Bloemendaals Jeugdhuis bestaat weldra 25 jaar Tot straks in Royal Kort en bondig Vocale leerlingen van Coby Riemersma Otto Klemperer voor Residentie-Orkest DINSDAG 29 JUNI 19S4 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Formelta Holland Festival Turndemonstraties van „BATO" op EDO-terrein Haerlemsche Musyckcamer in de Stompetoren Inter Nos bereidt zich voor op de tournée naar Engeland Zeil- en peiljacht T enniskampioenschappen in district Haarlem Rijdend fort van dictator: neerslag van ziekelijke angst Radio-zangdienst in de Grote Kerk Haarlem-athleten in Utrecht Ongeoorloofd veilen met twintig gulden beboet Voorstel tot sluiten van provinciale leningen R. A. Baas overleden Geslaagde adspiranten- wedstrijden van „BATO" Uitslagen van school- athletiekwedstrijden Vandaag is het vijfentwintig jaar ge leden, dat voor het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan te Bloemendaal, de eerste steen werd gelegd. Pogingen voor het stichten van dit Jeugdhuis werden reeds einde 1928 aangewend. Mejuffrouw C. A. van Wicke- vcort Crommelin schonk een terrein aan de Donkerelaan in erfpacht, welk terrein een oppervlakte had van drieëndertig aren. De toenmalige Hervormde predikant, ds. J. C. v. Dijk en de heren W. F. G. Dankbaar en A. E. Beekman, resp. voorzitter en secre taris en penningmeester van de op 16 Mei 1923 opgerichte en op 18 Juli 1925 goedge keurde Vereniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal welke vereniging nog altijd het Jeugdhuis exploiteert passeren op 25 Februari 1929 de akte voor een Amster damse notaris, mede namens dr. Joh. Bie- rens de Haan, J. C. Groenewegen, Joh. Mey, J. Pinkster, H. G. van Riessen, D. L. J. Spaling, mr. F. J. D. Theyse Sr. en de dames A. G. BoerVan Kempen, F. C. van Hennep—Gunning, jkvr. C. L. van Dijk— Van Vierssen Trip en T. Tonkens. Artikel drie van de statuten van de ver eniging voor Jeugdwerk zegt, dat het doel is mee te werken aan de geestelijke, zede lijke en verstandelijke vorming, alsmede van het maatschappelijk welzijn van jeug dige personen, in het bijzonder van hen, die te Bloemendaal wonen. Dankzij de grote steun en stuwkracht van wijlen de heer Dankbaar kon het doel worden bereikt. De Bloemendaalse architect H. W. van Kem pen ontwierp het plan voor het Jeugdhuis. Vele vooraanstaande Bloemendaalse inge zetenen deden belangrijke financiële toe zeggingen. Voor een bij het ontworpen Jeugdhuis te bouwen badhuis gaf de ge meente Bloemendaal een renteloos voor schot, waarop ieder jaar een vast bedrag moet worden afgelost, waaraan tot op heden nog steeds kan worden voldaan. Dit badhuis is op de laatste drie dagen van de week geopend en voorziet in een grote be hoefte. Het gemiddeld aantal baden bena dert de laatste jaren ongeveer het aantal dertienduizend en gaat nog steeds in op waartse lijn. Het badhuis mag uit het oog punt van de volksgezondheid zeker in het belang van de Bloemendaalse bevolking worden geacht. Vijf maanden na de eerste steenlegging is het Jeugdhuis op 21 December 1929 offi cieel geopend. Een onmiddellijk daarop ge houden bazar bracht 4200 op, zodat de inventaris kon worden aangekocht. Een groot aantal donatrices en donateurs ADVERTENTIE V Algesproken, wie verliest geeft een rondje koffiemaar met DE IDEALE KOFFIEMELK De leerlingenavonden van de Heem- steedse zangpaedagoge Coby Riemersma zijn langzamerhand tot een traditie gewor den. Het traditionele karakter betreft ook het voorname artistieke karakter van deze avonden. Deze stelling, die op grond van de ervaring wordt geformuleerd, kreeg Zater dagavond een overtuigend bewijs met het optreden van een groep leerlingen in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem. Men hoorde op deze avond leerlingen met uiteenlopende vocale dispositie, maar de goede gi-ondslag was voor allen met zorg gelegd. Hiervan sprak elke voordracht, hetzij deze gebracht werd in een betrekke lijk beginstadium van stemontwikkeling, hetzij deze berustte op een vervolmaakte zangtechniek. De nerveuze spanning van 't optreden was soms een belemmering voor de adembeheersing en de daarmede samen hangende zuiverheid van intonatie. Maar dit betrof slechts een paar gevallen. Verre weg de meeste vertolkingen stonden op hoog plan. Zo kreeg de avond al direct een voor treffelijk begin met de sopraan voordracht vén operafragmenten van Wagner en Puc cini. Indrukwekkende zang kwam hierna door een bas, die een aria uit een oratorium van Handel zong en later met „In diesen heiligen Hallen" van W. A. Mozart diepe regionen bereikte. Een mooie gave stem, waarvan veel verwacht mag worden, liet een sopraan horen bij het zingen van Men- delssohns aria „Jerusalem". Het is wel zeer verleidelijk, maar het zou toch te ver voeren, elke prestatie enigszins uitvoerig te bespreken. Ik moet mij beper ken tot enkele der opvallendste vertolkin gen. Hiertoe behoorde dan de zeer muzikale en ook in vocaal opzicht uitstekende voor dracht van liederen van Brahms en Schu- bert door een bas. Verder de innemende zang van een jonge sopraan in liederen van Dowland, Debussy en in een concertaria van Mozart. Speciaal om de verzorgd' klank mag de uitvoering van enkele liede ren van Fauré genoemd worden. Goede herinneringen bewaar ik aan de zang van de alt-mezzo, die werken van Handel, Vaughan, Williams en Von Flotow ten ge hore bracht. Treffend door expressie, sfeer en fraaie klank waren de vertolkingen van twee liederen van Handel. Zij riepen ge dachten op aan een illuster voorbeeld. Van een volleerde prestatie kon men spreken bij het optreden van een warm-ge- timbreerde en toch stralend-helder zingen de sopraan met aria's van Delibes en Verdi, die verder de toehoorders met de virtuoze vertolking van Variaties van Heinricn Proch tot geestdriftige bijval bracht. Een hoogtepunt werd ook het sterk doorvoelde zingen van een zanger van helden-tenor- al] ure, die met opera-fragmenten van Puc cini en Verdi menige beroemde Italiaanse vocalist naar de kroon stak. Tenslotte zij nog vermeld een knappe voordracht van een veeleisende concertaria van Mozart voor sopraan en de innemende vertolking van het Briefduet uit Mozarts „Bruiloft van Figaro." Coby Riemersma, die alle voordrachten bewonderenswaardig had begeleid, werd na afloop rijkelijk met bloemen en harte lijke waarderingsbetuigingen gehuldigd. P. ZWAANSWIJK kon voor het werk van de vereniging wor den gevonden en dit getuigde van de in genomenheid waarmede de stichting van het Jeugdhuis werd ontvangen. Het ge bouw voorzag dan ook niet alleen in die tijd, maar ook nog heden ten dage in het nog steeds met zalengebrek kampende Bloemendaal zowel het jeugdwerk als alle maatschappelijk en cultureel werk van een goede gelegenheid tot vergaderen. De met de grondslag der vereniging instem mende jeugdclubs vinden er nog altijd hun tehuis. Allerlei vergaderingen en bijeen komsten van verschillende verenigingen en comité's worden er gehouden. De Bloe mendaalse schaakclub is a's de oudste „be woonster" van het Jeugdhuis te beschou wen. Er worden eveneens kerkelijke bij eenkomsten gehouden, zoals bijvoorbeeld de wekelijkse bijeenkomsten van de Her vormde Zondagsschool. Het Jeugdhuis heeft in de neriode van een kwart eeuw twee concierges gehad, die de officiële titel van badman voeren. De eerste „badman" was de heer A. Blom, tevens koster van de Hervormde Kerk te Bloemendaal, die enige jaren geleden met pensioen ging en werd opgevolgd door de heer F. Schouwstra. Bibliotheek Men treft in het Jeugdhuis ook een bi bliotheek aan, waar men terecht kan van 1 September tot 1 Juni. De bibliotheek be vat achthonderd boeken voor volwassenen en twaalfhonderd voor jeugdige personen. De jeugdbibliotheek werd in de laatste ja ren van de nieuwste jeugdlectuur voorzien en wordt steeds meer bezocht. De belange loze medewerking van de heer W. Verhoef wordt zeer op prijs gesteld. Zijn paedago- gisch inzicht in dit stuk jeugdwerk is van buitengewoon grote waarde. Op het ogenblik bestaat het dagelijks bestuur uit de heren dr. J. H. Stelma, P. C. Rote en K. J. Bonnes. Overige bestuurs leden zijn de dames S. Bierens de Haan- Dudok de Wit (een der oudste bestuursle den van de vereniging), H. L. P. Korthals Altes-van Leeuwen Boomkamp, J. A. Sweerts de Land^s-^relage en de heren C. Hoogenbirk, W. H. Hoogenbirk, C. M. Boelhouwer en mr. F. J. D. Theyse sr. Het ligt in de bedoeling in het najaar het vijfentwintigjarig bestaan van het Jeugd huis te herdenken met een feestavond. Zaterdagavond speelde het Residentie Orkest, onder leiding van Otto Klemperer en met medewerking van de violiste Johan na Martzy, in het Concertgebouw te Am sterdam. Het feit dat Klemperer een phy- sische inzinking gehad heeft (hij dirigeerde zittend) was terdege te merken aan de resultaten van zijn weinig dwingende maat slag; althans vóór de pauze, want wat hij daarna met de Vierde Symphonie van Bruckner bereikte was meer dan respec tabel: het werd een overtuigende vertol king. van een sterk doorleefde visie op het werk. Dit was waarlijk een verrassing na de slappe vertolking van de ouverture tot „Don Giovanni" van Mozart en de rem mende begeleiding van het Vioolconcert van Mendelssohn, dat door Johanna Martzy desondanks buitengewoon mooi gespeeld werd. Men kreeg bij Bruckners Romantische de indruk dat Klemperer door uiterste in spanning van krachten, door energiek wil len een hoogspanning bereikte, die, hoe dan ook, oversloeg op het orkest. Overigens zal de voorbereiding voor deze interpretatie wel zeer nauwkeurig zijn geschied. Het gevolg was dat het Residentie Orkest een ongemeen warme klank ontwikkelde en een levendige stuwing gaf aan deze mu ziek, die zich als een natuurkracht open baart. Bruckner kan wel een zeer naïef man geweest zijn (het beschrijvend pro gramma, dat hij aan zijn Vierde Sympho nie ten*grondslag legde, bewijst het), maar als componist steeg hij hoog uit boven zijn primitiviteit, hoger dan hij blijkbaar onder woorden kon brengen. De oerkracht, die zich in deze boerse schoolmeester had op gehoopt, kon zich slechts in de vorm van muziek ontladen, als een natuurlijk pheno- meen waarvan de werking geen verklaring behoeft. Een zo muzikaal geladen herschep ping, als Klemperer ons door middel van het Residentie Orkest liet horen, kwam weer eens de absolute waarde en beteke nis der „Romantische" duidelijk maken. De vertolking van het nobele concert van Mendelssohn door Johanna Martzy had alle kenmerken van haar rustig be heerste virtuositeit en haar gezond-muzi- kale zin. Aan toon en expressie gaf zij pre cies wat men in dit delicate monument der vioollitteratuur wensen kan. Geen wonder dat zij een stormachtige bijval oogstte. JOS. DE KLERK. Zondagmiddag werd op het EDO-terrein een openluchtuitvoering van „Bato" gegeven. Na een vlotte opmars volgde het optreden van de kleuterafdelingen dat bij het pubiieK zeer in de smaak viel. De jongste jongens- adspiranten volgden met een vlotte serie oefeningen over-, op- en met lange banken, tegelijk met de jongste meisjes met springen over laaggestelde springkasten. Het nummer irug voor de oudste jongens viel wat de deel- ïeming betreft tegen, doch het gepresteerde vergoedde veel. Andere jongens demonstreerden de begin selen van turnen op de lange mat, direct ge volgd door het optreden van de heren. Men kon nu zeer duidelijk zien. tot welke presta ties men met serieus en langdurig oefenen kan komen. Ook de meisjes lieten grondvormen zien aan bruggen met ongelijk gestelde leggers en zij bleken hierin al aardig bedreven te zijn. Een aardig nummer, zeer gevariëerd. was de oefening met wederkerige ondersteuning door de jongens 1113 jaar, waarbij bleek, dat de verschillende partners goed op elkaar waren ingesteld. Een reidans, uitgevoerd door een grote groep meisjes, werd goed uitgevoerd. De bondsoefening K.N.G.V. 1954 uitgevoerd door een 25-tal dames voldeed eveneens, hetgeen ook niet anders verwacht kon worden na de vele demonstraties gedurende de laatste wa ken. Het keurturnen was in het programma niet vergeten. Van de dames zagen wij een goed nummer ringenzwaaien met oefeningen van zeer behoorlijk gehalte, terwijl de heren hoog- brug vertoonden Deze laatsten besloten het programma met een vlot nummer tafel- springen en nadat alle deelnemers(-sters) weer achter het trommelcorps en achter de vlaggen waren opgesteld en de voorzitter van Bato deze middag had gesloten gingen allen voldaan huiswaarts en kon Bato terug zien op een geslaagde turndemonstratie. Zaterdagavond gaf „Die Haerlemsdhe Musyckcamer" een uitvoering van kamer muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw iin het cultuurcentrum De Stompe toren te Spaarnwoude. De muzikale zijde van een concert door dit gezelschap werd enige maanden geleden nog in ons blad be sproken. En wat er toen voor prijzens waardigs is gezegd over de prestaties van de kunstenaars zou ook na deze avond passen. Terwijl wij dit concert beluisterden en onze ogen eens lieten gaan langs de muren van dit veertiende-eeuwse kerkje, hebben wij ons afgevraagd of er iets te ontdekken was van een eenheid tussen muziek en entourage, een overweging, die wellicht een rol heeft gespeeld bij keuze van deze ruimte. Wij hebben echter in het wat museum achtige oud-Hollandse interieur weinig kunnen opmerken, dat verenigbaar was met de levenslustige spontaneïteit van de oude Italianen en de wat meer overwogen maar toch bijzonder rijk versierde mu ziek van de Duitse barok. Als Scarlatti, Vivaldi, Teleman en Richter on deze avond, vooral ook dank zij de voortreffelijke inter pretatie, iéts bewezen hebben, dan is dat wel dat ze niet in een museum thuishoren. Dan zou men zich vervolgens kunnen af vragen of deze muziek om een geheel eigen omgeving vraagt. Een bevestigend ant woord zou het de Nederlandse musici niet gemakkelijk maken deze oude muziek ten gehore te brengen. Ons land is qua ar chitectuur bepaald niet rijk aan barok. Voor een ideale eenheid van stijl zouden zij naar Wenen of Italië moeten reizen. Afge zien van die stijleenheid zou het ongetwij feld zijn charme hebben om in een van die ruime paleizen van het oude Europa aan de oever van de Donau Vivaldi te horen klinken, of Telemann of Scarlatti, maar wellicht zou men dan toch missen wat aan de uitvoering van Zaterdagavond zo'n eigen bekoring gaf. Dat is de intieme be slotenheid, welke ondanks alle verschillen van stijl, dit kamermuziekconcert ten goe de kwam. Want in een dergelijke kleine ruimte, waar het contact tussen kun stenaars en toehoorders zoveel inniger is dan in een grote zaal, lijkt het of de laat sten deel hebben aan het musiceren. Het is een niet geringe verdienste geweest van Amdré Kaart en de zijnen, dat zij dit vol ledig hebben uitgebuit door hun over tuigend spel. Het programma werd tweemaal op aan gename wijze door de zeer jeugdige decla- matrice Erica Smits onderbroken. Zij droeg voor „Koning Dagobert" van Annie M. G. Schmidt, „Van 't kindt van twaalf jaren" van een onbekende dichter, een fragment uit „Beatrijs" van P. C. Boutens en „De Schalmei" van Slauerhoff. Zoals reeds in ons blad is bekend ge maakt, vertrekt de dirigent Jan Booda op Maandag 5 Juli met 82 meisjes en jongens van zij-n Haarlems Jeugdkoor Inter Nos naar Engeland, om deel te nemen aan een internationale zangwedstrijd te Llangollen in Wales, waar niet minder dan 153 koren uit 23 landen aan deelnemen. Inter Nos dingt mee in twee afdelingen, de kleintjes met twee verplichte werken en de groteren ook met een vrij gekozen werk. Verder slaan op het programma van deze tournée twee concerten op 12 en 13 Juli te Londen. Een uitnodiging om ook te Lincoln te kernen zingen moest wegens te hoge reis kosten worden afgewezen. Men hoopt op 14 Juli wëer thuis te zijn, zodat de reis tien dagen in beslag zal nemen. Het belang van deze grootscheepse on derneming beseffende, zijn wij een repetitie gaan bijwonen, waarvan wij de indruk meedroegen, dat Inter Nos de Nederlandse zangersfaam in Engeland zal weten hoog te houden. Wij hoorden in fraai genuanceerde samenzang het vrije werk van de groep groteren: een driestemmige bewerking van „Heer Jezus heeft een hofken", en het ver plichte werk: een Portugees motet uit de zeventiende eeuw waarlijk geen geringe opgaven. Doch ook de eisen aan de kleintjes zijn niet gering. Deze zijn bovendien muzi kaal zeer belangrijk: de beroemde zomer- canon uit de dertiende eeuw en een fris driestemmig lied, met begeleiding, van recente datum. De tucht waarvan het zingen, zowel van de kleintjes als van de groteren blijk geeft, mag voorbeeldig heten. Al wie er belang in stelt (en dat zijn er zeker velen) hebben de gelegenheid de ondernemende zangertjes vóór hun afreis te beluisteren. Directeur Booda geeft namelijk op Donderdagavond 1 Juli met de reis groepen van Inter Nos in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een uitvoering, die dan tevens als generale repetitie bedoeld is. Het publiek heeft op deze avond vrije toe gang, mits bij het concertbureau Alphenaar de plaatsen worden besproken. Behalve de wedstrijdnummers worden ook de liederen uitgevoerd van de Londense concertpro gramma's. Bovendien is er als afwisseling pianospel (Schumann en Chopin) door Peter van Huizen, de pianist die de tournée als begeleider meemaakt. JOS. DE KLERK Hoewel een stevige bries het water in be roering bracht waren Zondagochtend een 25-tal zeilboten in de haven van Spaarndam startklaar voor de watervossenjacht, die door het maandblad Radio Electronica was georganiseerd met medewerking van de VERON, afdeling Haarlem, en de jachtver- eniging Watervrienden te Haarlem. Bij deze wedstrijd trachtten de zeilers en radio-amateurs gezamenlijk met behulp van radio-ontvangers met peilantenne de zen dende vos op te sporen. Een extra moeilijkheid bij deze jacht was wel, dat de vos (dé zendamateur) zich op een boot bevond en zich snel kon verplaat sen als hij zich in gevaar bevond. De eerste, die de vos verschalkte, meldde zich reeds na anderhalf uur, doch vele bo ten bleven meer dan drie uur weg. Het beste team, dat werd gevormd door de meest nauwkeurige vossenjager en de beste zeiler, bestond uit de heren P. H. de Zeeuw (Bussum) en C. J. v. d. Weg (Haar lem). Als tweede werden geklasseerd F. Brugman (Amsterdam) en J. Verhagen (Haarlem) en derde H. Zaaiman (Amster dam) en L. van Deursen (Haarlem). Van 5 tot 11 Juli zullen de kampioen schappen enkelspel tennis 1954 van het district Haarlem worden gehouden. Tot en j met Dinsdag 29 Juni bestaat voor deze kampioenschappen nog gelegenheid tot in schrijving. Hitiers parade-auto op Grote Markt Op 4 Mei 1945 werd door de Franse ge neraal Leclerc de paradeauto van Hitier buitgemaakt. Deze auto, die momenteel in een tent op de Haarlemse Grote Markt te bezichtigen is, wordt in verscheidene plaat sen in ons land tentoongesteld onder aus piciën van de Nederlands-Indische Bond voor Ex-krijgsgevangenen en Geïnterneer den. De entreegelden komen ten goede van oorlogsslachtoffers. De in 1942 speciaal voor de dictator ge bouwde Mercedes-Benz laat na bezichtiging één indruk na, namelijk dat men gecon fronteerd werd met gematerialiseerde angst. Niets werd nagelaten om Hitier op zijn openbare tochten en parades het ge voel te geven, dat hij onaantastbaar was. Het rijdend fort is de staal geworden groot heidswaan, maar tegelijkertijd ook de neer slag van de angst van een mens op de steile toppen van een ziekelijke fantasie, die in absolute verlatenheid uitgroeide tot een bleke, fletse bloem van gigantische, spook achtige afmetingen. De paradeauto heeft ramen van 40 milimeter dikte. Kogels die op tien meter afstand werden afgevuurd, veroorzaakten niet meer dan ondiepe deu ken en een paar barsten. De onderzijde van de wagen is met stalen platen gepantserd tegen eventueel mijnengevaar, de binnen banden bestaan uit 20 compartimenten, zo dat een lekke band uitgesloten is, -ook al werd er op geschoten. Drie benzinetanks kunnen tezamen 300 liter benzine bevat ten, waarmee de wagen echter slechts 300 kilometer kon rijden, omdat het verbruiks cijfer één liter per kilometer bedraagt. De portieren, konden, nadat de dictator plaats had genomen, slechts door hem worden geopend, door op een knop te drukken, omdat de deuren electro-magnetisch slui ten. Met personen achterin de wagen had Hitler via een microfoon contact, maar zij konden hem niet van repliek dienen, om dat er geen verbinding met de voorste helft van de wagen bestaat. De stoel naast de chauffeur, waarop Hitier altijd zat, is on geveer dertien centimeter hoger dan de andere zitplaatsen. Bij parades werd deze stoel opgeklapt en dan stond de nazi-held op een klein platformpje dat hem groter maakte. Een der koplampen is voorzien van speciaal glas, waarin rode kerven zijn aangebracht. Hiermede konden alleen aan de politie bekende signalen mee worden gegeven, zodat de route bijvoorbeeld tijdig ontruimd kon worden. De aan de buiten zijde van de wagen aangebrachte reserve wielen dienden als pantserschild voor de enorme 8-cylinder motor, waarmee een snelheid ontwikkeld kon worden van 250 kilometer per uur. Voor een warm gelopen radiator behoefte men ook niet te vrezen, want deze werd uitgevoerd in vernikkeld zilver, waardoor de warmte snel geabsor beerd wordt. Dit alles is met stijgende be klemming tot en met Woensdag dagelijks te bekijken. Dit is de foto van een vijfentwintigjarige Nederlandse immigrant in Nieuw Zeeland, de heer Daan Visser uit Amsterdam. Hij woont in Christchurch en wijdt zich aan het parachutespringen, dat hij voor de Nieuw-Zeelanders althans op een vreem de manier beoefent. Hij trekt namelijk voor de sprong zijn schoenen uit en doet er zijn klompen bij aan.... Woensdagavond wordt in de Grote Kerk een radio-zangdienst gehouden, waarbij ds. D. ter Steege te Santpoort als voorgan ger optreedt. Klaas Bolt is organist en medewerking verlenen kerk- en evangeli satiekoren (ongeveer 300 zangers) onder leiding van H. J. de Haas. In Augustus zal de IKOR een radio-uitzending verzorgen van deze dienst. Op de Woensdagavonden in de maanden Juli en Augustus zullen in de Grote Kerk onder de titel „Avondstilte" diensten wor den gehouden. Enkele junior-athleten van Haarlem zijn gisteren in Utrecht gestart. Doornbosch be zette bij het kogelstoten de 2e plaats achter Borger van AAC. Borger 12.95 m., Doorn bosch 12.89 m. Het vèrspringen voor B- junioren was voor Van Zijl met 5.81 m. Dit nummer was overigens een volkomen „Haar lem" aangelegenheid, want De Reus werd tweede met 5.79 m. en Den Boer derde met 5.38 m. Den Boer won de 80 m. in 9.8 sec. Steen bergen won de 60 m. voor C-junioren in 7.7 sec. en ook het vèrspringen was voor deze athleet met 5.91 m. Zowel op de 4 x 80 m. en 4 x 100 m. bezette Haarlem de tweede plaats in tijden van 38.8 sec. en 46.7 sec. Bij de senioren bezette Tokkelman de derde plaats in 11.6 sec. (Serietijd 11.9 sec.). Haarlemse politierechter Maandag stond voor de Haarlemse eco nomische politierechter een eigenaar van een kleinhandel in woning-textielgoederen in Haarlem terecht wegens overtreding van het vestigingsbesluit. In een. zaaltje in Zandvoort hield deze handelaar in Mei van dit jaar een veiling van artikelen, waarvoor in Haarlem wei nig kooplust bleek. Het waren vooral bed den, spiralen, dekens en soortgelijke ar tikelen, die hij op de veiling bracht, daar deze goederen naar zijn mening in een badplaats met hotels en pensions nog wel eigenaars zouden vinden.Inderdaad oogst te hij succes, maar niet zonder overtreding van het vestigingsbesluit. Hij verkocht namelijk bij opbod terwijl de goederen alleen door hem waren ingebracht, het geen bij de wet niet is toegestaan. Boven dien waren deze goederen nieuw. De wet schrijft voor, dat veilingartikelen tweede hands moeten zijn om oneerlijke concur rentie te vermijden. Op grond van deze twee strafbare feiten werd de koopman conform de eis veroordeeld tot een geld boete van tweemaal tien gulden. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor hen te machtigen ten laste van de provincie geld leningen aan te gaan tot zodanige nominale bedragen als nodig zullen blijken te zijn om een som te verkrijgen ter voldoening van 758.300 wegens aanleg van een strandhoofd bezuiden Kamperduin en 1.600.000 wegens bijdrage aan het rijk in de kosten van verdediging van de kust aan de Noordoostpunt van Texel c.q. de afsluiting van het Eijerlandse Gat. In de ouderdom van 64 jaar is te Haar lem overleden de heer R. A. Baas, directeur van de vroegere N.V. Algemene Noordhol landse maatschappij van Levensverzeke ring, destijds gevestigd aan de Raamsingel. De thans overledene, die 29 Mei 1890 ge boren is,werd op 1 Juli 1916 benoemd tot ge meente-ontvanger van de voormalige ge meente Schoten. Deze functie heeft hij be kleed tot de annexatie op 1 Mei 1927. Tot 1 September van dat jaar was hij ambte naar in algemene dienst bij de gemeente Haarlem, waarna hij overging naar de Al gemene Noordhollandse maatschappij van Levensverzekering, waarvan hij directeur werd. In 1950 is deze maatschappij over gegaan in de Vereniging van Levensver zekering en Lijfrente „De Groot Noordhol landse van 1845", gevestigd te Amsterdam De heer Baas trok zich uit de zaken terug Toen hij gemeente-ontvanger in Schoten was, was hij ook secretaris van de huur- commissie aldaar. Voorts is de heer Baas diaken geweest van de Gereformeerde kerk. De teraardebestelling is bepaald op Donderdag 1 Juli om twee uur op de Noor derbegraafplaats. Onder grote belangstelling van de ouders en bijgestaan door een staf van ruim veertig jury-leden hield de technische leiding van BATO wedstrijden voor de aspiranten van vijf tot en met zestien jaar. Deze wedstrijden bestonden niet uit gym nastische onderdelen zoals men verwachten zou, doch uit behendigheidswedstrijden en enige athletieknummers zodat de aspiranten zich nu ook eens op ander gebied met elkaar konden meten. Dat deze wedstrijden bij de kinderen in de smaak zijn gevallen bewijst wel de grote deelneming. Ruim tweehonderd kinderen waren aanwezig, doch dit grote aantal bleek voor de leiding geen bezwaar te zijn om de wedstrijden, die uit 24 onder delen bestonden, toch op tijd gereed te hebben. De uitslagen luiden: Athletiek tweekamp: meisjes 1516 jaar: 1. E. Bakker. Jongens 1516 jaar: 1. W. van Roon. Behendigheidswedstrijd: meisjes: 1. E. Bak ker. Jongens 1. W. van Roon. Athletiek tweekamp: meisjes 1314 jaar: 1. E. Platerink. Jongens 1314 jaar: 1. R. Vesteeg. Behendigheidswedstrijd: meisjes: 1. R. Boeré. Jongens: 1. H. de Jon. Ringsteken met hindernisbaan: meisjes 11—12 jaar: 1. J. Takken. Jongens 11—12 jaar: 1. H. Leuvenes. Snelklimmen met hindernisbaan: meisjes: 1 T. Kaspers. Jongens: 1. R. Krook. Hardlopen met paren: meisjes 910 jaar: 1 Th. Kaspers en L. Hirs. Jongens 910 jaar: 1. P. Reentjes en G. Douma. Kruiwagenrace: meisjes: 1. C. Verveer. Jongens: 1. T. Rosenkrans. Vierkanttouwtrekken: meisjes 78 jaar: 1. N. Minsma. Jongens 78 jaar: 1. N. Koelemij. Autopedrace: meisjes: 1. M. Cornelisse.' Jongens: 1. J. van Leeuwen. Tennisbalrace: meisjes: 56 jaar; 1. A. Mathot. Jongens 56 jaar: 1. H. van Leeuwen. Plankjesrace: meisjes: 1. A. Mathot. Jongens: 1. H. van Leeuwen. ADVERTENTIE In Haarlem werden schoolwedstrüden ge houden door de school athletiekcommissie. Een record aantal, ruim vijfhonderd, leer lingen van de diverse scholer hadden voor deze wedstrijden Ingeschreven. De uitslagen luidden als volgt: Kogelstoten 1. P. Kabel, MTS 12,75 meter; 2. G. Vlug 11,79 m.; 3. H. van Boek hoven 11,45 m. Vèrspringen A: 1. H. Sieffers, KI. de Vr. 5,81 meter; 2. P. Hoebeke, 5,52 m.; 3. B. Roos 5,40 m. Hoogspringen A: 1. II. Sieffers, KI. de Vr. 1,65 meter; 2. W. v. d. Werff 1,60 m.; 3. H. Timmermans 1,55 m. Kogelstoten B: 1. J. Schildwacht, Hild. 12,99 m.; 2. P. Agerbeek 11,95 m.; 3. J. van Nooyen 11,47 m. Finale 80 meter B: 1. P. Dekker, HBS Vel- sen 9,2 sec.; 2. K. Overgaauw 9,3 sec.; 3. B. Steenbergen 9,4 sec. Speerwerpen A: 1. R. Prins, Chr. Lyc. 42,80 meter; 2. W. v. d. Werf 39,66 m. 3. P. Agerbeek 39,36 m. Finale 100 meter A: 1. Prins, Chr. Lyc. I,5 sec.; 2. M. de Raay 11,5 sec.; 3. K. Spook II,6 sec. Vèrspringen B: 1. H. Joachim Gertenbach 6,09'4 meter; 2. B. Steenbergen 6,04 m.; 3. P. Dekker 5,75'.-4 m. Hoogspringen B: 1. H. Joachim Gertenbach 1,56 meter; 2. J. Bakker 1,56 m.; 3. H. Smits 1,51 m. 600 meter A finale: 1. J. Engel, Chr. Lyc. 1,33,-; 2. J. v. d. Pavoordt 33,5; 3. Beelen 1.35,0. BINNENLAND De burgemeester van Neede, de heer J. C. J. Mens, die tevens lid van de Provin ciale Staten van Gelderland was, overleed Maandagavond plotseling toen hij onder grete belangstelling een plaatselijke mu ziekvereniging zou toespreken, die met prij zen van een Brussels concours was terug gekeerd. Inbrekers hebben in het kantoor van de coöperatieve verbruiksvereniging „Voor uitgang" aan de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam de brandkast onengescheurd en een bedrag van f24.500 gestolen. Binnen enkele weken zal aan de Staten- Generaal een nota worden toegezonden over de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het lager onderwijs. Dit heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld in een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Kweek- schoolwet. Naar aanleiding van de stopzetting van de Nederlandse tomatenuitvoer naar België op 14 Juni heeft de Stichting voor de Land bouw de minister van Landbouw gewezen op de onbevredigende situatie, dat het Beneluxlandbouwprotocol deze Belgische maatregelen mogelijk maakt. De stichting heeft met de minister over dit landbouw- protocol van gedachten gewisseld. Minister Mansholt heeft te Roermond de nieuwe gebouwen van de eiermijn ge opend. Bovendien heeft de minister aan de eierverzamelaars H. J. M. van Vlerken uit Geldrop en P. Berden uit Neer, die respec tievelijk 30 en 50 jaar in dienst van het be drijf zijn, de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Te Bergen (N.H.) is na een kort ziek bed op 45-jarige leeftijd overleden de heer H. Waterman, deurwaarder te Amsterdam, secretaris van de Nederlandse Bond van Lederwarenfabrikanten en oud-officier bij de staf der B.S. Amsterdam-West. Ten behoeve van de veerdiensten over de Westerschelde zullen twee nieuwe sche pen worden gebouwd. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn tot de slotsom gekomen, dat dit noodzakelijk is om tegemoet te komen aan het toenemend vervoer. Het eerste schip zal in het voorjaar van 1956 be schikbaar komen voor het veer Kruiningen- Perkpolder, het tweede een half jaar later voor Vlissineén-Breskens. Te Warffum (Gr.) is het stoffelijk over schot opgegraven van P. van der V., die in Mei 1946 op 49-jarige leeftijd overleed. Het vermoeden bestaat thans dat hij geen natuur lijke dood is gestorven, maar dat misdrijf in het spel zou zijn geweest. De politie heeft de 53-jarige vrouw J. van B. aangehouden, die destijds met Van der V. getrouwd was. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd prof. mr. H. J. Hellema, vice-voorzitter van de Commissie ter Vereenvoudiging van de Belastingwet geving, tot officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd W. H. Meyburg, lid van deze commissie. In Rotterdam is een onderlinge rijtuig vereniging opgericht, die weer op ouderwetse manier aan bruiloften fleur wil bijzetten. Onder het motto „een schone traditie in ere herstellen" heeft de combinatie een bruids coupé met volgkoetsen aangeschaft. De be doeling is de bruidskoets te doen trekken door vier paarden. Twee witte en twee zwarte. Op Zaterdag 3 Juli zal te Amsterdam de nieuwe brug over de Amstel tegenover de Rijnstraat feestelijk worden geopend. Het gedeelte van de nieuwe rijksweg Utrecht Amsterdam. Van het viaduct Oude Kerker laan tot de nieuwe brug over de Amstel zal zijn gesloten voor het verkeer met motor rijtuigen van 14 tot ongeveer 17 uur. Tot bezoldigd secretaresse van de Vrou wenbond van het N.V.V. is benoemd mejuf frouw G. de Witte uit Leiden. Mej. De Witte is de laatste jaren in dienst geweest van de volkshogeschool Diependaal bij Markelo. Hoewel vele raadsleden niet bijster enthousiast waren over de „Bloemenzeeën" in de afgelopen jaren, heeft de Haagse raad toch zijn fiat gegeven aan een voorstel van B. en W. de stichting „Den Haag-bloemen zee" een subsidie toe te kennen. De stichting bevindt zich nog in haar aanloopperiode, zei de burgemeester, mocht er niet voldoende weerklank bij de Haagse bevolking worden gevonden, dan is het misschien maar beter er mee op te houden. „Het jaar 1953 zal in de geschiedenis blijven geboekstaafd als het jaar, waarin het Nederland voor het eerst is gelukt een tuberculose-sterftecijfer beneden de 10 per 100.000 bewoners te krijgen". Dit meldt het jaarverslag over 1953 van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot be strijding der tuberculose. In het middenplantsoen van de Lange Vijverberg in Den Haag zal een standbeeld van Johan van Oldenbarnevelt worden ge plaatst. De Haagse raad heeft besloten een bronzen beeld van de stichting „Fonds tot het oprichten te 's Gravcnhage van een mo nument voor de raadspensionaris Johan van Oldenbarnevelt" daar te plaatsen. Het fonds beschikte niet over voldoende gelden om de fundering te bekostigen. Dit zal nu de gemeente doen. HAARLEM EN OMGEVING De eretentoonstelling van werken van de schilder Dirk Harting. ter gelegenheid aan diens zeventigste verjaardag in het Huis van Looy te houden, wordt op Zaterdagmid dag 3 Juli te 17 uur geopend en zal tot de 26ste Juli duren. De heer L. Prins uit Haarlem slaagde voor het candidaatsexamen economie aan de stedelijke universiteit van Amsterdam. De Wereldwijde Evangelisatie-kruis tocht houdt Donderdagavond acht uur in de Volle-Evangelie-gemeente Gedempte Oude Gracht 47 een zendingsbijeenkomst met nieuwe lichtbeelden over het werk in Japan. De heer en mevrouw J. Perkins, yertegen- woordigers voor Nederland en België, zullen mededelingen doen over deze arbeid. Ds. L. D. van Dijl te Koudekerke (Z.), die beroepen is tot predikant bij de Her vormde gemeente te Heemstede, zal Woens dag een bezoek aan deze gemeente brengen. Des avonds van halfnegen tot halftien zullen de gemeenteleden in de gelegenheid zijn kennis met de predikant te maken in het Jeugdhuis aan de Herenweg 111. De Haarlemse wethouder van Onder wijs, Kunst- en Sportzaken en Vreemdelin genverkeer, de heer D. J. A. Geluk, houdt zijn spreekuur niet morgen. Woensdag, maar aanstaande Donderdag van 11 tot 12.30 uur. Aan de Leidse Universiteit slaagden voor het doctoraal examen geneeskunde de heren D E. Frowein te Zandvoort en H. J. Schreurs te Heemstede. Voor het artsexamen 2e ge deelte slaagde de heer P. D. Bakker te Velsen. Architect Huib Tuninga B.N.A. heeft onderhands aanbesteed het verbouwen van het perceel Zijlweg 63 voor rekening van de Eerste Coöperatieve Associatie voor Uit vaartverzorging te Haarlem. Hoogste in- schrijfster was N.V. Hogerveka f65.200; en de laagste de firma G. J. Veldwijk en Zn. te Haarlem f 58.462. NOBEL-PRIJS VOOR DE VREDE 1954 Het Noorse parlementslid Carl Henry heeft het Nobel-comité een voorstel doen toekomen, waarin hij de Universele Espe ranto Vereniging (UEA), die heden te Lon den gevestigd is en leden in vrijwel alle landen der wereld heeft, candidaat stelt voor de Nobel-prijs voor de Vrede voor 1954. De voordracht ging vergezeld van een uitvoerige documentatie over het werk van deze organisatie in het belang van de we reldvrede.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9