Filmfestival in Berlijn trekt grote belangstelling Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Wetsontwerp tegen ongewenste „tandheelkundige" praktijken Medische reputatie in het buitenland wordt geschaad Fraaie Duitse inzending „Katholicisme houdt voor de democratie geen gevaar in' Gevaar voor volksgezondheid noopt tot zeer streng toezicht Golden Fiction "Hoe is het ontstaan Klachten van Belgische regering over „ronselen" van patiënten DINSDAG 29 JUNI 1954 3 Pater S. Jelsma Onder ons gezegd: toch maar liever Dit woord: GEMOEDEREERD Gevluchte Rus onthult: Sovjets deporteerden in 1944 millioen mensen Ir. A. P. Minderhout wordt landdrost van de Noord-Oostpolder Uitsnijder veroordeeld tot zes maanden Examens Audrey Hepburn komt naar Nederland Vliegervink voor schipper van reddingboot Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 29 Junij 1854 BERLIJN In de schaduw, die overi gens in deze wereldstad met haar brede straten slechts moeilijk te vinden is, is het 90 a 95 graden Fahrenheit, de warmste Junidag sinds 1909. In het grote Gloria Palast vertoont men documentaire films. „Ik zal vermoedelijk de enige zijn, die daar met deze hitte heengaat", denkt uw ver slaggever. Hij blijkt niét de enige: de zaal is vol, 's ochtends om elf uurEn dat bij documentaire films! Dit demonstreert het enthousiasme en de belangstelling van de Berlijners voor het internationaal filmfestival, dat hier wordt gehouden onder auspiciën van de stedelijke senaat en de Duitse bondsrege ring. Berlijn leeft méé met het festival, meer dan enige andere plaats, waar men zulke internationale filmfeesten pleegt te houden. Het enthousiasme en de belang stelling komen tot uiting in alle voorstel lingen, die in verscheidene theaters tege lijk worden gegeven, ook in een bioscoop vlak aan de grens van de Oostelijke sector, die uitsluitend voor Oost-Berlijners toegan kelijk is, tegen betaling van het entréegeld in Oostmarken. Men komt aan deze animo ook tegemoet door voorstellingen in het enorme openluchttheater de Waldbühne, met zijn 25.000 (zegge en schrijve vijf-en- twintigduizend) zitplaatsen, en in de „Som- mergarten". Er zijn vele regisseurs uit tal van landen, van wie Helmut Kautner speciaal werd toegejuicht omdat hij zojuist de prijs van de Duitse Bondsrepubliek voor filmregie heeft gekregen, en Julien Duvivier, omdat men bewondering toonde voor zijn film l'Affaire Maurizius,, een werk naar de ro man van Jakob Wassermann, waarmee het festival werd geopend. In de Sommergarten Bij het feest in de Sommergarten dat 's middags om drie uur was begonnen, barstte omstreeks vijf uur een stortbui los, die ruim een half uur duurde (maar slechts voor een ogenblik verkoeling bracht). Iedereen, dat wil zeggen 7000 a 8000 be zoekers, zocht onderdak in het restaurant of een andere niet op zulk een toeloop be rekende ruimte. Daar stonden we dan schouder aan schouder, goedmoedige Ber lijners, die grapjes maakten over de toe stand, autogrammen jagende meisjes, in hun mooiste Zondagsjurken, door de volte niet in staat, hun autogrammenboekjes te trekken, filmsterren die met angst bemerk ten, dat hun excentrieke zomerhoeden toch nét iets teveel van het plotseling neerplen- sende regenwater hadden geleden, journa listen uit de gehele wereld, fotografen die toch telkens maar even de regen ingingen, om die of die filmster tussen de saamge- drukte massa van enige afstand te kunnen vereeuwigen. Toen de bui voorbij was, kwam voor mij de grootste verrassing: nie mand dacht aan naar huis gaan, het orkest begon weer te spelen, de mensen veegden het water van hun stoelen en gingen weer zitten, de filmsterren gingen weer hand tekeningen uitdelen, de fotografen stelden zich weer in slagorde op.... Wat er te zien is Engeland vertoonde in het festival tot nu toe een heel merkwaardige „avant- gardistische" film van een aantal jonge Britse cinemavrienden: filmtechnici, dan sers en schilders, Betty Slow Drag, waarin met uiterst simpele, maar dikwijls bijzon der werkzame middelen aan een komische ballade vorm is gegeven, voorts een film van de befaamde David Lean, Mr. Hobson's Choice (De keus van meneer Hobson), met Charles Laughton en John Mills, die heel knap toneelspeelden, hetgeen Lean heeft geregistreerd, hevig pogend toch nog DINSDAG 29 JUNI Concertgebouw: Leerlingenuitvoering Haarlems Muziekinstituut 7.30 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Openluchtthea ter, Bloemendaal: Stichting Kunst en Ver maak „Mariken van Nieumeghen", 8.15 uur. Frans Hals: „Verdacht van zedenmisdrijf", 18 j., 8 uur. City: „Biltere rijst", 18 jaai-, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The greatest show on Earth", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Kruisweg der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lastige liefdadigheid", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Der letzte Wal- zer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 30 JUNI Openluchttheater, Bloemendaal: Stichting Kunst en Vermaak „Mariken van Nieume ghen", 8.15 uur. Grote Kerk: Radio-zang- dienst, 8 uur Frans Hals: „Verdacht van zedenmisdrijf", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Alarm in Marokko", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The grea test show on Earth", alle leeft., 2 en 8.15 uur. Palace: om 10.30 en 11.30 uur reportage over thuisreis Engels koningspaar; „Lastige lief dadigheid", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Kruisweg der liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Der letste Wal- zer", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Een onherkenbaar gegrimeerde Anton Walbrook samen met Jacques Chabassol in de film ,,L'af faire Maurizius" van Julien Duvivier. zoiets als een filmvorm te vinden voor dit superieure toneel. Italië vertoonde een goedgemaakte film over een précair the ma, Maddalena, van regisseur Augusto Genina, wiens film over Maria Goretti vroeger faam heeft verworven. De Ameri kanen vergastten ons tot nu toe op enkele niet ongeslaagde, maar toch niet op festi- valpeil staande films: een luchtig werk over Boccacio en een dramatisch werk over een blindgeworden dame, die zoals alle blinde dames in films het gezicht terug krijgt. Ze houden nog maar liefst drie an dere films voor ons in petto waaronder twee cinemascopeproducten, die reeds te Cannes bleken, met film als kunst niets uit te staan hebben en zelfs nauwelijks met amusement voor volwassenen. De Japan ners droegen in deze eerste vier dagen van het festival de erepalm weg: met Jigoku- Mon (De poort van de hel), waarmee ze te Cannes de Grote Prijs verwierven. Duits land zelf toonde artistieke vooruitgang van betekenis: Weg ohne Umkehr (Weg waarvan geen terugkeer mogelijk is) bleek veel beter dan de Duitse films sinds jaren zijn. Dit werk is gewijd aan de verde ling van de wereld in een Westelijk en een Oostelijk deel, zoals deze juist te Berlijn zo pijnlijk tot uititng komt. De film is anti communistisch, en zij is dat op een waar dig peil; zij argumenteert subtieler dan een Amerikaanse korte film, die hier ook werd vertoond: Dans in de vrijheid, over de vlucht van een Hongaars danspaar van Oost- naar West-Berlijn. JAN KOOMEN „In het katholicisme zijn verschillende dreigingen en gevaren voor de democratie; wij- moeten daarvoor een open oog heb ben. Zij vinden hun oorzaak in de psycho logische hoek: vele rooms-katholieken hebben een minderwaardigheidscomplex. Hun wantrouwen en achterdocht tegenover andersdenkenden is zeer groot". Deze woorden werden volgens een ver slag in Het Vrije Volk Zondagmiddag ge sproken door een rooms-katholiek priester, pater S. Jelsma op een weekeinde, dat de ontwikkelingskern van de Haagse af delingen der jongerenorganisaties der P.v.d.A. op Solleveld in Monster hield. Pater Jelsma gaf hun zijn mening op de vraag of het katholicisme gevaren in houdt voor de democratie. Deze gevaren zag hij niet in het katho licisme zelf. „Ik ben een vurig voorstander van de democratie en ook ben ik een katholiek priester", zei hij, „en dit stelt mij niet voor een dilemma ik ben ervan overtuigd dat het samen kan gaan". Maar hij zag wel gevaren in de wijze waarop het rooms-katholicisme beleefd en gepredikt wordt. „De katholieken worden daardoor versterkt in hun angst en achter docht. Dat ondergraaft de eerbied, die zij voor de mening van andersdenkenden zou den moeten hebben", meende hij. „Voor vele katholieken zijn die andersdenkenden op zijn best dwalende broeders, met de klemtoon niet op broeders". Ook het mandement van de bisschoppen kwam in discussie. Pater Jelsma betreurde daarin het streven naar de vorming van macht. Maar hij vroeg toch wel begrip voor de bisschoppen, die hiermee zelve een geestelijke worsteling zouden hebben gehad. „Dergelijke kerkelijke geschriften zijn bovendien relatief en de bisschoppen zijn niet onfeilbaar", betoogde hij. Geen atoomwapens naar Oost-Duitsland? Nigel Birch, Engels onderminister van Defensie, heeft in een schriftelijk antwoord aan het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering geen bewijzen heeft, dat er atoom wapens zijn gezonden aan het Oost-Dutise leger of het Sovjet-leger in Oost-Duits land. Een West-Duits blad meldde vorige week, dat het eerste Russische atoomkanon, dat beter zou zijn dan Amerikaanse atoom artillerie, in Óost-Duitsland was aange komen. Grensincident Maandagmorgen zijn twee leden van het Jordaanse Arabische Legioen gedood en een boer gewond, toen een patrouille van het legioen nabij het dorp Azzoen, in de sector Toelkarem, in Noord-Jordanië, in botsing kwam met een Israëlische pa trouille. De Jordaanse overheid diende onmiddel lijk een klacht in bij de gemengde be standscommissie. Tandartsen en geneeskundigen zullen, indien zij praktijk willen uitoefenen in een tandheelkundige inrichting, daarvan voor af mededeling moeten doen aan de genees kundige inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, in wiens ambtsge bied de inrichting gelegen is. Van de in specteur krijgen zij een bewijs van ont vangst van de mededeling. Zonder in het bezit te zijn van dit ontvangstbewijs mogen zij niet in een tandheelkundige inrichting werken. Zij zullen geen praktijk mogen uit oefenen in een tandheelkundige inrichting waarvoor direct of indirect, binnenslands of buitenslands, reclame wordt gemaakt, dan wel acquisitiemethoden worden toe gepast, een en ander door uitstallingen, prospectussen, circulaires, strooibiljetten, brochures, advertenties, radio of bioscoop, huisbezoek, belofte van voordelen, koste loos vervoer van patiënten, diensten van acquisitiekantoren, klanten jagers of reizi gers, dan wel op enige soortgelijke wijze. Dit zijn de voornaamste bepalingen van een bij de Tweede Kamer ingediend wets ontwerp „Bestrijding van ongewenste praktijken bij zogenaamde tandheelkundige inrichtingen" (Wet op de Tandheelkundige Inrichtingen). Tandheelkundige inrichtingen, zo wordt verder voorgesteld, zullen te allen tijde toegankelijk zijn voor de ambtenaren van het staatstoezicht op de Volksgezondheid en de in artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering genoemde personen. Zo nodig kunnen zij zich toegang verschaffen met hulp van de sterke arm. Overtredin gen kunnen worden gestraft met een geld boete van ten hoogste duizend gulden, bij herhaling binnen twee jaar met een geld boete van ten hoogste tienduizend gulden of hechtenis van ten hoogste een jaar. Het instrumentarium van de tandheelkundige inrichting kan geheel of gedeeltelijk wor den verbeurd verklaard, ongeacht of het de veroordeelde toebehoort. Reclame Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Sinds enige jaren wordt de aandacht ge trokken door tandheelkundige inrichtingen, die door luidruchtige advertenties reclame maken voor extractie onder narcose, waar in het oude gebit wordt getrokken, terwijl direct daarna een „Amerikaans plastic kunstgebit" wordt geplaatst. Tegen het optreden van deze tandheel kundige instituten, waaraan zowel artsen als tandartsen hun medewerking verlenen, bestaan uit een oogpunt van volksgezond heid inderdaad verschillende zeer ernstige bezwaren. Om te beginnen kan het een bedenkelijke zijde hebben, wanneer artsen en tandartsen in dienst treden van perfo- nen, die niet tot de uitoefening der tand- heelkunst bevoegd zijn. De wijze, waarop tandheelkundige inrichtingen te werk gaan, is vaak zodanig, dat de medische en tand heelkundige ethiek met voeten worden ge treden en tevens aan de volksgezondheid schade wordt toegebracht. Bij de eigena ren der instituten staat de bedoeling om winst te maken voorop. De wijze, waarop reclame wordt gemaakt, is dan ook gelijk aan die van elk ander bedrijf van com merciële basis. Het streven naar winst brengt mede een eenzijdig op de voorgrond stellen van de prothethische behandeling met verwaar lozing van de conserverende behandeling van het gebit, welke laatste in de eerste plaats in het belang van de patiënt zou zijn. Verder schept het streven naar winst en naar zo groot mogelijke „omzet" gevaar voor een te haastige afwerking. Hoewel een algemene controle op de in behandeling genomen patiënten uiteraard niet mogelijk is, is in vele gevallen geble ken, dat de toestand van de kaken van dergelijke patiënten van dien aard was, dat plaatsing der prothese als een kunst- fout moet worden gezien, onder meer ten gevolge van de aanwezigheid van wortel- resten, die aanleiding gaven tot soms ernstige complicaties, en in ieder geval speciale nazorg vereisten. „Evipan" Een bezwaar is ook de massale toepas sing van narcose als waarborg voor een pijnloze behandeling. Bij de methode van narcotiseren, in zwang bij tandheelkundige inrichtingen, speelt het „Evipan" een be langrijke rol. Soms wordt ook „Penthotal" of een ander middel gebruikt. Deze narco tica zijn van onschatbare waarde, maar zij moeten op verantwoorde wijze worden toe gepast. Tandheelkundige inrichtingen ma ken een massaal gebruik van deze midde len en maken met dit gebruik ï-eclame. Het gebruik op een wijze als in dergelijke instituten geschiedt, moet bovendien lang niet ongevaarlijk worden geacht. De toe passing der narcose geschiedt namelijk nfet volgens medische indicatie, doch op verzoek van de patiënt. Voorts steekt in de gevoerde reclame een flink stuk misleiding, wanneer wordt be weerd, dat op de dag van trekken een blij vend kunstgebit kan worden geplaatst, in feite gaat het hier om een noodgebit, even als elke tandarts dit, in gevallen daarvoor aangewezen, plaatst. Na zekere tijd moet dit worden gecorrigeerd. Ten slotte zijn deze instituten broei nesten van onbevoegde uitoefening van de tandheelkunst, daar het kleine aantal be voegden, dat in dienst is, onmogelijk in staat kan zijn het grote aantal „patiënten" te verwerken. De ervaring heeft geleerd, dat het niet mogelijk is met de tot nu toe gevolgde be strijdingsmiddelen de gevaren voor de volksgezondheid, welke voortkomen uit het optreden van tandheelkundige insti tuten van het bovenomschreven karakter, afdoende te keren. Het lijkt volgens de Memorie van Toe lichting niet goed mogelijk, naast de reeds bestaande bepalingen inzake uitoefening van tandheelkunst en geneeskunst verdere voorschriften van materiële aard vast te stellen, waarbij de instituten, als in dit ontwerp bedoeld, volkomen op het rechte pad worden gehouden. De thans voorgestelde regeling heeft dan ook niet een dergelijke strekking. Zij be oogt, het gestelde doel van de bestrijding van misstanden te bereiken door het ach terhalen en het bewijzen van ongewenste praktijken in deze instituten te vergemak kelijken, door het rookgordijn, waarachter zich dergelijke praktijken afspelen, zoveel mogelijk te verwijderen. ADVERTENTIE Golden Fiction Een gulden genieting voor 80 ct. Gemoedereerd en doodgemoedereerd betekenen beide doodkalm, zonder zich van z'n stuk te laten brengen. Het is duidelijk dat gemoedereerd niets met moeder te maken heeft. Wel heeft het woord gemoedelijk er invloed op uitge oefend. Wij moeten namelijk de oor sprong zoeken bij het Franse modérer: matigen, schipperen, het op een accoord- je gooien. Van modereren is het deel woord gemodereerd en die vormt komt men in oude geschriften nog wel tegen. Toen is het bovengenoemde gemoedelijk er mede verward en zo kon een nieuw woord ontstaan, dat op zijn vader èn moeder lijkt, in uiterlijk en in betekenis. Een commissie uit het Amerikaanse Congres heeft in München de voormalige luitenant-kolonel bij de Russische geheime politie (MVD) Grigori Burlitski onder vraagd over zijn aandeel in massa-depor taties en het uitroeien van bevolkings groepen. Burlitski, een 36-jarige Kozak, week een jaar geleden naar het Westen uit, omdat hij, volgens zijn zeggen, zich niet langer kon verenigen met een stelsel, dat zo mee dogenloos was voor zijn eigen volk. Volgens een functionaris van de con grescommissie had Burlitski verklaard, dat hij in 1944 betrokken was geweest bij de deportatie van bijna een millioen men sen. In de jaren 1943 tot 1945 was het zijn voornaamste taak in het Sovjet-leger ge weest, opdrachten betreffende massa deportaties en het uitroeien van grote groepen personen, uit te voeren. Burlitski staat nu onder speciale be scherming van de Ameriaanse geheime dienst. De helft van het millioen Russen, dat naar Centraal-Azië werd gedeporteerd in de laatste oorlog, bestond uit de gehele bevolking der Sovjet-republiek Tsjechen- Inguisj. Mannen, vrouwen en kinderen werden in Februari 1944, op de Russische legerdag, opgepakt op beschuldiging van de geheime politie, dat de bevolking de Duitse troepen hielp. Andere deportaties hadden plaats in de Sovjet-republiek der Kalmukken in December 1943 en in de republiek Kara- chaef in November 1943. De Tartaren uit de Krim werden weggevoerd in Juni 1944. Dr. ir. S. Smeding, directeur van de Wieringermeer-Noord - Oostpolderwerken, landdrost van het openbaar lichaam de Noord-Oostelijke Polder, zal op 1 October, wanneer hij met pensioen gaat, worden opgevolgd door ir. A. P. Minderhout, die thans zijn plaatsvervanger is. Het ligt in de bedoeling dat, wanneer de gemeente Emmeloord tot stand zal zijn gekomen het desbetreffende wetsontwerp ligt nog bij de Tweede Kamer de heer Minder hout de functie van landdrost zal gaan uit oefenen voor het deel van de Noord-Oost polder dat buiten de gemeente Emmeloord valt. Haarlemse rechtbank Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen de 26-jarige Haarlemse uitsnijder P. A. M. die ervan verdacht werd in het begin van dit jaar driehonderd gulden te hebben ge stolen van zijn hospita. Hij werd veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Twaalf dagen geleden eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.-B aan het Lorentz-Lyceum te Haarlem: me juffrouw J. J. Veenstra en de heren E. R. v. d. Berg, R. E. Boomgaard, J. F. v. d. Bruggen, W. G van Det, W. Happé, J. Koo ien, K. H. P. Kossen, H. Kroon, J. van Le- verink, P. Papa, F. S. Sival, D. Smit, J. Vinkenoog en W. Th. van Wijk. Afgewe zen: 9 candidaten. Het examen is afgelo pen. ADVERTENTIE Audrey Hepburn zal een vacantie van twee maanden in Europa doorbrengen. Zij zal ook in Nederland vertoeven en op haar program staat o.m. een bezoek aan de Ko ninklijke familie. Tijdens haar verblijf in Nederland zal zij, naar zij vertelde, aanwezig zijn bij de vertoningen van haar laatste film „Sa- brina Fair" ten bate van Nederlandse mi litaire invaliden. Het verschijnsel doet zich voor, dat Nederlandse tandheelkundige inrichtingen hun activiteiten hebben overgebracht naar het Belgische nabuurland. Reeds langer dan een jaar worden door deze instituten patiënten geronseld op Belgisch grondge bied. Men werkt daarbij samen met maat schappijen en verenigingen, die in Vlaan deren worden opgericht, bijvoorbeeld onder de fraaie naam „de vereniging zonder winstgevend doel tot bevordering van de volksgezondheid". Het ronselen der patiënten geschiedt door colportrices, die gekleed zijn in grijze uniform (pseudo-verpleegsters), inspec teurs en chauffeurs. De colportrices pre senteren zich als „afgevaardigden van de volksgezondheid". Zij gaan van huis tot huis en bepraten de mensen. Zij doen geen mondonderzoek, doch noteren de naam en het adres der eventuele patiënten, die dan later bezocht worden door een „inspec teur". Deze inspecteur bezoekt de aange melde patiënten per auto. Hij onderzoekt de mond en doet prijsopgave van de te vervaardigen prothese. Daarbij kan de patiënt kiezen uit een aantal toonge- bitten". Vervolgens wordt de datum vast gesteld van „afhalen ten huize", hetwelk geschiedt per auto of autobus. De patiën ten worden dan voor de behandeling ver voerd naar Breda, Bergen op Zoom, Rot terdam of Amsterdam. In Belgische dag en weekbladen wordt een regelmatige en uitvoerige reclamecampagne gevoerd. Reeds enige malen heeft de Belgische minister van Volksgezondheid en van het gezin zich bij de Nederlandse regering over deze praktijken beklaagd. De Bel gische wetgeving, met name het Konink lijk Besluit van 9 November 1951, maakt dergelijke praktijken van tandheelkun dige instituten onmogelijk, voorzover zij in Aan schipper J. van Pel van de redding boot te Egmond aan Zee is op het vliegveld Valkenburg bij Leiden de „Vliegervink" uitgereikt. Op deze wijze toonde de Mari ne-luchtvaartdienst volgens traditie haar dank aan de redders van een van zijn vliegers. In het algemeen is het zo, dat een vlieger, die na een ongeluk wordt gered uit zee, na afloop van zijn redding zijn brevetinsigne aanbiedt aan degene, die hem heeft gered, meestal dus van militair aan militair. De schipper van de te Egmond aan Zee gestationneerde motorstrandreddingboot „President Steyn" van de K.N.Z.H.R.M., heeft op 17 Mei luitenant ter zee der twee de klasse jhr. J. L. von Schmidt auf Alten- stadt na een noodlanding met een „Aven ger" van de M.L.D. uit zee opgepikt. De geredde heeft nu zijn „Vliegervink" aan de schipper van de „President Steyn", de heer J. van Pel, aangeboden. Met deze over dracht is deze traditie ook op de wal ge ïntroduceerd. Het gebruik ontstond aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman". Dit vliegdekschip is bij vliegoperaties altijd vergezeld van een torpedobootjager. Deze jager heeft tot taak te water geraakte vliegers op te pik ken en ontvangt daarvoor als aandenken de „Vliegervink" van de geredde vliegers. Inmiddels is de taak van de torpedoboot jager door helicopters overgenomen. België gevestigd zijn. De sancties treffen namelijk de bevoegde artsen en tandart sen die hun medewerking verlenen. Tegen buitenlandse artsen en tandartsen, die patiënten in eigen land behandelen, staat deze wetgeving evenwel machteloos. Een instelling als de „keuringsraad openlijke aanprijzing van geneesmiddelen en ge neeswijzen" ontbreekt in België, al is ook daar van officiële zijde de medewerking van de pers verkregen voor een betere voorlichting aan het publiek. Het is duidelijk, dat een Nederlandse wettelijke regeling, die zoveel mogelijk aansluit bij de Belgische regeling, gewenst is, teneinde het kwaad afdoende te kun nen keren. Naar vernomen werd, strekt de activi teit van een bepaald instituut zich sinds kort ook tot West-Duitsland uit en is men zelfs doende acquisitie-kantoren in Noord- Frankrijk op te richten, terwijl plannen zouden bestaan voor het betrekken van Engeland in de actie sfeer van het insti tuut. De internationale medische reputatie van Nederland wordt hierdoor ten zeerste geschaad. ADVERTENTIE Nog 17j uur voor de boeg en dat met hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). PARIJS. Indien de depêche, welke in het orgaan 1' Union gepubliceerd wordt, in al hare onderdeelen wordt bevestigd, zal zij in hare beteekenis en gevolgen van grooten invloed zijn op den oorlog in het Oosten. Daarin wordt toch van Rus sische zijde de opheffing gemeld van het beleg van Silistria, alsmede de ontrui ming van Georgewo. doch daaraan wordt toegevoegd, dat het geheele Moskoviti- sche leger achter de rivier de Pruth zal terugtrekken, waaruit volgt dat het hier geldt niet meer of minder dan de geheele ontruiming der Donau-vorstendommen. Deze gebeurtenis is van te grooten invloed op het lot van Europa, dan dat men niet mag vorderen, dat' zij weldra worde bevestigd, opgehelderd en toe gelicht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5