stellen hygiënische eisen. ADVERTENTIE Bezuinig niet op relorrn-verband. CAMELIA heeft het unieke voor deel van ronde hoeken en de zuiver-witte Camelia-celstol ab sorbeert ook veel beter i 1 Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495. Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, tel. 11174. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. HAARLEM. 25 Juni 1954 GEHUWD: 25 Juni, J. F. Petri en L. C. H. Kluppell. BEVALLEN vna een zoon: 24 Juni, E. Jaspersvan Randtwijk; P. F. H. Vossevan den Berg; H. E. RöttgeringMathot; C. I. M. LondemanStiekema; J. Vollengavan Mourik; 25 Juni, H. J. van der Schate OlivierBallast; A. WiersemaBruins; H. van LammerenKlinkenberg; G. M. van der ValkVerboom. BEVALLEN van een dochter: 24 Juni, A. Kaars—Maarsen; 25 Juni, J. J. van Duijn— Horeman; A. J. M. G. van GorkumGrootes; H. MeijerWesterik. OVERLEDEN: 22 Juni, P. Delver, 66 j., Gasthuisvest; 24 Juni, M. M. VissersWiers- ma, 85 j., Hagestraat. Bij de Provinciale Staten van Noordhol land is een verzoek ingekomen van het bestuur der Stichting Noordhollands Phil- harmonisch Orkest te Haarlem om verho ging van de subsidie uit de provinciale kas aan deze instelling. Gedeputeerde Staten stellen de Provinciale Staten voor bij te dragen in het tekort, onder voorwaarde, dat het aandeel van de provincie in dat te kort niet meer zal bedragen dan 70.000, verminderd met de bijdrage van het rijk, en of, zolang en voor zover het rijk te dezer zake niet bijdraagt, die van de pro vincie van 50"/o van de pensioenlasten. Voorts wordt voorgesteld aan de stichting met ingang van 1954 (boekjaar 19531954) tot wederopzegging jaarlijks een subsidie te verlenen ten bedrage van 50"/o van de pensioenlasten, zolang en voorzover het rijk te dezer zake niet bijdraagt. In de toelichting op de voorstellen her inneren Gedeputeerde Staten aan het be sluit der Provinciale Staten van 24 Fe bruari 1953, waarbij de stichting tot we deropzegging van de provincie een subsidie ontvangt in het tekort op de exploitatie rekening van ten hoogste 26.500, die door Gedeputeerde Staten, indien de omstandig heden daartoe aanleiding geven, verhoogd kunnen worden met 5.000. Inmiddels is het over de provincie en ge meenten om te slaan tekort, dat volgens de rekening 1952/1953 111.000 bedroeg, in de begroting voor 1953/1954 moeten wor den geraamd op 161.586 en voor 1954/ 1955 op 168.900. Het stichtingsbestuur stuit bij de gemeenten op ernstige bezwa ren tegen de financiële consequenties van haar deelneming aan de stichting. Ge vreesd moet worden, dat de zo zeer te waarderen belangstelling van de gemeen ten zal verminderen en een aantal harer zich zal terugtrekken. Hierdoor zou de be lasting van de overblijvende gemeenten nog toenemen en zou het gevaar dreigen, dat nog meer gemeenten zich aan de aldus geaccentueerde stijging zullen onttrekken. Het stichtingsbestuur heeft meegedeeld, dat het van mening is, dat het aandeel van de provincie, vergeleken met dat van de gemeenten, met name Haarlem, te ge- ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM De honderdzeventiende leerlingenuitvoe ring van Haarlems Muziekinstituut, gis teravond in de tuinzaal van het gemeen telijk Concertgebouw gehouden, bracht allereerst leerlingen op het podium, die zich onder leiding van de leraar Jac. Bon set toeleggen op het bespelen van een huisinstrument met geheel eigen positie: het harmonium. Met de uitvoering van enkele composities, oorspronkelijke of aangepaste, maakten zij een verdienste lijke indruk. Frieda Hoogerwerf liet ver volgens enkele van haar pianoleerlingen optreden, een paar meisjes en een jongen, die met zijn van muzikaliteit getuigend spel vast niet onder deed voor zijn jeug dige vrouwelijke collega's. Te vermelden valt ook een aardige uitvoering van een gedeelte uit een trio van L. van Beetho ven door leerlingen uit de ensemble-klas sen van Jan Plas. Een goede indruk maakten de drie trompettisten (leerlingen van Nico Hoo gerwerf Jr.) en een trombonist (leerling van de heer A. M. Michels) met de vrij beheerste voordracht van oude Braules de Bourgogne. Het tweede deel van de avond was in hoofdzaak gewijd aan de vocale kunst. Enkele van de leerlingen, die de zang lerares Olga Ongena liet optreden, kon ik horen. Een zanger was daarbij, die met de vertolking van een lied van Schubert en later nog als lid van een ensemble in drukken gaf van zijn vocale vorming in zake registerbeheersing en ademverzor- ging. Enkele leerling-zangeressen kregen geen lichte taak bij het zingen van een kwartet uit de opera „Rheingold" van Richard Wagner. Maar evenmin hadden wij het gemakkelijk met het terzet uit „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van Ni- colaï, waarmede zij evenwel voor de meest geslaagde fragmenten haar so- praanstemmen het heldert en gaafst kon den laten klinken. Een goede indruk heeft ongetwijfeld het duet uit „De To verfluit" van Mozart gemaakt, gezongen door een sopraan en een bariton. Als extra-nummer en als bekroning van de avond kwam nog „Jeux d'enfants van Georges Bizet, knap gespeeld door twee gevorderde leerlingen van Frieda Hooger- werf. P. ZWAANSWIJK ring moet worden geacht. Het verzoekt de bestaande subsidieregeling te wijzigen, op dat de bezwai*en der gemeenten en daar mee voor de stichting dreigende financiële en culturele gevaren worden weggenomen of belangrijk verminderd. Als doeltreffen de veranderingen geeft het bestuur in over weging: dat de provincie bereid gevonden wordt, zolang het rijk geen bijdrage in de pensioenlasten verleent, te dezen als het ware de plaats van het rijk in te nemen en de helft van die lasten, alsnog van 1 September 1952 af, voor haar rekening te nemen en verdubbeling van het aandeel der provincie en het om te slaan tekort met ingang van 1953/1954. Gedeputeerde Staten merken op, dat zij willen meewerken, dat de bijdrage van de provincie in een juistere verhouding tot die van de gemeenten wordt gebracht. De bij drage in de pensioenkosten willen Gedepu teerde Staten niet op 1 September 1952 laten ingaan, maar op 1 September 1953, gelijk met de andere wijziging. Vrijdagavond werd van mejuffrouw G. L. Seymonsbergenevangeliste van de Ge reformeerde kerken Haarlem-Noord en -Zuid, die een beroep naar Ermelo aannam, tijdens een druk bezochte bijeenkomst in de Kloppersmgelkerk afscheid genomen. Aan deze samenkomst welke onder lei ding stond van ds. P. de Ruig verleende het gemengd dubbelkwartet zijn medewerking. Ds. De Ruig, die als eerste spreker het woord voerde heette mejuffrouw Seymons- bergen, die sedert 1950 in Haarlem werk zaam is geweest hartelijk dank en over handigde haar, namens de centrale com missie van evangelisatie van de Gerefor meerde kerk van Haarlem een kandelaar en bloemen. Namens de Gereformeerde kerken Haarlem-Noord en -Zuid spraken ds. J. A. van Arkel en de heer D. A. J. Spek. Zij roemden de prachtige wijze, waarop me juffrouw Seymonsbergen het werk voor de clubs en de moederkring heeft geleid. Zij deed dit met grote bescheidenheid, en ge dreven door een grote liefde voor het evan gelisatiewerk. Namens deze kerken werd een fraaie smeedijzeren lamp overhan digd. Mejuffrouw E. G. van Egmond, die na mens de bond van vrouwelijke werkkrach ten in de gereformeerde kerken van Neder land sprak, herinnerde in haar toespraak aan de prettige samenwerking welke tussen mejuffrouw Seymonsbergen en de bond had bestaan. Zij zeide ervan overtuigd te zijn, dat mejuffrouw Seymonsbergen ook in haar nieuwe werkkring zij wordt assistente van de geestelijke verzorging van de stichtingen Ermelo/Veldwijk uit nemend werk zou verrichten. Nadat men haar een gezang had toege zongen, sprak mejuffrouw Seymonsbergen een afscheidswoord, waarbij zij haar grote dank uitsprak voor de prettige wijze, waar op zij in Haarlem heeft kunnen werken. Tenslotte beval zij de evangelisatie-arbeid met klem in de aandacht en daad bij de aanwezigen aan. Ds. A. M. Boeijinga sloot de bijeenkomst met dankgebed. Luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal bevelheb ber, zal Dinsdag 29 Juni op de Dreef te Haarlem voor het front van de troep een negental onderscheidingen uitreiken. Luitenant-kolonel J. Rottier en reserve kapitein D. Wildeboer ontvangen uit handen van de Nederlands territoriaal bevelhebber de Bronzen Leeuw, kolonel ir. J. C. Kok, kapitein H. J. Lamers, reserve-kapitein D. Dral en kapitein J. W. Dieleman het Bron zen Kruis, reserve kapitein J. Zeldenrijk, reserve le luitenant W. Doorn en sergeant majoor H. H. A. Wekking het Kruis van Verdienste. De troep wordt gevormd door het perso neel van de 168e afdeling zware luchtdoel artillerie, semie-mobiel uit Haarlem. De paradecommandant is de kapitein. A. Schou ten. De drumband van de 168e afdelnig zware luchtdoelartillerie semie-mobiel verleent medewerking. De plechtigheid begint halfelf. Ne de uit reiking neemt de Nederlands terroriaal be velhebber het défilé af. Op de gisteren te Den Haag gehouden districtskampioenschappen schermen van de Nederlandse Politie Sport Bond, waaraan acht équipes deelnamen, eindigde de Haar lemse équipe, bestaande uit de heren Holt- slag, Wieldraayer, Van der Tuuk-en Endlich op de derde plaats. Eerste werd Den Haag. tweede Rotterdam. In de personele wedstrijd sabelschermen in de hoofdafdeling, werd de heer J. Tjepkema uit Hen Haag kampioen. De heren Holtslag en Endlich eindigden respectievelijk op de vijfde en zevende plaats. In de tweede afdeling werd de heer Van der Tuuk uit Velsen eerste. Voor de vacature van gemeente-ontvanger te Heemstede hebben zich honderd gega digden bij het college van B. en W. aan gemeld. Op grond van informaties hebben B. en W. de gemeenteraad de volgende aan beveling aangeboden: 1. J. Mol, ontvanger tevens kassier der be drijven van de gemeente Etten en Leur; 2. A. Sandtkte, hoofdcommies ten kantore van de gemeente-ontvanger te Haarlem. Vrijdagavond werd de noodkerk van de parochie Petrus en Paulus aan de Geuze vesperstraat in Oud-Schoten door deken Zijlstra ingezegend. Na vier weken bouwen is hier een practisch gebouw verrezen, dat de diensten in de kerk aan de Rijksstraat weg, O.L. vrouw van Zeven Smarten, aan merkelijk zal verlichten, omdat er 352 plaatsen meer beschikbaar komen voor de Katholieken in het Noordelijke stadsdeel. Na de inzegening werd het Heilige Sacra ment in de kerk gebracht door de heer A. S. van Rijn, tot voor kort kapelaan in Rot terdam, die vervolgens geïnstalleerd werd als pastoor door voorlezing van de benoe mingsbrief. In zijn toespraak wenste de deken de pastoor en parochie van harte geluk met de kerk. Hij schetste de grote betekenis van dit gebouw voor de parochianen en legde de nadruk op de binding tussen priester en gelovigen. Na afloop van de plechtigheid kwamen de genodigden in de Dominicus Savioschool bijeen, waar de nieuwe pastoor een dank woord uitsprak. Ook pastoor Van Eeden van de O.L. Vrouw van Zeven Smarten zeide enkele woorden, waarbij hij de ge beurtenis schetste als een doop en tevens als een uitvaart voor hemzelf omdat het hem aan het hart ging van een aantal paro chianen afscheid te moeten nemen. Te Heemstede zullen ter gelegenheid van het Marialejaar drie opvoeringen van Henri Ghéon's openluchtspel „Bernadette" wor den gegeven. De data werden voorlopig vastgesteld op 2, 3 en 4 September. De voorstellingen zullen plaats hebben op het terrein van „Mariënheuvel" aan de Glip- perweg. Men wil trachten alle spelers te recruteren uit de bewoners van de parochie „Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart" van de kerk aan het Valkenburgerplein, waarbij Anton Sweers met de regie zal worden be last. Deze regisseur heeft nog onlangs te Bussum een serie opvoeringen van het zelfde spel geleid. De eerste bijeenkomst der deelnemers wordt gehouden op Maandagavond 5 Juli in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg, waar tevens nog gelegenheid zal bestaan zich voor een sprekende rol of als figurant aan te melden. De organisa toren hopen over ongeveer honderdveertig dames en heren voor deze opvoering te kunnen beschikken. Vrijdag hebben Koningin Juliana en Prins Bemhard het feest ter ere van Walcherens herstel en wederopbouw met de Zeeuwen meegevierd. De Koningin in Walcherens miniatuurstad. BINNENLAND Op de Noordelijke visgronden van de Noordzee wordt zeer veel schelvis gevangen, hetgeen in deze tijd van het jaar tot de uit zonderingen behoort. Volgens oude vissers is dit een teken, dat er een warmteperiode op til is, die mogelijk het karakter van een hittegolf kan aannemen. De heer J. J. B. Cliffe, hoofd van het Australische Immigratiebureau in Neder land, gaat binnenkort ons land verlaten. Hij is hier gedurende drie jaar werkzaam ge weest. De heer Cliffe heeft in deze periode aan ruim 30.000 Nederlandse emigranten een visum voor Australië uitgereikt. De Nederlandse radio zal op 30 Juni ruimschoots aandacht besteden aan de totale zonsverduistering. N.C.R.V. en V.A.R.A. zul ten tezamen een aantal reporters zenden naar Zuid-Zweden en naar punten in Ne derland om de luisteraars van hun indruk ken te vertellen. In Zuid-Zweden zullen de radioreporters zich voegen bij de Neder landse amateurs, die daar waarnemingen verrichten. In Nederland zal men de reac ties bij mens en dier bespreken aan de hand van commentaren van deskundigen op ver schillend terrein. De minister van Marine, ir. C. Staf zal zich Maandag 28 Juni met de chef van de Marinestaf vice-admiraal A. de Booy per vliegtuig naar Oslo begeven om zich daar in te schepen aan boord van het vliegdekschip „Karei Doorman", en oefeningen mee te maken. In de te Parijs gehouden vergadering van de Internationale Vereniging van Meel fabrikanten is de heer H. J. de Koster voor de eerstvolgende drie jaar tot voorzitter gekozen. De heer De Koster is voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Meelfabri kanten en directeur van een meelfabriek te Leiden. De heer A. W. van de Hoek, luchtvaart adviseur van Rotterdam, heeft tijdens een bijeenkomst van leden van de Kamer van Koophandel voor de Zaanstreek medege deeld, dat de aanleg van een helicoptère- haven voor de Zaanstreek te duur en niet economisch zal zijn. De afstand tussen Schip hol en Zaanstreek achtte hij te kort om tijdwinst van betekenis te boeken. Men rijdt er volgens hem per auto in drie kwartier heen. Een helicopter heeft er een kwartier voor nodig. De stremming, die voor Zondag 27 Juni aangekondigd was in het treinverkeer op het traject Dordrecht—Lage Zwaluwe zal niet doorgaan. Door de ongunstige weers omstandigheden zijn de werkzaamheden aan de spoorwegbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk namelijk uitgesteld tot een nader te bepalen datum. De treinenloop is morgen dus normaal. Mr. A. N. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, ambassade-attaché aan het Hoge Commissariaat der Nedei-landen te Djakarta, wordt in gelijke hoedanigheid aan de Ne derlandse ambassade te Londen tewerk gesteld. Hij volgt te Londen de ambassade attaché de heer S. Hettinga op, die als adjunct vice-consul aan het consulaat-gene raal te Düsseldorf wordt tewerkgesteld. HAARLEM EN OMGEVING Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor het pre sentiegeld aan de leden der Staten te ver hogen van f 15 tot f 20 voor elke dag, waar op zij een vergadering van de Staten bij wonen. Wethouder E. J. van Lent te Heemstede is verhinderd Woensdag 30 Juni zijn spreek uur te houden. De schrijver van 's Rijksbelastingen de heer.J. J. Suerink te Haarlemmei-meer is verplaatst naar Amsterdam. Met ingang van 1 Juli wordt verplaatst van Haarlem (inspectie invoerrechten en accijnzen) naar Winterswijk de commies- tituiair van 's rijksbelastingen de heer A. C. J. Bakker, als chef de bureau. Mej. M. W. Kooten te Haarlem is be noemd als onderwijzeres der Chr. school aan de Kanaalweg te Middenmeer. De employé le klasse P.T.T. de heer C. de Heer te Haarlem is benoemd tot hoofd employé aldaar. Maandagavond geeft de Haarlemse mu ziekvereniging „Apollo" onder leiding van de dirigent de heer Jac. J. Bijster een concert in de muziektent bij „Dreefzicht'. Onder auspiciën van de Nederlands Indi sche Bond van Ex-krijgsgevangenen en Geïnterneerden (N.I.B.E.G.), zal van Zon dag af tot en met Woensdag, dagelijks van 13 tot 24 uur op de Grote Markt de parade auto van Hitier te bezichtigen zijn. De en treegelden komen ten goede van oorlogs slachtoffers. ADVERTENTIE VOOR1AARSPRDZEN „Victorious" Wales (super kwaliteit) afm. 20/30 (III) 10.55 (le soort) afm. 20/30 (III) 10.05 Ook alle andere soorten en afmetingen. Op aanvraag zenden wij gaarne onze volledige prijscourant. ALLEEN-VERKOOP: Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 (Verkort weergegeven) Billy Graham. Met grote erkentelijk heid heb ik het verslag gelezen in Haarlems Dagblad d.d. 23 dezer van de samenkomst en rede van dr. Graham gehouden in het stadion te Amsterdam op Dinsdag 22 dezer. De gang van zaken en de inhoud der prediking zijn beknopt juist weergegeven en kunnen bij lezing zegen verspreiden. Teleurstellend is het daarom, dat de ver slaggever meent j;e moeten vermelden, dat ongetwijfeld hier een vorm van massa suggestie tot uiting komt, .die versterkt wordt door Graham's met doordringende stem herhaalde opi-oep, enzovoort. Daar waar kinderen Gods samen zijn in gebed en prediking van Gods woord is de Heilige Geest tegenwoordig. De werking van de Heilige Geest in het hart van de mens is dat Hij overtuigt van zonde, en van gerechtigheid en van oordeel: Joh. 16 8. Door de werking van deze Geest voegt God toe tot de levende gemeente van Jezus Christus: Handl. 2 47. S.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10