Heftige woordenwisseling Herman Heijermansstraat over omdoping Amerikaanse wegverkeer eist jaarlijks 38000 doden Uitreiking van negen hoge militaire onderscheidingen Protest tegen getreuzel met viaductenbouw in Heemstede IJmuidenaar in Duitsland overvallen Amsterdamse Beurs 8 Wederom rumoerige raad in Zandvoort Burgemeester verbolgen De tram Goed zo, heren!" j Beroofd en ernstig gewond in ziekenhuis opgenomen Fransen ontruimen Ankhe in Annam Groninger Universiteit viert 68ste lustrum Timmerman maakte val van zeven meter Toch - naar verhouding - minder ongelukken dan in Europa? Donderdag enige tarieven NZH verhoogd Plechtigheid aan Paviljoenslaan „Ons blijft slechts waardige houding over" Verduistering van 2000 -, Haarlemmer aangehouden Indonesisch-Nederlandse besprekingen begonnen Prof. Meijers in Tweede Kamer herdacht Di NS DAG 2 9 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met een fikse hamerslag heeft burgemeester Van Fenema gisteravond even na tien uur de vergadering van de Zandvoortse raad voor gesloten verklaard. De kracht waarmee de hamer op de tafel neerkwam en de haastige passen waarmee de burgemeester de raadzaal verliet verrieden een hevig bewogen ge moedstoestand. De raadsleden bleven een ogenblik een tikje beduusd achter, nadat ze kort tevoren nog door luid bijvalsgeroep of door kreten van scherpe afkeuring een uiteenzetting van hun voorzitter hadden onderbroken. De aanleiding tot dit even rumoerige als abrupte slot van de raadsvergadering vormde het ingezonden stuk in ons blad van de weduwe van Herman Heijermans over de door de bewoners van de vroegere Herman Heijermansstraat gewenste naamsverandering van hun straat in De Favaugeplein. Zoals men weet heeft de raad in die verandering toegestemd, waarbij tevens werd toegezegd, dat een an dere belangrijke weg de naam van de grote schrijver zal dragen. Dat wordt dan de nieuwe reeds aanbestede verbinding van de Zandvoortse laan (ter hoogte van het nieuwe Tehuis voor bejaarden) naar Plan Noord. De heer Slagveld (A.B.) bracht de zaak ter sprake en merkte op, dat mevrouw Heijermans volgens hem in hoofdzaak boos was, omdat zij niet van tevoren van deze naamsverandering in kennis was gesteld. Spreker vroeg zich af, of het niet aanbe velenswaardig zou zijn, de overwegingen van de raad, die tot deze naamsverande ring leidden, alsnog aan mevrouw Heijer mans kenbaar te maken. Bovendien vroeg spreker zich af, nu mevrouw Heijermans verklaard had geen prijs meer te stellen op een straat, genoemd naar haar man, of deze naam voor de nieuwe weg naar Zand- voort-Noord, nu niet als vervallen diende te worden beschouwd. De heer Porrenga (Arbeid) hield een fel en uitvoerig betoog, waarin hij aan de hand van teksten van Multatuli en Heijer mans aantoonde, dat anti-socialisme en anti-semietisme wel degelijk een rol had den gespeeld bij het verzoek, om deze naamsverandering tot stand te brengen. Spreker vroeg, of het niet mogelijk was, de oude toestand alsnog te herstellen. Mevrouw Mol (Arbeid) betuigde er haar spijt over, nu zij dit alles deze avond moest aanhoren, óóit te hebben voorgesteld in Zandvoort een straat naar deze grote schrijver, te noemen. De heer B r e u r e (V.V.D.) trok heftig te keer tegen alle courantengeschrijf, waar aan hij zich zéér geërgerd had. Met poli tiek heeft deze zaak niets uitstaande, slechts utiliteitsredenen leidden tot deze naamsverandering. Oók als het De Fa vaugeplein Thorbeckestraat zou hebben geheten, zouden de bewoners ook deze naamsverandering hebben voorgesteld. Waarop burgemeester Van Fenema die voor deze gelegenheid erbij ging staan uiting gaf aan zijn verbolgenheid en verontwaardiging over, zoals hij het zag, een ongehoorde verdraaiing van het raads besluit. Wanneer men hier „nazi-tenden- zen" ontwaart, is dit eenvoudig belaeheliik. Dat het anti-soeialisme en het anti-semie- tisme erbij worden gehaald, is zelfs schan dalig. „Ik ben hier razend over en ook niet van nlan het erbij te laten zitten, juist om dat het een besluit betreft dat zuiver uit utiliteitsoverwegingen werd genomen". Zo levendig als de vergadering eindigde was zij ook begonnen. Dat was omdat de heer Slagveld bij de ingekomen stuk ken een voorstel indiende om bij Gedepu teerde Staten te protesteren tegen de op heffing van de tramdienst voordat er een viaduct of brug in of over de spoorlijn bij Heemstede zou ziin gebouwd. Tevens wil de hij dat particulieren en verenigingen in Zandvoort zouden worden aangespoord hetzelfde te doen. De heer Slagveld motiveerde zijn voor stel door oo te merken, bang te zijn dat deze opheffing haar beslag zou krijgen, voor de raad van Zandvoort daarin zou zijn gekend, waardoor een chaotische toestand bij deze spoorwegovergang zou ontstaan, hetgeen funest zou zijn voor Zandvoort. Al spoedig verkreeg de heer Slagveld de steun van alle raadsleden, waarop de bur gemeester opmerkte, dat tegen de opheffing van de tramverbinding als zodanig niet kan worden geprotesteerd. "Wel kan de raad zijn bezwaren kenbaar maken tegen deze opheffing, vóór de brug of tunnel bij de spoorwegovergang een feit is geworden. Uitvoerig memoreerde spreker de vóórge schiedenis van deze affaire en verklaarde, dat de noodzaak tot opheffing van dit ver keersobstakel thans acuut wordt. Spreker had zeker geen bezwaren tegen dit protest, alhoewel betwijfeld moet worden, of het viaduct nog wel gereed kan zijn, voor de opheffing van de trambaan een feit zal wezen. Men zou kunnen vragen, de opheffing van de tramverbinding uit te stellen tot het viaduct of de tunnel gereed is, maar ook dat zal volgens spreker niet lukken. Wanneer de dan zeker te verwachten chaos de bouw van deze tunnel of dit viaduct zou verhaasten, hetgeen zeker het geval zal zijn, mag men daarover slechts tevre den zijn. Doch inderdaad dreigt hier acuut gevaar voor de gemeente Zandvoort, daar om acht spreker het zenden van een pro test niet de juiste vorm, maar véél meer het zenden van een rechtstreeks bericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin met klem wordt aangedrongen op het bouwen van een tunnel of viaduct en de tramverbinding niet-op te heffen, vóór dit object gereed is. Met algemene stemmen wordt hierna, na uitvoerig debat besloten bij de minister ernstige bezwaren in te dienen tegen de opheffing van de tramverbinding met Am sterdam, vóór een viaduct of tunnel bij de spoorwegovergang Aerdenhout-Heemstede gereed is. De besprekingen kregen ook een onaan genaam karakter tijdens de behandeling van het voorstel om de winkelsluitingstijd gedurende de marktavond, die de commis sie „Zandvoortse Middenstandsbelangen" op 2 Juli organiseert, voor deze avond te laten vervallen. De heer Weber (A.Z.B.) vindt het vreemd, dit initiatief uit de courant te heb ben moeten vernemen. De beide plaatse lijke Middenstandsverenigingen werden er niet in gekend. Spreker zou daarom aan dit voorstel de voorwaarde verbonden wil len zien, dat deze beide verenigingen als nog van dit voornemen in kennis worden gesteld. Het op „eigen houtje werken" dient te worden tegengegaan en bestaande organisaties moeten niet worden gepas seerd. De heer Siegers (K.V.P.) merkt op, dat hoe meer actie er is in Zandvoort, hoe meer dit dient te worden toegejuicht. De onderhavige organisatie bestaat bovendien uit drie leden van „De Hanze" en twee van de Zandvoortse Handelsvereniging. Wat is er tegen dit particulier initiatief? Spreker zou ook niet willen beletten, dat standwer kers uit andere plaatsen, die een grote at- j tractie zullen blijken te zijn, aan deze marktavond medpwerken. De voorzitter merkt op, dat het hier een aardig initiatief betreft, waarvan spreker zou willen zeggen: „Goed zo, heren". Hier kan een formele goedkeuring van de raad afdoende zijn. Wanneer de heer Web er opmerkt, dat „De Hanze" wèl met dit initiatief bekend was en de Handelsvereniging niet, zegt de heer Tates (V.V.D.dat het hier een raadsvergadering is en geen vergadering van de Zandvoortse Handelsvereniging, waarvan de heer Weber voorzitter is. De burgemeester is het hiermede eens en vraagt, of de raad accoord gaat met het voorstel. Wethouder Kerkman protesteert. Wanneer de heer Weber zich bij het onder werp houdt, heeft deze recht van spreken, ook in tweede instantie. Spreker heeft ook bezwaar tegen het ..aantrekken van stand werkers van buiten". De burgemeester zegt tot wethouder Kerkman, dat aan het beleid van de voor zitter niet valt te tornen. Wethouder Kerkman: „Dat weet ik, maar wat ik wil zeggen, zal ik tóch héél rustig naar voren brengen." De heer W e b e r krijgt dan van de voor zitter gelegenheid, in tweede instantie te spreken, doch verklaart, dat zijn enthou siasme voor deze zaak hem door de loop van het debat al ontnomen is. Met klem adviseert spreker geen vreemde standwer kers op de marktavond toe te laten, omdat dan het gevaar dreigt, dat een permanente markt in Zandvoort zou ontstaan met alle daaraan verbonden nadelen voor de win keliers. De beleefdheid had geëist, dat de Zandvoortse Handelsvereniging van dit voornemen in kennis was gesteld. Wanneer de heer Siegers opnieuw het woord vraagt, acht de voorzitter het voor stel voldoende toegelicht, waarna het met algemene stemmen wordt aangenomen. STADE (D.P.A.) -- In de nacht van Zondag op Maandag is de 6G-.jarige IJmui- dense automobilist O. te Ottersberg in het district Verden in Neder-Saksen door twee Oostenrijkse jongelieden overvallen en neergeslagen. De aanranders verdwenen na de overval met de auto van de heer O., die met ernstige verwondingen in het zie kenhuis van Verden moest worden opge nomen. De IJmuidenaar had de jongelui, die hem gevraagd hadden te mogen meerijden, in zijn auto meegenomen. Onderweg gaf hij een van hen het stuur in handen, waarop deze de wagen in plaats van naar de grote verkeersweg BremenHamburg naar Ot tersberg reed en de wagen op het goede renemplacement van het station liet stop pen. Hier overvielen de bandieten de automobilist en sloegen hem met een hard voorwerp op het hoofd. Na een hevig gevecht, waarbij hij een van de aanranders met een zakmes verwond de, gelukte het de hevig bloedende heer O. tenslotte, de auto te verlaten. Toen hij naar de post van een spoor wegwachter liep, werd hij door een der aanvallers ingehaald en van zijn geld beroofd. De heer O. was op weg naar Zweden, Behalve zijn auto zijn ook vier koffers met kleren en 180 gulden, 160 Zweedse kronen en 150 Deense kronen hem ontsto len. Maandag is de auto bij Wintermorr in het district Soltau (Neder-Saksen) terug gevonden. De daders zijn Maandagavond aangehou den. Het zijn de 17-jarige verkoper Erich De Frans-Vietnamese strijdkrachten hebben de belangrijke post Ankhe in Midden-Annam ontruimd, aldus heeft het Franse opperbevel in Saigon vanochtend bekendgemaakt. De ontruiming „past in het kader van de hergroepering der Frans-Vietnamese strijdkrachten". Twee weken geleden reeds was tot de evacuatie besloten, aldus het bericht. Op de aftocht uit de vesting zijn de Uniestrijdkrachten fel door de Vietminh-strijdkrachten bestookt. Staking geëindigd 28.000 Vietnamese burgers, die Zater dag in staking gingen om meer loon te krijgen, hebben Maandag het werk voor de Franse strijdkrachten in Indochina hervat. Hun eisen zijn ingewilligd. Het officiële gedeelte van de festivitei ten ter gelegenheid van het 68ste lustrum der Groninger universiteit is geopend met een rede van de rector van het studenten corps. „Vindicat Atque Polit", de heer J. Offerhaus in de A-kei-k, waar vele hon derden studenten reünisten bijeen waren gekomen. De i-ede werd beantwoord door de voor zitter van de reünie-commissie, jhr. mr. W. W. Feith. Aan de bijeenkomst in de A- kerk ging de uitreiking van het corpsvaan del aan de vaandelwacht voor het gebouw „Mutua Fides" op de Grote Markt vooraf. Vervolgens trok men naar het station om de reünisten af te halen. Toen de trein tegen twee uur arriveerde stroomden hon derden oud-studenten naar de Groninger Universiteit. Na de plechtigheid in de A- kerk werd een matinée musical e gehouden in „De Harmonie" door de Groninger Or kestvereniging onder leiding van de gast- dirigent Freddie Salten. In de Martinikerk werd een feestrede uitgesproken door dr. B. D. H. Tellegen, oud-griffier van de Provinciale Staten van Zeeland en oud-rector van het Groninger studentencorps. Vele honderden studenten en oud-studenten woonden deze bijeen komst bij. Onder meer waren aanwezig mr. D. U. Stikker, Nederlands ambassadeur te Londen en mr. dr. H. J. Reinink. secretaris generaal van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, beiden oud-studenten van de Groninger Univer siteit. Voorts dr. E. H. Ebels, de scheiden de Commissaris der Koningin en zijn op volger. mr. J. Offerhaus. Dr. Tellegen besprak in zijn rede de on derwijsvernieuwing, in het bijzonder de plannen ten aanzien van de juridische fa culteit. Hij vreesde dat de juridische stu dent van alles iets en van niets genoeg zal krijgen en dat hij de behoefte niet meer Lichtenberger en .de 16-jarige vulcaniseur zal gevoelen, zich in enig bepaald onder- Wilhelm Bayer, beiden uit Wenen. Zij heb ben een bekentenis afgelegd. Het gestolene is achterhaald. Drie weken geleden waren zij uit Wenen naar Hamburg gegaan. Zij wilden nu naar Zuid-Duitsland, maar hadden geen geld meer. deel der juridische studie te verdiepen en te komen tot daadwerkelijk studeren. Hij drong er vervolgens op aan dat men zo veel mogelijk, ondanks alle onvermijdelijke en zeker wenselijke aanpassing aan de be hoefte van een nieuwe tijd, de vrijheid van studie zal laten voortbestaan. Door onbekende oorzaak is gister middag omstreeks half vijf op het Haven plein te Spaarndam, een 34-jarige Haar lemse timmerman, die aan een perceel al daar dakreparaties uitvoerde, van een hoogte van zeven meter naar beneden ge vallen. Hij liep een lichte hersenschudding op en klaagde over pijnen in de rug. Per auto werd hij naar de Mariastichting ver voerd. Na behandeld te zijn, kon hij naar zijn woning worden overgebracht. Eenheden van de Nederlandse vloul hebben een officieel bezoek gebracht aan Oslo. Foto: het Nederlandse eskader in de haven van Oslo. de voorgrond de kruisers Evertsenen „Kortenaer" en de fregatten „Van Amsvel" en „De Zeeuw". Op de achtergrond achter het dok het vliegdekschip „Karei Doorman". Twee maanden lang hebben 32 verkeers deskundigen uit vrijwel alle landen van Europa een studie van het verkeer in de Verenigde Staten gemaakt. De drie Nederlandse experts die aan deze studie deelnamen hebben tijdens een persconferentie een en ander over hun er varingen verteld, waaraan wij het vol gende ontlenen: In de V. S. rijden 45 millioen personen auto's en 10 millioen bussen en vrachtwa gens. De gemiddelde verhouding is een auto op drie inwoners. Een Nederlandse stad van 60.000 inwoners zou naar deze maat staven 2500 auto's moeten bezitten. Het zijn er duizend, waaruit meteen volgt, hoe gecompliceerd de vraagstukken van de we gen, het verkeer en het 'parkeren in de V.S. zijn. Ondanks de energie, waarmee de wegen bouw in Amerika wordt aangepakt door de regeringen der staten met een subsidie vaar het federale verkeersbureau, wordt de ach terstand in wegenbouw en verkeersvoor- zieningen voor alle staten tezamen ge schat op 35 milliard dollar aan werken. Men tracht met succes aanleg en onder houd van enige grote wegen, bruggen en tunnels te financieren uit tolheffingen. Dure fouten Het geweldige tempo van de wegenaan leg in het verleden leidde onvermijdelijk tot fouten. Overleg tussen de staten is gaande om tot richtlijnen op grond van studies en ervaringen te komen. Deze richtlijnen zullen ook voor de toekomst van Europa belangrijk kunnen zijn. Een weg, die 20 jaar geleden voor acht millioen dol lar werd aangelegd en fouten vertoont, vergt thans 35 millioen voor veranderingen. In de steden zijn en worden geweldige voorzieningen getroffen door middel van snelwegen, grootscheepse bebakening met verkeerslichten en de aanleg van parkeer plaatsen. Een stad als Atlanta b.v. met omgeving heeft 700.000 inwoners, waar van 40.000 in de binnenstad. Voor de 300.000 personenauto's heeft men alleen al in de binnenstad 19.000 parkeerplaatsen nodig. Dit aantal is bijna bereikt, maar het aantal auto's groeit. Tot het beperken van de parkeer tijd dragen de zogenaamde paar- keermeters, bij ons onbekend, bij. Men is van mening, dat deze meters ook in Euro pa goede diensten kunnen bewijzen. Het aantal taxi's in de Amerikaanste ste den is zeer groot: in Washington b.v. zijn er 10.000 op 800.000 inwoners. De tarieven zijn laag. Velen maken in de steden liever gebruik van taxi's dan van de eigen auto, omdat men deze moeilijk kwijt kan. Het aantal trams in de V.S. mindert ziender ogen. Het stilstaan met een auto is meestal duurder dan het rijden. De geweldige verkeersintensiteit dwingt politie en justitie tot minder formeel, zo doelmatig mogelijk optreden. Het beboeten of anderszins straffen van verkeers- en parkeerovertredingen gaat snel. Grote zon daren worden veroordeeld om cursussen op „violation schools" (scholen voor verkeers- overtreders) te volgen. Daar worden hun de verschrikkingen, die gevolgen van ver- keersfbuten kunnen zijn, ingeprent. Achtendertigduizend doden eist het Amerikaanse snelverkeer jaarlijks. In dien men dit cijfer transponeert in Europese verkeersverhoudingen, dan blijkt 'echter, volgens vele Europese verkeersdeskundigen, dat de Ameri kaanse verkeersonveiligheid, dank zij het „gezonde.verstand", der weggebrui kers, minder groot is dan in Europa. Dar met man en macht aan een grotere verkeersveiligheid wordt gewerkt, ligt voor de hand. Geconcludeerd werd, dat in Europa meer leergangen voor verkeersspecialisten moe ten komen. Vele Amerikaanse verkeersdeskundigen staan in dienst van verkeers- en vervoer- bonden en particuliere organisaties van wegenbouwers, auto-industrie, oliemaat schappijen, landbouw en Kamers van Koophandel. Zij bepleiten de verkeersbe- langen bij de overheid, zoals in Nederland KNAC en ANWB, en besteden bovendien grote sommen in het algemene belang. Dit is in lang niet alle Europese landen het geval, zodat menige Europeaan met plannen dienaangaande naar huis is ge gaan. De tariefswijziging bij de N.Z.H., welke Donderdag ingaat, heeft, zoals wij ge ruime tijd geleden reeds meedeelden, slechts een partieel karakter. In het algemeen blijven de tarieven on gewijzigd. Op het stadsnet Haarlem onder gaan de maand- en weekkaarten een ge ringe verhoging, namelijk van een dub beltje. Van ingrijpender aard zijn de wijzi gingen op de lijn Amsterdam-Zandvoort, waarvan de tarieven de laatste jaren bij het algemene ritprijsniveau ten achter waren gebleven. Deze verhoging voorkomt dat straks de sprong naar het normale bustarief te groot wordt. Een enkele reis Haarlem-Amsterdam komt van zestig op vijfenzestig cent, de bijbehorende weekkaart van f 3,30 op f 3,90, de maandkaart van dertien gulden op veertien gulden vijftig. Een enkele reis Haarlem-Zandvoort stijgt van een kwartje op dertig cent, de weekkaart van f 1,50 op f 1,80, de maandkaart van acht op negen gulden. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 99% 99% A.K.U 229 229% 351 349 Philips Gloeil. 253 252 Kon. Petroleum 524'/ 522 A'dam Rubber 85 83 Holl. Amer. Lijn 149 149 N. Scheepv. Unie 140 131 ex.d H.V.A 120 119 Deli Mij 116% 116'/i Amsterd. Bank 195 195 Ned. Handel Mij. 180% 180 Rotterd. Bank 184% 184% Twentsche Bank 193 193 Anaconda Copper 38% 38% Bethlehem Steel 68'5/„, 69% Republic Steel 58% 58% Shell Union 94% 94 20% 20% 48% 48'/Ï Voor het front van de troep heeft luite nant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal bevelhebber, van morgen op het gazon aan de Paviljoenslaan te Haarlem een negental hoge onderschei dingen uitgereikt. Onder de aanwezigen waren jhr. mr. J. W. Röell, kabinet-chef van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, brigade-generaal G- Dijkstra, territoriaal bevelhebber West, tevens bevelhebber der eerste afdeling en andere militaire autoriteiten, onder wie de garnizoenscommandant van Haarlem. Na het openen van de ban en het voor lezen van de Koninklijke besluiten reikte luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden de onderscheidingen uit. Vervol gens sprak hij de onderscheidenden toe, waarna de plechtigheid met het spelen van het Wilhelmus besloten werd. De territoriaal bevelhebber nam tenslotte een défilé af. De troep werd gevormd door het personeel van de 168e afdeling zware luchtdoelartillerie, semi-mobiel uit Haar lem. De parade-commandant was de kapi tein. A. Schouten en de drumband van de 168e afdeling zware luchtdoelartillerie ver leende medewerking. De Bronzen Leeuw werd uitgereikt aan de majoor der infanterie van het voormalig Koninklijk Nederlands Indonesisch leger J. Rottier, thans commandant van het tweede regiment Verbindingstroepen te Nunspeet. Hij heeft zich door het bedrijven van bijzonder moedige en beleidvolle daden in de strijd tegenover de vijand onderschei den toen in de namiddag van 5 Augustus 1950 te Makassar tussen Apris en ex- KNIL-troepen onlusten waren uitgebroken. (De Apris werd gevormd door vroegere KNIL-militairen, die zich gewelddadig ver zetten tegen overgang van KNIL-leden in het Indonesische leger en niet voor terreur terugdeinsden. Ook Westerling benutte deze muitende groepen voor zijn aanval op Bandoeng). De Bronzen Leeuw werd eveneens uitge reikt aan de reserve-kapitein der infanterie D. W i 1 d e b o e r, thans bij de nationale reserve, district Gelderland. Deze heeft zich door het bedrijven van bijzonder moe dige en beleidvolle daden in de strijd tegen over de vijand onder-scheiden als leider van de ordedienst in het Zuid-Westelijk deel van de Veluwe, later districtscommandant van Ede en plaatsvervangend Gewestelijk Commandant voor de Veluwe. Het Bronzen Kruis ontvingen kolonel i r. J. C. Kok, thans hoofd van het advies bureau Wetenschappelijk onderzoek, kapi tein H. J. L a m e r s, thans werkzaam bij de staf van de adjudant-generaal te 's-Gra_ venhage, reserve-kapitein voor de alge- Bewoners. Westerlaan: De heren J. F. M. ten Berge en A. Kat tenburg hebben namens een aantal bewo ners van de Westerlaan in Aerdenhout enigen hebben thans verklaard zich afzij dig te willen houden, terwijl een paar an deren wegens ziekte onbereikbaar waren zich andermaal tot het gemeentebestuur van Bloemendaal gewend over de kwestie van de herdoping van hun laan in Burge meester Den Tex-laan. Onder meer wordt daarin opgemerkt, dat de bewoners „het betreuren dat het gemeentebestuur heeft gemeend een zaak, die door de bewoners met de meeste dis cretie is behandeld, op alarmerende wijze in de nationale pers te moeten brengen." Zij menen dat door publicatie in de pers deze affaire is opgeblazen tot een niveau dat „enerzijds voor alle betrokkenen en in het bijzonder voor de burgemeester bijzon der pijnlijk is en anderzijds de naam van de gemeente Bloemendaal in opspraak brengt." Verder menen de hier aan het woord zijnde bewoners dat het gemeentebestuur hun adres niet juist heeft behandeld en zij kondigen aan, dat zij de zaak „aan de be voegde instanties" zullen voorleggen om een uitspraak te verkrijgen. De brief besluit met de tirade: „Gezien het zeer pijnlijke karakter dat deze zaak thans door de houding van uw gemeente bestuur heeft gekregen menen bewoners dat hen slechts overblijft tegenover deze gang van zaken een waardige houding aan te nemen. Zij verzoeken uw gemeentebe stuur echter dringend ter vermijding van verdere onnodige ruchtbaarheid het demonstratieve karakter dat aan de om doping zou worden verbonden bij „een of ficiële onthulling" van het nieuwe naam bord, achterwege te willen laten. Gisteren heeft de Haarlemse politie de 51-jarige A. C. B. agent van een Haar lemse handelsonderneming aangehouden. B. inde gelden bij klanten van de onder neming en wendde deze ten eigen bate aan. Het totale verduisterde bedrag be draagt ongeveer tweeduizend gulden. B. legde een bekentenis af en werd inge sloten. Luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden speldt reserve-kapitein der infan terie D. Wildeboer de Bronzen Leeuw op. mene dienst D. D r a 1, werkzaam bij het directoraat materiaal landmacht, en kapi tein J. W. Di e 1 e m a n, werkzaam op de Luwa-school te Ede. Ir. Kok heeft zich door moedig optreden tegenover de vijand onderscheiden als mili tair-adviseur van de Gewestelijk Comman dant Strijdend Gedeelte in Gewest 8 (Utrecht) in het voorjaar van 1945. De heer Lamers heeft zich door moedig optreden tegenover de vijand onderschei den in het tijdvak van 10 tot 14 Mei 1940 bi.i zijn optreden als patrouille-commandant tegen vijandelijke luchtlandingstroepen en parachutisten in de omgeving van Delft. De heer Dral heeft zich door moedig optre den tegenover de vijand onderscheiden door, na midden Juni 1944 als medewerker te zijn toegetreden tot een belangrijke inlichtin- gengroep op militair gebied in bezet Neder land, als zodanig tot November 1944 op be kwame en beleidvolle wijze op te treden, niettegenstaande hij om veiligheidsredenen enige malen van standplaats moest ver anderen. De heer Dieleman heeft zich door moedig optreden tegenover de vijand onderschei den door, na als medewerker te zijn toege treden tot een belangrijke verzetsorgani satie in bezet Nederland, eind September 1944 in opdracht van deze organisatie zich van bezet gebied ('t Gooi) door de vijan delijke linies naar het reeds bevrijde deel van Zuid-Nederland te begeven om ver band op te nemen met Geallieerde strijd krachten en onder gevaarvolle en moeilijke omstandigheden daarin te slagen. Het Kruis van Verdienste is uitgereikt aan kapitein J. Zeldenrijk, thans bij het Welzijn-zorg van het leger, die zich onder scheiden heeft als leider van een Knok ploeg-groep in het Gooi, aan luitenant W. Doorn, thans bij de inspectie verkeerswe zen te Amsterdam, die zich onderscheiden heeft als lid van een verzetsgroep, die zich bezig hield met de spoorwegsabotage en aan adjudant-onderofficier-administrateur H. H. A. Wekking, thans werkzaam bij het mobilisatie-complex t e Ede, die zich in de jaren 1941 en 1942 onderscheiden heeft bij het vervoer van enige tientallen ont snapte geallieerde krijgsgevangenen en le den van vliegtuigbemanningen. In de De Lairessezaal op het Binnenhof in Den Haag, boven de Ridderzaal, waar op 2 November 1949 het statuut van de Unie tussen het Koninkrijk der Nederlan den en de toenmalige Verenigde Staten van Indonesië werd ondertekend, zijn hedenochtend om elf uur de Nederlands- Indonesische besprekingen begonnen over het opheffen van de Unieverhouding en daarmede verband houdende vraagstukken. De Indonesische delegatie staat onder leiding van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Sunarjo. Leden zijn de Indonesische ministers van Econo mische Zaken en Onderwijs, mr. Iskaq Tjokrohadisurjo en mr. Moh. Yamin, de waarnemende Hoge Commissaris van In donesië in Nederland, mr. Susanto Tirto- prodjo en de Indonesische ambassadeur in Londen, professor Supomo. Voorts omvat de Indonesische delegatie vijf plaatsver vangende leden en enige adviseurs. De Nederlandse delegatie wordt geleid door de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. De andere Nederlandse delegatieleden zijn mr. L. A. Donker, mi nister van Justitie, de heer J. van de Kieft, minister van Financiën, prof. dr. J. Zijl stra, minister van Economische Zaken en mr. N. S. Blom, regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden. Ook aan deze delegatie zijn veie adviseurs toege voegd. Na een korte herdenking van de dezer dagen plotseling overleden Nederlandse rechtsgeleerde prof. mr. E. M. Meijers, door de voorzitter der Tweede Kamer in de hedenmiddag begonnen vergadering, heeft de minister van Justitie, mr. L. A. Donker, een herdenkingsrede gehouden. De minis ter uitte namens de regering gevoelens van diep medeleven ten opzichte van zijn we-, duwe en kinderen. „Van het werk van het nieuwe wetboek heeft hij het bouwplan gegeven. Van vijf verdiepingen heeft hij de bouw tot in bij zonderheden beschreven. Voor het verdere gedeelte van het bouwwerk ligt, mede door hem gevormd, de stof voor een groot ge deelte klaar. Het is hem niet oeschoren geweest bij de opening van het bouwwerk voor het Nederlandse volk te staan als de schepper ervan", aldus de minister. „Tot het voltooien van zijn levenswerk zullen anderen opgeroepen moeten worden. Zij zullen de beschikbare bouwstof bijeen moeten garen en de nog niet beschikbare moeten aanvoeren. De voleinding van deze taak zal de grootste eer zijn, welke het Nederlandse volk aan zijn nagedachtenis kan bewijzen", zo besloot hij

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10