Wereldnieuws Nederlands-Indonesisch overleg zal niet van leien dakje gaan PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Vraag: zal vérgaand nationalisme zelfs eigen belangen niet ontzien? De radio geeft Woensdag Bezwaren tegen afsluiting der zeegaten Prins Bernhard reikt zilveren anjers uit Hevige oliebrand in haven van Los Angeles ZocU ia het zo 2 K E I P Gr. HoóMt'a»! 137 naast Luxor „Schelde"-werf voltooide schip voor Rusland Nieuwe paspoortregeling krijgt geen terug werkende kracht Zeeuwse vissers tot protest-actie aangespoord Betaling abonnementsgeld per giro Terroristen beschoten café in Tunesië „Interleder" geopend Hinderlijk gewas Levende inktvis op het strand Vrouwen Alles uit één aar h. PéTILLON. DINSDAG 29 JUNI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) Nu op verzoek van de Indonesische regering vandaag besprekingen beginnen, die in de eerste plaats ten doel schijnen te hebben aan de bestaande Unie tussen Nederland en Indonesië een einde te ma ken, gaan de gedachten een ogenblik terug naar de vijf jaar geleden eveneens in Den Haag gehouden Ronde Tafel-Conferentie, die leidde tot de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië. Na geenszins in alle opzich ten gemakkelijke onderhandelingen waren de afvaardigingen van Nederland met die van de toenmalige Republiek Indonesië en van de overige deelstaten, welke te samen de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië (R.I.S.) uitmaakten het er over eens geworden, dat genoemde Bondsrepu bliek de souvereiniteit kreeg over wat eens Nederlandis-Indië was geweest. Dit met één uitzondering, want over Nieuw-Guinea kon men ter Ronde Tafel-Conferentie nog geen overeenstemming bereiken. Met de souvereiniteitsoverdracht ging het sluiten van een aantal overeenkomsten ge paard. Daarvan zij allereerst het verdrag inzake de Nederlands-Indonesische Unie genoemd. In hoofdtrekken kwam het hierop neer, dat het ten doel had „de georgani seerde samenwerking" tussen Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië te ver wezenlijken. Dit. wel te verstaan, „op basis van vrijwilligheid en gelijkheid in status met gelijke richten." „De Unie," zo heette het nog verder, „doet geen afbreuk aan de status van elk van de beide deelgenoten als onafhankelijke en souvereine staat." Dat bleek trouwens ook duidelijk uit de gehele opzet van de Unie. Op geen enkel gebied immers kon de Unie als zodanig iets doen, of er moest volledige overeenstemming tussen de beide deelgenoten bestaan. De gang van zaken in Indonesië, waar men overigens reeds spoedig aan de zelfstandig heid binnen de federatie een eind maakte en de federatie in een eenheidsstaat om zette, leidde echter binnen vrij korte tijd tot de opvatting, dat de Unie diende te ver dwijnen. Zeker, in werkelijkheid tastte zij in geen enkel opzicht de Indonesische on afhankelijkheid aan, maar niettemin moest president Sukarno met zijn aanhang van felle nationalisten er niets van hebben, datt louter bij wijze van symbool, de Nederland se Kroondraagster aan het hoofd der Unie stond. Nog eens, het betrof hier uitsluitend een symbolische titel, doordat het bedoelde Hoofd der Unie slechts dan zou kunnen optreden, wanneer zowel de regering van Indonesië als die van Nederand het eens waren. Nog andere bezwaren koestert men in zeer nationalistische kringen in Indonesië tegen de Unie, te weten, dat het Uniever drag het onder meer heeft over samenwer king der Uniedeelgenoten, zowel op het ge bied van de buitenlandse betrekkingen als op dat van de defensie en dat er speciale regelingen met betrekking tot de samen werking op die beide gebieden gesloten werden. „Wij willen zulk een bijzonder verdrag niet langer," luidt het wachtwoord van Djakarta. Nu, op zichzelf is Den Haag wel bereid om mee te werken aan beëindiging der Unie, die in werkelijkheid toch al nauwe lijks meer iets betekent. Maar eenzijdige beëindiging, doordat Indonesië leukweg zou zeggen, dat het verdrag van 1949 niet meer geldt, kan Nederland niet aanvaarden. Het ADVERTENTIE ZO NB RILLEN ook mat aiaxan In Uw nummêr ga»l«pan HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 De Predikant van Wakefield, hoorspel. 11.50 Pianorecital. 12.20 Reportage zonsverduiste ring. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianomuziek. 12.50 Reportage zonsver duistering. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-orkest. 13.35 Reportage zonsverduistering. 13.50 Banjo-orkest. 14.10 Platen. 14.30 Wilhelm Teil, opera (le acte). 15.40 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Mili taire causerie. 18.00 Platen. 18.05 Tennis kampioenschappen Wimbledon. 18.15 Alt en altviool. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Twee violen en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amuse mentsmuziek. 20.45 Herinneringen aan de reis van Hr. Ms De Zeven Provinciën naar de West. 21.10 Piano. 21.25 Kamerorkest en soliste. 21.50 Platen. 22.05 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.15 Amusements muziek. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroep orkest en solist. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9,10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.20 Reportage van de zons verduistering. 12.30 Land- en tuinbouwmede- lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pla ten. 12.50 Reportage van de zonsverduiste ring. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Orgel en zang. 13.35 Reportage van de zonsverduistering. 13.50 Orgel en zang. 14.10 Voor de kinderen. 14.45 Repor tage van de zonsverduistering. 15.00 Kinder koor. 15.25 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Viool en piano. 17.15 Pianoduo. 17.35 Gitaar ensemble. 17.50 Regeringsuit zending: Het Nieuw Guinea Instituut. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Causerie en voordracht. 18.30 Platen. 19.15 Geheelonthou ding-levenshouding, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Lichte muziek. 21.00 De erfenis van tante Bella, hoorspel. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.30 Houdt u ook van ehlorella, causerie. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N. T. S.) 17.5019.45 Wereldkampioenschap voetbal in Zwitserland: één der beide halve finales 19.4521.30 Overname programma N.I.R 19.45 TV-nieuws. 20.00 Debat. 20.20 De Klucht van de Brave Moordenaar, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen 14.00 Sym- phonieork. en soliste. 15.15 Platen. 15.45 Kin derkoor. 16.00 Omroeporkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 De boe kenmarkt. 18.00 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Fanny Essler, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en, 75 m,). gaat er dus om te onderzoeken, of en hoe men het samen over opheffing van het Unie-verdrag en tegelijkertijd vervanging door een ander verdrag eens zou kunnen worden. En dan komt meteen de kwestie Nieuw-Guinea de aandacht vragen. Ter Ronde Ta fel-Conferentie was bepaald, dat de toen bestaande status, dus de Neder landse souvereiniteit over dat gebied ge handhaafd zou worden met de bepaling tevens, dat binnen een jaar na de souve reiniteitsoverdracht aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië het vraag stuk van de staatkundige status van Nieuw-Guinea door onderhandelingen tus sen de twee Unie-deelgenoten bepaald zou worden. Welaan, de deswege eind 1950 ge voerde onderhandelingen brachten geen op lossing, doordat Nederland niet bereid was de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, dat op zijn beurt juist die souvereiniteit en niets minder dan dat verlangde. Sindsdien is Nederland er van uitgegaan, dat onder deze omstandigheden de Neder landse souvereiniteit over dat gebied is blijven voortbestaan. Van Indonesische zijde wenst men alsnog daaraan te tornen, doch Den Haag heeft duidelijk laten weten, dat hierover niet verder te praten valt. Daarop is al meer dan eens door Djakarta verkondigd, dat als Den Haag aan dit standpunt blijft vasthouden, Indonesië een zijdig een streep door het Unie-verdrag zal halen. Zie daar, kort samengevat een van de grootste moeilijkheden, welke zich bij de beprekingen in Den Haag thans kunnen voordoen. In 1949 zijn er tussen Nederland en Indo nesië ook verschillende regelingen inzake financiële en economische vraagstukken ge sloten. Het Indonesische verlangen nu houdt tevens het tot stand brengen van herziening van die onderdelen der Ronde- Taf el-Conferentie overeenkomsten in. In beginsel is de Nederlandse regering tot overleg omtrent bedoelde herziening bereid, doch zij zal waarlijk niet treden in schrap ping van bepalingen, die gerechtvaardigde waarborgen ten opzichte van een aantal Nederlandse aanspraken inhouden en dus zeker niet afstand doen van allerlei vorde ringen, die Nederland op Indonesië heeft. Anderzijds brengt het welbegrepen eigen belang van de jonge Indonesische staat met zich mee, zich niet op bedenkelijk© wijze aan zijn verplichtingen te onttrekken. Be langwekkend zal zijn om te zien in hoeverre in dit opzicht het gezond verstand de over hand zal behouden over de neiging van sommige zeer vergaande nationalistische hartstochten en gevoelens. Overeenstem ming omtrent herziening van de groep der hier bedoelde overeenkomsten van 1949 zal zeker ook nog niet zo gemakkelijk zijn te bereiken. Te Vlissingen is door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" overgedragen aan de „V.O. Transmash Import" het 6500 ton metende vrachtschip „Ob". Dit schip is het tweede van een serie van zes die op de werven van „De Schelde" worden ge bouwd voor Russische rekening. Het schip maakte zijn proeftocht van 9 tot 12 Juni. Na de vlaggenceremonie op het achter dek, gaf de kapitein M. Hogendijk het com mando over aan de Russische gezagvoer der A. Peijenaninov, waarna in de salon van het schip de directeur van „De Schel de" de heer J. W. Hupkes het schip over droeg aan de rederij. De heer Hupkes dankte in het bijzonder de Russische am bassadeur en mevrouw Kirsanov voor hun tegenwoordigheid bij deze overdracht te meer omdat mevr. Kirsanov het schip ge doopt heeft. Elk schip, zo merkte hij op, heeft zijn geschiedenis van moeite en zorg. Hij dankte allen, die samenwerkten om de bouw van dit schip te doen slagen. Naar aanleiding van een verzoekschrift aan de minister van Buitenlandse Zaken om terugwerkende kracht te verlenen aan de verlaging van de kosten voor de afgifte en verlenging van paspoorten heeft de K.N.A.C. bericht ontvangen dat de minis ter aan dit verzoek niet kan voldoen. De minister zegt dat ook een terugwer kende kracht van drie maanden voor een andere groep onbillijkheid zou scheppen. Restitutie van paspoortleges en kosteloze verlenging van paspoorten, afgegeven of verlengd gedurende de laatste drie maan den volgens de thans geldende wettelijke bepalingen is onmogelijk. De minister acht het niet verantwoord hiervoor een bijzondere regeling tot stand te doen ko men, zulks wegens de vele administra tieve moeilijkheden die daaraan verbon den zouden zijn. ADVERTENTIE Dr. P. Korringa, bioloog en adviseur van de Zeeuwse oester- en mosselkwekers, heeft krachtig stelling genomen tegen de afslui ting der zeegaten. Het plan der Deltacom missie, dat deze afsluiting beoogt, wees hij als dodelijk voor de Zeeuwse visserij van de hand. De bootvisserij en de ansjovisvangst zouden verdwijnen. De garnalenvisserij zou na buitengaats en in de Westerschelde kun nen worden uitgeoefend. Voor de kreeft vangst zouden misschien parken buiten de dammen kunnen worden aangelegd. Voor de mosselcultuur moet onderzocht worden of banken buiten de dammen mogelijk zijn. Dr. Korringa wekte de Zeeuwse vissers op tot een actie tegen de afsluitingsplan nen. Uitvoerig behandelde dr. Korringa de gevolgen van de afsluiting voor de mossel en oestercultuur. Na de afdamming is be werking, verwatering en schoning van de mossel in de Oosterschelde niet meer moge lijk. Voor de oestercultuur is de kom van de Oosterschelde bij uitstek geschikt. Voor het scheppen van een oesterteelt in de Wad denzee zag dr. Korringa geen moeilijkhe den. Wanneer men de oesterteelt naar de Waddenzee verplaatst, brengt men auto matisch de gevreesde mosselparasiet uit Zeeland mee. De parasiet zou dan al vrij spoedig de huidige mosselcultuur in de Waddenzee doen verdwijnen. Dr. Korringa verwierp eveneens de mogelijkheid tot het maken van een bassin met communicatie naar de zee. Ook hier zou de stroom naar zee zijn gericht en de oesterlarven meevoeren. Af sluiting van de Oosterschelde zal de onder gang van de oestercultuur betekenen. Dr. Korringa beoogde, dat men er zich voor moet hoeden de afsluiting van de zeegaten te vergelijken met de afsluiting van de Zuiderzee. Daar werd de visserij niet met uitroeiing bedreigd. In de plaats van het water kwamen vruchtbare landbouwgron den. De Oosterschelde levert bij inpoldering grond van weinig waarde. Slechts in de Zandkreek en in de Grevelingen kan enige nuttige landaanwinning worden verkregen. Voorts betoogde dr. Korringa nog, dat de voordelen van een bestrijding der verzil- ting voor Zeeland niet zullen gelden. Op diepten van 30 a 40 meter zal zijns inziens in veel geulen zout, zuurstofloos water achter blijven. De mogelijkheid, dat bij storm dit water naar boven komt en het zoete water vergiftigt, is volgens hem zeker aanwezig. Een dergelijk verschijnsel zou de land- en tuinbouw grote schade toe brengen. Ook zou naar zijn mening de af damming van de Oosterschelde een ernstige muggenplaag bevorderen. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE xxxxxcxwscooooowooocoaxx: De Koningin heeft de Britse ambassa deur, sir Neveile M. Butler, die ons land verlaat, in het paleis op de Dam een af- scheidslunch aangeboden. Koningin Juliana arriveerde de Britse ambassadeur en zijn paleis, waar een erewacht van mariniers met de marinierskapel stond aangetreden, die de eerbewijzen brachten. Korte tijd later arriveerde de Britse ambassadeur en zijn echtgenote. Voor de vjjfde keer heeft Prins Bernhard Maandag in Amsterdam zilveren an jers uitgereikt aan Nederlanders, die zich verdenstelijk hebben gemaakt voor de cul tuur. De eerste werd aan de vertegenwoor diger van de Nederlandse Antillen, mr. N. Delbrot, uitgereikt ten behoeve van diens landgenoot, de heer Bos Kaljon. De zilve ren anjer is hem toegekend wegens zijn belangrijke arbeid ten behoeve van de cul turele ontwikekling van Curagao, vooral op het tererin van de muziek. Tijdens een plechtige bijeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Handel Maat schappij te Amsterdam heeft Prins Bern hard Maandagmorgen zilveren anjers uit gereikt aan verschillende personen, die zich op sociaal en cultureel gebied in het afgelopen jaar bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Foto: prof. dr. G. A. van Poelje, die werd onderscheiden voor zijn belangrijk werk in dienst van het Neder lands Jeugdherbergwezen, neemt de ver sierselen, behorende bij de onderscheiding, in ontvangst. Jhr. De Beaufort was de volgende die de anjer kreeg. Met hem werden geëerd de heren prof. dr. L. F. de Beaufort, hoog leraar in de zoögeographie aan de Univer siteit van Amsterdam en F. E. Everwijn Lange, secretaris van de Stichting „Het Utrechtsch Landschap". De mutatie ver meldde de pioniersarbeid, verricht ten be hoeve van de regionaal geöriëteerde zelf werkzaamheid bij de natuurbescherming. Dr. P. C. de Brouwer ontving daarna de anjer in gezelschap van de heren prof. dr. F. van der Veen, hoogleraar aan de Katho lieke Economische Hoogeschool en J. Meu- wese, burgemeester van Hilvarenbeek. Deze anjer werd uitgereikt op grond van diens uitzonderlijke werk voor de culturele bewustwording en ontplooiing van het Bra bantse volksdeel. De laatste anjer werd uitgereikt aan prof. dr. G. A. van Poelje, die vergezeld werd door de heren L. Meilink, voorzitter van de Raad van Toezicht en Advies der Nederlandse Jeugdherberg Centrale en voorzitter van de International Youth Hos tel Federation en F. Robertson, voorzitter van de Stichting Opbouwfonds der Jeugd herbergen in Nederland. Deze werd geëerd om zijn zeer belangrijke arbeid ten behoeve van het jeugdherbergwerk, vooral op enige kritieke momenten in de ontwikkeling daarvan. Terroristen hebben Zaterdagavond het vuur geopend op een 50-tal personen, dat op een caféterras te Rades, tien kilometer ten Zuiden van Tunis, zat. Zes personen werden gewond, van wie er later twee in een ziekenhuis aan hun verwondingen zijn bezweken. De daders wisten te ontkomen. De dag tevoren had de resident-generaal noodmaatregelen afgekondigd, waarbij aan de politie extra-bevoegdheden werden gegeven. Verscheidene leiders van de „nieuwe-grondwetspartij" staan onder huisarrest. Tweehonderd politiemannen hebben Zondagochtend de Arabische win kelwijk van Tunis doorzocht op wapens. 35. Toen de laatste klant was afgewerkt, had Joris een welgevulde geldzak en Panda schrijfkramp. „Welaan", zei Joris, de zak tevreden dichtknopend, „dit werk is snel en doehnatig volbracht". „Welnee!", riep Panda opkijkend, „het werk moet nog be ginnen. Ze hebben ons vooruit betaald in het vertrouwen, dat we hun leidingen in orde zullen maken. Nu moeten we dan ook alle adressen afgaan, die ik hier heb op geschreven". „Vriendje", antwoordde Jo ris, „het was geen vertrouwen, dat die lie den vooruit deed betalen, doch bittere noodzaak omdat zij elders geen loodgieters konden krijgen. Als meesterzakenman heb ik de wet van Vraag en Aanbod ten gun ste van ons bedrijf in werking gesteld". Dat kan me allemaal niet schelen", riep Panda, „we moeten het werk doen, waar voor we betaald zijn!" Dat spreekt van zelf", zei Joris, „ge hebt me toch niet het tegendeel horen beweren? Windt u dus niet op en begeef u naar de biljartzaal, waar ge onze loodgieters zult vinden". „Ja", zei Panda opgelucht. „Zal ik ze hier heen sturen?" „NEE!", antwoordde Joris beslist. „Ga met hen biljarten!" Tweehonderd exposanten uit zestien landen De internationale schoen- en lederbeurs „Interleder" is te Utrecht in de Bernhard- hal van de jaarbeurs geopend door het hoofd van het directoraat industrie en groothandel van het Directoraat-generaal voor Handel en Nijverheid, ir. E. H. Plate. De voorzitter van de stichting „Inter leder", de heer Aug. Mannaerts, zeide dat ondanks het gestegen productievermogen de schoen- en lederindustrie moeite heeft aan de vraag te voldoen. Hij waarschuwde echter voor een te groot optimisme door een zich blindstaren op de huidige situatie. Het is zijns inziens juist in deze situatie noodzakelijk zich in te stellen op een wis selende conjunctuur, door nog grotere aan dacht te besteden aan kostprijsverlaging, verhoging van kwaliteit, verscheidenheid en aan een perfecte verkooporganisatie. De vakbeurs, die vijfduizend vierkante meter van de grote Bernhardhal beslaat, omvat inzendingen van tweehonderd deel nemers uit zestien landen, waarbij 120 schoenfabrikanten. Op de beurs is voorts het werk te zien van de tweejaarlijkse nationale vakwed strijd voor maat- en orthopaedisch schoei sel „De Gecroonde Leersse". Tot de be kroonden in deze wedstrijd behoort de heer F. van Diggelen te Haarlem. Sinds November van het vorig jaar heb ben verscheidene Rotterdammers een nieuwe broodwinning gevonden in het ongevraagd wassen van geparkeerde auto's, waarna de bezitters veelal beta len om moeilijkheden te voorkomen. Parkerende automobilisten worden vaak lastig gevallen door elkaar beconcurre rende autowassers en de politie heeft al eens moeten ingrijpen. Met het oog op het vreemdelingenseizoen en de klachten, die bij de Vereniging van Vreemdelingenverkeer zijn binnen gekomen, heeft deze vereniging de ge meente verzocht paal en perk te stellen aan het optreden van de autowassers, aldus delen B. en W. de gemeenteraad mede. Het college heeft daarom de raad een wijziging van de verordening op de straatpolitie voorgelegd, waardoor men zonder vergunning van B. en W. niet meer als autowasser kan optreden. Garagehouders en houders van benzine en service stations behoeven dezer ver gunning niet te hebben. XOOCOOCCCCOÏOOC)GC>CCO-OCOK>CCCCCCIC<XXCOCCCCOCCCCOCCOOXC Un. Press) In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn in de haven van Los Angeles acht reusachtige olietanks uit elkaar ge sprongen en in brand gevlogen. De vuur zee vormde enige tijd een ernstige bedrei ging voor de in de haven liggende schepen. Sleepboten konden echter twaalf vaartui gen, die gevaar liepen door het vuur te worden aangetast, bijtijds naar een veiliger ligplaats overbrengen. De schade wordt geschat op meer dan een millioen dollar. Een 45-jarige employé van een oliemaat schappij wordt vermist. Het vuur breidde zich van twee tanks uit over een net van pijpleidingen waar binnen zich dertien andere tanks bevon den. Met een daverende knal sprongen acht tanks, elk met een capaciteit van 55.000 barrel, een voor een uit elkaar. Een strandwandelaar ontdekte Zondag avond op het Zandvoortse strand een merkwaardige vis van ongeveer 25 cm. lengte, die over de zandbanken was ge raakt en bij het droogvallen geen kans meer had gezien open zee te bereiken. Het dier, dat nog leefde, had aan de kop een aantal wit gekleurde grijparmen, zodat men terecht veronderstelde met een kleine inktvis te doen te hebben. De wandelaar bracht het beest naar een Zandvoortse vis handelaar, die het in zijn étalage ten toon stelde, waar het uiteraard veel bekijks trok. Chinese handelsdelegatie te Londen aangekomen Een handelsdelegatie van communistisch China is Maandag uit Genève in Londen aangekomen. Deze groep van 11 Chinese handelsdeskundigen zal met vertegenwoor digers van de Engelse industrie besprekin gen voeren over uitbreiding van de Engels- Chinese handel. Andere functie. Radio-Boedapest heeft Maandag bekend gemaakt, dat Andor Berei is ontheven van zijn ambt van eerste onderminister van Buitenlandse Zaken in Roemenië. Hij zou een „andere belangrijke functie" krijgen. Billy Graham. De Amerikaanse evangelist Billy Graham is Zondagavond in het Amerikaanse legerziekenhuis te Frank fort opgenomen, daar hij weer last had van zijn nieraandoening. Zijn reis naar Parijs is voorlopig een dag uitgesteld. Volgens zijn assistent gaat hij goed vooruit. Protest. Twee ministers van het Tunesi sche kabinet van premier Mohammed Mzali, dat op 16 Juni aftrad, maar tijde lijk op Frans verzoek aanbleef, hebben Maandag hun ontslag ingediend uit protest tegen het feit, dat geen poging is gedaan om een nieuwe regering te vormen. Boter. De Franse regering zal voor het eerst op de botermarkt te Parijs ingrij pen door het aankopen van boter voor de wintervoorraad teneinde de prijs daling te remmen. De prijs op de markt te Parijs is gedaald van 725 francs per kg in de afgelopen winter tot 450 francs vorige week. De vorige aankopen voor de wintervoorraad geschiedden door de particuliere handel, welke een rege ringsgarantie ontving voor de credieten, nodig voor financiering der aankopen. In een bekendmaking van de regering wordt meegedeeld, dat er geen sprake is van opheffing der bestaande invoer beperking op zuivelproducten. Op het ogenblik noteert Franse boter 100 tot 150 francs per kg hoger dan de uit het buitenland aangeboden boter. Recordkoers. De notering van de Franse franc te Londen was Maandag de beste sedert ongeveer een jaar. Na te zijn geopend op 979.50 per pond sterling, is de koers in de loop van de dag tot 978 3/8 gestegen. Bij slot was de note ring 978 7/8. In marktkringen maakt men melding van een zeer levendige vraag naar francs. Watersnood. In de Amerikaanse staat Texas is de Rio Pecos, een zij-rivier van de Rio Grande, buiten zijn oevers ge treden. In Ozona zouden acht personen verdronken zijn. Hefschroefvliegtuigen hebben Zondag en Maandag de 266 pas sagiers van een trein, die tussen Lang- try en Del Rio was gestrand, naar Del Rio overgebracht. De Mexicaanse stad Cuidad Acuma, die tegenover Del Rio aan de andere kant van de Rio Grande ligt, is ontruimd. Vergeten verband. Het Hof van Beroep in Luik heeft een door de rechtbank van Neufchateau tegen een chirurg uitge sproken voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden bevestigd. De heelkundige had na een operatie ver geten, stukken verbandgaas te verwij deren uit de buikholte van een patiënt. De chirurg zal zijn cliënt, die het over leefde, een schadevergoeding moeten uitbetalen van 320.000 francs. Orde. Koningin Elizabeth van Engeland heeft Maandag in het Buckingham pa leis de hoogste Britse onderscheiding, de orde van de Kousenband,verleend aan koning Gustaaf Adolf van Zweden. De Zweedse koning kende de hoogste Zweedse orde, de orde van de Serafijn, aan de hertog van Edinburgh toe. Vaster. De 53-jarige Duitser Willy Schmitz beter bekend onder de naam van „Fakir Heros", heeft besloten, zijn onlangs te Rijssel door een echte fakir gebroken wereldrecord vasten te verbeteren. Hij is daartoe te Oostende in een glazen kist gekropen en is voornemens hier meer dan 90 dagen in te blijven zonder enig vast voedsel tot zich te nemen. De kist werd door een deurwaarder ver zegeld. Heros heeft slechts een voorraad water, sigaretten en een radiotoestel bij zich. Melden. Het Bondsgerechtshof te Karls ruhe heeft twee voormalige communis tische afgevaardigden in het West- Duitse parlement, die vorige maand zijn gearresteerd op verdenking van spion- nage, vrijgelaten. Het zijn Fritz Rische en Walter Fisch. Zij moeten zich drie maal per week bij de politie melden. Het onderzoek wordt voortgezet. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal. de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. DE MICR.OSCOPISCH kleine sporen van de tarweroest blijken in de Noord-Ameri kaanse graanstreken de staat Texas te heb ben uitverkoren om te overwinteren. In de zomer worden deze sporen door de warme Zuidelijke winden bij milliarden en nog eens milliarden naar het Noorden geblazen, zodat zij geweldige uitgestrektheden kun nen infecteren. Bij een onderzoek werden op een enkele vierkante decimeter méér dan 60.000 van deze aangewaaide rode spo ren geteld! De Amerikaanse kweker Mc Fadden kwam tientallen jaren geleden tot de conclusie dat slechts een enkele graansoort tegen deze verderfelijke roest bestand was en wel de soort die „Jaroslaws' Emmer" wordt genoemd. Dit was op zichzelf wel een leuke ontdekking, maar in andere opzichten was deze graan soort vrijwel waardeloos, zodat in de be stendigheid tegen graanroest nog maar weinig perspectieven scholen. McFadden kruiste deze soort met de „Marquisjf, een goed Canadees ras dat in het harde Noord- Amerikaanse klimaat in 110 dagen rijpte en nog een goede korrel leverde bovendien (u ziet waaraan de tarwe al niet moet vol doen?). Uit deze kruising verkreeg McFadden één enkele aar! Onverdroten ging de kwe ker verder, hij plantte de luttele korrels zorgvudig en verkreeg een oogst die 100 rimpelige en waardeloze zaadjes opleverde. In 1918 werden ook deze zaadjes uitge zaaid en zij leverden een roestvrij graan op, Dit klinkt buitengewoon hoopvol, maar we vergaten te vertellen dat het meel van dit graan donker van kleur en onsmake lijk was, terwijl de planten bovendien aan wortelrot bleken te lijden. Voldoende, om de gehele zaak op de mestvaalt te doen smijten. Zo echter niet McFadden, die hardnekkig zijn proefnemingen voortzette. Toen 5 jaar later bijna 1,5 millioen ton graan in Noord-Amerika aan de roest ten offer viel, bleek alleen het kweekveld van McFadden onaangetast te zijn gebleven. Maar ook nu zat het hem niet mee, want de koppige kweker kon nergens geld krij gen om zijn experimenten voort te zetten, zodat hij alles moest belenen wat hij zijn eigendom kon noemen. Uit de oorspronke lijke kruising had hij nu een nieuwe soort ontwikkeld met de toepasselijke, en in dit verband aandoenlijke naam „Hope". Inderdaad, de „Hope" stelde hem niet teleur, want reeds in 1924 was zijn oogst voldoende om aan kwekers over de gehele we reld zaad te zenden, waarmee met zó veel succes proeven werden genomen, dat daaruit de „Austin" ontstond, een variëteit die met een gerust hart kon worden uit gezaaid op gronden waar vroeger geen tarwe kon groeien door de roest. Uit de aard van McFadden hebben zich thans verschillende soorten ontwikkeld, zodat tegenwoordig in de Verenigde Staten en Canada méér dan 6 millioen ha. met deze roestvrije tarwe is beplant, dus onge veer 20 procent van het totale tarwe- areaal. In de staat Texas, waar reeds vele honderdduizenden ha. met deze soorten zijn beplant, hoopt men uiteindelijk de roest- plaag geheel te kunnen uitroeien. Nu we toch bij de micro-organismen zijn beland, moeten we ook eens een blik slaan op een bacil die welig bij de mens tiert en waarvan we veel plezier beleven. Daarover morgen. mensen met minder doorzettingsvermogen (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2