Titelhouder Seixas op Wimbledon uitgeschakeld door Budge Patty Twee zonder stuurman van Het Spaarne direct in halve finale .Clowntje Rick Een verraderlijk complot Australiër Rose verloor van Trabert Rapiditas promoveert naar de eerste klasse Indeling eersteklassers seizoen 1954-1955 Draf- en renprogramma op Duindigt Haarlemse Cricketbond Utrechtse burgemeesters huldigden gouverneur Bloedige crisis in stakend Ferrara gevreesd 4 De handbalcompetitie Voetbal Hongaarse voetballers niet naar Brazilië HPC verloor uitwedstrijd tegen AZ '70 met 3-1 Dammen Om het wereldkampioen schap briefdammen M rlUKKIÖ oefmi/mmy! Zwemmen Mary Kok slaagde niet Verrassende zege van SC Haarlem op VVGA Jeugd-roei wedstrijden Voor de kinderen HAARLEMSE ROEIERS IN HENLEY Spaarne-Willem 3 combinatie tegen zeer sterke Zwitsers Afscheid M. A. Reinalda Sport in t kort Standen eerste klasse NGB Vakbonden roepen op tot verzet tegen de politie FEUILLETON door Richard Keverne DINSDAG 29 JUNI 1954 In de kwartfinales van het heren enkel spel op Wimbledon werd de titelhouder 1953, Seixas uitgeschakeld door Patty met 75, 46, 63, 62. Patty moet in de halve finale spelen tegen Drobny, die dit jaar voor de elfde maal naar het Wimble- don-kampioenschap dingt. Drobny versloeg in de kwartfinale de negentienjarige Hoad. die als nummer 2 geplaatst wras (64, 63. 63) in 'n party, waarin de jonge Austra liër zich moest buigen voor het intelligente, gevarieerde spel van zijn veertien jaar oudere tegenstander, die blijk gaf over meer ervaring te beschikken. Ook de tweede Australische favoriet, Rose, werd in de kwartfinale geëlimineerd. Rose kon niet tegen de Amerikaanse kam pioen Trabert op, die hem met brillant spel met 62, 62, 75 versloeg. In de tweede halve finale speelt Trabert tegen Rosewall, die in de kwarteindstrijd zijn landgenoot Kartwig versloeg. In de vierde ronde van het dames enkel spel zijn de laatste acht speelsters voor de kwartfinales naar voren gekomen. Tot hen behoren zes Amerikaansen van wie er vier door superieur spel de tegenstand snel en genadeloos braken. Maureen Connolly had slechts een half uur nodig om de jonge, veelbelovende Engelse Angela Buxton met 60, 60 te slaan. Doris Hart schakelde mevrouw Migliori in 25 minuten uit met 61, 61, terwijl Louise Brough in een half uur haar landgenote mejuffrouw Bradley met dezelfde cijfers versloeg. De Engelse speelster Helen Fletcher deed niet voor haar Amerikaanse concur renten onder en behaalde een gemakkelijke overwinning op mevrouw DawsonScott (60, 61), doch Angela Mortimer (G.B.) moest zich tegen de Mexicaanse kam pioene Melita Ramirez flink inspannen om tenslotte met 57, 64, 62 te zegevieren. De partijen van de kwartfinales zijn: Doris BartHelen Fletcher, Louise BroughAn gela Mortimer, mevrouw PrattShirley Fry, Margaret du PontMaureen Connolly. Gemengde dubbels Alleen in het gemengd dubbelspel kwam Nederland nog aan bod. Doch zowel Deh- nert en mevrouw Roos, als Fenny ten Bosch met haar Engelse partner Barrett werden in de tweede ronde verslagen. Zondag werd de tweede promotiewed strijd gespeeld voor de eerste klasse dis trict West A in de handbalcompetitie tus sen het Haarlemse Rapiditas en het Utrechtse SSVTJ. Na een uitermate span nend en ook sportief duel zijn de Haarlem mers er in geslaagd een zevenzeven ge- lyk spel te behalen, waarmee het eerste klasseschap een feit is geworden. Een uit stekende prestatie van Rapidtas. Deze laatste wedstrijd heeft de aanwezi gen op het EDO-terrein een vol uur in spanning gehouden. Rapiditas slaagde er aanvankelijk niet in de verkregen meer derheid om te zetten in doelpunten. Want in plaats van de talloze doelrijpe kansen te gebruiken, gingen zij door slecht schie ten verloren. De tweede helft verliep geheel anders. Weliswaar vielen de Utrechtenaren minder aan dan de gastheren, maar zij waren ge durende twintig minuten gevaarlijker dan Rapiditas. Dat bleek na tien minuten, toen de in de eerste helft verkregen voorsprong (56) tot zevenvrjf werd opgevoerd. Het is aan het voortreffelijk werk van Rapidi tas' achterhoede te danken, dat het niet slechter werd. P. Molenkamp en A. Ko blenz zagen steeds weer kans hun voor hoede aan het werk te zetten en zij zijn het, die een inzinking voorkwamen. Tot tenslotte Jan Bulters met een onhoudbaar doelpunt de moed deed herleven op ten minste een gelijk spel, dat voldoende zou zijn voor de promotie. En dit gelijke spel werd uiteindelijk nog op zeer verrassende wijze verkregen. De achterspeler Jansen trok op de linkervleugel achter de aanval mee naar voren en dook plotseling tussen twee volkomen verraste SS VU-verdedigers op. Hij kreeg de bal toegespeeld en maakte geen fout. SSVU opende in deze wedstrijd de score, waarop Koelemij het antwoord al klaar had. Koblenz verschafte Koelemij een vrije schietkans en het was tweeéén. Het werd gelijk door een zeer harde bal tegen de lat, die net achter de doellijn stuitte. J. Philip pe gaf met een harde schuiver de Utrecht se doelman het nakijken, waarna de snelle rechtsbinnen van SSVU, van Arnhem, zijn tweede doelpunt maakte. Karsenbarg, SSVU's midvoor, maakte vierdrie en Bulters weer gelijk. De Utrechtse rechts buiten Van der Lindt gaf zijn ploeg op nieuw de leiding, waarop Koelemrj zijn der de doelpunt maakte. Van Arnhem bracht de ruststand op vijfzes voor SSVU. De nederlaag van Dehnert en mevrouw RoosVan de Wal tegen het Engelse echt paar Wilson was voornamelijk te wijten aan nonchalant spel van Dehnert, die voor al in de laatste set, toen de Nederlandse combinatie de leiding had met 31, door onbeheerst spel alle kansen te niet deed. De winstpunten kwamen van het racket van mevrouw Roos, die zowel met haar service als aan het net sterker was dan mevrouw Wilson. Het Engelse paar won de match met 97, 26, 63. De partij van Fenny ten BoschBarrett tegen Williams (Zuid-Afrika) en Mary Halford (G.B.) werd bij slecht licht op een buitenbaan gespeeld. Het Zuid-Afrikasnse- Engelse dubbel was aanmerkelijk sterker, en noch de uitstekende smash van Barrett, noch de diepe drive van Fenny ten Bosch konden redding brengen. In Bern heerste na de wedstrijd tussen Hongarije en Brazilië algemeen het oordeel dat de Brazilianen verantwoordelijk zijn voor de ergerlijke incidenten, die zich tij dens en vooral na afloop van de voetbal wedstrijd hebben voorgedaan. Een FIFA-official gaf als zijn mening te kennen, dat het geen verrassing zou zijn wanneer Brazilië naar aanleiding van het gebeurde het lidmaatschap van de interna tionale federatie zou verliezen. Met gemengde gevoelens hebben de Engelse officials de tonelen aanschouwd. Engeland zal binnenkort een tournée door Brazilië maken, maar hier en daar zijn in Britse voet balkringen reeds stemmen opgegaan de tour af te gelasten. Een dergelijke maatregel is Zondagavond reeds genomen door de Hongaarse „Sport- minister" Sebes. Hij heeft alle gemaakte af spraken voor de Braziliaanse tournée van de Hongaarse clubs Honved en Rode Ster geannuleerd. De commissie, belast met de indeling en regeling van de voetbalcompetitie voor de eerste klasse, heeft, aldus de Sportkro niek, besloten onderstaande indeling ter goedkeuring aan het bondsbestuur voor te leggen: 3e KLAS A AGOVV, Blauw Wit, DWS, Elinkwijk, Enschede, GVAV, Haarlem, Heerenveen, HVC, Leeuwarden, Vitesse, VSV, Wage- ningen. Ie KLAS B Ajax, Be Quick, DOS, EDO, Enschedese Boys, Go Ahead, Heracles, NEC, Rigters- bleek, Stormvogels, Volewijckers, Zwolse Boys, Veendam. Ie KLAS C BW, EBOH, Excelsior, Hermes-DVS, Limburgia, NAC, PSV, RBC, Sittardia, VVVWillem II, Xerxes, Kimbria of Kerkrade. Ie KLAS D ADO, Bleijerheide, Brabantia, Eindho ven, Emma, Feijenoord, Juliana, Longa, MW, Noad, Sparta, SW, DFC. Woensdagmiddag is op Duindigt opnieuw een aantrekkelijk gemengd draf- en ren programma, dat zijn hoogtepunt zal vinden in het duel tussen de vinnige leerling-pikeurs over 2100 m. Een open course, waarin talrijke kanspaarden zijn. Octavianus K, die de vori ge keer reeds blijk gaf in vorm terug te komen, kan dit nu bewijzen door Oranje J en Pétulance K naar de plaatsen te ver wijzen. In de Leeuwerik-prijs heeft Quicksilver S nu met zulk een zware concurrentie, zodat met enige zekerheid verondersteld mag worden, dat de hengst ditmaal zijn reeks onfortuinlijke nederlagen zal onderbreken. De rappe, maar onbetrouwbare Oviedo A zou hem nog kunnen verrassen. Paul A zal zijn zwoegen met één der plaatsen bekroond zien. Geersen heeft in de stayer-course twee kanspaarden, n.l. Prins Pluto en Sir Messidor, doch hoe zijn keuze ook zal zijn, wij zien hem geklopt door Peter Snel, die bij zijn laatste optreden uit een onmogelijke positie zich nog bij de kopgroep kwam melden. Postduifje K is het gevaarlijke outsiders- paard. In de mindere klasse kan Ruth Buffington moeilijk de zege ontgaan, daar haar grootste rivaal Quick Jimmy het wel weer niet verder zal kunnen brengen dan de tweede plaats. Quick Marie en Robert G zullen de restant van de prijzen wel voor zich opeisen. In het nummer voor de 3-jarigen is Geersen weer heer en meester. De keuze valt op Gagne d' Or, gevolgd door Stuart A en S.O.S. In de eerste ren krijgt de vooruitgaande Britoly nu een goede kans en zal ongetwij feld boven Pistache en Invicta worden ge prefereerd. Het tweede deel van de handi cap zal Samson kunnen winnen, die slechts de tegenstand heeft te vrezen van Altair en Mélisse, die het hoewel gunstiger inge richt vermoedelijk toch niet zullen klaren. GEERSEN NIET GEKLASSEERD IN GELSENKIRCHEN. De elite-draverij in Gelsenkirchen, over een afstand van 2500 meter, waarvoor ook onze landgenoot W. H. Geersen met „Mac. Kinley" had ingeschre ven, is gewonnen door de Duitser Hörmann met de vijfjarige hengst „Horrido". De resultaten in de Haarlemse Cricket Bond waren: Rood en Wit 5 C-C.V.H.W. 3. Gewonnen door Rood en Wit met 54 runs (nog 6 wickets in handen). C.V.H.W. 94-A. J. Leijer 27, C. Aronds 28, Extra's 17. Bow- lingcijfers R. W. J. C. Luining 2-16, F. L. van Muiswinkel 2-21, J. J. v. d. Burg 5-32. Rood en Wit 148 voor 4 wickets, F. L. van Muiswinkel 101 not out (10x4), H. Wam- steker 18, H. Frijns 10 not out, Extra's 14. Bowlingcijfers C.V.H.W. A. J. Leijer 3-51, H. Lokman 1-35. Haarlem 3-C.V.H.W. 2 Draw. Haarlem 149 voor 5 wickets, P. A. L. van Bueren 52, G. Goossens 51, mr. K. van Giffen 18, Extra's 15. Bowlingcijfers C.V.H.W. J. D. Leijer sr. 2-16, G. van Langelaar sr. 3-46. C.V.H.W. 108 voor 5 wickets (tijd), A. van Loenen 31, J. Machielse 27, J. Jacobs 22, G. van Langelaar sr. 17. Bowlingcijfers Haarlem, G. Strik 2-35, G. Goossens 1-13, E. ter Haar 1-44., B.M.H.C. 2-Rood en Wit 5 B. Gewonnen door B.M.H.C. met 24 runs (nog 1 wicket in handen). Rood en Wit 79, J. Heijmans 14, E. Deinum 32, R. Vandehoek 12. Bow lingcijfers B.M.H.C. F. v. d. Harst 3-28, A. Holscher 2-13, W. Heringa 3-15, K. F. Creutzberg 1-0. B.M.H.C. 103 voor 9 wickets, A. Holscher 38, K. F. Creutzberg 22, F. v. d. Harst 12, Extra's 17. Bowling cijfers R W. E. Deinum 1-9, J.' Kersten 1-23, H. Thon 3-23, C. J. Voors 2-15, H. Vaandering 1-6. Mijlpalen: J. Jacobs (C.V.H.W.) scoorde twaalf Juni zijn 1000e run. Totaal gescoord 1012 runs, 68 innings, 10 maal not out, hoogste score 76, gemiddelde 17.46. M. Kruyff (Rood en Wit) deed 26 Juni zijn 100e" vang (bovendien 1 stumped). De waterpolocompetitie Voor de eerste klasse van de waterpolo- cnmpetitie is HPC Maandagavond naar Amsterdam geweest, om daar tegen A.Z. '70 te spelen. De Heemstedenaren moesten met drie-een de eer aan de Amsterdammers laten. Wel zwommen de Heemstedenaren zich in deze wedstrijd goed vrij, maar er ontbrak veel aan het schieten, zodat de aanvallen in de eerste helft zonder succes bleven. A.Z. nam door Van Daatselaar een twee-nul voorsprong. In de tweede helft verkleinde Pronk de Heemsteedse achterstand. Nadat Van Daat selaar (A.Z.) en Geurtsen (H.P.C.) de kant op waren gezonden, volgde ook Dijkstra (H.P.C.) nog. Jonker bracht toen in deze ongelijke strijd de eindstand op drie-een vcor A.Z. Door de te lage temperaturen van het water gingen de wedstrijden: DWTDe Zijl en DWT 2—HVGB 2 niet door. In de wedstrijd om het wereldkampioen schap briefdammen hebben Verpoest (Bel gië) en Doornbos (Appingedam) met 11 punten uit 6 partijen de leiding. De partij tussen deze twee rivalen, welke nog voortduurt, moet de beslissing opleve ren. De stand op ranglijst is voorts: Dukel 5 punten uit 6 partijen; Den Doop 6 punten uit 7 partijen; Huisman 6 punten uit 7 partijen; Lorme 6 punten uit 7 partijen; Dionis 5 punten uit 4 partijen en Fourgous (Afrika) 0 punten uit 7 partijen. ADVERTENTIE BARTÈLJORISSTR HAARLEM TEL 13439 "v .FJERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL- 717162 j Noorse Wandeisokken 5.50 j Mary Kok, het dertienjarige Robben- zwemstertje dat de laatste tijd zulke opmer kelijke successen boekt, heeft Maandagavond in de overdekte zweminrichting in Hilversum de aanval op het Nederlands record op de 500 metèr vrije slag niet tot een goed einde kunnen brengen. Zij noteerde 6 min. 47.3 sec., een tijd welke 2,2 sec. boven de 6 min. 45,1 sec. lag. waarmee Geertje Wielema sinds 9 April 1951 Nederlands recordhoudster op dit nummer is. De softballcompetitie Nadat H.H.C. in de softball-competitie door vrijwel foutloos spel een alleszins ver diende overwinning op het onvolledige Gymnasion had behaald, werd de wedstrijd van laatstgenoemde club tegen Schoten bij zonder interessant. Won Schoten, dan bleef de nek-aan-nek race tussen deze club en H.H.C. voortduren; verloor Schoten echter, dan was zij vrijwel kansloos voor het lands kampioenschap. Nu trof Schoten het slecht dat Gymnasion voor het eerst dit jaar in volledige opstelling verscheen. Het werd verdiend 21 in het voordeel van Gymna sion. Wij schreven reeds eerder, dat S.C. Haar lem over een goede ploeg beschikt. Maar dat zij er in zou slagen het sterke V.V.G.A. in Amsterdam te verslaan, had toch geen insider verwacht. Na zes innings van bij zonder fraai spel stond V.V.G.A. met 1—0 voor, en niets scheen mej. Van Scherpen- zeel een no-run overwinning in de weg te staan. Even echter werd het werpen iets minder zuiver, het veld reageerde met en kele kostbare fouten. Bij S.C. Haarlem ging toen alles lukken en een opgetogen Haar lemse ploeg kon met een 51 overwinning terug naar huis gaan. H.C.K. beschikt dit jaar over een jonge werpster, die een ware ontdekking is. Daar kan D.S.B. over meepraten. De cijfers (260) laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Op de Amstel zijn Zaterdagmiddag tussen „Het Kalfje" en het nieuwe botenhuis van Willem III nationale jeugdroeiwedstrijden gehouden. De voornaamste uitslagen luidden: Jongens (1713 jaar) overnaadse vier: 1. DDS; 2. RIC; 3. De Hoop. (1416 jaar) overnaadse vier: 1. Willem III; 2. RIC. (1416 jaar): binnenboord oefengieken: 1. RIC; 2. De Hoop. (17—18 jaar): dubbelwerrie buitenboord: I. Willem III; 2. De Hoop. (17—18 jaar) binnenboord oefengieken: 1. Spaarne; 2. Willem III. (1718 jaar) overnaadse skiff: 1. Spaarne; 2. Willem III. Meisjes, stijlroeien binnenboord oefengie ken 1416 jaar: 1. Spaarne 98 pnt. Overnaadse skiff (17—18 jaar): 1. Cornelis Tromp 99 pnt. Overnaadse vier: 1416 jaar: 1. De Hoop 102 pnt. Binnenboord oefengieken: 1718 jaar: 1. Spaarne 105 pnt. Overnaadse vier: 17—18 jaar: 1. Willem 3 106 pnt. Zo lag tante Liezebertha dan in het ziekenhuis en het was thuis heel vreemd. De jongens konden er maar niet aan wennen, dat zij er niet was! Een dag ging voorbij. De jongens gingen naar school en na schooltijd hielpen ze oom Tripje met brood klaarmaken en afwassen. Maar ja.... dat was toch niet, zoals tante Liezebertha altijd voor hen zorgde.. De volgende dag verblijdde oom Tripje hen met een prettig bericht. „Vanmiddag gaan we met zijn allen bij tante Liezebertha op bezoek", zei hij. Dat vonden ze fijn; vjant ze wilden tante Liezebertha graag weer eens zien en weten hoe ze 't nu maakte. Reken maar, dat ze gauw uit school naar huis kwamen! Ze haastten zich en ze waren heel gauw klaar met hun boterhammetjes! Ongeduldig keken ze op de klok of het nog geen tijd was om te gaan. En eindelijk was het dan zo ver. Oom Tripje stapte met de jongens naar het ziekenhuis; door de grote poort gingen ze er binnen en toen moesten ze nog enkele lange gangen door. Maar toen waren ze bij de zaal, waar tante Liezebertha lag. „Zo, jongens", zei ze. „Ik ben blij, dat jullie me komt opzoeken!" (Van een medewerker) De grote tentenstad in Henley met de strak gespannen witte tentzalen en boten huizen, douche-gaanderijen, weidse gladgeschoren gazons en blauw-wit. gestrookte officials-tenten als roseiten in dit grootste aller roeiersparken, is reeds vol leven. Honderden roeiers, getooid in rose, rode, zwarte, blauwe en ivitte, lila en groene blazers en trainingspakken velen met de breedgerande Henley-zomerhoeden bevolken deze imposant smaakvolle omgeving, waarvan de contouren honderd jaar geleden er reeds precies zo uit zagen. Honderdzesenzeventig raceploegen, waar van dertig buitenlandse, hebben ingeschre ven en geven deze Henley Royal Regatta weer de glans van een wereld-topklasse tournooi. Opvallend is dat behalve in de achtriemsgieken geen stuurlieden in Henley Royal Regatta nodig zijn. Want er wordt verder uitsluitend in de prachtige stuurmanloze nummers geroeid. Zo tellen wij niet minder dan tweeënveer tig vieren zonder stuurman in de Wyfolds Cup. Dat is het nummer voor de tweede divisie vieren. Daarboven tronen de elf deelnemers in de topklasse van de Stewards Cup, waarbij ook het Nederlandse Laga. Zo zijn er acht achtriemsploegen .voor de Grand Challenge Cup en achtenvijftig voor de tweede divisie achten." Bye De loting heeft de Haarlemse twee zonder stuurman van Het Spaarne (Gitz en Blom) een bye gebracht, waardoor zy Vrijdag dadelyk al in de halve eindstrijd is ge plaatst. Daar zullen zij ontmoeten de win naars van de heat der twee Engelse ploegen van St. Mary's Hospital en Marlow Rowing Club. Indien de Haarlemmers winnen komen zy Zaterdag in de finale. De Europese kampioenen van Kopenhagen, de Russische twee Khimik, zit in de andere lijn van de tweeën zonder stuurman. De double scull-combinatie SpaarneWillem III komt in de eerste heat tegen de Europese kampioenen, de zeer sterke Zwitsers Stebler en Schriever. Het Delftse Laga moet de gevaarlijke en strijdlustige Deense vier uit Kopenhagen bestrijden, en de Nederlandse skiffeur Van Mesdag heeft tegen Colomb geloot in het Diamonds Sculls nummer. In dit nummer zullen Woensdagmiddag om vier uur de Olympische kampioen Tukalov en de Euro- In de statenzaal van het Utrechtse Pro vinciehuis is door de burgemeesters uit het gewest afscheid genomen van de Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht de heer M. A. Reinalda, die per 1 Juli als zodanig aftreedt. Aan het einde van de bij eenkomst kregen de burgemeesters, voor zover nodig, gelegenheid kennis te maken met zijn opvolger mr. C. Th. E. graaf van, Lynden van Sandenburg. Alle 41 burge-" meesters uit het gewest waren bij het af scheid aanwezig. De 60 gemeenten in de provincie hebben 42 burgemeesters, doch er is een vacature. De scheidende commis saris, die juist deze dag de 66-jarige leef tijd bereikte, werd namens alle aanwezigen toegesproken door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. „In de tijd waarin Nederland na de oorlog zijn plaats moest hervinden in de nieuwe maatschappelijke en politieke structuur van de West-Europese landen, zijt gij in de provincie Utrecht gekomen als de hoog ste gezagsdrager," zo zei burgemeester De Ranitz. „Er waren drie vijanden: verdeeld heid, gezapigheid en een totalitaire men taliteit, die zich uitte in het communisme." Als voorwaarden voor de noodzakelijke we deropbouw en het hervinden van de morele maatstaven noemde spreker: sterke bin ding van overheid aan de burgerij, ontwik keling van de bevolking ook ten plattelan- de door aanpassing aan de enorme techni sche vooruitgang, maar vooral verdieping van het democratisch bewustzijn. „Door drongen van dit besef aanvaardde de Com missaris zijn ambt en hij werd door zijn voorbeeld voor de burgemeesters een lei dinggevende, markante figuur," aldus jhr. De Ranitz. „Wij mogen u in deze kring ka rakteriseren als een regent, die op het ge west zijn persoonlijke stempel gezet heeft door zijn eigenschappen: wils- en werk kracht, onkreukbaarheid en democratische gezindheid. Hij had een zuiver gevoel voor verhoudingen (autonomie van gemeenten en burgemeesters) en hij heeft op talrijke terreinen het werk van gemeentebesturen en burgemeesters verlicht en gesteund." Na dit met verscheidene voorbeelden te hebben aangetoond, besloot hij met het be tuigen van zijn grote persoonlijke dank baarheid „voor onze uitstekende verhou ding, die gegrond was op volledig vertrou wen". De heer Reinalda dankte tot slot voor de grote vriendschap, die de burgemeesters hom hadden betoond bij de uitvoering van zijn taak. Sparta 4 3 i HCC 1 5 3 2 Quick (H.) 5 3 2 ACC 6 4 0 HCC 2 6 4 1 Hermes DVS 4 2 1 Haarlem 5 2 1 VRA 7 3 1 Rood en Wit 6 2 2 Quick (N.) 5 2 Q VOC 4 1 1 VVV 6 1 2 Kampong 6 1 2 PW 7 1 1 Excelsior 4 1 0 HBS 4 0 1 pese kampioen Vlassic uit Joegoslavië in de eerste heat elkaar ontmoeten. Vol spanning, doch vol vertrouwen zien de Nederlandse ploegen de komende strijd tegemoet. In de eerste klasse van de Nederlandse Cricketbond luidt de stand na Zondag: 0 7 0 8 0 8 2 8 1 9 1 5 2 5 3 7 2 6 3 4 2 3 3 4 3 4 5 3 3 2 3 1 TWEE SCHOONSPRINGSTERS NAAR ARNHEM. Tot het programma van de lan- denwedstrijd NederlandHongarije, die 10 en 11 Juli in Arnhem wordt gehouden, be hoort ook een wedstrijd schoonspringen dames. Voor Nederland zullen Annie Ten- kink (Simaika) en Els Van der Horn (IJ) op de plank verschijnen. Het heeft er veel van dat de spanning in de door stakingen verscheurde Noord- Italiaanse provincie Ferrara vandaag een explosief hoogtepunt zal bereiken nu de vakbonden een beroep hebben gedaan op de landarbeiders om politiebevelen te negeren en nu bericht is dat troepen ge reed staan om de streek te bezetten ten einde het stervende vee te redden. De angst, de haat en de honger zijn thans zo hoog gestegen dat het elk ogen blik tot een bloedige uitbarsting kan ko- Een aanleiding daartoe zou de 24-uurs staking van alle landarbeiders in de pro vincie kunnen zijn, die bedoeld is als een sympathiestaking voor de boerenarbeiders in het district „Klein Holland", die reeds zeven weken staken. De vakbonden hebben de arbeiders ge maand, geen graan te maaien en een po- litiebevel niet op te volgen om het vee een maal per dag te voeden en te drenken. De in de streek patrouillerende politie agenten zijn veehoeders geworden, maar dat gaat hun nog niet zo goed af. 2500 politiemannen zijn in het gebied gemobili seerd. Gisteren werden 75 stakingsleiders op beschuldiging van sabotage gearres teerd. Vakbondsleiders werden van hun bed gelicht en er werd een inval gedaan in plaatselijke vakbondskantoren, waar men documenten in beslag nam die vol gens de politie bewijzen dat communisten uit de vakbeweging verantwoordelijk zijn voor de sabotage waarvan de gehele pro vincie te lijden heeft. Vele figuren uit de vakbeweging zijn ondergedoken. Vakbondsleiders die protes teerden tegen de inval in hun kantoren, kregen te horen dat zij eigenlijk ten on rechte in die kantoren zaten omdat zij voor de oorlog aan de fascistische partij hebben toebehoord. In deze streek van Italië vonden, als ge volg van het onvermogen der plaatselijke autoriteiten sociale en economische moei lijkheden op te lossen, de eerste wortels van het vooroorlogse fascisme vruchtbare bodem. Vele kinderen hier zijn Stalin, Lenin en Palmiro (naar de communisten leider Palmiro Togliatti) genaamd door vaders wier voornaam Benito na de oor log wijselijk in Benedetto of eenvoudig Ben is veranderd. Het ziet er echter niet naar uit dat het krachtdadig optreden der politie een eind zal maken aan de stakingsmisère in Ita- lië's „Klein Holland". Vanmorgen zijn volgens United Press twee regimenten van het Italiaanse leger het stakingsgebied van Ferrara binnenge trokken. Zij zullen de verzorging op zich nemen van 2500 stuks vee die anders ten dode opgeschreven zijn. De soldaten zijn meteen ingekwartierd op de boerderijen die door de staking ge troffen zijn. De stakende arbeiders veroor zaakten geen moeilijkheden. 25) Matt betaalde hem op royale wijze en haastte zich naar het hotel. Jim Woodstone zat in de hal en Matt keek vaag langs hem heen, terwijl hij zich naar zijn kamer wilde begeven. Jim riep hem echter open lijk toe: „Je hoeft niets meer te pretende ren", zei hij een beetje spijtig. „De vogel is gevlogen. En ik zou achter hem aan gegaan zijn, als jij niet zo ontzettend lang was weggebleven. Hij is vanmorgen om even over negenen vertrokken". Matt Tarrant was te zeer in beslag ge nomen door zijn eigein avontuur, dan dat hij op dat moment veel aandacht aan Cass' vertrek kon schenken. „Het spijt me, Jim, maar ik heb, geloof ik, iets veel belangrij- kers ontdekt", antwoordde hij. „En de zaak wordt hierdoor nog veel ontstellender dan we hadden kunnen vermoeden." Woodstone keek hem scherp aan, maar toonde geen verrassing: „Ik dacht wel, dat 't iets bijzonders moest zijn, waardoor je werd opgehouden", antwoordde hij kalm. „Ik rekende er op, dat je er achter was gekomen, waar onze vriend Cass gister avond heen ging. En zelfs hoopte ik, dat je de jongen op het spoor was gekomen. Is dat zo?" „Nee, dat laatste is niet 't geval", ant woordde Matt enigszins kortaf. „Laten we ergens gaan zitten waar we rustig kunnen praten, als je belang stelt in mijn ver haal". Jim stond zonder verder iets te vragen op. Samen wandelden ze het hotel uit en pas toen ze buiten, aan de rand van het stadje, in een weiland lagen, begon Matt met zijn verhaal. Jim luisterde zonder hem te onderbreken. „Tk heb een en ander heel ernstig overdacht", zei Matt tenslotte, „en hoe meer ik er over nadenk, hoe eenvou diger de zaak enerzijds lijkt en hoe gecom pliceerder anderzijds". „Dat is meestal met problemen 't geval", merkte Jim nuchter op, terwijl hij langs zijn snor streek. „Wat zijn jouw conclu sies?" „Wel't ligt voor de hand, dat me vrouw Dean niet deugt. Dat zal je moeten toegeven. Doordat zij met Scott samen werkte, was de ontvoering van de jongen een klein kunstje. Ik weet niet precies hoe 't zit natuurlijkwaarschijnlijk is Scott de gróte schoft en werd mevrouw Dean er op de een of andere wijze bij gelokt, ik vermoed door geld. Arden vertelde me, dat ze een goede kennis van hem was en ook van Beverley's vader. Ze vertrouwen haar beiden ongetwijfeld voor de volle honderd procent. Je weet echter, hoe die Ameri kaanse gangstermethoden zijn: volkomen zonder mededogen. Misschien hebben ze haar door cnantage gedwongen mee te werken.... Hoe dan ook, ze schijnen vat op haar hebben weten te krijgen en ze heeft zich tot medewerking geleend". Matt plukte een grassprietje en begon hierop te kauwen. „'t Klinkt allemaal heel aanvaardbaar", zei Woodstone langzaam. „Maar waar brengt 't ons? Geen stap dichter bij de ont voerde jongen!" „Dat weet ik nog niet zo zeker", ant woordde Matt. „Onze Cass staat met haar in contact, en natuurlijk ook met Scott Monica houdt nu verder mevrouw Dean in de gaten, en als wij Cass in Rouaan achter na gaan, dan zullen we ook weldra op Scott stuiten, neem ik aan. Eén van hen allen moet in contact met de jongen staan". Jim Woodstone keek peinzend voor zich uit. „Misschien ligt daar inderdaad een kans", zei hij, „maar"hij aarzelde even en ging dan verder„maar de compli caties van het geval baren me op 't mo ment méér zorgen". Hij ging recht over eind zitten en voegde er aan toe: „Ik wou dat je niet zoveel aan die charmante vriendin van je, die Monica Brent, had verteld". „Hoe zo?" vroeg Matt. „Ik kon niet an ders! Enallemensen, Jim, als ik niet met haar had gepraat, waren we nooit enige verdenking tegen mevrouw Dean gaan koesteren!" „Evenmin als zij verdenking tegen ons zou kunnen gaan koesteren", onderbrak Jim hem rustig. Matt keek hem scherp aan. „Dat zal ze heus niet doen", zei hij op verontwaardigde toon. „Maak je geen zorgen. Monica is om de drommel niet dom! Ze zal zich nooit verraden". Jim dacht aan de inhoud van het tele gram, dat hij in Cass' zak had gevonden, en zijn antwoord klonk sceptisch. „Opzette lijk misschien nietDan liet hij er met enige heftigheid op volgen: „Luister eens, mijn brave, laten we ons aan de feiten houden: We kennen twee van de schurken in dit drama en jij hebt een derde onbe trouwbaar element ontdekt. Die derde is zeer belangrijk, dat ben ik met je eens. Maar bedenk dit. Matt, mijn vriend vol goed vertrouwen, dat vrouwen nóóit hun mond kunnen houden! Het zou veel beter geweest zijn, als dat meisje je niet had ge zien. We zouden er zonder haar ook wel achter gekomen zijn, wie in dit buitenhuis je woonde, en we hadden dan heel voor zichtig onze plannen kunnen maken, zonder dat mevrouw Dean door wat ook achter docht zou kunnen opvatten". „Maar daartoe krijgt ze nu ook heus de kans niet", herhaalde Matt ongeduldig. „Ik hoop van met", zei Jim verzoenend, „maar ik denk niet, dat het voor dat meisje gemakkelijk is geweest om zich weer bij een vriendin te voegen, die ze tot dusverre volkomen vertrouwde, zonder om het zacht uit te drukken iets van verwar ring te laten blijken". „Je zult zien, dat ik gelijk krijg", hield Matt koppig vol. „Waar ik erg bang voor ben", vervolg de Jim rustig, „is dat de bewuste dame er vandoor zal gaan, zodra ze ook maar de geringste achterdocht krijgt. Daardoor zal ze ook de anderen aan het schrikken ma ken, en ons werk zou helemaal voor niets geweest zijn. We zouden weer van voren af aan moeten beginnen." Tarrant voelde zich ontstemd. In plaats dat Jim hem prees om zijn ontdekking, haalde hij deze op de hem eigen, superieu re, wijze naar beneden. Hij liet 't voorko men, alsof Matt de zaak eigenlijk heel on handig had aangepakt Matt gaf 't echter niet op en toen ze ten slotte naar de stad terugwandelden, had hij Jim tenminste op één punt van zijn zienswijze kunnen overtuigen. Jim gaf toe, dat Monica wanneer ze werkelijk haar mond wist te houden en zich door niets zou verraden van groot nut zou kunnen zijn. En Matt verzekerde hem, dat hij hier voor zijn hand in 't vuur wilde steken. Toen ze in het Old George Hötel terug kwamen, was het even na 12 uur in de middag. Ze hadden afgesproken, dat Matt in het hotel op een eventuele boodschap van Monica zou blijven wachten, terwijl Jim die avond nog naar Dieppe zou over steken en doorreizen naar Rouaan, om te trachten daar Cass te treffen. Jim's theorie was, dat de Italiaan zich naar Southampton zou begeven, voorgevende, dat hij naar Amerika terugging, maar in plaats daar van naar Le Havre zou reizen. De route via Dieppe zou Jim een behoorlijke voor sprong op hem geven. Toen ze het hötel betraden, kwam de portier hen tegemoet. „Een telegram voor u, meneer Tarrant". Jim liep door naar de hal en Matt nam het telegram in ontvangst. Het was een half uur geleden verzonden van het station Newbury en de inhoud luidde- „Laura plotseling door Arden naar Londen geroepen. Zoek contact met mij op Club, Monica". Met het geopende telegram in zijn han den liep Matt achter Jim aan. „Je hebt, zoals gewoonlijk, gelijk", zei hij bitter. „Ze is er al vandoor!" Jim las het telegram en gaf het met een lachje aan Matt terug. „Maar ook jijhebt gelijk, wat Monica betreft", zei hij vriendelijk. „Ze houdt ons op de hoogte". Voor deze opmerking had Matt Tarrant zijn vriend willen omarmen HOOFDSTUK 9. Een uur later was Matt Tarrant onder weg naar Londen. Hij reed in de Fowler naar het station, waar Jim de wagen van hem overnam. Jim zou later op de dag naar Newhaven rijden. Ze spraken af, elkaar weer te ontmoeten in het ietwat rommelige, maar zeer comfortabele Hötel Foster in Londen. „Bespreek maar een ka mer voor mij", zei Jim, terwijl hij Matt een hand toestak. „Misschien ben ik pas overmorgen terug, maar ik "zal proberen morgenavond laat. Het allerbeste. Matt, en vertel niemand meer dan strikt noodzake lijk is!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6